مدارک لازم برای معافیت ایثارگران چیست؟

مدارک معافیت ایثارگری شامل چه مواردی می شود؟

آشنایی با مدارک معافیت ایثارگری سربازی

در این قسمت ابتدا باانواع معافیت سربازیآشنا شده و سپس مطالبی را در موردمشمولین معافیت ایثارگریبیان میکنیم .در ادامهجزئیات معافیت ایثارگری خدمت سربازیرا ذکر ومدارک لازم برای معافیت ایثارگرانلازم جهت اخذ معافیت را نام می بریم .

معافیت ایثارگری نظام وظیفه و مدارک معافیت ایثارگری سربازی چیست؟

این سوالی است که می تواند ذهن افراد متقاضی این نوع معافیت را به خود مشغول سازد . در ایران در شرایط خاصی مشمولین می توانند از سربازی معاف شوند و معافیت خدمت سربازی اخذ نمایند . افرادی که دارایشرایط معافیت ایثارگریهستند می توانند از خدمت معاف شوند . ”معافیت ایثارگری نظام وظیفه چیستمی تواند عنوانی باشد برای تمام سوالات مشمولین واجد شرایطمعافیت ایثارگری، در این زمینه !

بنابراین ، اطلاع ازآخرین تغییرات معافیت ایثارگریدر روند اخذ معافیت مربوطه برای مشمولین مفید خواهد بود . برای اینکه بتوانید تمام پاسخ های لازم برای سوال ”معافیت ایثارگری نظام وظیفه چیست” را بیابید، ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید.

آشنایی با انواع معافیت سربازی

افراد جهت معاف شدن از خدمت سربازی می توانند ازانواع معافیت سربازیاستفاده کنند . از جمله شرایط معافیت های موجود می توان بهمعافیت تحصیلی،معافیت کفالت،معافیت پزشکی،معافیت ایثارگرانوموارد خاصاشاره کرد . همواره قوانین و شرایط ویژه ای برای معافیت از خدمت سربازی تعریف می شود .افرادی که میخواهند از خدمت سربازی معاف شوند می بایست با تمامی ضوابط و قوانین آشنا شده و طبققوانین معافیت سربازی مدارک معافیت سربازیخود را مطابق با آن ها آماده کنند .

یکی از نکته های مهم زمان اقدام برای اخذ معافیت از خدمت سربازی است . به این صورت که حتی اگر شرایط لازم برای دریافت معافیت خدمت سربازی برای شخص وجود داشته باشد ولی در زمان مناسب ، اقدام به دریافت معافیت نکند ، این امکان وجود دارد که شانش خود را برای دریافت کارت معافیت از دست خواهید بدهد . از آنجایی که معافیت های مختلفی در دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی وجود دارد ، مدارک معافیت سربازی مختلفی نیز برای انواع معافیت های خدمت سربازی طلب می شود . در ادامه مطالب به صورت خاص به مدارک معافیت ایثارگری می پردازیم .


بیشتر بخوانید: شرایط انواع معافیت ایثارگران سربازی 99


انواع معافیت ایثارگری سربازی

معافیت ایثارگری انواع مختلفی داشته و افراد زیادی می توانند جز مشمولین این دسته قرار بگیرند . طبق قوانینمدارک معافیت ایثارگریبرای هر دسته فرق کرده و معیار های هر کدام برای اخذ معافیت متفاوت است .

انواع معافیت ایثارگریعبارتند از :

 • معافیت جانبازان
 • معافیت فرزندان ایثارگران
 • معافیت یکی از برادران شهداء ، جاویدالاثران ، آزادگان و جانبازان در صورتی که فاقد فرزند ذکور باشند .
 • معافیت افرادی که با بانوان جانباز ازدواج کرده اند .
 • معافیت فرزندان شهداء و جاویدالاثران .

مدارک معافیت ایثارگری چیست؟

مدارک مورد نیاز برای انواع معافیت ایثارگری:

 • مدارک مورد نیاز برای فرزندان شهدا و جاویدالاثران
 • مدارک مورد نیاز برای معافیت یکی از برادران ایثارگران
 • مدارک مورد نیاز برای معافیت فرزندان جانبازان و رزمندگان
 • مدارک مورد نیاز برای معافیت جانبازان ۱۰ درصد و بالاتر
 • مدارک مورد نیاز برای معافیت فرزند خوانده جانبازان
 • مدارک مورد نیاز برای معافیت به سبب ازدواج با جانباز ۲۵ درصد و بالاتر

مدارک معافیت ایثارگری برای انواع معافیت ایثارگر سربازی

همانطور که قبلا نیز ذکر شد ، مدارک معافیت ایثارگری برای هر کدام ازمشمولین معافیت ایثارگریمتفاوت است و هر دسته مدارک و شرایط خاصی را طلب می کند .

در ادامه بخشی ازمدارک معافیت ایثارگریکه اغلب برای اخذ معافیت نیاز است را نام می بریم .

 • برگه ایثارگران صادره از بنیاد شهید و امور ایثارگران استان متناسب با نوع شرایط معافیت ایثارگران سربازی
 • تصویر شناسنامه مشمول و شخص ایثارگر .
 • تصویر کارت ملی مشمول و ایثارگر .
 • پاسخ ثبت احوال محل صدور شناسنامه ایثارگر در خصوص تغییرات شناسنامه و اثبات نسبت شخص و ایثارگر .
 • گواهی مدرک تحصیلی از دانشگاه .
 • یک قطعه عکس ۴×۳ رنگی
 • برگه وضعیت نظام وظیفه مشمول
 • برگه یا گواهی تعهد اعزام به آموزش
 • گواهی اشتغال به خدمت از یگان محل خدمت در صورتی که مشمول در حال خدمت باشد .
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

نظام وظیفه

شرایط معافیت ایثارگری

در این قسمت به شرایط مورد نیاز جهت اخذ معافیت ایثارگری می پردازیم . برخی ازشرایط معافیت ایثارگرانعبارت است از:

 • یکی از شرایط اخذ معافیت ایثارگری این است که شخص ۲۸ ماه یا بیشتر سابقه ایثارگری در پرونده خود داشته باشد .
 • شخص نباید غیبت سربازی داشته باشد یا به عنوان سرباز فراری تلقی شود ، در این صورت حتی اگر سابقه ایثارگری هم داشته باشد نمی تواند جز مشمولین معافیت ایثارگری قرار بگیرد . بیشتر بخوانید : توجیه غیبت سربازی
 • اگر والدین شخص سابقه ایثارگری بالای ۳۰ ماه است داشته باشد و شخص غیبت نداشته باشد به طور قطع از خدمت سربازی معاف می شود .
 • اگر والدین مشمول جانباز باشد ، و حداقل میزان سابقه ایثارگری تعریف شده طبق قوانین را داشته باشد . فرد می تواند با تحویل مدارک معافیت ایثارگری لازم از خدمت سربازی معاف شود .
 • یکی از شرایط خاص معافیت ایثارگری این است که فقط یکی از فرزندان خانواده می تواند از این قانون استفاده کند .
 • آزادگان نیز می توانند به ازای سابقه ایثارگری ، برای یکی از فرزندان خود طبق قوانین معافیت سربازی ، معافیت بگیرند .

روند رسیدگی به درخواست معافیت ایثارگران

مشمول پس از اخذ نسخه اول برگه شماره۱ ایثارگران. (این برگه را باید از بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه نمایند.) به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰)مراجعه می نمایند. و دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را تهیه نموده. و قسمت مربوط به ایثارگران را مطالعه نمایند. و فرمهای مربوط به این معافیت را تکمیل نموده. و به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) محل سکونت تحویل نمایند. حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ ثبت با همراه داشتن اصل مدارک به وظیفه عمومی محل سکونت خود مراجعه کنند. تا درخواستشان مورد بررسی قرار گیرد .

دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس+۱۰) موظند. مدارک دریافتی را با اصل آنها مطابقت نموده. و با ضرب مهر روی تصاویر مدارک ،آنها را تایید. و مدارک را در اسرع وقت به وظیفه عمومی شهرستان مربوط تحویل نمایند . وظیفه عمومی شهرستان محل سکونت پس از دریافت مدارک. از طریق سامانه گزارش گیری از شناسنامه فرد استعلام نموده. و به وسیله مشمول و یا از طریق اداری به اداره ثبت احوال مربوطه ارسال نمایند . وظیفه عمومی رسیدگی کننده پس از رویت ثبت تاییدیه درخواست معافیت در سامانه. و احراز شرایط معافیت ، مشمول را برای آموزش مقدماتی نظامی. به یکی از مراکز آموزشی معرفی می‌نماید. بعد از سپری نمودن دوره آموزشی کارت معافیت صادر. و به درب منزل ارسال می‌گردد. (معرفی به آموزش منوط به فراهم شدن بسترهای لازم است.)

نکاتی پیرامون معافیت ایثارگری خدمت سربازی نظام وظیفه

افرادی که خواهاناخذ معافیت ایثارگریمی باشند باید به چند نکته توجه کنند .

مورد اول این است که شخص باید با تمامیقوانین معافیت ایثارگریاشنا باشد و طبق قوانین مدارک معافیت ایثارگری لازم را تهیه کند . نکته دوم آشنایی با اولویت های سازمان نظام وظیفه عمومی برای معافیت از سربازی می باشد . در این مرحله حداکثر بیست هزار نفر که بیشترین درصد ایثارگری دارند . یا مجموع سوابق ایثارگری و دوره آزادگی آنان به بیشترین مقدار برسد طبق قوانین معافیت سربازی برای دریافت معافیت ایثارگری در اولویت قرار خواهند گرفت . که در این قسمت افراد دارای شرایط اعلام شده باید مدارک معافیت ایثارگری خود را تهیه کنند . سپس مدارک معافیت ایثارگری را به همراه دفترچه اعزام به خدمت بنابر شرایط اعلام شده به سازمان نظام وظیفه عمومی ارائه دهند .

چگونه مدارک معافیت ایثارگری تهیه کنیم؟

شرایط دریافت معافیت ایثارگری چیست ؟

معافیت ایثارگری نوعی از معافیت نظام وظیفه است که مشمولین زیادی هر ساله از آن بهره مند میشوند.در سال های جاری انواع معافیت های نظام وظیفه بسیاری از مشمولین را از انجام خدمت سربازی نجات داده است. شاید برای برخی این سوال پیش بیاید که معافیت خدمت سربازی وظیفه چیست؟ شرایط این معافیت های نظام وظیفه کدام است؟ یا اینکه چه کسانی میتوانند از این نوع معافیت ها بهره مند شوند؟ قبل از بررسی ضوابط و شرایط معافیت ها و انواع آن باید توضیح مختصری درباره ی معافیت های خدمت سربازی در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهیم.

معافیت سربازینظام وظیفهبه مزایای اطلاق میشود که در اختیار مشمولین قرار گرفته و با توجه به شرایط آن ها، میتوانند به طور دائم یا موقت از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند. این معافیت ها انواع گوناگونی را در بر میگیرند. این معافیت ها به شرح ذیل میباشند.

 

انواع معافیت های سربازی نظام وظیفه

تمام این معافیت ها نیازمند شرایط ویژه ای

 • معافیت ایثارگری
 • معافیت های کفالت
 • معافیت های پزشکی
 • معافیت های تحصیلی
 • معافیت های مددجویان عضو بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی
 • معافیت های سربازان غایب
 • معافیت های سرباز فراری
 • معافیت های بنیاد ملی نحبگان
 • معافیت های عفو رهبری یا بخشودگی سنی

است که مشمولان میتوانند بر اساس آن ها اقدام کرده و کارت معافیت دریافت کنند.پس قبل از اقدام برای دریافت هرگونه معافیت باید شرایط و ضوابط آن را مورد بررسی قرار داده و سپس برای آن ها اقدام کرد. اما در میان همه ی این نوع معافیت ها، معافیت های ایثارگری و جانبازی یکی از ساده ترین و پرمخاطب ترین معافیت ها به حساب می آید.جوانان زیادی از طریق همین معافیت خیلی راحت کارت معافیت دائم دریافت میکنند. به همین خاطر متقاضیان در این باره بسیار افزایش داشته است.

این نوع معافیت اگرچه در ظاهر بسیار ساده به نظر میاید. اما شرایط خاص خود را داشته و مشمولین باید از این شرایط بهره مند شوند. همچنین ضوابط و قوانین در این نوع معافیت نیز مانند سایر معافیت ها با تغییراتی همراه شده است. که در ادامه ی مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره خدمت سربازیبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

مدارک لازم برای معافیت ایثارگران چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 20 نظر:
 1. سلام پدربنده ۲۵درصدجانبازی دارد.ومن تک فرزندم.پدرم هم فوت شده.غیب سربازی دارم ایامیتونم معافیت بگیرم

  1. به ازای هر 25 درصد جانبازی یک پسر معاف می شود و به ازای هر 30 ماه سابقه حضور در جبهه یک فرزند از سربازی معاف می شود

 2. سلام من پدرم 20 درصد جانبازی داره 7 ماه هم جبهه خودمم یک سالو خورده ای بسیج دارم جوری که به امتیاز 30 میرسه و الان 3 ماه هم از خدمتم میگذره میخواستم بدونم من که غیبت پشت دفترچه ای دارم میتونم معاف شم و زمان غیبتم و که 6 ماه هستش وایسم یعنی سه ماه دیگه ..

 3. سلام من پدرم 20 درصد جانبازی داره 7 ماه هم جبهه خودمم یک سالو خورده ای بسیج دارم جوری که به امتیاز 30 میرسه و الان 3 ماه هم از خدمتم میگذره میخواستم بدونم من که غیبت پشت دفترچه ای دارم میتونم معاف شم و زمان غیبتم و که 6 ماه هستش وایسم یعنی سه ماه دیگه

 4. سلام من فرزند جانباز سی درصد هستم و برگه‌ی صادره از بنیاد رو گرفتم . میخواستم ببینم مرحله بعد چیه و چه مدارکی باید ببرم

  1. سلام وقت بخیر سوالتان واضح نیست در چه موردی مدارک را می‌خواهید؟

 5. سلام، خسته نباشید. من حدود دو سال پیش رفتم دنبال کارهای معافیت سربازی ولی اینقدر مراحل طولانی شد و تعداد عمو هام هم زیاد بود که نیمه کاره ول شد و رفتم دانشگاه. حالا میخواستم بدونم الان میتونم پیگیری کنم و کاملش کنم

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که معافیت پزشکی باشد و جزو مواردی باشد که بتوان در حین تحصیل گرفت می توانید اقدام کنید در غیر این صورت باید صبر کنید تا درستان تمام شود

 6. سلام. من فرزند جانباز ۲۵ درصد هستم. یه برادر بزرگتر دارم که خدمت سربازی رفت و چند ماه از مدت خدمتش به خاطر جانبازی پدرم کم شد. حالا با توجه به این موضوع که چند ماه از خدمت برادرم کسر شد، می خواستم بدونم آیا امکانش هست که من معاف بشم؟
  ممنون از پاسخ گویی شما.

  1. سلام. یک فرزند جانبازان ۲۵ درصد میتواند از معافیت دائم برخوردار شود باید بررسی شود که برادر بزرگتر از چه مقدار از سهمیه استفاده کرده است تا بتوانیم درباره معافیت یا کسر از خدمت شما نظر قطعی داد.

 7. سلام من پدرم دارای جانبازی زیر ۲۵درصد است و من تک فرنزدم هستم ک خرج خوانواده رو هم خودم میدهم ایا من به خدمت خواهم رفت

  1. سلام. در صورت تایید از کارافتادگی پدرتان با سن بالاتر از ۷۵ سال میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 8. باسلام بنده جانباز ۶۰ درصد هستم وفرزند ذکورم از امتیاز معافیت بنده استفاده کرده سئوال بنده این است باتوجه به میزان درصد آیا میتوانم برای راننده شخصی خودم ازالباقی درصدجانبازی استفا ده کنم سپاسگزارم از راهنمائی شما

  1. سلام خیر امتیاز معافیت فقط میتواند برای فرزندان استفاده شود.

 9. سلام و خسته نباشید،من برادرم تو مرز خدمت میکرد،که تیز خورد،جانبازیش ۳۵ درصده،منم غیبت دارم به نظرتون معاف میشم؟

 10. با سلام خسته نباشید.
  من الان در پادگان ارتش مهاباد سرباز هستم ولی الان به مدت ۷۰ روز است که پادگان نمیرم اومدم مرخصی و برنگشتم
  من فرزند طلاق هستم یه برادر بزرگ دارم که اونم رفته خدمتو تموم کرده
  من نه سال بود که پدرمو ندیده بودم وای میدونستم که پدرم جانباز ۳۰ درصدی است
  و در این مدت که آمده بودم فقط دنبال پدرم بودم
  الان من سرباز فراری محسوب میشم…
  یعنی الان من نمیتونم معافیت رو بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت امتیاز بالای 30 معاف خواهید شد فارغ از غیبت و فرار

 11. درود خداوند متعال،ب تمامی،زحمت کشان،و مسولین،متعهد،،
  بسیار عرض تشکر،و دعای خیر داریم

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید