شرایط معافیت نظام وظیفه ۹۸ چگونه است؟

شرایط معافیت نظام وظیفه چگونه است؟
به اشتراک بگذارید

شرایط معافیت نظام وظیفه چگونه است؟

 شرایط معافیت نظام وظیفه از شرایطی است که امروزه درصد زیادی از مشمولین می خواهند از آن بهره مند باشند . این شرایط معافیت نظام وظیفه برای آن دسته از مشمولین قابل قبول خواهد بود که در گزوهی از انواع معافیت ها قرار دارند . همانطور که می دانید جوانان در کشور ما در پایان سن ۱۸ سالگی مجبورند به خدمت سربازی بروند . گذراندن ۲۱ ماه دوره خدمت ضرورت کار آسانی نخواهد بود . به همین دلیل درصد زیادی از آنان تصمیم می گیرند از انواع معافیت ها استفاده کنند و برای این کار به دنبال اطلاعات مفید هستند تا بتوانند از مشاوره معافیت کمک گرفته و از شرایط معافیت نظام وظیفه و مدارک معافیت خدمت  را به طور کامل جویا شوند . با مراجعه به مشاوره نظام وظیفه میتوانید از انواع شرایط معافیت ها و … بهره مند شوید .

برای گرفتن و بهره مندی از انواع معافیت های سربازی مانند : معافیت تحصیلی ، معافیت کفالت ، معافیت پزشکی خدمت سربازی ، معافیت مددجویان ، معافیت ایثارگران و سایر معافیت ها  مشمولین باید شرایط معافیت نظام وظیفه را به طور کامل مطالعه نمایند . یعنی اطلاعات کافی در زمینه انواع معافیت ها داشته باشند . تا بتوانند بهترین راه را انتخاب کرده و معافیت خود را بگیرند .

به طور مثال گرفتن معافیت پزشکی سربازی دارای شزایط و ضوابط خاصی است است که از شرایط معافیت نظام وظیفه به شمار می آید . اینکه مدت زمان معافیت پزشکی سربازی چقدر است یا مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی خدمت سربازی چیست   مشمولین باید با دقت آن ها را مطالعه کرده و اطلاعات کافی در زمینه معافیت پزشکی خدمت سربازی بدست آورند .


بیشتر بخوانید: توجیه غیبت خدمت سربازی و بهره مندی از معافیت نظام وظیفه


شرایط معافیت نظام وظیفه کفالت

 شرایط معافیت نظام وظیفه کفالت بسیار گسترده است . زیرا معافیت کفالت انواع مختلفی دارد که بسیاری از مشمولین ممکن است از این شرایط معافیت نظام وظیفه کفالت بهره مند باشند . از اصلی ترین شرایط معافیت نظام وظیفه کفالت می توان به سه شرط زیر اشاره کرد :

 1. مشمولین نباید وارد غیبت غیر موجه شده باشند . یعنی با ورود به سن مشمولیت باید برای انجام کارهای اداری معافیت خود اقدامات لازم را انجام دهند .
 2. مشمول باید وارد سن مشمولیت بشود . پس از آن می تواند پیگیر کارهای معافیت کفالت خود باشد .
 3. مشمولین باید تنها فرزند ذکور بالای سن مشمولیت پدر ، مادر یا سایر بستگان خود باشند تا بتوانند کفالت آن ها را به عهده بگیرند .

مشمولین متقاضی معافیت های کفالت باید این سه شرط را داشته باشند تا بتوانند مراحل اولیه معافیت کفالت را پشت سر بگذارند . در واقع این ها اصلی ترین و مهم ترین شرایط معافیت نظام وظیفه کفالت می باشد .

شرایط معافیت نظام وظیفه کفالت

مدارک مورد نیاز برای اقدام معافیت های کفالت :

 • تکمیل برگه شماره یک وضعبت مشمولان .
 • تکمیل برگه شماره ۲ معاینه اولیه مشمولان .
 • تکمیل برگه شماره ۴ وضعیت مشمولان .
 • اصل شناسنامه مشمول به همراه کپی از تمام صفحات آن .
 • اصل کارت شناسایی ملی مشمول به همراه کپی از آن .
 • یک عدد عکس ۳*۴ رنگی با زمینه ی سفید .
 • گواهی اشتغال به خدمت برای آن دسته از افرادی که در حین خدمت برای معافیت کفالت اقدام می کنند .
 • کپی از تمام صفحات شناسنامه اعضای خانواده مانند ( پر ، مادر ، خواهر ، برادر )
 • اصل آخرین مدرک تحصیلی به همراه کپی تایید شده ی آن توسط دفتر اسناد رسمی .

  بیشتر بخوانید: نظام وظیفه : چگونه معافیت سربازی بگیریم


شرایط معافیت نظام وظیفه عمومی

شرایط معافیت نظام وظیفه عمومی برای انواع معافیت ها متغیر خواهد بود . قبل از اینکه شرایط معافیت نظام وظیفه عمومی را مورد بررسی قرار دهیم با انواع معافیت ها آشنا خواهید شد . شناخت انواع معافیت ها به مشمولین کمک می کند تا بتوانند شرایط معافیت نظام وظیفه خود را بررسی کرده و بهترین راه را انتخاب کنند .

انواع معافیت ها

انواع معافیت هایی که مشمولین می توانند از آن ها استفاده کنند در این مقاله آورده شده است آن ها را مطالعه کنید :

 • معافیت های پزشکی : به معافیت هایی اطلاق می شود که مشمولین به دلیل جود بیماری جسمی و روحی قادر به انجام خدمت دوره ضرورت خود نباشند . ( که این نوع معافیت خود به سه نوع معافیت تقسیم می شود : معافیت دائم ، معافیت موقت ، معافیت از انجام خدمات رزمی )
 • معافیت ایثارگران : این معافیت مخصوص فرزندان شاهد و ایثارگر می باشد .که بر اساس درصد جانبازی ، مدت اسارت و مدت جبهه ی پدر مشمولین آن ها می توانند از معافیت یا کسری خدمت سربازی استفاده کنند .
 • معافیت های کفالت : انواع معافیت هایی که مشمولین به عنوان مراقب و نگهدارنده ی فردی از خانواده یشان از این نوع معافیت بهره مند خواهند بود .
 • معافیت مددجویان : معافیتی که به اعضای سازمان های بهزیستی ، کمیته امداد و سازمان های مرتبط دیگر داده می شود . این افراد می توانند از معافیت مددجویان استفاده کنند .
 • معافیت بخشودگی سنی : این معافیت برای آن دسته از افرادی است که از رفتن به خدمت سربازی سر باز زده و وارد غیبت شدند . پس از گذشت چندین سال عفو رهبری خورده و معافیت خود را می توانند دریافت کنند .
 • معافیت تحصیلی : در مورد این نوع معافیت مشمولین باید در نظر داشته باشند که این معافیت به صورت موقت بوده و مشمول بعد از پایان تحصیلات خود باید برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت خود به سازمان نظام وظیفه مراجعه کند .

  بیشتر بخوانید: اطلاعیه ها معافیت موارد خاص – مشاوره نظام وظیفه


شرایط معافیت نظام وظیفه برای فرزندان نظامیان

شرایط معافیت نظام وظیفه برای فرزندان نظامیان

شرایط معافیت نظام وظیفه برای فرزندان نظامیان و هم چنین کسری خدمت برای آن ها بر اساس آخرین بیانیه ی اعلام شده توسط سردار ابراهیم کریمی قابل اجرا خواهد بود . یکی از این شرایط معافیت نظام وظیفه برای فرزندان نظامیان بر اساس بند د ماده ۸۸ قانون معافیت سازمان نظام وظیفه به این صورت می باشد که به ازای هر ماه سابقه جبهه یک ماه کسری خدمت به مشمولین اعطا خواهد شد . هم چنین به ازای هر ماه اسارت پدر یا یک درصد جانبازی همان یک ماه از خدمت فرزندان نظامیان و آزادگان کسر می شود . هر ساله بر اساس این قانونن تصویب شده خدود ۲۰ هزار نفر امکان استفاده از این تسهیلات را خواهند داشت و از این شراییط بهره مند می شوند .


بیشتر بخوانید: اطلاعیه ها معافیت ایثارگری – مشاوره نظام وظیفه


شرایط معافیت نظام وظیفه برای معافیت تحصیلی

شرایط معافیت نظام وظیفه برای معافیت تحصیلی  به این صورت خواهد بود که برای هر مقطع تحصیلی سنوات خاصی مقرر شده است . یعنی مشمولین پس از رسیدن به سن مشمولیت به جای اینکه مراحل اعزام به خدمت را انجام دهند می توانند ازشرایط معافیت نظام وظیفه برای معافیت تحصیلی استفاده کرده و ادامه تحصیل دهند . تا زمانی که مشمولین مشغول به تحصیل هستند در معافیت تحصیلی به سر می برند و غیبتی برای آن ها رد نخواهد شد . اما بعد از اتمام سنوات مجاز مشمولین باید نسبت به انجام مراحل اعزام به خدمت خود اقدام کنند . مشمولین باید با توجه به سقف مجاز این سنوات مدرک تحصیلی در هر مقطع را دریافت کنند .

سنوات مجاز برای استفاده از شرایط معافیت نظام وظیفه برای معافیت تحصیلی :

 • دوره ی کاردانی : ۲ سال و ۶ ماه .
 • دوره کارشناسی ناپیوسته : ۳ سال .
 • دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته : ۳ سال .
 • دوره کارشناسی پیوسته : ۵ سال .
 • دوره کارشناسی ارشد پیوسته : ۶ سال .
 • دوره ی دکتری پزشکی پیوسته : ۸ سال .
 • دوره دکتری  تخصصی ناپیوسته : ۶ سال .

شرایط معافیت نظام وظیفه برای معافیت تحصیلی

مشمولین می توانند اطلاعات بیشتر را از طریق مرکز مشاوره نظام وظیفه آویزه و سایت این مرکز به دست آورند . زیرا بسیاری از عزیزان سعی دارند از رفتن به خدمت سربازی امتناع کنند . برای استفاده از انواع معافیت ها مشمولین باید اطلاعات کافی بدست آورند . برای کسب اطلاعات با مشاورین ما در تماس باشید . هم چنین عزیزان می توانند برای مشاوره معافیت پزشکی نیز با مرکز مشاوره معافیت پزشکی و مشاورین متخصص در این زمینه ارتباط برقرار کنند . این مرکز در تمام زمینه های نظام وظیفه به خصوص معافیت خدمت سربازی مشمولین را راهنمایی می کند .


بیشتر بخوانید: اطلاعیه ها معافیت تحصیلی – مشاوره نظام وظیفه


شرایط معافیت نظام وظیفه ۹۸ چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت نظام وظیفه ۹۸ چگونه است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068