سهمیه مدارس نمونه دولتی در کنکور

سهمیه مدارس نمونه دولتی در کنکور

آیا تحصیل در مدارس نمونه دولتی تاثیری در سهمیه کنکور دارد؟ یکی از سوالاتی است که بسیاری از دانش آموزان علاقه مند به تحصیل در مدارس نمونه دولتی از مشاوران مرکز مشاوره آویژه دارند. امروز قصد داریم تا شما را با تمامی تاثیرات تحصیل در مدارس نمونه دولتی بر کنکور آشنا کنیم.

باید این نکته را بدانید که دانش آموزان به جهت تحصیل در مدارس نمونه دولتی هیچگونه سهمیه ای برای کنکور دریافت نمی کنند. اما تحصیل در این مدارس بی تاثیر بر بر کنکور هم نیست.

تعلیم در مدارس برتر کشور به دلیل کیفیت بالای سطح آموزشی آن سبب افزایش مهارت و استعداد دانش آموزان می شود. دانش آموزان مدارس نمونه دولتی علاوه بر داشتن شرایط ویژه تحصیلی در این مدارس می توانند در صورت برخورداری از سهمیه های موثر در کنکور به موفقیت هرچه بیشتر خود کمک کنند.

سهمیه در کنکور سراسری

در ابتدا بهتر است با اصطلاح سهمیه و معانی آن آشنا شوید. سهمیه در واقع به معنای سهم داشتن می باشد. سهمیه در کنکور سراسری نیز یعنی داشتن سهمی از کنکور!

شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور برای اینکه تمام دانش آموزان بتوانند شرایط یکسانی را در مهمترین دوران زندگی خود یعنی دوران کنکور تجربه کنند، عواملی را به عنوان سهمیه در کنکور سراسری قرار داده است.

برای مثال عزیزانی که از مناطق محروم در این آزمون بزرگ شرکت می کنند، از سهمیه مناطق برخوردار هستند. در ادامه انواع سهمیه را مورد بررسی قرار داده ایم.

کنکور سراسری از مهمترین دغدغه های دانش آموزان در تمام دوران تحصیلشان محسوب می شود. اهمیت این دوران به قدری زیاد است که بسیاری از دانش آموزان علاوه بر تلاش و کوشش برای کسب نمره قبولی در کنکور به دنبال راه های دیگری نیز برای به دست آوردن رتبه برتر هستند.

یکی از راه های بالا بردن رتبه کنکور و رسیدن به نتایج بهتر برخورداری دانش آموزان از سهمیه است. در ادامه به بررسی تمام سهمیه هایی که دانش آموزان مدارس نمونه دولتی می توانند از آن ها برای بالا بردن رتبه خود در کنکور استفاده کنند پرداخته ایم.

سهمیه در کنکور سراسری

انواع سهمیه در کنکور

دانش آموزانی که در مدارس نمونه دولتی در حال تحصیل هستند؛ اگرچه تحصیل در این مدارس هیچگونه سهمیه ای در کنکور را برایشان به دنبال ندارد، اما این دانش آموزان می توانند از شرایط دیگر خود مانند منطقه محل سکونت و شرایط ایثارگری پدر و… برای برخورداری از سهمیه استفاده کنند.

در ادامه انواع سهمیه در کنکور سراسری ۱۴۰۲ را شرح داده ایم.

پونزاین سهمیه ها عبارتند از:

  • سهمیه ایثارگران و رزمندگان
  • سهمیه خانواده های شهدا
  • سهمیه مناطق
  • سهمیه مناطق درگیر بلایای طبیعی

این موارد از جمله سهمیه های تاثیر گذار بر کنکور سراسری هستند. دانش آموزان تنها زمانی می توانند از سهمیه های نام برده شده استفاده کنند که از شرایط هر کدام برخوردار باشند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه سهمیه مدارس نمونه دولتی در کنکور با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سهمیه ایثارگران و رزمندگان در کنکور

یکی از سهمیه هایی که دانش آموزان تمام مدارس کشور از جمله مدارس نمونه دولتی در صورت برخورداری از آن می توانند در کنکور استفاده کنند، سهمیه ایثارگران می باشد.

در زمان جنگ بسیاری از هموطنان ما برای حفظ خاک این کشور به مناطق جنگی اعزام شدند. اکنون بسیاری از آنان شهید، و بسیاری دیگر جانباز، آزاده و ایثارگر هستند. به همین سبب امتیازاتی از قبیل سهمیه در کنکور سراسری برای این افراد و خانواده هایشان در نظر گرفته شده است.

این سهمیه به ترتیب نوع و مشمولین آن به شرح زیر است.

مشمولین نوع سهمیه
۱- جانبازان زیر ۲۵ درصد، همسر و فرزندان آنان
۲- رزمندگان با ۶ ماه سابقه حضور در جبهه، همسر و فرزندان آنان
سهمیه ایثارگران ۵ درصدی
۱- همسر و فرزندان عزیز شهدا و مفقودالاثران
۲- آزادگان و همسر و فرزندان آنان
۳- جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر به همراه همسر و فرزندان آنان
سهمیه ایثارگری ۲۵ درصدی
رزمندگان با سابقه حداقل ۶ ماه حضور در جبهه، همسر و فرزندان آنان سهمیه رزمندگان

انواع سهمیه در کنکور

سهمیه خانواده های شهدا در کنکور

بر اساس دفترچه کنکور، مشمولین سهمیه خانواده شهدا عبارتند از پدر، مادر، برادر و خواهر. همچنین بر اساس جدول بالا سهمیه ایثارگری ۲۵ درصدی نیز به خانواده های شهدا یعنی همسر و فرزندان آنان تعلق می گیرد.

هر یک از دانش آموزان مدارس کشور می توانند در صورت برخورداری از این سهمیه استفاده کنند.

سهمیه مناطق در کنکور

یکی از انواع سهمیه هایی که برای دانش آموزان کنکوری قرار داده شده است، سهمیه مناطق محروم می باشد.

این سهمیه به دانش آموزان مناطق دور افتاده که با نام سهمیه منطقه ۳ از آنها یاد می شود، تعلق می گیرد. دلیل این سهمیه برای این دانش آموزان عدم دسترسی آنان به مدارس و مراکز آموزشی برتر و بهتر کشور می باشد. دانش آموزانی که مشمول سهمیه منطقه ۳ هستند، بالاترین شانس قبولی در کنکور سراسری را دارند.

این سهمیه به ترتیب به شهرهای مندرج در جدول زیر تعلق می گیرد.

نام شهرستان های منطقه ۳ شمال ایران

استان شهرستان
آذربایجان شرقی اهر، آذرشهر، اسکو، ایلخچی، بستان آباد، بنیس، ترکمانچای،  خراجو،  خسرو شهر، خاروانا، چاراویماق، شربیان، شبستر، عجب شیر، سراب، زنوز، هشترود، قره آغاج، کلیبر، هریس، گوگان، ممقان، ملکان، ورزقان
آذربایجان غربی اشنویه، پیرانشهر، پلدشت، تازه شهر، چالدران، چهاربرج، خوی، سردشت، شاهین دژ، شوط، فیرورق، سیه چشمه، قره ضیاالدین، ماکو
اردبیل اصلاندوز، بیله سوار، پارس آباد،  سرعین، کوثر، گرمی، تازه انگوت، گیوی، مشکین شهر، هیر، نیر، نمین
گیلان صومعه سرا، شفت، سیاهکل، سنگر، رضوانشهر، رستم آباد، رودبار، خشکبیجار، تالش، اسالم، املش، آستارا، آستانه اشرفیه،  ماسال، کلاچای، هشت پر، منجیل، لوشان، فومن
مازندران عباس آباد، سوادکوه، زیراب، بهنمیر، بند پی غربی، گلوگاه، کله بست، رامسر، رینه، چالوس، نکا، چمستان، فریدونکنار
گلستان آزادشهر، علی آباد، رامیان، بندرگز، بندر ترکمن، آق قلا، گالیکش، گنبدکاووس، گمیشان، کردکوی، کلاله، مراوه تپه،مینودشت
قزوین طارم، شال، دانسفهان، تاکستان، البرز الوند ابیک، اوج، بوئین زهرا،
کردستان سروآباد، سقز دیواندره دهگلان، حسن آباد یاسوکند، ارزوئیه، کامیاران، مریوان، قروه، بانه، بیجار
تهران طالقان، صفادشت، شریف آباد، ساوجبلاغ، رباط کریم، شهر قدس، رودبار قصران، رودهن، حسن آباد، باقر شهر، اشتهارد، اسلام شهر، آبعلی، آبسرد، پردیس، پرند، پاکدشت، پیشوا، گرمدره، گلستان، کیلان، کهریزک، نظر آباد، چهاردانگه، هشتگرد،ماهدشت، ملارد، قرچک، فیروزکوه، طالقان
کرمانشاه صحنه، سرپل ذهاب، سنقر، روانسر، دالاهو، جوانرود، ثلاث باباجانی، تازه آباد، پاوه، گیلانغرب، کرند غرب، کنگاور، اسلام آباد غرب، هرسین، قصرشیرین

 

نام شهرستان های منطقه ۳ جنوب ایران

استان شهرستان
همدان صالح آباد، سامن، رزن، دمق، تویسرکان_ اسدآباد، کبودرآهنگ، قروه درجزین، قهاوند، فامنین صالح آباد، سامن، رزن، دمق، تویسرکان_ اسدآباد، کبودرآهنگ، قهاوند، فامنین، قروه درجزین
خوزستان شادگان، شوشتر، شوش، سوسنگرد، رامشیر، رامهرمز، دهدز، خرمشهر، ترکالکی، دشت آزادگان، بستان، باغ ملک، بندر امام خمینی، بندر ماهشهر، اروند کنار، ایذه، اندیکا، اندیمشک، امیدیه، الوان، آغاجاری، آبادان، گتوند، هویزه، هفتکل، هندیجان،مسجدسلیمان، لالی، شادگان
اصفهان باغ بهادران، برزک، بیابانک، بوئین میاندشت، بهارستان، پیربکران، تیران، تودشک، جرقویه، چادگان، حسن آباد، خوراسگان ،خور، داران، دولت آباد، دهاقان، دهق، زاینده رود، زواره، زرین شهر، سمیرم ،کوهپایه، گز، ورزنه، وزوان، هرند، نوش آباد، مهردشت، قمصر، قهدریجان، فریدون شهر، فریدن، فولادشهر، کرون
مرکزی غرق آباد، شازند، سربند، خنداب، آشتیان، مهاجران، قورچی باشی،  کمیجان، میلاجرد، فرمهین
قم دستجرد، کهک، جعفریه،  سلفچگان
ایلام شیروان و چرداول، سرابله، دهلران،بدره، دره شهر، ارکواز، ایوان، ایلام، آبدانان، چوار، موسیان، مهران
کرمان عنبرآباد، شهربابک، شهداد، زنگی آباد، رابر، راین، راور، ریگان، رودبار جنوب، جیرفت، بردسیر، باغین، بافت، بم، انار، پاریز، گلباف، کهنوج، نرماشیر، نگار، کشکوییه، کوهبنان،نگار، قلعه گنج، فهرج
چهار محال و بختیاری شلمزار، سامان، بلداجی، اردل گندمان، کیار، فرخ شهر، کوهرنگ لردگان،
کهکیلویه و بویر احمد سی سخت، دوگنبدان، دهدشت، دنا، باشت، بهمئی، گچساران، بویر احمد، چرام، مارگون، لیکک، لنده
بوشهر عسلویه، شبانکاره، دشتستان، دشتی، دیر، دیلم، جم، بردخون، بندر گناوه، بندر دیر، اهرم، گناوه، کنگان
فارس فارس، سعادت شهر سروستان، سرچهان، صفاشهر، سپیدان، زرین دشت، زرقان، زاهدشهر، رستم، دشمن زیاری، خرامه، خرم بید، خاوران، خنج، بیضا، بیرم، بوانات، اشکنان استهبان ارسنجان، اوز، اباده طشک، گله دار، پاسارگاد، کوار، نیریز، نودان، مهرفارس، مهر، لارستان، لار، قائمیه، قیر کارزین، فراش بند، فیروز آباد
لرستان الیگودرز، سلسله – رومشکان،دورود، دلفان ازنا الشتر، پلدختر، کوهدشت
هرمزگان سعادت آباد، سیریک، دهبارز، حاجی آباد، بندر لنگه، ابوموسی – پارسیان،  جاسک، بندر خمیر، میناب، قشم، فین، سعادت آباد
یزد ابرکوه، طبس، زارچ، خاتم، بهاباد،هرات، مروست_ مهریز

تاثیر مدارس نمونه دولتی در سهمیه

سهمیه مناطق درگیر بلایای طبیعی در کنکور

بسیاری از دانش آموزان در مناطقی زندگی می کنند که ممکن است دچار بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله شوند. دانش آموزان مدارس نمونه دولتی نیز اگر در چنین مناطقی زندگی می کنند می توانند از این سهمیه استفاده کنند.

حوادث و بلایای طبیعی علاوه بر ایجاد بحران و تنش گاها موجب افت تحصیلی و یا حتی ترک تحصیل بسیاری از دانش آموزان می شود. به همین دلیل سهمیه ای در کنکور با نام سهمیه مناطق درگیر بلایای طبیعی به دانش آموزان کنکوری اختصاصا داده شده است.

پس از وقوع حوادث، این دانش آموزان به مدت ۳ سال فرصت برای استفاده از این سهمیه دارند. لازم به ذکر است که سهمیه این مناطق ۵ درصد از سهمیه کل را در بر می گیرد.

تنها در این صورت دانش آموزان پرتلاش مدارس نمونه دولتی می توانند با داشتن هر کدام از شرایط گفته شده سهمیه ای در کنکور داشته باشند.

نتیجه گیری

مدارس نمونه دولتی اگر چه سهمیه ای را برای دانش آموزان خود در کنکور به همراه ندارد، اما این مدارس با ایجاد شرایط مطلوب تحصیلی می توانند در رتبه کنکور تاثیر مثبتی داشته باشند.

تنها سهمیه ای که برای مدارس نمونه دولتی وجود دارد، سهمیه ای است که تمام دانش آموزان کشور می توانند از آن برخوردار باشند. سهمیه ای که تمام دانش آموزان از آن برخوردار هستند، سهمیه مناطق می باشد.

این سهمیه بسته به نوع منطقه درصد های مختلفی را در کنکور به همراه دارد. علاوه بر سهمیه مناطق، دانش آموزان به واسطه برخورداری از شرایط اختصاصی سهمیه های دیگر می توانند از آن ها نیز در کنار سهمیه منطقه استفاده کنند.

پیشنهاد می کنیم با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تخصصی تحصیلی آویژه استفاده کنید. مشاوران ما در آویژه با بیش از چندین سال سابقه مشاوره، آماده یاری رسانی به شما هستند.

سوالات متداول

سوال علامتآیا ثبت نام در مدارس نمونه دولتی بر سهمیه کنکور موثر است؟

ثبت نام و تحصیل در مدارس نمونه دولتی هیچ سهمیه ای را برای کنکور به همراه ندارد. اما تحصیل و آموزش در این مدارس بی تاثیر در کنکور نبوده و می تواند در بالا رفتن رتبه کنکور تاثیر بسیاری داشته باشد.

سوال علامتدانش آموزان مدارس نمونه دولتی از چه سهمیه ای می توانند برای کنکور سراسری استفاده کنند؟

دانش آموزان مدارس نمونه دولتی مانند دیگر مدارس از انواع سهمیه های کنکور مانند سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران و… می توانند استفاده کنند. هر یک از این دانش آموزان در صورت برخورداری از شرایط سهمیه ها می توانند از تاثیر آن ها بر کنکور خود بهره برند.

سوال علامتچه عواملی سبب تاثیر مدارس نمونه دولتی در کنکور است؟

مدارس نمونه دولتی اگرچه سهمیه ای برای کنکور به همراه ندارند، اما تحصیل در آن ها و بهره مندی از اساتید و مربیان مجرب سبب بالا رفتن کیفیت آموزش شده است. علاوه بر این برخورداری از امکانات ویژه تحصیلی در این مدارس باعث شده سطح علمی و سطح یادگیری دانش آموزان بالا برود و در نهایت در کنکور رتبه های بهتری کسب کنند.

سهمیه مدارس نمونه دولتی در کنکور

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه سهمیه مدارس نمونه دولتی در کنکور

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1401/9/7

سه شنبه

1401/9/8

چهارشنبه

1401/9/9

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید