آیا تفاوت دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه دولتی را میدانید؟

تفاوت دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه دولتی
به اشتراک بگذارید

تفاوت دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه دولتی در نوع جذب دانشجویان میباشد

یکی از گسترده ترین دانشگاه های کشور، دانشگاه های علمی کاربردی هستند که سالانه تعداد زیادی از داوطلبان ورود به دانشگاه را جذب میکند. این دانشگاه شرایط و قوانین خاصی را مقرر کرده است که بر اساس همان موارد نیز اقدام به پذیرش دانشجو میکند. افرادی که دارای مدرک دیپلم سه ساله ی دوره متوسطه هستند میتوانند برای ورود به این دانشگاه اقدام کنند. این بدین معناست که پذیرش دانشجویان دوره های آموزشی نظام قدیم نیازی به مدرک پیش دانشگاهی ندارد. داوطلبان میتوانند صرفا با داشتن مدرک دیپلم نظام جدید، یا قدیم و یا دیپلم دوره های فنی و حرفه ای و کاردانش و… در این دانشگاه ثبت نام کنند. علاوه بر این موارد یکی از اصلی ترین تفاوت دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه دولتی در این است که دانشجویان این دانشگاه نیازی به شرکت در کنکور سراسری ندارند.

دانشگاه های علمی کاربردی از جمله اولین دانشگاه هایی هستند که اقدام به پذیرش بدون کنکور دانشجویان کرده است. چیزی که در این نوع پذیرش اهمیت دارد سوابق تحصیلی داولبان و معدل دوره متوسطه میباشد. زیرا پذیرش در برخی از رشته های دانشگاه علمی کاربردی دارای شرط معدل میباشد.


بیشتر بخوانید: دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی 


 تفاوت دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه دولتی در اعتبار مدرک تحصیلی این دو دانشگاه میباشد

مدرک تحصیلی که توسط دانشگاه های مختلف ارائه میشود از نظر اعتبار، در درجه بندی های مختلفی قرار میگیرد. این امر درباره مدرک تحصیلی علمی کاربردی و دانشگاه دولتی نیز صدق میکند. یکی از مواردی که عمده ترین علت تفاوت مدرک این دو دانشگاه با یکدیگر است همان نحوه ی پذیرش و ورود دانشجویان به دانشگاه علمی کاربردی میباشد. البته دانشگاه های دولتی نیز پذیرش بدون کنکور دارند اما به دلیل متقاضیان بیشتر، گزینش از بین افراد با شرایط تحصیلی بهتر صورت میگیرد همین امر باعث ارتقا مرتبه ی علمی دانشگاه و افزایش اعتبار آن دانشگاه میشود. لازم به ذکر است که دانشجویان هر دانشگاه سطح علمی آن دانشگاه را تعیین میکنند. اما به طور کلی و طبق بررسی ها و در نظر گرفتن شرایط مختلف، همچون امکانات تحصیلی و… دانشگاه های دولتی در ایران از نظر اعتبار نسبت به دانشگاه های علمی کاربردی وضعیت بهتری دارند.

تفاوت دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه دولتی در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی

یکی از تفاوت هایی عمده و مهمی که بین دانشگاه دولتی و دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد مربوط به مقاطع تحصیلی و همچنین رشته های تحصیلی این دانشگاه میباشد. طبق این موضوع دانشگاه های دولتی در رشته های بیشتر و گسترده تری دانشجو میگیرند. این در حالی است که دانشگاه های علمی کاربردی بسیاری از رشته های دانشگاه دولتی همچون رشته های پزشکی و… را ارائه نمیدهد. علاوه براین یکی از مواردی که در تفاوت های این دو دانشگاه به چشم میخورد مربوط به مقاطع تحصیلی است. چرا که متقاضیان ورود به دانشگاه علمی کاربردی ابتدا بایستی در مقطع کاردانی تحصیل کنند و مدرک فوق دیپلم خود را بگیرند.  بعد در دوره های کارشناسی ناپیوسته تحصیل کنند اما در دانشگاه دولتی اخذ مدرک دوره ی کارشناسی به شکل پیوسته میباشد.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.

آیا تفاوت دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه دولتی را میدانید؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه آیا تفاوت دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه دولتی را میدانید؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068