شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی

شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی 
به اشتراک بگذارید

استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در ارگان های غیر دولتی و دولتی به چه صورت خواهد بود ؟ آیا در این سازمان ها و ارگان ها استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی صورت می گیرد یا خیر ؟ این مهم ترین سوالی است که بسیاری از مشمولین متقاضی معافیت پزشکی به آن فکر می کنند . آیا شما نیز به این مسئله تا به حال فکر کرده اید که استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی چگونه خواهد بود ؟ اینکه از طرفی دوس دارند از انواع معافیت ها استفاده کنند . اما از طرف دیگر استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در سازمان های مختلف فکر و ذهنشان را به خود درگیر کرده است .

شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی

همانطور که می بینید این روزها بازار گرم مشاوره معافیت خدمت سربازی بسیار داغ است . این به این دلیل است که درصد زیادی از مشمولین تقاضا دارند پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی بتوانند از معافیت استفاده کرده و به خدمت سربازی نروند . اما به نظر شما این کار برای همه امکان پذیر است ؟ آیا تمام مشمولین می توانند از رفتن به سربازی منصرف شوند و به معافیت سربازی فکر کنند ؟ باید در جواب بگوییم خیر . معافیت سربازی شامل حال همه ی مشمولین نمی شود مگر آنگه آن مشمول بر اساس شرایط و ضوابط بتواند از معافیت های مختلف استفاده کند .

قبل از توضیح کامل استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی باید راجع به معافیت ها صجبت کنیم . در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم . برای کسب اطلاعات و گرفتن راهنمایی در زمینه مشاوره نظام وظیفه ، مشمولین می توانند با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرند . این مرکز مشاوره یکی از معتبرترین و بهترین مشاوره نظام وظیفه در ایران می باشد که مشمولین را در زمینه های مختلف معافیت و سایر مسائل نظام وظیفه کمک می کند .


بیشتر بخوانید: معافیت های پزشکی نظام وظیفه


شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی

شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی با سایر کمی متفاوت خواهد بود . به طوز مثال شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی که دچار کم بینایی هستند . برای مشاغلی که باید با کامپیوتر سرو کار داشته باشند مجاز نخواهد بود . بنابراین شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی بر اساس نوع بیماری که با آن معافیت گرفته اند مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

بر اساس گفته های رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور جناب آقای جمشید انصاری ، هیچ مانعی برای استخدام افراد دارای معافیت پزشکی در دستگاه ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی وجود ندارد . اما بخش خصوصی در این باره سخت گیری هایی انجام می دهد که دولت باید نظارت بیشاری بر آن داشته باشد .  بنابراین شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در سازمان ها و ادارات بلامانع می باشد .

شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی و استخدام


استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در ارگان های دولتی

استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در ارگان های دولتی می تواند امکان پذیر باشد . اما باید بررسی کرد تا مشکل و بیماری افراد شناسایی شود . همانطور که می دانید برای استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در ارگان های دولتی برای هر سمت و منصبی شرایط عمومی و اختصاصی در نظر گرفته می شود . در وافع افراد باید بر اساس شرایط عمومی و اختصاصی خود شغلی را برگزینند .

پس مشمولین دیگر نباید نگران باشند . زیرا استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در ارگان های دولتی غیر ممکن نخواهد بود . اما نوع بیماری و نقص عضو مورد بررسی قرار خواهد گرفت . اما استخدام مشمولین معافیت پزشکی در ارگان های دولتی و هم چنین غیر دولتی با ریسک همراه است . پس کسانی که قصد دارند در ارگان ها و سازمان ها استخدام شوند در نظر داشته باشند این سازمان ها حساسیت هایی روی برخی انواع معافیت های پزشکی خواهند داشت .


بیشتر بخوانید: مزایا و معایب معافیت پزشکی


استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در نیروی انتظامی

استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در نیروی انتظامی یکی دیگر از بحث های مهم این مقاله است . همانطور که می دانید افرادی که از معافیت پزشکی برخوردار شده و کارت معافیت خود را می گیرند دارای سلامت جسمی و روانی کامل نیستند . یعنی از سلامت کامل بهره مند نخواهند بود .نیروی انتظامی نیز هرساله برای استخدام افراد شرایط عمومی و اختصاصی را در نظر گرفته که افراد باید بر اساس آن پذیرش شوند . از آن جایی که سازمان نیروی انتظامی یکی از مشاغل حساس می باشد و افراد باید در این سازمان ۳۰ سال خدمت کنند .

استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در نیروی انتظامی کمی جای بحث خواهد داشت . زیرا در این مشاغل سلامت گامل جسمی و روحی بسیار مهم است . پس احتمال استخدام مشمولان معافیت پزشکی در نیروی انتظامی به قدری پایین خواهد بود . مگر آنکه مشکل فرد حاد نباشد . یا مشکل مشمول متناسب با شغلی باشد که مشمول برای آن اقدام کرده است .

بنابراین کسانی که قصد دارند از معافیت پزشکی استفاده کنند باید در نظر داشته باشند استخدام آن ها در برخی مواقع و برخی سازمان ها با مشکل روبرو خواهد شد . زیرا برخی مشاغل نیازمند توانایی و سلامت کامل می باشد . که افراد با داشتن معافیت پزشکی از این سلامتی کامل بهره مند نخواهند بود .

استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در سپاه

استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در سپاه نیز می تواند بلامانع باشد . به شرطی که مشکل و بیماری مشمول آسیب و صدمه ای به نوع فعالیتش در سازمان مربوطه وارد نکند . در واقع همانطور که می دانید طبق قانون استخدام افراد با داشتن معافیت پزشکی بلامانع است . مگر در موارد خاصی که مشاغل نیازمند سلامت کامل جسمی و روخی باشند . اما در سال های جاری دیده شده است که شرکت ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی هنگام درج آگهی استخدامی تاکید دارند که افراد کارت پایان خدمت داشته باشند .

اگر چه حق هر انسانی است که از موقعیت های شغلی بهره مند شود . اما باید پذیرفت که برخس مشاغل نیازمند توانایی های جسمی است که اگر فردی به طور مثال دچار نقص عضو باشد نمی تواند از پس آن کار بر بیاید . یا اینکه وظایفش را به درستی انجام دهد . به همین دلیل استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در سپاه بعد از انجام مصاحبه ی عملی صورت خواهد گرفت . زیرا در مصاحبه ی عملی مشمولین مورد سنجش قرار خواهند گرفت تا مشخص شود توانمندی های لازم برای سمت مورد نظر را دارا هستند یا خیر .

استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی در سپاه


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی سربازی را بدانیم


انواع معافیت ها

آیا استخدام مشمولین معافیت پزشکی امکان پذیر خواهد بود یا خیر ؟ به همین دلیل بسیاری از مشمولین از گرفتن معافیت پزشکی صرف نظر می کنند . حتی کسانی نیز هستند که شرایط معافیت پزشکی را دارند اما به دلیل ترس از استخدام نشدن در سازمان ها و نهادهای دولتی حاضرند ۲۱ ماه دوره ی خدمت ضرورت را بگذرانند . اما برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام نکند.انواع معافیت هایی را که مشمولین می توانند از آن ها استفاده کرده و از رفتن به خدمت راحت شوند در ادامه ی مقاله آورده ایم . آن ها را مرور خواهیم کرد .

 • معافیت کفالت سربازی پدر
 • معافیت پزشکی سربازی
 • معافیت کفالت سربازی مادر
 • معافیت تجصیلی سربازی
 • معافیت ایثارگری سربازی
 • معافیت مددجویی سربازی
 • معافیت کفالت سربازی خواهر و برادر
 • معافیت کفالت سربازی تک فرزندی

این معافیت هایی است که مشمولین قادرند از آن ها بهره ببرند . اما تنها معافیتی که ممکن است مشمولین پس از گرفتن آن در مسائل استخدامی و سایر مسائل دچار مشکل شوند معافیت پزشکی است . زیرا بر اساس ماده ۳۹ قانون معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین از نظر سلامتی در چهار گروه زیر قرار می گیرند . با این چهار گروه آشنا خواهیم شد .


بیشتر بخوانید: لغو کارت معافیت پزشکی


ماده ۳۹ قانون معافیت پزشکی خدمت سربازی :

 1. مشمولینی که از سلامت کامل برخوردارند . این افراد می توانند به طور کامل دوران خدمت خود را بگذرانند و سپس کارت پایان خدمت خود را بگیرند .
 2. مشمولین که دچار نقص عضو و بیماری هستند . این افراد قادر نخواهند بود ۲۱ ماه دوره ضرورت را بگذرانند و بنابراین به این افراد کارت معافیت پزشکی تعلق می گیرد .
 3. مشمولبنی که عدم رشد داشته یا مشکلات و بیماری های مجدود دارند . یا  اینکه در معرض جراحی قرار می گیرند می توانند از معافیت های موقت استفاده کرده و تا مدتی بدون غیبت به خدمت سربازی نروند .
 4. مشمولین گروه چهارم کسانی هستند که مانند گروه دوم دچار بیماری و نقص عضو بوده ، اما شدت بیماری آن ها زیاد نیست . به همین دلیل این افراد می توانند تنها از خدمات رزمی معاف شوند . اما باید کل زمان خدمت را به سربازی رفته و تنها اجازه نخواهند داشت کارهای سنگین انجام دهند .

خدمات کلان مرکز مشاوره آویژه در زمینه نظام وظیفه

 

شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط استخدام افرادی دارای معافیت پزشکی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068