شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی

شرایط معافیت پزشکی
به اشتراک بگذارید

شرایط معافیت پزشکی سربازی برای دست یابی به معافیت خدمت سربازی جزء موارد سوال برانگیزی است که جزئیات و شرایط زیادی دارد و برای رسیدن به موفقیت در امر معافیت لازم است از همه ی این راه ها آگاهی کاملی داشته باشید . در این مقاله می خواهیم به توضیحی درباره شرایط معافیت پزشکی بپردازیم تا بتوانیم در این مسیر کمک کوچکی به شما عزیزان کرده باشیم .

ابتدا لازم است بدانید از صبح بعد از تولد هجده سالگیتان شما جز مشمولان خدمت سربازی محسوب می شوید پس باید یا برای دریافت دفترچه ی اعزام به خدمت اقدام کنید یا هرچه سریع تر به دنبال راه های معافیت بگردید . اگر گزینه دوم را انتخاب کردید پوشیدن کفش های آهنین را فراموش نکنید . مشاوره نظام وظیفه در این زمینه راهنمای خوبی برای شما عزیزان می باشد.

برای دریافت کارت معافیت سربازی راه های زیادی از جمله : معافیت کفالت ، فرزند ایثارگری ، کهولت سن و … وجود دارد که معافیت پزشکی هم یکی از آن ها است .

شرایط معافیت پزشکی سربازی


بیشتر بخوانید: نظام وظیفه : معافیت خدمت سربازی چیست


شرایط معافیت پزشکی سربازی دارای یکسری کلیات است که معمولا طی سالیان گذشته تغییری نکرده است اما ممکن است جزئیاتی از آن مانند انواع بیماری ها یا مقدار درصد های درنظر گرفته شده هر ساله تغییر کند در نتیجه آگاهی داشتن از جزئیات جدید شرایط معافیت پزشکی امر مهمی است که ممکن است همه ی افراد مشمول به آن آگاه نباشند ، برای حل این مسئله می توانید به مراکز مشاوره مراجعه کنید تا در این مسیر چراغ راهتان باشند . مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه با در نظر گرفتن کادری متخصص و مجرب به کار، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد .

نکته بسیار مهمی که ممکن است خیلی ها از آن غافل بمانند این است که شما حتی با داشتن شرایط معافیت پزشکی اگر خیلی دیگر اقدام به پیگیری کنید این شانس را از دست می دهید و مشمول به خدمت سربازی می شوید پس همواره مراقب زمان باشید .

شرایط معافیت پزشکی هر ساله توسط سازمان نظام وظیفه اعلام می شود و برای تایید آن نیاز به ارائه یکسری مدارک است .


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی ۹۸


شرایط معافیت پزشکی سربازی

شرایط معافیت پزشکی سربازی در دفترچه راهنمای خدمت سربازی با تمام جزئیات ذکر می شود اما لازم است به یکسری کلیات از آن بپردازیم تا شما راحت تر اطلاعات در دسترستان قرار بگیرد . بسته به شرایط با داشتن هریک از شرایط معافیت پزشکی سربازی به یکی از معافیت های دائم یا موقت دست پیدا می کنید .

در واقع شرایط معافیت پزشکی سربازی فرصت مناسبی برای افرادی است که دچار نقص جسمی یا روحی هستند اما ممکن است نسبت به وضعیت جسمانی شما برای نقص های جزعی تنها معافیت رزمی دریافت کنید . شرایط معافیت پزشکی سربازی نیاز به تاییدیه هایی از سوی پزشک مورد تایید سازمان نظام وظیفه مشخص می شود و به فرد معافیت داده می شود .


بیشتر بخوانید: معافیت پزشکی حین خدمت


شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی

شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی شامل یکسری از بیماری ها می شود که در زیر به توضیح آن می پردازیم

لیست بیماری های معافیت پزشکی

۱٫بیماری های عمومی

۲٫بیماری های غدد

۳٫بیماری های پوست و بافت های زیر پوستی

۴٫بیماری های مغز و اعصاب

۵٫بیماری های روحی مانند اعصاب و روان

۶٫جراحی های مغز و اعصاب

۷٫بیماری های مربوط به ریه

۸٫بیماری های استخوان

۹٫بیماری های دستگاه گوارش

۱۰٫خون

۱۱٫دستگاه ادراری و تناسلی

۱۲٫بیماری های فک و دهان و دندان

۱۳٫چشم و مشکلات بینایی

۱۴٫گوش و حلق و بینی

۱۵٫بیماری های قلب و عروق

۱۶٫بیماری های عفونی

البته بیماری های ذکر شده هرکدام توضیحات خاص خود را دارند که در شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی می توانید آن را مطالعه نمایید . در این راه می توانید از مرکز های مشاوره نظام وظیفه کمک بگیرید . شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی باید در مرحله اول مورد تایید پزشک اولیه قرار بگیرد سپس توسط شورای پزشکی بیمارستان تایید شود و در آخر شورای پزشکی وظیفه عمومی تمام موارد را بررسی می کند .


بیشتر بخوانید: چگونه معافیت پزشکی بگیریم ؟


شرایط معافیت پزشکی چشم

شرایط معافیت پزشکی چشم یکی از پرکاربرد ترین معافیت های خدمت سربازی است که همواره موجب معافیت تعداد زیادی از مشمولان می شود اما شرایط و محدودیت های زیادی دارد که آگاهی از تمام آن ها بسیار مهم و ضروری است .

این نوع از معافیت برای افرادی در نظر گرفته شده است که دید واضحی ندارد در نتیجه نه توان تیراندازی دارند و نه در شب ها دید مناسبی دارند پس نه نگهبان های خوبی می شوند نه مدافعان خوبی و حتی ممکن است جان خود یا دیگران را به خطر بیاندازند در نتیجه بهتر است از همان ابتدا از این خدمت دو ساله معاف شوند .

به طور مثال یکی از شرایط معافیت پزشکی چشم درجه ضعیفی چشم است که خود شاخه های پزشکی و تخصصی زیادی را شامل می شود . برای معافیت دائم درجه چشم ، قوز قرنیه ، آستیگماتیسم بودن چشم ، ناخنک و ….  می توانند موجب معافیت شوند . اما در نظر داشته باشید اگر این نقص بینایی برای یکی از چشم ها باشد موجب دریافت معافیت رزمی می گردد و در صورت نقص هر دو چشم موجب معافیت دائم به فرد مشمول خواهد شد .


بیشتر بخوانید: مدت زمان معافیت پزشکی خدمت سربازی


برای آگاهی از شرایط معافیت خدمت سربازی با آویژه تماس بگیرید

 • معافیت سربازی
 • مجموع نمره چشم برای معافیت ۹۸
 • هیپرمتروپی یعنی چی؟
 • کسری خدمت ایثارگری
 • معافیت ایثارگری
 • کارت ایثارگری کسری خدمت
 • روش های معافیت سربازی
 • شرایط جدید معافیت سربازی
 • بند ۱۲ معافیت سربازی
 • قانون معافیت از خدمت سربازی
 • سن سربازی
 • آموزشی سربازی
 • فواید سربازی
 • مدت زمان سربازی

بیشتر بخوانید: جزئیات آخرین خبر های معافیت پزشکی


آیین نامه و شرایط معافیت پزشکی

آیین نامه و شرایط معافیت پزشکی آنقدر دارای جزئیات و حساسیت های خاص خودش است که کوچک ترین مواردی نیز در آن لحاظ گردیده و انواع بیماری ها با تمام جزئیات در آن شرح داده شده است تا فرد مشمول در صورت داشتن هرگونه مشکل جسمی یا روحی بتواند از این قابلیت و امتیاز خود استفاده کند و در خدمت سربازی موجب آسیب رساندن به خود یا اطرافیانش نشود .

توسط آیین نامه و شرایط معافیت پزشکی مشخص شده است که افراد دارای شرایط معافیت پزشکی باید مدارک مورد نظر را آماده نمایند و به دنبال تاییده های لازم بگردند .

از جمله مدارک مورد نیاز برای اخد کارت معافیت داشتن اصل و کپی کارت ملی ، اصل و کپی شناسنامه و عکس پرسنلی است . توجه داشته باشید تکمیل مدارک مورد نیاز بسیار مهم است چه بسا شما شرایط معافیت را داشته باشید اما با تکمیل نکردن مدارک مورد نیاز شانس خود را برای دریافت معافیت از دست می دهید .

زمانی که فرم هایتان تکمیل می شود تمام مدارک و موارد ذکر شده از بیماریتان به یک کمیسیون پزشکی تحویل داده می شود و پس از تایید در جلسه شورای پزشکی در صورت قبول بیماری کارت پایان خدمت شما صادر می شود . در نظر داشته باشید بیماری ها و نقص عضو هایی که به وضوح مشخص هستند نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارند .


بیشتر بخوانید: اطلاعیه ها معافیت پزشکی – مشاوره نظام وظیفه


دیگر موارد مربوط به معافیت پزشکی سربازی

 • معافیت پزشکی سربازی ۹۸
 • مراحل معافیت پزشکی

 • نحوه درخواست معافیت پزشکی
 • شرایط معافیت پزشکی سربازی ۹۸
 • انواع معافیت سربازی
 • معافیت پزشکی حین تحصیل
 • آیین نامه جدید معافیت پزشکی
 • دفترچه معافیت پزشکی ۹۸

 • سن معافیت سربازی
 • کمیسیون پزشکی نظام وظیفه
 • معافیت پزشکی خارج از کشور
 • لیست بیماری های معافیت پزشکی حین تحصیل

نکته حائز اهمیت از اطلاع نسبت به روند رسیدگی به پرونده معافیت پزشکی این است که اگر در یکی از مراحل رسیدگی به پرونده به مشکلی برخوردید با آگاهی از آن به دنبال برطرف کردن مشکل باشید و سردرگم نشوید .

نکته این جا است که اگر در این مسیر با مشاور متخصص در ارتباط باشید با در نظر گرفتن شرایط ویژه به خودتان برایتان تصمیم گیری خواهد کرد و مسیر منحصر به خودتان را پیدا خواهد کرد و شما را درگیر کارهای اداری پیچیده و بی نتیجه نخواهد کرد .

همچنین در آیین نامه نظام وظیفه مشمولان به خدمت سربازی به چهار دسته کلی تقسیم می شوند:

۱٫کسانی که چه از نظر جسمی چه روحی سالم هستند و بی بروبرگرد باید به خدمت بروند .

۲٫کسانی که دچار نقص عضو جزعی هستند اما قادر به انجام حرکات رزمی نیستند درنتیجه تنها معاف از رزم می شوند .

۳٫کسانی که به دلیل رشد بیماری یا ابتلا به آن فعلا قادر به رفتن خدمت نیستند و معافیت موقت دریافت می کنند تا زمان به دست آوردن سلامت کامل دوباره مشمول خدمت شوند .

۴٫کسانی که به دلیل داشتن نقص عضو ویا بیماری که همواره همراهشان است برای همیشه از خدمت معاف می شوند .

به طور کلی امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات اولیه لازم را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم و در ادامه راه با مشاوران مرکز مشاوره آویژه همراهتان باشیم تا در این مسیر به موفیت دلخواهتان برسید .

شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068