دانشجویان ؛ آخر ترم دانشگاه و قوانینی که باید بدانند

آخر ترم دانشگاه

دانشجویان زمانی که به آخر ترم نزدیک می شوند ، ممکن است با توجه به شرایط نیاز به قوانینی نظیر حذف پزشکی ، حذف ترم ، حذف اضطراری و … داشته باشند ، در ادامه با این قوانین دانشگاهی بیشتر آشنا شوید.

دانشجویان و آخر ترم دانشگاه

دانشجویان معمولا وقتی به ایام امتحانات نزدیک می‌شوند یعنی در آخر ترم ، با بررسی مختصر دروس اخذشده در ترم، متوجه می‌شوند که در یک یا دو درس معضل جدی دارند، بنابراین به این فکر می‌افتند که بهتر است چاره‌ای برای این درس یا دروس بیندیشند و با توجه به ضوابط و شرایط آموزشی حاکم بر دانشگاه، آن درس را حذف و یا خطر مردودی در آن درس را به گونه دیگری رفع کنند.

طبق تقویم آموزشی ارائه شده از سوی دانشگاه‌های کشور، امتحانات عموم دانشگاه‌های کشور از روز شنبه شانزدهم دی ماه آغاز می‌شود و دانشجویان پس از حضور سه ماهه در کلاس‌های درسی باید در آزمون پایان ترم خود را محک بزنند. البته برخی از دانشگاه‌ها همچون دانشگاه صنعتی شریف و یا دانشگاه شهید چمران اهواز کلاس‌های درسی را زودتر از سایر دانشگاه‌ها و در اوایل دی ماه تعطیل خواهند کرد و به همین دلیل زودتر به استقبال امتحانات خواهند رفت.

 

چند نکته که باید در این ایام به یاد داشته باشید
دانشجویان معمولا وقتی به ایام امتحانات نزدیک می‌شوند، با بررسی مختصر دروس اخذشده در ترم، متوجه می‌شوند که در یک یا دو درس معضل جدی دارند، بنابراین به این فکر می‌افتند که بهتر است چاره‌ای برای این درس یا دروس بیندیشند و با توجه به ضوابط و شرایط آموزشی حاکم بر دانشگاه، آن درس را حذف و یا خطر مردودی در آن درس را به گونه دیگری رفع کنند. در برخی موارد دانشجویان از قوانین و مقررات آموزشی به خوبی بهره می‌برند و با استفاده درست و بجا از آنها منتفع می‌شوند و گاهی بدون اطلاع از عواقب یک تصمیم، آن را اجرایی کرده و متضرر می‌شوند.

در ادامه قصد داریم به چند نمونه از راه‌هایی که دانشجویان به صورت بالقوه می‌توانند از آنها استفاده کنند اشاره کنیم:

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه دانشجویان ؛ آخر ترم دانشگاه و قوانینی که باید بدانند با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

حذف اضطراری در آخر ترم

«حذف اضطراری» یکی از راه‌هایی است که دانشجویان به صورت بالقوه می‌توانند از آن استفاده کنند. البته به نظر می‌رسد دانشجویان کمی مایل به استفاده از این روش باشند، چرا که طبق تقویم آموزشی ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها، مهلت انجام حذف اضطراری در اواخر آذرماه تعیین شده است و این در حالی است که دانشجویان تا واپسین روزهای ترم تحصیلی، همچنان امیداورند درس موردنظر را دست کم پاس می‌کنند، بنابراین احتمال کمی وجود دارد که در آن مقطع تصمیم به حذف درس بگیرند.

برای نمونه، در دانشگاه تهران روزهای ۲۵ الی ۲۷ آذرماه در دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه زنجان تا روز ۶ دی ماه، در دانشگاه علامه طباطبایی روز ۲۲ آذرماه، در دانشگاه اصفهان از ۲۷ آبان الی ۲۲ آذر برای «حذف اضطراری» تعیین شده است که هنوز در برخی از دانشگاه‌ها مهلت برای این اقدام آموزشی وجود دارد.

نکاتی درباره حذف اضطراری
دانشجویان برای حذف اضطراری باید نکاتی را مدنظر قرار دهند:

 • دانشجو در طی تحصیل فقط ۲ بار می‌تواند درس خود را حذف اضطراری نماید.
 • تعداد واحدهای باقی مانده پس از حذف اضطراری نباید کمتراز ۱۲ واحد شود.
 • دروس عملی (آزمایشگاهی، کارگاهی، پروژه، کارآموزی و…) تحت هیچ شرایطی قابل حذف اضطراری نیست.
 • دانشجو ادعای فارغ‌التحصیلی نکرده باشد (دانشجویانی که ادعای فارغ التحصیلی در پورتال داشته باشند اجازه حذف درس را ندارند).
 • حذف اضطراری در کارنامه نهایی دانشجو ثبت خواهد گردید.
 • دانشجویانی که در نیمسال تحصیلی قبل مشروط شده‌اند بایستی الزاما حداقل ۱۲ و حداکثر ۱۴ واحد اخذ نمایند و کسب موافقت استاد دروس مورد تقاضا جهت حذف دروس اضافه واحد الزامی است.
 • چنانچه تا آخرین مهلت حذف اضطراری واحدهای اضافه دانشجو حذف نگردد مطابق مقررات پس از امتحانات پایان ترم، واحدهای اضافه از بین بهترین نمرات حذف خواهد شد.

 

حذف پزشکی در آخر ترم

یکی دیگر از فوت و فن‌هایی که دانشجویان می‌توانند برای رهایی از مشروط شدن و یا کاهش معدل خود در شرایط اضراری استفاده کنند، حذف پزشکی درس است. البته حذف پزشکی درس در آخر ترم ، به راحتی صورت نمی‌گیرد و قوانین خاص خود را دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است.

 • – دانشجویان لازم است در جلسات امتحان نهایی دروسی که ثبت‌نام دارند، شرکت نمایند.
 • – تشخیص موجه بودن غیبت بر عهده شورای آموزشی دانشکده است.
 • – در صورت موجه تشخیص داده شدن غیبت، آن درس به شکل حذف پزشکی در کارنامه ثبت می‌شود، و به هیچ عنوان امکان اخذ امتحان مجدد وجود ندارد.
 • – دانشجویانی که برای اعمال جراحی اورژانس و یا شکستگی حاد و یا دیگر موارد اورژانس در بیمارستان بستری می‌شوند، باید پیش از برگزاری امتحان یا حداکثر در حین آن، مراتب بستری شدن را با ذکر آدرس دقیق بیمارستان به آموزش دانشکده اطلاع دهند. بدیهی است، اعمال جراحی و بسترهای غیراورژانس شامل این بند نخواهد بود.
 • – دانشجویانی که به دلیل بیماری سرپایی شدید قادر به شرکت در جلسه امتحان نیستند، موظفند قبل از شروع امتحان شخصاً به آموزش دانشکده مراجعه نمایند تا در معیت نماینده آموزش برای تأیید بیماری به پزشک دانشکده مراجعه نموده یا به بیمارستان اعزام شوند، بدیهی است در صورت عدم تأیید بیماری توسط پزشک، غیبت دانشجو غیرموجه تلقی خواهد شد.
 • – دانشجویان شامل بندهای فوق بایستی مدارک درمانی خود را(اعم از خلاصه پرونده بستری، جواب آزمایشات، عکس‌برداری‌های انجام شده، گواهی پزشک معالج و نسخه‌های دارویی) را برای بررسی و اظهار به پزشک دانشکده ارائه نمایند.
 • – در صورتی که هر یک از شرایط ذکر شده در بندهای سه گانه فوق به هر دلیلی رعایت نشوند و یا موارد خارج از این بندها، مدارک مربوط مورد قبول نبوده و در شورای آموزشی دانشکده مطرح نخواهند گردید و غیبت دانشجو غیرموجه در نظر گرفته خواهد شد.
 • – در صورتیکه دانشجو در جلسه امتحان درس حاضر باشد، امکان بررسی حذف پزشکی آن درس پس از امتحان وجود ندارد.
 • – درخواست حذف ترم به علت بیماری یا حادثه، تنها در صورتی قابل بررسی است که دانشجو در هیچ امتحانی شرکت نکرده باشد.

 

حدف ترم

در شرایط خاص، حذف تمام دروس یک نیمسال تحصیلی با درخواست کتبی دانشجو و تأیید شورای آموزشی دانشگاه، قبل از شروع امتحانات با احتساب در سنوات تحصیلی امکان‌پذیر است.

برخی از شرایط و ضوابط حذف ترم :

 • – دانشجو موظف است تقاضای حذف ترم خود را به صورت کتبی و قبل از شروع امتحانات به اداره آموزش دانشکده تسلیم نماید.
 • – ارائه دلایل و مدارک مستند برای تقاضای حذف ترم الزامی است.
 • – حذف ترم جزو حداکثر مدت مجاز تحصیل دانشجو محسوب خواهد شد، بنابراین در تصمیم‌گیری‌ها سقف سنوات تحصیلی دانشجو نیز مدنظر قرار گرفته شود.
 • – شورای آموزشی دانشکده مجاز است حداکثر دو ترم تحصیلی با حذف ترم دانشجو بصورت متوالی یا متناوب موافقت نماید.
 • – چنانچه دانشجویی در تعدادی از امتحانات دروس شرکت کرده باشد و نمره قبولی یا مردودی کسب کرده باشد نمی‌تواند تقاضای حذف ترم نماید بلکه به منزله غیبت در امتحانات محسوب و تقاضای او در کمیته بررسی غیبت‌ها در دانشکده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

تذکر مهم : مواردی که در این گزارش ارائه شده است، قوانینی کلی است و ممکن است در دانشگاه‌های مختلف به گونه دیگری رفتار شود، بنابراین لازم است دانشجویان قبل از اقدام برای حذف پزشکی، حذف ترم و یا حذف اضطراری به سایت معاونت آموزشی دانشگاه خود مراجعه کرده و به طور دقیق در جریان قوانین آموزشی قرار بگیرند.

 

مشاوره دانشگاهی تلفنی

اگر در خصوص حذف ترم ، حذف اضطراری و حذف پزشکی در آخر ترم دانشگاه همچنان سوالاتی دارید و یا در خصوص تسهیلات دانشگاهی نظیر وام دانشجویی ، خوابگاه دانشجویی و … نیاز به مشاوره دارید ، همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب می توانید از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با شماره تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ تماس حاصل فرمایید .

 منبع خبر : iusnews

دانشجویان ؛ آخر ترم دانشگاه و قوانینی که باید بدانند

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه دانشجویان ؛ آخر ترم دانشگاه و قوانینی که باید بدانند

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1399/12/13

پنجشنبه

1399/12/14

جمعه

1399/12/15

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید