اعلام معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی کلید خورد

مشمولان معتاد

معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی یکی از راه هایی است که سازمان نظام وظیفه عمومی برای مشمولین به کار میگیرد. جوانان برای اعزام به خدمت سربازی باید به سن ۱۸ سالگی رسیده باشند. شروع سن ۱۹ سالگی یا همان سن مشمولیت و گذراندن دوره ی خدمت ضرورت از مواردی است که برای هر فرد ذکور ایرانی واجب است. مشمولین برای شروع مراحل اعزام به خدمت باید از نظر جسمی و روانی دارای سلامت کامل باشند. بر اساس ماده قانون ۳۹، از قوانین سازمان نظام وظیفه مشمولین از نظر سلامتی جسمی و روحی به ۴ گروه زیر تقسیم میشوند.

وضعیت سلامت جسمی و روانی مشمولین بر اساس ماده ۳۹ قوانین پزشکی سازما نظام وظیفه

 • گروه اول کسانی هستند که توسط پزشک معاینه شده و سالم بودن آنان تایید میشود. این افراد به خدمت سربازی اعزام میشوند.
 • گروه دوم افرادی هستند که بیمار هستند و طبق قوانین نظام وظیفه از رفتن به خدمت معاف میشوند.
 • گروه سوم مشمولینی هستند که به خاطر اعتیاد نمیتوانند به خدمت اعزام شوند. پس از معاینه اولیه، معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی صورت خواهد گرفت.
 • گروه چهارم مشمولیتی هستند که به خاطر مشکل و بیماری معافیت خدمات رزمی دریافت کرده و از انجام کارهای سنگین در خدمت معاف میشوند.

مشمولین پس از معاینات اولیه و تعیین وضعیت جسمی شان در یکی از گروه های بالا قرار میگیرند. مسئله ی معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی نیز در این مرحله مشخص میشود. بر اساس گفته های سرهنگ رحمان علیدوست، سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا  موظف است که مشمولین را پس از معاینه و شناسایی اعتیاد آنان به مراکز درمانی فرستاده و برای ۶ ماه این افراد از معافیت موقت استفاده خواهند کرد.

متقاضیان باید در نظر داشته باشند که تنها معاینه توسط پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه صورت گرفته و تایید این پزشکان مورد تایید سازمان نیز خواهد بود.  به همین منظور در مراحل اولیه ی اقدام، مشمولان باید به پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه عمومی مراجعه کنند و مورد معاینه قرار گیرند.


بیشتر بخوانید: معافیت موارد خاص خدمت سربازی شامل چه مواردی است؟


مشمولانی که به انواع مواد مخدر اعتیاد داشته و اعتیادشان توسط پزشک اولیه مورد شناسایی قرار میگیرد، به مراکز ترک اعتیاد تحت نظارت سازمان نظام وظیفه فرستاده خواهند شد. این دوره ی ترک اعتیاد ۶ ماهه میباشد. چنانچه مشمولین معتاد در این ۶ ماه اعتیاد به مواد مخدر را ترک کرده باشند. با تایید پزشک معتمد میتوانند مراحل اعزام را پشت سر گذاشته و به خدمت سربازی اعزام شوند.

مسائل مربوط به  معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی بسیار فراتر از یک تصمیم‌گیری ساده است. زیرا هنگامی که شما در حوزه مراحل اعزام به خدمت قرار می گیرید احتمالاً مجبور خواهید بود بین راه های گوناگون یکی را که از همه نیز بهتر به نظر می رسد گزینش کنید. بنابراین هنگامی که مشکل خود را در حیطه مراحل اعزام به خدمت جستجو می‌کنید. اولویت شما باید اول این باشد که مشکل خود را به درستی تشخیص دهید، سپس راهکارهای موجود را به عنوان راه حلی برای مسئله معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی بررسی کنید.

طبیعی است که در ادامه این مسیر حتماً باید از مهارت تصمیم گیری خود به خوبی استفاده کنید. به همین ترتیب است که خطاهای شما در زمینه مراحل اعزام به خدمت بهتر است مدیریت شود . در نتیجه بهترین گزینه نیز پیش روی شما قرار خواهد گرفت. در اینجا ما سعی میکنیم توضیحات مختصری را ارائه کنیم که در مورد مشکل شما راهگشا باشد. با مطالبی که مرکز مشاوره آویژه در این مطلب و سایر مقالات ارائه کرده است امیدواریم در مورد اهمیت و همچنین اولویت‌های اهداف خود به نتیجه گیری درستی برسید .

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه اعلام معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی کلید خورد با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اعلام معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی کلید خورد

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه اعلام معرفی مشمولان معتاد به مراکز درمانی کلید خورد

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1400/2/22

پنجشنبه

1400/2/23

جمعه

1400/2/24

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید