فراخوان مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی به خدمت سربازی به دلیل اپیدمی کرونا

فراخوان مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی به خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟

دلیل فراخوان مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی به خدمت سربازی چیست ؟

فراخوان مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی به خدمت سربازی به دلیل اپیدمی کرونا صورت گرفته است .

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و به نقل از سرهنگ اشرف نجفی با توجه به ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح به علت گسترش ویروس کرونا و جهت جلوگیری از کمبود در کادر درمانی به منظور ارائه خدمات بهتر به افرادی که دچار این بیماری شده اند ، تمامی مشمولین خدمت سربازی که  در رشته های پزشکی ، پرستاری ، اتاق عمل ، هوشبری ، بهداشت عمومی و سایر رشته های علوم پزشکی تحصیل کرده اند و در مهلت معرفی یک ساله خود قرار دارند باید تا تاریخ ۳۱/۱/۹۹ به دفاتر خدمات الکترونیک ( پلیس +۱۰ ) مراجعه کنند و نسبت به پر کردن درخواست اعزام خود به خدمت سربازی اقدام کنند .

سرهنگ اشرف نجفی در ادامه خاطر نشان کرد : این افراد اگر تا تاریخ مقرر شده درخواست اعزام به خدمت خود را ارسال نکنند ، غائب محسوب خواهند شد . هم چنین ایشان این نکته را هم تصریح کرد که افرادی که در این مدت موفق به ثبت نام شوند و به یگان خدمتی خود اعزام شوند در آینده از تسهیلات ویژه ای در استخدام و موارد این چنینی برخوردار خواهند شد .

اگر مشمولی در موعد مقرر خود را معرفی نکند چه می شود؟

سردار نقی مهری در این باره توضیح داد : اگر مشمولی در موعد مقرر خود را معرفی نکند بر اساس قانون غائب محسوب شده و طبق ماده ۱۰ و ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی با وی برخورد خواهد شد .

سردار نقی مهری اظهار داشت : کشور فعلا در شرایطی قرار دارد که نیازمند همراهی و کمک تمامی گروه های مختلف است . بنابراین سازمان کل  نیروهای مسلح نیز بر همین مبنا سعی دارد تا از کل ظرفیت سربازان متخصص خود در زمینه های پزشکی و پیراپزشکی استفاده نماید ، به هر حال این افراد طبق قوانین نظام وظیفه پس از فارغ التحصیلی در مقطع خود یک سال وقت دارند تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص بکنند اما هم اکنون کشور در شرایط عادی قرار ندارد و ما مجبور هستیم برای تامین کادر درمان مورد نیاز در مراکز درمانی ، از تمام پتانسیل درمانی کشور که مشمولان فارغ التحصیل هم جزئی از آن ها محسوب می شوند استفاده بکنیم .

فراخوان مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی به خدمت سربازی چگونه است؟

مجازات افراد غائب چیست؟

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و به استناد از مواد ۱۰ و ۵۸ از قوانین خدمت وظیفه عمومی هرگاه کارکنان وظیفه نیروهای مسلح ( سربازان ) بیش از ۱۵ روز متوالی یگان خدمتی خود را ترک کرده باشند یا در ابتدای خدمت خود را ظرف موعد مقرر معرفی نکنند ، مرتکب غیبت شده و اگز عذر موجهی نداشته باشند و دستگیر شوند مطابق قانون به سه ماه تا یک سال حبس و یا سه ماه  تا یک سال اضافه خدمت محکوم می گردند . اما در صورت معرفی خود قبل از درستگیری در اعمال محازات آن ها تخفیفاتی داده خواهد شد .

قابل ذکر است که با توجه به نظر قاضی پرونده این احکام متغیر خواهند بود و می توانند تبدیل به اضافه خدمت یا جریمه نقدی از یک میلیون تا ده میلیون ریال شوند .

علاوه بر این که غیبت از سربازی جرم محسوب می شود و موجب پیگرد قانونی است باید به این نکته توجه داشته باشیم که با توجه به شرایط کنونی کشور که نیاز به همدلی و همبستگی مردم وجود دارد ، هرکس که توانایی ای دارد و می تواند در جهت کنترل این وضعیت از آن استفاده بکند مسئول است ، علی الخصوص کسانی که توانایی فعالیت در کادر درمانی را دارند . بنابراین این سری از دانشجویان علوم پزشکی باید بدون معطلی نسبت به انجام وظیفه خود در قبال مردم اقدام کنند .

فرآیند اعزام به خدمت چگونه  است؟

برای این که بتوانید بدون دردسر و مشکل کارهای اعزامتان را انجام بدهید باید با فرآیند اعزام به  خدمت آشنا باشید که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد .

 • اولین کاری که باید انجام بدهید این است که دفترچه ی راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر خدمات الترونیک انتظامی دریافت کنید .
 • پس از مطالعه کامل دفترچه راهنمای خدمت و تهیه مدارک مورد نیاز به پلیس +۱۰ مراجعه کنید .
 • در مرحله بعد کاربر مشغول در پلیس +۱۰ درخواست شما را در سامانه ثبت می کند .
 • بعد از ثبت شدن اطالاعات شما در سامانه بلافاصله برگه ی آماده به خدمت وظیفه عمومی (برگه ای سفید که هولوگرام دارد ) با شماره سریالی مخصوص شما ، که تاریخ دقیق اعزامتان بر روی آن نوشته شده است به شما تحویل داده می شود .
 • هم چنین یک برگه ی دیگر نیز تحت عنوان معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزشی نیروهای مسلح نیز به شما تحویل داده می شود که روی آن نام شما ، نام مرکز آموزشی ای که باید به آن مراجعه کنید و آدرس محل اعزام نوشته شده است . البته این برگه حدودا ده روز قبل از تاریخ اعزام شما آماده تحویل می باشد .

چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارک مورد نیاز برای اعزام به خدمت نیز به شرح زیر است :

 1. برگه ی وضعیت مشمولین که همان برگه شماره ۱ است و باید تکمیل کنید
 2. برگه معاینه اولیه و واکسیناسیون مشمولین که همان برگه شماره ۲ است
 3. اصل و کپی کارت ملی مشمول
 4. اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه عکس دار مشمول
 5. اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی که توسط مرجع صادر کننده ( آموزش و پرورش یا آموزش عالی کشور ) یا دفاتر ثبت اسناد رسمی ، کپی برابر اصل شده باشد
 6. تعدادی عکس سیاه و سفید تمام رخ ۳*۴

همچنین اگر مشمولانی که دارای مدارکی مبنی بر کسری خدمت جبهه ، جانبازی والدین و یا عضویت بسیج هستند ، باید مدارک و گواهی های خود را در هنگام مراجعه به پلیس +۱۰ به همراه داشته باشند .

در موقع ارائه مدارک باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ مدرک و سندی بدون امضا و مهر فاقد اعتبار است .

هم چنین در خصوص تکمیل برگه معاینه اولیه باید به پزشکان معتمد سازمان نظام وظیفه عمومی که اسامی آن ها در دفاتر پلیس +۱۰ موجود است ، مراجعه کنید .

در خصوص ارائه مدارک مبتنی بر داشتن کسری خدمت یا عضویت بسیج اگر مشمولی مدارکش هنگام اعزام به خدمت آماده نبوده می تواند در حین خدمت نیز نسبت به تکمیل پرونده اش اقدام کند .

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه فراخوان مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی به خدمت سربازی به دلیل اپیدمی کرونا با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

فراخوان مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی به خدمت سربازی به دلیل اپیدمی کرونا

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه فراخوان مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی به خدمت سربازی به دلیل اپیدمی کرونا

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/7/3

یکشنبه

1400/7/4

دوشنبه

1400/7/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید