کدام مدرک زبان برای مصاحبه دکتری نیاز است؟

مصاحبه دکتری

یکی از فاکتور های مهم ارزیابی مصاحبه دکتری (که تا ۲۰تیر ادامه دارد) امتیاز مدرک زبان است؛ مساله‌ای که تعداد زیادی از داوطلبان گاهی به دلیل عدم‌اطلاع «دقیق» از تفاوت‌های مدارک، با صرف هزینه‌های گزاف به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسند. نیاز به مدرک برای دانشگاه‌های داخلی و خارجی از مهم‌ترین این تفاوت‌ها‌ست. آزمون‌های زبان (MSRT)، تولیمو (TOLIMO)، تافل (TOEFL)، آیلتس ‌IELTS ،EPT ،MHLE و UTEPT از معتبر‌ترین آزمون‌های زبان مورد پذیرش دانشگاه‌ها برای مصاحبه‌های دکتری هستند. منابع این آزمون‌ها تا حد زیادی یکسان هستند و با مطالعه یک آزمون می‌توان برای دیگر آزمون‌ها هم آماده شد و تفاوت اساسی شیوه برگزاری آزمون‌ها است.

MSRT؛ معتبرترین آزمون وزارت علوم
آزمون MSRT در‌واقع همان MCHE است که توسط اداره بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم نام آن تغییر پیدا کرده است. اما تفاوتی در آزمون ایجاد نشده است و کلیه سرفصل‌ها مانند قبل در قالب چهار مهارت شنیداری، درک مطلب، لغت و ساختار مورد آزمایش قرار می‌گیرد. مدرک این آزمون تنها در داخل کشور اعتبار دارد. تقریبا هر ماه توسط وزارت علوم برگزار و نتایج آن معمولا ۱۰ روز بعد از طریق وب‌سایت این آزمون اعلام می‌شود.

تعداد سوالات آزمون MSRT صد سوال است. ۳۰ سوال شنیداری(زمان پاسخگویی بعد از اتمام cd که معمولا بین ۳۰ تا ۳۵ دقیقه است)، ۳۰ سوال گرامر(زمان پاسخگویی ۲۰ دقیقه) و ۴۰ سوال درک مطلب(زمان پاسخگویی ۵۰ دقیقه ). رفرنس‌های آزمون تافل و همچنین کتاب‌های تافل لانگمن – بارنز – کیت – cbt و تست‌های تافل ibt و pbt از جمله منابع آزمون MSRT هستند.

لازم به ذکر است جدیدترین آزمون MSRT، تیرماه سال جاری در ۲۲ شهر تهران، تبریز، اهواز، اصفهان، ارومیه، اراک، اردبیل، ایلام، بابلسر، بیرجند، خرم آباد، رشت، زاهدان، سنندج، شیراز، کرمانشاه، کرمان، قم، قزوین، مشهد، همدان، یزد برگزار خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون MSRT، با شماره تهران ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس حاصل فرمایید .

تولیمو؛ موثر در قبولی در آزمون دکتری
تولیمو(the Test of Language by the Iranian Measurement Organizations) یک آزمون زبان انگلیسی است که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود و بیشتر متقاضیان این آزمون را داوطلبان دکتری تشکیل می‌دهند زیرا داشتن نمره زبان(تولیمو، تافل، MCHE و…) برای قبولی در آزمون دکترا لازم است.

عنوان تعداد سؤالات زمان پاسخ‌دهی
بخش شنیداری ۵۰ پرسش ۳۵ دقیقه
بخش ساختار و نوشتار زبانی ۴۰ پرسش ۳۰ دقیقه
درک مطلب ۵۰ پرسش ۵۵ دقیقه
کل ۱۴۰ پرسش ۱۲۰ دقیقه

در این آزمون نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف تلقی می‌شود.

EPT؛ آزمون زبان دانشگاه آزاد اسلامی
این آزمون که این روزها با حاشیه‌های زیادی همراه است متعلق به گروه‌های پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه آزاد است؛ مدرک این آزمون برای کسانی معتبر است که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را داشته باشند. بر‌خلاف سایر آزمون‌های ملی زبان که سه مهارت Listening ،Reading و Grammar را مورد سنجش قرار می‌دهند، در EPT فقط دو مهارت Reading و Grammar وجود دارد و مهارت Listening در آن سنجیده نمی‌شود. حداقل نمره قبولی در این آزمون ۵۰ است. ارائه مدرک قبولی EPT برای تمامی داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی الزامی شد.

