ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری در سال ۱۴۰۰ اعلام شد

کسری خدمت ایثارگری

ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری چگونه است؟

ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری فرصت مناسبی برای جوانان است تا بتوانند زمان کمتری را برای گذراندن دوره ی خدمت سربازی اختصاص دهند. کسری های خدمت سربازی یکی از مهم ترین تسهیلاتی است که سازمان نظام وظیفه برای متقاضان قرار داده است. که بر اساس آن مشمولین میتوانند به جای ۲۴ ماه خدمت دوره ی ضرورت، بین ۶ ماه تا ۱۲ ماه کسری خدمت دریافت کرده و ماه های کمتری را در پادگان های نظامی سپری کنند.

کسری های خدمت سربازی انواع مختلفی دارد. هم چنین شرایط خاصی برای هر یک از این کسری های خدمت وجود دارد که مشمولین باید اطلاعات لازم در مورد آن ها را بدست آورند. در این میان کسری های خدمت ایثارگری یکی از مهم ترین انواع کسری های خدمت است که به برخی جوانان تعلق میگیرد. ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری از طریق سازمان نظام وظیفه کشور هر ساله اعلام شده و  از داوطلبان  خواسته میشود که  با در دست داشتن مدارک لازم برای استفاده از این کسری های خدمت سربازی هر چه سریع تر اقدام کنند. این شرایط شامل بخش های زیر میباشد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری در سال ۱۴۰۰ اعلام شد با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری

 • سابقه ی جبهه والدین مشمول( پدر یا مادر مشمولین یا هردو)
 • سابقه ی اسارت پدر یا مادر مشمولین
 • درصد جانبازی والدین مشمول

مشمولینی که از هر یک از موارد بالا برخوردار باشند. میتوانند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به سازمان مربوطه مراجعه کرده و میزان مشخی کسری خدمت دریافت کنند. این میزان کسری خدمت که در گذشته به ازای هر درصد جانبازی یا هر ماه حضور در جبهه و اسارت ۹ روز بوده است. بر اساس قوانین جدید این میزان کسری خدمت افزایش یافته و به شکل زیر به مشمولین متقاضی تعلق میگیرد.

میزان کسری خدمت سربازی ایثارگری

 • به ازای هر ماه سابقه ی جبهه ی والدین مشمولین به میزان ۱۲ روز کسری خدمت به داوطلبان تعلق میگیرد.
 • به ازای هر درصد جانبازی پدر یا مادر مشمولین، ۱۲ روز کسری خدمت برای مشمول در نظر گرفته شده است.
 • برای مشمولینی که والدینشان در اسارت بوده اند. به میزان هر ماه اسارت والدین، به مدت ۱۲ روز کسر خدمت سربازی برای متقاضیان در نظر گرفته میشود.

اگرچه مشمولین با سابقه ی جبهه و ایثارگری والدین خود میتوانند از کسری خدمت سربازی بهره مند شوند. اما معافیت هایی نیز برای این افراد در نظر گرفته شده است. که بر اساس ۳۰ ماه حضور والدین در جبهه و اسارت آن ها و هم چنین جانبازی بالای ۲۵ درصد محاسبه میگردد.

شاید شما نیز در مسائل مربوط به کسری خدمت سربازی دچار مشکلات و سردرگمی هایی شده باشید. اغلب اوقات دیده شده است که عدم تصمیم گیری درست و به موقع افراد در حیطه کسری خدمت ایثارگری ناشی از عدم دسترسی به اطلاعات به روز و صحیح است. اما زمانیکه شما درباره کسری خدمت سربازی مشکلاتی دارید بیشتر مواقع دردسرهای شما میتواند ناشی از مشورت نکردن با افراد مطلع و متخصص باشد. انسانها در همه حیطه های زندگی خود به مشکلاتی برمیخورند که آنها را بر سر دو راهی های انتخاب های دشوار قرار میدهد. اینجاست که شما برای تصمیم گیری درست نیازمند یاری گرفتن از تجربیات دیگران میشوید.


بیشتر بخوانید: معافیت موارد خاص خدمت سربازی شامل چه مواردی است؟


در مورد مسائل مربوط به  کسری خدمت ایثارگری شما بدون استفاده از تجربیات مفید دیگران قادر نخواهید بود راه حل کارسازی برای مشکلات خود بیابید. بهتر است برای یک روند پیچیده تصمیم گیری درباره مسائل کسری خدمت ایثارگری از مشاوره و همفکری افراد با تجربه بهره بگیرید. تا بدین ترتیب بتوانید از گردنه های سخت و دشوار زندگی به سلامت عبور کنید. مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه سعی کرده اند مقاله هایی مفید را دراین حیطه جمع آوری کنند تا شما بتوانید راهکارهای مسائل و مشکلات خود را پیدا کرده و به کار ببندید. مرکز مشاوره آویژه هم در مورد ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری  اطلاعات دقیقی در اختیار شما قرار می دهد.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری در سال ۱۴۰۰ اعلام شد

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه ضوابط و مقررات کسری خدمت ایثارگری در سال ۱۴۰۰ اعلام شد

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1402/3/15

سه شنبه

1402/3/16

چهارشنبه

1402/3/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید