مراحل اعزام به خدمت سربازی چیست؟

مراحل اعزام به خدمت سربازی چگونه است؟
به اشتراک بگذارید

اعزام به خدمت سربازی و گذراندن دوره ی خدمت وظیفه عمومی در واقع یک وظیفه ی واجب همگانی برای جوانان ذکور در کشور میباشد. که این اعزام از سن ۱۸ سالگی تا ۵۰ سالگی بر هر مرد ایرانی واجب و لازم است. شاید بپرسید چرا شروع آن سن ۱۸ سالگی است؟ در پاسخ باید بگوییم که خدمت سربازی به عنوان یک وظیفه ی عمومی از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشوری برای جوانان تعریف و تعیین گردیده است. که بر اساس آن جوانان با پایان ۱۸ سالگی به سن مشمولیت میرسند که قوانین سربازی برای این مشمولین رقم خواهد خورد.

مشمولین خدمت سربازی  با شنیدن اطلاعات کم و بیش از این طرف و آن طرف میدانند که باید پس از اتمام درسشان در مدارس میتوانند به خدمت سربازی اعزام شوند. لذا باید بدانید که اعزام به خدمت سربازی برای افراد متغیر میباشد. به  همین دلیل میگوییم که این پروسه تا ۵۰ سالگی نیز ممکن است ادامه پیدا کند. به همین دلیل جوانان در کشورمان بر اساس شرایطشان برای رفتن به خدمت سربازی عمومی اقدام میکنند. سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا نیز برای جوانان با شرایط مختلف قوانینی تعریف کرده است که بر اساس آن اعمال قانون صورت گرفته و جوانان یک به یک برای اعزام به خدمت وظیفه عمومی آماده میشوند.

در واقع اعزام به خدمت نظام وظیفه زمانی صورت میگیرد که هیچ نوع معافیتی شامل حال مشمولین متقاضی نشود. پس از آن مشمول باید برای اعزام به خدمت وظیفه تعیین تکلیف شده و راهی پادگان های نظامی برای انجام خدمت مقدس سربازی گردد. که امروزه این کار یکی از سخت ترین مسیرهایی است که جوانان در آن قدم خواهند گذاشت. زیرا به مدت ۲ سال از زندگی، تحصیل و خانواده دور خواهند شد و مطمئنا آسیب هایی در این مسیر خواهند دید.

اعزام به خدمت نیز شرایط و ضوابط خاص خود را دارد که باید متقاضیان و داوطلبان خدمت وظیفه عمومی آن ها را در نظر گرفته و مطالب در این باره را مطالعه کنند. این ها شامل بخش های زیر میشوند که در ادامه ی مقاله آن ها را تک به تک بررسی خواهیم کرد.

مراحل اعزام به خدمت سربازی چگونه است؟

مراحل اعزام به خدمت سربازی از بخش هایی است که مشمولین باید با دقت فراوان آن را پشت سر بگذارند. همانطور که میدانید اهمیت انجام خدمت وظیفه عمومی به قدری زیاد است که مشمول بدون گذراندن آن نه تنها قادر به خارج شدن از کشور نخواهد بود. بلکه حتی امکان ادامه تحصیل و استخدام در شرکت های مختلف را پیدا نخواهد کرد. پس آن دسته از داوطلبانی که به سن مشمولیت رسیده اند دقت داشته باشند که تمام مراحل اعزام را که در ادامه توضیح میدهیم به ترتیب پشت سر گذاشته و خود را برای انجام خدمت دوره ی ضرورت سربازی آماده کنند.

مهم ترین اقدامات و مراحل اعزام به خدمت سربازی

 1. مرحله ی اول حضور مشمولین و مراجعه ی آن ها به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس +۱۰ میباشد.
 2. مرحله ی بعد دریافت دفترچه ی راهنمای نظام وظیفه ی عمومی است که مشمول باید آن ها را از همان دفاتر پلیس + ۱۰ تهیه کند.
 3. در این مرحله مهم ترین کار مطالعه ی دقیق دفترچه میباشد تا تمام مسائل برای مشمولین روشن شده و بقیه ی مراحل برای آن ها آسان گردد.
 4. مرحله ی چهارم پر کردن فرم هایی است که مشمولین باید مشخصات فردی و خانوادگی خود را در آن ها تکمیل کند.
 5. این مرحله انجام معاینات پزشکی اولیه است. که برای همه ی افراد متقاضی اعزام به خدمت وظیفه واجب میباشد.
 6. در این مرحله نیز واکسیناسیون مشمولین باید به طور کامل انجام شود.
 7. مرحله ی هفتم آماده سازی سایر مدارک مورد نیاز برای اعزام به خدمت میباشد.
 8. مرحله ی آخر نیز مرور تمام مراحل و فرم ها است که مشمول پس از اطمینان از کامل کردن این فرم ها و مدارک آماده سازی شده، میتواند آن ها را به دفاتر الکترونیک انتظامی تحویل داده و درخواست اعزام به خدمت وظیفه ی خود را ثبت کند.

تغییر زمان اعزام به خدمت سربازی امکان پذیر است؟


بیشتر بخوانید:   شرایط معافیت خدمت سربازی شامل چه مواردی است؟


تغییر زمان اعزام به خدمت سربازی امکان پذیر است؟

تغییر زمان اعزام به خدمت سربازی در موارد بسیاری ممکن خواهد بود. کسانی که قصد دارند زمان اعزام خدمت وظیفه ی خود را تغییر دهند. باید از شرایط و قوانین مرتبط با آن آگاه باشند. زیرا ناآگاهی موجب مشکل ساز شدن شرایط خدمت سربازی برای آنان خواهد شد. آن دسته از متقاضیانی که به فکر تغییر در زمان اعزام به خدمت وظیفه سربازی خود میباشند ضوابط و شرایط گفته شده در پایین را با دقت مطالعه کنند. سپس سوالات خود را با مشاورین مرکز آویژه از طریق شمارهای داده شده در این صفحه مطرح کنید.

قوانین تغییر زمان اعزام به خدمت سربازی

 • تغییر زمان اعزام به خدمت به دلیل بیماری و صدمات جسمانی
 • تغییر مدت اعزام به خدمت به دلیل فوت همسر
 • تغییر مدت اعزام به دلیل فوت فرزند
 • تغییر زمان اعزام به خدمت بخاطر بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و غیره
 • تغییر زمان اعزام به دلیل فوت برادر
 • تغییر این زمان اعزام بخاطر فوت خواهر
 • تغییر زمان اعزام به خدمت به دلیل قبولی در دانشگاه

  بیشتر بخوانید:   شرایط دریافت امریه خدمت سربازی چیست؟


تمدید تاریخ اعزام سربازی چگونه است؟

تمدید تاریخ اعزام سربازی از طریق تغییر آن میتواند صورت بگیرد. کسانی که بر اثر یکی از شرایط بالا مجبور به تغییر در زمان اعزام به خدمت خود میباشند. میتوانند با استناد به همان شرایط این محدوده زمانی را نیز تمدید کنند. به طور مثال آن دسته از افرادی که به دلیل بیماری وجراحی های متفاوت مجبورند از اعزام به خدمت وظیفه عمومی منصرف شوند. پس از موعد مقرری که سازمان نظام وظیفه  برای آن ها قرار داده است باید به خدمت برگردند. اما اگر این افراد هنوز سلامت خود را به طور کامل بدست نیاورده باشند. میتوانند از طریق تمدید تاریخ اعزام سربازی مشکل خود را حل کنند.

در سایر موارد دیگر نیز این تمدید تاریخ امکان پذیر خواهد بود. که میتوانید درباره ی آن ها از مشاوره نظام وظیفه کمک بگیرید.


بیشتر بخوانید:   پروژه کسری خدمت چیست؟


پیگیری محل اعزام خدمت سربازی از چه طریقی ممکن است؟

پیگیری محل اعزام خدمت سربازی کاری بس دشوار و حتی ناممکن خواهد بود. شاید برای شما نیز جالب باشد که سازمان نظام وظیفه ی عمومی ناجا تا روز قبل از اعزام، مشمولین را از محل خدمت سربازی خود مطلع نخواهد کرد. مشمولین میتوانند برای پیگیری شرایط نظام وظیفه ی خود از کد  پنج رقمی سخا کمک بگیرند. اما این کد تنها از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی قابل دریافت میباشد. هم چنین از طریق همین کد مشمول میتواند در آخرین روزهای اعزام، پیگیری محل اعزام خدمت سربازی خود را نیز انجام داده و سپس با توجه به کد دریافتی محل خدمت آن ها نیز مشخص میشود.

پیگیری محل اعزام خدمت سربازی از چه طریقی ممکن است؟


بیشتر بخوانید: پذیرش امریه چگونه ممکن است؟


ماه های اعزام خدمت سربازی چقدر است؟

ماه های اعزام خدمت سربازی مشمولین بر اساس محل خدمت آن ها و نوع مدرک تحصیلیشان محاسبه و مقرر میگردد. در واقع کسانی که میخواهند از این ماه ها و تاریخ ها مطلع شوند. باید مطالعه در این باره را فراموش نکنند. زیرا اخبار و اطلاعیه های بسیاری در این باره منتشر میشود. که البته این اخبار در مدت اخیر تغییراتی نیز داشته است. که ما اطلاعات این مقاله را بر حسب آخرین تغییرات در اختیار مشمولان قرار میدهیم.

 • مشمولین دارای مدارک تحصیلی زیر دیپلم: در نوزدهمین روز از هر ماه.
 • مشمولین با مدرک دیپلم و فوق دیپلم: در نوزدهمین روز در هر ماه
 • مشمولین دارای مدرک لیسانس یا کارشناسی: در اولین روز از ماه های زوج.
 • مشمولین دارای مدرک فوق لیسانس ( کارشناسی ارشد) و بالاتر: در اولین روز ماه های زوج در هر سال

این افراد بر اساس نوع سازمان و محل خدمت خود میتوانند در یکی از این روزهای گفته شده در بالا برای رفتن به خدمت سربازی خود را آماده کنند سپس به پادگان مورد نظر فرستاده شده تا دوره ی خدمت را آنجا بگذرانند.

سوالات متداول

زمان اعزام به خدمت جوانان در چه سنی است؟

مشمولین خدمت وظیفه عمومی پس از اتمام ۱۸ سالگی مشمول خدمت سربازی شده و باید برای اعزام به خدمت آمادگی لازم را بدست آورند..

مدارک لازم برای اعزام به خدمت چیست؟

این مدارک شامل شناسنامه مشمول، کارت ملی، عکس ۳*۴، مدرک تحصیلی، معاینات پزشکی و سایر مدارک میباشد.

آیا تغییر زمان اعزام به خدمت وظیفه امکان پذیر میباشد یا خیر؟

بله مشمولین با داشتن شرایط خاص میتوانند تاریخ اعزام خود را از ۶ ماه تا یکسال و حتی بیشتر به تعویق بیندازند. این شرایط شامل بیماری، فوت اقوام، قرار گرفتن در یکی از مناطق درگیر با بلاهای طبیعی میباشند.

مراحل اعزام به خدمت سربازی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مراحل اعزام به خدمت سربازی چیست؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068