شرایط تاسیس مهد کودک چگونه است؟

شرایط تاسیس مهد کودک

تاسیس مهد کودک

تاسیس مهد کودک برای علاقه مندان به آموزش کودکان ، علاوه بر اینکه میتواند راهی برای رسیدن به هدف تعلیم و تربیت درست کودکان باشد ، میتواند راهی برای کسب درآمد نیز باشد . البته با توجه به اهمیتی که مهد کودک ها در پرورش و تعلیم کودکان دارند اخذ مجوز مهد کودک از چندین مرحله تشکیل شده که متقاضیان باید از تمام این مراحل عبور کنند . و ممکن است در مسیر تاسیس مهد کودکهامشکلاتی نیز ممکن است وجود داشته باشد ، اما زمانیکه متقاضی با علاقه وارد این عرصه شود میتواند بر تمام این مشکلات فائق آید . اولین نکته ای که هر متقاضی باید به آن توجه کند اینست که چه نوع مهد کودکی را برای فعالیت در نظر دارد و در راستای برطرف کردن نیاز ها و امکانات مرتبط با همان نوع مهد کودک گام بردارد .

از جمله دغدغه های دیگر برای تاسیس مهدقطعا هزینه های لازم برای این کار میباشد که باید برآورد کامل و درست از تمام هزینه ها را به دست آورد تا بتوان بودجه ی مورد نیاز را نیز تامین کرد . همچنین فردی که برای تاسیس مهد کودک گام بر میدارد میبایست در کنار خود کادر فعالی داشته باشد که تمام شرایط لازم اعلام شده از سوی سازمان های مربوطه را داشته باشند . با توجه به این مطالب متقاضی تاسیس مهد کودک باید به اطلاعاتی جامع و کامل برای طی کردن مراحل مختلف دست یابد . در ادامه ی این متن ما هر آنچه که لازمه ی تاسیس مهد کودکها باشد را به تفضیل مطرح میکنیم .


بیشتر بخوانید: اخذ مجوز مهد کودک چگونه است؟


شرایط تاسیس مهد کودک

شرایط تاسیس مهد کودک در دو دسته ی شرایط عمومی و شرایط اختصاصی تعریف میشود . از جمله شرایط تاسیس مهد کودکهاکه تحت عنوان شرایط عمومی تعریف میشوند میتوان به مواردی همچون : اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان پذیرفته شده در قانون اساسی کشور ، عدم اعتیاد به مواد مخدر ، عدم سابقه ی کیفری ، داشتن سلامت جسمی و روانی و تایید این موضوع توسط روانپزشک معتمد ، تابعیت جمهوری اسلامی ایران و همچنین داشتن معافیت و یا کارت پایان خدمت سربازی برای آقایان اشاره کرد . یکی دیگر از شرایط تاسیس مهد کودک داشتن مدرک کارشناسی و یا بالاتر میباشد . از مدارک مورد تایید برای مسئول فنی مدرک کارشناسی علوم تربیتی ، روانشناسی ، کودکیاری ، مدد کاری اجتماعی را میتوان نام برد . همچنین داشتن سابقه کاری در این زمینه برای مسئول فنی الزامی میباشد .

باید این نکته را متذکر شد که افرادی که دارای تحصیلات پایین تر از کارشناسی هستند ، میتوانند نسبت به اخذ مجوز برای تاسیس روستا مهد اقدام نمایند ، این نوع مهد در مناطق دور افتاده تر مانند روستاها تاسیس میشود . یکی دیگر از شرایط تاسیس مهد مربوط به شرایط سنی موسس و مسئول فنی و مربی میباشد که باید در محدوده ی سنی بیست تا شصت سالگی باشند و بعد از شصت سالگی اجازه فعالیت به آنها داده نمیشود و باید فردی به عنوان جایگزین معرفی شود .


بیشتر بخوانید: اخذ وام برای تاسیس مهد کودک چگونه است؟


مراحل تاسیس مهد کودک

مراحل تاسیس مهد کودک

مراحل تاسیس مهد کودک برای متقاضیان را میتوان در چند گام تشریح کرد . ابتدایی ترین مرحله برای تاسیس مهد کودکهاتعیین نوع فعالیت مهد کودک میباشد . برای انواع مهد کودک ها بر اساس نوع فعالیت و آموزش ها تعاریف مختلفی وجود دارد . مهد کودک آدینه ، مهد کودک دو زبانه ، مهد کودک قرآنی و روستا مهد از جمله انواع مهد کودک ها میباشند . هر یک از این مهد کودک ها نیاز به امکانات و تجهیزات مختص به خود را دارند که باید در مراحل بعدی تهیه شوند . از دیگر مراحل تاسیس مهد کودک گذراندن دوره های آموزشی مرتبط میباشد که مربیان و موسس و همچنین مسئول فنی مهد کودک باید در این دوره ها شرکت کنند و تجربیات لازم را اخذ نمایند . در این دوره ها فرد به آگاهی لازم برای توانایی و یا عدم توانایی برای فعالیت در این حوزه دست پیدا میکند .

در مرحله ی بعدی متقاضی باید برای دریافت موافقت نامه ی اصولی اقدام نماید . این موافقت نامه در واقع حاوی تمام مراحلی است که متقاضی برای تاسیس مهد باید طی کند . متقاضی تنها به مدت یکسال برای به انجام رساندن مفاد موافقت نامه مهلت دارد . البته بعد از اتمام مهلت یکساله امکان یکبار تمدید و به مدت شش ماه برای موسس وجود دارد . بعد از دریافت این موافقت نامه فرد باید درصدد انجام موارد مطرح شده بر آید . از آن جمله میتوان به تعیین مکان مهد کودک و تایید آن توسط کارشناسان مربوطه و همچنین تهیه ی لوازم بازی و امکانات لازم اشاره کرد . آخرین مرحله از مراحل تاسیس مهد کودکهادریافت پروانه ی فعالیت میباشد . این پروانه به مدت سه سال اعتبار دارد و پس از ان باید نسبت به تمدید آن اقدام شود .


بیشتر بخوانید: اجاره مجوز مهد کودک چگونه است؟


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چگونگی اخذ مجوز تاسیس مهد کودک

چگونگی اخذ مجوز تاسیس مهد کودک یکی از مواردی میباشد که برای علاقه مندان به تاسیس مهد سوال برانگیز میباشد . میدانیم که سازمان ناظر بر تاسیس مهدها سازمان بهزیستی کشور میباشد . متقاضیان اخذ مجوز مهد کودک باید برای ثبت درخواست خود به این سازمان مراجعه نمایند . پس از دریافت موافقت نامه ی این سازمان برای تاسیس مهد باید به دنبای تهیه ی مکان مناسب و استاندارد برای راه اندازی مهد کودک بود . پس از آنکه مکان تهیه شد و به تایید کارشناسان سازمان بهزیستی رسید باید برای تجهیز مهد کودک اقدام کرد . برای تجهیز مهد کودک نیز باید وسایل بازی و آموزشی منطبق با استاندارد های اعلام شده باشند . با توجه به تنوع بالای وسایل سرگرمی و بازی هر چه تجهیزات تهیه شده به روزتر و استانداردتر باشند ، رغبت والدین برای سپردن کودکانشان به چنین مهد کودکی بالاتر میرود .

لذا متقاضیان باید سعی در جلب توجه و اعتماد والدین کودکان داشته باشند . تا میزان سوددهس بالاتری داشته باشند . اگرشما متقاضیان عزیز سوالاتی درباره ی چگونگی اخذ مجوز تاسیس مهد کودکهاداشته باشید میتوانید از مشاوران مرکز مشاوره آویژه برای دستیابی به پاسخ سوالاتتان کمک بگیرد .


بیشتر بخوانید: نحوه گرفتن کارت مربیگری مهد کودک چگونه است؟


چگونگی اخذ مجوز تاسیس مهد کودک

نکات مهم برای تاسیس مهد کودک

نکات مهم برای تاسیس مهد کودک شامل تبصره ها و قوانینی میباشد که از سوی سازمان بهزیستی اعلام میشود . یکی از این موارد این است که چنانچه موسس مهد کودک آقا باشد باید مدیر فنی مهد کودک لزوما خانم باشند . همچنین داشتن سابقه و اخذ آموزش های لازم و داشتن گواهی گذاراندن این دوره ها برای همه ی اعضای کادر اصلی مهد کودک الزامی میباشد . از دیگر نکات مهم برای تاسیس مهد کودکهااطلاع از ترتیب و ترکیب دقیق پرسنل میباشد . به طور مثال به ازای هر ده نفر کودک شیرخوار و یا هر پانزده نفر کودک نوپا حضور یک مربی الزامی میباشد . همچنین به ازای هر پنجاه کودک یک نفر خدمتگذار باید استخدام شود . از دیگر نکاتی که موسس مهد کودک باید در نظر بگیرد شرایط سنی پرسنل میباشد ، که باید در محدوده ی سنی بین بیست تا شصت سال باشد .


بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای مجوز مهد کودک چیست؟


سوالات متداول

مشکلات تاسیس مهد کودک چیست ؟

اصلی ترین مشکل برای تاسیس مهد کودک احتمالا تامین منابع مالی میباشد . همچنین از دیگر مشکلات میتوان بهطولانی بودن مراحل اخذ مجوز تاسیس مهد کودک اشاره کرد .

سرمایه ی لازم برای تاسیس مهد کودک چقدر است ؟

سرمایه لازم به نسبت نوع و تعداد تجهیزاتی که خریداری میشود متغیر است اما برای تاسیس مهد کودک حداقل سرمایه بین 50 تا هفتاد میلیون تومان میباشد .

گام های ضروری تاسیس مهد کودک چیست ؟

اخذ مهارت ها و سابقه لازم برای دریافت موافقت نامه ی اصولی ، به انجام رساندن موارد ذکر شده در موافقت نامه در طی یک سال و درنهایت اخذ مجوز فعالیت مهد کودک گام های ضروری تاسیس مهد کودک میباشد .

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط تاسیس مهد کودک چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 64 نظر:
 1. سلام .من کارشناسی علوم تربیتی دارم ،سه سالم معلم ابتدایی بودم ،میتونم مجوز تاسیس برای مهدبگیرم ،ومسئول فنی هم خودمو معرفی کنم ؟؟چون کسیوسراغ ندارم یامیتونه موسس شوهرم باشه ومنومسئول فنی معرفی کنه؟؟

 2. سلام من کارشناس روابط عمومی رسانه هستم و مدرک دیپلم هم کودکیاری می تونم مجوز مهد کودک را بگیرم

  1. سلام وقت بخیر
   در زمینه ی سوال شما با یک سری شرایط امکان پذیر است

 3. سلام ببخشید من هنوز دانشجوی کارشناسی رشته علوم تربیتی هستم ، الان میتونم جواز برای احداث مهد کودک بگیرم ؟

 4. با سلام
  من کارشناس ارشد پرستاری گرایش کودکان و هیت علمی هستم.آیا مجوز مهد برای من صادر می شود؟
  با تشکر

 5. سلام وقتتون بخیر کارشناسی ارشد گرافیک میتونم مهد کودک دو زبانه بزنم؟

 6. درود برشما
  من یک خانه ویلایی دارم با اعیانی حدود90مترمربع و حیاط حدود20مترمربع که بین خانه ام تا همجوارین یک دیوار می باشد و همسایه ها به خاطر سروصدا مخالف گشایش مهد کودک هستند لذا جهت اخذ مجوز و فعالیت مهد کودک نیاز به رضایت همجوارین و تغییر کاربی ملکم می باشد؟

  1. سلام کارشناس محل احداث مهد کودک را بررسی می کند و به نظر او بستگی دارد.

 7. سلام مدرک من کارشناسی مامایی هست، میتونم مجوز مهدکودک بگیرم؟

 8. سلام مدرک من کارشناسی مامایی هست، میتونم مجوز مهدکودک بگیرم؟

 9. سلام من فوق لیسانس روانشناسی تربیت دارم میتونم هم موسس باشم هم مسئول فنی

 10. باسلام و تشکر از متن خوبتون
  من دیپلم رشته کودکیاری رو دارم
  و قصد دارم در روستا کوچک ، روستا مهد تاسیس کنم ایا امکنش هست ؟
  و اینکه هنگامیکه به بهزیستی مراجعه کنم چ چیزی مطرح کنم ؟ چ مدارکی نیاز هست که ببرم ؟ دراستان هرمزگان زندگی میکنم

 11. سلام من میخوام مدرک کودک یاری بگیرم میتونم مهد کودک تأسیس کنم

  1. سلام.من کارشناس‌ارشد ادبیات کودک و نوجوان دارم.می تونم با گذراندن دوره های مربیگری و مدیر مسئولی مهدکودک از طرف جهاددانشگاهی اقدام به تاسیس مهد کنم

   1. سلام تاسیس مهد شرایطی دارد میتوانید با ما تماس بگیرید

 12. سلام من میخوام مدرک کودک یاری بگیرم میتونم مهد کودک تأسیس کنم

   1. من الان مدرک مربیگری دارم میتونم مجوز مهدرو بانام یکی دیگه بگیرم ولی خودم مدیریت کنم؟

 13. سلام من ارشد روان شناسی هستم بسیار مشتاق ب این کار ولی مشکلات جزی هم دارم من با مدرک کارشناسی آیا نیز می توانم برای تاسیس اقدام کنم ومشکل اصلی سطح تسهیلات و میزان آن لطفاً راهنمایی کنید
  قزل گچی
  ۰۹۳۳۱۵۶۳۱۵۱

  1. سلام
   برای تاسیس مطب باید شرایط شما دقیق تر بررسی شود.

 14. سلام
  من لیسانس پرستاری دارم می تونم برای تاسیس مهدکودک اقدام کنم؟

 15. سلام خسته نباشید من مدرک کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی دارم الانم در حال تحصیل هستم برای کارشناسی در همین رشته میتونم مجوز مهد بگیرم آیا شرایط سنی داره من ۲۰ سال دارم و خانم هستم

  1. سلام. خیر شرط خاصی ندارد ولی باید مدرک کارشناسی را اخذ کنید.

   1. سلام با مدرک کاردانی علوم تربیتی و کارشناسی آموزش و پرورش ابتدایی میشه مهد کودک تاسیس کرد؟

    1. سلام
     معمولا با کارشناسی علوم تربیتی مجوز میدهند اما برای اطلاع بیشتربه اداره اموزش وپرورش و یا بهزیستی مراجعه شود

 16. سلام من کارشناسی حقوق دارم میتونم برای تاسیس مهد اقدام کنم؟

 17. سلام من مدرک تحصیلی کارشناسی دارم ولی دوره تربیت معلم در دانشگاه جهاد گرفتم میتونم برای زدن مهدکودک اقدام کنم

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز بستگی به منطقتون داره از بهزسیتی اقدام کنید

 18. سلام من روانشناسی میخونن ولی هنو لیسانسم نگرفتم میتونم مهد کودک تاسیس کنم؟

   1. سلام من مدرک کارشناسی حسابداری دارم و خیلی علاقه دارم مهد کودک بزنم لطفا راهنمایی کنید

    1. سلام. خیر متاسفانه رشته دانشگاهی شما باید مرتبط با روانشناسی یا علوم تربیتی باشد.

   2. سلام من ارشد مديريت دولتي هستم ميتونم براي تاسيس مهد كودك اقدام كنم؟

    1. سلام. خیر برای تاسیس مهد کودک حتما باید در رشته روانشناسی یا علوم تربیتی تحصیلات دانشگاهی داشته باشید.

 19. سلام من لیسانس روانشناسی دارم برای اخذ مجوز باید به اداره بهزیستی مرکز استان مراجعه کنم یا به شعبه شهرستان هم میتوانم مراجعه کنم؟! آیا تاسیس مهدکودک شرط سنی دارد؟وآیا شرط معدل هم دارد؟!

  1. سلام
   شما باید درخواست خود را به سازمان بهزیستی استان ارائه دهید. شرایط سنی خاصی برای این کار عنوان نشده و معدل نیز تاثیر چندانی در اخذ مجوز ندارد.

 20. سلام ، من كارشناسي ارشد مترجمي زبان انگليسي دارم، و علاقه دارم مهد كودك دو زبانه بزنم، و همين طور مادرم هم معلم بازنشسته هستند، آيا مي تونم مجوز بگيرم ؟؟؟

  1. سلام
   بله در صورتی که شرایط لازم همچون سلامت روان، عدم سو سابقه و… را داشته باشید، مادر میتواند با ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی آموزش ابتدایی، مشاوره، روانشناسی و… به عنوان مسئول فنی در تاسیس مهدکودک همکاری کند.

 21. سلام، من دانشجوی رشته ی مترجمی هستم، آیا میتونم بعد از اخذ مدرک، مجوز فنی مهد کودک بگیرم؟

  1. سلام
   بله شما میتوانید به عنوان موسس مهد کودک و با همکاری اشخاصی که شرایط لازم را دارند برای اخذ مجوز اقدام کنید.

  1. سلام. وقت بخیر
   هزینه ها به شرایط زیادی از جمله کدام شهر هستید، بستگی دارد

 22. سلام من کارشناسی بهداشت عمومی دارم اگه یه روانشناس رو معرفی کنم می تونم مهدکودک بزنم

  1. سلام
   بله شما میتوانید به عنوان موسس با معرفی فردی که دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته روانشناسی است اقدام به دریافت مجوز فعالیت کنید و این فرد معرفی شده به عنوان مسئول فنی مهد کودک مشغول میشود.

   1. سلام من رشتم روانشناسی هستش ولی هنوز لیسانسم نگرفتم میتونم مهد کودک تاسیس کنم‌؟

 23. آیافارغ التحصیلان رشته ی مشاوره میتوانندمهدکودک بزنند؟؟

  1. سلام شقایق جان
   بله افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مشاوره، روانشناسی، مددکاری اجتماعی، علوم تربیتی و.. میباشند، میتوانند برای تاسیس مهدکودک اقدام کنند.

   1. سلام
    من مدرک کارشناسی حسابداری دارم میتونم به عنوان مسئول فنی باشم

    1. سلام
     خیر داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر در رشته های آموزش ابتدایی، مشاوره و روانشناسی، مددکاری اجتماعی و… برای مسئول فنی الزامی است.

     1. باسلام من مدرک کارشناسی جامعه شناسی دارم آیا برای تاسیس مهدکودک میتونم اقدام کنم. باتشکر

     2. در صورتی که بهزیستی اعلام کنه و شما جزو رشته هایی باشید که می تونند درخواست بدن بله می تونید

     3. ببخشید من دارم کارشناسی علوم تربیتی میخونم لازمه برم مدرک مربی گریم بگیرم؟

     4. سلام در دوره دانشجویی نمی توانید

     5. سلام اگر یک نفر رو که مدرک کارشناسی روانشناسی داره به عنوان مسئول فنی معرفی کنیم موسس هم باید مدرک روانشناسی داشته باشد؟

     6. با سلام برای بررسی شرایط شما با کارشناسان ما تماس بگیرید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید