کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

 شرایط معافیت سربازی کفالت همسر چگونه است؟

معافیت سربازی کفالت همسر چه شرایطی دارد؟
به اشتراک بگذارید

آیا معافیت سربازی کفالت همسر وجود دارد یا خیر؟

ما در این مقاله قصد داریم تمام مطالب مرتبط با انواع معافیت ها به ویژه معافیت کفالت همسر را مورد بررسی قرار دهیم .  برای رسیدن به پاسخ هایی صحیح این مقاله را تا انتها بخوانید . هم چنین مشاورین ما در مرکز مشاوره آویژه آماده پاسخگویی به شما عزیزان خواهند بود .

شرایط معافیت سربازی کفالت همسر توسط سازمان نظام وظیفه برای مشمولین تعیین و مقرر شده است . قبل از آگاهی از شرایط معافیت سربازی کفالت همسر قصد داریم انواع معافیت ها را شناسایی و راجع به آن ها توضیحاتی در اختیار شما مشمولین عزیز قرار دهیم .

انواع معافیت های قابل استفاده برای مشمولین :

 1. انواع معافیت های پزشکی
 2. انواع معافیت های ایثارگری و جانبازی
 3. معافیت های مددجویان بهزیستی و کمیته امداد
 4. معافیت های تک فرزندی
 5. معافیت های کفالت

مشمولین باید بدانند که معافیت های کفالت نوعی معافیت بسیار گسترده است که سالانه مشمولین زیادی از آن استفاده کرده و کارت معافیت خود را به سرعت دریافت می کنند . زیرا معافیت کفالت اگرچه قوانین زیادی را در بر می گیرد اما روشی آسان و راحت به حساب می آید . زیرا شرایط این نوع کفالت برای بسیاری از افراد وجود دارد . بر  همین اساس انواع معافیت های کفالت به شرح زیر می باشد .

انواع معافیت های مربوط به معافیت کفالت :

 • معافیت کفالت پدر بیمار
 • معافیت کفالت پدر مسن
 • معافیت کفالت همسر
 • معافیت کفالت همسر معلول
 • معافیت کفالت فرزند
 • معافیت کفالت برادر صغیر
 • معافیت کفالت برادر کبیر
 • معافیت کفالت خواهر
 • معافیت کفالت مادربزرگ
 • معافیت کفالت پدربزرگ
 • معافیت کفالت مادر بدون همسر
 • معافیت کفالت مادر طلاق گرفته

برای استفاده از هریک از این معافیت های کفالت مشمولین باید شرایط لازم را داشته باشند . شرایط معافیت سربازی کفالت همسر نیز در این شرایط گنجانده شده است . این مطالب که در پایین گفته می شود از الزامات همه انواع معافیت های کفالت می باشد .

شروط اصلی و مهم از شرایط معافیت سربازی کفالت همسر :

 • نداشتن غیبت سربازی
 • رسیدن به سن مشمولیت
 • تنها مراقب و نگهدارنده ی فردی باشد که می خواهد کفالتش را به عهده بگیرد .

با داشتن این شروط اولیه می توانید برای انواع معافیت های کفالت اقدامات لازم را انجام دهید


بیشتر بخوانید: انواع معافیت کفالتبیشتر بخوانید: مدارک لازم برای معافیت کفالت چیست


چگونه معافیت سربازی کفالت همسر بگیریم؟

مراحل معافیت سربازی کفالت همسر

مراحل معافیت سربازی کفالت همسر می تواند یکی از مهم ترین قسمت هایی باشد که مشمولین می توانند  از آن استفاده کرده و سریع تر به نتیجه برسند . یکی از اولین مراحل معافیت سربازی کفالت همسر جمع آوری مدارک می باشد . حال که صحبت از مدارک به میان آمد باید بگوییم که مدارک بخش مهمی را در گرفتن انواع معافیت ها ایفا می کند . زمانی که مشمولین مدارکشان را تکمیل کرده و به سازمان نظام وظیفه تحویل می دهند . می توانند هر چه سریع تر به نتیجه رسیده و کارت معافیت خود را دریافت کنند . ما در اینجا به دلیل اهمیت جمع آوری مدارک ، مدارک مورد نیاز معافیت کفالت را برای شما توضیح خواهیم داد .

مدارک لازم جهت دریافت معافیت های کفالت :

 • فرم تکمیل شده وضعیت مشمولین نظام وظیفه
 • اصل شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن
 • اصل کارت ملی شناسایی مشمول به همراه تصویر آن
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمولین با کپی تایید شده توسط سازمان مربوطه
 • عکس پرسنلی ۳*۴ رنگی با زمینه سفید از مشمولین
 • فرم تکمیل شده واکسیناسیون مشمولین
 • فرم تکمیل شده آخرین وضعیت مشمولین
 • فرم تکمیل شده معاینه اولیه مشمولان نظام وظیفه
 • کپی شناسنامه تمام افراد خانواده اعم از : پدر ، مادر ، خواهر ، برادران ، همسر ، فرزند

قوانین معافیت سربازی کفالت همسر

قوانین معافیت سربازی کفالت همسر می تواند قوانین کمی سختگیرانه ای باشد . نه تنها این قوانین ، بلکه سایر قوانین نظام وظیفه در سال های گذشته سخت گیرانه تر شده است . زیرا با این قوانین مشمولین نمی توانند به راحتی از معافیت ها استفاده کنند . هر ساله شاهد تغییرات زیادی در قوانین تصویب شده ی سازمان نظام وظیفه ی عمومی ناجا بوده ایم . اما در سال های اخیر این تغییرات شدت زیادی گرفته است . زیرا تعداد سربازان هر ساله با کاهشی چشمگیر روبرو بوده است . بنابراین نیاز است که مشمولین همیشه اطلاعات خود را به روز کرده و از آخرین اخبار مربوط به سازمان نظام وظیفه و انواع معافیت ها مطلع باشند .

درباره معافیت کفالت همسر مشمولین باید دقت داشته باشند که در سال های گذشته این قوانین وجود داشته و به راحتی می توانستند از کفالت همسر استفاده کنند . اما بیانیه های جدید حاکی از صحبت های دیگری است . سردار موسی کمالی درباره معافیت کفالت همسر این چنین اظهار دارد که : در سال های اخیر مشمولین برای سو استفاده از شرایط معافیت با افراد معلول ازدواج می کردند . به همین دلیل تعداد زیادی از متقاضیان از این طریق معاف می شدند . اما اخبار جدید نظام وظیفه از تغییر این قانون سخن می گوید . سازمان نظام وظیفه در بیانیه ای جدید  اعلام کرد که آن دسته از مشمولینی که با افراد معلول ازدواج می کنند نمی توانند از معافیت استفاده کنند . فقط در صورتی این اتفاق خواهد افتاد که همسر فرد مشمول بعد از ازدواج با مشکل معلولیت روبرو شود .


بیشتر بخوانید: چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم


نظام وظیفه

نحوه گرفتن معافیت سربازی کفالت همسر

نحوه گرفتن معافیت سربازی کفالت همسر مانند سایر معافیت ها از طریق دفاتر الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ امکان پذیر خواهد بود . زیرا باید پس از یررسی شرایط مشمولین درخواست خود را از طریق نزدیک ترین مرکز پلیس + ۱۰ به منزل خود ارائه داده و آن را به ثبت برسانند . سپس با جمع آوری مدارک گفته شده در بالا و تحویل مدارک کامل به این مراکز درخواست ثبت شده توسط سازمان نظام وظیفه بررسی می شود . اگر مشمولین دارای شرایط معافیت کفالت باشند . از مشمول دعوت می شود تا در کمیسیون هیئت رسیدگی شرکت کرده و در آنجا رای نهایی صادر خواهد شد .

پس از صدور رای نهایی توسط شورای رسیدگی مشمولینی که رای مثبت دریافت کرده اند خواهند توانست کارت معافیت خود را سریعا دریافت کنند . کارت معافیت امروزه از طریق دفاتر پستی برای متقاضیان عزیز پست خواهد شد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت کفالت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 شرایط معافیت سربازی کفالت همسر چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه  شرایط معافیت سربازی کفالت همسر چگونه است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 14 نظر:

 1. سلام و درود
  همسر بنده ۲ ماه پس از عقد تومور استخوانی بدخیمی را خارج کردن و شیمی درمانی میشن ایا میتوانم از معافیت استفاده کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   باید مدارک را جمع آوری و اقدام نمایید

 2. سلام من همسدم تشنجی است گذاری دو فرزند هستم مستاجر ومتولد ۷۲ هستم چکار کنم

  1. سلام
   اگر بعد از انجام معاینات پزشکی مشخص شود که همسر شما به مراقبت نیاز دارد شما با گرفتن معافیت کفالت همسر، از رفتن به خدمت معاف میشوید البته این در صورتی است که بیماری همسر بعد از ازدواج ایجاد شده باشد.

   1. سلام همسر من خارج از ایران هست وبا توجه به مشکلات روحی دچار افسردگی و مشکلات روانی هست و قرص مصرف میکنم دارای بیماری اعصاب هست آیا شرایط گرفتن کفالت همسر میشوم

    1. سلام وقت بخیر
     باید مدارک پزشکی را آماده نمایید ودرخواست خود را ارائه دهید تا رای پزشکی مشخص شود

 3. سلام همسرم گلوکوم داره و دید چشم راستش رو از دست داده آیا میشه معافیت کفالت بگیرم؟
  تقریبا هفت سال هم غیبت دارم…

  1. سلام
   دریافت معافیت کفالت همسر دارای شرایط خاصی است. یکی از این شرایط این است که شما شرایط معافیت را قبل از وارد شدن به دوره غیبت از سربازی داشته باشید. یعنی تنها اگر بیماری همسر شما از قبل از تاریخ غیبتتان وجود داشته، میتوانید معافیت بگیرید.

 4. همسر بنده بیماری عدم جذب کلسیم توسط کلیه دارد ایا میتوانم از کمسیون کفالت وی استفاده کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   شدت و نوع بیماری یکی از فاکتورهای مهم در این نوع معافیت است و در صورتی که بیماری همسر شما تایید شود و وضعیت جسمی ایشان به نحوی باشد که به کسی برای مراقبت و نگهداری و انجام امور فردی نیاز داشته باشد، میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید. رای در این مورد بر عهده کمیسیون پزشکی نظام وظیفه و با انجام آزمایشات میباشد.

 5. سلام و عرض احترام
  همسر بنده بیماری عدم‌جذب کلسیم توسط کلیه داره همچنین قوز قرنیه هم‌ داشته عمل کرده میتونم‌ معافیت کفالت بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر
   معافیت کفالت همسر تنها به افرادی تعلق میگیرد که همسرشان به عنوان معلول شناخته شود و این موضوع به رای و نظر کمیسیون های پزشکی بستگی دارد. علاوه بر این اگر همسر شما معلول شناخته شود این معلولیت باید مربوط به بعد از ازدواج باشد تا بتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

 6. همسر بنده دارای معلولیت شنوایی هست،من تازه اقدام کردمو کاراشو انجام دادم بهم گفتن که پروندش باید بره کمیسیون پزشکی و اسفند ماه کمیسیونشه اعزام من هم اسفنده آیا میتونم از این طریق اعزاممو برای برج ۲سال۹۹تمدید کنم؟

  1. سلام
   بله شما میتوانید با ارائه ی مدارک مبنی بر بیماری همسرتان برای تمدید اقدام کنید. البته باید به این نکته اشاره کنیم که به دلیل شیوع ویروس کرونا کلیه ی اعزام های اسفند ماه به اردیبهشت سال بعد موکول شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068