شرایط معافیت پزشکی سربازی را بدانیم

شرایط معافیت پزشکی سربازی
به اشتراک بگذارید

شرایط معافیت پزشکی سربازی را بدانیم

 شرایط معافیت پزشکی سربازی مانند سایر معافیت ها دارای قوانین و شرایط خاص خود می باشد . همانطور که می دانید جوانان باید پس از ورود به سن ۱۹ سالگی برای رفتن به خدمت وظیفه عمومی اقدام کرده و مراحل اعزام به خدمت خود را انجام دهند . اما امروزه رفتن به خدمت برای جوانان مانند یک کابوسی بزرگ تلقی می شود که آن ها را ترغیب می کند تا اطلاعات لازم در زمینه مشاوره معافیت را بدست آورده و راه های مختلف را  تجربه کنند تا بتوانند معافیت خود را بگیرند . مشمولین می توانند از راه های مختلفی برای گرفتن معافیت سربازی اقدام کنند .

این راه های معافیت بسیار متنوع هستند که شامل : معافیت ایثارگری ، معافیت مددجویان ، معافیت تحصیلی ، معافیت کفالت ، معافیت پزشکی و معافیت شرط سنی ( رهبری )  می باشد . که مشمولین باید طبق شرایط خود برای هرکدام از این نوع معافیت ها اقدام کرده و مراحل آن را بگذرانند . مرکز مشاوره معافیت پزشکی در این مقاله درمورد تمام شرایط معافیت پزشکی سربازی ، مشاوره نظام وظیفه و هم چنین مراحل گرفتن این نوع معافیت صحبت خواهد کرد .

در واقع گرفتن معافیت پزشکی یکی از راه های آسان معافیت می باشد که مشمولین می توانند به راختی از دو سال خدمت اجباری معاف می شوند . اگر بخواهید راجع به قوانین و شرایط معافیت پزشکی سربازی بیشتر بدانید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید . در اینجا باید شرایط معافیت پزشکی سربازی را بدانید تا بتوانید برای گرفتن این نوع معافیت اقدام کنید .


بیشتر بخوانید:  راه های معافیت پزشکی خدمت سربازی


مراحل شرایط معافیت پزشکی سربازی

مراحل شرایط معافیت پزشکی سربازی یکی از مسائلی است که مشمولین باید اطلاعات لازم درباره ی آن ها را کسب کرده و مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی خدمت سربازی خود را با دقت آماده کنند تا بتوانند مراحل شرایط معافیت پزشکی سربازی را طی کرده و از شرایط معافیت پزشکی سربازی استفاده کنند و کارت معافیت خود را بگیرند . مراحل اقدام برای معافیت پزشکی را در ادامه یه طور مفصل توضیح خواهیم داد .

مراحل دریافت انواع معافیت های پزشکی :

 • قبل از هرچیز مشمولین باید مدارک پزشکی خودد را به طور کاملی جمع آوری کنند .
 • مشمولین بعد از اطمینان از بیماری خود اولین قدم این است که درخواست معافیت پزشکی خود را از طریق دفاتر الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ ثبت کند .
 • پس از ثبت درخواست مشمولین باید مدارک خود را تکمیل کرده و به سازمان نظام وظیفه تحویل دهند .
 • بعد از ۱۵ تا ۲۰ روز مشمولین معرفی نامه ی بیمارستان را دریافت کرده و برای معاینات اولیه باید به بیمارستان های زیر نظر نیروهای مسلح مراجعه کنند . ( البته بیمارانی که دارای نقص عضو هستند و مشکل نقص عضو آن ها با چشم قابل رویت است نیازی به رفتن به بیمارستان برای معاینه نخواهند داشت . )
 • بعد از انجام معاینات اولیه در بیمارستان ، مشمولین برای حضور در جلسه شورایی پزشکی دعوت خواهند شد . در کمیسیون پزشکی رای نهایی توسط شورای پزشکی صادر خواهد شد . بنا بر رای شورای پزشکی مشمولین می توانند کارت معافیت پزشکی خود را بگیرند .

  بیشتر بخوانید:  شرایط معافیت پزشکی و استخدام


مراحل شرایط معافیت پزشکی سربازی

جدیدترین شرایط معافیت پزشکی سربازی

جدیدترین شرایط معافیت پزشکی سربازی در خصوص به کار گیری پزشکان معتمد برای معاینه مشمولین می باشد . همانطور که در بالا نیز اشارهه کردیم بر اساس ماده ۴۱ از قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی همه مشمولین باید قبل از اعزام به خدمت خود توسط یک پزشک معتمد از پزشکان نیروی مسلح معاینه شده و سلامتی جسمی و روانی او تایید شود . بر همین اساس سازمان نظام وظیفه و ستاد نیروهای مسلح در راستای ارتقا سطح کیفی و بهینه سازی معاینه مشمولین با حدود یک هزار و صد پزشک معتمد را برای همکاری در سطح کشور و زیر نظر سازمان نظام وظیفه عمومی قرارداد بسته اشت .

هم چنین این پزشکان با دفاتر الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ به صورت الکترونیکی در ارتباط خواهند بود . در صورتی که مشمولین به نظر پزشک معتمدد سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معترض باشند می توانند درخواست خود را در شورای پزشکی وظیفه عمومی مطرج کنند . این دخواست ها در کمیسیون پزشکی مورد بررسی قرار خواهد گرفت .


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی


شرایط معافیت پزشکی سربازی چیست ؟

 شرایط معافیت پزشکی سربازی چیست ؟ مشمولین چگونه می توانند از شرایط معافیت پزشکی سربازی استفاده کنند ؟ مدت زمان معافیت پزشکی سربازی و مدارک معافیت خدمت برای گرفتن معافیت پزشکی سربازی چیست ؟ این ها سوال هایی است که در اینجا برای مشمولین مطرح خواهد بود . مشمولین برای گذراندن مراحل معافیت پزشکی خدمت سربازی باید قبل از هرچیز مدارک خود را آماده کرده و به سازمان نظام وظیفه اراه دهند . مشاوره معافیت پزشکی به مشمولین اطلاعات کافی درباره مدارک مورد نیاز برای گرفتن معافیت پزشکی سربازی را در ادامه خواهیم داد .


بیشتر بخوانید: مراحل معافیت پزشکی خدمت سربازی


آیین نامه ها و شرایط معافیت پزشکی سربازی

آیین نامه ها و شرایط معافیت پزشکی سربازی

آیین نامه ها و شرایط معافیت پزشکی سربازی درمورد رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی مشمولین در حال تحصیل این گونه عمل خواهد کرد : بر اساس ماده ۱۰ این آیین نامه ها و شزایط معافیت پزشکی سربازی اگر مشمولین در حال تحصیل بوده و از معافیت تحصیلی بهره مند هستند نمی توانند برای معافیت پزشکی اقدام کنند . این مشمولین باید مقطع تحصیلی خود را به اتمام رسانده و سپس بعد از تمام شدن دوره ی تحصیلی برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کنند . البته این نکته را نیز باید به خاطر داشته باشید این آیین نامه برای افرادی که دچار نقص عضو یا بیماری های خاص هستند در نظر گرفته نمی شود .

مرکز مشاوره نظام وظیفه مشمولین را در زمینه های جدیدترین شرایط معافیت پزشکی سربازی ، آیین نامه ها و شرایط معافیت پزشکی سربازی ، مراحل شرایط معافیت پزشکی سربازی و  شرایط معافیت پزشکی سربازی راهنمایی خواهد کرد .


بیشتر بخوانید: جزئیات معافیت پزشکی خدمت سربازی


 

ماده قانون های ۲۷ و ۳۹ معافیت پزشکی

ماده ۲۷ قانون معافیت پزشکی حین خدمت مشمولین نظام وظیفه عمومی :

البته باید مشمولین بدانند که برخی معافیت های حین خدمت نیز وجود دارد که مشمولین می توانند از آن ها استفاده کنند . این مسئله بر طبق ماده ۲۷ از قوانین نظام وظیفه عمومی ، افرادی که در حین خدمت دچار بیماری یا نقص عضو شوند و طول درمان بیماری آن ها از ۶ ماه بیشتر باشد . طبق نظر و رای شورای پزشکی این افراد  می توانند از معافیت پزشکی حین خدمت استفاده کرده و کارت معافیت خود را بگیرند .

ماده ۳۹ قانون معافیت پزشکی مشمولین نظام وظیفه :

در این ماده قانون سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین از نظر سلامت روانی و جسمانی به ۴ گروه تعلق دارند .

 1. گروه اول مشمولین سالم از نظر جسمی و روانی هستند و دوره ی ۲۱ ماهه ی ضرورت را به طور کامل می گذرانند .
 2. گروه دوم مشمولینی هستند که دچار بیماری بوده و فقط معاف از رزم می شوند .
 3. گروه سوم مشمولینی هستند ک دچار عدم رشد و بیماری هستند و به طور موقت از رفتن به خدمت معاف می شوند . ( معتادان به مواد مخدر در این گروه قرار دارند )
 4. گروه چهارم بیماران و نقص عضوهایی هستند که با رای شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی از سربازی معاف دائم می شوند .

  بیشتر بخوانید: انواع بیماری های معافیت پزشکی خدمت سربازی


مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت سربازی

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت سربازی :

 • تکیمل برگه شماره یک (فرم وضعیت مشمولین ) .
 • تکمیل برگه شماره ۲ ( فرم معاینه اولیه پزشکی ) .
 • تکمیل برگه شماره ۵ ( برگه مربوط به واکسیناسیون ) .
 • اصل کارت شناساسس ملی مشمولین به همراه کپی از آن .
 • اصل شناسنامه مشمولین و کپی از تمام صفحات آن .
 • اصل گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمولین به همراه کپی تایید شده ی آن توسط سازمان مربوطه .
 • یک قطعه عکس ۳*۴ رنگی با زمینه سفید .
 • افتتاح حساب .

اما مشمولین باید به این نکته نیز دقت داشته باشند که علاوه بر اینکه گرفتن معافیت پزشکی آن ها را از رفتن به سربازی معاف می کند . در واقع نیاز نیست آن ها ۲۱ ماه دوره ی ضرورت را بگذرانند . اما این نوع معافیت دارای معایبی نیز می باشد . اول از همه اینکه نوع معافیت بر روی کارت پایان خدمت افراد زده می شود . یعنی معافیت پزشکی روی کارت پایان خدمت افراد درج شده و آن ها از این پس نمی توانند در بیشتر ارگان های دولتی استخدام شوند . همانطور که می دانید بیشتر ارگان ها و سازمان های دولتی برای استخدام ، سلامت جسمی و روحی کامل افراد برایشان در اولویت قرار دارد . به طور مثال کسانی که دارای کارت معافیت پزشکی هستند به هیچ عنوان نمی توانند در نیروی انتظامی مشغول به کار شوند .


بیشتر بخوانید: معافیت پزشکی حین خدمت


خدمات کلان مرکز مشاوره آویژه در زمینه نظام وظیفه

 

شرایط معافیت پزشکی سربازی را بدانیم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت پزشکی سربازی را بدانیم

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068