تعیین محلِّ خدمت سربازان ماهر و تحصیل کرده چگونه است؟

هنرستان و سربازی

محل خدمت سربازان تحصیل کرده کجاست؟

در سالیان گذشته، هر فردی که به سنِّ قانونی ۱۸ سال می رسید، مطابق قانون نظام وظیفۀ عمومی، حسب مورد چند ماه یا چند سالی را در یکی از پادگان های نظامی به خدمت سربازی مشغول می شد. معمولاً شرایط فردِ مشمول و نیز تحصیلات وی در طول مدّت و محلِّ خدمت وظیفۀ وی تأثیری نداشت. لذا هر فردی که شرایط عمومی انجام خدمت سربازی را داشت، می بایست برای اعزام به سربازی اقدام می کرد و سازمان نظام وظیفۀ عمومی طبق نیاز پادگان های سراسر کشور، افراد را تقسیم می نمود. امّا با گذشت زمان، پیشرفت علم و دانش و به تبع آن پیشرفت های چشمگیری که در کشور شاهد آن بوده و هستیم، سازمان نظام وظیفۀ عمومی بر آن شد تا از میان مشمولین با دارا بودن علوم و تخصّص های مختلف، اقدام به جذب این افراد در خصوص تکلیف سربازی نماید. بدین منظور آیین نامه ای را مصوّب نمود که براساس آن، محلِّ خدمت افراد تحصیل کرده و ماهر، متفاوت از سایر مشمولین پیش بینی گردید.

تسهیلات سازمان نظام وظیفۀ عمومی برای هنرستان های فنی و حرفه ای یا کارودانش

به گزارش مرکز مشاورۀ آویژه، مطابق تفاهم نامه ای که فی مابین معاونت آموزش متوسطۀ وزارت آموزش و پرورش و ستاد کلِّ نیروهای مسلّح منعقد گردیده است، از این پس برای افرادی که در هنرستان های فنی و حرفه ای یا کارودانش تحصیل می کنند، و همچنین سایر دانش آموزانی که دارای گواهینامه های مهارتی هستند، مشوّق هایی برای چگونگی گذران دورۀ خدمت سربازی در  نظر گرفته خواهد شد. مشوّق ها و تسهیلاتی که سازمان نظام وظیفۀ عمومی برای خدمت سربازی این افراد در نظر گرفته و ارائه می دهد، در سه سطح قابل تقسیم بندی می باشند که عبارتند از:

 • مشوّق ها و تسهیلات پیش از خدمت سربازی
 • مشوّق ها و تسهیلات حین انجام خدمت سربازی
 • مشوّق ها و تسهیلات بعد از اتمام خدمت سربازی

از اهمِّ اهداف تفاهم نامۀ منعقده میان دو سازمان یادشده، شناسایی و بکارگیری نیروهای تحصیل کردۀ ماهر و متخصّص در بخش های مختلف کشور و نیز توسعه و تقویت آموزش های مهارتی در بین این افراد، گزارش شده است.


بیشتر بخوانید: انواع معافیت تحصیلی|نحوه تمدید،صدور و استعلام معافیت تحصیلی


تعیین محل سربازان هنرستان

تعیین محلِّ خدمت سربازان ماهر و تحصیل کرده:

همانگونه که بیان شد، مشمولین خدمت نظام وظیفه حسب مورد چند ماه یا چند سال را مکلّف به انجام خدمت سربازی می باشند. این خدمت برای تمامِ افرادی که شرایط عمومی را دارند ضروری بوده و تفاوتی بین افراد تحصیل کرده یا ماهر با سایرین نمی باشد. طبیعی است مدّتی که فرد مشغول انجام خدمت سربازی است، به جهت محدودیت های نظامی و امنیّتی، امکانِ ادامۀ تحصیل یا کسب مهارت یا هنر خاصّی برای وی فراهم نمی باشد. در نتیجه افراد زیادی هستند که دورۀ سربازی را سدّی برای پیشرفت های علمی و تخصّصی دانسته و گاه از انجام آن سر باز می زنند. برای جلوگیری از این اتلاف وقت و نیز برای پرورش نیروهای انسانی در محل های ویژۀ خدمت سربازی، پیشنهادات و طرح هایی به همین منظور ارائه گردید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه تعیین محلِّ خدمت سربازان ماهر و تحصیل کرده چگونه است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دوره های مهارت آموزی سربازان

به گزارش مرکز مشاورۀ آویژه به نقل از سردار مهدی فرحی که در همایش سراسری با عنوان “پنجه های کارآمد – سربازان ماهر” صورت گرفت، کلیۀ سربازان تا سال ۱۴۰۱ وارد دوره های مهارت آموزی خواهند شد.

این دوره ها علاوه بر اینکه بستری است در جهت آموزش و توانمندسازی سربازان برای بعد از اتمام دورۀ خدمت و ورود به بازار کار، تسهیلات و مشوّق هایی را نیز برای سربازان، قبل و حین انجام خدمت سربازی فراهم می نماید. از مهمترین مشوّق های ویژۀسربازان ماهر و تحصیل کرده، امکان انتخاب شهر محلِّ خدمت می باشد. یعنی فرد در صورتی که یکی از مهارت های مورد نظر سازمان نظام وظیفه را دارا بوده و در سامانۀ ایجاد شده توسط سازمان متبوع ثبت نام کرده باشد، می تواند شهری که تمایل به انجام خدمت در آن را دارد، انتخاب و دوران سربازی خود را در آنجا سپری نماید. لازم به ذکر است که امکان انتخاب یگان خدمت برای این دسته از سربازان فراهم می باشد که البته این حقِّ انتخاب در صورتی است که خللی در توان دفاعی نیروهای مسلّح وارد نشود.


بیشتر بخوانید: نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن


تعیین محلِّ خدمت هنرستانی ها:

همانطور که قبلاً بیان شد، یکی از مشوّق های در نظر گرفته شده برای دانش آموزانِ هنرستان های فنی و حرفه ای و کارودانش، تسهیلاتی است که سازمان نظام وظیفۀ عمومی قبل از اعزام به خدمت برای این عزیزان پیش بینی کرده است. یکی از مهمترین این تسهیلات، امکان انتخاب محلِّ انجام خدمت سربازی است. به عبارتی، این هنرجویان می توانند پیش از اعزام به خدمت سربازی محلِّ خدمت سربازی خود را به اختیار انتخاب و در همان مکان مورد نظر خود، به انجام خدمت مشغول شوند. همچنین علاوه بر اختیار تعیین محلِّ خدمت برای این دسته از مشمولین، امکان انتخاب سازمانی که تمایل به گذران خدمت در آنجا را دارند، برای افراد مذکور فراهم گردیده است که این خود فرصت ویژه ای محسوب می شود.

به گزارش مرکز مشاورۀ آویژه به نقل از اظهارات رئیس ادارۀ آموزش های فنی و حرفه ای و کارودانش آموزش و پرورش استان کرمانشاه، هدف اصلی از ارائۀ این مشوّق ها، این است که افراد بیشتری به سمت مهارت آموزی ترغیب شده و از این طریق جذب دانش آموزان در هنرستان ها افزایش یابد؛ و این به جهت نیاز مُبرم جامعه به نیروهای فنی و متخصّص، در سالهای آتی می باشد. در واقع طرح سرباز ماهر نیز در همین راستا کلید خورده و امید است برای تحقّق بهتر این امر، اطلاع رسانی ویژه ای در هنرستان های سراسر کشور صورت پذیرد.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

تعیین محلِّ خدمت سربازان ماهر و تحصیل کرده چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه تعیین محلِّ خدمت سربازان ماهر و تحصیل کرده چگونه است؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1400/7/28

پنجشنبه

1400/7/29

جمعه

1400/7/30

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید