دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته تجربی

دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ را می‌ توان بهترین راهنمای داوطلبان این رشته به شمار آورد. هر ساله پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، سازمان سنجش دفترچه های انتخاب رشته را در سایت این سازمان منتشر می‌ کند.

در این دفترچه ها همچون دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱، اطلاعات لازم در خصوص دانشگاه‌ ها و رشته های مختلف که داوطلبان می‌توانند در آنها ادامه تحصیل دهند، ذکر شده است. همچنین در دفترچه انتخاب رشته تجربی ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ ها و شرایط پذیرش و ثبت نام آنها توضیح داده شده است.

داوطلبان پس از دریافت این دفترچه و مطالعه آن می‌ توانند در صورت وجود هرگونه سؤال و ابهامی با مرکز مشاوره آویژه در ارتباط بوده و از راهنمایی های کارشناسان این مرکز استفاده کنند. همچنین فایل دفترچه راهنمای انتخاب رشته تجربی برای دانلود در انتهای پست قرار داده شده است.

چرا کنکور تجربی؟!

کنکور تجربی

مشاهده شده است که در این سال‌ ها رشته های گروه آزمایشی تجربی با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است و متقاضیان تحصیل این رشته دانشگاهی روز به روز افزوده می شود.

در حال حاضر کنکور تجربی راه ورود به دانشگاه در رشته های مهمی همچون پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پرستاری، بهداشت، زیست شناسی و… می باشد و همین عامل باعث شده تا مرحله انتخاب رشته کنکور تجربی از اهمیت زیادی برای داوطلبان برخوردار باشد.

همچنین در سال های اخیر، تعداد زیادی از داوطلبان که موفق به قبولی در کنکور تجربی نشده‌اند و به دلیل درگیر شدن با مسائل کاری و زندگی، وقت زیادی برای مرور درس های دوران دبیرستان ندارند؛ و تنها این امکان را پیدا کردند تا بدون هیچ آزمون و دردسری از طریق پذیرش بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه شوند.

اهمیت مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی

داوطلبان و شرکت کنندگان هر پنج گروه آزمایشی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجه)، به منظور آگاهی از رتبه‌ ی خود و همچنین آگاهی از وضعیت مجاز بودن به انتخاب رشته، می بایست نتایج اولیه خود را فقط از طریق سایت رسمی سازمان سنجش و آموزش کشور مشاهده کنند.

پس از آنکه داوطلبان نتایج اولیه خود را مشاهده کردند، با مشاهده وضعیت قبولی خود و همچنین با توجه به تراز و رتبه‌ ی کسب شده، تصمیم می‌ گیرند که برای انتخاب رشته اقدام کنند یا خیر.

همچنین لازم به ذکر است که انتخاب رشته دانشگاه های سراسری در دوره های (روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی و پیام نور) و همچنین چهار رشته (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی) دانشگاه آزاد، توسط سایت سنجش به آدرس اینترنتی sanjesh.org انجام می پذیرد.

دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ شامل مندرجات مهمی از جمله کد رشته محل‌ های ارائه شده در زیر گروه تجربی، ظرفیت هر کد رشته محل، جنسیت پذیرش رشته‌ ها، شرایط و ضوابط انتخاب رشته و… می باشد که اطلاع از آنها برای تکمیل فرم انتخاب رشته لازم و ضروری است.

مشاوران مرکز مشاوره آویژه با شماره تماس ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ همواره آماده کمک به عزیزان و ارائه خدمات مشاوره انتخاب رشته و راهنمای انتخاب رشته هستند.

نکته قابل توجهی که پیرامون انتخاب رشته کنکور وجود دارد، این است که اولویت های شما از انتخاب اول به ترتیب تا انتخاب ۱۵۰ بررسی می گردد. در حین این بررسی اگر در کد رشته محلی رتبه لازم را کسب کرده باشید، در همان کد رشته محل پذیرفته خواهید شد.

اهمیت مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی

دفترچه انتخاب رشته تجربی دانشگاه سراسری ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته تجربی دانشگاه سراسری سال گذشته در اواخر تیرماه منتشر شد و داوطلبان این امکان را داشتند تا اقدام به انتخاب رشته بر اساس اولویت های خود نمایند.

همانطور که می‌ دانید این دفترچه بخش های مختلفی دارد و به طور کلی سعی در ارائه اطلاعات در خصوص پذیرش رشته های مختلف و ظرفیت و شرایط هر یک دارد.

فصل اول این دفترچه عموماً شامل شرایط کلی و سهمیه های مختلف از جمله رزمندگان، ایثارگران، سهمیه های بومی و… داشته و همچنین به نحوه گزینش دانشجو و راهنمای انتخاب رشته می‌ پردازد.

بخش بعدی دفترچه انتخاب رشته تجربی دانشگاه سراسری ۱۴۰۱ بر رشته های تحصیلی زیر گروه های مختلف و جداول ظرفیت پذیرش آنها می‌ پردازد.

در فصل سوم و پیوست های این دفترچه نیز می‌ توانید اطلاعات لازم در خصوص شرایط لازم برای تحصیل در رشته های مختلف و پذیرش دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر رجایی و… را مشاهده کنید.

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱

در سال گذشته دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی در ۱۴ مرداد ماه منتشر شد و داوطلبان با مراجعه سایت سازمان سنجش، می توانستند انتخاب رشته خود را انجام دهند.

با توجه به زمان برگزاری کنکور سراسری در تیر ماه، پیش بینی می شود دفترچه‌ ی راهنما در مرداد ماه منتشر شود.

تاکنون اطلاعیه از زمان دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ منتشر نشده است و به محض اعلام در این بخش، به‌روزرسانی خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی

نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱

داوطلبان با ورود به سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱، طبق برنامه زمانی سازمان سنجش می‌ توانند با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه، حداکثر ۱۵۰ رشته از دانشگاه های روزانه، نویت دوم، پیام نور، مجازی، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان را انتخاب و در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند.

لازم است داوطلبان گروه آزمایشی تجربی قبل از شروع به انتخاب رشته، دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ را مطالعه کنند و کد رشته محل های مورد نظر خود را (بر اساس ضوابطی که در دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ درج گردیده) انتخاب و بر اساس اولویت بندی، چیدمان آنها را ابتدا در فرم پیش نویس مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ درج نمایند و پس از اطمینان آنها را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند.

بدیهی است پس از تائید نهایی کد رشته های انتخابی توسط داوطلب، شماره ۱۵ رقمی توسط سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار داوطلب قرار داده خواهد شد. این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می شود.

داوطلبان باید توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می شود. همچنین پس از انتخاب رشته و دریافت رسید ۱۵ رقمی نیز داوطلبان می توانند فرم انتخاب رشته خود را تصحیح و یا ویرایش نمایند.

دفترچه انتخاب رشته تجربی دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته تجربی دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ نیز مدتی پس از دفترچه انتخاب رشته سراسری منتشر می‌ شود. دفترچه انتخاب رشته تجربی دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ را می‌ توانید از سایت این سازمان دریافت کنید.

در این دفترچه نیز اطلاعات لازم برای انتخاب رشته دانشگاه های آزاد اسلامی ذکر شده است.

لازم است توجه داشته باشید که اگرچه کنکور سراسری این دو دانشگاه ادغام شده، اما انتخاب رشته آنها جداگانه انجام می‌ شود؛ به همین دلیل دفترچه آن نیز مجزا است.

تاریخ انتشار دفترچه های انتخاب رشته سال ۱۴۰۱، ۱۷ مرداد ماه اعلام شده است، که همان‌ طور که اشاره شد، دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد مدتی پس از آن منتشر می‌ شود. داوطلبان با مراجعه به سامانه سنجش، پذیرش و امور فارغ‌ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی اینترنتی azmoon.iau.ac.ir می‌ توانند آن را دریافت و مطالعه کنند.

در حال حاضر انتخاب چهار رشته شامل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد به طور همزمان با انتخاب رشته دانشگاه‌ های سراسری، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

پونزاگر مایل به انتخاب یکی از رشته های زیر از زیرگروه تجربی می باشید، باید اقدام به دریافت مطالعه دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ و تکمیل آن نمایید:

باید اضافه کنیم که شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ نیازی به اعلام علاقه مندی در زمان ثبت نام کنکور سراسری ندارد و حتی داوطلبانی که در زمان ثبت نام تنها به منظور انتخاب رشته محل های دانشگاه های سراسری شرکت کرده بودند، در صورت تمایل می توانند با پرداخت هزینه در مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ شرکت نمایند.

دفترچه انتخاب رشته تجربی دانشگاه آزاد

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

هریک از داوطلبان کنکور دارای سهمیه‌ های مشخصی هستند. سهمیه مناطق یکی از این سهمیه هاست که شامل همه شرکت کنندگان در کنکور سراسری می‌ شود.

بر اساس این سهمیه با داوطلبین بر اساس عدالت آموزشی برخورد می‌ شود. یعنی هر داوطلب بر اساس میزان دسترسی به امکانات در سهمیه‌ ای قرار می‌ گیرد و همه داوطلبان در یک دسته سهمیه عادی قرار ندارند.

علاوه بر سهمیه مناطق که گفته شد، برخی از داوطلبین دارای سهمیه های کنکور سراسری دیگری از جمله سهمیه ایثارگری و سهمیه بسیج می‌ باشند.

یکی از سهمیه‌ های موثر در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱، سهمیه بسیج فعال می‌ باشد. بدین صورت که داوطلب باید حداقل ۹۵ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب کند، تا مجاز به استفاده از سهمیه خود شود.

دارندگان این سهمیه می توانند برای اعمال سهمیه خود به حوزه مقاومت بسیج محل سکونتشان مراجعه نمایند و کد پیگیری ۱۲ رقمی خود را دریافت و در فرم انتخاب رشته درج کنند.

دفترچه انتخاب رشته تجربی کنکور

محتویات دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱

محتویات دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی به تفکیک فصل‌ ها در ادامه بررسی شده است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

فصل اول – شرایط  انتخاب رشته

این فصل از دو بخش تشکیل شده است که بخش اول راهنمای عملی انتخاب رشته و بخش دوم آشنایی با مقررات انتخاب رشته می باشد. در جدول ذیل مندرجات هر یک از این قسمت‌ ها را شرح داده‌ ایم.

بخش اول بخش دوم
اخذ کارنامه اولیه، روش انتخاب رشته، دریافت کارنامه اولیه، بازیابی اطلاعات، مراحل ثبت انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش بومی گزینی، سهمیه های کنکور سراسری، شیوه پذیرش در رشته های دانشگاه فرهنگیان، شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ ها و دوره های تحصیلی، آشنایی با زیر گروه های کنکور تجربی

فصل دوم – جداول کد رشته‌ ها

این فصل شامل توضیحاتی در خصوص موارد زیر می باشد.

کد رشته های تحصیلی
ظرفیت هر رشته محل در دوره های مختلف
لیست رشته های بدون کنکور سراسری
رشته های دارای شرایط خاص

دفترچه انتخاب رشته تجربی  دانشگاه سراسری

ظرفیت پذیرش کنکور تجربی ۱۴۰۱

بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی سال ۱۴۰۰، مجموع ظرفیت رشته تجربی ۶۰ هزار نفر بوده است. که نسبت به جمعیت ۶۱۰ هزار نفری رشته تجربی، یعنی از هر ۸ نفر فقط یک نفر به دانشگاه های سراسری راه پیدا خواهند کرد. موضوعی که فرصت ایده آلی را پیش روی داوطلبان کنکور تجربی ۱۴۰۱ قرار می دهد.

همانطور که میدانید رشته های تجربی شامل دو دسته با تعهد و بدون تعهد هستند. داوطلبان انتخاب رشته تجربی علاوه بر انتخاب رشته های بدون تعهد می توانند رشته های دارای تعهد خدمت را نیز انتخاب کنند.

انتخاب رشته های دارای تعهد و نیز نحوه اولویت بندی آن در فرم انتخاب رشته قوانین خاصی دارد.

داوطلبان می توانند رشته های مورد علاقه خود را از بین رشته و دانشگاه های علوم پزشکی انتخاب کنند. برای آگاهی از رشته های دارای تعهد خدمت با مشاوران انتخاب رشته تجربی در دپارتمان مشاوره تحصیلی آویژه تماس بگیرید.

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ نیز مانند سایر دفترچه‌ ها بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته و داوطلبان می‌ توانند با مطالعه آن نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

در صورت وجود ابهام در هر یک از بند های آن می‌ توانید با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید. توصیه می‌ کنیم برای انتخاب رشته بهتر حتماً از مشاوران این مرکز کمک بگیرید زیرا این مشاوران می‌ توانند به خوبی با توجه به شرایط شما و رتبه و ترازی که به دست آورده اید، شانس قبولی شما را در رشته های مختلف بررسی کرده و به شما راهنمایی کنند.

لازم است بدانید عزیزان تنها یک فرم انتخاب رشته دارند؛ لذا اهمیت وجود مشاور آگاه و دلسوز به خوبی مشخص می‌ شود. در این راستا مرکز مشاوره تحصیلی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری به شما هم میهنان عزیز ارائه می دهد.

دانلود دفترچه انتخاب رشته تجربی

 دفترچه رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی

 اصلاحیه دفترچه رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی

توجه: با در نظر گرفتن اینکه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی تاکنون منتشر نشده است، به محض انتشار توسط سازمان سنجش و آموزش کشور، در این مقاله برای دریافت شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

مشاوره تحصیلی انتخاب رشته تجربی

سخن آخر

طبق روال سال های گذشته در سال ۱۴۰۱ نیز افرادی که قصد تحصیل در رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی در دانشگاه های سراسری را دارند، در صورتی که موفق به کسب حدنصاب لازم در آزمون کتبی شده باشند، می توانند به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و با توجه به دفترچه انتخاب رشته مختص به این گروه، فرآیند انتخاب رشته خود را به انجام برسانند.

شما برای کسب مشاوره در رابطه با نحوه انتخاب رشته تجربی و تاثیر مصوبه جدید کنکور بر ظرفیت دانشگاه‌ ها می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتچرا انتخاب رشته تحصیلی باید توسط متخصص انجام شود؟

انتخاب رشته تحصیلی بسیار حساس بوده و کوچکترین اشتباهی می‌ تواند آینده فرد را تحت تاثیر قرار داده و او را از آرزوهایش دور کند.

سوال علامتچگونه انتخاب رشته تجربی را انجام دهیم؟

هر داوطلب باید طوری انتخاب رشته کند که هم رشته، مورد علاقه وی باشد و هم اینکه آینده شغلی وی را تضمین کند تا نتیجه زحمات خود در طی سال های پیش از کنکور را ببیند.

دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1402/1/5

یکشنبه

1402/1/6

دوشنبه

1402/1/7

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید