لیست ارگان های امریه سربازی

شرایط پذیرش امریه خدمت سربازی چگونه است؟
به اشتراک بگذارید

ارگان های امریه سربازی کدامند؟ چگونه میتوان از لیست این ارگان ها اطلاع پیدا کرد؟ به طور کلی تعداد زیادی از ارگان ها و ادارات دولتی و غیر دولتی جز این موارد هستند. اما قبل از پرداختن به این ارگان ها توضیح کوتاهی درباره ی امریه خدمت سربازی را ذکر میکنیم. خیلی از افرادی که به عنوان مشمول خدمت سربازی شناخته میشوند، به دنبال راهی هستند که خدمت سربازی کم دردسرتر و راحت تری داشته باشند. یکی از راه هایی که میتواند به این افراد کمک کند، دریافت امریه از یکی از ارگان ها میباشد. اما این ارگان ها چگونه میتوانند از بین سربازان سازمان وظیفه نیرو جذب کنند؟ سازمان وظیفه کشور در هر سال تنها تعداد مشخصی سرباز و نیرو احتیاج دارد، در چنین صورتی وقتی تعداد مشمولان بیشتر از حد نیاز سازمان وظیفه باشد، این سازمان تعدادی را به عنوان سرباز امریه به ارگان های دیگر واگذار میکند.

این امر باعث میشود که ارگان های دیگر کسری نیروی خود را با سربازان امریه تکمیل کنند و از پرداخت هزینه های بیشتر جلوگیری شود و از طرفی سازمان وظیفه نیز نیروی های خود را در یگان های خدمتی به حالت تعادل درخواهد آورد. ارگان های امریه گیر تنوع زیادی دارند از آموزش و پرورش تا وزارتخانه ها و… جز این ارگان ها به حساب میایند. معیار مهمی که ارگان های امریه سربازی در نظر میگیرند مربوط به مدرک تحصیلی افراد است. این سازمانها با توجه به نیاز خود به نیروی متخصص، در حوزه های مختلف از بین متقاضیان، افراد با سابقه و با رشته تحصیلی مرتبط را جذب میکنند. چنانچه مایل به دریافت امریه هستید اما اطلاعات دقیق از نحوه ی اقدام برای دریافت و همچنین شرایط آن ندارید، میتوانید از مشاوره نظام وظیفه استفاده کنید در ادامه این مقاله نیز به بررسی نکات مهم مربوط به امریه میپردازیم.


بیشتر بخوانید:  پروژه کسری خدمت چیست؟


شرایط پذیرش امریه خدمت سربازی چگونه است؟

شرایط پذیرش امریه خدمت سربازی به طور کلی از پنج بند تشکیل شده است. افرادی که این شرایط را داشته باشند میتوانند برای امریه شدن در ارگان مورد نظر خود اقدام کنند. این موارد پنج گانه به ترتیب زیر است:

 • متاهل بون فرد مشمول
 • مشمولانی که جز خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان هستند.
 • مشمولانی که تحت پوشش یکی از سازمان های بهزیستی و یا کمیته امداد قرار دارند.
 • مشمولانی که سرپرست خانواده هستند.
 • مشمولانی که به دلیل بیماری معافیت از رزم دارند.

گاهی افرادی که این شرایط را ندارند به دنبال دریافت امریه سربازی هستند. ممکن است مشمولان با این سوال مواجه شوند که آیا امکان پذیرش این افراد به عنوان سرباز امریه وجود دارد؟ درواقع این شرایط پذیرش امریه خدمت سربازی که در بالا ذکر شد، مورد توجه بسیاری از ارگان ها و سازمان های امریه گیر میباشد  واحتمال پذیرش داوطلبان را بیشتر میکند. اما ممکن است سازمانی از بین افراد فاقد این شرایط نیز سرباز امریه جذب کند. این موضوع به عوامل مختلفی همچون میزان جذب امریه در سازمان مورد نظر، تعداد متقاضیان و… بستگی دارد.


بیشتر بخوانید:  قوانین جدید معافیت نظام وظیفه


مدارک مورد نیاز برای پذیرش امریه شامل چه مواردی است؟

مدارک مورد نیاز برای پذیرش امریه و تدارک لازم برای جمع آوری آنها در زمان مقرر موضوع بسیار مهمی است که مشمولین باید به آن توجه داشته باشند. نکته ی مهم دیگری که درباره ی مدارک موردنیاز مطرح است، این است که داوطلبان بر اساس شرایطی که دارند باید مدارک مرتبط را ارائه دهند. مثلا فردی که تحت پوشش کمیته امداد و یا سازمان بهزیستی قرار دارد باید معرفی نامه ی این ادارات را در دست داشته باشد. درباره ی مشمولانی که جز خانواده ایثارگران هستند نیز باید گواهی مربوطه به بنیاد شهید ارائه شود. تصویر شناسنامه و اثبات متاهل بودن متقاضیان متاهل نیز از دیگر مدارک میباشد. سازمان های امریه گیر تنها از بین افراد با مدرک تحصیلی و مهارت متناسب با ردیف شغلی مورد نظر امریه میگیرند لذا ارائه مدارک تحصیلی مرتبط نیز الزامی است.

تصویر برگه ی اعزام به خدمت که تاریخ اعزام در آن درج شده است از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت امریه است. علاوه بر مواردی که گفته شد در زمان ثبت نام و تنظیم درخواست برای امریه سربازی، فرم هایی در اختیار داوطلب قرار میگیرد که فرم تعهد برای نداشتن هیچگونه نسبت فامیلی نسبی و سببی با کارکنان ارگان مربوطه و فرم اطلاعات افراد تحت تکفل مشمول از آن دست میباشند. فردی که تمام مدارک مورد نیاز برای پذیرش امریه را گردآوری کرده است باید دقت کند که ارسال این مدارک باید تقریبا دوماه قبل از تاریخ اعزام به خدمت باشد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش امریه شامل چه مواردی است؟


بیشتر بخوانید:  پذیرش امریه چگونه ممکن است؟


مراحل پذیرش ارگان های امریه سربازی چگونه است؟

مراحل پذیرش ارگان های امریه سربازی قدم بعدی است که مشمول بعد از تهیه مدارک مورد نیاز باید انجام دهد. مشمولان باید توجه داشته باشند که برای دریافت امریه باید حدود دوماه قبل از تاریخ اعزام اقدام کنند. تا در زمان اعزامشان به خدمت برگه امریه را دست داشته باشند. امااولین مرحله از مراحل پذیرش ارگان های امریه سربازی این است که متقاضی ابتدا باید ارگان مورد نظر خود را انتخاب کند و به آن ارگان مراجعه کند. بعد از اینکه از جذب امریه توسط ارگان مورد نظر اطمینان حاصل کرد باید برای اعزام به خدمت اقدام کند. برای اینکه دریافت دفترچه راهنمای سربازی و تکمیل آن و درنهایت ارسال به سازمان وظیفه الزامی است. سپس با بررسی های سازمان وظیفه و بعد از مدت کوتاهی برگه سبز یا برگه اعزام به خدمت برای مشمول ارسال میشود. این برگه سبز باید فورا به سازمان مورد نظر ارائه شود.

بعد از تکمیل مدارک درخواست شما مورد بررسی قرار میگرد و در صورت واجد شرایط بودن نتیجه پذیرش شما اعلام میشود و برگه ای در اختیارتان قرار میگیرد. شما باید برگه ی امریه را بعد از تقسیم نیرو به یگان خدمتی ارائه دهید. اما نکاتی وجود دارد که ذکر آنها خالی از لطف نیست. مثلا برخی از ارگان های امریه گیر علاوه بر شرایط عمومی مورد نیاز برای سرباز امریه، شرایط دیگری نیز در نظر گرفته اند. مصاحبه حضوری با متقاضی، تحقیقات میدانی، نوع مدرک تحصیلی و معدل مورد نیاز و… از جمله این موارد هستند. لذا باید آمادگی لازم برای رویارویی با موارد را داشته باشید.


بیشتر بخوانید:   شرایط دریافت امریه خدمت سربازی چیست؟


لیست ارگان های امریه خدمت سربازی چیست؟

لیست ارگان های امریه خدمت سربازی برای فردی که میخواهد به عنوان سرباز امریه خدمت خود را سپری کند، میتواند موضوع خیلی مهمی باشد. خوشبختانه سازمان هایی که اقدام به جذب سهمیه میکنند از تنوع بالایی برخوردار هستند و داوطلبان میتوانند متناسب با شرایط خود یکی از آنها را انتخاب کنند. مشمولان باید دقت کنند که تنه باید به یکی از ارگان های امرهی گیر درخواست دهند در غیر این صورت درخواست آنها باطل خواهد شد. برخی از ارگانهایی که در لیست ارگان های امریه خدمت سربازی جای  دارند به قرار زیر است:

 • وزارتحانه هایی همچون: وزارت نفت، وزارت نیرو، وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت صنعت و معدن و…
 • سازمان محیط زیست
 • اداره اوقاف
 • سازمان بهزیستی کشور
 • آموزش و پرورش
 • سازمان جهاد کشاورزی
 • سازمان انرژی اتمی
 • سازمان هواپیمایی کشور
 • سازمان بازرسی کشور
 • سازمان فنی حرفه ای
 • اداره ی آب و فاضلاب
 • بانک ها و موسسات مالی
 • اداره گمرگ
 • اداره برق وبسیاری ارگان های دیگر.

لیست ارگان های امریه خدمت سربازی چیست؟


بیشتر بخوانید:  مراحل اعزام به خدمت سربازی چیست؟


رشته های مورد نیاز ارگان های امریه سربازی کدام است؟

رشته های مورد نیاز ارگان های امریه سربازی به نوع فعالیت ارگان و سازمان مورد نظر بستگی دارد. هر سازمان به افرادی دارای مدارک تحصیلی در حوزه ی تخصصی خود نیاز دارد. مثلا سازمان محیط زیست ازبین مشمولان فارغ التحصیل رشته های کشاورزی امریه میگیرد. قوه قضاییه و دادگستری ها نیز از بین کارشناسان حقوق، علوم قضایی، فقه و حقوق اسلامی و… امریه جذب میکنند. وزارت نفت نیز از دیگر ارگان های امریه گیر است که از بین افراد با مدرک مهندسی شیمی، مهندسی متالوژی، مهندسی نفت، مهندسی سیستم های انرژی و… امریه میگیرد. برخی رشته های مورد نیاز ارگان های امریه سربازی که در اغلب سازمانها برای انجام امور دفتری مورد نیاز است شامل حسابداری، مدیریت، کامپیوتر و… است.

سوالات متداول

امریه سربازی چگونه است؟

سازمان وظیفه کشور در هر سال تنها تعداد مشخصی سرباز و نیرو احتیاج دارد، در چنین صورتی وقتی تعداد مشمولان بیشتر از حد نیاز سازمان وظیفه باشد، این سازمان تعدادی را به عنوان سرباز امریه به ارگان های دیگر واگذار میکند.

شرایط پذیرش امریه خدمت سربازی کدامند؟

معافیت از رزم، متاهل بون فرد مشمول، مشمولانی که تحت پوشش یکی از سازمان های بهزیستی و یا کمیته امداد، مشمولان سرپرست خانوار، خانواده ایثارگران جز افرادی هستند که میتوانند از امریه سربازی استفاده کنند.

ارگان های امریه گیر کدامند؟

سازمان جهاد کشاورزی، سازمان انرژی اتمی، سازمان هواپیمایی کشور، سازمان بازرسی کشور، سازمان فنی حرفه ای، اداره ی آب و فاضلاب، بانک ها و موسسات مالی، اداره گمرگ و…

لیست ارگان های امریه سربازی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه لیست ارگان های امریه سربازی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068