مدرک دانشگاه علمی کاربردی بهتر است یا پیام نور؟ کدام معتبر تر است؟

علمی کاربردی

مدرک دانشگاه علمی کاربردی بهتر است یا پیام نور

دانشگاه ها علمی کاربردی از بین علاقه مندان به تحصیل در این دانشگاه و برای دو نیمسال دانشجو میپذیرد. پذیرش دانشجو در این دانشگاه بر اساس سابقه تحصیلی و معدل دوره دیپلم و… میباشد. یعنی داوطلبان برای قبولی در این دانشگاه نیازی به شرکت در کنکور و پذیرش در آن ندارند. همین موضوع درباره ی بسیاری از رشته های مربوط به دانشگاه پیام نور وجود دارد. یعنی در سال های اخیر پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی برای بسیاری رشته های پیام نور نیز امکان پذیر شده است. این امر باعث شده که پاسخ به این سوال که مدرک دانشگاه علمی کاربردی بهتر است یا پیام نور راحت تر شود. چرا که از مهم ترین مواردی که اعتبار یک دانشگاه را تعیین میکند نحوه ی پذیرش دانشجو در آن دانشگاه میباشد. اگر بخواهیم این دو دانشگاه را از این نظربا هم مقایسه کنیم در یک سطح قرار میگیرند.

نوع آموزش و امکانات آموزشی دانشگاه ها از دیگر موارد تعیین کننده اعتبار دانشگاه ها میباشد. دانشگاه علمی کاربردی سعی در تربیت افراد متخصصی دارد که مهارت های کاربردی و عملی را دارا باشند. اما تحصیل در دانشگاه پیام نور اغلب آموزش از راه دور میباشد. لذا از این نظر میتوان دانشگاه علمی کاربردی را در سطحی بالاتر از دانشگاه پیام نور قرار داد. اما به طور کلی بر اساس رده بندی وزارت علوم این دو دانشگاه همتراز هستند.


بیشتر بخوانید:شرایط ثبت نام بدون کنکور علمی کاربردیبیشتر بخوانید:رشته های دانشگاه علمی کاربردی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

در مقطع دکتری مدرک دانشگاه علمی کاربردی بهتر است یا پیام نور

دانشگاه علمی کاربردی در مقاطع بالاتر همچون کارشناسی ارشد و دکتری نیز دانشجو میگیرد. پذیرش دانشجو در این دوره ها نیز به مانند دوره کارشناسی و کاردانی با نظارت کامل وزارت علوم و تحقیقات انجام میگیرد که بدون کنکور و بر اساس مدارک تحصیلی دوره های قبلی میباشد. لذا مدرک تحصیلی ارائه شده در این مقاطع نیز اهمیت و اعتبار بالایی دارد. اما در مقایسه با مدرک دکتری در دوره های پیام نور باید گفت که با توجه به پذیرش با کنکور در اکثر رشته های مربوط به دوره های دکتری دانشگاه پیام نور اعتبار این دانشگاه بیشتر میباشد. چرا که پذیرش با آزمون زمینه ساز غربالگری و انتخاب بهترین افراد است که رقابت و سطح علمی دانشجویان را بالاتر میبرد.

برای جذب شدن به بازار کار مدرک دانشگاه علمی کاربردی بهتر است یا پیام نور

تعداد زیادی از افرادی که مدرک تحصیلی دوره های علمی کاربردی دارند بعد از فارغ التحصیلی صاحب شغل میشوند، در وضعیت اقتصادی کنونی یافتن شغل مناسب از دغدغه های مهمی ست که فارغ التحصیلان دانشگاه ها با آن مواجه هستند. پیدا کردن شغل مناسب تنها حد کمی به نوع مدرک تحصیلی افراد بستگی دارد. بلکه بیشتر به مهارت ها و دانش فنی افراد بستگی دارد. از آنجایی که دانشگاه علمی کاربردی سعی میکند این مهارت و دانش را در دانشجویان خود رشد دهد، لذا فارغ التحصیلان این دانشگاه تا کنون وضعیت شغلی بهتری نسبت به فارغ التحصیلان دانشگاه هایی همچون پیام نور دارند. البته باز هم تاکید میکنیم که نقش نوع مدرک دانشگاهی در یافتن شغل بسیار کم است.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.


بیشتر بخوانید:دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی


شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

مدرک دانشگاه علمی کاربردی بهتر است یا پیام نور؟ کدام معتبر تر است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

یکشنبه

1403/3/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید