خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی تاثیر سهمیه 5% ایثارگران در شهریه و انتخاب رشته کنکور سراسری

تاثیر سهمیه 5% ایثارگران در شهریه و انتخاب رشته کنکور سراسری

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 7:45 ب.ظ
0
2,450
سهمیه ۵٪ ایثارگران
تاثیر سهمیه 5% ایثارگران در شهریه و انتخاب رشته کنکور سراسری
میانگین 5 رای از تعداد 8

اکنون سهمیه ایثارگران به میزان ۵ درصد علاوه بر انتخاب رشته کنکور سراسری ٬ روی شهریه دانشگاه ها هم تاثیر دارد! در ادامه خبر با ما همراه باشید .


انتخاب رشته 5 درصدی ها ؛ تخصص ماست

برای انتخاب رشته تخصصی ویژه ایثارگران با شماره 9099072068 تماس بگیرید


به موجب تایید این سهمیه ، 5 درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه خواهد رسید . در نتیجه با توجه به اینکه سهم فرزندان جانبازان 25 درصد به بالاتر ، فرزندان آزادگان و شهدا پیش از این 25 درصد از کل ظرفیت بود ، می توان گفت در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد .

در قانون ذکر شده درصورتیکه ظرفیت 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد ، آزادگان و شهدا تکمیل نشود ، مازاد این ظرفیت را می توان به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص داد . از آنجایی که تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران معمولا کمتر از 5 درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری است ، پس می توان انتظار داشت امسال ظرفیت مازادی که به داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگران اختصاص پیدا می کرد به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران تعلق بگیرد .

همچنین بواسطه این خدمات ، داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده می کنند از حداقل 30 درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دانشگاه آزاد اسلامی ، دوره های شبانه دانشگاههای دولتی، دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه های مورد تایید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برخوردار خواهند شد .

از آنجایی که کنکور 96 اولین سالی است که قرار است سهمیه 5 درصدی ایثارگران در آن اعمال شود ، نمی توان در مورد رتبه قبولی سهمیه ایثارگران 5 درصدی اظهار نظر دقیق کرد . نکته مهم درباره مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگری این است که حدنصاب برای قبولی این داوطلبان تفاوتی با حدنصاب برای قبولی داوطلبان سهمیه 25 درصدی ندارد . یعنی کلیه داوطلبان سهمیه ایثارگران ( 5 درصدی و 25 درصدی ) کافیست 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند تا درصورت وجود ظرفیت قبول شوند . اما باید به این نکته هم توجه کنیم که ظرفیتی که برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی کنار گذاشته شده ، یک پنجم ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است .

موضوعی که قطعی است تاثیر مثبت این سهمیه در رتبه قبولی فرزندان و همسران جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه است . یعنی قطعا رتبه لازم برای قبولی در یک رشته محل ، برای داوطلبی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده می کند نسبت به داوطلبی که از سهمیه مناطق استفاده می کند پایین تر ( از لحاظ عددی بزرگ تر ) خواهد بود . همچنین موضوعی که می تواند باعث دلگرمی این داوطلبان شود تعداد داوطلبان سهمیه 25 درصدی است که تنها حداکثر در حدود 5 درصد داوطلبان کنکور را به خود اختصاص می دهند درصورتیکه 25 درصد ظرفیت دانشگاه ها به این داوطلبان اختصاص داده می شود . در سال های گذشته درصورتیکه ظرفیت اختصاص یافته به ایثارگران به دلیل نرسیدن به حدنصاب 70 درصدی تکمیل نمی شد ، مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه مناطق اختصاص پیدا می کرد درصورتیکه از کنکور 96 مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( که قطعا تعداد شرکت کنندگان بالاتری خواهد داشت ) تخصیص پیدا می کند .

در صورت نیاز به مشاوره در خصوص انواع سهمیه ها و شرایط ورود به دانشگاه با اعمال سهمیه یا حتی بدون کنکور در رشته های مورد نظر ٬ هم اکنون می توانید 9099072068 تماس حاصل فرمایید ٬ هم چنین در صورت وجود اختلال مخابراتی از بخش آنلاین سایت دیدن فرمایید . 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

نشانی سایت، تلفن و آدرس دانشگاه های سراسری و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

نشانی سایت، تلفن و آدرس دانشگاه های سراسری و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامیبه این مطلب امتیاز…