اعتراض به رای شورای پزشکی چگونه ممکن است؟

اعتراض به رای شورای پزشکی چه شرایطی دارد؟

 آیا فرد مشمول میتواند پس از اینکه توسط شورای پزشکی رد شد به رای اعتراض کند؟

این سوالی هست که بسیاری از مشمولان میخواهند که جواب آن را بدانند ما دراینجا سعی کرده ایم به طور خلاصه به این مطلب یعنی اعتراض به رای شورای پزشکی بپردازیم شما مشمولان عزیز نیز در صورت وجود هر گونه مشکل و تقاضای کمک از مشاوره نظام وظیفه کمک بگیرید .

در صورتی که فرد بتواند بیماری خود را اثبات کند و پزشک متخصص او را بیمار معرفی کند میتواند معاف شود و از فعالیتهای سخت سربازی و هم چنین پوشیدن پوتین و لباس نظامی راحت شود چرا که بسیاری از مشمولین همین که اسم سربازی را میشنوند میهراسند و در صدد گرفتن معافیت برمیایند و اگر شرایط و ضوابط معافیت را داشته باشند مراحل دریافت کارت معافیت را طی میکنند .

جوانی که به سن مشمولیت یعنی سن ۱۸ سالگی میرسد همواره به دنبال آن است که از انواع معافیت ها به خصوص معافیت پزشکی استفاده کند، چه بسا در این راه دچار مشکلاتی از قبیل؛ ( کمیسیون پزشکی نظام وظیفه بیماری او را تایید نکند ) شود . بنابراین او میخواهد بداند که حق اعتراض دارد یا نه اگر شما نیز مشتاق به دانستند آن هستید با ما همراه باشید .


بیشتر بخوانید: لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹


اعتراض به رای شورای پزشکی نظام وظیفه چگونه و در چه حالتی انجام میشود ؟

بسیاری از جوانان ذکور تنها انواع معافیت نظام وظیفه را میدانند اما اطلاعات دقیقی درمورد جزئیات آن نداشته اند که یکی از این موارد اعتراض به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه میباشد . در واقع معافیت پزشکی مواردی زیادی را در خود جای داده است که همه ساله مشمولان به دنبال دریافت انواع آنها میباشند و در این راه شما میتوانید برای دریافت اطلاعات از مشاوره تلفنی آویژه کمک میگیرند .

ما در اینجا لیستی از انواع معافیت های پزشکی را ذکر میکنیم که به اطلاعات شما در مورد معافیت پزشکی بیفزاییم .

معافیت های پزشکی نظام وظیفه

 1. معافیت دائم
 2. معافیت موقت
 3. معافیت از رزم و خدمات رزمی

متقاضیان معافیت پس از اینکه به بیمارستان معرفی شدند در آنجا بنا به تشخیص شورای پزشکی مشمول سربازی شناخته میشوند، در این حالت آنها میخواهند بدانند که میتوانند به این رای شورای پزشکی اعتراض کنند یا نه. مطابق با قوانین نظام وظیفه فرد متقاضی میتواند به این رای اعتراض کند که در این صورت پرونده معافیت فرد مشمول به شورای عالی پزشکی فرستاده خواهد شد . در آنجا فرد مشمول نمیتواند به رای شورای عالی پزشکی اعتراض کند چرا که این رای قطعی میباشد و متقاضی حق هیچگونه اعتراضی ندارد .


بیشتر بخوانید: مراحل معافیت پزشکی بیماری های قلبی و عروقی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه اعتراض به رای شورای پزشکی چگونه ممکن است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اعتراض به رای شورای پزشکی چگونه است؟

شرایط اعتراض به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه چیست ؟

شرایط اعتراض به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه نظر بسیاری از مشمولان خدمت وظیفه را به خود جلب کرده است، به طوری همه آنها به دنبال آنند که این شرایط را بدانند ما در این قسمت اشاره مختصری به این شرایط میکنیم ؛

شرایطی که میتوان به رای پزشکی اعتراض کرد برای آن است که وقتی معافیت فرد از طرف شورای پزشکی رد میشود فرد مشمول بتواند حق اعتراض داشته باشد که ما در بالا به این مورد اشاره کردیم . اگر فرد در مراحل اعتراض به رای شورای پزشکی از درخواست خود بخواهد انصراف دهد این کار برایش امکان پذیر نخواهد بود .

امروزه مشمولان برای اینکه از خدمت دوران سربازی معافیت بگیرند به دنبال تحقیق برای اطلاع ازنوع بیماری های پزشکی که برای معافیت لازم است هستند. حال به چند مورد از بیماریهای معافیت پزشکی اشاره میکنیم:

 • بیماریهای استخوان
 • ریه و قفسه صدری
 • اعصاب و روان، گوش و حلق و بینی
 • چشم و عوارض بینایی
 • دستگاه تناسلی و ادراری
 • پوست و بافت های زیر پوست
 • بیماریهای غدد مترشحه و داخلی
 • خون و انکولوژی
 • بیماریهای عفونی

و بسیاری از بیماریهای دیگر که فرد میتواند با داشتن شرایط هر یک از اینها کارت معافیت دریافت کند.


بیشتر بخوانید: مراحل معافیت پزشکی بیماری های قلبی و عروقی


مدارک لازم جهت اعتراض کرن به رای شورای پزشکی 

مدارک لازم جهت اعتراض کردن به رای شورای پزشکی برای فرد متقاضی حائز اهمیت است. ما در ادامه به بررسی این مدارک میپردازیم .

 • تکمیل برگه وضعیت مشمول
 • تکمیل برگه معاینه اولیه
 • تکمیل برگه واکسیناسیون
 • عکس سه در چهار با زمینه سفید
 • اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی
 • اصل و تصویر کارت ملی
 • اصل و تصویر شناسنامه عکسدار تمام صفحات
 • و مدارک مهم دیگر

مراحل اعتراض کردن به رای شورای پزشکی

مراحلی که میتوان به رای شورای پزشکی اعتراض کرد یکی از اقداماتی است که فرد مشمول باید طی کند تا اینکه بتواند اعتراض خود را به خوبی بیان کند . پس از اینکه فرد در شورا سالم شناخته شد اما او مطمئن است که نوعی بیماری دارد میتواند مراحل اعتراض داشتن به رای شورای پزشکی را بگذراند به این صورت که میتواند در طی ۱۰ روز اعتراض خود را به صورت کتبی به نظام وظیفه عمومی بخش رسیدگی به اعتراض، محل زندگی خود برساند و در این صورت اگر پزشک تشخیص درستی مبنی بر بیماری فرد نداده باشد یکبار دیگر توسط پزشکان جدید شورا معاینه شده و رای دریافت کند.

معافیت های پزشکی نظام وظیفه از پر مخاطب ترین معافیت ها در بین جوانان ذکور کشورمان میباشد که هر ساله بنا به تشخیص نیروهای مسلح دچار تغییر و تحول میشود تا کسانی که واقعا شرایط معافیت پزشکی را دارا باشند معاف شوند .


بیشتر بخوانید: نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن 


اعتراض به رای شورای پزشکی

مشاوره برای اعتراض کردن به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه برای اینکه به رای شورای پزشکی اعتراض کرد از مواردی است که مشمولان میتوانند اطلاعات کافی در مورد اعتراض خود به رای شورای پزشکی، را دریافت کنند . فرد پس از اینکه اعتراض خود را به شورای پزشکی رساند و پس از گذراندن مراحل اعتراض که در بالا به آنها اشاره شد، چنانچه سالم شناخته شد و هیچگونه بیماری نداشت درخواست او به شورای عالی فرستاده میشود و اگر در آنجا نیز ثابت شود که وی بیماری ندارد باید  خدمت سربازی را سپری کند .

شما میتوانید برای مشاوره در مورد  اعتراض خود  به رای شورای پزشکی از مشاورین مرکز آویژه که بسیار توانمند هستند کمک بخواهید . چنانچه مشمول بخواهد خود را بیمار نشان دهد توسط پزشک معاینه میشود اگر فرد پس از بررسی توسط پزشک سالم باشد دیگر نمیتواند معاف شود مگر اینکه به تشخیص پزشک اعتراض کند .

سوالات متداول

آیا فرد مشمول میتواند به رای شورای پزشکی اعتراض کند یا نه ؟

بله؛ فرد مشمول میتواند چنانچه به تشخیص پزشک سالم به نظر برسد به رای شورای پزشکی اعتراض کند که در این صورت درخواست معافیت پزشکی وی به شورای عالی فرستاده میشود و در آنجا هر رایی صادر شد قطعی است و اجرا میشود و دیگر فرد نمیتواند به این رای اعتراض کند و باید خود را برای اعزام به خدمت سربازی آماده کند .

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه و بیماریهایی که با داشتن آنها فرد میتواند معاف شود را ذکر کنید ؟

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه شامل؛ معافیت دائم، معافیت موقت و معافیت از رزم و خدمات رزمی میباشد .
بیماریهایی که فرد میتواند در صورت داشتن هر یک معاف شود، بیماریهای اعصاب و روان، پوست و بافت های زیر پوست، ریه و قفسه صدری، چشم و عوارض بینایی، دستگاه تناسلی و ادراری، بیماریهای غدد مترشحه و داخلی، خون و انکولوژی، بیماریهای استخوان و عفونی از این موارد میباشند . فرد مشمول میتواند بنا به تشخیص شورا با داشتن شرایط و مدارک این بیماریها معاف شود و مراحل دریافت کارت معافیت را طی کند .

چه مدارکی برای معترض بودن به رای شورای پزشکی لازم است ؟

تکمیل برگه وضعیت مشمول، تکمیل برگه واکسیناسیون، تکمیل برگه معاینه اولیه، اصل و تصویر کارت ملی، اصل و تصویر از صفحات شناسنامه عکس دار، عکس سه در چهار با زمینه سفید و اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی از مدارک مهم اعتراض به رای شورا میباشند و برای اطلاع بیشتر از مدارک دیگر با مشاوره آویژه تماس تلفنی و آنلاین برقرار کنید .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه اعتراض کردن به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

اعتراض به رای شورای پزشکی چگونه ممکن است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه اعتراض به رای شورای پزشکی چگونه ممکن است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

نظرات
- 32 نظر:
  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز فواید اینکه گرفتن امریه رو براتون راحتتر میکنه و یکی از معایب هم اینکه نمیتوانید استخدام نهاد های دولتی شوید

 1. سلام. من بیماری نوع یک داشتم. از طرف نظام وظیفه به بیمارستان مرکز استان مون رفتم و بعد از بستری در کمیسیون شهرمون معاف دائم شناخته شدم. اما مجددا در مرکز استان کمیسیون تشکیل دادن و بنده رو معاف از رزم شناختن! چطور همچین چیزی ممکنه؟ الآن چی کار باید کنم؟

 2. سلام من معاف از رزم شدم مشکلمم پارگی رباط صلیبی جفت زانوم به صورت خفیف و دیسک کمر خفیف خیلی اذیتم میکنه میخا ستم بدونم اعتراض بزنم معاف داعم میدن
  ممنون که جواب بدین

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز بستگی به میزان تحصیلاتتون داره و اسیبی که وارد شده

 3. با سلام وعرض ادب ببخشید بنده فارغ تحصیل رشته تجربی پشت کنکوری ام ب دلیل عقب افتادن کنکور برای خدمت دفترچه پر کردیم الان معافیت پزشکی برای ضعیفی چشم بهم دادن ولی افراد زیادی بهم میگن خودتو حیرون کردی دیگه نمیتونی جایی بری برا استخدام شغل دولتی دیگه درس نخون …از این حرفا میخواستم ببینم تو شغلای بیمارستانی که مربوط ب رشته ام هست مشکلی نداره میتونم برم دانشگاه یا اگه مشکل سازه ادامه تحصیل ندم چون میگن فردا نه میتونیم گواهینامه بگیریم و نه استخدام بشیم برا معافیت چشم آیا حقیقت دارد؟؟؟؟لطفا راهنمایی کنید ممنونم از لطفتون

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز از نظر شغلی تمامی مشاغلی که ضعف بینایی در انجام وظیفه خلل ایجاد کند بمشکل میخورد . و تمامی ارگان هایی که تست پزشکی دارد شما رد صلاحیت میشوید

 4. سلام ، اگه برای معافیت اقدام کرده باشم و رد شده باشم بعدش خدمت نرم و غیبت بخورم ، بعدا دوباره میتونم برای معافیت اقدام کنم یا دیگه نمیشه؟

     1. سلام ، من برای معافیت از طریق نمره چشم اقدام کردم منتظر نتیجه هستم ولی چشماره چشمم یه مقدار با نمره ۶ که برای مدرک دیپلم معافیت داره کمتر هست پس معافیت دائم نمیگیرم..مشکلاتی دارم که نمیتونم الان برم سربازی.. میخواستم بدونم اگه بر فرض مثال یکی دو سال سربازی نرم و غیبت بخورم .. اون موقع شماره چشمم ۶ میشه .. میتونم دوباره برای معافیت پزشکی چشم اقدام کنم؟

     2. با سلام خدمت شما دوست عزیز بله غیبت در معافیت پزشکی دخیل نیست

 5. سلام .من چشم راستم بر اثر وارد شدن ضربه از داخل قرنیه زخم دارد و اختلال در دید دارد آیا معاف میشوم یا ن ؟.ممنون

 6. سلام.من برای عفونت قارچ های پوستی اقدام کردم برا من معاف از رزم زدن با اینکه من قبلش رفتم مشاوره با پزشک گفت که معاف هستی بدلیل قارچ شدید بدن حالا باید چکار کنم

 7. با عرض سلام و خسته نباشید بنده سال ۸۸ معافیت عصاب روان گرفتم و الان درخواست ابطال دادم کاراشو انجام دادم شورا عالی پزشکی استان هم سرباز خوانده شدم خواستم ببینم جواب پرونده واسه اعزم ب خدمتم چند ماه طول میکشه چون من تا آخر برج ۱۰ سی سالگیم پر میشه،ممنونم با تشکر

 8. سلام و خسته نباشید

  من یک سوالی داشتم
  من به دلیل چشمم با شماره ۶٫۵ معاف شدم میخواستم بپرسم ایا این نوع معافیت بعدا در کار های خاصی برای من مشکلی ایجاد میکنه یا خیر منظورم کار در ادارات دولتی نیست منظورم کار هایی همانند پزشکی یا جراحی هست که در اینده دوست دارم به آن برسم

  خیلی ممنونم میشم اطلاعاتی به من بدهید و ایا امکان لغو معافیت هم هست یا خیر

  1. سلام علی جان
   اگر توانایی جسمی لازم برای انجام این فعالیت ها را داشته باشید، مشکل چندانی ایجاد نمیکند.

   1. سلام آیا با گرفتن معافیت پزشکی چشم میشود بعدا با عمل کردن چشم ها و برطرف کردن ضعیفی میشود کارت معافیت پزشکی را لغو کرد

 9. سلام
  ببخشید اگر امسال من واسه شماره چشم معافیت از رزم بگیرم بعد برم دانشگاه و از معافیت دانشجویی استفاده کنم، اگر بعد از اتمام دانشجویی عمل لیزیک کرده باشم آیا اون معافیت از رزم که گرفتم قبل از لیزیک، همچنان باقی هست!؟

 10. سلام
  من ۴۵ سالمه و مددجوی بهزیستی هستم دست راستم کوتاه تره نسبت به دست چپم و زن و دو فرزند دارم امروز برای من معاف از رزم زدند چگونه باید اعتراض کنم کارت بهزیستی هم دارم

 11. سلام خسته نباشید من معاف ازرزم خوب نمیخونم معاف ازرم بشم میخوم باطل کنم تو برگ اعزام نوشت بیمارهای اعصباب روان اختلال اصظربی پانیک ،اختلال وسواس ولی هش کدومشو ندارم من از نظر جسمانی سالم میخوم یع راه حلع بزارین تورخدا چگونه من معاف ارزمو باطل کنم خواهشن جواب بدین

  1. سلام
   سازمان وظیفه عمومی قانونی برای لغو معافیت از رزم در نظر نگرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1399/8/7

پنجشنبه

1399/8/8

جمعه

1399/8/9

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید