شرایط تالیف کتاب برای معافیت و کسری خدمت چگونه است؟!

شرایط تالیف کتاب برای معافیت و کسری خدمت چگونه است؟

شرایط تالیف کتاب برای معافیت و کسری خدمت چگونه است؟

شرایط تالیف کتاب برای معافیت و کسری خدمت برای افراد تحصیل کرده ای که میخواهند به خدمت سربازی بروند موضوع جالب توجهی است چرا که راه خوبی برای کم کردن دوره سربازی میباشد. همانطور که میدانید انجام پروژه ها و طرحهای تحقیقاتی تحت نظر بنیاد نخبگان نیروهای مسلح با کسری خدمت تا شش ماه و یا بیشتر از شش ماه همراه است. لذا میتوان از تالیف کتاب نیز به عنوان یکی از همین پروژه ها نام برد؛ از آنجایی که این طرحها تحت نظارت بنیاد نخبگان نیروهای مسلح انجام میشود لذا کسب رضایت و تاییدیه این سازمان برای تالیف کتاب یکی از اصلی ترین شرایط میباشد. یکی دیگر از شرایط تالیف کتاب جهت معافیت و کسری خدمت این است که سربازان باید سازمانها و ارگان هایی که در حوزه تخصصی آنها فعالیت میکنند و مورد تایید بنیاد نخبگان است را پیدا کنند و با این مراکز همکاری کنند.

لازم به ذکر است که انجام پروژه کسر خدمت تنها به سربازان با مدارک تحصیلی بالاتر و یا نخبگان عضو بنیاد ملی نخبگان محول میشود. بنابراین طبق قوانین نظام وظیفه، درخواست چاپ کتاب برای دریافت کسری تنها برای آن دسته از مشمولان وظیفه که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر هستند، امکان پذیر است و افراد دارای مدرک کارشناسی که حتی دو کتاب نیز تالیف کرده باشند نمیتوانند از کسری خدمت استفاده کنند چرا که این طرحها تنها برای نخبگان و… میباشد. اغلب تصور میشود که معدل و دانشگاه محل تحصیل نیز یکی از شرایط لازم برای دریافت این نوع کسری خدمت میباشد و محدودیت هایی از این نظر وجود دارد. اما باید گفت که معدل و دانشگاه محل تحصیل مشمولان در میزان کسری تاثیری نخواهد داشت.

آیا امکان معافیت از سربازی با تالیف کتاب وجود دارد؟

تصوری که در بین برخی از مشمولان وجود دارد این است که با تالیف یک یا چند کتاب میتوانند به طور کامل از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند. این درحالی است که واقعیت چیز دیگری است و معاف شدن تنها به واسطه تالیف کتاب امکان پذیر نیست. طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که کتابی را به عنوان پروژه کسر خدمت تالیف میکنند از کسری بین ۴ تا ۶ ماه و یا گاهی بیشتر، بهره مند خواهند شد که کم و زیاد شدن این مدت به کیفیت پروژه انجام شده بستگی دارد. برخلاف سایر پروژه های کسر خدمت، تالیف کتاب نیازی به دفاع ندارد و مدت زمان کسری معمولا میزان مشخصی است. باید توجه داشته باشید که امکان دریافت کسری از خدمت برای دو پروژه تالیف کتاب به طور همزمان وجود ندارد.

اما متقاضیان میتوانند به رای داوران و سازمان وظیفه درباره مدت کسری اعتراض کنند. در این موارد حداکثر مدت کسری که برای مشمول در نظر گرفته میشود ۸ ماه است.

شرایط تالیف کتاب برای معافیت و کسری خدمت

چگونه میتوان از طریق تالیف کتاب برای معافیت و کسری خدمت اقدام کرد؟

روند اداری که مشمولان برای دریافت پروژه تالیف کتاب باید طی کنند نسبت به اخذ دیگر انواع پروژه های کسر خدمت آسانتر است. همین امر باعث شده که تالیف کتاب برای برخورداری از کسر خدمت طرفداران خود را داشته باشد. با این وجود اغلب مراحل لازم برای تالیف کتاب و دریافت کسری خدمت مانند دیگر انواع پروژه های کسر خدمت میباشد. مثلا در هر دو مورد برای گام نخست مشمول باید به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح مراجعه کند و با دریافت تاییدیه بنیاد، از این سازمان برای تالیف کتاب مجوز دریافت کند. دومین قدم مراجعه به سازمانهایی است که تحت نظارت بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و در حوزه تخصصی مشمول اقدام به تالیف کتاب میکنند. مشمول باید عنوان کتاب و موضوع تخصصی خود را به این سازمان اعلام کند تا درصورت تایید برگه همکاری را از این ارگان دریافت کند.

چنانچه عنوان کتاب مورد تایید نباشد مشمول باید برگه ای تحت عنوان گواهی عدم نیاز را از ارگان مذکور دریافت کند تا بتواند درخواست خود را به مراکز دیگری اعلام کند. با توجه به اینکه تالیف کتاب نیازی به دفاع ندارد، بعد از اتمام پروژه، کتاب تالیف شده توسط داوران مورد بررسی قرار میگیرد و مدت زمان کسری مشخص میشود.

مدارک لازم برای تالیف کتاب برای معافیت و کسری خدمت شامل چه مواردی است؟

همانطور که قبلا هم اعلام کردیم مشمولان برای تالیف کتاب و برخورداری از کسر خدمت باید تاییدیه ای از بنیاد نخبگان دریافت کنند، دریافت این تاییدیه درصورتی امکان پذیر است که مدارکی به این ارگان ارائه شود. این مدارک باید تایید کننده توانایی علمی مشمول باشد که برخی از آنها به قرار زیر است:

 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی پایان دوره که این مورد بایستی مدرک کارشناسی ارشد، دکتری و بالاتر باشد.
 • اصل شناسنامه و کارت ملی فرد مشمول
 • عنوان کتابی که میخواهید تالیف کنید
 • چند قطعه عکس
 • رزومه و سوابق کاری و علمی
 • و…

درصورت تایید مدارک تحصیلی و علمی توسط بنیاد نخبگان، شما میتوانید مراحل بعدی را برای تالیف کتاب و گرفتن کسری انجام دهید.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط تالیف کتاب برای معافیت و کسری خدمت چگونه است؟! با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط تالیف کتاب برای معافیت و کسری خدمت چگونه است؟!

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط تالیف کتاب برای معافیت و کسری خدمت چگونه است؟!

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1400/6/29

سه شنبه

1400/6/30

چهارشنبه

1400/6/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید