قوانین معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه

قوانین معافیت تحصیلی

قوانین معافیت تحصیلی به ضوابط و قوانینی گفته می شود که سازمان نظام وظیفه در برابر مشمولین اجرا می کند . این قوانین معافیت تحصیلی بسیار گسترده بوده و مشمولینی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را دارند باید با این ضوابط آشنا شوند . محصل دوره متوسطه و هنرجویان هنرستان ها به کسانی گفته می شود که در مدارس روزانه یا شبانه زیر نظر آموزش و پرورش به تحصیل مشغول هستند . هم چنین همانظور که می دانید این افراد محصلی که سن ۱۸ سال آن ها تمام می شود و وارد سن ۱۹ سالگی می شوند مشمولین نظام وظیفه به حساب می آیند . یعنی باید به سربازی بروند . این اشخاص بر اساس قوانین معافیت تحصیلی و آیین نامه بخش اجرایی معافیت تحصیلی دانش آموزان خدمت وظیفه عمومی می توانند تا سن ۲۴ سالگی از معافیت تحصیلی استفاده کرده و به ادامه تحصیل اشتغال داشته باشند .

شرایط معافیت تحصیلی سربازی

یکی از اولین و مهم ترین قوانین معافیت تحصیلی این است که افرادی که قبل از سن ۱۸ سالگی  فارغ التحصیل ، اخراج یا ترک تحصیل کنند تا ۶ ماه زمان دارند تا مراحل اعزام به خدمت را انجام دهند . این قانون برای افرادی است که زیر سن مشمولیت فارغ التحصیل ، ترک تحصیل یا اخراج می شوند . اما قوانین معافیت تحصیلی برای افرادی که دیپلم یا مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت کرده اند متفاوت خواهد بود . مدت زمان معافیت تحصیلی برای افراد ذکر شده در اینجا یک سال می باشد . یعنی افراد یک سال فرصت دارند تا مراحل اعزام خود را انجام دهند . اگز شخصی بعد از ترک تحصیل نیز قصد بازگشت و ادامه تحصیل را داشت می تواند در این مدت یکساله ادامه تحصیل دهد .


بیشتر بخوانید: معافیت تحصیلی خدمت سربازی چیست


مرکز مشاوره معافیت تحصیلی به مشمولین کمک خواهد کرد تا بتوانند از مشاوره معافیت تحصیلی استفاده کرده و بتوانند به آسانی و بر اساس ضوابط و قوانین معافیت تحصیلی بگیرند . دانش آموزان ، هنرجویان و  محصلین برای تقاضای معافیت تحصیلی باید مراحل زیر را انجام دهند .

 • این افراد باید از طریق سازمان ها و وزارت خانه های مرتبط به محل تحصیل خود برای پرکردن فرم معافیت تحصیلی اقدام کنند .
 • بعد از پرکردن فرم  این معافیت تحصیلی از طریق سازمان نظام وظیفه ای که در آن سازمان مستقر می باشد تایید شده و به دانش آموزان داده می شود .
 • اگر دانش آموزی به سن مشمولیت رسیده باشد این سازمان ها باید تقاضای معافیت تحصیلی مشمولین را صادر و به محل تولد مشمولین ارسال کنند .

این معافیت تحصیلی برای دانش آموزان و محصلین هر ساله توسط آموزش و پرورش منطقه کنترل شود و هر ساله تمدید شود . اگر محصلین ترک تحصیل کنند یا فارغ التحصیل شوند ادارات آموزش و پرورش باید کارت معافیت تحصیلی آن ها را باطل کرده و مراتب را به سازمان نظام وظیفه ی عمومی اطلاع دهند . تا آن ها بتوانند به وضع مشمول رسیدگی کنند . مشمولین باید بلافاصله  برای اعزام به خدمت اقدام کنند .


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت تحصیلی خدمت سربازی ۹۸


برای اطلاع از قوانین معافیت تحصیلی کافیست با آویژه تماس بگیرید

 • معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی
 • معافیت تحصیلی خارج از کشور
 • معافیت تحصیلی دانش آموزان پیش دانشگاهی
 • مدت زمان معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی
 • سنوات معافیت تحصیلی
 • لغو معافیت تحصیلی
 • انصراف از دانشگاه آزاد و سربازی
 • سن مشمولیت سربازی
 • تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان
 • درخواست معافیت تحصیلی دانشجویی
 • مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور
 • معافیت تحصیلی پسا دکتری
 • معافیت تحصیلی خارج از کشور لیسانس

بیشتر بخوانید: مشمولین معافیت تحصیلی خدمت سربازی


قوانین معافیت تحصیلی دانشگاه

قوانین معافیت تحصیلی دانشگاه  نیز از ضوابط تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه تبعیت می کند . همتن طور که می دانید دانشجو به کسی گفته می شود که طبق ضوابط و مقررات وزارت علوم وارد دانشگاه و موسسات آموزش عالی داخل کشور یا خارج کشور شده و به ادامه تحصیل مشغول شود . همان طور که می دانید وارد شدن به این مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها نیازمند حداقل مدرک دیپلم می باشد . فارغ التحصیلان با مدرک دیپلم می توانند در کنکور و دیگر آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت کنند و وارد آن شوند . البته باید این نکته را در نظر داشت که مشمولین غایب نمی توانند در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت کنند . مگر اینکه غیبت این مشمولین موجه باشد .

از دیگر قوانین معافیت تحصیلی دانشگاه این است که اگر افراد ذکور در آزمون ورودی دانشگاه ها و کنکور شرکت کرده و قبل از مشخص شدن قبولی مشمول خدمت سربازی شوند باید برای اعزام به خدمت اقدام کنند . تا زمانی که قبولی آن ها قطعی شود . در این موقع از خدمت وظیفه مرخص می شوند و به ادامه تحصیل مشغول می شوند . اگر مشمولین قبل از  اعلام قبولی برای اعزام به خدمت اقدام نکنند مشمول غایب محسوب می شوند . حتی اگر در دانشگاه نیز قبول شوند نمی توانند ادامه تحصیل دهند و حق ورود به دانشگاه را نخواهند داشت .

این مسئله نیست قابل توجه خواهد بود که داوطلبانی که در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت کرده و در مقطع لیسانس ادامه تحصیل می دهند . بر اساس ضوابط و قوانین معافیت تحصیلی می توانند تا اخذ مدرک دکتری می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند . البته این معافیت طبق قانون و ضوابط داده می شود . یعنی داوطلبان نباید در طول دوران تحصیل خود غیبت داشته باشند .


بیشتر بخوانید: مدارک معافیت تحصیلی خدمت سربازی


قوانین معافیت تحصیلی حین خدمت

قوانین معافیت تحصیلی حین خدمت از جمله ضوابط و قوانینی است که در حین خدمت اجرا می شود . سربازان نظام وظیفه اگر در دوران خدمت وظیفه ی خود در آزمون ورودی دانشگاه ها در مقطع کارشناسی شرکت کنند و قبول شوند می توانند در دانشگاه حضور پیدا کنند . این سربازان با مراجعه به بخش آموزش دانشگاه مورد نظر می توانند درخواست معافیت تحصیلی خود را گرفته و آن را به سازمان نظام وظیفه تحویل دهند . اگر مشمولین غیبت نداشته باشند می توانند مرخصی خود را از سازمان نظام وظیفه گرفته و برای ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظر اقدام کنند .

این نکته قابل ذکر است که سربازان نظام وظیفه نمی توانند برای دوره کاردانی مرخصی بگیرند . آنها فقط مجازند برای معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی اقدام کنند . غیرقانونی بودن تحصیل همزمان با خدمت یکی دیگر از قوانین معافیت تحصیلی حین خدمت می باشد . یعنی آن دشته از مشمولینی که به خدمت سربازی اعزام می شوند برای ادامه تحصیل باید از معافیت تحصیلی استفاده کنند . آن ها نمی توانند به طور هم زمان هم به دانشگاه رفته هم خدمت سربازی خود را انجام دهند .

معافیت تحصیلی دانش آموزان,قوانین معافیت تحصیلی,معافیت تحصیلی حین خدمت

سایر موارد مربوط به معافیت تحصیلی برای دانش آموزان

 • مراحل گرفتن معافیت تحصیلی خارج از کشور
 • شرایط خروج از کشور برای ادامه تحصیل
 • وثیقه خروج از کشور
 • قوانین نظام وظیفه برای دانشجویان خارج از کشور
 • شرایط گرفتن معافیت تحصیلی
 • تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور
 • نظام وظیفه معافیت
 • انصراف از دانشگاه و سربازی
 • ساعت کار نظام وظیفه
 • امور مشمولین نظام وظیفه
 • تصویر اقامت معتبر چیست
 • فرم شماره ۵۴
 • جریمه انصراف از دانشگاه دولتی
 • انصراف از دانشگاه آزاد و شرکت در کنکور
 • مدارک لازم برای انصراف از دانشگاه
 • خرید سربازی دانشجویان انصرافی ۹۷
 • سن مشمولیت خروج از کشور
 • خرید سربازی

بیشتر بخوانید: قوانین معافیت تحصیلی خدمت سربازی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه قوانین معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

قوانین جدید معافیت تحصیلی

قوانین جدید معافیت تحصیلی نیز توسط سازمان نظام وظیفه ی عمومی در سال های اخیر اجرا می شوند . آن دسته از مشمولینی که به طور غیر قانونی از کشور خارج می شوند نمی توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند . آن دسته از دانشجویان که با داشتن معافیت تحصیلی  به تحصیل در کشورهای دیگر اشتغال دارند اگر در حین تحصیل به کشور بیایند باید ظرف ۶ ماه کشور را ترک کنند . آن ها بعد از گذشت ۶ ماه حق خروج از کشور را نخواهند داشت .

اگر بخواهیم راجع به دیگر قوانین معافیت تحصیلی  صحبت کنیم باید بگویم دریافت معافیت تحصیلی برای دانش آموزان بر اساس ضوابط آموزش و پرورش تعیین شده است . در واقع افراد ذکوری که در حال تحصیل هستند تا سن ۲۰ سالگی مجاز هستند تا ادامه تحصیل بدهند . این افراد می توانند در هر رشته ای تحصیل کنند . به طور واضح تر اینکه رشته های تحصیلی مختلف تاثیری در این مدت زمان برای اعزام به خدمت نخواهد داشت . حتی اگر این دانش آموزان در سن ۱۸ سالگی هنوز دروس مقطع راهنمایی را نیز بخوانند می توانند به  طور پیوسته تا همان سن ادامه تحصیل دهند و تحصیلات خود را به پایان برسانند .


بیشتر بخوانید: معافیت تحصیلی دانش آموزان چگونه است ؟


قوانین صدور معافیت تحصیلی

قوانین صدور معافیت تحصیلی که توسط سازمان نظام وظیفه وضع می شود از طریق سازمان ها و مراکز آموزش و پرورش و وزارت خانه های مرتبط با آن ها برای دانش آموزان صادر می گردد . البته کارت معافیت تحصیلی برای دانشجویان نیز در بخش آموزش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی زیر نظر وزارت علوم صادر می شود .  البته این نکته  نیز مهم است که تغییر رشته و انتقال دانشجویان از دانشگاهی به دانشگاه دیگر طبق ضوابط و مقررات اجرایی سازمان نظام وظیفه امکان پذیر خواهد بود . مشمولین می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قوانین صدور معافیت تحصیلی با مرکز مشاوره معافیت تحصیلی آویژه تماس بگیرند . مشاورین ما همه روزه پاسخگوی عزیزان خواهند بود .

 

قوانین معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه قوانین معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1400/1/26

جمعه

1400/1/27

شنبه

1400/1/28

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید