جزییات ترم تابستان دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۶

ظرفیت جدید پزشکی

ترم تابستان دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است؟ چند واحد میتوانید داشته باشید؟ شهریه ها به چه صورت است؟ تمام توضیحات تکمیلی در خصوص ترم تابستان دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۸ در این مطلب گردآوری شده است .

اگر دانشجویی بیش از ۶ واحد درسی انتخاب کند شهریه ثابت دو‌سوم به اضافه شهریه متغیر برای واحدهای انتخاب شده لحاظ می‌شود. به عبارت دیگر شهریه دوره تابستان برای دانشجویان کاردانی، کارشناسی، دکتری حرفه‌ای دامپزشکی و کارشناسی‌ارشد تا حداکثر ۶ واحد درسی یک‌دوم شهریه ثابت به‌علاوه شهریه متغیر هر واحد درسی است.

هر ساله وقتی به ایام امتحانات خردادماه نزدیک می‌شویم بسیاری از دانشجویان در سراسر کشور هوای حضور در ترم تابستانی به سرشان می‌زند و روز به روز پیگیر اطلاعیه‌های دانشگاه‌ها پیرامون این موضوع می‌شوند. اخیرا نیز دانشگاه آزاد طی بخشنامه‌ای شرایطی را برای برگزاری ترم تابستان این دانشگاه اعلام کرده است که نسبت به ترم تابستان سال گذشته کمی تغییرات دارد.

دانشگاه آزاد اسلامی یکی از دانشگاه‌های غیردولتی است که دانشجویان کاردانی و کارشناسی‌اش هر سال تا سقف هشت واحد می‌توانند برای ترم تابستان اخذ کنند.

حالا قرار است این ترم آموزشی از ۲۴ تیر شروع شود و دانشجویان می‌توانند از هفدهم تیر یعنی حدود دو هفته دیگر  ثبت‌نام در ترم تابستانه را آغاز کنند. معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان» از جزئیات ترم تابستان این دانشگاه سخن گفت. آنطور که او می‌گوید ترم تابستان این دانشگاه در ۶ هفته درسی و یک هفته آزمون برای دوره‌های کاردانی و کارشناسی خواهد بود و سقف تعداد انتخاب واحد برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی هشت واحد تعریف شده است.

ترم تابستان آزاد 96

او در توضیح این‌گونه می‌گوید: «ثبت‌نام بعد از تعطیلات تابستانی دانشگاه یعنی از ۱۷ تیر آغاز شده و ۲۴ خرداد کلاس‌ها شروع می‌شود و ۶ هفته ادامه خواهد داشت. یک هفته نیز برای امتحانات در نظر گرفته شده است.»

بحث شهریه دانشگاه از جمله موضوعاتی است که همواره محل بحث بوده است. بر همین اساس مدیران دانشگاه آزاد اسلامی برای ترم تابستان شرایطی را در نظر گرفته‌اند تا فشار مالی کمتری به دانشجویان وارد شود.

به گفته حسین‌زاده‌لطفی اگر دانشجویی تا سقف ۶ واحد درسی انتخاب کند شهریه ثابت نصف و البته شهریه متغیر واحدهای انتخاب شده به آن اضافه خواهد شد.  معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی  دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: «اگر دانشجویی بیش از ۶ واحد درسی انتخاب کند شهریه ثابت دو‌سوم به اضافه شهریه متغیر برای واحدهای انتخاب شده لحاظ می‌شود. به عبارت دیگر شهریه دوره تابستان برای دانشجویان کاردانی، کارشناسی، دکتری حرفه‌ای دامپزشکی و کارشناسی‌ارشد تا حداکثر ۶ واحد درسی یک‌دوم شهریه ثابت به‌علاوه شهریه متغیر هر واحد درسی است.»

آنطور که او می‌گوید: «دانشگاه آزاد اسلامی اخذ دروسی همچون «وصیتنامه امام(ره)» و «روخوانی قرآن کریم» را علاوه‌بر حداکثر واحد انتخابی بلامانع دانسته است؛ یعنی دانشجویان می‌توانند هشت واحد علاوه‌بر این دروس داشته باشند.  تعداد کل ساعت‌های تدریس دروس نظری و عملی در دوره تابستان مشابه نیمسال‌های اول و دوم بوده و طی ۶ هفته آموزشی اجرا می‌شود. البته واحدهای دانشگاهی موظف هستند درخصوص واحدهای درسی ارائه شده در دوره تابستان، اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند. دانشگاه آزاد اسلامی برای دانشجویانی که با ۱۰ واحد درسی فارغ‌التحصیل می‌شوند نیز شرایطی در نظر گرفته تا بتوانند در ترم تابستان فارغ‌التحصیل شوند.»

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی این‌گونه توضیح می‌دهد: «‌برای دانشجویان  دوره کاردانی و کارشناسی که با حداکثر ۱۰ واحد درسی فارغ‌التحصیل می‌شوند، اخذ ۱۰ واحد در دوره تابستان بلامانع است.»

به گفته او دانشجویان سایر دانشگاه‌ها (اعم از دولتی و غیردولتی) با ارائه معرفی‌نامه از دانشگاه محل تحصیل می‌توانند در هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به اختیار خود در دوره تابستان ثبت‌نام و انتخاب واحد کنند. البته امکان ثبت‌نام و انتخاب واحد برای دانشجویان دکتری حرفه‌ای دامپزشکی دوره درمانگاهی در دوره تابستان فراهم نیست.

فرهاد حسین‌زاده‌لطفی در پاسخ به این سوال که ثبت‌نام و اخذ واحد در ترم تابستان اجباری یا اختیاری است، می‌گوید: «دانشگاه‌ها با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند ترم تابستان را ارائه خواهند داد. این امکانات شامل اعضای هیات علمی، آزمایشگاه‌ها و سایر مواردی است که باید برای دایر شدن یک کلاس فراهم باشد. دانشجویان همچنین می‌توانند با مجوز واحد دانشگاهی خود در سایر واحدهای دانشگاهی میهمان شوند و ترم تابستانی خود را تا سقف واحدهای مجاز انتخاب کنند.» آنطور که او گفته است ممکن است یک واحد دانشگاهی در منطقه و محدودیت‌های خاصی داشته باشند و قطعا واحدها با یکدیگر متفاوت خواهند بود.

مقطع کاردانی کارشناسی  دامپزشکی کارشناسی ارشد دکتری
حداکثر تعداد واحد قابل اخذ ۸ واحد ۸ واحد ۸ واحد دو درس (حداکثر تا سقف ۶ واحد)
شهریه اخذ حداکثر ۶ واحد:

نصف شهریه ثابت نیمسال + شهریه متغیر

اخذ حداکثر ۶ واحد:

نصف شهریه ثابت نیمسال + شهریه متغیر

اخذ حداکثر ۶ واحد:

نصف شهریه ثابت نیمسال + شهریه متغیر

نصف شهریه ثابت نیمسال + شهریه متغیر
توضیحات اخذ بیش از ۶ واحد:

دو سوم شهریه ثابت + شهریه متغیر

اخذ بیش از ۶ واحد:

دو سوم شهریه ثابت + شهریه متغیر

اخذ بیش از ۶ واحد:

دو سوم شهریه ثابت + شهریه متغیر

 

طبق بخشنامه‌ای که چندی پیش در این خصوص ابلاغ شده است ارائه دروس در دوره تابستان اختیاری بوده و تمام دانشجویان در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری حرفه‌ای دامپزشکی می‌توانند در واحد محل تحصیل با یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی (فقط در یک واحد دانشگاهی) با موافقت گروه تخصصی و معاونت آموزشی واحد دانشگاهی مبدا ثبت‌نام کنند.  فرهاد حسین‌زاده‌لطفی در پاسخ به این سوال که آیا امکان افزایش واحدها در سال آینده وجود خواهد داشت یا خیر می‌گوید: «‌پیش از این سقف انتخاب واحد در ترم تابستان ۶ واحد بود؛ اما امسال هشت واحد است و البته ممکن است برای سال آینده افزایش پیدا کند.»

ترم تابستان در دانشگاه آزاد اسلامی مزیتی را نیز برای استادان و اعضای هیات علمی دارد. در بخشنامه آمده است: «آن دسته از اعضای هیات‌علمی تمام وقت که در نیمسال‌های اول و دوم سال تحصیلی دارای کمبود ساعت تدریس هستند، به میزان کمبود ساعت تدریس می‌توانند در دوره تابستان نسبت به جبران ساعت کمبود تدریس اقدام کنند.»


اگر قصد دارید بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد شوید روی گزینه های زیر کلیک کنید :

  1. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد – مقطع کاردانی
  2. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد – مقطع کارشناسی

منبع خبر : دانشگاه آزاد اسلامی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه جزییات ترم تابستان دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۶ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

جزییات ترم تابستان دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۶

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه جزییات ترم تابستان دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۶

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 2 نظر:
  1. ضمن سلام،ارض ادب و خسته نباشید به استحضار می رساند تاریخ شروع کلاسها در متن فوق اشتباهاً ۲۴ خرداد درج گردیده است .پوزش بنده را ببخشید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1399/12/12

چهارشنبه

1399/12/13

پنجشنبه

1399/12/14

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید