خانه خدمات مشاوره ای مشاوره روانشناسی عوامل مخرب رابطه زناشویی و راهکارهای حل مشکلات

عوامل مخرب رابطه زناشویی و راهکارهای حل مشکلات

بروزرسانی شده جولای 22, 2017 12:16 ب.ظ
0
رابطه زناشویی
عوامل مخرب رابطه زناشویی و راهکارهای حل مشکلات

عوامل مخرب در روابط زناشویی کدام اند؟ و چه راهکارهایی برای بهبود این روابط وجود دارد ؟ اگر شما رابطه آرامش بخشی با همسر خود ندارید و یا در فکر بهبود روابط خود می باشید این مطلب را دنبال فرمایید .

عوامل مخرب رابطه زناشویی

آنچه رابطه ی زناشویی را تخریب می کند، نه ناهمخوانی است و نه نبودن مهر و محبت، بلکه رفتارهای مخربی است که زن و شوهر معمولاً پس از ازدواج نسبت به یکدیگر به کار می گیرند. اگر فقط یک بار یکی از این رفتارهای تخریب گر رابطه را انتخاب کنیم، پس از آن نیز این انتخاب تداوم پیدا می کند و به همین منوال پس ازمدتی هر دو نفر احساس ناخشنودی و فلاکت می کنند. «تئوری انتخاب» به ما می آموزد تمام کارهایی که انجام می دهیم و همه احساساتی که تجربه می کنیم، از جمله همین احساس ناخشنودی یا بدبختی در زندگی زناشویی، محصول انتخاب خود ماست.

فرض اصلی کنترل بیرونی این است که: اگر من احساس ناخشنودی می کنم، خود من مسئول این احساس نیستم، بلکه دیگران و رویدادها و عوامل خارج از کنترل من آن را در من ایجاد کرده اند و مقصرند. و با توسل به روانشناسی کنترل بیرونی معتقدند: من تقصیری ندارم. همسرم عامل تمام این ناخشنودی هاست و من وظیفه خود می دانم که برای تغییر و اصلاح رفتارهای او هر کاری می توانم انجام دهم، حتی اگر به قیمت جان او تمام شود. و برای انجام این وظیفه و تغییر دادن دیگری از رفتارهای مخرب استفاده می کنند:

  • 1. انتقاد
  • 2. سرزنش کردن
  • 3. شکوه و شکایت
  • 4. غرغر کردن
  • 5. تهدید کردن
  • 6. تنبیه کردن
  • 7. باج دهی برای کنترل کردن دیگری

پایداری دوستی های طولانی مدت معمولاً موفقیت آمیزتر از ازدواج است. دوستی های بلندمدت تنها رابطه ی انسانی است که در آن، بدون آنکه بدانیم، از همان آغاز شروع دوستی «تئوری انتخاب» را به کار می گیریم. اگر به علت پایداری دوستی هایمان دقیق تر نگاه کنیم به روشنی خواهیم فهمید که دست ویرانگر کنترل بیرونی در تمامی جنبه های گوناگون رابطه ی زناشیویی حضور دارد، ولی در دوستی ها وجود ندارد. چرا که در این صورت دوستانمان را از دست خواهیم داد.

بهترین راه، اگر نگوییم تنها راه، دستیابی به صمیمیت و نزدیکی در یک رابطه ی پایدار این است که خلاق باشیم، دائماً در جستجوی چیزهای جدیدی باشیم که بتوانیم برای ازدواجمان، انجام دهیم. برای دسترسی آسان تر به خلاقیت، ذهن خود را به این نگرش مجهز کنید که دیگر خواهان راه حل های قدیمی نیستید، می خواهید تنوع ایجاد کنید و به دنبال راه های جدید هستید. و بعد، صبر کنید…

 

راهکارهای حل مشکلات رابطه زناشویی

برای حل مشکلات زناشویی، توافق کنید رابطه زناشویی را درون دایره بزرگی که آنرا «دایره حل اختلاف» می نامیم تجسم کنید.

در این دایره سه شخصیت حضور دارند: زن، شوهر و خود ازدواج 

آنچه هر دو در هنگام ورود به دایره توافق دارند این است که ازدواج نسبت به خواسته های فردی در اولویت است. تا زمانی که هر دو درون دایره نباشند، مذاکره ای انجام نمی شود بلکه فقط جر و بحث وجود خواهند داشت. زوجین موفق از دیدگاه این تئوری، تلاش نمی کنند دیگری را مجبور به انجام کاری کنند. وقتی وارد دایره حل اختلاف می شوند درواقع توافق کرده اند به رابطه زناشویی خود آسیبی نرسانند.

دایره حل اختلاف در نیاز به قدرت : 

اگر هر دو نفر نیاز شدیدی به قدرت داشته باشند، گرایش به فشار آوردن به دیگری و در نهایت بیرون راندن او از دایره حل اختلاف تقریبا اجتناب ناپذیر است. پیام این روابط ناخشنود و محکوم به شکست این است که در این زندگی برای هر دوی ما به اندازه کافی جا وجود ندارد . افراد با نیاز شدید به قدرت بدون اینکه متوجه باشند یکدیگر را از دایره حل اختلاف به بیرون می رانند. اگر هیچ یک از طرفین نخواهد بخشی از قدرت خود را واگذار کند مذاکره امکان پذیرنیست!

دایره حل اختلاف در نیاز به آزادی :

طرفی که نیاز بیشتری به آزادی دارد باید بگوید حاضر به چه توافق هایی است. او با پذیرش محدود کردن آزادی خود می تواند سرانجام خوشی را برای مذاکره به ارمغان آورد.

دایره حل اختلاف در عشق و احساس تعلق :

در دایره حل اختلاف برای نیاز به عشق و احساس تعلق بجای اینکه به دیگری بگویید چه می خواهید، بگویید حاضرید چه بپردازید و چه کاری برای او انجام دهید . فقط درباره کارهایی که مایلید انجام دهید حرف بزنید نه درباره کارهایی که انتظارش را از طرف مقابل دارید.

هدف مذاکره در این دایره ، ارائه عشق ومحبت است، تا وقتی محور بحث؛ دادن است و نه گرفتن، شانس زیادی برای حل مشکل عشق و احساس تعلق وجود خواهد داشت.

در نهایت پیشنهاد می کنیم اشتباهات رایج در روابط عاطفی را مرتکب نشوید!

برای  دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر در خصوص روش های آشنایی با همسر ، معیارهای انتخاب همسر ٬ ازدواج موفق ٬ روابط عاطفی ٬ روانشناسی قبل از ازدواج و… هم اکنون می توانید  9099072068 تماس حاصل فرمایید

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در مشاوره روانشناسی

بررسی کنید

یازده سؤال کلیدی قبل از ازدواج

یازده سؤال کلیدی قبل از ازدواج اگر نیاز به مشاوره قبل از ازدواج بصورت تلفنی یا حضوری دارید…