سیر تا پیاز تحصیل در آلمان (هزینه ها، مدارک مورد نیاز و آینده شغلی در آلمان)

تحصیل در آلمان

کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، یکی از بزرگ ترین کشور های اقتصادی به شمار می رود. این کشور در قاره اروپا واقع شده و پایتخت آن برلین است. مساحت این کشور ۳۵۷٬۳۸۶ و جمعیت آن ۳/۸۷ است.

این کشور در بین کشور های اروپایی از ثروتمند ترین کشور ها به شمار می رود. آب و هوای کشور آلمان در اکثر اوقات سرد و مرطوب است و در تابستان گرم تر می شود.

به دلیل شرایط جوی آلمان طبیعت فوق العاده ای دارد و هر ساله گردشگر های زیادی از این کشور بازدید می کنند.

کشور آلمان، بنا بر شرایطی که برای دانشجوها مهیا می کند، یکی از جذاب ترین کشور ها برای ادامه تحصیل است. اگر شما هم قصد تحصیل در این کشور زیبا را دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا صفر تا صد تحصیل در آلمان را به شما بگوییم.

آن چه خوبان همه دارند، تو یک جا داری!

آلمان با توجه به اینکه کشوری انگلیسی زبان نیست ولی برای تحصیل متقاضیان زیادی دارد. سالانه بیش از هزاران نفر خواستار تحصیل در آلمان هستند. اما چرا کشور المان برای دانشجویان جذابیت زیادی دارد؟ چه دلیلی باعث شده که کشور آلمان مورد توجه متقاضیان قرار بگیرد؟

آلمان صاحب چهارمین کشور اقتصادی و صنعتی دنیاست. آلمان کشور مهاجر پذیری است و از کسانی که دارای تخصص و توانایی خاصی هستند، استقبال می کند.

یکی دیگر از دلایل جذاب بودن کشور آلمان برای تحصیل، اقامت رایگان پس از اتمام دوره تحصیلی است.

شما می توانید پس از فارغ التحصیلی، به اخذ اقامت دائم اقدام کنید و از مزایای فوق العاده ای که این کشور در اختیارتان خواهد گذاشت، بهره مند شوید.

شرایط تحصیل در آلمان

تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است. دانشجویان برای امور اداری و ثبت نام باید هزینه کمی حدود ۲۵۰ یورو بپردازند. این مزایا فقط برای دانشجویان اتحادیه اروپا نیست و همه دانشجویانی که از ایران اقدام به تحصیل کرده اند، می توانند از این مزایا برخوردار شوند.

جذابیت های کشور آلمان، به اینجا ختم نمی شود، کشور آلمان اجازه همراهی خانواده تان را نیز به شما می دهد. همچنین شما می توانید با همزمان در دوران تحصیل به اشتغال نیز بپردازید.

اگر کمی تحقیق درباره کشورها داشته باشید، متوجه خواهید شد که هیچ کشوری مانند آلمان چنین ویژگی های منحصر به فردی ندارد.

 

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان

برای دریافت ویزای تحصیلی شما باید مدارک و رزومه خود را به کشور آلمان تحویل دهید. نتیجه درخواست شما ۲ تا سه ماه طول خواهد کشید. شما با توجه به این موضوع برای سفر خود برنامه ریزی کنید.

پونزمدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی:

 • اصل و ۲ کپی از پاسپورت با اعتبار ۶ ماهه
 • پذیرش تحصیلی
 • گواهی پایان دوره سه سال متوسطه (ترجمه شده)
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی (ترجمه شده)
 • گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه)
 • فرم پر شده درخواست ویزا
 • عکس پاسپورتی
 • شناسنامه و دو کپی از آن
 • ارائه گواهی تمکن مالی به ارزش ۱۰.۲۳۶ یورو و یا ارائه گواهی ضمانت و پشتیبانی توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان است.
 • مدارک سوابق شغلی
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • هزینه صدور روادید تحصیل در آلمان (۷۵ یورو)
 • انگیزه نامه
 • زندگی نامه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی

مصاحبه سفارت آلمان

انجام مصاحبه در سفارت آلمان برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان بسیار آسان است. برای انجام مصاحبه اصلا نگران نباشید و آرامش خود را حفظ کنید. در واقع این انتظار از شما وجود ندارد که بتوانید به صورت روان، انگلیسی یا آلمانی حرف بزنید.

شما در زمان کمتر از نیم ساعت فرصت خواهید داشت که با افسر سفارت حرف بزنید که بخش زیادی از این زمان صرف تحویل مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان می ‌شود.