در ادامه تقویم برگزاری آزمون EPT در سال ۹۸ آمده است:

تقویم آموزشی زبان ept

تقویم برگزاری آزمون EPT در سال ۹۶

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه کدام مدرک زبان برای مصاحبه دکتری نیاز است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

حد نصاب نمرات زبان آزمون دکتری دانشگاه آزاد
اطلاع از حدنصاب نمرات زبان در دانشگاه آزاد یکی از موضوعاتی است که تعداد زیادی از داوطلبان این روزها به دنبال آن می‌گردند. بنا به بخشنامه‌ای که سال ۹۴ اعلام شده حد نصاب نمره آزمون‌های مورد تایید این دانشگاه به شرح زیر است:

حداقل نمره قبولی زبان

همچنین بودجه‌بندی سوالات آزمون EPT به شرح زیر است:
۱- واژگان شامل ۲۵ سؤال تستی
۲- دستور زبان شامل ۴۰ سؤال تستی
۳- درک مطلب در دو بخش شامل:
الف) خواندن و درک متون ۲۰ سؤال تستی
ب) درک مطلب متن با کلمات حذف شده(cloze) شامل ۱۵ سؤال تستی

منابع آزمون EPT نیز به شرح زیر است:

۱- Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based)
۲- Barron’s Essential Words for TOEFL
۳- ۱۱۰۰ Words You Need to Know
۴- ۵۰۴ Essential Words
۵- TOEFL Reading Flash (2001)

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون EPT، با شماره تهران ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس حاصل فرمایید .

TOEFL و IELTS آزمونی برای دانشگاه‌های خارج
آزمون‌های آیلتس و تافل از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی است با این تفاوت که تافل آزمونی است که توانایی داوطلب را در درک و کاربرد زبان انگلیسی با لهجه‌ آمریکایی می‌سنجد؛ اما در آیلتس، انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی سنجیده می‌شود. هزینه ثبت‌نام آن حدود یک میلیون تومان است و نتایج آن حدود دو هفته بعد از امتحان اعلام مى‌شود. این آزمون برای افرادی اهمیت دارد که به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از ایران باشند. نتایج هر کدام از آزمون های ایلتس و تافل به مدت دو سال اعتبار دارند.

آزمون آیلتس دو نوع مختلف دارد: آکادمیک (Academic) و عمومی (General Training). افرادی که قصد تکمیل تحصیلات خود در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را دارند(کارشناسی به بالا) باید از نوع آکادمیک این آزمون، و افرادی که به منظور گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت فنی و حرفه‌ای، اخذ دیپلم، کار و یا اقامت قصد سفـر به کشورهـای انگلیسی زبان را دارند، می‌توانند از نوع عمومی این آزمون استفاده کنند.

اگر بخواهیم آزمون تافل(TOEFL)  و آیلتس(IELTS) را در رابطه با سطح دشواری مقایسه کنیم، نظر اکثر داوطلبانی که در هر دو آزمون شرکت کرده‌اند این است که آزمون تافل PBT بسیار آسان‌تر از همه انواع دیگر آزمون‌هاست، این در حالیست که اکثریت داوطلبان آزمون تافل IBT را دشوارتر از آیلتس آکادمیک(IELTS ACADEMIC) می‌دانند، علت این دشواری در اضافه شدن آزمون Speaking است که در نوع PBT وجود ندارد.

MHLE؛ آزمون وزارت بهداشت
این آزمون ویژه داوطلب شرکت در دوره‌های علوم پزشکی دانشگاه‌های دولتی است. این آزمون را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌کند. نکته قابل‌تامل در اعتبار مدرک این آزمون آن است که دانشگاه آزاد آن را نمی‌پذیرد. البته نقطه مثبت این آزمون تعداد دفعات بالای برگزاری در سال است که محدودیتی نیز جهت شرکت داوطلب وجود ندارد.

تقویم آموزشی زبان mhle

تقویم برگزاری آزمون MHLE در سال ۹۶

آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت (MHLE) دارای ۱۰۰ پرسش در سطح آزمون استاندارد تافل (۳۰ پرسش درک مطلب شنیداری، ۴۰ پرسش واژگان، ساختار و دستور زبان و ۳۰ پرسش درک مطلب نوشتاری) و ۱۰۰ نمره(بدون نمره منفی) است.

UTEPT؛ آزمون زبان دانشگاه تهران
UTEPT، مرکز آزمون زبان دانشگاه تهران است که مدرک آن در همین دانشگاه و تعداد دیگری از دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم اعتبار دارد. مرکز آزمون زبان عمومی دانشگاه تهران جهت سنجش مهارت زبانی داوطلبان آزمون دکتری هر ساله، ۶ نوبت آزمون زبان عمومی در فواصل زمانی مشخص برگزار می‌نماید.

این آزمون در سطح آزمون تافل طراحی شده است و شامل ۱۰۰ سوال چهارگزینه‌ای است. از این تعداد، ۳۰ سوال به گرامر و دستور زبان،‌ ۳۵ سوال به واژه و معنای کلمات و ۳۵ سوال به درک مطلب اختصاص می‌یابد. معمولاً در آخرین آزمون سال، همراه با آزمون زبان عمومی انگلیسی، آزمون زبان عمومی فرانسه نیز برای داوطلبانی که زبان آنها زبان فرانسه است برگزار می‌شود.

در صورتی که در خصوص انتخاب آزمون های زبان٬ هزینه این آزمون ها ٬ شرایط برگزاری و گذارندن دوره ها سوالاتی دارید هم اکنون می توانید تهران ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس حاصل فرمایید 

منبع خبر : خبرنامه دانشجویان ایران

کدام مدرک زبان برای مصاحبه دکتری نیاز است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه کدام مدرک زبان برای مصاحبه دکتری نیاز است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1400/1/22

دوشنبه

1400/1/23

سه شنبه

1400/1/24

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید