خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان – معرفی رشته ها

انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان – معرفی رشته ها

بروزرسانی شده ژانویه 10, 2018 11:14 ق.ظ
1
211
انتخاب رشته
انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان – معرفی رشته ها
میانگین 5 رای از تعداد 1

اگر از دانش آموزان پایه نهم می باشید و امسال قصد انتخاب رشته دارید ، در ادامه با شاخه نظری ، ریاضی ، تجربی ، انسانی ، کار و دانش و فنی حرفه ای بیشتر آشنا شوید و انتخاب رشته آگاهانه تری داشته باشید .

انتخاب رشته پایه نهم به دهم دانش آموزان

 برای دانش آموزان متوسطه، پایه نهم با توجه به اینکه در انتهای سال تحصیلی باید انتخاب رشته نمایند، اهمیت فروانی دارد . در این انتخاب رشته شما آینده تحصیلی و حرفه ای و شغلی خود و حتی می توان گفت تا حدودی سرنوشت خود را تعیین می کنید .

برخلاف سالیان گذشته که در هنگام انتخاب رشته متوسطه تنها نمرات همان سال مدنظر قرار می گرفت، در حال حاضر هنگام انتخاب رشته در پایه نهم نمرات هر سه پایه متوسطه اول یعنی پایه های هفتم ، هشتم و نهم مدنظر قرار گرفته می شود و دانش آموزان بر اساس نمرات اکتسابی در دروس مربوطه و همچنین علاقه مندی های خود و نظر والدین ، اقدام به انتخاب رشته تحصیلی متوسطه دوم می نمایند .

از دیگر شرایط انتخاب رشته ، توجه به ظرفیت رشته ها در هر منطقه است و ممکن است شما حتی با وجود کسب نمرات بالا  و معدل نسبتا خوب به دلیل پر شدن ظرفیت رشته های تجربی و یا ریاضی فیزیک موفق به انتخاب این رشته ها نشوید پس چنانچه به طور قطعی تصمیم به انتخاب رشته ای خاص را دارید باید تمام تلاش خود را در پایه های هفتم ، هشتم و نهم متوسطه اول انجام دهید تا با اخذ بالاترین نمرات در انتخاب رشته پایه نهم دچار مشکل نشوید. از تاثیر معدل در انتخاب رشته توصیه ای چه میدانید ؟ همچنین اگر فرزند شما دچار افت تحصیلی در این مقطع حساس شده است می توانید راه های ایجاد انگیزه درسی را مطالعه کنید . اگر هنوز انتخاب رشته نکرده اید ، با کارشناسان ما جهت مشاوره صحیح تماس بگیرید ، اما اگر نیاز به تغییر رشته در پایه دهم دارید کلیک کنید

به طور کلی اگر بخواهیم مواردی را که در انتخاب رشته پایه نهم موثر اند ذکر کنیم، می توانیم به مواردی چون : علایق دانش آموز ، نظر والدین ، نظر معلمان ، نتیجه آزمون های مشاوره ای ، نظر مشاور تحصیلی و در نهایت عملکرد و وضعیت نمرات دانش آموز در پایه های هفتم، هشتم و نهم اشاره کنیم .


انتخاب رشته پایه نهم به دهم 

تماس از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با : 9099072068


شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

دوره دوم متوسطه به طور کلی به سه شاخه تحصیلی نظری ، کاردانش و فنی حرفه ای تقسیم می شود که دانش آموزان باتوجه به نمرات، علاقه مندی ها و دیگر نکات ذکر شده اقدام به انتخاب یکی از این شاخه ها نمایند .

 

شاخه نظری 

شاخه نظری که به نوعی پرطرفدارترین شاخه در دوره دوم متوسطه محسوب می گردد، خود شامل رشته های : علوم تجربی ، ریاضی و فیزیک ، ادبیات و علوم انسانی و همچنین علوم و معارف اسلامی می باشد .

 

رشته علوم تجربی

اگر خواهان ادامه تحصیل در رشته علوم تجربی در دوره دوم متوسطه می باشید، باید بدانید که نیازمند توانایی و نمرات بالا در دروس زیست شناسی ، شیمی و ریاضی می باشید زیرا تقریبا تمامی رشته های دانشگاهی رشته تجربی از رشته های پزشکی و پیراپزشکی گرفته تا دیگر رشته هایی همچون زیست شناسی، شیمی و دیگر رشته های علوم پایه در ارتباط مستقیم با این دروس می باشند بنابراین توانایی شما در این دروس به نوعی تضمین کننده ی سهولت کار شما در رشته انتخابی دانشگاه می باشد .

از دیگر سو به علت استقبال روزافزون رشته های تجربی در دانشگاه اگر شما بتوانید از هم اکنون پایه ای قوی در دروس اشاره شده داشته باشید در آینده راحت تر می تونید به رویاهای خود جامعه عمل پوشانده و در رشته مورد علاقه خود تحصیل نمایید .

 

رشته ریاضی و فیزیک

همان گونه که از نام این رشته بر می آید داوطلبان تحصیل در رشته ریاضی فیزیک در دوره دوم متوسطه باید پایه ای قوی در دروس ریاضی و فیزیک داشته باشند و درصورتیکه دارای نمرات خوب در این دروس باشند علاوه بر اینکه می توانند به راحتی این رشته را انتخاب نمایند در انتخاب رشته دانشگاهی خود نیز موفق خواهند بود . البته علاوه بر این دو درس، درس شیمی نیز در این رشته اهمیت دارد به گونه ای که درس شیمی در برخی از رشته ها و گرایش های مهندسی مانند : مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی متالورژی و مواد بسیار مهم و کاربردی است. از طرف دیگر رشته فیزیک نیز در کلیه رشته های مهندسی کاربرد فراوان دارد به گونه ای که هریک از فصول کتاب درسی فیزیک در پایه های دهم و یازدهم مربوط به یکی از رشته های مهندسی دارد از مهندسی برق و مکانیک و عمران گرفته تا رشته های مهندسی شیمی و متالورژی .

 

رشته علوم انسانی

در این رشته دروس ادبیات و عربی و تسلط بر این دروس اهمیت دارد و دیگر دروس به ویژه درس ریاضی کاربرد و اهمیت چندانی در این رشته ندارد .

البته این اصلا بدان معنا نیست که دانش آموزی که در درس ریاضی قوی است به هیچ وجه نباید در رشته علوم انسانی ادامه تحصیل دهد و یا بنا بر باور عام اگر رشته علوم انسانی را ادامه دهد  به نوعی استعدادهای خود را به هدر داده است بلکه داشتن پایه قوی در درس ریاضی به وی کمک خواهد که در دروس و مباحث استدلالی و منطقی نیز قوی عمل کند .

همانطور که قبلا نیز عنوان شد یکی از فاکتور های اصلی در انتخاب رشته علاوه بر وضعیت درسی دانش آموز ، علاقه مندی های شخصی اوست و اگر به طور مثال شخصی به رشته علوم انسانی علاقه مند است درصورت داشتن پایه ریاضی قوی نیز باید بتواند به علاقه مندی خود برسد .

برای موفقیت در رشته علوم انسانی دانش آموز باید مهارت خوبی در به خاطر سپردن دروس داشته باشد زیرا همانطور که گفته شد، دروس با اهمیت در این رشته ادبیات و عربی می باشد که جزو دروس حفظ کردنی می باشند البته دانش آموزان باید توجه داشته باشند که منظور حفظ کردن صرف نیست و دانش آموزان بایستی قبل از حفظ دروس درک کلی خوبی از مفاهیم ارائه شده داشته باشند. از رشته های دانشگاهی علوم انسانی می توان رشته های : حقوق ، روانشناسی ، ادبیات فارسی ،علوم اجتماعی و… را نام برد .

درصورت تمایل اطلاع از شرایط انتخاب رشته و نمرات لازم جهت انتخاب رشته مقاله آیین نامه انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم را بخوانید .

 

شاخه فنی و حرفه ای

فلسفه پیدایش شاخه فنی و حرفه ای در واقع تربیت متخصصان و تکنسین ها در حوزه های مختلف کاری می باشد به گونه ای که این افراد حتی بدون ورود به دانشگاه و با مدرک دیپلم خود نیز بتوانند وارد فضای حرفه ای و مشغول به کار گردند.

شاخه فنی و حرفه ای شامل چهار زیر شاخه : صنعت ، هنر ، کشاورزی ، مدیریت و خدمات می باشد .

البته دانش آموزان باید بدانند که در صورت ادامه تحصیل در هریک از رشته های شاخه فنی و حرفه ای امکان ادامه تحصیل آنها در مقطع کارشناسی پیوسته وجود ندارد و ابتدا بایستی وارد دوره کاردانی (فوق دیپلم) شده و پس از اخذ مدرک اقدام به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته نمایند.

بر فرض اگر یکی از رشته های زیرگروه صنعت را مانند الکترونیک انتخاب نموده باشید، امکان ادامه تحصیل شما در مقطع کارشناسی وجود ندارد و ابتدا باید در یکی از موسسات و یا دانشگاه های فنی و حرفه ای و یا علمی کاربردی ، مدرک کاردانی خود را دریافت نمایید و سپس وارد مقطع کارشناسی ناپیوسته شوید . البته اگر تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ،مثلا کارشناسی ارشد، و در دانشگاه های برتر را داشته باشید با تلاش زیاد می توانید به خواسته خود برسید.

 

رشته های شاخه فنی و حرفه ای

رشته های شاخه فنی و حرفه ای طیف وسیعی از رشته ها و حرفه های موجود در بازار کار را پوشش می دهند .


رشته های زیرگروه صنعت :

 پرطرفدارترین رشته های زیر گروه صنعت عبارتند از : مکانیک خودرو – الکترونیک – نقشه کشی عمومی – ساخت و تولید – نقشه برداری – صنایع فلزی – صنایع چوب و کاغذ – الکتروتکنیک – صنایع شیمیایی – صنایع نساجی – متالوژی – تاسیسات و ….


رشته های زیر گروه هنر :

پرطرفدارترین رشته های زیر گروه هنر عبارتند از : گرافیک – طراحی پوشلک – طراحی دوخت – نقاشی – نمایش – سینما – پویا نمایی (انیمیشن) و ……


رشته های زیر گروه کشاورزی:

پرطرفدارترین رشته های زیر گروه کشاورزی عبارتند از : امور زراعی و باغی – امور دامی – صنایع غذایی و ……

 


رشته های زیرگروه خدمات :

پرطرفدارترین رشته های زیرگروه خدمات عبارتند از : حسابداری – تربیت بدنی – کامپیوتر – کودک یاری – مدیریت خانواده – نقشه کشی معماری و …


شاخه کار و دانش :

شاخه کارو دانش مانند شاخه فنی و حرفه ای و با هدف تامین نیروی کار ماهر شکل گرفت . رشته های موجود در شاخه کار و دانش تا حدود زیادی به رشته های شاخه فنی و حرفه ای شباهت دارند و هچنین به طور طبیعی اکثر دروس را دروس عملی و کارگاهی شکل می دهند البته ورود به شاخه کار و دانش نسبت به فنی و حرفه ای آسان تر بوده و همچنین اخذ دیپلم در شاخه کارو دانش نیز راحت تر می باشد اما شرایط ورود به بازار کار برای رشته های فنی و حرفه ای بهتر است .

رشته های شاخه کار و دانش

در شاخه کار و دانش نیز چهار زیر گروه کشاورزی ، خدمات و صنعت وجود دارد که هریک دارای رشته های متعددی می باشند .

رشته های زیرگروه خدمات :

هنرهای نمایشی ، هنرهای تجسمی ، فرهنگی ادبی ، نشر ، کارهای هنری در خانه – هتلداری و سیاحت – کنترل و تولید مواد غذایی و …..

 

رشته های زیر گروه صنعت :

الکترونیک – کامپیوتر – ساختمان – معماری – صاخت و تولید – صنایع چوبی – تاسیسات – معدن – نساجی – صنایع شیشه ای – سفالگری – شیمی صنعتی و …..

 

رشته های زیرگروه کشاورزی :

ماشین های کشاورزی – امور دامی و طیور – امور زراعی و باغ – باغبانی – صنایع غذایی – جنگل و مرتع – شیلات – پرورش کرم ابریشم و …. .

 

مشاوره و انتخاب رشته تلفنی

همان طور که ملاحظه می کنید رشته های شاخه کار و دانش اندکی جزیی تر از رشته های فنی و حرفه ای است . و شاید این همه شاخه و گرایش ابهاماتی برای شما دانش آموزان گرامی ایجاد نماید که چه رشته ای  برای من مناسب تر است؟ با چه رشته ای آینده شغلی بهتری خواهم داشت؟ با چه رشته ای می توانم در رشته دانشگاهی مد نظرم شرکت نمایم ؟ و … اینجاست که می بایست آینده خود را رقم بزنید .

شما دانش آموزان عزیز یا والدین گرامی همه روزه و از ساعت 8 صبح الی 12 شب می توانید از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با شماره 9099072068 تماس حاصل نموده و کلیه سوالات خود را در خصوص انتخاب رشته مطرح فرمایید ، همچنین اگر نیاز به مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید نیز می توانید با ما تماس حاصل فرمایید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97میانگین 5 رای از تعداد 1 “اعلام نتایج ن…