آیا کنکور حذف می شود؟ (در چه سالی کنکور حذف می شود؟)

آیا کنکور حذف می شود؟

یکی از مراحل مهم در زندگی بسیاری از نوجوانان ایرانی کنکور سراسری است. چیزی شبیه به یک دوی ماراتن بزرگ که باید برایش روزها و روزها تمرین و تلاش کرد و البته نتیجه اش آینده تحصیلی و شغلی ما را تضمین خواهد کرد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه آیا کنکور حذف می شود؟ (در چه سالی کنکور حذف می شود؟) با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

به همین خاطر است که کنکور به یک رفیق شفیق برای اکثر ما بدل می شود و ما روز ها و شب های فراوانی می کوشیم تا در کنار او لحظات را سپری و خود را برای سربلند بیرون آمدن از آن آماده کنیم.

بسیاری از دانش آموزان کنکور را به شکل یک غول بی شاخ و دم یا یک اژدهای مخوف یا حتی قله فتح نشدنی می بینند. از این رو استرس و اضطراب و گاهی حس ناتوانی بر آنها غلبه می کند و ممکن است نتیجه دلخواه خود را کسب نکند.

ما در مرکز مشاوره آویژه اولین تاکیدمان بر این است که «تصویر درستی از کنکور داشته باشید» این تصویر نباید بیش از اندازه اغراق شده (مثل غول بی شاخ و دم) باشد و البته نباید هم دست کم گرفته شود!

بیایید به دنبال یک تعریف یکسان و متعادل بگردیم – همان مثال قبلی مان چه طور است؟ – «یک دوی ماراتن»، که شما با آهستگی و پیوستگی می توانید به راحتی جایگاه برتر را در آن پیدا کنید.

خب از این توصیه های اولیه که بگذریم باید بگوییم گاهی برخی از خبرها و شرایط بیرونی درباره نحوه و کیفیت برگزاری کنکور دانش آموزان را گیج می کنند. یکی از مهم ترین و پر حاشیه ترین این خبر ها «خبر حذف شدن کنکور سراسری» بوده است.

یک اتفاق عجیب و مهم که می تواند آینده بسیاری از ایرانی ها را تغییر دهد اما هنوز هم خبر قطعی و نهایی آن مشخص نیست.

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که این خبر از دور و نزدیک به گوش شما خورده است که کنکور ۱۴۰۱ حذف خواهد شد و همین که آمده اید نفس عمیقی بکشید یک لحظه با خود فکر کرده اید که « واقعاً؟!».

در این مطلب از مرکز مشاوره آویژه قصد داریم حذف کنکور در سال ۱۴۰۱ را بررسی کنیم و بکوشیم به تمامی سوالات شما درباره آن پاسخ دهیم.

باید بدانید این سوالات بسیار مهم و سرنوشت ساز هستند و دانستن پاسخ این که «در چه سالی کنکور حذف می شود؟» و دیگر سوالات است که می تواند بر نحوه برنامه ریزی و درس خواندن شما تاثیر بگذارد. پس با ما همراه باشید تا همه چیز را به صورت شفاف برایتان بیان کنیم.

روش های جایگزین کنکور سراری

همه چیز از آنجا شروع شد …

می دانیم نظام تحصیلی قدیمی یا نظام ۴-۳-۵ برای سالیان زیادی در ایران بر روی کار بود و در نهایت دانش آموزانی که دوازده سال تحصیل می کردند (۵ سال در دبستان، ۳ سال راهنمایی و ۴ سال هم دبیرستان) با آزمون کنکور سراسری وارد دانشگاه می شدند. اما بعد از گذشت سالیان متوالی و با بررسی های متعدد کارشناسان به این نتیجه رسیدند که این نظام تحصیلی نیاز به تغییراتی دارد تا بازده بهتری داشته باشد.

یکی از این تغییرات شش ساله کردن دوره دبستان دانش آموزان و تقسیم دوره ۶ ساله متوسطه به متوسطه اول (به جای راهنمایی) و متوسطه دوم (به جای دبیرستان) بود. همان طور که می دانیم این طرح چند سالی است به خوبی تدوین و اجرایی می شود.

اما یکی دیگر از تغییرات مهم، تصمیم به حذف کنکور سراسری بود. تصمیمی که اولین شروع آن از مجلس و در سال ۱۳۸۶ رقم خورد. قرار بود در نهایت و تا سال ۱۳۹۰ کنکور سراسری به طور کامل با روش  های دیگری جایگزین شود و پس از گذشت حدود ۶۰ سال، دیگر خبری از غول یا مارتن یا کنکور عزیز نباشد؛ اما همان طور که می بینید اکنون و درست در حوالی قرن جدید ما هنوز نشسته ایم و بررسی می کنیم آیا کنکور تا سال ۱۴۰۱ حذف می شود یا نه؟

روش های جایگزین کنکور سراسری

پس همان طور که فهمیده ایم به علت وجود مشکلاتی در سازمان آموزش پرورش و روند آموزش تحصیلی نظام قدیم و آسیب های وارده بر دانش آموزان و مدرسان تصمیم بر این شد که کنکور تا سال ۱۳۹۰ حذف شود. اما تا سال ۱۳۹۲ خبر جدید و قطعی از حذف کنکور نشد.

تا این که در سال ۱۳۹۲ مصوبه جدیدی تصویب شد که حذف کنکور را تا حد زیادی از میدان به در کرد؛ چرا که با گذشت زمان روش جایگزین مناسبی به جای کنکور یافت نشد. در ادامه به معرفی تعدادی از این روش ها می پردازیم.

حذف کنکور با گرفتن آزمون های مرحله ای

پذیرش دانشجو بدون کنکور

یکی از راه های پیشنهادی پذیرش دانشجو بدون نیاز به در نظر گرفتن سابقه و نتایج کنکور است که طبق آن هر کس می تواند بر اساس سابقه تحصیلی خود در دانشگاه های مختلف تحصیل کند.

درست است این روش می تواند به طور کامل جایگزین کنکور شود اما عیبی عمده دارد و آن این است که رقابت برای رشته های پرمتقاضی مانند رشته های مهندسی و پزشکی را بالاتر می برد.

البته خوب است بدانید هم اکنون نیز درصد بالایی از دانشگاه ها ظرفیت کافی برای پذیرش دانشجو به صورت بدون کنکور را دارند اما نوع و تعداد این ظرفیت بسته به دانشگاه و رشته مد نظر شما بسیار متفاوت است.

حذف کنکور با اعمال سوابق تحصیلی

یکی دیگر از روش های پیش بینی شده برای حذف کنکور اعمال مستقیم نمرات دیپلم دانش آموزان است. بدین طریق که بدون وجود داشتن یک آزمون جامع و صرفا بر اساس معدل سه سال دهم، یازدهم و دوازدهم است.

با استفاده از این روش نیز ممکن بود تعدادی از دانش آموزان که به هر دلیل نتوانسته اند نمرات خوبی بگیرند متضرر شوند و البته مشکل کسب نمره برتر برای رشته های پرمتقاضی در این مورد هم همچنان پابرجا بود.

البته چند سالی است که معدل به صورت تاثیر مثبت بر نتیجه کنکور اعمال می شود. یعنی اگر شما معدل خوبی داشته باشید می تواند بر نتیجه کنکور شما تاثیر داشته باشد، اما اگر چنین نباشد تاثیر منفی نیز نخواهد گذاشت.

حذف کنکور با گرفتن آزمون های مرحله ای

یکی از پیشنهاد های دیگر که اتفاقا مقبولیت بالایی نیز در بین نمایندگان داشت، برگزاری چند مرحله ای کنکور سراسری بود. به این صورت که به جای یک کنکور در نیمه دوم سال تحصیلی، درس ها را به چند بخش تقسیم کرده و چندین مرحله آزمون از دانش آموزان گرفته شود.

با این روش ممکن بود فشار بر دانش آموزان کمتر شود اما برگزاری چند مرحله ای نیز نیازمند زیر ساخت های خاص خودش بود. به این دلیل و با وجود مخالفان و موافقان متعدد، هنوز خبر قطعی از جایگزینی چند آزمون به جای یک آزمون نیست.

حذف کنکور با گرفتن آزمون های مرحله ای

جمع بندی روش های جایگزین کنکور

همان طور که گفتیم روش های پیشنهادی متفاوتی برای جایگزینی کنکور وجود دارد؛ اما آن طور که مشخص است هر کدام از این روش ها معایب خود را دارند و نتوانسته اند اثربخشی خود را ثابت کنند. پس تا به اینجا چیزی که به صورت قطعی می دانیم این است که روش جایگزینی در صورت حذف کنکور وجود ندارد.

در چه سالی کنکور حذف می شود؟

اکنون پرسش بعدی که برای همه ما پیش می آید این است که تا چه زمانی باید منتظر قطعی شدن زمان حذف کنکور بمانیم و آیا کنکور تا سال ۱۴۰۱ حذف می شود؟

در پاسخی صادقانه باید به شما بگوییم که طبق بررسی هایی که مشاوران ما از مصوبات مجلس و اطلاعیه های سازمان سنجش کرده اند؛ می دانیم که احتمال حذف شدن کنکور در سال ۱۴۰۱ یا سال های دیگر فعلاً و در شرایط کنونی امکان پذیر نیست؛ اما به محض یافتن خبر های جدید، شما می توانید از آن در همین صفحه باخبر شوید.

آیا کنکور سخت است؟

فهمیدیم که انگار کنکور عزیز سالیان دیگری هم کنار ما و عزیزانمان قرار دارد و از همین رو بهتر است به جای ترسیدن یا نگرانی از شرایط از الان برنامه ریزی و درس خواندن را آغاز کنیم.

بله کنکور سخت است اما تنها برای کسانی که مدت زیادی را بدون برنامه گذرانده اند و هیچ کدام از مهارت های خواندن، مرور و آزمون دهی را تمرین نکرده اند.

آیا کنکور سخت است؟

حالا که می دانیم این دوی ماراتن همچنان با قدرت پابرجاست، خوب است ما نیز مثل دوندگان حرفه ای کفش های مناسب به پا کنیم، خود را گرم کنیم و آغاز به دویدن در مسیر رسیدن به جایگاه اهدافمان کنیم. در ادامه به مهم ترین نکات در رابطه با شروع برنامه ریزی و درس خواندن برای کنکور می پردازیم.

قبل از شروع مطالعه برای کنکور ۱۴۰۱

خوب است پیش از این که خود را دقیقاً یک کنکوری بدانید به نکات زیر نگاهی بیاندازید:

کدام کنکور؟

ابتدا مطمئن شوید در کدام رشته یا رشته ها دوست دارید کنکور بدهید تا خدای نکرده در میانه مسیر دچار سردرگمی نشوید. بسیاری از دانش آموزان که در ابتدا بر روی انتخاب خود مکث و تامل کافی را ندارند ممکن است در ادامه مسیر دچار دلزدگی شوند و بخواهند کنکور و یا رشته مد نظر خود را عوض کنند.

این کار غیر ممکن نیست اما همه ما می دانیم پیشگیری چه قدر بهتر از درمان است.

زیر و بم کنکور خود را بشناسید

در حال حاضر ما چندین نوع کنکور متفاوت داریم:

باید به خوبی بدانیم هر کدام از این رشته ها دشواری های خود را دارند و روش های متفاوتی برای خواندن و مرور کردن هر کدام از این دروس وجود دارد.

در چه سالی کنکور حذف می شود؟

مطالعه همزمان دروس عمومی و تخصصی

می دانیم در هر نوع کنکور دو دسته دروس باید مورد مطالعه قرار بگیرند:

  • دروس عمومی شامل درس های ادبیات، دینی، زبان انگلیسی و زبان عربی
  • دروس تخصصی که بسته به رشته مد نظرتان متفاوت است.

اما باید بدانید از هیچ کدام از این دروس نباید غافل شوید و در برنامه مطالعاتی خود و به تناسب ضرایب و نتیجه مطلوبتان، هر دو گروه درسی را مطالعه کنید.

مرور، مرور، مرور!

مرور های مکرر را فراموش نکنید. تمامی مطالبی که می خوانید باید بتوانند به طور دقیقی در ذهن شما جای بگیرند تا در گذر زمان فراموش نشوند. هر روز، هر هفته و هر ماه، به طور مرتب مرور کنید.

برنامه ریزی و انجام آن

برنامه ریزی دقیق و شخصی سازی شده بر اساس روحیات و اهداف تان برای خود انجام دهید و در نوشتن این برنامه منعطف باشید، اما در اجرایش به همان اندازه سرسختانه عمل کنید. مشاوران مرکز مشاوره آویژه می توانند به شما در یک برنامه ریزی موفقیت آمیز کمک کنند.

سخن پایانی

در این مقاله و در کنار هم مسیر طولانی را طی کردیم. ابتدا فهمیدیم که سالیان زیادی است که زمزمه تصمیم حذف کنکور به گوش می رسد اما دیدیم بنا بر شرایط موجود در این سال های پیش رو حذف کنکور احتمال کمی دارد و دقیقاً مشخص نیست در چه سالی کنکور حذف می شود.

 ناامید نباشید. کنکور سخت نیست، آن را مانند یک ماراتن در نظر بگیرید که با کمی تلاش، به شما جام قهرمانی اش را می دهند. در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با حذف کنکور یا برنامه ریزی موفقیت آمیز، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

مشاوران ما هفت روز هفته (حتی روز های تعطیل) آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

آیا کنکور حذف می شود؟ (در چه سالی کنکور حذف می شود؟)

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه آیا کنکور حذف می شود؟ (در چه سالی کنکور حذف می شود؟)

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/1/31

چهارشنبه

1400/2/1

پنجشنبه

1400/2/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید