خانه خدمات مشاوره ای مشاوره روانشناسی دلزدگی زناشویی چیست و چه علایم دارد؟ + راهکارهای درمان

دلزدگی زناشویی چیست و چه علایم دارد؟ + راهکارهای درمان

بروزرسانی شده سپتامبر 14, 2017 10:49 ب.ظ
0
دلزدگی زناشویی
مشاوره تلفنی آویژه
دلزدگی زناشویی چیست و چه علایم دارد؟ + راهکارهای درمان

دلزدگی زناشویی به علت مجموعه ای از توقعات غیر واقع گرایانه و فراز و نشیب های زندگی بروز می کند! در ادامه با ما باشید و اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید .

دلزدگی از عشق، یک روند تدریجی است. در واقع، صمیمیت و عشق به تدریج رنگ می بازند و به همراه آن، احساس خستگی عمومی عارض می شود. در شدیدترین نوع آن، دلزدگی برابر است با فروپاشی یک رابطه . علایم دلزدگی زناشویی عواملی دارید که باهم بررسی می کنیم .

علایم دلزدگی زناشویی

1- نشانه های جسمی :
نوعی احساس دلزدگی و کسالت ، سردردهای مزمن، بی اشتهایی یا پرخوری،…

2- نشانه های عاطفی :
دلزده ها قبل از هر چیز احساس آزردگی می کنند. آنها حس می کنند در زندگی مشترک اذیت می شوند. تمایلی به حل مشکل نشان نمی دهند و امیدی هم ندارند مشکلاتشان حل شود. حس می کنند کسی را ندارند که از آنها حمایت عاطفی کند.

3- نشانه های روانی :
دلزده ها خودشان را باور ندارند، حس می کنند شکست خورده اند و خودشان را دوست ندارند. آنها دیگر نه همسرشان را قبول دارند و نه می توانند او را دوست داشته باشند.

دلزدگی زناشویی چرا پیش می اید :

1- توقعات غیرمنطقی و غیرواقع بینانه
گاهی توقعات ما آنقدر بالا و غیر واقع بینانه است که ازدواج با هر فرد دیگری هم نمی تواند آن توقع ها را برآورده کند. مثلا زنی که توقع دارد شوهرش که از صفر زندگی را با او شروع کرده باید یکساله هم خانه و هم ماشین بخرد، معلوم است با دیدن واقعیت دلزده می شود.

2- گذشتن از فاز هیجانی اول ازدواج
وقتی زن و شوهر از فاز هیجانی و عاطفی اول پس از ازدواج بیرون می آیند، هر حادثه کوچکی را بهانه می کنند تا به همسرشان یک برچسب منفی بزنند. در این مواقع سکوت مردها نشانه بی احساسی شان تلقی می شود و یک بار محبت نکردن زن ها، نشانه نامهربانی شان!

3- نگفتن احساسات به یکدیگر
اگر همسران، نیازهای خود را مطرح نکنند یا در رابطه با همدیگر پی به نیازهای یکدیگر نبرند و به راه حل مثبتی برای برآورده کردن نیازهایشان نرسند، خطر دلزدگی دوچندان می شود.

درمان دلزدگی زناشویی چیست ؟

1- توقع هایمان را منطقی و منصفانه کنیم.
روانشناسان می گویند توقع های غیرمنطقی، بیشترین ارتباط را با دلزدگی زناشویی دارد. اینکه ما باور داشته باشیم توافق نداشتن، باعث تخریب رابطه است اولین باور غیر منطقی است.
باید یاد بگیریم اختلاف نظر طبیعی است و نباید آن را منفی تفسیر کنیم. اینکه باور داشته باشیم رفتارهای همسرمان تغییر نمی کند هم غیرمنطقی و غیرمنصفانه است.البته اینکه فکر کنید می توانید از همسر امروزتان، انسان دیگری خلق کنید هم کاملاً اشتباه است. اینکه توقع داشته باشیم همسرمان ذهن ما را بخواند هم غیرمنطقی است. باید خودمان نیازهایمان را به زبان بیاوریم و توقع نداشته باشیم همسرمان ذهنمان را بخواند.

2- خودتان، رابطه را تازه نگه داریم.
در روزهای اول پس از ازدواج، همه چیز تازه و هیجان برانگیز است اما وقتی که همه چیز تکراری شد، زن و شوهر کم کم از هم دلزده می شوند.در این مواقع گذاشتن انرژی برای رابطه می تواند آن را همچنان هیجان برانگیز نگه دارد. سعی کنید همسرتان را غافلگیر کنید، هر چند وقت برنامه دو نفره هیجان برانگیزی برای هم بگذارید.
به هم ابراز احساسات کنید. توصیه موکد میکنم تکنیک های ایجاد حس خوب را در زندگی خود جاری کنید. اگر ازآنها خبری ندارید کلیپ های آموزشی آنها در همین کانال بارگزاری شده است .

3-حتما اطلاعات خود را درباره تفاوتهای آفرینشی جنس مرد و جنس خانم بالا ببریم.
آنگاه متوجه میشویم که بسیاری از نکاتی که ما را بسیار ناراحت میکند در طرف مقابل کلا اختیاری نیست .

4- تمام وروردیهای حس های مثبت خود را نبندیم.
یکی از دلایل دلزدگی این است که میخواهیم همه چیز را با همسر تجربه کنیم . این غلط است . ما باید از رابطه با خدای خودمان / از کار در محیط کاری/ از مطالعه و ورزش فردی خود/ از داشتن رابطه مطلوب با اعضای دیگر خانواده و دوستان و …. انرژی بگیریم. وقتی همه ی کانالهای ورودی حس خوب را میبندیم و توقع داریم همه کمبودها را همسرمان جبران کند ، دلزده میشویم.

5- مهارتهای زندگی را بیاموزیم.
باید بدانیم در مواقع به هم ریختگی و عدم تعادل چگونه بر خود مسلط باشیم و بهترین عملها و عکس العمل ها را ارایه دهیم

اگر مایلید یک رابطه عاشقانه و با دوام را ایجاد کنید ٬ این مطلب را مطالعه کنید!

برای دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر در خصوص روش های آشنایی با همسر ، معیارهای انتخاب همسر ٬ ازدواج موفق ٬ رابطه عاشقانه و عاطفی ٬ روانشناسی قبل از ازدواج و… هم اکنون می توانید  9099072068 تماس حاصل فرمایید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در مشاوره روانشناسی

بررسی کنید

یازده سؤال کلیدی قبل از ازدواج

یازده سؤال کلیدی قبل از ازدواج اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج بصورت تلفنی یا حضوری دارید…