شرط معدل برای دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد؟

شرط معدل برای دانشگاه علمی کاربردی

شرط معدل برای دانشگاه علمی کاربردی مقرر شده است

دانشگاه علمی کاربردی برای تعدادی از رشته های خود شرط معدل را مقرر کرده است. اکثر داوطلبانی که وارد دانشگاه علمی کاربردی میشوند دارندگان مدرک دیپلم متوسطه یا افرادی هستند که در کنکور سراسری موفق به پذیرش در دانشگاه نشده اند. لذا دانشگاه های علمی کاربردی که پذیرش بدون کنکور هدف خوبی برای این افراد است. اما دانشگاه های علمی کاربردی نیز به مانند دیگر دانشگاه های کشور مقررات و شرایطی دارد که داوطلبان و متقاضیان باید آن شرایط را دارا باشند. یکی از مهم ترین شرایطی که این دانشگاه برای برخی رشته ها در نظر گرفته است همان شرط معدل برای دانشگاه علمی کاربردی میباشد. اغلب این سوال مطرح است که شرط معدل به چه معناست؟ طبق اطلاعیه های منتشر شده از این دانشگاه و همچنین دفترچه مربوط به انتخاب رشته علمی کاربردی، این دانشگاه برای گروهی از رشته ها حداقل معدلی را مقرر کرده است.

تاکید میکنیم که این شرط معدل فقط برای رشته های خاصی همچون رشته های پیرا پزشکی و… در نظر گرفته شده است. اغلب داوطلبان ورود به این دانشگاه موفق به قبولی و تحصیل در آن میشوند و تنها شرط کلی برای داشتن معدل دیپلم متوسطه مقرر شده است. پس داوطلبان نباید نگرانی از این بابت داشته باشند. علاوه براین داشتن حداقل معدل 12 در دوره متوسطه شرط لازم برای ورود به دوره ی کاردانی این دانشگاه میباشد.


بیشتر بخوانید:دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرط معدل برای دانشگاه علمی کاربردی در مقطع تحصیلی کارشناسی

شرایط پذیرش دانشگاه علمی کاربردی نیز مانند هر دانشگاه و مرکز آموزشی دیگرشرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی دارد اما داشتن معدل بالا جز این شرایط نیست. مقطع کارشناسی نیز یکی دیگر از مقاطعی است که دانشگاه های علمی کاربردی اقدام به پذیرش دانشجو در آن میکنند. افرادی که دارای مدرک کاردانی در یکی از رشته های تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی و یا دیگر دانشگاه ها باشند، مجاز به تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه هستند. البته قبولی در این مقطع نیز به شکل بدون کنکور است از همین جهت داشتن معدل و مدرک کاردانی موضوع مهمی است. این دانشگاه معمولا حداقل معدل 12 را برای پذیرش دانشجویان مقرر میکند که همین امر باعث میشود داوطلبان از تحصیل باز نمانند.

شرط معدل برای دانشگاه علمی کاربردی و نحوه پذیرش دانشجو در این دانشگاه

داوطلبانی که میخواهند در دانشگاه های علمی کاربردی تحصیل کنند برای قبولی در این دانشگاه نیاز به شرکت در کنکور سراسری ندارند. این افراد تنها با داشتن مدارک اعلام شده همچون مدرک دیپلم، کارت معافیت از خدمت سربازی و یا کارت پایان خدمت و داشتن شرایط عمومی همچون نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، نداشتن فساد اخلاقی، عدم هر گونه سو سابقه کیفری، نداشتن دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران و… میتوانند در این مراکز تحصیل کنند. شرط معدل این دانشگاه به معنای محرومیت داوطلبان با معدل پایین، برای تحصیل نمیباشد. بلکه منظور داشتن معدل مربوط به دوره های تحصیلی قبلی میباشد. البته در برخی از رشته ها که رقابت بیشتر است هر چه معدل بالاتر باشد احتمال پذیرش نیز افزایش میابد.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرط معدل برای دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/2/21

شنبه

1403/2/22

یکشنبه

1403/2/23

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید