امریه آتش نشانی | شرایط جذب سرباز آتش نشان چگونه است؟

امریه آتش نشانی چه شرایطی دارد؟

امریه آتش نشانی و سرباز آتش نشان چیست؟

همه ی افراد مذکری باید روزی خود را برای رفتن به خدمت سربازی آماده کنند اغلب این افراد به دنبال راه هایی هستند که دوره سربازی راحت تری داشته باشند و یا از رفتن به خدمت معاف شوند. اخذ امریه سربازی یکی از راه هایی است که میتواند دوره سخت سربازی را برای مشمولانی که موفق به اخذ معافیت نشده اند؛ راحت تر کند. سازمان وظیفه  بسیاری از ارگانها را به عنوان ارگان های امریه گیر معرفی میکند که این ارگان ها میتوانند تعدادی از نیروهای مورد نیاز خود را از بین مشمولان وظیفه جذب کنند. سازمان آتش نشانی کشور نیز یکی از این ارگانها میباشد که هر سال سهمیه مشخصی برای جذب سرباز امریه دارد. افرادی که موفق به اخذ امریه آتش نشانی میشوند به جای اینکه دوره سربازی خود را در مراکز نظامی و پادگان ها بگذرانند، در مراکز آتش نشانی مشغول به خدمت میشوند.

لازم به ذکر است که دوره خدمت این افراد دو سال میباشد و این مدت بیشتر از مدت مقرر شده برای دیگر سربازان است. البته نگران این طولانی بودن خدمت نباشید چرا که خدمت شما به عنوان سرباز آتش نشان به عنوان سوابق شغلی شما در نظر گرفته میشود ومیتوانید بعد از دوره سربازی و برای یافتن شغل به شما کمک کند. شغل آتش نشانی یکی از مشاغل حساس است که به دلیل همین حساسیت ها تنها افرادی که مهارت های لازم را داشته باشند به عنوان سرباز امریه به کار گرفته میشوند. سرباز آتش نشان به عنوان بخشی از نیروی کار این سازمان باید لباس فرم این سازمان را به تن کند. بنابراین سربازان امریه در سازمان آتش نشانی لباس نظامی نمیپوشند؛ البته این موضوع تا حد زیادی به رده شغلی سربازان امریه بستگی دارد. مدت حضور این افراد در محل خدمت مانند دیگر کارکنان این سازمان میباشد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه امریه آتش نشانی | شرایط جذب سرباز آتش نشان چگونه است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دانش آموختگان کدام مراکز آموزشی برای امریه آتش نشانی اولویت دارند؟

همانطور که میدانید سازمان آتش نشانی وظایف و عملیات های دشواری را برای حفاظت از جان و مال مردم انجام میدهد به همین دلیل افرادی که به خدمت این سازمان درآیند بایستی تخصص و مهارت لازم در زمان مواجهه با شرایط بحرانی و برای انجام هر چه بهتر این فعالیت ها را داشته باشد. این مهارت ها معمولا در دوره دو ماهه آموزشی و در بسیاری از پادگان های آموزشی به سربازان ارائه میشود. با توجه به فعالیت های سخت دوره آموزشی  لذا سازمان آتش نشانی اغلب از بین دانش آموختگان و افراد برتر این مراکز آموزشی اقدام به جذب سرباز آتش نشان میکند. علاوه بر این افرادی که شرایط جسمانی بهتری داشته باشند نیز در اولویت قرار میگیرند.

چگونه امریه آتش نشانی بگیریم؟

لیست سازمان ها و ارگانهای امریه گیر خدمت سربازی

در لیست زیر علاوه بر امریه آتش نشانی به برخی از سازمان های امریه گیر اشاره شده است. برای آگاهی بیشتر در مورد هر سازمان بر روی لینک مربوطه در جدول لطفا کلیک کنید.

سازمان ها یا وزارتخانه امریه گیر سازمان ها یا وزارتخانه امریه گیر
امریه وزارت نیرو امریه سرباز معلم
امریه نیروهای مسلح امریه وزارت نیرو
امریه سازمان انرژی اتمی امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران
امریه وزارت دفاع امریه وزارت بهداشت
امریه شرکت های دانش بنیان امریه وزارت صنعت، معدن، تجارت
امریه وزارت نفت و شرکت گاز امریه جهاد کشاورزی
امریه وزارت راه و شهرسازی امریه سازمان ملی استاندارد
امریه قوه قضاییه امریه اداره اوقاف
امریه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امریه وزارت علوم و تحقیقات
امریه سربازی اداره برق اامریه سازمان بهزیستی
امریه کمیته امداد امام خمینی امریه وزارت اقتصاد و دارایی
امریه وزارت ورزش و جوانان امریه استانداری ها
امریه نهاد ریاست جمهوری امریه سربازی شهرداری ها

رشته های مورد نیاز امریه آتش نشانی کدام است؟

سازمان آتش نشانی کشور بر اساس نیروها و رده های شغلی مورد نیاز خود و همچنین سهمیه ای که دارد اقدام به جذب سرباز امریه میکند. یکی از شرایطی که برای متقاضیان اخذ امریه سربازی آتش نشانی مطرح میشود، رشته و مدرک تحصیلی میباشد. سازمان آتش نشانی یکی از معدود ارگانهای امریه گیر است که از بین افراد دارای مدرک تحصیلی دیپلم نیز اقدام به جذب سرباز امریه میکند. البته این افراد باید شرایط خاصی داشته باشند که در ادامه مورد بحث قرار میگیرد. اما افرادی که در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و بالاتر تحصیل کرده اند باید در رشته های مورد نظر این سازمان فارع التحصیل شده باشند. برخی از این رشته ها شامل موارد زیر است:

 • مهندسی عمران
 • حسابداری
 • مهندسی کامپیوتر
 • آتش نشانی
 • رشته ایمنی و آتش نشانی
 • و…

مدارک تحصیلی مورد نیاز در زمان انتشار اطلاعیه جذب سرباز آتش نشان و از سوی سازمان های آتش نشانی هر استان در دسترس متقاضیان قرار میگیرد. سربازان امریه در سازمان آتش نشانی باید بر اساس تخصص و رشته تحصیلیشان به کار گرفته شوند یعنی فردی که مدرک حسابداری دارد در امور مالی و حسابداری با سازمان همکاری خواهد کرد. توجه داشته باشید که سربازان امریه در سازمان آتش نشانی نیز امکان تحصیل همزمان با خدمت را ندارند.

نظام وظیفه

شرایط امریه سربازی آتش نشانی چیست؟

جذب سرباز امریه در هر ارگانی شرایط خاصی دارد که توسط همان ارگان مشخص میشود. سازمان آتش نشانی کشور نیز برای جذب نیروهای امریه ای خود شرایطی را مقرر کرده است که برای جذب امریه تنها طبق این شرایط و ضوابط و از بین واجدین شرایط عمل میکند. این شرایط تحت عنوان شرایط اختصاصی شناخته میشوند که برخی از آنها به شرح زیر میباشد:

 • نداشتن غیبت از خدمت سربازی
 • جذب سرباز آتش نشان تنها از بین افراد بومی که محل زندگیشان در محل خدمت باشد، انجام میشود.
 • متقاضیان نباید هیچگونه نسبت فامیلی نسبی و یا سببی با کارکنان سازمان آتش نشانی داشته باشند.
 • سازمان آتش نشانی تعهدی برای استخدام سربازان امریه بعد از پایان خدمتشان ندارد.
 • جذب امریه معمولا از بین افراد فاقد کسری خدمت صورت میگیرد.
 • داشتن مدرک تحصیلی دیپلم یا بالاتر
 • افرادی که محل خدمت خود را ترک کنند به عنوان سرباز غایب شناخته میشوند و باید مطابق با قوانین نظام وظیفه مجازات شوند.
 • داشتن سلامت جسمی و روانی و نداشتن معافیت پزشکی به دلیل داشتن توانایی لازم برای انجام ماموریت های محوله الزامی است.

علاوه بر موارد فوق الذکر داشتن تعهد به خدمت و نداشتن سوء سابقه کیفری از شرایط لازم برای پذیرش سربازان آتش نشان است.

داشتن یکی از شرایط مطرح شده در زیر برای اخذ امریه آتش نشانی الزامی است:

 • قاریان قرآن کریم
 • مشمولان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی
 • مشمولان متاهل و دارای فرزند
 • نخبگان و استعداد های برتر دانشگاه ها
 • خانواده ایثارگران

افرادی که مشخصات و سوابق آنها بیشترین تطابق را با ضوابط و شرایط اعلام شده با این سازمان داشته باشد به عنوان اولویتهای اخذ امریه از سازمان آتش نشانی در نظر گرفته میشوند و احتمال جذب آنها بیش از دیگر افراد است.

برای سرباز آتش نشان شدن چه مدارکی لازم است؟

علاوه بر مدارک شناسایی همچون کارت ملی و شناسنامه و… اخذ امریه سربازی آتش نشانی باید با ارائه مدارکی باشد که تاییدکننده صلاحیت شما برای انجام این کار میباشد. برخی از این مدارک شامل مواردی است که در زیر عنوان شده است:

 • برگه ی اعزام به خدمت که حاوی مهر بدون غیبت باشد
 • چند قطعه عکس پرسنلی
 • برگه تکمیل شده عدم داشتن نسبت فامیلی با کارکنان سازمان آتش نشانی
 • تعهدنامه برای خدمت به مدت دو سال و عدم استفاده از کسری های خدمت
 • مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر
 • ارائه برگه معرفی نامه از سازمان بهزیستی و کمیته امداد برای مددجویان این سازمانها
 • ارائه معرفی نامه بنیاد شهید برای مشمولان خانواده های ایثارگران
 • کارت ملی همسر برای سربازان متاهل

این مدارک باید در زمان ثبت درخواست اخذ امریه از سازمان آتش نشانی در اختیار این سازمان قرار گیرد تا بررسی های لازم انجام شود.

وظایف سرباز آتش نشان چیست؟

همانطور که میدانید سازمان آتش نشانی کشور در حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی و برای نجات جان و مال مردم خدمت میکند. افرادی که به عنوان سرباز امریه در این سازمان پذیرفته میشوند نیز باید در این فعالیت ها با سازمان آتش نشانی همکاری کنند. برخی از وظایف سربازان آتش نشان به شرح زیر است:

 • انجام خدمات امدادی در حوزه پایگاه محل خدمت
 • استفاده و نگهداری تخصصی از تجهیزاتی که در هر پایگاه وجود دارد.
 • انجام تعمیرات و کنترل تجهیزات سازمان آتش نشانی و آماده نگه داشتن آنها برای مواقع ضروری
 • همکاری برای تهیه و طبقه بندی اطلاعات این سازمان
 • برگزاری دوره های آموزشی مقابله با شرایط مختلف و رعایت ایمنی برای عموم مردم
 • انجام امور اداری و دفتری
 • و…

یکی از نکاتی که درباره وظایف سربازان امریه در آتش نشانی ها وجود دارد این است که افراد بر اساس مدرک و رشته تحصیلی در پستهای مختلفی به کار گرفته میشوند. بنابراین همه ی سربازان آتش نشان یک وظیفه مشخص را بر عهده ندارند.

امریه آتش نشانی

ظرفیت پذیرش و شیوه ثبت نام امریه آتش نشانی چگونه است؟

ظرفیت پذیرش امریه سربازی آتش نشانی از سوی سازمان وظیفه مشخص میشود که طی آن این سازمان تنها میتواند تعداد محدودی نیروی امریه جذب کند. این ظرفیت بر اساس نیاز هر ساله سازمان آتش نشانی و همچنین تعداد مشمولان نظام وظیفه انجام میشود؛ که هدف از این کار تعدیل نیروها در پادگانها است. آتش نشانی های هر استان و شهر نیز سهمیه پذیرش امریه مخصوص به خود را دارند که در زمان نیاز با انتشار فراخوان برای جذب سرباز آتش نشان اقدام میکنند. متقاضیان باید با مراجعه به سامانه اینترنتی این سازمان درخواست خود را ثبت کنند. توجه کنید که بارگذاری مدارک ذکر شده در این سامانه الزامی است. تنها نکته ای که درباره این مرحله وجود دارد این است که ارائه برگه اعزام به خدمت و تاریخ دقیق اعزام نیز لازم است، لذا مشمولان باید دو یا سه ماه قبل از این تاریخ برای اخذ امریه اقدام کنند.

بعد از انجام بررسی ها و استعلامات آن دسته از مشمولان که شرایط لازم برای امریه شدن در سازمان آتش نشانی را داشته باشند باید در مراحلی همچون مصاحبه حضوری، آزمون عملی و… نیز موفق شوند. افرادی که پذیرش شوند معرفی نامه دریافت میکنند که باید بعد از انجام دوره آموزشی آن را به یگان خدمتی خود ارائه دهند.

سوالات متداول

شرایط لازم برای امریه سربازی آتش نشانی کدام است؟

نداشتن غیبت از خدمت سربازی، نداشتن نسبت فامیلی نسبی و یا سببی با کارکنان سازمان آتش نشانی، داشتن مدرک تحصیلی دیپلم یا بالاتر، نداشتن کسری خدمت و…

رشته های مورد نیاز امریه سازمان آتش نشانی کدام است؟

رشته هایی همچون مهندسی عمران، امنیت و آتش نشانی، حسابداری، مهندسی کامپیوتر، حسابداری و… از رشته های مورد نیاز این سازمان است.

وظایف سرباز آتش نشان چیست؟

انجام خدمات امدادی در حوزه پایگاه محل خدمت؛استفاده و نگهداری تخصصی از تجهیزاتی که در هر پایگاه وجود دارد. انجام تعمیرات و کنترل تجهیزات سازمان آتش نشانی و آماده نگه داشتن آنها برای مواقع ضروری،همکاری برای تهیه و طبقه بندی اطلاعات این سازمان، انجام امور اداری و دفتری و…

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره امریه خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

امریه آتش نشانی | شرایط جذب سرباز آتش نشان چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه امریه آتش نشانی | شرایط جذب سرباز آتش نشان چگونه است؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 12 نظر:
 1. سلام خسته نباشید من آتش نشانی میخونم
  میخواستم ببینم چجوری امریه اتش نشانی بگیرم

  1. سلام درصورتی که غیبت نداشته باشید با مدرک دیپلم با حفظ شرایط کلی تاهل یا زیر نظر کمیته وبهزیستی، معافیت از رزم،بستگان درجه یک ایثارگر یکی از شروط بالا راداشته باشید کافی است حداقل معدل کل پانزده هست و اولویت با بومی هاست تقریبا شش ماه قبل ازتاریخ اعزام میتوانید اقدام کنید جهت مشاوره بیشتر با مشاوران ماتماس بگیرید.

 2. سلام من دیپلم تجربی هستم و تحت پوشش کمیته امداد محل زندگیم توی روستا در استان فارس است میتوانم سرباز آتش‌نشانی شیراز شوم

 3. سلام من ۱۸ سالمه و مدرک نجات غریق دارم و مکانیک میخونم میتونم سرباز اتیش نشان بشم و بد استختدام و درسشو ادامه بدم؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله میتوانید. برای بررسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

   1. سلام.شرایطتان را ذکر نکردید اما به طور کلی میتوانید در سایت tinet.irاطلاعات خود را تکمیل کنید و معرفی نامه را از شرکت دریافت کرده و در سامانه بارگزاری کنید.
    برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

جمعه

1400/7/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید