انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان – معرفی رشته ها

انتخاب رشته

اگر از دانش آموزان پایه نهم می باشید و امسال قصد انتخاب رشته پایه نهم دارید ، در ادامه با شاخه نظری ، ریاضی ، تجربی ، انسانی ، کار و دانش و فنی حرفه ای بیشتر آشنا شوید و انتخاب رشته آگاهانه تری داشته باشید .

انتخاب رشته پایه نهم به دهم دانش آموزان

 برای دانش آموزان متوسطه، پایه نهم با توجه به اینکه در انتهای سال تحصیلی باید انتخاب رشته نمایند، اهمیت فروانی دارد . در این انتخاب رشته شما آینده تحصیلی و حرفه ای و شغلی خود و حتی می توان گفت تا حدودی سرنوشت خود را تعیین می کنید .

برخلاف سالیان گذشته که در هنگام انتخاب رشته متوسطه تنها نمرات همان سال مدنظر قرار می گرفت، در حال حاضر هنگام انتخاب رشته در پایه نهم نمرات هر سه پایه متوسطه اول یعنی پایه های هفتم ، هشتم و نهم مدنظر قرار گرفته می شود و دانش آموزان بر اساس نمرات اکتسابی در دروس مربوطه و همچنین علاقه مندی های خود و نظر والدین ، اقدام به انتخاب رشته تحصیلی متوسطه دوم می نمایند .

از دیگر شرایط انتخاب رشته ، توجه به ظرفیت رشته ها در هر منطقه است و ممکن است شما حتی با وجود کسب نمرات بالا  و معدل نسبتا خوب به دلیل پر شدن ظرفیت رشته های تجربی و یا ریاضی فیزیک موفق به انتخاب این رشته ها نشوید پس چنانچه به طور قطعی تصمیم به انتخاب رشته ای خاص را دارید باید تمام تلاش خود را در پایه های هفتم ، هشتم و نهم متوسطه اول انجام دهید تا با اخذ بالاترین نمرات در انتخاب رشته پایه نهم دچار مشکل نشوید. از تاثیر معدل در انتخاب رشته توصیه ای چه میدانید ؟ همچنین اگر فرزند شما دچار افت تحصیلی در این مقطع حساس شده است می توانید راه های ایجاد انگیزه درسی را مطالعه کنید . اگر هنوز انتخاب رشته نکرده اید ، با کارشناسان ما جهت مشاوره صحیح تماس بگیرید ، اما اگر نیاز به تغییر رشته در پایه دهم دارید کلیک کنید

به طور کلی اگر بخواهیم مواردی را که در انتخاب رشته پایه نهم موثر اند ذکر کنیم، می توانیم به مواردی چون : علایق دانش آموز ، نظر والدین ، نظر معلمان ، نتیجه آزمون های مشاوره ای ، نظر مشاور تحصیلی و در نهایت عملکرد و وضعیت نمرات دانش آموز در پایه های هفتم، هشتم و نهم اشاره کنیم .


انتخاب رشته پایه نهم به دهم 

تماس از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با : تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان – معرفی رشته ها با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

دوره دوم متوسطه به طور کلی به سه شاخه تحصیلی نظری ، کاردانش و فنی حرفه ای تقسیم می شود که دانش آموزان باتوجه به نمرات، علاقه مندی ها و دیگر نکات ذکر شده اقدام به انتخاب یکی از این شاخه ها نمایند .

 

شاخه نظری 

شاخه نظری که به نوعی پرطرفدارترین شاخه در دوره دوم متوسطه محسوب می گردد، خود شامل رشته های : علوم تجربی ، ریاضی و فیزیک ، ادبیات و علوم انسانی و همچنین علوم و معارف اسلامی می باشد .

 

رشته علوم تجربی

اگر خواهان ادامه تحصیل در رشته علوم تجربی در دوره دوم متوسطه می باشید، باید بدانید که نیازمند توانایی و نمرات بالا در دروس زیست شناسی ، شیمی و ریاضی می باشید زیرا تقریبا تمامی رشته های دانشگاهی رشته تجربی از رشته های پزشکی و پیراپزشکی گرفته تا دیگر رشته هایی همچون زیست شناسی، شیمی و دیگر رشته های علوم پایه در ارتباط مستقیم با این دروس می باشند بنابراین توانایی شما در این دروس به نوعی تضمین کننده ی سهولت کار شما در رشته انتخابی دانشگاه می باشد .

از دیگر سو به علت استقبال روزافزون رشته های تجربی در دانشگاه اگر شما بتوانید از هم اکنون پایه ای قوی در دروس اشاره شده داشته باشید در آینده راحت تر می تونید به رویاهای خود جامعه عمل پوشانده و در رشته مورد علاقه خود تحصیل نمایید .

 

رشته ریاضی و فیزیک

همان گونه که از نام این رشته بر می آید داوطلبان تحصیل در رشته ریاضی فیزیک در دوره دوم متوسطه باید پایه ای قوی در دروس ریاضی و فیزیک داشته باشند و درصورتیکه دارای نمرات خوب در این دروس باشند علاوه بر اینکه می توانند به راحتی این رشته را انتخاب نمایند در انتخاب رشته دانشگاهی خود نیز موفق خواهند بود . البته علاوه بر این دو درس، درس شیمی نیز در این رشته اهمیت دارد به گونه ای که درس شیمی در برخی از رشته ها و گرایش های مهندسی مانند : مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی متالورژی و مواد بسیار مهم و کاربردی است. از طرف دیگر رشته فیزیک نیز در کلیه رشته های مهندسی کاربرد فراوان دارد به گونه ای که هریک از فصول کتاب درسی فیزیک در پایه های دهم و یازدهم مربوط به یکی از رشته های مهندسی دارد از مهندسی برق و مکانیک و عمران گرفته تا رشته های مهندسی شیمی و متالورژی .

 

رشته علوم انسانی

در این رشته دروس ادبیات و عربی و تسلط بر این دروس اهمیت دارد و دیگر دروس به ویژه درس ریاضی کاربرد و اهمیت چندانی در این رشته ندارد .

البته این اصلا بدان معنا نیست که دانش آموزی که در درس ریاضی قوی است به هیچ وجه نباید در رشته علوم انسانی ادامه تحصیل دهد و یا بنا بر باور عام اگر رشته علوم انسانی را ادامه دهد  به نوعی استعدادهای خود را به هدر داده است بلکه داشتن پایه قوی در درس ریاضی به وی کمک خواهد که در دروس و مباحث استدلالی و منطقی نیز قوی عمل کند .

همانطور که قبلا نیز عنوان شد یکی از فاکتور های اصلی در انتخاب رشته علاوه بر وضعیت درسی دانش آموز ، علاقه مندی های شخصی اوست و اگر به طور مثال شخصی به رشته علوم انسانی علاقه مند است درصورت داشتن پایه ریاضی قوی نیز باید بتواند به علاقه مندی خود برسد .

برای موفقیت در رشته علوم انسانی دانش آموز باید مهارت خوبی در به خاطر سپردن دروس داشته باشد زیرا همانطور که گفته شد، دروس با اهمیت در این رشته ادبیات و عربی می باشد که جزو دروس حفظ کردنی می باشند البته دانش آموزان باید توجه داشته باشند که منظور حفظ کردن صرف نیست و دانش آموزان بایستی قبل از حفظ دروس درک کلی خوبی از مفاهیم ارائه شده داشته باشند. از رشته های دانشگاهی علوم انسانی می توان رشته های : حقوق ، روانشناسی ، ادبیات فارسی ،علوم اجتماعی و… را نام برد .

درصورت تمایل اطلاع از شرایط انتخاب رشته و نمرات لازم جهت انتخاب رشته مقاله آیین نامه انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم را بخوانید .

 

شاخه فنی و حرفه ای

فلسفه پیدایش شاخه فنی و حرفه ای در واقع تربیت متخصصان و تکنسین ها در حوزه های مختلف کاری می باشد به گونه ای که این افراد حتی بدون ورود به دانشگاه و با مدرک دیپلم خود نیز بتوانند وارد فضای حرفه ای و مشغول به کار گردند.

شاخه فنی و حرفه ای شامل چهار زیر شاخه : صنعت ، هنر ، کشاورزی ، مدیریت و خدمات می باشد .

البته دانش آموزان باید بدانند که در صورت ادامه تحصیل در هریک از رشته های شاخه فنی و حرفه ای امکان ادامه تحصیل آنها در مقطع کارشناسی پیوسته وجود ندارد و ابتدا بایستی وارد دوره کاردانی (فوق دیپلم) شده و پس از اخذ مدرک اقدام به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته نمایند.

بر فرض اگر یکی از رشته های زیرگروه صنعت را مانند الکترونیک انتخاب نموده باشید، امکان ادامه تحصیل شما در مقطع کارشناسی وجود ندارد و ابتدا باید در یکی از موسسات و یا دانشگاه های فنی و حرفه ای و یا علمی کاربردی ، مدرک کاردانی خود را دریافت نمایید و سپس وارد مقطع کارشناسی ناپیوسته شوید . البته اگر تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ،مثلا کارشناسی ارشد، و در دانشگاه های برتر را داشته باشید با تلاش زیاد می توانید به خواسته خود برسید.

 

رشته های شاخه فنی و حرفه ای

رشته های شاخه فنی و حرفه ای طیف وسیعی از رشته ها و حرفه های موجود در بازار کار را پوشش می دهند .


رشته های زیرگروه صنعت :

 پرطرفدارترین رشته های زیر گروه صنعت عبارتند از : مکانیک خودرو – الکترونیک – نقشه کشی عمومی – ساخت و تولید – نقشه برداری – صنایع فلزی – صنایع چوب و کاغذ – الکتروتکنیک – صنایع شیمیایی – صنایع نساجی – متالوژی – تاسیسات و ….


رشته های زیر گروه هنر :

پرطرفدارترین رشته های زیر گروه هنر عبارتند از : گرافیک – طراحی پوشلک – طراحی دوخت – نقاشی – نمایش – سینما – پویا نمایی (انیمیشن) و ……


رشته های زیر گروه کشاورزی:

پرطرفدارترین رشته های زیر گروه کشاورزی عبارتند از : امور زراعی و باغی – امور دامی – صنایع غذایی و ……

 


رشته های زیرگروه خدمات :

پرطرفدارترین رشته های زیرگروه خدمات عبارتند از : حسابداری – تربیت بدنی – کامپیوتر – کودک یاری – مدیریت خانواده – نقشه کشی معماری و …


شاخه کار و دانش :

شاخه کارو دانش مانند شاخه فنی و حرفه ای و با هدف تامین نیروی کار ماهر شکل گرفت . رشته های موجود در شاخه کار و دانش تا حدود زیادی به رشته های شاخه فنی و حرفه ای شباهت دارند و هچنین به طور طبیعی اکثر دروس را دروس عملی و کارگاهی شکل می دهند البته ورود به شاخه کار و دانش نسبت به فنی و حرفه ای آسان تر بوده و همچنین اخذ دیپلم در شاخه کارو دانش نیز راحت تر می باشد اما شرایط ورود به بازار کار برای رشته های فنی و حرفه ای بهتر است .

رشته های شاخه کار و دانش

در شاخه کار و دانش نیز چهار زیر گروه کشاورزی ، خدمات و صنعت وجود دارد که هریک دارای رشته های متعددی می باشند .

رشته های زیرگروه خدمات :

هنرهای نمایشی ، هنرهای تجسمی ، فرهنگی ادبی ، نشر ، کارهای هنری در خانه – هتلداری و سیاحت – کنترل و تولید مواد غذایی و …..

 

رشته های زیر گروه صنعت :

الکترونیک – کامپیوتر – ساختمان – معماری – صاخت و تولید – صنایع چوبی – تاسیسات – معدن – نساجی – صنایع شیشه ای – سفالگری – شیمی صنعتی و …..

 

رشته های زیرگروه کشاورزی :

ماشین های کشاورزی – امور دامی و طیور – امور زراعی و باغ – باغبانی – صنایع غذایی – جنگل و مرتع – شیلات – پرورش کرم ابریشم و …. .

 

مشاوره و انتخاب رشته تلفنی

همان طور که ملاحظه می کنید رشته های شاخه کار و دانش اندکی جزیی تر از رشته های فنی و حرفه ای است . و شاید این همه شاخه و گرایش ابهاماتی برای شما دانش آموزان گرامی ایجاد نماید که چه رشته ای  برای من مناسب تر است؟ با چه رشته ای آینده شغلی بهتری خواهم داشت؟ با چه رشته ای می توانم در رشته دانشگاهی مد نظرم شرکت نمایم ؟ و … اینجاست که می بایست آینده خود را رقم بزنید .

شما دانش آموزان عزیز یا والدین گرامی همه روزه و از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب می توانید از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با شماره تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ تماس حاصل نموده و کلیه سوالات خود را در خصوص انتخاب رشته مطرح فرمایید ، همچنین اگر نیاز به مشاوره و برنامه ریزی درسی دارید نیز می توانید با ما تماس حاصل فرمایید .

انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان – معرفی رشته ها

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان – معرفی رشته ها

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 3 نظر:
 1. سلام من امسال نهم هستم
  معدل هفتم ۱۹/۲۱ ریاضی ۱۵ علوم ۱۹
  معدل هشتم ۱۹/۵۰ ریاضی ۲۰ علوم ۱۹
  میتونم برم رشته تجربی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. رشته های فنی و حرفه ای

  شاخه فنی و حرفه ای در نظام جدید دارای ۱۰ گروه بازرگانی و امور اداری، بهداشت و سلامت، برق و رایانه، خدمات، تعمیر و نگهداری ماشین آلات، کشاورزی و غذا، هنر، مواد و فرآوری، معماری و ساختمان و مکانیک است که هر گروه شامل تعدادی رشته می باشد:

  بازرگانی و امور اداری: حسابداری
  بهداشت و سلامت: تربیت بدنی، تربیت کودک
  برق و رایانه: الکترونیک، الکتروتکنیک، الکترونیک و مخابرات دریایی، شبکه و نرم افزار رایانه
  خدمات: ناوبری، حمل و نقل
  تعمیر و نگهداری ماشین آلات: مکانیک موتورهای دریایی
  کشاورزی و غذا: امور زراعی، امور باغی، امور دامی، صنایع غذایی
  هنر: پویانمایی، تولید برنامه های تلویزیونی، سینما، فتوگرافیک، صنایع غذایی، طراحی و دوخت، گرافیک، نقشه کشی معماری، معماری داخلی، نوازندگی ساز جهانی، نوازندگی ساز ایرانی، نقاشی، نمایش
  مواد و فرآوری: صنایع نساجی، سرامیک، صنایع شیمیایی، معدن، متالوژی
  معماری و ساختمان: ساختمان
  مکانیک: تاسیسات مکانیکی، چاپ، صنایع چوب و مبلمان، صنایع فلزی، ماشین ابزار، مکاترونیک، مکانیک خودرو

  افرادی که در انتخاب رشته، فنی و حرفه ای را انتخاب می کنند، واحدهای مختلف عملی و تئوری رشته خود را گذرانده و دیپلم فنی دریافت می کنند و می توانند در بسیاری از رشته ها وارد بازارکار شوند. این افراد نسبت به بسیاری از فارغ التحصیلان رشته ریاضی، تجربی و انسانی سریع تر می توانند وارد بازار کسب و کار شده و مهارت های خود را عملی به کار بگیرند.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1399/12/18

سه شنبه

1399/12/19

چهارشنبه

1399/12/20

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید