خانه خدمات مشاوره ای مشاوره روانشناسی گفتگو در خصوص مسائل جنسی و اطمینان از سلامت جنسی

گفتگو در خصوص مسائل جنسی و اطمینان از سلامت جنسی

بروزرسانی شده سپتامبر 20, 2017 12:04 ب.ظ
1
سلامت جنسی
گفتگو در خصوص مسائل جنسی و اطمینان از سلامت جنسی

اطمینان از سلامت جنسی و گفتگوی در خصوص آن بین دخترها و پسرها همیشه بخاطر طرز فکر آن ها عیب و خارج از عرف است! در ادامه بیشتر به این موضوع و اهمیت آن خواهیم پرداخت

گفتگو در رابطه با مسائل جنسی و اطمینان از سلامت جنسی

اغلب در جوامع سنتی ، جهان سوم و نیز مذهبی صحبت کردن درباره مقوله مسائل جنسی در هر زمینه ممنوع و یک تابو بزرگ می باشد. در این مقاله می خواهیم درباره اهمیت سلامت جنسی صحبت کنیم.

اهمیت سلامت جنسی

تمایلات جنسی (Sexuality ) در حالی که جز ء مهمی از سلامت ، کیفیت زندگی و احساس بهزیستی عمومی یک فرد می باشند، بخش جدایی ناپذیری از هویت و شخصیت یک انسان کامل را نیز تشکیل می دهند، که بر نحوه برقراری ارتباط وی با خود، همسر و هر فرد دیگری تاثیر می گذارد.

امور جنسی بخشی جدایی ناپذیر از زندگی بشر بوده و بطور اجتناب ناپذیری به هر دو جنبه جسمانی و روانی سلامت منتسب میشوند. همانگونه که مشکلات مرتبط با سلامت جسمانی و روانی قادر به ایجاد اختلالات و بیماری های جنسی می باشند، به طور متقابل ، اختلال عملکرد و بیماری های جنسی نیز می توانند زمینه ساز بروز مشکلات و بیماری های روانی شوند. سازمان بهداشت جهانی، سلامت جنسی را به عنوان ” همبستگی جنبه های جسمانی، احساسی، عقلانی و اجتماعی در موجودات دارای غریزه جنسی به طریقی که سبب افزایش غنای شخصیت، روابط و عشق میان آن ها شود” تعریف می کند.این تعریف شامل اجزای ضروری به شرح زیر می باشد:

  • .1- ظرفیت و توان کنترل و لذت بردن از رفتار های جنسی
  • ۲. رهایی از عوامل محدود کننده فعالیت جنسی از جمله ترس، خجالت، احساس گناه و کمبود آگاهی
  • ۳. رهایی از عوامل فیزیکی مداخله گر از جمله ( بیماری ها و یا درمان های مرتبط با آن ها ) که منجر به اختلال در زمینه عملکرد های جنسی می شوند.

سلامت جنسی تنها محدود به عدم وجود بیماری یا اختلال نبوده و اهمیت آن ها تنها محدود به سال های باروری نمی گردد، بلکه دوران سالمندی را نیز شامل می شود، همچنین سلامت جنسی شامل توانایی درک و سنجیدن مخاطرات، مسئولیت ها، نتایج و تاثیرات حاصل از فعالیت جنسی و مهارت کنترل تمایلات جنسی در شرایط مقتضی می باشد.

افراد بهرمند از سلامت جنسی تحت عنوان گروهی تعریف می شوند که دارای اطلاعات صحیح در زمینه عملکرد جنسی، تصور بدنی مناسب و مثبت نسبت به خود، خودآگاهی نسبت به نگرش های جنسی و احساس قدردانی از وجود تمایلات جنسی در خویشتن می باشد. اجزای منظور شده در چنین تعریفی به افراد فرصت می دهد قادر شوند در زمینه مسایل جنسی و توانایی ایجاد و گسترش روابط موثر و مشروع با مردان و زنان به تصمیم گیری پرداخته و به درجاتی از آرامش عاطفی، ایجاد همبستگی متقابل و تعادل و احترام به فعالیت جنسی دست یابند. به طوری که هر یک از مردان و زنان قدرت و فرصت انتخاب جهت مشارکت در روابط جنسی را داشته باشند.

در صورت تمایل به چگونگی آموزشی جنسی کودکان ؛ این مطلب را دنبال فرمایید .

برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر در خصوص مشاوره خانواده ، حل مشکلات زناشویی ٬ مشاوره جنسی ٬ رابطه عاشقانه و عاطفی ٬ روانشناسی قبل و بعد از ازدواج و… هم اکنون می توانید  9099072068 تماس حاصل فرمایید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در مشاوره روانشناسی

بررسی کنید

یازده سؤال کلیدی قبل از ازدواج

یازده سؤال کلیدی قبل از ازدواج اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج بصورت تلفنی یا حضوری دارید…