امریه سربازی چیست؟ – سازمانهای ارائه دهنده امریه در سال ۱۴۰۲

امریه سربازی چیست؟ قوانین و شرایط پذیرش آن

طبق قوانین ستاد نیروهای مسلح، مشمولان بعد از سن 18 سالگی می توانند با حضور و فعالیت در سازمان های دولتی و غیر نظامی، تحت عنوان نیروی امریه خدمت سربازی خود را به پایان برسانند.

در واقع حضور افراد در این سازمان ها امکانی است که برای استفاده از ظرفیت های علمی و خدماتی فارغ التحصیلان دانشگاهی ارائه شده و آنها بسته به مهارت و رشته تحصیلی خود می بایست برای دریافت این امریه ها اقدام کنند.

باید اضافه کنیم که خدمت در قالب نیروی امریه در هر سازمان، مستلزم برخورداری شرایط مشخصی و گاها متفاوتی است، که فرد مشمول باید این موارد را همزمان با انتشار اطلاعیه های سازمان در طول سال مطالعه نماید.

از شما دعوت می کنیم در ادامه با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید تا توضیحاتی در خصوص امریه سربازی در اختیار شما قرار دهیم و سازمان های ارائه دهنده امریه در سال 1402 را به شما معرفی کنیم.

امریه سربازی چیست و چه مزایایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم، به انجام خدمت سربازی در سازمان های دولتی و مراکز غیرنظامی، امریه سربازی می‌گویند. امریه سربازی این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که دوره خدمت خود را در سازمان ها و نهادهای دولتی سپری کنند و از مزایای آن بهره ببرند. البته این نهادها باید سربازان امریه را بپذیرند و برای بکارگیری این افراد اعلام نیاز کنند.

سازمان نظام وظیفه، این راهکار را با این هدف پیش روی مشمولان قرار داده تا دیگر نیازی به حضور تمام وقت در پادگان نداشته باشند و بدون پوشیدن لباس سربازی، خدمت اجباری خود را سپری کنند.

هر ساله برخی سازمان ها بر اساس نیازی که دارند، اطلاعیه جذب نیروی سرباز امریه را منتشر می‌کنند. همه افراد نمی‌توانند سربازی خود را به این شکل سپری کنند و باید شرایط خاص آن را داشته باشند.

متقاضی گذراندن سربازی به این شکل بسیار زیاد است، چرا که امکان استخدام افراد پس از طی دوره سربازی وجود دارد و همچنین فرد تنها نیمی از روز را در محل خدمت خود حاضر می‌شود. متأسفانه افراد بسیاری با وجود داشتن شرایط لازم، به دلیل عدم آگاهی از آن استفاده نمی‌کنند.

شرایط عمومی امریه سربازی شامل چه مواردی می شود؟

با توجه به تعداد سربازان کشور، می توان گفت که خدمت در ارگان های نظامی و دولتی تحت عنوان نیروی امریه برای همه‌ی مشمولان خدمت وظیفه‌ی عمومی امکان‌پذیر نیست. لذا شرایطی عمومی برای امریه تعریف شده و تنها متقاضیانی می‌توانند این امکان را دریافت کنند، که تمامی شرایط اعلام شده توسط ارگان مورد نظر را دارا باشند.

عموما خود این ارگان ها شرایط اختصاصی جذب نیروی انسانی را تعریف کرده و در قالب اطلاعیه های اینترنتی و یا آگهی‌های استخدامی امریه، در مجلات و روزنامه ها منتشر می کنند.

نکته ی دیگری که درباره ی امریه سپاه مطرح است، نوع امریه می باشد. انواع امریه سپاه، امریه در دستگاه های نظامی و امریه در دستگاه های غیر نظامی می باشد، که خود فرد مشمول می تواند یکی از این دو را انتخاب کند؛ اما اخذ هر یک از این موارد فرآیندی زمان بر و پیچیده می باشد.

پونزاز مهمترین موارد ذکر شده به عنوان شرایط عمومی که شانس شما را برای دریافت سهمیه نیروهای امریه افزایش می دهد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عضویت در یک خانواده‌ی ایثارگران (فرزند یا برادر شهید، مفقودالاثر، جانباز، آزاده و رزمنده‌ی دارای حداقل ۶ ماه سابقه‌ی جبهه)

عضویت و تحت پوشش قرار گرفتن در نهاد امداد امام خمینی (ره)

عضویت و تحت پوشش قرار گرفتن در نهاد بهزیستی

تاهل

برخورداری از درجه معاف از رزم

علاقه مند به خدمت در مناطق محروم

سابقه عضویت در پایگاه مقاومت بسیج داشته باشند.

عضویت در بنیاد جزء نخبگان، استعدادهای برتر

عضویت در میان حافظان قرآن یا قاریان برتر کشور

نکته‌ی مهم: مشمولان متقاضی امریه شدن در دستگاه‌های دولتی، باید حداقل ۳ ماه قبل از پایان مهلت مراجعه به دفاتر پلیس ۱۰+ برای ارسال درخواست به منظور اعزام به خدمت زیر پرچم، درخواست خود را ارسال کنند. سپس با در دست داشتن برگ اعزام به خدمت به سازمان ارائه دهنده‌ی امریه مراجعه کنند یا از طریق وبسایت آن سازمان، درخواست دهند.

 

اخذ امریه سربازی دارای چه شرایطی است؟

آشنایی با سازمان ها پذیرنده امریه سربازی

پونزبه طور کلی می‌توان سازمان های جذب کننده‌ی نیروهای امریه را به سه دسته‌ی کلی تقسیم بندی کرد:

شرکت های دانش بنیان

وزارتخانه و سازمان های دولتی

قرارگاه و ارگان های نظامی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

امریه شرکت های دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان عموما نهادهای دولتی و یا خصوصی هستند که به موجب توافق ستاد کل نیروهای مسلح و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امکان جذب و بکارگیری مشمولان سربازی را تحت شرایط مشخصی را دارا هستند.

شرکت های دانش بنیان عمدتا در حوزه های مرتبط با تکنولوژی و توسعه فناوری فعالیت داشته و افراد برای ورود به عنوان نیروی امریه باید دارای رزومه مناسبی برای فعالیت در این شرکت ها باشند.

طبق قانون، هر شرکت دانش بنیان مجاز است حداقل یک نفر نیروی امریه جذب نماید. البته به ازای هر شش میلیارد ریال فروش سالیانه، شرکت می تواند یک نفر دیگر نیروی امریه جذب کند. همچنین شرکت دانش‌بنیان مجاز است به ازای هر ۱۰ نفر از کارکنان خود نیز یک نفر دیگر نیروی امریه جذب نماید.

همچنین بر اساس شیوه نامه‌ی امریه دانش بنیان، مشمول باید دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر از آن باشد و در شش ماه گذشته، بیمه تمام وقت در شرکت جذب کننده برای او رد شده باشد.

نکته مهم: افرادی که فارغ التحصیل رشته‌های علوم پزشکی باشند، نمی‌توانند در شرکت های دانش‌بنیان امریه شوند.

امریه وزارتخانه و سازمان‌های دولتی

وزارت خانه‌های مختلف شامل آموزش و پرورش، دفاع، نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت، نفت، ارتباطات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، اقتصاد و امور دارایی، کار، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و … هر ساله پذیرای نیروهای امریه هستند.

ظرفیت پذیرش نیروهای امریه‌ی وزارتخانه های مختلف در سال های مختلف متفاوت است و ممکن است در بعضی از سال ها، بعضی از وزارتخانه ها، ظرفیتی برای جذب نیروی امریه نداشته باشند.

در ادامه به چند مورد از این ارگان های دولتی اشاره می کنیم.

امریه سربازی وزارت آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش معمولا با مشکل تأمین معلم به ویژه برای مناطق دورافتاده مواجه است و بنابراین، می‌تواند به میزان نیاز خود، امریه سرباز معلم دریافت کند.

بکارگیری نیروی امریه در این سازمان عموما تحت عنوان نیروی سرباز معلم انجام گرفته و متقاضیان بعد از ثبت درخواست، در قالب یک سیستم امتیازدهی به رقابت پرداخته و بر حسب امتیاز تفکیک می شوند.

توجه داشته باشید که این نوع امریه صرفا مخصوص مدارس مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است و شامل مناطق شهری و مراکز استانها نمی‌شود.

امریه سربازی وزارت آموزش و پرورش

امریه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزارت بهداشت نیز می‌تواند در قالب طرحی تحت عنوان «پیام آوران بهداشت» دارای ظرفیت پذیرش نیروهای امریه است. تنها متقاضیانی می‌توانند به عنوان امریه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خدمت کنند که فارغ‌التحصیل این وزارت باشند.

پذیرش نیروهای امریه در وزارت بهداشت عمدتا بر حسب نیاز هر مرکز انجام گرفته و اولویت با مناطق محروم و کمتر توسعه ‌یافته است.

وزارت بهداشت در رشته های پزشکی تخصصی، پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی، اتاق عمل، هوشبری، فوریت های پزشکی، بهداشت دهان و دندان، و بهیاری در مقاطع مختلف از دیپلم گرفته تا دکترا، نیروی امریه جذب می‌کند.

البته مقطع تحصیلی مورد پذیرش برای هر یک از مقاطع فوق، متفاوت است. به عنوان مثال، تنها رشته ای که می توان با مدرک دیپلم آن، امریه ی وزارت بهداشت گرفت، بهیاری می‌باشد.

امریه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

امریه وزارت علوم از محبوب ترین انواع امریه در بین مشمولان تحصیل کرده است. این وزارتخانه برای به خدمت گیری کارکنان وظیفه شرایط نسبتا دشوارتری دارد.

متقاضیان انجام خدمت زیر پرچم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، باید دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد باشند. حداقل معدل متقاضیان برای امریه شدن در وزارت علوم، معدل ۱۵ برای کارشناسی ارشد و معدل ۱۶ برای دارندگان مدرک دکترا است.

امریه وزارت کشاورزی

وزارت جهاد کشاورزی نیز یکی دیگر از ارگانهای دولتی است که هر ساله در قالب طرح «سربازان سازندگی» اقدام به پذیرش نیروی امریه می کند.

عمدتا یکی از شرایط ذکر شده برای متقاضیان دریافت امریه این ارگان، تحصیل در رشته تحصیلی های مرتبط با حوزه کشاورزی عنوان می شود.

امریه وزارت نفت

وزارت نفت کشور نیز از جمله وزارتخانه هایی است که در رشته های متنوعی، نیروهای امریه پذیرش می‌کند. این وزارتخانه، در قالب طرح «نظام صنعت نفت» از میان کارکنان وظیفه ی عمومی که دارای مدرک تحصیلی و شرایط لازم هستند، امریه می‌پذیرد.

اکثر نیروهای امریه در این سازمان، در مناطق عملیاتی بد آب و هوا و محروم مورد استفاده قرا می‌گیرند. متقاضیان برای این منظور باید شش ماه پیش از درخواست اعزام به خدمت، درخواست امریه‌ی خود را در سایت وزارت نفت کشور، به ثبت برسانند.

امریه قرارگاه و ارگان های نظامی

امریه ارگان های نظامی مربوط به چند سازمان و قرارگاه نظامی خاص می شود که به دلیل حساسیت موضوع متقاضیان برای ورود به این نهادها عمدتا باید دارای سوابق و کارت سبز بسیج باشند.

قرارگاه خاتم انبیاء سپاه از جمله این مراکز نظامی است که سوابق افراد پیش از پذیرش را، طی چندین مرحله مورد بررسی قرار می دهد.

شرایط امریه سربازی چیست؟

مراحل پذیرش امریه سربازی

نحوه اخذ امریه سربازی و چگونگی اقدام برای آن، یکی از موضوعاتی است که برای متقاضیان بسیار اهمیت دارد. اگر متقاضی دریافت امریه می باشید و تاکنون به تحصیل مشغول بوده اید، پس از اتمام تحصیل و مدت مشخص، پیش از اینکه وارد دوره غیبت سربازی شوید باید برای این کار اقدام نماید.

در ابتدا لازم است تا با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه نموده و مدارک تحصیلی خود را دریافت نمایید.

در ادامه باید از بین سازمان هایی که سرباز امریه استخدام می کنند، با توجه به مدرک تحصیلی و توانایی و مهارت خود یکی را انتخاب نمایید و طبق قوانین آن ارگان مدارک مورد نیاز و درخواست خود را ارائه دهید.

به این نکته توجه کنید که برای دریافت امریه باید به موقع برگه اعزام خود را به سازمان مربوطه ارائه کنید. باید این برگه سه ماه زودتر از موعد اعزام به ارگان مدنظرتان ارائه شود. سازمان مذکور با بررسی درخواست و مدارک شما در صورت تایید برگه امریه را به شما ارائه می دهد. موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • سر زدن به قسمت کارگزینی ادارات یا سازمان دولتی امریه گیر فقط ۶ ماه از تاریخ فارغ التحصیلی فرصت دارید تا مدارک خود را به سازمان وظیفه عمومی بفرستید.
 • از زمان ارسال مدارک به سازمان وظیفه حدود یک ماهی طول می کشد تا برگ سبز به دست فرد مشمول برسد. فرد مشمول باید برگ سبز خود را که تاریخ اعزام آن مطابق با تاریخ معرفی به سازمان مربوطه می باشد سه ماه زودتر از این تاریخ به این سازمان ارائه دهد.
 • فرد مشمول تنها می تواند به یکی از ارگان های امریه درخواست بفرستد، در غیر این صورت درخواستش باطل می شود.
 • باید اشاره کرد که ادارات و سازمان های دولتی ظرفیت محدودی داشته از این رو باید اقدامات مربوط به پذیرش امریه مانند ارسال برگ سبز و … را زودتر انجام دهید.

مراحل پذیرش امریه سربازی

نکات مهم پذیرش امریه سربازی

 • طول مدت خدمت سربازی به صورت امریه، ۲۴ ماه است.
 • مشمولی که خدمتش را به صورت امریه می‌گذراند، در بعضی از سازمان ها نمی تواند از طرح های کسری خدمت سربازی استفاده کند. البته، کارکنان متأهل در هر سازمانی می توانند به ازای هر فرزند، ۳ ماه کسری خدمت بگیرند.
 • کارکنان وظیفه باید در حوزه‌ی تخصصی خود به کار گرفته شوند.
 • ارگان های به خدمت گیرنده باید حفظ کرامت و منزلت اجتماعی کارکنان وظیفه را مد نظر قرار دهند.
 • در برخورد با خطاهای کارکنان وظیفه باید از دستورالعمل ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح پیروی شود که با آیین نامه‌های انضباطی نظامی متفاوت است.
 • کارکنان امریه باید در محل تعیین شده بر اساس مجوزی که از ستاد کل نیروهای مسلح دریافت نموده‌اند، خدمت کنند و هر گونه انتقال آن‌ها به محل دیگر تا پایان مدت خدمت، نیازمند مجوز از مراجع مربوطه است و در صورت تخلف از این قانون، امریه لغو خواهد شد و مشمول در اختیار یک یگان نظامی قرار خواهد گرفت.
 • کارکنان وظیفه‌ای که به ارگان‌های دولتی مأمور می‌شوند، مجاز به ادامه‌ی تحصیل در حین خدمت نیستند.
 • در صورتی که کارکنان وظیفه‌ی امریه شده، در طول خدمت در مقطع تحصیلی بالاتری قبول شوند، می‌توانند با اخذ مجوز از سازمان وظیفه‌ی عمومی، به تحصیل خود ادامه دهند.
 • در صورتی که کارکنان وظیفه در انجام امور محوله عملکرد خوبی نداشته باشند، امریه‌ی آنها لغو خواهد شد و باید مابقی خدمت خود را در یگان های نظامی انجام دهند. مصادیق عملکرد نامناسب عبارتند از: بی‌ انظباتی، سرقت اموال دولت، جعل اسناد دولت، برخورد نادرست با ارباب رجوع، مشکلات اخلاقی، غیب غیرموجه به مدت بیش از ۱۵ روز، گرایش به احزاب و گروه‌های سیاسی، کم کاری ادامه‌دار، تمارض و تظاهر به بیماری برای دریافت استعلاجی پزشکی، ارتباط با ضدانقلاب و… .
 • مشمولی که امریه می‌شود، نمی‌تواند در طول مدت خدمت خود هیچ گونه قرارداد شغلی امضاء کند.
 • سازمانی که کارکنان وظیفه به آن مأمور می‌شوند، نمی‌تواند آنها را پیش از مدت قانونی خدمت، ترخیص کند.
 • دستگاه های به خدمت گیرنده‌ی نیروهای امریه می‌توانند در ساعات غیر اداری و بدون پرداخت اضافه حقوق از کارکنان وظیفه‌ی خود استفاده کنند.
 • در امریه سربازی، مرخصی های استعلاجی و استحقاقی، مطابق با قوانین ستاد کل نیروهای مسلح می‌باشد.
 • تعطیلات رسمی واقع در بین مرخصی های کارکنان وظیفه‌ی مأمور، جزء مرخصی استحقاقی محسوب نمی‌شود.
 • در صورتی که مشمول مأمور به دستگاه‌های دولتی در طول خدمت خود صاحب فرزند شود، سه روز مرخصی اجباری به او تعلق می‌گیرد و سازمان به خدمت گیرنده می‌تواند حداکثر تا ۱۱ روز به او مرخصی اضافه کند.
 • مدت مرخصی پایان دوره‌ی آموزشی، جزء مرخصی تشویقی کارکنان امریه محسوب می‌شود.
 • در صورت فوت یکی از اعضای درجه یک خانواده، ۱۰ روز به مرخصی استحقاقی کارکنان وظیفه‌ی مأمور به دستگاه‌های دولتی، اضافه می‌شود.
 • کارکنان امریه جزء اقلیت‌های مذهبی در اعیاد دینی خود دارای مرخصی هستند که از مرخصی استحقاقی آن‌ها کسر خواهد شد.
 • قوانین مربوط به مرخصی استعلاجی در امریه کاملا مشابه با شرایط مربوط به مرخصی استعلاجی کارکنان وظیفه در خدمت نیروهای نظامی است.

نکات مهم پذیرش امریه سربازی

لیست سازمان ها و ارگان های امریه گیر خدمت سربازی در سال 1402

در لیست زیر به برخی از سازمان های امریه گیر اشاره شده است. برای آگاهی بیشتر در مورد هر سازمان، بر روی لینک مربوطه در جدول لطفا کلیک کنید.

سازمان ها یا وزارتخانه امریه گیرسازمان ها یا وزارتخانه امریه گیر
امریه وزارت نیروامریه سرباز معلم
امریه نیروهای مسلحامریه وزارت نیرو
امریه سازمان انرژی اتمیامریه بنیاد شهید و امور ایثارگران
امریه وزارت دفاعامریه وزارت بهداشت
امریه شرکت های دانش بنیانامریه وزارت صنعت، معدن، تجارت
امریه وزارت نفت و شرکت گازامریه جهاد کشاورزی
امریه وزارت راه و شهرسازیامریه سازمان ملی استاندارد
امریه قوه قضاییهامریه اداره اوقاف
امریه بنیاد مسکن انقلاب اسلامیامریه وزارت علوم و تحقیقات
امریه سربازی اداره برقامریه سازمان بهزیستی
امریه کمیته امداد امام خمینیامریه وزارت اقتصاد و دارایی
امریه وزارت ورزش و جوانانامریه استانداری ها
امریه نهاد ریاست جمهوریامریه سربازی شهرداری ها

امریه سربازی چه مراحلی دارد؟

میزان حقوق سربازان امریه

طبق اعلام معاونت سازمان نظام وظیفه در سال 1402، حقوق سربازان امریه تفاوتی با سربازان عادی نداشته و میزان دریافتی آنها بر اساس تاهل و مدرک تحصیلی آنها محاسبه خواهد شد.

در حال حاضر پایه حقوق سربازان مجرد در مناطق عادی 3.350.000 هزار تومان اعلام شده است و پیش بینی می شود میزان حقوق سربازان امریه نیز همین میزان باشد.

پونزاز مهمترین عوامل تاثیرگذار بر حقوق نیروهای امریه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدرک تحصیلی

درجه نظامی

متاهل بودن یا نبودن

فرزند داشتن یا نداشتن

میزان فاصله ی محل زندگی تا محل خدمت و هزینه ایاب و ذهاب

شرط معدل برای امریه سربازی

طبق قوانین امریه سربازی، شرط معدل برای امریه سربازی برای دانشگاه های مختلف متفاوت است. طبق قوانین امریه سربازی، حداقل هایی برای معدل مشمولین امریه سربازی در نظر گرفته شده است. این حداقل ها و مرز بندی ها برای مقاطع مختلف تحصیلی و دانشگاه های مختلف سراسر کشور است.

برای مثال برای فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف یا دانشگاه تهران، برای متقاضیان با مدرک کارشناسی، حداقل معدل برای امریه سربازی ۱۴ و برای متقاضیان با مدرک کارشناسی ارشد معدل ۱۴٫۵ حداقل معدل برای امریه سربازی است.

برای بقیه دانشگاه های سراسر کشور اعم از دانشگاه های دولتی و آزاد نیز این حداقل ها طبققوانین امریه سربازی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی کشور وضع شده است.

پونزنکاتی درباره ی شرط معدل وجود دارد که دانستن آن ها برای مشمولان الزامی است:

اولویت ارگان های امریه گیر برای پذیرش سربازان با افرادی است که در دانشگاه های معتبر و به شکل حضوری تحصیل کرده اند. اما این به معنای عدم پذیرش امریه از دانش آموختگان دیگر دانشگاه ها نیست.

هر سازمانی برای مقاطع مختلف تحصیلی معدل مشخصی را در نظر می گیرد. همچنین نوع دانشگاهی که شما در آن تحصیل کرده اید در معدل مقرر شده تاثیر گذرا است. بر این اساس معدلی که برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی بسیاری از دانشگاه های دولتی در نظر گرفته شده معمولا 14 تا 15 است.

شرایط انصراف از امریه سربازی چگونه است؟

مزایای امریه سربازی چیست؟

مزایای امریه سربازی برای مشمولان باعث شده که طرفداران زیادی پیدا کند و هر ساله تعداد زیادی از مشمولان برای اخذ امریه درخواست دهند.

پونزبرخی از این مزایا به شرح زیر است:

مهم ترین مزیتی که امریه برای سربازان به دنبال دارد، مربوط به خدمت در سازمان های دولتی یا غیر دولتی به مانند سایر کارمندان و بدون نیاز به انجام خدمات رزمی و نظامی سخت است. یعنی سربازان امریه نیز با لباس معمولی و تنها در ساعات اداری به خدمت مشغول می شوند.

از آنجایی که سربازان امریه با خدمت در ادارات و سازمان های مرتبط با مدرک تحصیلشان به کار گرفته می شوند، مهارت های لازم برای ورود به بازار کار و اشتغال را دریافت می کنند.

برای سربازانی که دوره سربازی خود را به عنوان امریه می گذرانند، این دوره دو ساله به عنوان سابقه استخدامی در نظر گرفته می شود.

در برخی ارگان های امریه گیر، حقوقی که برای سربازان امریه در نظر گرفته شده است، بیشتر از سایر سربازان است.

سامانه ثبت نام امریه سربازی

سامانه ثبت نام امریه سربازی از جمله امکاناتی است که برای متقاضیان دریافت امریه تدارک دیده شده است تا در روند ثبت درخواست امریه خود با مشکلات کمتری مواجه شوند؛ به این منظور هر سازمانی که اقدام به جذب امریه می کند، باید زمینه ای را فراهم کند که متقاضیان مدارک و درخواست خود را به این سازمان ارائه دهند.

این موضوع در سال های اخیر برای تمام سازمان های امریه گیر به شکل اینترنتی و از طریق سامانه های ثبت نام امریه انجام می شود. یعنی هر سازمانی برای جذب امریه، سامانه ای را اعلام کرده است که در زمان جذب امریه متقاضیان با مراجعه به آن می توانند مدارک تحصیلی، مدارک شناسایی و… خود را به سازمان فوق الذکر ارائه کنند.

این سازمان ها اطلاعات ثبت شده در سامانه های ثبت نام را مورد بررسی قرار می دهند و متناسب با اهداف و عملکرد سازمان خود، افرادی را که شرایط و مهارت های لازم دارند به عنوان سرباز امریه جذب می کنند.

پیگیری امریه سربازی

پیگیری امریه سربازی موضوعی است که شاید ابهامات زیادی را برای مشمولان خدمت سربازی و متقاضیان اخذ امریه به دنبال داشته باشد. فردی که با مراجعه به سامانه های ثبت نام امریه، درخواست خود را ثبت کرده است، حال می خواهد بداند که روند رسیدگی به درخواستش در چه مرحله ای قرار دارد.

برای پاسخ به این مورد اول باید به این نکته اشاره کنیم که بعد از اینکه شما مدارک خود را به سازمان امریه گیر مورد نظرتان ارائه دادید، این سازمان اسامی پذیرفته شدگان را به نیروهای مسلح تحویل می دهد و بعد این سازمان محل آموزشی سربازان امریه را مشخص می کند. حال شما برای اطلاع و پیگیری از این روند، باید به سازمان امریه گیر مورد نظرتان مراجعه کنید.

البته این سازمان ها معمولا در زمان ثبت نام کد هایی را برای پیگیری در اختیار متقاضیان قرار می دهند، تا بدون نیاز به مراجعه حضوری و تنها با مراجعه به سامانه مربوطه، وضعیت امریه خود را پیگیری کنند.

چگونه امریه سربازی بگیریم؟

شرایط امریه ارگان های دولتی

شرایط امریه ارگان های دولتی برای پذیرش سرباز امریه در این ارگان ها موضوع مهمی است که مشمولان باید به آن توجه کنند.

پونزاین شرایط شامل مواردی است که در زیر عنوان کرده ایم:

 • یکی از مهم ترین این شرایط نداشتن غیبت است. یعنی فرد مشمولی که می خواهد برای اخذ امریه اقدام کند، با در نظر گرفتن شرایط خود قبل از وارد شدن به دوره ی غیبت باید اقدامات لازم را انجام دهد.
 • ارائه ی برگه ی اعزام به خدمت، چند ماه زودتر از تاریخ اعزام به سازمان دولتی مورد نظر از دیگر شرایط است.
 • داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با فعالیت های سازمان مورد نظر و معدل مورد تایید این سازمان نیز از دیگر شرایط است.
 • سازمان وظیفه پنج شرط را عنوان کرده که افراد دارای یکی از این شرایط شانس بیشتری برای امریه شدن دارند؛ اما نداشتن آنها نیز مانع امریه شدن افراد نیست. این شرایط همان تاهل، معافیت از رزم، عضو خانواده ایثارگر، سرپرستان خانوار و مدد جویان کمیته امداد و بهزیستی است.

بنابراین اگر این شرایط را داشته باشید، احتمال امریه شدن شما در ارگان های دولتی خیلی زیاد است.

شرایط امریه ارگان های نظامی

شرایط امریه ارگان های نظامی مورد توجه آن دسته از مشمولانی است که علاقه مند به انجام دوره خدمت ضرورت در این ارگان ها هستند. ارگان های نظامی که امریه می گیرند، شامل سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، ارتش و… هستند که هر یک از این ارگان ها علاوه بر شرایط پنجگانه، شرایطی خاصی را در نظر گرفته اند.

پونزمثلا شرایطی که سپاه پاسداران برای سربازان امریه مقرر کرده است، شامل موارد زیر هستند:

 • داشتن سابقه بسیج فعال
 • نداشتن غیبت
 • داشتن کارت سبز بسیج

دیگر ارگان های نظامی همچون نیروی انتظامی نیز شرایطی را در نظر گرفته اند. مرتبط بودن مدرک تحصیلی فرد مشمول با ردیف های شغلی که می خواهند با سرباز امریه پر کنند، یکی از این مواردی است که برای امریه شدن در ارگان های نظامی ضروری است.

امریه سربازی سپاه

امریه سربازی سپاه از جمله مواردی است که شرایط لازم را برای مشمولان خدمت سربازی برای انجام دوره سربازی و تحت نظر سپاه فراهم آورده است. البته افرادی که برای امریه در سپاه پاسداران هستند باید شرایط مورد نظر این سازمان را داشته باشند.

برای دریافت پذیرش امریه سربازی سپاه، نداشتن غیبت از زمان مشمولیت به خدمت سربازی و همچنین داشتن سابقه فعالیت در پایگاه های بسیج به مدت حداقل شش ماه الزامی است؛ که ارائه کارت سبز برای تایید بسیجی فعال الزامی است.

نکته ی دیگری که درباره ی امریه سپاه مطرح است؛ نوع امریه است که شامل انواع امریه سپاه، امریه در دستگاه های نظامی و امریه در دستگاه های غیر نظامی است. خود فرد مشمول می تواند یکی از این دو را انتخاب کند، اما اخذ هر یک از این موارد فرآیندی زمان بر و پیچیده است.

حال اگر شما دارای شرایط لازم برای امریه سربازی سپاه هستید، باید چگونه درخواست خود را اعلام و ثبت کنید؟ برای این منظور با مراجعه به یکی از پادگان ها سپاه پاسداران، فرم مربوطه را تکمیل می کنید. ارائه مدارک خواسته شده از سوی این سازمان نیز از دیگر مراحل لازم برای دریافت امریه است.

شرایط امریه ارگان های نظامی

امریه سربازی قوه قضاییه

امریه سربازی قوه قضاییه نیز یکی دیگر از گونه های پیش روی مشمولانی است که می خواهند خدمت خود را به شکل امریه بگذرانند. این سازمان نیز علاوه بر شرایط عمومی دریافت امریه، شرایط دیگری نیز در نظر گرفته است.

به طور مثال، افرادی که شش ماه بسیج فعال بوده اند، مشمولان متقاضی خدمت در مناطق محروم که بومی همان مناطق باشند، مشمولان یتیم و حافظان قرآن کریم نیز می توانند برای امریه سربازی قوه قضاییه اقدام کنند. این سازمان از بین افراد با مدارک تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری سرباز امریه می پذیرد.

مشمولان باید در رشته های تحصیلی مورد نظر این سازمان که شامل رشته هایی مانند کامپیوتر، حسابداری، الهیات و معارف اسلامی، علوم قضایی و حقوق، فقه و حقوق اسلامی، مدیریت در تمام شاخه ها و گرایش ها و حقوق تحصیل کرده باشند.

نکته ای که درباره ی قوه قضاییه وجود دارد، این است که این سازمان تنها از بین سربازان بومی همان منطقه پذیرش دارد. سهمیه ی اخذ سرباز امریه برای این سازمان بسیار محدود است؛ لذا از بین تمام متقاضیان، تنها نیمی از مشمولان موفق به اخذ امریه این سازمان می شوند.

یکی از اولویت های مهم برای دریافت امریه قوه قضاییه، بومی بودن افراد است. چنانچه تمام این شرایط را داشته باشید، می توانید شانس خود را برای امریه این سازمان امتحان کنید.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست، تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره امریه سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه می دهد.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

امریه سربازی قوه قضاییه

سخن آخر

به انجام خدمت وظیفه در سازمان های دولتی و محیط های غیر نظامی امریه سربازی گفته می شود. در واقع امریه سربازی به فارغ التحصیلان دانشگاهی این امکان را می دهد تا در زمینه رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند و این زمان کاری به عنوان خدمت سربازی برایشان محسوب شود.

داشتن مدرک دانشگاهی لازم است تا سازمان های مختلف بتوانند فرد را به عنوان سرباز پذیرش نمایند.

در مقاله فوق به چند نوع از این امریه ها اشاره کردیم. شما می توانید برای کسب اطلاع بیشتر در این زمینه، با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتمنظور از امریه سربازی چیست؟

به انجام خدمت سربازی در سازمان‌های دولتی و مراکز غیرنظامی امریه سربازی می‌گویند. امریه سربازی این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که دوره خدمت خود را در سازمان‌ها و نهادهای دولتی سپری کنند و از مزایای آن بهره ببرند.

سوال علامتشرایط امریه ارگان های دولتی کدامند؟

نداشتن غیبت – داشتن مدرک تحصیلی مرتبط – داشتن یکی از شرایط پنجگانه شامل معافیت از رزم، تاهل، سرپرستی خانواده و…

سوال علامتمدت زمان سربازی برای سربازان امریه چقدر است؟

مدت زمان سربازی برای سربازان امریه معمولا 24 ماه است.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

امریه سربازی چیست؟ – سازمانهای ارائه دهنده امریه در سال ۱۴۰۲

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 103 نظر:
 1. سِلام چراامسال بخشنامه سربازمعلمی نمی اید .زمانش دیرنشده

  1. باسلام امریه اموزش وپرورش هرسال اردیبهشت ماه ابلاغ میشود

 2. سلام
  رشته من نقشه کشی صنعتی هست کدام ارگان می توانم امریه سربازی بگیرم؟ مقطع کاردانی

  1. سلام وقتتون بخیر باشه شرکت ها و سازمان های مرتبط با رشته خودتان.

 3. سلام
  با توجه به ظرفیت جذب امریه در شرکت های دانشبنیان که در سال پیش حدود ۷۵۰ نفر بوده است، حدود مجموع امتیازی که لازم است تا بتونیم در شرکت دانشبنیان به عنوان امریه جذب بشیم چقدر است؟
  چون یکی از آشناهامون با امتیاز ۱۲۳ باز هم موفق به امریه در شرکت دانشبنیان نشدند و گفتن حداقل باید حدود ۱۴۰ امتیاز داشته باشن تا بتونن جذب شرکت دانش بنیان بشن

 4. با سلام
  میخواستم بپرسم اگه امریه یه شرکت دولتی بشیم مثلا نفت، آیا روی کارت پایان خدمت چیزی مبنی بر امریه بودن درج میشه؟ یا کارت امریه ها مشابه کارت بقیه سربازهاست.
  ممنون

 5. سلام، محل خدمت برای امریه، استان بومی شخص هست یا می‌تونه جای دیگه‌ای هم باشه؟ اگر برای امریه بومی‌گزینی ندارن، منی که تک فرزندم می‌تونم تو استان یا شهر خودم امریه‌رو بگذرونم؟

 6. سلام، وقت‌تون بخیر.
  برای من در سامانه سخا در قسمت “امریه و جذب” یک امریه در فاصله ۱۵ روزی به تاریخ اعزامم ثبت شده اما نمی‌دونم چه کسی این کارو کرده و واسه کجا هست.!

  نوشته شده:
  سازمان: جذبی الکترونیکی
  وضعیت: تنظیم شده
  نوع: مشمولان خاص

  البته لازم به ذکره که من سابقه خدمتی دارم و در سال ۹۸ حدود ۳ ماه در پدافند هوایی ارتش خدمت کردم و به علت قبولی در دانشگاه ترخیص شدم. معاف از رزم نیستم و اعزامی یک مرداد هستم. کد مرکز آموزشم در قسمت وضعیت اعزام همچنان “گروه پدافند سمنان” هستش و تغییری نکرده. به گمانم باید یکم مرداد دوباره به همام یگان اعزام بشم.

  ممنون میشم بهم بگید قضیه چیه. البته من در یک سازمانی داشتم امریه میشدم که در نهایت نشد و آن سازمان هم درخواستش رو نداد؛ و دیگه جایی درخواست امریه ندادم. و اینکه آیا این احتمال وجود داره که خود به خود از طرف سازمان وظیفه عمومی و یا ارتش به سربازان مقطع فوق‌ لیسانس که ایست خدمتی زده بودند امریه اختصاص پیدا کنه؟ مثلاََ امریه نظامی پدافند هوایی خاتم الانبیاء؟ یا هر نوع امریه دیگه‌ای؟ چند روزیه همه‌چیز رو زیر ذره‌بین گذاشتم اما به جمع‌بندی نرسیدم و هر کاری میکنم ابهامات واسم رفع نمیشه.

  ممنون از سایت خوب‌تون. این سوال شاید به درد یک سری از دوستان بخوره.

 7. سلام، اگه امریه یه سازمان دولتی بشیم.
  روی کارت پایان خدمت چیزی درج میشه؟ یا کارت پایان خدمت ها مشابه سرباز معمولی هست.
  ممنون

 8. سلام وقتتون بخیر
  من برای امریه قرارگاه خاتم بهم اوکی دادن
  ولی هنوز ثبت نام نکردم
  برای وزارت کار هم میخوام ثبت نام کنم
  آیا میشه برای امریه قرارگاه هم ثبت نام که اگر وزارت اسمم در نیومد برم برای قرارگاه خاتم

  1. سلام وقت بخیر
   هر امریه برای پذیرش یک تایم خاصی را دارد

 9. سلام برای امریه دادگستری کارت سبز الزامیه؟
  اگر نباشه امکانشه پذیرش در دادگستری وجود نداره؟

  1. سلام برای امریه و اطلاعیه های جدید و بروز با کارشناسان ما تماس بگیرید

 10. با احترام
  در صورتی که از مدت زمان اعزام سربازی گذشته باشد اما به مدت 6 سال در شرکت دانش بنیان مشغول به کار بود
  ، آیا مجدد باید 24 ماه امریه انجام شود؟یعنی 6 سال سابقه کار (ثبت در بیمه تامین اجتماعی) نیز جزو آن محسوب نخواهد شد و غیبت لحاظ می گردد؟؟
  باتشکر از صرف زمان شما.

 11. سلام عرض ادب احترام

  بنده لیسانس حسابداری دارم اما اضاف خدمت خوردم ۱۶۰ روز
  یکسال از فارغ التحصیلیم میگذره
  ۳ بار برای تمدید دفترچه اقدام کردم

  ایا امریه شرکت یا پروژه ای میشه درخواست داد و امریه گرفت !؟؟؟؟

  لطفا جواب بدید !؟

  1. سلام وقت بخیر
   به دلیل اضافه خدمت ،امریه برای شما لحاظ نخواهد شد

 12. سلام خسته نباشید. من ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ یک سال مهلت معرفیم تموم میشه. کارشانسی کامپیوترم. نزدیک به یک سالم هست تو شرکت دانش بنیان مشغولم ولی امتیازم هنوز کامل نشده. کنکور ارشد امسال رو شرکت کردم اگه مثلا دانشگاه پیام نور یا غیر انتفاعی قبول شم، اولا میتونم ایست بگیرم؟چون قطعا باید دفترچه بفرستم که غیبت نخورم تا جواب دانشگاه بیاد دوما اینکه ایا میتونم با انصراف دادن از یک سال مهلت معرفی ارشد استفاده کنم؟ و ایا میتونم تو این بازه بعد انصراف برای امریه اقدام کنم؟ ممنونم از سایت عالیتون

 13. ببخشید سربازِ امریه، در صورت توافق ارگان مربوطه، به لحاظ اخلاقی یا شرعی، امکان دریافت حقوق بیشتر از حقوق تعیین شده توسط سازمان نظام وظیفه (حدود 3 میلیون تومان) را دارد ؟ (مرجع تقلید: آیت الله خامنه‌ای)

 14. سلام و وقت بخیر ، دانشجوی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران با معدل 17.07 هستم، خواستم در رابطه به امریه علوم تحقیقات بیشتر بدونم، شرط دیگه ای به غیر از معدل هم دارند و اینکه چه جوری میشه بیشتر در این رابطه اطلاعات کسب کرد. و در کل امریه های دیگه ای که با این شرایط برام مقدور هست چی هستند؟

 15. با سلام
  بنده تا مهر سال 1401مهلت دارم تا دفترچه اعزام به خدمت را بفرستم .رشته تحصیلی ام مهندسی برق بود و تا فوق دیپلم ادامه داده ام ولی الان در حال تکمیل یاد گیری تخصص هستم.
  خواستم بپرسم که ایا با داشتن تخصص صنعتی کار امد میتوانم برای امریه اقدام بکنم با توجه به اینکه مدرک تحصیلی ام پایین تر از ارشد هست.
  اگر امکان اقدام برای امریه برای من فراهم باشد کی اقدام بکنم با توجه به اینکه تنها6ماه فرصت دارم برای اقدام به سربازی.

  1. سلام وقت بخیر اگر از اورگان مربوطه تخصص شما مورد استفاده باشد میتوانید اقدام کنید . زمان پزیرش اورگان ها متفاوت است و برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس حاصل فرمائید .

 16. سلام وقت بخیر
  من پایان تیر مهلت معرفی تمام می شود. میخواستم بدونم برای اینکه بخوام برج 8 اعزام شم و به قولی تمدید شود مهلت اعزام من حتما باید دفترچه پست کنم و بعد درخواست بدم ببینم با اعزام برج 8 من و تمدیدش موافقت میشه یا می توان فقط ثبت نام کرد و درخواست داد اگر موافت نشد بگذارم همان اخرای تیر ارسال کنم؟ یعنی منظورم این هست می شود فروردین دفترچه پست کنم و در خواست اعزام در ان تاریخ را داد؟ اگر مثلا موافقت نشود اعزام من را برای مثلا خرداد میزنند؟ یا در صورت عدم موافقت می توانم کار های نهایی را همان اخر تیر بکنم که برای برج 6 یا 7 اعزام شم. چون برای یک امریه نیاز دارم برج 8 اعزام شوم

  1. سلام وقت بخیر برای درخواست تعویق اعزام باید ابتدا دفترچه را پست کنید و سپس این درخواست را پیگیری کنید

 17. عرض سلام و خسته نباشید.
  بنده 10 خرداد 1401 پایان محلت معرفی بنده هست. بنده برای امریه شرکت نفت ثبت نام کردم در ابتدای اسفند. در صورت پزیرش باید نامه اعزام به خدمت برای اول برج 6 بگیرم. شرکت نفت هم بعد از بیش از یکسال امریه خودش رو باز کرده و امکان ثبت نام زودتر وجود نداشته. میخواستم بدونم در صورت قبولی در امریه نفت میتوانم در خواست اعزام در برج 6 را بگیرم؟ چون اگر اخر های مهلت معرفی دفترچه پست کنم و با توجه به به اینکه کمیسیون پزشکی هم میرم زمان اعزامم همون برج 6 میشه تقریبا اما برای ثبت مدارک شرکت نفت باید مثلا فروردین دفترچه رابفرستم. آیا با درخواست بنده برای اعزام در برج 6 موافقت میشه؟ مثلا نامه ببرم بگم من امریه پذیرفته شدم؟ امکان ثبت نام زود تر هم وجود نداشته چون تازه باز شده امریه نفت. ممنون از سایت خوب و کارشناس های خوبتون

  1. سلام وقت بخیر بله امکان همزمانی وجود دارد اگر که تداخلی در زمان اعزام افتاد میتوانید تعجیل و یا تعویق زمان را هم درخواست کنید.

 18. با سلام
  وقت به خیر
  من لیسانس نقشه برداری دارم و به دنبال امریه هستم
  میخواستم ببینم که قبول میکنید یا خیر

 19. سلام وقت بخیر
  با داشتن نامه بسیج دانشجویی دانشگاه میشه امریه گرفت یا خیر ؟ منظورم امریه قوه قضاییه هست ؟

  1. سلام نامه بسیج میتواند اولویت یا درصد جذب را بالاببرد ، اما در اصل باید شرایط اختصاصی آن ارگان را داشته باشید.

 20. سلام. من امریه قرار گاه خاتم ثبت نام کردم و از اونجایی که شانس کمی دارم میخوام امریه یه ارگان دیگه هم ثبت نام کنم.ایا این امکان داره 2جا درخواست بدم؟؟الان میتونم لغو درخواست به قرار گاه رو بزنم؟

  1. سلام. خیر تا جواب درخواست اولیه شما ابلاغ نشود نمیتوانید برای ارگان دیگری درخواست امریه ثبت کنید. در صورت ثبت هر دو درخواست شما حذف میشود.

   1. سلام شما میتوانید جز قرارگاه خاتم امریه دیگه ای هم بنویسید چون قرارگاه دیگه جزامریه حساب نمیشه

 21. سلام شب بخیر دانشجو لیسانس حسابداری و متاهل هستم.
  میتونم برا امریه بانک اقدام کنم؟

 22. سلام وقتتون بخیر
  در حین گذراندن امریه میشه در دانشگاه پیام نور برای کارشناسی ارشد ثبت نام کرد و ارشد بخونم ؟

 23. سلام من امریه قبول شدم وزارت بهداشت اگ دانشگاه قبول شم و ایست خدمت بزنم بعدا دوباره میتونم امریه بگیرم؟؟

  1. سلام. پس از پایان تحصیل مجددا به ارگان محل امریه خود مراجعه کنید چنانچه به کارشناس در زمینه تحصیلی شما نیاز داشته باشند میتوانید امریه خود را ادامه دهید در غیر اینصورت باید درخواست امریه را به سایر ارگانها ارائه دهید یا به خدمت سربازی بروید.

 24. با سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون.
  بنده فروردین امسال کارشناسی برق مخابرات رو فارغ التحصیل شدم. با توجە بە گفته ی شما ۶ ماه بعد فارغ التحصیلی زمان هست برای دادن درخواست امریه؟
  تو برگەای کە دانشگاه داد نوشتە کە یک سال بعد آخرین نمره کە ثبت شدە فرد مشمول حساب نمیشە و تا اون وقت فرصت دارە و غیبتی نیست.
  یعنی الان من نمیتونم دیگە برا امریه درخواست بدم؟
  ممنونم از پاسخگویی شما
  با تشکر

  1. شما در همین ماه که آخرین ماه فرصتتان برای اخذ امریه می باشد می توانید اقدام کنید. بدین صورت که ابتدا شرایط اخذ سرباز امریه ی ارگان های مختلف را بررسی کنید و ارگان هایی که رشته و مدرک تحصیلی شمارا می پذیرند را انتخاب و با دردست داشتن مدارک به قسمت کارگزینی یا نیروی انسانی آن ارگان مراجعه کنید. پس از دریافت موافقت از ارگان با درخواست امریه شما، دفترچه خدمتتان را پر کرده و وارد سایت رسمی همان سازمان می شوید و ثبت نام را داخل سایت انجام می دهید و منتظر تاریخ اعزامتان می مانید.

 25. سلام خسته نباشید بابت سایت عالیتون
  من بهمن 99 معافیت تحصیلیم تموم میشه در حال حاظر مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار دارم میخونم دانشگاه آزاد قزوین اما تا این تاریخ فارق التحصیل نمیشم و نمیخوام معافیت تحصیلیمو تمدید کنم و ادامه تحصیل بدم بخاطر شرایط زندگیم ، معدل مدرک کاردانیم هم رشته نرم افزار کامپیوتر 14.74 از دانشگاه رجا ( غیر دولتی – غیر انتفاعی ) قزوین هستش . ضعیفی چشم دارم با شماره 4.5 و معاف از رزم هم هستم . دوران دبیرستان هم بسیج ثبت نام کردم چند باری هم رفتم اما دگ ادامه ندادم و بسیج فعال ندارم کارت معمولیشم گم کردم ، شانس دریافت امریه سربازی رو دارم ؟ و اگه امکانش هست ممنون میشم چند ارگانشو مثال بزنید .

  1. سلام امریه شامل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد میشود فقط و اگر تمایل به ادامه تحصیل ندارید باید انصراف دهید چون در مقطع کارشناسی ناپیوسته شامل 3 سال معافیت تحصیلی میشوید و زمانی که انصراف دهید با مقطع کاردانی اعزام میشوید

 26. سلام امریه شرکت دانش بنیان بخوام بشم
  مدرک تحصیلی مهم هست؟

 27. سلام من فارغ التحصیل لیسانس علوم آزمایشگاهی هستم. تیر ماه فارغ التحصیل شدم بلافاصله پیگیر سربازی شدم اما به دلیل کمیسیون پزشکی تا امروز طول کشیده که برگه سبز بگیرم. گویا معاف از رزم هستم. متصدی پلیس + 10 و حتی سایت خودتون میگه از شرایط امریه سپاه اینه که معاف از رزم نباشیم اما اینجا تو این مقاله گفته شذه از شرایط امریه اینه که معاف از رزم باشیم. میخواستم ببینم شانس دارم در کلینیک های پزشکی سپاه یا نیروی انتظامی شهر خودم بتونم پذیرش بگیرم‌؟ دوره تکمیلی بسیج نگذروندم و در حال حاضر هم عضو فعال نیستم. با توجه به شرایط کرونا محتمل هست که قبولم کنن؟ اگر الان برای عضویت بسیج اقدام کنم و تاریخ اعزام (که الان اول آبان هست) رو عقب بندازم فایده داره؟

  1. سلام. برای امریه سپاه باید عضویت فعال بسیج را داشته باشید گرفتن کارت عضویت فعال به حداقل ۶ ماه زمان نیاز دارد و به تعویق انداختند اعزام برای عضویت عملا مشکلی را بر طرف نمیکند از طرفی طبق قانون پس از بررسی پرونده کمسیون پزشکی در صورت عدم معافیت دائم مشمول باید هر چه سریعتر مراحل اعزام به خدمت را انجام دهد.

 28. سلام
  من لیسانس فیزیک دارم، برای فوق لیسانس میخوندم که انصراف دادم، میخواستم بدونم که امریه شامل من میشه، در چه زمینه ای باید اقدام کنم؟

  1. •سلام. برخی از ارگان ها در مقطع کارشناسی اقدام به جذب نیروی امریه سربازی می‌کنند باید شرایط و مقررات ارگانی که میخواهید درخواست امریه بدهید را مطالعه کنید .

 29. سلام
  من لیسانس فیزیک دارم، برای فوق لیسانس میخوندم که انصراف دادم، میخواستم بدونم که امریه شامل من میشه، در چه زمینه ای باید اقدام کنم؟

  1. •سلام. برخی از ارگان ها در مقطع کارشناسی اقدام به جذب نیروی امریه سربازی می‌کنند باید شرایط و مقررات ارگانی که میخواهید درخواست امریه بدهید را مطالعه کنید .

  1. کلا تتو در بدن اگر متوجه بشن مشکل اعصاب حساب میشه و مشکل داره .

 30. سلام چشم چپ من تنبلی داره و الان هم دانشجوی ارشد دانشگاه تهران رشته مهندسی معدن_ فرآوری مواد معدنی هستم
  میخواستم ببینم شرایط استفاده از امریه را دارم؟

 31. با سلام
  من امریه وزارت راه هستم و در حین خدمت متاهل شدم‌ و محل سکونت خانومم با محل خدمتم فاصله زیادی داره‌، امکان انتقالی هست یا نه؟و همچنین کسری خدمت شامل من میشه؟

  1. سلام
   امکان انتقالی هست ولی کسری تعلق نمیگرد

 32. سلام. من شهریور امسال فارغ التحصیل میشم از مقطع لیسانس. دانشگام دولتی و معدلم تقریبا هجدهه. احتمال زیاد به خاطر لاغری مفرطم معاف از رزم خواهم شد. چون برام مهم نیست کدوم ارگان بیفتم فقط نمیخوام در محیط نظامی باشم، میخواستم ببینم شانس امریه گرفتن در کدوم ارگان بیشتره تا همون رو درخواست بدم؟ نزدیکای شهر اصفهان زندگی میکنم.ممنون میشم جواب بدین

  1. با سلام امریه گرفتن باتوجه به مدرک شما و نیازمندی ارگان هاست .که ذکر نکردید در جه رشته ای تحصیل کردید .

 33. با عرض سلام و ادب.بنده دارم ترم آخر کارشناسی میخونم تا مرداد ماه فارق التحصیل می شوم. سوال: تا کی وقت دارم به امریه جهاد کشاورزی ثبت نام کنم و در چه سامانه ایی ثبت نام کنم لازم به مراجعه خود جهاد کشاورزی دارد یا خیر؟
  سپاسگزارم از پاسخ شما🙏🏻

  1. شما یک سال سنوات دارید اما به دلیل زمان بر بودن روند بررسی درخواست ها زودتر اقدام کنید.
   از طریق سایت tinet.irو سامانه سینا پیگیری کنید.
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 34. سلام معدلم کمی پایین تر از ۱۴ است! به هیچ عنوان امکان پذیرش نیست آیا؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به ارگان امریه کننده دارد

 35. سلام
  من مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارم برای چه سازمان هایی میتونم درخواست امریه بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   لیست مراکز در سایت موجود است اقدام کنید

 36. سلام
  من بهمن 99 مهلت معافیت تحصیلیم تموم میشه. سابقه بسیج هم ندارم. آیا امکان داره بتونم امریه بگیرم؟ باید به کدوم سازمان ها مراجعه کنم؟

  1. سلام
   برای اخذ امریه باید حداقل یکی از این شرایط را داشته باشید: تاهل، معافیت از رزم، سابقه ایثارگری، مددجویی بهزیستی یا کمیته امداد و ارائه مدارک استعداد درخشان یا نخبگی. با توجه به مدرک تحصیلی به سازمان های مرتبط مراجعه کنید.

 37. سلام خسته نباشیدبارشته کارشناسی علوم تربیتی گرایش پیش دبستان ودبستانی میتونم امریه سربازمعلم بگیرم ممنون میشم الان جواب بدیدباتشکر

  1. سلام
   بله این امکان وجود دارد و باید منتظر فراخوان های مربوطه باشید.

 38. سلام
  من یک ماه سابقه خدمت در ارتش را قبل از دانشگاه داشتم و با قبول شدن در دانشگاه ترخیص دانشجویی گرفتم
  الان که درسم تمام شده آیا میتوانم برای امریه اقدام کنم؟

  1. سلام
   بله شما میتوانید برای امریه شدن اقدام کنید.

 39. سلام
  من دانشجوی کارشناسی مدیریت بازرگانی دارم و مدیرعامل یک شرکت دیجیتال مارکتینگم
  از شرایط گفته شده هم هیچ کدومو ندارم چجوری بعد از پایان تحصیل امریه بگیرم؟
  اگر امریه نشم شرکت ورشکست میشه

  1. سلام. وقت بخیر
   در این زمینه حتما با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

 40. سلام وقت بخیر

  من ارشد برق هستم تا بهمن 99 معاف تحصیلی ام
  پدرم ایثارگر ولی رزمنده جبهه بوده
  معدلم با احتساب پایان نامه بالای 17 میشم

  میتونم امریه بگیرم؟

  1. سلام
   بله با توجه به اینکه پدر شما ایثارگر هستند و یکی از شرایط لازم برای امریه شدن مربوط به فرزندان ایثارگران میباشد شما با ارائه مدارک تحصیلی و سابقه ی رزمندگی پدر میتوانید برای امریه شدن در ارگان موردنظرتان اقدام کنید و احتمال پذیرش شما بالا میباشد.

   1. سلام، من دانشجوی رشته کارشناسی علوم تربیتی هستم، ترم سوم هستم، الان مشغول ب تحصیل هستم، متأهل هم هستم، الان میتونم ب دریافت امریه اقدام کنم؟

 41. سلام وقتتون بخیر .
  من ۱ تیر اعزام به خدمت دارم .
  برگ سبز برای ۱ تیر گرفتم و رفتم برای امریه آموزش و پرورش اقدام کردم و آموزش و پرورش و ستادکل نیروهای مسلح هم امریه منو تأیید کردن و تو سایت نظام وظیفه تو قسمت امریه و جذب ثبت شده .
  آموزش و پرورش به من گفته منتظر باش تا برگ اعزام جدید برات بیاد .
  ۳ تا ابهام وجود داره :
  ۱ _ منظور آموزش و پرورش برگ سبزی که قبلا گرفتن هستش یا برگ سفید ؟
  ۲ _ کسی که امریه داره تو برگ سبز و برگ سفید چیزی به اسم امریه درج میشه ؟
  ۳ _ پست میاره یا خودمون باید از پلیس+۱۰ بگیریم ؟؟؟

 42. سلام خسته نباشین.من لیسانسه معماری هستم و پدرم ۲۰ ماه از خدمت سربازیش را در مناطقه عملیاتیه جنوب گذرانده و دارای کارت ایثار هستش و سواله من اینه ک آیا میتونم امریه بگیرم؟؟ و در کدام ارگان یا سازمان.و اگر میتونم ب کجا باید مراجعه کنم.ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. سلام وقت بخیر

   لطفا سوالات خود در زمینه ی نظام وظیفه را از مشاوران آویژه دانش بگیرید

   از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد با شماره 9099072068 تماس حاصل فرمایید.

 43. سلام ميخاستم بدونم با مدرك معادل ميشه امريه سربازي گرفت؟

 44. سلام خسته نباشين
  ببخشيد سوالم اين بود كه با مدرك معادل ميشه امريه گرفت؟

 45. دانشجویان پیراپزشکی چطور میتونن برای امریه ثبت نام کنن ؟؟ آیا امکانش هست؟

 46. سلام.من فوق دیپلم کامپیوتر دارم…و شرایط 5گانه شامل حال نمیشه.
  آیا میتونم امریه بگیرم؟

 47. سلام. پدرم رزمنده دوران جنگ تحمیلی هست ۲۹ ماه . ایا امریه به من هم تعلق میگیره؟

 48. سلام.ببخشین میشه ی مقداردرموردشرط پنجم یعنی اموزش پرورش وجهاد دانشگاهی توضیح بدهید.جهاددانشگاهی یعنی دانشجوهام جزء این شرط ها میشوندومیتوانند درامریه شرکت کنند؟

 49. اگه هیچکدام از شرایط رو نداشته باشیم چی امیدی به گرفتن امریه هست؟

 50. سلام ایاامریه برای کسی ک فوق دیپلم برق دارد تعلق میگیرد ممنون میشم جواب بدین

  1. باید پیگیر اعلام امریه های سازمان های مرتبط باشید و پذیرش بگیرید

 51. سلام من دانشجویه حقوق هستم درپیام نورایاامریه برای من تعلق میگیره دردادگستری یا مکان های دیگر یان؟

  1. باید پیگیر اعلام امریه های سازمان های مختلف باشید و پذیرش بگیرید

   1. داشتن کارت سبز برای پذیرش در امریه دادگستری الزامیه؟
    یا با نداشتنه کارت سبز هم امکانش هست!

 52. سلام خدمت شما، من همه ی شرایط رو دارم فقط جز خانواده ایثار گر نیستم، امریه شامل من میشه؟

  1. از شروطی که در این مطلب عنوان شد ، حتی یک مورد رو داشته باشید میتونید نسبت به دریافت امریه سربازی اقدام کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/9/17

شنبه

1402/9/18

یکشنبه

1402/9/19

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید