سوالات نظام وظیفه مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور

سوالات نظام وظیفه
به اشتراک بگذارید

اگر از مشمولان نظام وظیفه مقیم خارج از ایران می باشید ، برخی از سوالات نظام وظیفه که متداول می باشد به منظور آگاهی بیشتر شما عزیزان به شرح زیر همراه با پاسخ درج شده است .

سوالات نظام وظیفه عمومی

۱٫ آیا مشمولان خارج از کشور که کارت معافیت خود را مفقود نموده اند میتوانند مجدداً کارت المثنی دریافت نمایند، سیر مراحل چگونه است؟

پاسخ : بلی، بایستی مراتب را به سفارت و یا نمایندگی جمهوری اسلامی در محل اقامت اطلاع دهد و پس از گذشت شش ماه خود و یا وکیل وی با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی درخواست صدور المثنی کارت معافیت نمایند.

 

۲٫ مدارک مورد نیاز و فرآیند جهت استفاده از معافیت با پرداخت وجه چگونه است؟

پاسخ :

  • ۱- گواهی اقامت(سکونت) بیش از دو سال در خارج از کشور که به تایید یکی از کنسولگریهای ایران و وزارت امور خارجه رسیده باشد.
  • ۲- عکس رنگی ۲×۳ تمام رخ و با زمینه کاملاً سفید مشمول به تعداد ۵ قطعه که مشخصات مشمول در پشت آن درج شده باشد و به مهر کنسولگری ممهور گردد.
  • ۳- تصویر تمام صفحات شناسنامه مشمول (دو سری)
  • ۴- در صورتیکه معافیت از طریق وکیل پیگیری می شود اصل وکالت نامه و تصویر شناسنامه وکپی یکبرگ تصویر آخرین گواهی تحصیلی (در صورتی که در خارج از کشور اخذ شده باشد بایستی ترجمه رسمی آن ارائه شود)

 

۵٫ آیا مشمولان دانشجو که همراه پدر به عنوان مأمور ثابت دولت به ماموریت خارج از کشور میروند میتوانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند؟

پاسخ : مشمولانی که دانش آموز داخل کشور بوده و پس از اخذ مجوز خروج به منظور همراهی والدین ظرف مدت یکسال در دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی در خارج از کشور شروع به تحصیل نمایند و نیز مشمولانیکه دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی بوده و طی مدت یکسال از صدور مجوز خروج، در دانشگاههای خارج از کشور شروع به تحصیل نمایند و همچنین مشمولانیکه دانشجوی داخل کشور بوده و از تاریخ صدور مجوز خروج طی مدت یکسال در دانشگاه خارج از کشور شروع به تحصیل نمایند پس از تائید دانشگاهها و یا مدارس خارج از کشور از سوی وزارتخانه های مربوطه در ایران و اعلام تاریخ شروع به تحصیل نسبت به صدور معافیت تحصیلی برای مشمولان مذکور اقدام می گردد.لازم بذکر است پس از اتمام مأموریت والدین و تمایل فرزندان به ادامه تحصیل در خارج از کشور وثیقه اولیه ( ضمانت سازمانهای اعزام کننده به مأموریت والدین ) به وثیقه جاری همانند سایر دانشجویان در خارج از کشور تبدیل خواهد شد.

 

۶٫ نحوه خروج از کشور فرزندان مأمورثابت دولت در خارج از کشور چگونه است ؟ که تاریخ اعزام آنها مشخص شده به چه صورت می باشد؟

پاسخ : با تایید ماموریت از طرف وزارت امور خارجه و به شرط نداشتن غیبت و سپردن تضمین از سوی سازمان مربوطه همراهی فرزندان مامورین ثابت دولت در خارج از کشور تا پایان ماموریت والدین امکان پذیر می باشد.

 

۷٫ آیا مشمول می تواند در حین تحصیل برای اخذ معافیت پزشکی اقدام نماید؟

پاسخ : مشمولان در حین تحصیل نمی توانند تقاضای معافیت پزشکی نمایند لیکن چنانچه در خواست معافیت پزشکی خود را قبل از ثبت نام اولیه در دانشگاه ها در دفاتر پلیس + ۱۰ به ثبت رسانند ، رسیدگی به درخواست مشمول در حین تحصیل نیز امکان پذیر خواهد بود

 

۸٫ آیا دانشجویان اخراجی مجاز به شرکت مجدد در آزمون ورودی دانشگاه ها میباشند؟

پاسخ : خیر دانشجویان اخراجی و انصرافی صرفاَ پس از اتمام خدمت می توانند مجددا در آزمون ورودی دانشگاهها شرکت و ادامه تحصیل دهند..

 

۹٫ آیا دانشجویان انصرافی اگر بدون غیبت به خدمت اعزام شوند مجاز به ادامه تحصیل میباشند؟

پاسخ : خیر تا پایان خدمت مجاز به شرکت مجدد در آزمون و ادامه تحصیل نمی باشند.

۱۰٫ مدت زمان معرفی دانشجویان اخراجی و انصرافی چند ماه می باشد؟

پاسخ : دانشجویان اخراجی حداکثر ۶ ماه فرصت دارند در صورت تایید دانشگاه مربوطه اعاده به تحصیل نمایند .

 

مطلب پیشنهادی :

سوالات نظام وظیفه مربوط به مشمولان داخل کشور را اینجا دنبال فرمایید .

برای مشاوره در زمینه نظام وظیفه

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مشاوره سربازی

اگر سوالات نظام وظیفه مطرح شده در بالا ، پاسخ سوال شما نبود و نیاز به مشاوره نظام وظیفه ؛ اموری نظیر خروج از کشور ، معافیت پزشکی ، معافیت کفالت و … دارید ، هم اکنون می توانید با شماره  تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ تماس حاصل فرمایند . همچنین در صورت تمایل می توانید کانال سربازی تلگرام آویژه دانش را نیز دنبال فرمایید.

سوالات نظام وظیفه مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه سوالات نظام وظیفه مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068