در ادامه باید هدف و انگیزه خود را از تحصیل در آلمان بیان کنید. افسران سفارت شما را درک خواهند کرد و بهتر است بدون هیچ نگرانی و استرسی به حرف زدن خود ادامه دهید.

مزایای تحصیل در دانشگاه های آلمان

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه سیر تا پیاز تحصیل در آلمان (هزینه ها، مدارک مورد نیاز و آینده شغلی در آلمان) با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تیکسطح آموزش بالا

اگر به رتبه بندی دانشگاه های با کیفیت بالا از لحاظ آموزشی نگاه کرده باشید، به طور ۱۰۰ درصد نام دانشگاه های آلمان را درآن ها مشاهده خواهد شد. دانشگاه های آلمان همواره در رتبه های بالای این رده بندی ها قرار گرفته اند.

دلایلی که باعث شده آلمان در لیست برترین دانشگاه ها ظاهر شود، عواملی از جمله  تنوع رشته ها، اساتید مجرب و باتجربه، استفاده از متدهای روز تدریس دنیا و … اشاره کرد.

این موضوع، باعث افزایش اعتبار دانشگاه های آلمان می شود و کسی که این مدرک را در رزومه خود دارد، از فرصت های شغلی جذابی برخوردار خواهد شد. بهتر است قبل از استخدام لیست دانشگاه های معتبر آلمان را بررسی کنید و با توجه به شرایط آن ها اقدام کنید.

تیکتحصیل رایگان

دلیل اینکه بسیاری از افراد آلمان را به عنوان تحصیل انتخاب می کنند، تحصیل رایگان است. شهریه رایگان، همه دانشجویان را در سطح جهانی به خود جذب می کند. دولت آلمان به تحصیل رایگان توجه ویژه ای نشان داده است.

در سال ۲۰۱۴ دولت، دانشگاه ها را از دریافت شهریه منع کرد. پس از گذشت چند سال بعضی از ایالت دانشگاه ها، همواره شهریه دریافت نمی کنند یا مبلغ دریافتی آن ها کم است.

پیشنهاد مشاوران آویژه این است که پیش از آنکه درخواستی ارائه دهید، از شرایط و ضوابط دانشگاه های آلمان مطلع شوید.

تیکاجباری نبودن یادگیری زبان آلمانی

کسانی که قصد تحصیل در کشور های غیر انگلیسی زبان دارند، همواره با مانعی، یعنی یادگیری زبان آن کشور مواجه می شوند. در بسیاری از کشورها، ارائه مدرک زبان، بسیار الزامی می باشد و در صورت ارائه نکردن مدرک زبان، سفارت اجازه اپلای به شما نخواهد داد.

بسیاری از دانشگاه ها و رشته ها در آلمان، به زبان انگلیسی تدریس می شوند و دولت آلمان شما را مجبور به آموختن زبان آلمانی نمی کند. شما در کنار تحصیل می توانید به آموختن زبان آلمانی نیز بپردازید.

تیکفرصت های شغلی زیاد

اینجا جایی است که تلاش های سخت شما نتیجه می دهد!

بعد از یک و نیم سال ،پس از پایان دوره تحصیل و اخذ مدرک خود، دولت به مدت یک سال و نیم به شما اجازه می دهد تا به دنبال کار بگردید. نرخ بیکاری آلمان نسبت به سایر کشور های دنیا، حتی اروپا، (۳٫۴ درصد) است. این کشور به دنبال جذب نیرو های متخصص و کار بلد است.

این کشور سالانه لیست شغل های مورد نیاز را برای کسانی که به دنبال شغل هستند قرار می دهد تا جویندگان کار و کسانی که قصد دریافت ویزای کار دارند، از این موقعیت های شغلی بهره مند شوند.

تیکمهاجر پذیری کشور آلمان

معمولا اغلب افراد، کشور آلمان را به عنوان کشور نژاد پرستی می شناسند. اما باید بگوییم آلمان در سال های اخیر، از کشورهایی است که از شهروندان خارجی (چه دانشجو، چه نیروی کار و چه سرمایه گذار) استقبال می کند.

تنوع قومیتی در دانشگاه آلمان چنان بالاست که اگر وارد یک دانشگاه آلمانی شوید این موضوع را به صراحت احساس خواهید کرد. البته، این نکته هم را هم توجه داشته باشید  که شما به هر جای جهان که مهاجرت کردید، باید خود را با فرهنگ آن کشور هماهنگ کنید و مواظب باشید که ناخواسته باعث ایجاد ناراحتی برای شهروندان آن کشور نشوید.

تیکعملی بودن دانشگاه ها

آلمانی ها، ازسالیان پیش، به نظم و درستکاری اهمیت زیادی می دادند و در فرهنگ آنها، درست کاری و نظم خودش را به وضوح نشان می دهد. به همین دلیل، رشته های فنی و حرفه ای در این کشور اهمیت بالایی دارد.

هم چنین این نظم و درست کاری در سیستم آموزشی آلمان به وضوح دیده می شود. در آلمان نوعی دانشگاه مانند دانشگاه های علمی کاربردی ما به نام «Fachhokhschule» وجود دارد که بر خلاف بسیاری کشورهای دیگر، شما تنها به کمک معدل خوب و پشتکار و تلاش زیاد می توانید در این دانشگاه پذیرش شوید.

برای اینکه شما بتوانید نمره قبولی کسب کنید، فقط حضور فیزیکی در کلاس و امتحان پایان ترم کافی نیست. شرکت در بحث ها، پژوهش ها، کارگاه ها و فعالیت های فوق برنامه، شما را برای آینده کاری درخشان و برای یک نمره خوب آماده می کنند.

معایب تحصیل در دانشگاه های آلمان

تیکاقتصاد پر رونق

هیچ شک و شبه ای نیست که قدرت اقتصادی آلمان در اتحادیه اروپا رقیبی ندارد.

آلمان از نظر تولید ناخالص رتبه چهارم جهان را کسب کرده است. اگر قصد اقامت دائم در آلمان را دارید بهتر است بعد از فارغ التحصیلی ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنید.

مدرک دانشگاه های آلمان حتی اگر در آلمان دنبال کار نباشید، در کشور های دیگر نیز از اعتبار بالایی برخوردار است.

معایب تحصیل در دانشگاه های آلمان

پونزبا آن که دانشگاه های آلمان بسیار برای تحصیل جذاب هستند، اما در اینجا به برخی مواردی که باید قبل اقدام بدانید خواهیم پرداخت:

تیککم بودن امکانات دانشجویی

امکانات دانشجویی نسبتا کم است. به خصوص اگر به یک دانشگاه دولتی در آلمان بروید، نباید انتظار داشته باشید که منابع دانشجویی زیادی در محوطه دانشگاه وجود داشته باشد. منابع موجود در دسترس به احتمال زیاد برای شما هزینه خواهند داشت.

تیکیادگیری زبان آلمانی

زبان آلمانی را حتی اگر توانستید به صورت مبتدی یاد بگیرید، اهمیتی ندارد که زبان تحصیل شما به زبان انگلیسی باشد، شما باید آلمانی یاد بگیرید. چون در ارتباط روزانه با مردم دچار مشکل خواهید شد.

ویزای تحصیلی در مقاطع مختلف

ویزا های تحصیلی در مقاطع مختلف دارای شرایط متفاوتی هستند که در زیر شرایط و قوانین هر کدام از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا را به طور کامل نوشته و توضیح داده ایم، با ما همراه باشید.

دوره کارشناسی

زبان دوره کارشناسی در آلمان، آلمانی است و فقط بعضی از دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می کنند. برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان، متقاضیان باید مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی معتبر داشته باشند، باید به این نکته توجه کنید که بدون این مدارک امکان اخذ پذیرش ممکن نخواهد بود.

در آلمان دوره دیپلم ۱۳ ساله است. ایرانیان برای تحصیل در دوره کارشناسی موظف به گذراندن کالج یک ساله هستند اما اگر دو ترم را در دانشگاه گذرانده باشید نیازی به گذراندن کالج یک ساله ندارید. تقریبا ۳-۴ سال طول می کشد تا شما دوره کارشناسی را به پایان برسانید.

اگر به زبان آلمانی مسلط نیستید، نگران نباشید، دوره های آموزش زبان المانی نیز در کنار تحصیل، برگزار می شود.

پونزمدارک لازم جهت اخذ ویزای دوره کارشناسی:

 • کپی پاسپورت معتبر حداقل شش ماه
 • ترجمه مدرک دیپلم دبیرستان به همراه ریز نمرات
 • قبولی در دانشگاه سراسری (قبولی در مقطع کارشناسی روزانه و یا شبانه)
 • مدرک دوره زبان آلمانی و یا انگلیسی
 • انگیزه ‌نامه تحصیلی
 • رزومه تحصیلی
 • ارائه گواهی تمکن مالی، که نشان دهد شما در وضعیت مطلوبی قرار دارید.

تحصیل دکترا در دانشگاه های آلمان

پونزنکته ای که قبل از اقدام به دوره کارشناسی باید بدانید:

برای قبولی در دانشگاه های دولتی آلمان نیاز است تا شما در دانشگاه های دولتی ایران پذیرفته شده باشید و این مورد دانشگاه های غیر دولتی مثل آزاد، غیر انتفاعی و علمی کاربردی صدق نمی کند.

قبولی در دوره ‌های کاردانی نیز مورد تایید نیست. متقاضیان باید مدرک قبولی خود را به تایید وزارت علوم و تحقیقات برسانند و سپس این مدرک را همراه مدارک دیگر به سفارت تحویل دهند.

دوره کارشناسی در آلمان ۶ ترم یا به مدت ۳ سال تجصیلی طول می کشد اما این مدت زمان در دانشگاه های علمی کاربردی مقطع کارشناسی متفاوت است به طوری که ۶ تا ۷ ترم زمان می برد و دارای دوره های عملی نیز است.

مدت زمان مورد نیاز در دانشکده های هنر و موسیقی نیز متفاوت است، ۸ ترم یا ۴ سال تحصیلی طول می کشد.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان به صورت زیر است:

 • داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی
 • داشتن دست کم ۱۸ سال سن
 • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای دست کم یکسال زندگی و تحصیل در آلمان

اگر در کنکور سراسری شرکت کرده و در یکی از دانشگاه های سراسری قبول شده اید، می توانید با ارسال مدرک قبولی (با ترجمه)، باعث تسهیل در پذیرش دوره کارشناسی خود شوید.

در ادامه به دانشگاه ها و رشته هایی که در این دانشگاه ها ارائه می شود اشاره کرده ایم و رشته ها را نام برده ایم با ما همراه باشید.

پونزدانشگاه های علمی کاربردی آلمان رشته های زیر را ارائه می دهند:

 • اقتصاد کشاورزی
 • طراحی
 • فناوری
 • تجارت و کسب و کار
 • کار و خدمات اجتماعی

پونزرشته های بین المللی که در در دانشگاه های آلمان و موسسات آموزشی عالی، در مقطع کارشناسی شرایط ارائه تحصیل را دارا می باشند به ترتیب زیر هستند:

 • زبان و علوم انسانی
 • حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی
 • علوم مهندسی

مدارک لازم جهت اخذ دکتر

پونزرشته های موجود مقطع کارشناسی در دانشگاه های علمی کاربردی (Fachhochschulens)  آلمان یه ترتیب زیر می باشند:

 • کشاورزی، جنگلداری و علوم تغذیه
 • علوم مهندسی
 • اقتصاد – قانون اقتصادی
 • کار و امور اجتماعی
 • اداره امور عمومی، دادگستری
 • فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتری و ریاضیات
 • علوم طبیعی
 • طراحی
 • اطلاعات و مطالعات ارتباطات
 • پرستاری و مدیریت سیستم بهداشت عمومی

پونزرشته های موجود مقطع کارشناسی در دانشگاه ها و موسسات فنی و حرفه ای  آلمان یه ترتیب زیر می باشند:

 • اقتصاد کشاورزی
 • طراحی
 • فناوری
 • تجارت و کار اجتماعی

پونزموضوعات اصلی که در رابطه با آن ها رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه می شوند به ترتیب زیر است:

پونزآکادمی ‌های تخصصی Berufsakademien رشته‌های مقطع کارشناسی زیر را ارائه می‌دهند:

 • کسب و کار و تجارت
 • فناوری
 • کار و امور اجتماعی

دوره کارشناسی ارشد

در دوره کارشناسی ارشد، زبان تدریس در بیشتر دانشگاه ها، انگلیسی است. در گذشته دولت آلمان، مدارک ایران را برای دوره کارشناسی ارشد به رسمیت نمی شناخت و دانشجویان برای ادامه تحصیل به مشکل بر می خوردند، اما پس از تغییر قوانین کشور آلمان، مدارک دانشگاه های دولتی، آزاد، پیام نور، علمی کاربردی به رسمیت شناخته می شود.

باید به این نکته مهم هم اشاره کرد که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد همانند کارشناسی رایگان است. دوره کارشناسی ارشد ۱ تا ۳ سال طول می کشد. برای تحصیل در این دوره نیازمند کسب نمره ۶ به بالا ایلتس و b1 زبان آلمانی است.

دانشجویان موظف به پاس کردن ۱۲۰ واحد درسی هستند که ۹۰ واحد درسی به صورت آموزشی و ۴۰ درصد واحد ها به صورت پروژه بر روی پایان نامه پاس می شود.

مدت زمان  تحصیل در رشته های دوره کارشناسی تقریبا ۲ تا ۴ ترم زمان بر است.

متقضیان باید برای کامل کردن مقطع کارشناسی ارشد ۳۰۰ امتیاز و اعتبار ECTS در کنار امتیازات قبلی کسب شده از مهارت‌های قبلی بدست بیاورند. از این رو به منظور کامل شدن این مقطع تحصیلی، دانشجویی که مدرک قبلی وی کارشناسی بوده، باید ۳۶۰ امتیاز ECTS کسب کند.

شرایط و مراحل اخذ اقامت پس از تحصیل

پونزشرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور آلمان به شرح زیر است:

 • مدرک کارشناسی معتبر
 • امتحان ورودی (برای کارشناسی ارشد رشته ‌های هنر)
 • استعداد ویژه (برای کارشناسی ارشد رشته ‌های هنر)
 • اثبات برخورداری از حداقل یکسال تجربه کاری
 • نمره آیلتس شش و نیم یا معادل تافل (برای رشته‌ های آلمانی مدرک B2 آلمانی)
 • داشتن توصیه نامه (۳ عدد)
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه‌ های زندگی و تحصیل در آلمان
 • سطح علمی مناسب

دوره دکترا

پونزتحصیل در آلمان در دوره دکترا به دو روش امکان پذیر است:

 • تحصیل فردی

در این نوع تحصیل شما باید استاد راهنمایی را پیدا کنید که به شما در نوشتن پایان نامه یا رساله کمک کند. همچنین شما می توانید با  محققان دیگری نیز همکاری کنید. گذراندن این نوع تحصیل ۲-۳ سال زمان می برد و دانشجویان می توانند در مراکز تحقیقاتی دیگری به غیر از دانشگاه نیز فعالیت کنند.

 • تحصیل ساختاری

در تحصیل گروهی، روند تحصیل همانند کشور های انگلیسی زبان است. دراین دوره دانشجویان زیر نظر استادان فعالیت می کنند.

مدارک لازم جهت اخذ دکترا

مدارک لازم جهت اخذ دکترا

شما برای گذراندن تحصیلات دکترا نیاز است، حداقل هشت ترم آکادمیک گذرانده باشید که معادل کارشناسی ارشد آلمان باشد.

تیکمدرک و ریزنمرات

اصل و فتوکپی و ریز نمرات دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد را برای ارسال به دانشگاه مقصد آماده کنید.

به این مسئله باید توجه داشته باشید که تمامی مدارک از سوی دانشگاه قبلی شما و سازمان علوم وتحقیقات تایید شده باشد و آن دسته از دانشجویایی که سال آخر دانشگاه را طی می کنند با تهیه مدارک موقت می توانند اقدامات اولیه برای رسیدن به نتیجه دلخواه را آغاز کنند.

تیکانگیزه نامه

تهیه انگیزه نامه، از جمله مهم ترین اقداماتی است که برای اخذ پذیرش تحصیلی دکترای آلمان باید صورت گیرد. منظور از انگیزه نامه متنی است که افراد باید به طور کامل شرح حال خود، تجربیات علمی و آکادمیک را ارائه دهند.

حتی ذکر سوابق کاری نیز در انگیزه نامه، می تواند تاثیر مثبتی بر پذیرش شما داشته باشد و شما را برای تحصیل در کشور آلمان انتخاب کند.

تیکروزمه

اگر قصد ارسال درخواست به دانشگاه های آلمان را دارید نباید از تاثیری که رزومه بر پذیرش شما دارد، غافل شوید. ذکر تمامی اطلاعات شخصی اعم از اسم، تاریخ تولد، محل تولد و … ضروری است.

همچنین ذکر رشته تحصیلی و سوابق تحصیلی در رزومه خصوصا در مقطع دکتری می تواند تاثیر بسیار زیادی بر کمیته پذیرش بگذارد. از همین رو هیچ جزئیاتی را به دلیل بی اهمیت بودن از قلم نیاندازید.

تیکطرح تحقیقاتی

ارائه طرح تحقیقی، برای ادامه تحصیل و اخذ پذیرش تحصیلی دکترا آلمان و همچنین کارشناسی ارشد، از جمله ضروری ترین اقداماتی است که متقاضیان باید ارائه دهند. دانشجویان باید دنبال مطلب و تحقیقی باشند که خدمت نوینی داشته باشد.

به طور حتم هر چقدر طرح ارائه شده بهتر و کار آمدتر باشد، جذب آن توسط هیئت پذیرش بسیار بالا خواهد بود.

تیکتوافق نامه با یک استاد در دانشگاه مربوطه

توافق نامه با استاد یکی از مواردی است که برای پذیرش در مقطع دکترا حتما باید داشته باشید. برای این کار باید یک استاد تحقیقاتی را در دانشگاه انتخاب کنید و از ایشان بخواهید تا پایان تحقیقات شما را راهنمایی کند.

این مسئله می تواند تاثیر بسیار زیادی در پذیرش تحصیلی شما داشته باشد.

تیکمدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی

داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی برای قبولی در مقطع دکترا ضروری است. در دانشگاه های آلمان دو گزینه پیش روی دانشجویان قرار دارد، تحصیل به زبان انگلیسی که در اختیار داشتن مدرک آیتلس با نمره ۶.۵ و یا مدرک زبان آلمانی B1 الزامی است.

هر چند برای شروع اقدامات اپلای مدارک حتما نسبت به مدارکی که دانشگاه مورد نظر نیاز دارد اطمینان حاصل کنید.

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

پونزمقطع دکترا در آلمان شامل موارد زیر است که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

 • تحقیق و پژوهش مستقل
 • دفاع از پایان‌ نامه دکترا Disputation و امتحان شفاهی Rigorosum

پونزروش های زیر، چندین روش دریافت دکتری است که می توانید مورد استفاده قرار دهید:

 • دکترای فردی و تحت نظارت supervised
 • دکترای ساختاری Structural
 • دکترای مشارکتی Cooperative (ترکیبی بین دانشگاه‌ ها و دانشگاه‌های علمی ‌کاربردی)
 • دکترای بین‌المللی
 • دکترای ویژه Special

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه های آلمان شما باید مبلغی کمتر از ۵۰۰ یورو را بپردازید و با پرداخت این هزینه کارت حمل و نقل عمومی را دریافت می کنید که امکان استفاده رایگان و نامحدود را برای شما مهیا می سازد.

میزان شهریه دریافتی دانشگاه ها، به آلمانی یا انگلیسی بودن تدریس بستگی ندارد. هزینه غذا در سلف دانشگاه ها مبلغی بین ۱٫۵ تا ۵ یورو است.

در ادامه می خواهیم رشته های تحصیلی در مقاطع کارشناسی و دکتری را نام ببریم با ما همراه باشید.

پونزرشته هایی که در دانشگاه های آلمان و موسسات آموزشی عالی، شرایط ارائه تحصیل را دارا می باشند به ترتیب زیر هستند:

تیکزبان، علوم انسانی و ورزشی که دارای زیر شاخه های زیر است:

 • فلسفه
 • الهیات
 • باستان‌شناسی و عهد عتیق
 • تاریخچه موسیقی _ موسیقی‌شناسی
 • تئاتر _ هنرهای دراماتیک
 • زبان‌های اروپایی و غیراروپایی و ادبیات
 • آموزش و پرورش
 • روان‌شناسی
 • علوم کتابداری _ اسناد _ رسانه
 • ورزش و تربیت بدنی

تیکحقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی که دارای زیر شاخه های زیر است:

 • حقوق
 • علوم اجتماعی
 • علوم اجرایی و اداری
 • اقتصاد
 • علوم سیاسی

تیکریاضیات و علوم طبیعی که دارای زیر شاخه های زیر است:

 • ریاضی
 • فیزیک
 • علوم کامپیوتری
 • شیمی
 • زیست ‌شیمی
 • بیولوژی
 • علوم زمین
 • داروسازی

تیکپزشکی که دارای زیر شاخه های زیر است:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی

تیککشاورزی، جنگلداری و علوم تغذیه که دارای زیر شاخه های زیر است:

 • زراعت
 • جنگلداری
 • علوم غذایی

تیکعلوم مهندسی که دارای زیر شاخه های زیر است:

 • معماری
 • مهندسی عمران
 • زمین‌سنجی
 • مهندسی برق
 • مهندس مکانیک
 • مهندس شیمی
 • مطالعات ترافیک و حمل و نقل
 • فناوری محیط زیست
 • استخراج معدن

تیکرشته های مرتبط با هنر و موسیقی در آلمان دارای زیر شاخه های زیر است:

 • رشته‌های ویژوال – بصری، طراحی و هنرهای اجرایی
 • فیلم، تلویزیون و رسانه
 • مطالعات نظری در مقولاتی نظیر هنرهای زیبا، تاریخچه و آموزش هنر
 • تاریخچه و تدریس موسیقی
 • رسانه و ارتباطات
 • رسانه دیجیتال

دانشگاه های برتر آلمان

دانشگاه های برتر آلمان

تیکدانشگاه برلین

دانشگاه برلین یکی از دانشگاه های برتر اروپاست که به زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می شود. این دانشگاه برای دانشجویان بین اللملی مناسب است.

تیکدانشگاه فریه برلین

این دانشگاه در رتبه ۸۷ قرار گرفته است و رشته های انسانی، علوم اجتماعی، هنر جز بهترین دانشگاه های دنیاست. این دانشگاه در آینده نه چندان دور، قصد جذب دانشجویان بین المللی را دارد.

تیکدانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت یکی از قدیمی ترین دانگاه های آلمان است که ۱۰ درصد دانشجویان خارجی را در خود جای می دهد و دارای مشهور ترین اساتید در زمینه تاریخ، اقتصاد، هواشناسی و … را دارد.

تیکدانشگاه مونیخ

تاریخی ترین شهر ایالت باواریا، شهر مونیخ است که داشگاه مونیخ در آن قرار دارد و در میان دانشجویان از محبوبیت زیادی برخوردار است.

تیکدانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ در رتبه ۵۳ در لیست بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارد این دانشگاه با در برداشتن ۵۰۰۰ دانشجوی بین المللی سعی در جذب افزایش تعداد دانشجویان بین المللی دارد.

این دانشگاه در زمینه فنی و مهندسی، بسیار معروف است و با بسیاری از دانشگاه های معروف جهان مانند mit همکاری نزدیکی دارد.

تیکدانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

این دانشگاه در رتبه ۶۰ ام بهترین دانشگاه جهان قرار گرفته است و حدود ۱۵ درصد دانشجویان این دانشگاه را، دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. رشته های بازرگانی، مدیریت، روانشناسی و فیزیک در این دانشگاه بسیار معروف است.

شرایط تحصیل با بورسیه در آلمان

در بالا گفتیم که تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان به صورت رایگان است؛ اما برای کارشناسی ارشد و دکترا در کشور آلمان شما موظف به پرداخت شهریه هستید، به همین دلیل کشور آلمان بورسیه تحصیلی برای متقاضیان در نظر گرفته که دارای شرایط و امتیازات استثنایی برای پذیرفته شدگان است.

پونزانواع بورسیه های تحصیلی در کشور آلمان که به ۳ دسته تقسیم شده اند، در زیر گفته شده است:

 • بورسیه تحصیلی آلمان دولتی
 • بورسیه تحصیلی آلمان غیر دولتی
 • بورسیه تحصیل در دانشگاه‌ های خاص

می توانید با مراجعه به وب سایت هر یک از دانشگاه‌ های آلمان از بورسیه ‌های تحصیلی ارائه شده توسط کشور آلمان اطلاعات کاملی بدست آورید.

بورسیه تحصیلی آلمان دولتی

بورسیه های تحصیلی آلمان دولتی به دو نوع تقسیم می شوند؛ بورسیه تحصیلی (DAAD) که در سطوح متفاوت برای دانشجویان بین‌ المللی کمک هزینه تحصیلی ارائه می‌دهد و بورسیه تحصیلی اِراسموس (Erasmus) که توسط کمیسیون اروپا برای تحصیل در اتحادیه اروپا به دانشجویان خارجی واجد شرایط تخصیص داده می‌شود.

بورسیه تحصیلی آلمان غیر دولتی

تنوع در بورسیه های غیر دولتی در کشور آلمان زیاد است، که داوطلبان برای دریافت کمک هزینه های تحصیل باید قبل از اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی، اقدام کنند.

پونزدر پایین می توانید چندین نمونه از بورسیه های معروف تحصیلی غیر دولتی را ببینید:

 • بورسیه تحصیلی هاینریش بل
 • بورسیه فرصت های مطالعاتی هومبولت
 • بورسیه کنراد آدناور
 • بورسیه فرصت های مطالعاتی بین المللی ماری کوری
 • بورسیه تحصیلی Stipendium
 • بورسیه انجمن هلمهولتز

گزینه های بالا، بورسیه های معروف تحصیلی غیر دولتی به ملبت و دانشگاه داوطلبان توجهی نکرده و اشخاص واجد شرایط را پذیرش می کنند؛ اما برخی دانشگاه ها وجود دارند که فقط به دانشجویان دانشگاهی مشخص شده در آلمان تعلق می گیرند و عمومی نیستند.

موقعیت شغلی پس از تحصیل در آلمان

موقعیت شغلی پس از تحصیل در آلمان

داشتن تسلط کافی از زبان آلمانی، شانس شما را برای اشتغال در آلمان بالا می برد. پیدا کردن کار در آلمان تقریبا سخت نیست اما اگر فارغ التحصیل دانشگاه های آلمان باشید، موقعیت های شغلی زیادی پیش روی شما خواهد بود.

کار دانشجویی در آلمان

دانشجویانی که با ویزا یا بورسیه تحصیلی در این کشور در حال تحصیل هستند، می توانند از شغل های پاره وقت در زمان تحصیل بهره مند شوند و در سال ۱۲۰ روز کاری برای خود پر کنند و یا در تعطیلات خود در شغل های تمام وقت فعالیت داشته باشند.

دانشجویان بین الملی برای دریافت شغل در این کشور می توانند از دو سازمان آژانس اشتغال بومی fur Arbeit و یا دفتر ثبت‌نام افراد خارجی Ausländerbehörde مجوز مخصوص برای کار دریافت کرده و شورع به کار کنند.

پونزشغل هایی که بیشترین افراد فعال را دانشجویان پر می کنند را در پایین آورده ایم:

 • معلم خصوصی
 • دستیار دانشگاهی
 • کارمندان اداری در خدمات دانشجویی
 • کارمند موزه تاریخ دانشگاه
 • پخش‌کننده روزنامه
 • پیشخدمت
 • مسئول بار و رستوران
 • پرستار بچه

به یاد داشته باشید اگر در آمد شما در کشور آلمان بیشتر از ۴۵۰ یورو باشد، شما موظف به پرداخت مالیات خواهید شد؛ به همین دلیل نمی توان با تکیه بر در آمد های کار های دانشجویی در این کشور، هزینه های تحصیل و زندگی را پرداخت کرد.

شرایط و مراحل اخذ اقامت پس از تحصیل

در مرحله اول برای ورود به کشور آلمان نیاز به ویزای شنگن دارید که باید به سفارت کشور آلمان مراجعه کنید. اگر زمان مورد نیاز برای سفر، سه ماه است ویزای شنگن و اگر بیشتر از سه ماه می خواهید در المان اقامت داشته باشید، باید برای ویزای residence title اقدام کنید.

پونزبرای اقامت در کشور المان سه نوع مجوز وجود دارد:

 • اقامت یک ساله

این مجوز برای یک سال است و دارای شرایطی است. در صورتی که شما شرایط اخذ ویزا مانند ازدواج، تحصیل یا کار را همچنان داشته باشید این ویزا قابل تمدید است.

 • اقامت دائم

اقامت دائم نیازمند گذراندن ۵ سال اقامت در آلمان است و پس از دریافت این مجوز، قادر به تحصیل، کار، اقامت دائم خواهید بود. البته اقامت دائم نشان دهنده تابعیت آلمانی شما نیست و شما قادر به شرکت در انتخابات و کاندید شدن نخواهید بود.
اما اگر هشت سال به طور قانونی در آلمان اقامت داشته باشید، در صورتی که قوانین شهروندی را رعایت کرده باشید، مجاز به دریافت پاسپورت و تابعیت کامل آلمان، هستید.

 • کارت آبی اتحادیه اروپا

این ویزا برای کسانی که برای تخصص خاصی وارد المان شده اند تعلق می گیرد. این مجوز به شما اجازه اقامت در اروپا را می دهد.

سخن پایانی

آلمان کشور بسیار زیبایی است و  امکانات تحصیلی زیادی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. بیشتر ایرانیان بنا بر امکاناتی که دارد این کشور را برای تحصیل و اقامت انتخاب می کنند.

اگرشما هم می خواهید با استفاده از تحصیل، ویزای تحصیلی دریافت کرده و بتوانید اقامت دائم داشته باشید بهتر است هر چه زودتر اقدام کنید. مشاوران آویژه به صورت تخصصی شما را در صفر تا صد اخذ اقامت تحصیلی راهنمایی می کنند.

سیر تا پیاز تحصیل در آلمان (هزینه ها، مدارک مورد نیاز و آینده شغلی در آلمان)

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه سیر تا پیاز تحصیل در آلمان (هزینه ها، مدارک مورد نیاز و آینده شغلی در آلمان)

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1401/11/14

شنبه

1401/11/15

یکشنبه

1401/11/16

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید