اعتراض به رای شورای پزشکی چگونه ممکن است؟

اعتراض به رای شورای پزشکی چه شرایطی دارد؟

 آیا فرد مشمول میتواند پس از اینکه توسط شورای پزشکی رد شد به رای اعتراض کند؟

این سوالی هست که بسیاری از مشمولان میخواهند که جواب آن را بدانند ما دراینجا سعی کرده ایم به طور خلاصه به این مطلب یعنی اعتراض به رای شورای پزشکی بپردازیم شما مشمولان عزیز نیز در صورت وجود هر گونه مشکل و تقاضای کمک از مشاوره نظام وظیفه کمک بگیرید .

در صورتی که فرد بتواند بیماری خود را اثبات کند و پزشک متخصص او را بیمار معرفی کند میتواند معاف شود و از فعالیتهای سخت سربازی و هم چنین پوشیدن پوتین و لباس نظامی راحت شود چرا که بسیاری از مشمولین همین که اسم سربازی را میشنوند میهراسند و در صدد گرفتن معافیت برمیایند و اگر شرایط و ضوابط معافیت را داشته باشند مراحل دریافت کارت معافیت را طی میکنند .

جوانی که به سن مشمولیت یعنی سن ۱۸ سالگی میرسد همواره به دنبال آن است که از انواع معافیت ها به خصوص معافیت پزشکی استفاده کند، چه بسا در این راه دچار مشکلاتی از قبیل؛ ( کمیسیون پزشکی نظام وظیفه بیماری او را تایید نکند ) شود . بنابراین او میخواهد بداند که حق اعتراض دارد یا نه اگر شما نیز مشتاق به دانستند آن هستید با ما همراه باشید .


بیشتر بخوانید: لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی ۹۹


اعتراض به رای شورای پزشکی نظام وظیفه چگونه و در چه حالتی انجام میشود ؟

بسیاری از جوانان ذکور تنها انواع معافیت نظام وظیفه را میدانند اما اطلاعات دقیقی درمورد جزئیات آن نداشته اند که یکی از این موارد اعتراض به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه میباشد . در واقع معافیت پزشکی مواردی زیادی را در خود جای داده است که همه ساله مشمولان به دنبال دریافت انواع آنها میباشند و در این راه شما میتوانید برای دریافت اطلاعات از مشاوره تلفنی آویژه کمک میگیرند .

ما در اینجا لیستی از انواع معافیت های پزشکی را ذکر میکنیم که به اطلاعات شما در مورد معافیت پزشکی بیفزاییم .

معافیت های پزشکی نظام وظیفه

 1. معافیت دائم
 2. معافیت موقت
 3. معافیت از رزم و خدمات رزمی

متقاضیان معافیت پس از اینکه به بیمارستان معرفی شدند در آنجا بنا به تشخیص شورای پزشکی مشمول سربازی شناخته میشوند، در این حالت آنها میخواهند بدانند که میتوانند به این رای شورای پزشکی اعتراض کنند یا نه. مطابق با قوانین نظام وظیفه فرد متقاضی میتواند به این رای اعتراض کند که در این صورت پرونده معافیت فرد مشمول به شورای عالی پزشکی فرستاده خواهد شد . در آنجا فرد مشمول نمیتواند به رای شورای عالی پزشکی اعتراض کند چرا که این رای قطعی میباشد و متقاضی حق هیچگونه اعتراضی ندارد .


بیشتر بخوانید: مراحل معافیت پزشکی بیماری های قلبی و عروقی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه اعتراض به رای شورای پزشکی چگونه ممکن است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اعتراض به رای شورای پزشکی چگونه است؟

شرایط اعتراض به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه چیست ؟

شرایط اعتراض به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه نظر بسیاری از مشمولان خدمت وظیفه را به خود جلب کرده است، به طوری همه آنها به دنبال آنند که این شرایط را بدانند ما در این قسمت اشاره مختصری به این شرایط میکنیم ؛

شرایطی که میتوان به رای پزشکی اعتراض کرد برای آن است که وقتی معافیت فرد از طرف شورای پزشکی رد میشود فرد مشمول بتواند حق اعتراض داشته باشد که ما در بالا به این مورد اشاره کردیم . اگر فرد در مراحل اعتراض به رای شورای پزشکی از درخواست خود بخواهد انصراف دهد این کار برایش امکان پذیر نخواهد بود .

امروزه مشمولان برای اینکه از خدمت دوران سربازی معافیت بگیرند به دنبال تحقیق برای اطلاع ازنوع بیماری های پزشکی که برای معافیت لازم است هستند. حال به چند مورد از بیماریهای معافیت پزشکی اشاره میکنیم:

 • بیماریهای استخوان
 • ریه و قفسه صدری
 • اعصاب و روان، گوش و حلق و بینی
 • چشم و عوارض بینایی
 • دستگاه تناسلی و ادراری
 • پوست و بافت های زیر پوست
 • بیماریهای غدد مترشحه و داخلی
 • خون و انکولوژی
 • بیماریهای عفونی

و بسیاری از بیماریهای دیگر که فرد میتواند با داشتن شرایط هر یک از اینها کارت معافیت دریافت کند.


بیشتر بخوانید: مراحل معافیت پزشکی بیماری های قلبی و عروقی


مدارک لازم جهت اعتراض کرن به رای شورای پزشکی 

مدارک لازم جهت اعتراض کردن به رای شورای پزشکی برای فرد متقاضی حائز اهمیت است. ما در ادامه به بررسی این مدارک میپردازیم .

 • تکمیل برگه وضعیت مشمول
 • تکمیل برگه معاینه اولیه
 • تکمیل برگه واکسیناسیون
 • عکس سه در چهار با زمینه سفید
 • اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی
 • اصل و تصویر کارت ملی
 • اصل و تصویر شناسنامه عکسدار تمام صفحات
 • و مدارک مهم دیگر

مراحل اعتراض کردن به رای شورای پزشکی

مراحلی که میتوان به رای شورای پزشکی اعتراض کرد یکی از اقداماتی است که فرد مشمول باید طی کند تا اینکه بتواند اعتراض خود را به خوبی بیان کند . پس از اینکه فرد در شورا سالم شناخته شد اما او مطمئن است که نوعی بیماری دارد میتواند مراحل اعتراض داشتن به رای شورای پزشکی را بگذراند به این صورت که میتواند در طی ۱۰ روز اعتراض خود را به صورت کتبی به نظام وظیفه عمومی بخش رسیدگی به اعتراض، محل زندگی خود برساند و در این صورت اگر پزشک تشخیص درستی مبنی بر بیماری فرد نداده باشد یکبار دیگر توسط پزشکان جدید شورا معاینه شده و رای دریافت کند.

معافیت های پزشکی نظام وظیفه از پر مخاطب ترین معافیت ها در بین جوانان ذکور کشورمان میباشد که هر ساله بنا به تشخیص نیروهای مسلح دچار تغییر و تحول میشود تا کسانی که واقعا شرایط معافیت پزشکی را دارا باشند معاف شوند .


بیشتر بخوانید: نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن 


اعتراض به رای شورای پزشکی

مشاوره برای اعتراض کردن به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه برای اینکه به رای شورای پزشکی اعتراض کرد از مواردی است که مشمولان میتوانند اطلاعات کافی در مورد اعتراض خود به رای شورای پزشکی، را دریافت کنند . فرد پس از اینکه اعتراض خود را به شورای پزشکی رساند و پس از گذراندن مراحل اعتراض که در بالا به آنها اشاره شد، چنانچه سالم شناخته شد و هیچگونه بیماری نداشت درخواست او به شورای عالی فرستاده میشود و اگر در آنجا نیز ثابت شود که وی بیماری ندارد باید  خدمت سربازی را سپری کند .

شما میتوانید برای مشاوره در مورد  اعتراض خود  به رای شورای پزشکی از مشاورین مرکز آویژه که بسیار توانمند هستند کمک بخواهید . چنانچه مشمول بخواهد خود را بیمار نشان دهد توسط پزشک معاینه میشود اگر فرد پس از بررسی توسط پزشک سالم باشد دیگر نمیتواند معاف شود مگر اینکه به تشخیص پزشک اعتراض کند .

سوالات متداول

آیا فرد مشمول میتواند به رای شورای پزشکی اعتراض کند یا نه ؟

بله؛ فرد مشمول میتواند چنانچه به تشخیص پزشک سالم به نظر برسد به رای شورای پزشکی اعتراض کند که در این صورت درخواست معافیت پزشکی وی به شورای عالی فرستاده میشود و در آنجا هر رایی صادر شد قطعی است و اجرا میشود و دیگر فرد نمیتواند به این رای اعتراض کند و باید خود را برای اعزام به خدمت سربازی آماده کند .

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه و بیماریهایی که با داشتن آنها فرد میتواند معاف شود را ذکر کنید ؟

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه شامل؛ معافیت دائم، معافیت موقت و معافیت از رزم و خدمات رزمی میباشد .
بیماریهایی که فرد میتواند در صورت داشتن هر یک معاف شود، بیماریهای اعصاب و روان، پوست و بافت های زیر پوست، ریه و قفسه صدری، چشم و عوارض بینایی، دستگاه تناسلی و ادراری، بیماریهای غدد مترشحه و داخلی، خون و انکولوژی، بیماریهای استخوان و عفونی از این موارد میباشند . فرد مشمول میتواند بنا به تشخیص شورا با داشتن شرایط و مدارک این بیماریها معاف شود و مراحل دریافت کارت معافیت را طی کند .

چه مدارکی برای معترض بودن به رای شورای پزشکی لازم است ؟

تکمیل برگه وضعیت مشمول، تکمیل برگه واکسیناسیون، تکمیل برگه معاینه اولیه، اصل و تصویر کارت ملی، اصل و تصویر از صفحات شناسنامه عکس دار، عکس سه در چهار با زمینه سفید و اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی از مدارک مهم اعتراض به رای شورا میباشند و برای اطلاع بیشتر از مدارک دیگر با مشاوره آویژه تماس تلفنی و آنلاین برقرار کنید .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه اعتراض کردن به رای کمیسیون پزشکی نظام وظیفه به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

اعتراض به رای شورای پزشکی چگونه ممکن است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه اعتراض به رای شورای پزشکی چگونه ممکن است؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 146 نظر:
 1. سلام پسر من مشکل اعصاب روان داره.از دانشگاه انصراف داد نتونست درس بخونه بعد مجبورش کردیم بعد از انصراف دوباره دانشگاه آزاد ثبت نام کنه.یه لیسانس حدودا ۶ سال طول کشید که تموم شد واسش.بعد به خاطر که جدا بشه از خانواده بدون اطلاع رفت سربازی.در حین خدمت نتونست ادامه بده و معاف موقت ۶ ماهه شد.الان معافیتش تموم شده و دوباره وقت شورا داره.اگه معافش نکنن ما میتونیم اعتراض بذاریم یا نه؟چون خودش راضی نیست به معاف شدن.چند بار خودکشی داشته و میخواد یه جوری از خانواده جدا بشه فقط.

 2. سلام من پسرم پاهاش پرانتزیه یک سال دیگه باید بره خدمت سربازی برا معافیت باید از کجا شروع کنم باتشکر

  1. سلام اول باید دفترچه رو از پلیس +۱۰ بگیرید و فرم تقاضای معافیت پزشکی رو پر کنید توی دفترچه و ارسال کنید

 3. سلام خسته نباشید من روی صفحه درشت نی پای راستم پلاتین هست ممکنه بهم معافی بدند وسوال دیگه این که می توانم اگر معاف شدم اعتراض بزنم ورفع معافیت کنم

  1. سلام
   در حالت کلی عوامل موثر در اخذ معافیت پزشکی پلاتین در بدن به:
   ۱٫ نوع و شدت شکستگی
   ۲٫ نوع استخوان آسیب دیده
   ۳٫ روش درمان
   ۴٫ دوران نقاهت
   بستگی دارد.

 4. سلام خسته نباشید
  من وقتی خواستم برم خدمت به دکتر ک معاینم کرد گفتم کف ی پام صافه ولی گفت چون یدونه پات صافه معاف نمیشی معاف از رزم ارزش نداره برو کفی طبی بنداز الان ۹ ماه گذشته خیلی پام درد میکنه نمیتونم خدمت و ادامه بدم کف پای چپم هم صافه هم پاشنه پام کج شده و پام ب طرف داخل شکل گرفته و همه کفش هام و پوتینم همین شکل و گرفتن کج شدن آیا امکان معافیت حین خدمت برای من وجود دارد

 5. سلام
  من در حین خدمتم
  برای من شش ماه معافیت موقت دادن به خاطر بیماری اعصاب و روان و اینکه دو ماه مونده تا شش ماه تموم بشه، سوالم اینه که میتونم الان برم تست بدم و برم جهت ادامه خدمتم یا باید حتما شش ماه تموم بشه؟
  من کاملا سالمم از لحاظ روحی

 6. سلام .خسته نباشه .درکمیسیون پزشکی بدوی نظام وظیفه معافت از رزمی تشخیص داده اند درحال که اینجانب فاصله زانون هایم ۱۴الی ۱۵ می باشد طبق نطریه پزشک خودم .ازناحیه چشم نیز بینائی ام ضیف می باشد .برایم اعزام به خدمت زده اند . آیا میتونم به رای شورای پزشکی اعتراض کنم .درزمان کمیسیون به مدارک پزشکی ازجمله گواهی .بینائی ام مرد بررسی نشده است.

 7. سلام خسته نباشید من سینوس پینونیدال داشتم عمل جراحی کردم ۵تا بخیه خورده ۶ماه معافیت موقت پزشکی دادند الان حدود ۶ ماه گذشته ولی زخم جوش نخورده یه (حفره تقریبا اندازه نصف کف دست ) ازش چرک و خون میاد زمان کمیسیون پزشکی بعدیم رسید رفتم شورا پزشکی بهم باز ۶ ماه معافیت پزشکی دادند تا کی باید این معافیت موقتا ادامه داشته باشه تا معافیت دائم بدن بخدا خسته شدم نه میتونم درس بخونم نه میتونم کار کنم؟

 8. سلام.وقتتون بخیر
  من در خواست دادم برای معافیت کفالت پدرم
  ۶۰ سالشه و ef قلبش ۳۵%
  کل مراحل انجام شد و مرحله کمیسیون گفتن ک باید زیر ۳۵%
  باشه یعنی ۳۵ قبول نیست
  راهی داره ک پیگیری کنم
  تک فرزند پسر هستم و طبق نامه متخصص و پزشک خود پدر پدرم از کار افتاده کامل هستن

 9. سلام من اعتراض زدم اعتراضم ثبت شده می خواستم بدونم چند روز طول می کشه برم واسه کمیسیون ممنون.

 10. باسلام وخسته نباشید،منو معاف از رزم کردن میخواستم معاف از رزم رو لغوش کنم؟ وبه صورت عادی به خدمت سربازی برم؟

 11. باسلام وخسته نباشید،منو معاف از رزم کردن به دلیل انحراف داشتن پاهام،میشه معاف از رزم رو لغوکنم؟ وبه صورت عادی به خدمت سربازی برم؟

 12. سلام خسته نباشید، ببخشید چشم من یکیش۶ و یکی دیگش۵ هست استیگمات هم دارم ایا معاف میشم؟

 13. سلام من استخوان پایم خمیده است اززانوبه پایین وخیلی دردشدیددارم امکان معاف شدنم هست

  1. با سلام در صورت شدید بودن و اذیت شدنتان اموانش وجود دارد اما در صورت وخیم نبودن انتظار معافیت دائم نداشته باشید

 14. سلام من کمیسیون پزشکی رفتم ودکترازدستم وپایم که پلاتین بودرادیدوبهد استخوان پایم که خمیده بودرادیدبهم گفتن بهت زنگ میزنیم که بری بیش دکتروبعدبهم زنگ زدن ولی من شریط مالیم خوب نبودنتوانستم برم الان هم بهم معاف ازرزم زدن باید۳/۱می رفتم خدمت الان می توانم اعتراض بزنم امکان معاف شدنم هست

  1. با سلام میتوانید اعتراض بزنید .مجددا باید شرایط شما بررسی شود .در صورت وخامت معاف دائم میشوید

 15. سلام من از نوزادی تا حالا غده تروئید نداشتم ت کمیسیون شهرستان معاف رزم رای دادن گفتن برای دوشنبه بیا اعتراض بزن اگه دیر تر برم ب مشکل میخورم برای اعتراض یا نه و اینکه گواهی معافی دائم از متخصص تروئید داشته باشم معاف کامل میشم؟

  1. سلام همون تاریخ برای اعتراض تشریف ببرید. پرونده پزشکی میتونه به شما کمک کنه

 16. سلام کف پا هر دو پا صاف کامل و گلوکوم اثبات شده تستهای پارکلنیک داخل معافیت پزشکی است ،شورای پزشکی بنده رو معاف از رزم کردند ولی در بند ۳۰ بیماری چشم عوارض بینایی معاف دائم است حالا اعتراض بزنم لطفاً راهنمای کنید

 17. سلام من هشت ماه پیش تصادف کردم و بخشی از استخوان پیشانی خورد شده و بجاش از جسم خارجی مش تیتانیوم استفاده شده آیا امکان معافیت وجود دارد

 18. سلام من هشت ماه پیش یه ضربه خورد به پیشونیم و پیشونیم به اندازه یک کف دست خورد شده و خورد شده هارو تخلیه کردن و از یه جسم خارجی استفاده کردن بجای استخوان
  چند درصد احتمال داره من معاف بشم ؟

 19. سلام
  من مشکل سرطان تیروئید دارم
  خود قانون نظام وظیفه معاف دائم نوشته آیا من معافم میشم؟

 20. سلام من سرطان تیروئید دارم و طبق قانون در بند بدخیمی ها درهرجای بدن ولو اینکه درمان هم شده باید معاف دائم نوشته آیا معاف میشوم؟

 21. سلام خسته نباشید
  من در کمیسیون پزشکی شهرستان معاف از رزم شدم.
  آیا میتونم به این رای اعتراض کنم یا دباره درخواست معافیت کنم؟

  1. سلام.بله امکان اعتراض وجود دارد.شما مجددا باید ازطریق خود پادگان یا پلیس+۱۰جهت اعتراض اقدام کنید.

  2. کارت معاف داعم من صادر شده در صورتی که هیچ گونه بیماری ندارم و سالم سالم هستم چطور میتوانم نسبت به صدور این کارت اعتراض کنم و به سربازی برم ؟؟؟؟

   1. سلام .از طریق پلیس+۱۰پیگیری کنید.
    برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 22. سلام من رو به زور معاف ازرزم کردن بخاطر شکستگی دستم در سال ۱۳۸۸ من اعزام به خدمتم در ۲.۳ هس من دستمم کاملا خوبه وهیچی پلاتینی ندارم آیا میتونم اعتراض کنم وناجا ثبت نام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت داشتن سلامت کامل در معاینات پزشکی موردی ندارد

 23. سلام من رو به زور معاف ازرزم کردن بخاطر شکستگی دستم در سال ۱۳۸۸ من اعزام به خدمتم در ۲.۳ هس من دستمم کاملا خوبه وهیچی پلاتینی ندارم آیا میتونم اعتراض کنم وناجا ثبت نام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت داشتن سلامت کامل در معاینات پزشکی موردی ندارد

 24. سلام من بیماری قلبی عروقی دارم
  که بهم عمل رو باز شده
  تو قانون هم نوشته بیماری قلبی عروقی معاف هستش
  اما شورای پزشکی معاف نکردن حتی معاف از رزم هم نکردن آیا میتونم اعتراض بدم ؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به شدت بیماری نوع مدرک تحصیلی بررسی میشود.با مشاورین تماس حاصل کنید

 25. سلام خسته نباشید خدمت م
  من کارت معافیت دائم شدم به من کارت گواهینامه و به من نمیده ولی زندگی خراب کرد باز دوباره اعتراض باز برم سربازی من کامل سالم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت سلامت با برگه سلامت از پزشک مربوطه به نظام وظیفه رجوع کنید

 26. سلام خسته نباشید خدمت م
  من کارت معافیت دائم شدم به من کارت گواهینامه و به من نمیده ولی زندگی خراب کرد باز دوباره اعتراض باز برم سربازی من کامل سالم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت سلامت با برگه سلامت از پزشک مربوطه به نظام وظیفه رجوع کنید

 27. با سلام
  من تیروئید پرکار دارم با علائم بالینی و آزمایشگاهی واضح ولی تو شورای پزشکی برام معاف از رزم زدن میخام اعتراض بزنم تا چند روز فرصت اعتراض دارم
  میخواستم بدونم چند درصد از رای های شورای پزشکی توسط شورای عالی ابطال میشوند
  و اینکه اگر شورای عالی معاف دائم نداد می تونم سربازی نرم و بعداً برای بیماری دیگه یا همین بیماری در خواست معافیت پزشکی کنم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم مراجعه غیبت میخورید.امکان ابطال در صورت تعهد دادن شما امکان پذیر است.

 28. سلام وقت بخیر بنده به علت شکستگی دستم که ۶ سال پیش اتفاق افتاده است معاف از رزم شدم. من نمیخام معاف از رزم بشم.چون بعدا به مشکل میخورم. آیا میتوانم اعتراض کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که مشکلی برای شما نباشد با تعهد میتوانید لغو مسئله کنید.

 29. سلام عذر میخوام پدر بنده جانباز اعصاب و روان هستن و یکبار در کمیسیون پزشکی رد شدن بخاطر اینکه پزشک تشخیص دادن مشکل با دارو حل میشود اما پزشک دیگری در همان خود نظام وظیفه این بیماری را قبول دارن ایا اعتراض وارد میشود؟

 30. سلام وقت بخیر
  ببخشید من کم کاری تیروئید دائم دارم و حدود ۵ سال هست تحت درمان هستم
  دکتر بهم گفت شما تیروئیدت هیچ وقت درمان نمیشه و هر روز صبح تا روزی که زنده هستی باید قرص بخوری
  به طور کلی کم کاری تیروئید من پاسخ به درمان نداره
  خواستم بدونم با این شرایط من معافیت دائم هستم یا معاف از رزم؟
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   به توجه به شدت بیماری و مدرک تحصیلی شرایط توسط شورا بررسی خواهد شد

    1. سلام دوست عزیز
     معافیت موقت است و کارت پایان خدمت در کار نیست . کلیه امور مربوط به پایان خدمت مقدور نیست

 31. سلام و عرض ادب.بنده چنساله وسواس و اظطراب شدید دارم‌ وسال ۹۷ من را معاف از رزم کردن اما خدمت سربازی نرفتم.الان میخام دوباره برم خدمت ایا میتوانم معاف دائم اعصاب بشم یا همون معاف از رزمو بهم میدن باز؟؟

 32. باسلام وخسته نباشید میخاستم بپرسم که پدر تحت پوشش بهزیستی میباشد وازناحیه گوش دارای ناشنوایی عمیق میباشد آیا معافیت شاملم میشود هم کمیسیون پزشکی وهمم کمیسیون عالی ردم کردن الان چیکار کنم تو روخدا کمکم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   عدم توانایی پدر در امرار معاش و شرایط ابتدایی زندگی باعث معافیت میشود راه های دیگر را بررسی کنید

 33. درود، من سوالی داشتم این که من امروز کمسیون پزشکیم بود و مدارک و همه چی داشتم و حتی توسط دکتر بیمارستان مورد تایید قرار گرفتم و در روز کمسیون یکی از اعضای آنها به من گفت که ما به شما ۶ ماه مهلت دادیم که بیماریت را جراحی کنی ( بیماری من سینوس پیلونیدال هست بار دوم) و من به آنها توضیح دادم که پشت من بعد از جراحی هنوز عفونت و خون ریزی دارد و مدارک هم نشون دادم ،تایید کردن ولی به من گفتن ما طبق دستوری که داریم نمیتوانیم تو را معاف دایم بمنایم به این دلیل که شورا عالیه باید شما رو ببیند ،و من برای شما معاف از رزم رد میکنم ولی شما یک کار کن ۱۰ روز بعد به پلیس به علاوه ۱۰ محل خودتون مراجعه کنید و به این رای اعتراض بزنید و شورای عالیه جواب نهایی را به شما خواهد داد، خواستم بدانم که این حرکت که اینها از من خواستن به منظور تاییدیه حرف شورا عالیه ست که منو معاف دایم بکنن یا نه
  چون وضعیت بیماریم بسیار شوید و عمق جراحی به اندازه کف دسته
  اینم به من گفتن این نظر رو باید شورای عالیه جراحی بدهد به نظر شما اینها همه کشمکش بازی های خوده نظام وظیفه برای معاف دایم هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   رای نهایی پس از تایید کمیسیون عالی صادر و لازم الاجرا خواهد بود

 34. سلام وقت بخیر
  من ۱۸ سالمه و برای معافیت کفالت پدر اقدام کردم و بهم تعلق نگرفت
  فقط iq لازم ۱۵ تا بیشتر بود
  ایا بعد از اتمام درسم و پایان معافیت تحصیلی که حداقل ۴ سال دیگه میشه میتونم دوباره در خواست معافیت بدم؟

 35. سلام یه سوال داشتم
  ممکن فرد توسط کمیسیون نظام وظیفه معاف دائم شناخته بشه و پول کارت را بده ولی پروندش در استان بره و دچار مشکل بشه ک کارت براش صادر نشه؟؟؟؟ لطفا جواب بدید ممنون

 36. سلام من در شورای پزشکی معاف از رزم شدم ولی ی ماه اعزام شدم به خدمت سر پست سرگیچ میگرفتم بعد که به بهداری رفتم دکتر گفت شما بیماریت رو اشتباه زدن باید معاف کامل میشدی تو پرونده بیمارستان ارتش که فرستادن نیستاگموس چشم زدن تایید کردن ولی نظام وظیفه زده تنبلی چشم که ربطی به من ندارد… اگه دوباره برم کمسیون احتمال معافیت دائم هستش؟

 37. سلام من در حین خدمت ۶ماه معاف موقت شدم بعد از ۶ ماه دوباره کمیسیون تشکیل شده و من معاف از رزم معرفی شده حالا من باید به یگان خدمتی خود برگردم و اعتراض کنم یا در دفاتر پلیس +۱۰ شهر خودم بیماری من وسواس شدید هست؟

  1. سلام خسته نباشید خدمت م
   من کارت معافیت دائم شدم به من کارت گواهینامه و به من نمیده ولی زندگی خراب کرد باز دوباره اعتراض باز برم سربازی

   1. سلام دوست عزیز
    در صورت سلامت با برگه سلامت از پزشک مربوطه به نظام وظیفه رجوع کنید

 38. سلام. من کهیر هاد دارم.حدود ۱ سال و نیم هست. و همه نوع دارو هم استفاده اما فایده ای نداشت.لازم به ذکر است که کهیر من با هرگونه فعالیتی و بعضی از غذا ها بدتر میشود. که بیشتر از درون هست. اما اگه بعضی وقتا روی بیشتر نقاط بدنم هم دونه های قرمز ظاهر میشود. همراه با خارش شدید.
  من برای معافیت اقدام کردم. و وقتی توی کمیسیون رفتم اونجا گفتن که اگه کهیر داری نشون بده. منم گفتم با هرگونه فعالیتی که باعث بشود که بدنم گرم بشود یا حتی اگه لباس های گرم زخیم بپوشم. ویا بعضی غذا هارو بخورم. کهیر روی بدنم ظاهر میشود.
  بعد کمیسیون منو معاف از رزم کردن.
  اگه اعتراض کنم به رای کمیسیون آیا شانسی برای معافیت دائم دارم؟

 39. با سلام و خسته نباشید، بنده کاهش شنوایی در هر دو گوش با معدل شنوایی ۸۵ و ۶۵ دارم، و همچنین دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد هستم.طبق آیین نامه باید معاف دایم میشدم ولی متاسفانه بر خلاف آیین نامه بهم معاف از رزم دادن ! می گویند چون مدرک ارشد دارین معاف دایم شامل نمیشود! در صورتی که طبق آیین نامه تحصیلات فقط برای شنوایی یکطرفه تاثیر دارد نه برای دو طرفه آن هم شدید! لطفا بررسی بفرمایید چرا کمیسیون پزشکی نظام وظیفه اینگونه نتیجه گرفته !اعتراض کردن برای گرفتن معافیت دایم فایده ای دارد؟! متشکرم.

  بند ۲ بخش چهاردهم بیماری های گوش، حلق و بینی: کاهش شنوایی هر دو گوش بطوری که معدل آستانه شنوایی هوایی در فرکانس های چهار گانه در یک گوش بالای ۵۰ دسی بل و در گوش دیگر بالای ۵۰ دسی بل باشد: معاف دایم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت مشکل از کمیسیون شورای عالی اقدام به اعتراض نمایید تا پرونده مجدد بررسی شود.

 40. سلام
  اگر مشمولی معاف از رزم بشود
  و به رای شورای پزشکی اعتراض کند
  احتمال دارد شورای عالی مشمول را سرباز اعلام کند
  معاف از رزم بودن مشمول را لغو نماید؟
  ممنونم

 41. سلام. من مادرم تحت پوشش بهزیستی و بیماری اعصاب روان داره و به عنوان معلول شدید ساخته شده،کمیسون بهزیستی گفته به مراقبت نیاز داره،متخصص هم گفته مراقبت نیاز داره ولی کمیسون نظام وظیفه گفته به مراقبت نیاز ندارد و گفتن پرونده میره به شورای کفالت،میخواستم ببینم به نظرتون معاف میشم یا نه اگر نشدم میتونم به رای کمیسیون اعتراض کنم

  1. سلام اگر فرد توانمند دیگری در خانواده وجود نداشته باشد شما می توانید کفالت مادر را به عهده بگیرید
   بله حق اعتراض دارید

   1. باسلام. من تابستان تماس گرفته بودم که اعتبارم تمام شد. من چگونه به بسته شدن پرونده خرید خدمتم اعتراض کنم چون فرم تخفیف داشتم ومشاور گفت از طریق سامانه police.ir یا epolice که قطع شد.

    1. سلام دوست عزیز
     برای بررسی دقیق تر موضوع خود با کارشناسان تماس حاصل فرمایید.در صورت بسته بودن سایت به نظام وظیفه رجوع کنید

 42. سلام و خسته نباشید
  بنده دانشجو هستم و حین تحصیل برای بیماری کولیت اولسروز روده زخمی و سیروز و فیبروز کبد و واریس مرسی اقدام کردم دکترم گفته باید تا اخر عمر دارو مصرف کنی روزی ۱۲ تا و کلی عوارض هم دارم یا اینکه جراحی کنی و روده تو برداری و کولکتومی بزاری و پیوند کبد بشی خواستم ببینم معافیت دائم بهم میدن؟

  1. سلام. بیماری شما جزو بیماری های صعب العلاج است و به احتمال زیاد معافیت دائم خواهید گرفت

   1. سلام من برای واریس و تومور مچ پام دارم و مچ پام تخلیه شده و بُتن پزشکی گذاشته شده تمام مدارک پزشکیم هستش ۱۰روز دیگ ام شورا
    دارم امکان معافیت دائم هستش؟

  1. با سلام من بیماری آسم دارم چند روز پیش نامه دادن برم بیمارستان برای معاینه تخصصی اونجا اسپرومتری گرفتم که دکتر متخصص ازش پرسیدم گفت به نظر من باید معاف بشید آیا امکان داره شورای پزشکی نظام وظیفه این نظر دکتر رو رد کنه دکتری بوده که خودشان معرفی کردن

   1. سلام دوست عزیز
    با توجه به مدرک تحصیلی و شرایط جسمانی رای صادر میشود . احتمال معافیت دارید

 43. سلام خسته نباشید برادر من سه سال پیش واس معافیت صرع اقدام کرده تو شهرستان معاف شده ولی تو استان معاف از رزم کردن الان مادر کمیته امدادی هست سرپرسته پدرمم فوت کرده میشه دوباره بره معافیت از طریق کمیته امداد ممنون الان ۲۶ ساله هست

 44. با سلام ،من مشکل داخلی دارم و تهالم را کامل برداشتم ،و توی پام هم پلاتین هس ،و مشکل گوارشی و معده دارم ،ایا ممکن هس معاف داعم بشم ،مدرک دیپلم دارم

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز فواید اینکه گرفتن امریه رو براتون راحتتر میکنه و یکی از معایب هم اینکه نمیتوانید استخدام نهاد های دولتی شوید

 45. سلام. من بیماری نوع یک داشتم. از طرف نظام وظیفه به بیمارستان مرکز استان مون رفتم و بعد از بستری در کمیسیون شهرمون معاف دائم شناخته شدم. اما مجددا در مرکز استان کمیسیون تشکیل دادن و بنده رو معاف از رزم شناختن! چطور همچین چیزی ممکنه؟ الآن چی کار باید کنم؟

 46. سلام من معاف از رزم شدم مشکلمم پارگی رباط صلیبی جفت زانوم به صورت خفیف و دیسک کمر خفیف خیلی اذیتم میکنه میخا ستم بدونم اعتراض بزنم معاف داعم میدن
  ممنون که جواب بدین

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز بستگی به میزان تحصیلاتتون داره و اسیبی که وارد شده

 47. با سلام وعرض ادب ببخشید بنده فارغ تحصیل رشته تجربی پشت کنکوری ام ب دلیل عقب افتادن کنکور برای خدمت دفترچه پر کردیم الان معافیت پزشکی برای ضعیفی چشم بهم دادن ولی افراد زیادی بهم میگن خودتو حیرون کردی دیگه نمیتونی جایی بری برا استخدام شغل دولتی دیگه درس نخون …از این حرفا میخواستم ببینم تو شغلای بیمارستانی که مربوط ب رشته ام هست مشکلی نداره میتونم برم دانشگاه یا اگه مشکل سازه ادامه تحصیل ندم چون میگن فردا نه میتونیم گواهینامه بگیریم و نه استخدام بشیم برا معافیت چشم آیا حقیقت دارد؟؟؟؟لطفا راهنمایی کنید ممنونم از لطفتون

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز از نظر شغلی تمامی مشاغلی که ضعف بینایی در انجام وظیفه خلل ایجاد کند بمشکل میخورد . و تمامی ارگان هایی که تست پزشکی دارد شما رد صلاحیت میشوید

 48. سلام ، اگه برای معافیت اقدام کرده باشم و رد شده باشم بعدش خدمت نرم و غیبت بخورم ، بعدا دوباره میتونم برای معافیت اقدام کنم یا دیگه نمیشه؟

   1. مثلا برای معافیت از طریق چشم اقدام کردم بعدا هم دوباره میتونم از همین طریق اقدام کنم؟

     1. سلام ، من برای معافیت از طریق نمره چشم اقدام کردم منتظر نتیجه هستم ولی چشماره چشمم یه مقدار با نمره ۶ که برای مدرک دیپلم معافیت داره کمتر هست پس معافیت دائم نمیگیرم..مشکلاتی دارم که نمیتونم الان برم سربازی.. میخواستم بدونم اگه بر فرض مثال یکی دو سال سربازی نرم و غیبت بخورم .. اون موقع شماره چشمم ۶ میشه .. میتونم دوباره برای معافیت پزشکی چشم اقدام کنم؟

     2. با سلام خدمت شما دوست عزیز بله غیبت در معافیت پزشکی دخیل نیست

 49. سلام .من چشم راستم بر اثر وارد شدن ضربه از داخل قرنیه زخم دارد و اختلال در دید دارد آیا معاف میشوم یا ن ؟.ممنون

 50. سلام.من برای عفونت قارچ های پوستی اقدام کردم برا من معاف از رزم زدن با اینکه من قبلش رفتم مشاوره با پزشک گفت که معاف هستی بدلیل قارچ شدید بدن حالا باید چکار کنم

  1. سلام. شما میتونین اعتراض بزنین. یا مجدد حین خدمت برای معافیت اقدام کنین

 51. با عرض سلام و خسته نباشید بنده سال ۸۸ معافیت عصاب روان گرفتم و الان درخواست ابطال دادم کاراشو انجام دادم شورا عالی پزشکی استان هم سرباز خوانده شدم خواستم ببینم جواب پرونده واسه اعزم ب خدمتم چند ماه طول میکشه چون من تا آخر برج ۱۰ سی سالگیم پر میشه،ممنونم با تشکر

 52. سلام و خسته نباشید

  من یک سوالی داشتم
  من به دلیل چشمم با شماره ۶٫۵ معاف شدم میخواستم بپرسم ایا این نوع معافیت بعدا در کار های خاصی برای من مشکلی ایجاد میکنه یا خیر منظورم کار در ادارات دولتی نیست منظورم کار هایی همانند پزشکی یا جراحی هست که در اینده دوست دارم به آن برسم

  خیلی ممنونم میشم اطلاعاتی به من بدهید و ایا امکان لغو معافیت هم هست یا خیر

  1. سلام علی جان
   اگر توانایی جسمی لازم برای انجام این فعالیت ها را داشته باشید، مشکل چندانی ایجاد نمیکند.

   1. سلام آیا با گرفتن معافیت پزشکی چشم میشود بعدا با عمل کردن چشم ها و برطرف کردن ضعیفی میشود کارت معافیت پزشکی را لغو کرد

 53. سلام
  ببخشید اگر امسال من واسه شماره چشم معافیت از رزم بگیرم بعد برم دانشگاه و از معافیت دانشجویی استفاده کنم، اگر بعد از اتمام دانشجویی عمل لیزیک کرده باشم آیا اون معافیت از رزم که گرفتم قبل از لیزیک، همچنان باقی هست!؟

   1. سلام من مشکل بیماری چشم دارم شبکیه چشمم‌نازک شده پزشک اولیه معاینه شدم و سپس پزشک دوم از سوی بیمارستان گفت معاف هستی
    امروز کمیسیون پزشکی گفت معاف رزمی. من اونجا معاف شناخته شدم باید چیکار‌کنم

    1. سلام / باید به رای کمیسیون اعتراض بزنید و درخواست کمیسیون دوم بدهید.

 54. سلام
  من ۴۵ سالمه و مددجوی بهزیستی هستم دست راستم کوتاه تره نسبت به دست چپم و زن و دو فرزند دارم امروز برای من معاف از رزم زدند چگونه باید اعتراض کنم کارت بهزیستی هم دارم

  1. سلام وقت بخیر
   دریافت معافیت پزشکی بستگی به شرایط و شدت بیماری دارد.

 55. سلام خسته نباشید من معاف ازرزم خوب نمیخونم معاف ازرم بشم میخوم باطل کنم تو برگ اعزام نوشت بیمارهای اعصباب روان اختلال اصظربی پانیک ،اختلال وسواس ولی هش کدومشو ندارم من از نظر جسمانی سالم میخوم یع راه حلع بزارین تورخدا چگونه من معاف ارزمو باطل کنم خواهشن جواب بدین

  1. سلام
   سازمان وظیفه عمومی قانونی برای لغو معافیت از رزم در نظر نگرفته است.

    1. سلام ماده تبصره معافیت در کارت معافیت قید می شه. اگرکسی نسبت به این امر آگاه باشد متوجه می شود.

     1. باسلام من خیلی وقت پیش مشاوره داشتم درباره اعتراض به بستن پرونده خرید خدمت بخاطر داشتن فرم تخفیف که شارژم تمام شد. من چگونه از طریق سامانه epolice یا police. Ir اعتراض کنم. دقیقا یادم نیست

     2. سلام دوست عزیز
      برای بررسی دقیق تر موضوع خود با کارشناسان تماس حاصل فرمایید.در صورت بسته بودن سایت به نظام وظیفه رجوع کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/8/1

یکشنبه

1400/8/2

دوشنبه

1400/8/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید