ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت + کاملترین منابع

ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت

آزمون استخدامی وزارت بهداشت تحت عنوان هشتمین آزمون مشترک فراگیر استخدامی دستگاه های اجرایی کشور به منظور تکمیل نیرو های مورد نیاز برگزار می شود. بسیاری از افرادی که در رشته های علوم پزشکی تحصیل کرده اند، بسیار علاقه مند هستند تا در این آزمون بتوانند موفقیت کسب کنند و آینده شغلی خودشان را تامین کنند. به همین علت تصمیم گرفتیم در این مطلب در مورد این آزمون بیشتر با شما صحبت کنیم و جزئیات بیشتری در مورد برگزاری این آزمون در اختیار شما قرار دهیم.

پس تا آخر این مطلب همراه ما باشید و این مطلب را از دست ندهید.

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت

پونز در این مطلب شرایط عمومی و اختصاصی استخدامی وزارت بهداشت را بیان کرده ایم:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت + کاملترین منابع با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط عمومی

 1.  داشتن تابعیت ایران.
 2. اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
 3. التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
 4. انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت قانونی برای مردان.
 5. داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی برای انجام کاری که استخدام می شوند (به تشخیص شورای طب کار یا کمیسیون پزشکی موسسه).
 6. عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر.
 7. نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر.
 8. عدم وجود هرگونه ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی توسط آراء مراجع قضایی و ذی صلاح.
 9. به استناد قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، داوطلبان استخدام نباید جزء نیروهای بازخرید خدمت دستگاه های اجرایی باشند.

ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت

چه کسانی نمی توانند در آزمون استخدامی وزارت بهداشت شرکت کنند؟

پونز با توجه به قوانین به ثبت رسیده افراد دارای شرایط زیر مجاز به شرکت در آزمون استخدامی نیستند:

 • مستخدمین رسمی، ثابت و رسمی دستگاه های اجرایی و یا بازنشسته و باز خرید خدمت آن ها.
 • انفصال شدگان از خدمت و یا اخراج شدگان توسط واحد های تابعه دانشگاه/ دانشکده و سایر دستگاه ها و موسسات دولتی.
 • افرادی که تعهد خدمت به سایر سازمان ها، شرکت های دولتی و سازمان های وابسته به دولت و موسساتی که شمول قانون برآنها مستلزم ذکر نام است دارند.
 • افرادی که به موجب آراء مراجع قضائی و ذیصلاح، از خدمت دولتی منع شده باشند.
 • دارندگان مدرک تحصیلی معادل در رشته تحصیلی آگهی شده.
 • دانشجویان (چه در مقاطع تحصیلی اعلام شده و چه در مقاطع بالاتر از مقطع تحصیلی آگهی شده اعم از مرتبط یا غیرمرتبط با مدرک تحصیلی درج شده در شرایط احراز آگهی).
 • دارندگان مدرک تحصیلی بالاتر از مقاطع تحصیلی اعلام شده در شرایط احراز مشاغل مندرج در آگهی (مدرک مرتبط با شغل آگهی شده).

تبصره: دانشجویانی که نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام نموده اند و کاربرگ مربوطه را در هنگام بررسی مدارک به دانشگاه مورد تقاضا برای استخدام تحویل دهند، از ممنوعیت این بند معاف می شوند.

تبصره: در صورتی که داوطلب در بدو استخدام دارای مقطع تحصیلی بالاتر غیرمرتبط با مدرک تحصیلی مندرج در آگهی باشد، حسب نظر دانشگاه مربوطه ملزم به ارائه تعهد نامه محضری مبنی بر عدم درخواست اعمال مدرک تحصیلی مربوطه پس از صدور حکم استخدامی خواهد بود.

کسانی که مشمول یک بند از بندهای ذکر شده باشند و در آزمون شرکت کنند، حکم استخدامی آن ها در صورت قبولی نیز رد خواهد شد.

داوطلبانی که دارای مقاطع تحصیلی بالاتر از مقاطع اعلام شده هستند قبل از ثبت نام در مورد مرتبط یا نامرتبط بودن مقطع تحصیلی خود با شرایط ذکر شده اطمینان حاصل کنند.

آزمون استخدامی وزارت بهداشت

شرایط سنی برای شرکت در آزمون استخدامی بهداشت

 1. داشتن حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۲۶ سال تمام برای دارندگان دیپلم بهیاری.
 2. حداکثر ۳۵ سال تمام برای دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد.

پونز در صورت ارائه تاییدیه های های معتبر موارد زیر به حداکثر سن مقرر اضافه خواهند شد:

۱- جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر، از شرط حداکثر سن معاف می باشند.

۲- سایر مشمولین سهمیه ۲۵ درصد و ۵ درصد در صورت ثبت نام در آزمون، مکلف به رعایت حداکثر سن های اعلام شده در ذیل می باشند، در غیر این صورت از ادامه فرایند استخدام حذف خواهند شد.

۳- پدر و مادر و همسر و برادر و خواهر شهید به میزان پنج سال.

داوطلبانی که در جبهه ها به طور داوطلبانه خدمت کرده اند به میزان حضور در جبهه و همچنین مدت زمان بستری شدن و یا استراحت پزشکی رزمندگان داوطلب در اثر مجروحیت در جبهه ها

۴- داوطلبانی که در طول جنگ تحمیلی به اسارت درآمده اند به مدت اسارت و حضور در جبهه

۵- سابقه خدمت کارمندان تمام وقت دولتی حداکثر به میزان ۵ سال.

۶- سنوات قراردادی داوطلبان قراردادی شاغل در موسسات تابعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعم از قرارداد کار معین و پزشک خانواده و قرارداد مشاغل کارگری حداکثر به میزان ۱۵ سال (طبق سابقه بیمه قابل قبول).

۷- سنوات شرکتی داوطلبان شرکتی شاغل که به صورت غیرمستقیم و از طریق شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد با موسسه، به خدمت اشتغال دارند، حداکثر به میزان ۱۵ سال (طبق سابقه بیمه قابل قبول).

۸- سنوات قراردادی یا شرکتی داوطلبانی که در سال های گذشته به صورت قرارداد تمام وقت اعم از قرارداد کار معین و پزشک خانواده و قرارداد مشاغل کارگری در موسسه و یا شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد آنها به خدمت اشتغال داشته اند و با موسسه قطع همکاری نموده اند حداکثر به میزان ۵ سال (طبق سابقه بیمه قابل قبول).

نکته: در صورتی که افراد در یکی از حالات شرکتی یا قراردادی شاغل بوده و بر اساس دستورالعمل های مربوطه به حالت اشتغال دیگری تبدیل وضع شده اند) اشتغال بصورت مستمر، می توانند حداکثر از ۱۵ سال ارفاق سن بهره مند شوند.

۹- داوطلبانی که طرح خدمت نیروی انسانی موظف (اجباری یا اختیاری و یا در قالب تمدید طرح) را به استناد قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان انجام داده اند، به میزان انجام خدمت فوق.

۱۰- مدت خدمت سربازی انجام شده.

نکته: مجموع سنوات اضافه شده به سن داوطلبان در هر حال از ۱۵ سال بیشتر نخواهد بود.

شرکت در آزمون استخدامی بهداشت

شرایط اختصاصی

الف) مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در رشته های دارای طرح اجباری باید دارای معافیت یا گواهی پایان انجام طرح خدمت مربوطه باشند.

می بایست دارای معافیت یا گواهی پایان انجام « اجباری » (مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در رشته های دارای طرح خدمت مربوطه باشند.)

تبصره ۱- مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان رشته های اجباری که در حین انجام خدمت قانونی در واحد های تابعه یک موسسه می باشند، می توانند صرفاً در آزمون های استخدامی همان موسسه شرکت کنند.

تبصره ۲ – در خصوص داوطلبانی که نسبت به تمدید طرح آنان اقدام شده است، نیازی به ارائه گواهی پایان طرح نیست و گواهی اشتغال به طرح برای اینگونه افراد کفایت می کند. ضمناً مشمولین مذکور می توانند با ارائه گواهی مربوطه در آزمون سایر دانشگاه های علوم پزشکی نیز شرکت کنند.

نکته: داوطلبان متعهد خدمت موسسات تابعه وزارت بهداشت تعهد خاص، قانون برقراری عدالت آموزشی و … صرفا مجاز به شرکت در آزمون استخدامی همان موسسه یا منطقه مورد تعهد می باشند.

لازم به ذکر است در صورت پذیرش نهایی، تعیین محل خدمت این داوطلبان در مدت تعهد با توجه به مفاد سند تعهد اخذ شده برعهده موسسه خواهد بود.

تبصره ۳ – ضریب – (مشمولین تعهدات k در صورتی که در مناطق محروم) دارای ضریب محرومیت (۳/۵) سه پنجم (و ۳٫۵/۵) سه و نیم پنجم ( مشغول به خدمت باشند می توانند در آزمون استخدامی همان موسسه) صرفا برای همان منطقه محل خدمت (شرکت نمایند. سایر مشمولین تعهدات ضریب k در صورتی مجاز به ثبت نام در آزمون) در هر شغل محل (که از میزان تعهدات آنان حداکثر- ۶ ماه باقی مانده باشد) ملاک عمل برای محاسبه حداکثر شش «۶» ماه، از تاریخ آخرین روز ثبت نام می باشد).

۲- مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در رشته های دارای طرح اختیاری که طرح خود را در سایر موسسات تابع بهداشت درمان و آموزش پزشکی می گذرانند در صورتی می توانند در آزمون استخدامی موسسه شرکت کنند که گواهی انصراف از دانشگاه محل طرح را در هنگام قبولی نهایی ارائه کنند.

استخدامی وزارت بهداشت

شرایط اختصاصی رشته های شغلی حیطه فوریت های پزشکی

پونز در خصوص مشاغل کارشناس فوریت های پزشکی، کاردان فوریت های پزشکی، کارشناس ارتباطات و عملیات (پزشکی) و اپراتور ۱۱۵ علاوه بر شرایط فوق الذکر، داشتن شرایط ذیل نیز الزامی می باشد:

 •  داشتن سلامت جسمانی و عدم ابتلا به بیماری های مزمن، واگیر و صعب العلاج مانند دیابت، فشار خون، آسم، نارسایی کلیه، بیماری های پیشرفته قلبی و مانند این ها
 • نداشتن صرع و هرگونه بیماری اعصاب و روان
 • داشتن قدرت تلکم طبیعی زبان (نداشتن لکنت زبان) و داشتن قدرت بینایی و شنوایی کامل
 •  نداشتن تغییر شکل مادرزادی یا اکتسابی اسکلی بخصوص اندام ها (که مغایر با توان فیزیکی پرسنل در ارائه خدمت طبق شرح وظایف سازمانی باشد.)

پونزدر خصوص رشته های شغلی کارشناس فوریت های پزشکی و کاردان فوریت های پزشکی علاوه بر شرایط مندرج در بند قبلی برخورداری از شرایط ذیل نیز الزامی می باشد:

۱- دارای قد ۱۶۵ سانتی متر و بالاتر.

۲- دارای شاخص توده بدنی (BMI (index body mass کمتر از ۳۰ و بیشتر از ۱۹٫

تبصره: افرادی که BMI آن ها در محدوده تعیین شده نبوده و نسبت به موضوع معترض باشند طبق دستورالعمل اجرایی مربوطه برای انجام تست بیوالکتریک امپدانس معرفی می شوند و تصمیم گیری نهایی در خصوص آن ها طبق جداول دستورالعمل صورت می گیرد.

تذکر: اندازه گیری قد و BMI اولین مرحله از مصاحبه می باشد و در صورتی که داوطلب هر یک از این شرایط را احراز نماید، از انجام سایر مراحل مصاحبه (تست آمادگی جسمانی، آزمایشات پاراکلینیک و …) باز می ماند.

۳- دارای گواهینامه رانندگی با آمبولانس (ب ۲) یا پایه دوم.

تبصره: داوطلبان دارای گواهینامه (ب ۱) چنانچه فاقد گواهینامه مذکور باشند در صورت قبولی در آزمون بایستی تعهد محضری مبنی بر ارائه اصل گواهینامه (ب ۲) یا پایه دوم را تا پایان یک سال از زمان مصاحبه ارائه نمایند. بدیهی است در صورت عدم ارائه اصل گواهینامه در مدت تعیین شده استخدام فرد کان لم یکن خواهد شد.

۴- داشتن آمادگی جسمانی و مهارت های بدنی برای امدادرسانی سریع و صحیح (بدین منظور از حداکثر (۳) سه برابر داوطلبان واجد شرایط به ترتیب نمره فضلی و پس از اعمال اولویت ها و امتیازات کسب شده در آزمون کتبی، آزمون آمادگی جسمانی به عمل خواهد آمد.

نکته: اولویت پذیرش در خصوص رشته های شغلی کارشناس فوریت های پزشکی و کاردانی فوریت های پزشکی در شرایط برابر با فارغ التحصیلان رشته های فوریت های پزشکی است.

رشته های شغلی حیطه فوریت های پزشکی

شهرهای برگزار کننده آزمون استخدامی وزارت بهداشت

پونز آزمون استخدام قراردادی جهت تامین نیروی انسانی در دانشگاه های زیر برگزار می شود:

دانشگاه‌های علوم پزشکی اراک، اردبیل، ارومیه، اسدآباد، اسفراین، اصفهان، البرز، اهواز، ایران، ایرانشهر، ایلام، آبادان، بابل، بجنورد، بم، بوشهر، بهبهان، تبریز، تربت جام، تربت حیدریه، جهرم، جیرفت، خلخال، خمین، خوی، علوم بهزیستی و توانبخشی، دزفول، رفسنجان، زاهدان، زنجان، ساوه، سبزوار، سراب، سمنان، سیرجان، شاهرود، شوشتر، شهرکرد، شهید بهشتی، قزوین، کاشان، کردستان، کرمان، گراش، گلستان، گناباد، گیلان، لارستان، مراغه، مرکز قلب شهید رجایی، مشهد، نیشابور، هرمزگان، یاسوج، یزد.

مدارک لازم آزمون استخدامی وزارت بهداشت

هر ساله سازمان سنجش و آموزش کشور به عنوان مجری ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت این آزمون را برعهده دارد و داوطلبان در زمان تعیین شده برای شرکت در آزمون استخدامی و تکمیل فرآیند نام نویسی باید به این سایت مراجعه کنند.

داوطلبان باید برای تکمیل فرم ثبت نام مدارک خود را آماده کنند. گاهی نیز لازم است مدارک را در سامانه بارگذاری کنند.

مدارک مورد نیاز

 1. فایل عکس ۳*۴ به صورت اسکن شده
 2. اطلاعات فردی داوطلب (مانند نام، نام خانوادگی ، نام پدر و …)
 3. اطلاعات شناسایی داوطلب (مانند کد ملی، شماره شناسنامه، جنسیت و …)
 4. اطلاعات مربوط به نظام وظیفه داوطلب (داوطلبان آقا)
 5. اطلاعات مربوط به سهمیه ایثارگران داوطلب (در صورت تقاضا برای استفاده از سهمیه)
 6. اطلاعات شغلی داوطلب (مانند نوع سازمان، سابقه، نوع قرارداد و …)
 7. اطلاعات تحصیلی داوطلب (مانند رشته، مقطع، تاریخ فارغ التحصیلی و …)
 8. اطلاعات محل سکونت داوطلب (مانند استان، شهر، آدرس دقیق و …)

رشته های استخدامی وزارت بهداشت

داوطلبانی که قصد ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت بهداشت را دارند دنبال رشته های مورد نیاز دانشگاه ها و دانشکده علوم پزشکی و همچنین مراکز خدمات بهداشتی هستند و می خواهند بدانند که با مدرک تحصیلی خود مجاز به شرکت در آزمون هستند.

عناوین رشته های مورد نیاز در فایل دفترچه آزمون استخدامی درج شده است.

برای اخبار دقیق ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت می توانید عضو کانال تلگرامی آویژه شوید.

منابع آزمون استخدامی وزارت بهداشت

سوالات مربوط به آزمون استخدامی دارای دو بخش عمومی و تخصصی است. در این مطلب برای داوطلبانی که ثبت نام کرده اند منابع معتبر را قرار داده ایم.

استخدامی وزارت بهداشت

منابع سوالات عمومی

در نظر داشته باشید بخش عمومی برای تمامی رشته ها یکسان است.

پونز مواد عمومی آزمون را در جدول زیر مشاهده کنید:

مواد عمومی آزمون استخدامی وزارت بهداشت
مباحث مواد آزمون
معارف اسلامی احادیث، شرک، نبوت، امامت، توبه، عدالت، خانواده، عفاف، بندگی و اخلاص، مرگ و دوزخ، معاد، توحید، ترجمه و تفسیر آیات، احکام
زبان انگلیسی عمومی معنی لغات، گرامر، درک مطلب
هوش و توانمندی های ذهنی استدلال و درک مطلب، حل مسائل کیفی و جبری، حل مسئله توسط اجسام تجسمی
ریاضی و آمار مقدماتی احتمال، شاخص ها، آمار، دنباله و تصاعد، انتگرال، حل مسائل جبری و کسری، معادله خط، نامعادله ها، مساحت ها، لگاریتم، حد و پیوستگی، توابع، ریشه یابی معادلات، مجموعه ها، رگرسیون
فناوری اطلاعات (مهارت های هفتگانه ICDL) اینترنت، ویندوز، کلیدهای ترکیبی و میانبر، شبکه، ایمیل، powerpoint ،excel ،word ،access
زبان و ادبیات فارسی قرابت معنایی، ساختار فعل، قواعد و دستور زبان، آرایه ها، معنی واژگان، مفهوم جمله، قالب های شعری، ساختار جمله، املا
اطلاعات سیاسی، اجتماعی و قانونی جنگ ایران و عراق، مسائل ورزشی، انقلاب، تاریخ اسلام و معاصر، وصیت نامه امام، سند چشم انداز ۱۴۰۴، تشکیلات کشور، قانون اساسی، تاریخ و ادبیات، توافقات هسته ای، جغرافیا

اقلیت های دینی از پاسخ به سوالات معارف اسلامی معاف هستند و نمره نهایی بر اساس مجموع تراز شده سایر سوالات عمومی محاسبه می شود.

مواد آزمون تخصصی

مباحث سوالات تخصصی برای هر رشته متفاوت است و این منابع بر اساس دانش و مهارت متناسب با هر رشته تدوین شده اند.

سخن آخر

اگر قصد دارید تا در این آزمون شرکت کنید، ابتدا بررسی کنید و مطمئن باشید که شرایط قبولی را دارید و بعد برای قبولی در این آزمون آماده شوید.

شما می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه صحبت کنید و از آنان برای قبولی در این زمینه راهنمایی بگیرید.

ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت + کاملترین منابع

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت + کاملترین منابع

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/7/3

یکشنبه

1400/7/4

دوشنبه

1400/7/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید