خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی تاثیر معدل در کنکور سراسری 97 و نحوه محاسبه آن

تاثیر معدل در کنکور سراسری 97 و نحوه محاسبه آن

بروزرسانی شده ژانویه 6, 2018 4:38 ب.ظ
0
157
تاثیر معدل در کنکور سراسری
تاثیر معدل در کنکور سراسری 97 و نحوه محاسبه آن
میانگین 5 رای از تعداد 1

منظور از تاثیر معدل در کنکور چیست؟! تاثیر معدل در کنکور برای کدام دسته از داوطلبان سودمند است و به ضرر کیست و شامل چه کسانی نمی شود؟! نحوه محاسبه و تاثیر معدل در کنکور چگونه است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد .

تاثیر معدل در کنکور

با نگاهی گذرا به نحوه برگزاری کنکور سراسری در کشورمان در سال های اخیر متوجه تغییرات زیادی در شکل برگزاری این ماراتن سخت و نفسگیر می شویم. یکی از این عمده تغییرات اعمال سوابق تحصیلی در نتیجه نهایی این آزمون می باشد. در ادامه به تاریخچه تاثیر معدل و نحوه اعمال آن در کنکور 97 می پردازیم. همچنین کلیه داوطلبان گرامی میتوانند منابع آزمون سراسری ۹۷ را اینجا دنبال نمایند.

 

دلایل تاثیر معدل در کنکور سراسری

از سال ها پیش و به دلیل عدم نتیجه گیری دانش آموزان زیاد با وجود مطالعه فراوان در کنکور سراسری بحث ناعادلانه بودن ورود به دانشگاه ها مطرح گردید و این نارضایتی ها تا جایی ادامه پیدا کرد که مسئولان مربوطه به فکر ساز و کار جدیدی در این زمینه بیفتند. در همین راستا و در سال 92 و با تصویب شیوه نامه جدید مقرر شد از سال تحصیلی 93-94 معدل کتبی نهایی سال سوم و پیش دانشگاهی بصورت تاثیر قطعی در نتیجه آزمون اعمال گردد. اما بعد از گذشت 2 سال و با شکایت داوطلبی بر ناعادلانه خواندن این شیوه و متضرر شدن افرادی که دارای معدل نهایی پایینی هستند و با رای دیوان عدالت اداری تاثیر معدل از حالت قطعی به حالت مثبت تغییر کرد و به این ترتیب افرادی که دارای معدل بالایی هستند از این شیوه بهرمند می شوند و کسانی که معدل نهایی پایینی دارند ضرری از این موضوع نمی بینند و فقط نتیجه آزمون سرنوشت آن ها را تعیین می کند.

 

نحوه تاثیر گذاری معدل در کنکور 97

طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور و به مانند کنکور 96 افرادی که دارای دیپلمه های نظری شامل علوم تجربی ، علوم انسانی ، ریاضی و ادبیات و معارف اسلامی هستند که دیپلم خود را بعد از سال 84 اخذ نموده اند به میزان 25 درصد و همچنین پیش دانشگاهی خود را از سال 92 به بعد دریافت کرده اند به میزان 5 درصد از تاثیر معدل و آن هم بصورت مثبت در نتیجه کنکور خود بهره مند می شوند.

طی این فرایند داوطلبانی که دیپلم خود را قبل از سال 84 و پیش دانشگاهی خود را نیز قبل از سال 92 اخذ کرده اند از تاثیر معدل در آزمون خود بهره مند نمی شوند و تماما نتیجه آزمون برای این افراد لحاظ می شود.

 

نحوه محاسبه تاثیر مثبت در کنکور 97

مسئله ای که داوطلبان باید به آن توجه کنند این است که تاثیر گذاری معدل در کنکور مطرح نیست بلکه این نمرات نهایی هر درس است که بصورت مجزا بر روی تراز کنکوری آن درس تاثیر می گذارد.بهتر از با یک مثال این ابهام را برای داوطلبان حل کنیم.

دانش آموزی را در نظر بگیرید که در گروه علوم تجربی امتحان داده است.این داوطلب در در مجموع تراز محاسبه شده نمرات نهایی خود در درس شیمی عدد 7000 را بدست آورده و در جلسه آزمون سراسری برای این درس تراز 7200.

خب به دلیل اینکه در کنکور 97 تاثیر معدل بصورت مثبت است و این دانش آموز در جلسه آزمون تراز بالاتری نسبت به تراز امتحان نهایی بدست آورده در نتیجه سوابق تحصیلی بر روی تراز درس شیمی او تاثیری نمی گذارد اما اگر حالت عکس این ماجرا رخ می داد و تراز درس نهایی از تراز بدست آماده در آزمون بیشتر بود در این حالت نمره نهایی تاثیر مثبت خود را اعمال می کرد.

پس نتیجه میگیریم تاثیر سوابق تحصیلی نه بر اساس معدل اکتسابی بلکه بر اساس نمرات تک تک دروس بصورت جداگانه لحاظ خواهد شد.

 

چه کسانی از تاثیر معدل در کنکور متضرر می شوند؟

با وجود اینکه گفتیم تاثیر معدل در کنکور بصورت مثبت است و هیچگاه این تاثیر نمره ای را از داوطلبی کسر نمی کند اما باید بپذیریم که آزمون سراسری رقابتی سخت و مشکل است که حتی یک درصد بیشتر در یک درس امکان تغییر سرنوشت داوطلبان را رقم می زند به همین دلیل افرادی که در این رقابت از نمرات بالای نهایی بهرمند هستند چند قدمی از دیگر رقبا جلوترند و در مقابل داوطلبانی که نمرات قابل توجهی در امتحانات نهایی کسب نکرده اند باید این خلأ را با تلاش بیشتر جبران کنند. اما آیا راهی برای تغییر نمرات نهایی وجود دارد؟ در ادامه به طرح این موضوع می پردازیم .

 

طرح ترمیم معدل چیست ؟

از سال گذشته و بنا به تصمیم سازمان آموزش و پرورش طرحی با عنوان ترمیم معدل مطرح و اجرایی گردید. در این طرح دانش آموزانی که تمایل به کسب نمره بالاتری در دروس نهایی خود دارند می توانند یک ماه قبل از آغاز امتحانات می توانند به مدارس بزرگسالان مراجعه و با ثبت نام و بدون محدودیت در هر تعداد امتحان که تمایل دارند شرکت کنند.

پیشنهاد می شود در این زمینه به مقاله ترمیم معدل کنکور مراجعه کنید.

 

تاثیر معدل در کنکور 97 شامل چه کسانی نمی شود؟

همانطور که در مطالب فوق نیز اشاره داوطلبانی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد و همچنین مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 92 و بعد از آن دریافت کرده اند مشمول بهرمندی از تاثیر معدل در کنکور سراسری 97 خواهند شد.

در این بین اما افرادی که دیپلم و پیش دانشگاهی خود را قبل از سال های مذکور دریافت کرده اند از هیچ تاثیری از معدل در کنکور بهرمند نخواهند شد اما از سوی دیگر این مسئله هیچ تاثیر منفی نیز بر روی نمرات آن ها نخواهد گذاشت به دلیل اینکه آن ها فقط نتیجه ای که در روز آزمون کسب کرده اند را بعنوان نتیجه نهایی خود دریافت می کنند.

 

مشاوره تلفنی آویژه دانش

شما عزيزان در هر مرحله از مشاوره و برنامه ریزی درسی ٬ ثبت نام ، تهیه کارت ورود به جلسه و همچنین دریافت نتایج اولیه و نهایی کنکور سراسری سال ۹۷ می توانید با شماره گیری 9099072068 از طریق تلفن ثابت و مشاوره با متخصصان گروه تحصیلی آویژه در ارتباط باشید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97میانگین 5 رای از تعداد 1 “اعلام نتایج ن…