شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور

دیگر راه ورود به مقطع ارشد دانشگاه های سراسری بدون کنکور
به اشتراک بگذارید

کارشناسی ارشد بدون کنکور یکی از اقداماتی می باشد که تعدادی از دانشگاه ها افراد علاقه مند به ادامه تحصیل را در این مقطع افزایش داده اند. همچنین با توجه به شرایط سخت و رقابتی آزمون کارشناسی ارشد و استرس گذشتن از فیلتر کنکور، مخاطبان کارشناسی ارشد بدون کنکور روز به روز در حال افزایش می باشد. در دانشگاه های دولتی یا همان سراسری کارشناسی ارشد بدون آزمون تنها در بعضی موارد سخت و دشوار امکان پذیر می باشد. کارشناسی ارشد به صورت بدون کنکور در دانشگاه های ملی یا سراسری مخصوص دانشجو های ممتاز هر ورودی کارشناسی است و این افراد بدون کنکور قادرند در همان دانشگاه مقطع لیسانس وارد دوره کارشناسی ارشد شوند. به این دانشجو ها استعداد درخشان می گویند که به صورت بدون کنکور وارد مقطع کارشناسی ارشد می شوند .


بیشتر بخوانید: مشاوره تحصیلی


دیگر راه ورود به مقطع ارشد دانشگاه های سراسری بدون کنکور

در خصوص ورود به مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون برای دانشگاه های سراسری ، علاوه بر راهی که پیش تر به آن اشاره شد یک راه دیگر نیز وجود دارد . بعضی از رشته های دانشگاهی دارای المپیاد علمی می باشند . اگر دانشجویان مقطع کارشناسی در این المپیاد های علمی که به صورت کشوری و جهانی نیز برگذار می شوند ، شرکت کنند و جزء ۱۵ رتبه برتر قرار بگیرند ، وزارت علوم برای آنها شرایطی را فراهم دیده که بدون گذر از ارزیابی کنکور وارد مقطع ارشد شوند در هر کدام از دانشگاه های سراسری کشور که مایل هستند ثبت نام کنند و تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهند . علاوه بر این ، امتیازاتی برای پذیرش در مصاحبه دکتری نیز برای این دسته افراد در نظر گرفته شده است . در ادامه شرایط ورود به ارشد بدون کنکور را برای دیگر دانشگاه ها بررسی می کنیم.


بیشتر بخوانید: کارشناسی ارشد کنکور


بدون کنکورکارشناسی ارشد

بدون کنکورکارشناسی ارشد امکان ورود به دانشگاه وجود دارد ؟ این یکی از عمده سوالاتی می باشد که افراد برای ادامه تحصیل به کررات از مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه پرسیده می شود . در مورد ورود به دانشگاه بدون کنکورکارشناسی ارشد در اینجا توضیحات مختصر و جامعی داده می شود. اگر در ادامه جواب سوالات خود را در توضیحات پیدا نکردید ، می توانید جهت انجام مشاوره تحصیلی اختصاصی و پیدا کردن جواب سوال هایتان با کارشناسان و مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل کنید . در حال حاضر در خصوص ادامه تحصیل بدون کنکورکارشناسی ارشد باید گفت که بجز دانشگاه پیام نور، پذیرش در دوره ارشد بدون کنکورکارشناسی ارشد در دیگر دانشگاه های سراسر کشور تحت نظارت مستقیم وزارت علوم و تحقیقات انجام می شود .

در چه دانشگاه هایی می توان بدون آزمون در مقطع ارشد پذیرفته شد؟

در واقع در تمامی دانشگاه ها ورود به مقطع ارشد بدون آزمون کنکور شدنی است ، اما بجز دانشگاه پیام نور برای تمام دانشگاه ها ، مثل دانشگاه های سراسری ، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه جامع علمی کاربردی شرایط و ضوابطی از طرف وزارت علوم و تحتحقیقات در خصوص پذیرش دانشجو در مقطع ارشد بدون کنکور کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده و هر دانشگاه بر اساس صلاح دید خود می تواند شرایطی مازاد بر شرایط تعیین شده از طرف وزارت علوم به این دسته از شرایط اضافه کند ، که این کار را برای دانشجویان مقطع کارشناسی اندکی از سهولت در می آورد. در خصوص دانشگاه های سراسری توضیحاتی برای ورود به مقطع ارشد بدون کنکور دادیم و در ادامه به بحث درباره دیگر دانشگاه ها می پردازیم و اطلاعاتی در اختیار افراد علاقه مند به این موضوع قرار می دهیم.

بدون کنکورکارشناسی ارشد


بیشتر بخوانید: شرایط کارشناسی بدون کنکور


کارشناسی ارشد بدون کنکور پیام نور

کارشناسی ارشد بدون کنکور پیام نور یکی از موقعیت های ویژه و قابل تامل دانشگاه پیام نور می باشد که برای آن دسته از داوطلبانی که از آزمون کنکور فراری هستند و یا حتی معدل کارشناسی قابل توجهی ندارند ، فراهم دیده است . کارشناسی ارشد بدون کنکور پیام نور تحت عنوان فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور، شرایط را برای ورود به مقطع ارشد آسان کرده است . داوطلبان علاقه مند از طریق طرح فراگیر، می توانند وارد مقطع ارشد شوند و در این طرح حتی معدل مدرک قبلی آنان ( کارشناسی ) برای پذیرش در کارشناسی ارشد مورد ارزیابی قرار نمی گیرد. در واقع کارشناسی ارشد پیام نور بدون کنکور در مقایسه با کارشناسی ارشد بدون آزمون دیگر دانشگاه ها، ساده ترین و میسر ترین مورد برای ورود به مقطع ارشد می باشد .

میزان اعتبار مدرکی که از دانشگاه پیام نور صادر می شود

اکثر فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی دغدغه این موضوع را دارند که آیا مدرکی که برای دوره فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور صادر می شود از اعتبار برخوردار می باشد یا نه . خالی از لطف نمی باشد که به موضوع اعتبار دانشگاه پیام نور بپردازیم . دانشگاه پیام نور جزء دانشگاه هایی است که مورد تایید ورزارت علوم می باشد و دارای اساتیدی با سطح بالا می باشد ، و حتی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز این دانشگاه دارای اعتبار کافی می باشد و فارغ التحصیلان این دانشگاه مشکلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نخواهند داشت . علاوه بر این از آن جایی که ارزیابی امتحانات در دانشگاه پیام نور از استاندارد های کشوری برخوردار است و تلاش زیادی را می طلبد، فارغ التحصیلان این دانشگاه سطح بالایی از توانایی و دانش خواهند داشت و برای ورود به بازار کار مشکلی پیش روی خود نمی بینند .


بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور


کارشناسی ارشد بدون کنکور غیر انتفاعی

کارشناسی ارشد بدون آزمون غیر انتفاعی مستقیما تحت نظارت وزارت علوم و شرایطی که وزارت علوم تعیین کرده است صورت می گیرد . در واقع هیچ کدام از واحد های غیر انتفاعی اختیار این را ندارند که به صورت مستقیم و مستقل از شرایط و نظارت وزارت علوم اقدام به پذیرش دانشجو بدون کنکور در دوره کارشناسی ارشد کنند . موسسات زیر مجموعه غیر انتفاعی برای پذیرش دانشجو بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد تنها از طریق استعداد های درخشان می توانند اقدام کنند . علاوه بر شرایط معین شده توسط وزارت علوم برای استعداد های درخشان ، این اختیار به دانشگاه های مختلف داده شده که برای پذیرش بدون کنکور در مقطع ارشد شرایطی به این شرایط بیفزایند .

شرایط لازم برای ارشد بدون کنکور موسسات غیر انتفاعی

کارشناسی ارشد غیر انتفاعی بدون کنکور دارای شرایطی می باشد که در پایین به آنها اشاره شده است :

  • دانشجویان باید توانسته باشند تا ترم پایان ششم تعداد مشخصی از از واحد ها را پاس کرده باشند ( معمولا سه چهارم کل واحد ها ) و معدل کل شش ترماول آن ها جزء ۱۵ درصد برتر در بین تمام دانشجویان همان ورودی باشد .
  • دانشجویان باید دوره کارشناسی را حداکثر در هشت ترم به اتمام برسانند .
  • بدون وقفه بعداز اتمام دوره کارشناسی برای ورود به دوره ارشد درخواست دهند .

کارشناسی ارشد بدون کنکور غیر انتفاعی


بیشتر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد


کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد

کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بدون کنکور نیز همانند موسسات غیر انتفاعی و دانشگاه های سراسری از طریق استعداد های درخشان امکان پذیر است و همانند دوره های کاردانی و کارشناسی این دانشگاه که بصورت مستقیم است ، نمی باشد . همانند دیگر دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو در مقطع ارشد از طریق استعداد های درخشان ، دانشگاه آزداد نیز شرایطی را مد نظر دارد که در ادامه به ترتیب به آن ها شاره می شود .

شرایط مورد نیاز دانشگاه آزاد برای پذیرش دانشجو کارشناسی ارشد از طریق استعداد های درخشان

برای کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد شرایط زیر مورد نظر می باشد :

  • داوطلب در رشته های مربوط به علوم انسانی باید دارای معدل بالای ۱۷ ، و در دیگر رشته ها باید دارای معدل ۱۶ به بالا باشد ( به غیر از دانشجویانی که دارای درس هایی هستند که معادل سازی روی آنها انجام شده است )
  • پذیرش دانشجو از این طریق در هر سال تنها یکبار امکان پذیر است و آن هم فقط در رشته مشابه مقطع کارشناسی دانشجو
  • پذیرفته شدگان ارشد از این طریق نمی توانند محل تحصیل و رشته خود را تغییر دهند .
  • متقاضیان ورود به کارشناسی ارشد از طریق ستعداد های درخشان می توانند ۱۰۰ محل برای رشته خود انتخاب کنند .
  • برای پذیرش ، رتبه مقطع کارشناسی دانشجو جزء مواردی نیست که ارزیابی می شوند .

شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

9099072068 از سراسر ایران