خانه خدمات مشاوره ای مشاوره روانشناسی ازدواج موفق چیست و زوج های موفق تعارضات زندگی را چگونه کنترل می کنند

ازدواج موفق چیست و زوج های موفق تعارضات زندگی را چگونه کنترل می کنند

بروزرسانی شده سپتامبر 10, 2017 10:43 ق.ظ
0
47
ازدواج موفق
ازدواج موفق چیست و زوج های موفق تعارضات زندگی را چگونه کنترل می کنند

رابطه یا ازدواج موفق چیست؟ دعوای کمتر یا شباهت بیشتر باعث ازدواج یا ارتباط موفق خواهد شد؟ تعارضات در زندگی مشترک را چگونه باید مدیریت کرد ، در ادامه همراه باشید .

رابطه يا ازدواج موفق و سالم چيست؟

پیشتر اعتقاد براين بود كه معيار رابطه موفق، تعارض و دعوای كمتر و يا شباهت زيادتر بين طرفين است. امروزه، مشاورین و روانشناسان، درمانگران و محققين اين طور فكر نمی‌كنند. طبق تحقيقات دكتر جانسون، مهم‌ترين و ضروری‌ترين معيار رابطه سالم، پاسخ‌دهی هيجانی مناسب است.

پاسخ‌دهی هيجانی :

به اين معناست كه شما اعتماد و ارتباط هيجانی كافی‌ای با پارتنرتان داريد كه این امر باعث می‌شود اطمینان داشته باشید هنگامی كه دعوا می‌كنيد و تفاوت های بسياری داريد، دوباره بسوی هم بازمی‌گرديد.

به عبارت ديگر، اين ارتباط هيجانی به شما اين اطمينان را می دهد كه شما هرزمانی كه لازم باشد، می‌توانيد به طرف مقابلتان دسترسی داشته باشيد و به او نزديك شويد. وقتی شما احساس می‌كنيد برای طرف مقابلتان مهم هستيد، اولويت اول او هستيد، فرد بخصوصی در زندگی او محسوب می‌شويد، اگر به او نياز داشته باشيد او در دسترس شماست، او شما را ستايش می كند و…

در اين صورت : شما احساس می‌كنيد او از نظر هيجانی كاملا كنار شماست و ارتباط هيجانی قوی‌ای بين شما برقرار است. زوج‌ها كه با ارتباط هیجانی مناسب، با تجربه هايی مثل فقدان، سوگ، جنگ، بيماری‌های مختلف، و… به خوبی كنار می‌آيند. این‌ مسئله  با سلامتی فيزيكی نیز رابطه مثبت دارد.

افرادی كه پاسخ دهی هيجانی بالاتری دارند، به بيماری‌های قلبی و… كمتر دچار می شوند. احساسِ امنيت شما در رابطه‌تان، به شما اعتمادبه‌نفس بيشتری می‌دهد، و شما احساس راحتی بيشتری می كنيد. همچنین باعث می‌شود با استرس‌های روزمره، بهتر كنار بياييد و سلامتی فيزيكی و روانی بهتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

شش مهارتِ مدیریت تعارضات در زندگی مشترک :

1-تمرین خود-آرام بخشی:
هنگامی که تعارض شدیدی در حال وقوع است، یک مهلتی بدهید. بروید قدم بزنید، دوش بگیرید، کتاب بخوانید، هرکاری می خواهید بکنید تا چند نفس عمیق بگیرید، آرام شوید، و با چارچوب ذهنی بهتر بازگردید.

2-شروع آرامِ گفتگو:
دقت کنید که، مکالمات معمولاً به نقطه ای منتهی می شوند که از آن شروع شده اند، در نتیجه با لحنی آرام بحث را آغاز کنید. انتقاد و سرزنش نکنید.  از جملات “من” استفاده کنید. واقعه را توصیف کنید و مؤدبانه صحبت کنید.

3-تعمیرِ رابطه و تشنج زدایی از تعارض :
از عباراتی نظیر “بزار دوباره تلاش کنم”، “متأسفم” برای کمک به تشنج زدایی از تعارض و تعمیر رابطه استفاده کنید.

4️گوش دادن به احساسات و آرزوهای اساسیِ شریک زندگی تان:
شما بایستی از دو جهت روی این مقوله کار کنید. از یک طرف به گفتگوهایتان وضوح بیشتری بدهید و احساسات و خواسته هایتان را شفاف و دقيق بیان کنید. از طرف دیگر، شنوندۀ بهتری باشید و سعی کنید خواسته های اساسی شریک عاطفی تان را کشف کنید.

5-نسبت به شریک عاطفی تان نفوذپذیر باشید:
نظرات و ایده های شریک عاطفی تان را مهم تلقی کنید و به آنها احترام بگذارید.

6-مذاکره و مصالحه :
مصالحه یک هنر است. در مصالحه هر دو طرف بایستی احساسِ احترام، درک و حمایت بکنند. هر طرف چیزی به دست می آورد و چیزی از دست می دهد، در نتیجه هر دو برنده اند.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر در خصوص روش های آشنایی با همسر ، معیارهای انتخاب همسر ٬ ازدواج موفق ٬ رابطه عاشقانه و عاطفی ٬ روانشناسی قبل از ازدواج ؛ مشاوره حل مشکلات زناشویی و… هم اکنون می توانید  9099072068 تماس حاصل فرمایید

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در مشاوره روانشناسی

بررسی کنید

یازده سؤال کلیدی قبل از ازدواج

یازده سؤال کلیدی قبل از ازدواج اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج بصورت تلفنی یا حضوری دارید…