چگونگی تردد مشمولین خدمت سربازی مقیم خارج از ایران

تردد مشمولین خدمت
به اشتراک بگذارید

تردد مشمولین خدمت ” آیا شما از مشمولین خدمت سربازی هستید و در خارج از ایران به سر می برید؟ قصد سفر به ایران را دارید؟‌ این مطلب برای شما گردآوری شده است.

 

تردد مشمولین خدمت وظیفه مقیم خارج از کشور به ایران

ایجاد سهولت در تردد مشمولین خدمت وظیفه مقیم خارج از کشور به ایران مشمولان ایرانی مقیم خارج به چند گروه تقسیم می شوند:

گروه اول: مشمولانی که قبل از سال ۸۲ از کشور خارج شده اند دو دسته هستند:

دسته ۱) مشمولانیکه شرایط معافیت با پرداخت وجه را دارند و مایل به استفاده از این تسهیلات هم هستند که این افراد باید به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در آن کشور مراجعه و مدارک خود را تکمیل و پس از تائید وزارت امور خارجه به سازمان وظیفه عمومی جهت صدور کارت معافیت ارسال نمایند که به محض صدور و تحویل کارت دیگر هیچ محدودیتی برای تردد به کشور نخواهند داشت.

تردد مشولین خدمت

دسته ۲) مشمولانی هستند که شرایط استفاده از این نوع معافیت را ندارند یا تمایلی به استفاده از این تسهیلات ندارند. این افراد می توانند با درج مهر در گذرنامه هر سال یک مرتبه و حداکثر به مدت سه ماه به کشور تردد کنند.

گروه دوم: مشمولان دانشجوی فاقد معافیت تحصیلی هستند که تا پایان شهریور ماه ۱۳۸۵ از کشور خارج شده و در یکی از دانشگاههای معتبر و مورد تائید وزارتخانه های علوم یا بهداشت و درمان مشغول به تحصیل شده اند، این افراد مجازند سالانه دو بار و در مجموع حداکثر سه ماه به کشور تردد کنند.

گروه سوم: دانش آموزان یا دانشجویانی که بر اساس ضوابط وظیفه عمومی ، با دریافت معافیت تحصیلی از کشور خارج شده اند و یا در آینده از کشور خارج خواهند شد، مجاز به تردد به کشور سالیانه دو بار و جمعا ۳ ماه هستند.

تبصره: دانشجویان چنانچه شرایط اضطراری برای آنان به وجود آید با تائید کمیسیونی که وجود دارد تردد آنان برای یک بار دیگر تمدید میشود.

گروه چهارم: فرزندان مأمورین ثابت دولت ج . ا .ا در خارج از کشور که برابر قانون از کشور خارج شده اند تا زمان اتمام مأموریت والدین خود به طور متناوب و بدون محدودیت مجاز به تردد به کشور هستند.

ایجاد سهولت در تردد نخبگان به خارج از کشور برای تحصیل تا هر مقطع تحصیلی، فرصت های مطالعاتی بدون محدودیت که در این راستا با تائید بنیاد ملی نخبگان در ایران هیچ محدودیتی برای تحصیل و تردد این قبیل افراد وجود ندارد.

 • برای مشاوره در زمینه خدمت وظیفه عمومی

  می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل

  با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

  تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸


سوالات مربوط به مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور

۱٫ آیا مشمولان خارج از کشور که کارت معافیت خود را مفقود نموده اند میتوانند مجدداً کارت المثنی دریافت نمایند، سیر مراحل چگونه است؟

پاسخ : بلی، بایستی مراتب را به سفارت و یا نمایندگی جمهوری اسلامی در محل اقامت اطلاع دهد و پس از گذشت شش ماه خود و یا وکیل وی با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی درخواست صدور المثنی کارت معافیت نمایند.

۲. مدارک مورد نیاز و فرآیند جهت استفاده از معافیت با پرداخت وجه چگونه است؟

پاسخ :

 • ۱- گواهی اقامت (سکونت) بیش از دو سال در خارج از کشور که به تایید یکی از کنسولگریهای ایران و وزارت امور خارجه رسیده باشد.
 • ۲- عکس رنگی ۳*۲ تمام رخ و با زمینه کاملاً سفید مشمول به تعداد ۵ قطعه که مشخصات مشمول در پشت آن درج شده باشد و به مهر کنسولگری ممهور گردد.
 • ۳٫ تصویر تمام صفحات شناسنامه مشمول (دو سری)
 • ۴٫ در صورتیکه معافیت از طریق وکیل پیگیری می شود اصل وکالت نامه و تصویر شناسنامه وکپی یکبرگ تصویر آخرین گواهی تحصیلی (در صورتی که در خارج از کشور اخذ شده باشد بایستی ترجمه رسمی آن ارائه شود)

مرحله نهایی:

بررسی توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا و واریز وجوه تعیین شده توسط مشمول یا وکیل ایشان و ارائه مدارک خواسته شده.

صدور کارت معافیت و ارسال به آدرس مورد نظر و تحویل به مشمول یا وکیل وی.

در صورتی که در خصوص شرایط خدمت سربازی ٬ شرایط مشمولین خارج از کشور به ایران و یا بلعکس و … سوالاتی دارید٬ هم اکنون با مشاوران مجرب ما در این خصوص تماس حاصل فرمایید.

 

 • برای مشاوره در زمینه خدمت وظیفه عمومی

  می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل

  با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

  تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

خدمات کلان مرکز مشاوره آویژه در زمینه نظام وظیفه

 

چگونگی تردد مشمولین خدمت سربازی مقیم خارج از ایران

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه چگونگی تردد مشمولین خدمت سربازی مقیم خارج از ایران

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068