شرایط ادامه تحصیل در کشور ترکیه

دانشگاه ترکیه
به اشتراک بگذارید

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در خارج از کشور ( ترکیه ) را دارید ٬ ادامه این مطلب را از دست ندهید .

در سال ۲۰۱۰ سازمان آموزش عالی کشور ترکیه موسوم به yök تغییراتی را در نحوه پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی به عمل آورده است بدین ترتیب که آزمون (yös) که در طی سالهای گذشته از طرف سازمان سنجش کشور ترکیه موسوم به ösym بصورت متمرکز و در شهر آنکارا برگزار می شد و معیار پذیرش دانشجو برای تمام دانشگاههای ترکیه محسوب می شد را لغو کرده و نحوه پذیرش دانشجویان خارجی را به اختیار خود دانشگاه ها گذاشته است.

از سال ۲۰۱۲ به بعد هر ساله دانشگاههای ترکیه هر کدام زمانی را برای برگزاری آزمون yös مخصوص خود آن دانشگاه اعلام نموده و اقدام به برگزاری این آزمون می نمایند ٬ لازم به ذکر است که برخی از دانشگاهها نتایج آزمون های برگزار شده توسط سایر دانشگاهها را ملاک پذیرش دانشجویان خارجی قرار داده و عده ی معدودی از دانشگاهها نیز معدل متوسطه دوره دوم را جزو یکی از شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاهها قرار داده اند.

مواد درسی که در واقع منبع سوالات آزمون yös می باشد در دانشگاههای مختلف عبارتند از : تست هوش – ریاضیات و هندسه

لازم به توضیح است که دفترچه دومی در این آزمون ها در اختیار داوطلبان قرار داده می شود که سوالات آن از درس زبان ترکی می باشد. جواب دادن به این دفترچه اختیاری بوده و جزء امتیاز آزمون yös جهت ورود به دانشگاه ها محسوب نمی شود، نمره کسب شده از آزمون زبان ترکی هنگام ثبت نام قطعی در دانشگاه لحاظ شده و در صورتی که از حد نصاب کمتر باشد می تواند با شرکت در آزمون tömer آن را جبران نماید.

شرایط جدید ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا :

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای ترکیه مشابه هم بوده و توضیحات زیر در مورد این دو مشترک است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری :

۱- کارنامه آزمون ALES یا GRE

آزمون ALES آزمونی است که سالانه دو بار توسط سازمان سنجش کشور ترکیه (ÖSYM) بصورت متمرکز در بسیاری از شهرهای ترکیه برگزار می شود، سوالات این آزمون جنبه سنجش استعداد تحصیلی داشته و ارتباطی با دروس تخصصی هیچ کدام از رشته های تحصیلی ندارد.

سوالات آزمون ALES به زبان ترکی بوده و مواد درسی آن عبارتند از :

 1. مهارت های ریاضی و هوش شامل ۵۰ سوال از Sayısal Bölüm 1 و ۵۰ سوال از Sayısal Bölüm 2
 2. مهارت های استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی شامل ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 1 و ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 2

۲- دیپلم زبان انگلیسی

داوطلبان می توانند در یکی از آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS و … و یا آزمونهای زبان انگلیسی که همه ساله در داخل کشور ترکیه توسط سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM) و یا هر کدام از دانشگاهها برگزار می شود ( مانند  YDS ) شرکت نمایند.

توضیح : در برخی از دانشگاههای کشور ترکیه و در تعدادی از رشته های تحصیلی و در شرایط خاص در مقطع کارشناسی ارشد الزامی به کسب دیپلم زبان انگلیسی وجود ندارد.

۳- دیپلم زبان ترکی موسوم به TÖMER مدرکی است که پس از قبولی در آزمونی به همین نام به داوطلبان اعطا می شود. برگزار کنندگان این آزمون دانشگاههای ترکیه (اعم از ANKARA ، GAZİ ، EGE و … ) می باشند. این آزمون به صورت هفتگی یا روزانه در این دانشگاهها برگزار می شود. پس از شرکت در آزمونهای فوق مدارک دانشجو اعم از کارنامه آزمونهای فوق + ترجمه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی + سایر مدارک متفرقه به هر کدام از دانشگاههای مورد نظر دانشجو ارایه شده و پس از شرکت در مصاحبه حضوری دانشگاه پذیرش دانشجو از طرف دانشگاه صادر می شود.

در صورتی که مایلید از تجربیات مشاوران مجرب ما در خصوص تحصیل در کشور مورد علاقه خود مطلع شوید ٬ میتوانید با ما تماس حاصل فرمایید . 

شرایط ادامه تحصیل در کشور ترکیه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط ادامه تحصیل در کشور ترکیه

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

در این مقاله بخوانید:

نظرات

- یک نظر:

 1. باسلام . وخسته نباشید .
  من دانشجوئی کارشناسی ناپیوسته برق قدرت دانشکده فنی شماره یک تبریز هستم.
  میخواستم واسه ارشد برم ترکیه .
  رزومم هم مدرک زبان ندارم _ ترکی هم ندارم ولی میگیرم و خودمم آذری هستم .
  مدرک مونتاژ تابلو برق _ کاربررایانه_ نرم افزار اداری_ تعمیرات ونگهداری تجهیزات دندان پزشکی اینارودارم.
  البته میتونم هم اضافه کنم . میخواستم ببینم تا این حد شانس قبولیم چقدره ؟
  لطفا به ایمیلم بفرستین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068