قوانین تحصیلی دانشجویان مشمول خدمت چه شرایطی دارد؟

خدمت

قوانین تحصیلی دانشجویان مشمول خدمت و معافیت های تحصیلی از سوی سازمان نظام وظیفه به جوانانی تعلق میگیرد که برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها اقدام خواهند کرد. آن دسته از متقاضیانی که پس از پایان دوره ی متوسطه مشمول خدمت وظیفه شده اند. از طرفی علاقه مند به ادامه تحصیل در دانشگاه های سراسر کشور میباشند. میتوانند از قوانین تحصیلی دانشجویان مشمول خدمت بهره مند شده و برای کنکور سراسری و آزاد آماده میشوند. معافیت تحصیلی به نوعی بهترین فرصت برای جوانان است تا بتوانند خدمت سربازی نظام وظیفه خود را به تعویق بیندازند.

معافیت های تحصیلی مزایای زیادی را برای متقاضیان به همراه خواهد داشت. داوطلبان میتوانند با این نوع معافیت گذرنامه دریافت کرده و مجوز خروج از کشور را نیز دریافت کنند. بر اساس آخرین قوانین معافیت، معافیت تحصیلی به کسانی تعلق میگیرد که دارای شرایط لازم برای این معافیت ها باشند. این شرایط شامل موارد زیر است و آن دسته از داوطلبانی که از شرایط زیر بهره مند میباشند میتوانند در اولین فرصت مراحل دریافت معافیت های تحصیلی را پیگیری کرده و اقدامات لازم را برای دریافت آن انجام دهند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه قوانین تحصیلی دانشجویان مشمول خدمت چه شرایطی دارد؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

قوانین تحصیلی دانشجویان مشمول خدمت برای دریافت معافیت تحصیلی

 • مشمولین باید تنها یکسال از فارغ التحصیلیشان در مقطع متوسطه در دبیرستان گذشته باشد.
 • مشمولین نباید هیچ گونه غیبت غیر موجه داشته باشند.
 • کسانی که قبل از دریافت پذیرش دانشگاه سنوات مجاز تحصیلی شان تمام میشود. باید مراحل اعزام به خدمت را انجام داده و پس از قبولی در دانشگاه از خدمت سربازی ترخیص شده و معافیت تحصیلی دریافت کنند.
 • ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی قانونی نیست. کسانی که در دوره ی خدمت سربازی، در دانشگاه ها پذیرفته میشوند، میتوانند از خدمت ترخیص و برای ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره های کاردانی پذیرفته میشوند نمیتوانند از خدمت سربازی مرخصی بگیرند. برای ترخیص از پادگان ها، پذیرفته شدن در دوره های کارشناسی و بالاتر امکان پذیر است.

متقاضیان دریافت معافیت های تحصیلی باید پس از کسب اطلاعات و راهنمایی های لازم و هم چنین بررسی شرایط خود، اقدامات لازم برای دریافت معافیت را انحام دهند. این افراد پس از ثبت نام در دانشگاه ها، یاید مدارک اشتغال به تحصیل خود را به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل داده و درخواست معافیت های تحصیلی خود را ثبت کنند. سپس درخواست آنان توسط سازمان نظام وظیفه عمومی کشور مورد بررسی قرار گرفته و معافیت تحصیلی آنان صادر میگردد.


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت خدمت سربازی شامل چه مواردی است؟


در مرکز مشاوره آویژه سعی شده است که با هر مسئله در مورد معافیت تحصیلی به صورت منحصر به فرد برخورد شود. این شیوه تصمیم گیری در مورد نظام وظیفه بسیار کارساز بوده است. هر چند این روش نیز محدودیت های خاص خود را دارد. گاهی اوقات شما در زمینه معافیت تحصیلی مشکلات ساده ای دارید؛ اما ممکن است در مواقع دیگر مشکل شما حادتر باشد که نیاز به همفکری با فردی آشنا با این حوزه دارید. در چنین وضعیتی یک مشاور خوب به افراد کمک خواهد کرد که پس از تلفیق علایق و امکانات و فرصت هایش بهترین تصمیم را در زمینه نظام وظیفه بگیرید.

بدین ترتیب قطعاً فرصت های طلائی زندگی خود را در این زمینه از دست نخواهید داد. کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه به این نتیجه رسیده اند که هر چه مشکل فرد در موارد مربوط به نظام وظیفه پیچیده تر و حادتر باشد، فرد کمتر می تواند به تنهایی از پس آن بربیاید. البته باید توجه داشته باشید که با پیچیده تر شدن معضلات و مشکلات شما نمی توان توقع داشت که این مسائل در مدت کوتاه یکی دو روز حل و فصل شوند و به ترکیبی از چندین مهارت و مطالعه و چندین جلسه مشاوره نیاز است تا نتایج مناسبی به دست آید.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

قوانین تحصیلی دانشجویان مشمول خدمت چه شرایطی دارد؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه قوانین تحصیلی دانشجویان مشمول خدمت چه شرایطی دارد؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1399/12/9

یکشنبه

1399/12/10

دوشنبه

1399/12/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید