خانه خدمات مشاوره ای نظام وظیفه خروج از کشور سوالات نظام وظیفه مشمولان ايرانی مقيم خارج از كشور

سوالات نظام وظیفه مشمولان ايرانی مقيم خارج از كشور

بروزرسانی شده نوامبر 11, 2017 11:11 ق.ظ
0
56
سوالات نظام وظیفه
سوالات نظام وظیفه مشمولان ايرانی مقيم خارج از كشور

اگر از مشمولان نظام وظیفه مقیم خارج از ایران می باشید ، برخی از سوالات نظام وظیفه که متداول می باشد به منظور آگاهی بیشتر شما عزیزان به شرح زیر همراه با پاسخ درج شده است .

سوالات نظام وظیفه عمومی

1. آيا مشمولان خارج از كشور كه كارت معافيت خود را مفقود نموده اند ميتوانند مجدداً كارت المثني دريافت نمايند، سير مراحل چگونه است؟

پاسخ : بلي، بايستي مراتب را به سفارت و يا نمايندگي جمهوري اسلامي در محل اقامت اطلاع دهد و پس از گذشت شش ماه خود و يا وكيل وي با توجه به شرايط مندرج در دفترچه راهنماي خدمت وظيفه عمومي درخواست صدور المثني كارت معافيت نمايند.

 

2. مدارك مورد نياز و فرآيند جهت استفاده از معافيت با پرداخت وجه چگونه است؟

پاسخ :

  • 1- گواهي اقامت(سكونت) بيش از دو سال در خارج از كشور كه به تاييد يكي از كنسولگريهاي ايران و وزارت امور خارجه رسيده باشد.
  • 2- عكس رنگي 2×3 تمام رخ و با زمينه كاملاً سفيد مشمول به تعداد 5 قطعه كه مشخصات مشمول در پشت آن درج شده باشد و به مهر كنسولگري ممهور گردد.
  • 3- تصوير تمام صفحات شناسنامه مشمول (دو سري)
  • 4- در صورتيكه معافيت از طريق وكيل پيگيري مي شود اصل وكالت نامه و تصوير شناسنامه وكپي يكبرگ تصوير آخرين گواهي تحصيلي (در صورتي كه در خارج از كشور اخذ شده باشد بايستي ترجمه رسمي آن ارائه شود)

 

5. آيا مشمولان دانشجو كه همراه پدر به عنوان مأمور ثابت دولت به ماموريت خارج از كشور ميروند ميتوانند از معافيت تحصيلي استفاده نمايند؟

پاسخ : مشمولاني كه دانش آموز داخل كشور بوده و پس از اخذ مجوز خروج به منظور همراهي والدين ظرف مدت يكسال در دوره دبيرستان و پيش دانشگاهي در خارج از كشور شروع به تحصيل نمايند و نيز مشمولانيكه داراي مدرك تحصيلي ديپلم و پيش دانشگاهي بوده و طي مدت يكسال از صدور مجوز خروج، در دانشگاههاي خارج از كشور شروع به تحصيل نمايند و همچنين مشمولانيكه دانشجوي داخل كشور بوده و از تاريخ صدور مجوز خروج طي مدت يكسال در دانشگاه خارج از كشور شروع به تحصيل نمايند پس از تائيد دانشگاهها و يا مدارس خارج از كشور از سوي وزارتخانه هاي مربوطه در ايران و اعلام تاريخ شروع به تحصيل نسبت به صدور معافيت تحصيلي براي مشمولان مذكور اقدام مي گردد.لازم بذكر است پس از اتمام مأموريت والدين و تمايل فرزندان به ادامه تحصيل در خارج از كشور وثيقه اوليه ( ضمانت سازمانهاي اعزام كننده به مأموريت والدين ) به وثيقه جاري همانند ساير دانشجويان در خارج از كشور تبديل خواهد شد.

 

6. نحوه خروج از كشور فرزندان مأمورثابت دولت در خارج از كشور چگونه است ؟ كه تاريخ اعزام آنها مشخص شده به چه صورت مي باشد؟

پاسخ : با تاييد ماموريت از طرف وزارت امور خارجه و به شرط نداشتن غيبت و سپردن تضمين از سوي سازمان مربوطه همراهي فرزندان مامورين ثابت دولت در خارج از كشور تا پايان ماموريت والدين امكان پذير مي باشد.

 

7. آيا مشمول مي تواند در حين تحصيل براي اخذ معافيت پزشكي اقدام نمايد؟

پاسخ : مشمولان در حين تحصيل نمي توانند تقاضاي معافيت پزشكي نمايند ليكن چنانچه در خواست معافيت پزشكي خود را قبل از ثبت نام اوليه در دانشگاه ها در دفاتر پليس + 10 به ثبت رسانند ، رسيدگي به درخواست مشمول در حين تحصيل نيز امكان پذير خواهد بود

 

8. آيا دانشجويان اخراجي مجاز به شركت مجدد در آزمون ورودي دانشگاه ها ميباشند؟

پاسخ : خير دانشجويان اخراجي و انصرافي صرفاَ پس از اتمام خدمت مي توانند مجددا در آزمون ورودي دانشگاهها شركت و ادامه تحصيل دهند..

 

9. آيا دانشجويان انصرافي اگر بدون غيبت به خدمت اعزام شوند مجاز به ادامه تحصيل ميباشند؟

پاسخ : خير تا پايان خدمت مجاز به شركت مجدد در آزمون و ادامه تحصيل نمي باشند.

10. مدت زمان معرفي دانشجويان اخراجي و انصرافي چند ماه مي باشد؟

پاسخ : دانشجويان اخراجي حداكثر 6 ماه فرصت دارند در صورت تاييد دانشگاه مربوطه اعاده به تحصيل نمايند .

 

مطلب پیشنهادی :

سوالات نظام وظیفه مربوط به مشمولان داخل کشور را اینجا دنبال فرمایید .

مشاوره سربازی

اگر سوالات نظام وظیفه مطرح شده در بالا ، پاسخ سوال شما نبود و نیاز به مشاوره نظام وظیفه ؛ اموری نظیر خروج از کشور ، معافیت پزشکی ، معافیت کفالت و … دارید ، هم اکنون می توانید با شماره  9099072068 تماس حاصل فرمایند . همچنین در صورت تمایل می توانید کانال سربازی تلگرام آویژه دانش را نیز دنبال فرمایید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در خروج از کشور

بررسی کنید

تردد مشمولان سربازی خارج از کشور ممنوع شد !

تردد مشمولان سربازی خارج از کشور ممنوع شد ! مشمولان سربازی خارج از کشور که بیش از ۸ سال غی…