مراحل معافیت پزشکی زبان

مراحل معافیت پزشکی زبان,شرایط معافیت پزشکی زبان,مشاوره معافیت پزشکی زبان,قوانین معافیت پزشکی زبان,مدارک معافیت پزشکی زبان
به اشتراک بگذارید

چرا اطلاع از مراحل معافیت پزشکی زبان مهم است ؟

مراحل معافیت پزشکی زبان یکی از مسائلی است که هر مشمولی در ابتدای شروع معافیت پزشکی زبان با آن مواجه است . همه ساله افراد زیادی صرفا به دلیل عدم اطلاع از مراحل معافیت پزشکی زبان از کسب کارت معافیت پزشکی باز می مانند . حال که اهمیت این موضوع تا حدودی روشن شده است می توان به صورت مفصل تری به شرح مراحل معافیت پزشکی زبان پرداخت . در ابتدا گفتن این نکته ضروری به نظر می رسد که مراحل معافیت پزشکی زبان بسته به سطح بیماری زبان تفاوت هایی دارد . بنابراین مشولین معافیت پزشکی برای اطمینان از دریافت معافیت پزشکی حتما باید از مراحل معافیت پزشکی زبان آگاهی کامل داشته باشند .

اطلاع از مراحل معافیت پزشکی زبان بسیار مهم است

در ادامه باید بگوییم که برخی از سطوح این بیماری ممکن است فقط به معافیت پزشکی موقت منجر شوند . مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه دانش با اطلاع کامل از جزئیات معافیت پزشکی شما را در تمام مراحل معافیت پزشکی زبان همراهی می کنند . نکات بسیار ظریفی در مراحل معافیت پزشکی زبان نهفته است . لذا داشتن اطلاع دقیق مراحل معافیت پزشکی بسیار حیاتی می شود . اصلی ترین موضوع که در زمینه مراحل معافیت پزشکی زبان به صورت متداول مطرح می شود . این است که بیماری زبان به چه میزان جلو عملکرد روزانه فرد را می گیرد .


بیشتر بخوانید: مراحل معافیت پزشکیبرای اطلاعات از سایر بیماری های مشمول معافیت پزشکی بیماری‌های گوش حلق و بینی کلیک کنید


مراحل معافیت پزشکی زبان,شرایط معافیت پزشکی زبان,مشاوره معافیت پزشکی زبان,قوانین معافیت پزشکی زبان,مدارک معافیت پزشکی زبان

مراحل معافیت پزشکی زبان : بیماری زبان چیست ؟

زبان از دو قسمت تشکیل می‌شود، بخش دهانی زبان و پایه‌ی زبان . سرطان ممکن است در هر دو قسمت ایجاد شود . بخش دهانی ، قسمتی از زبان است که فرد می‌تواند از دهان خود خارج کند . این قسمت دو سوم جلوی زبان را شامل می‌شود. سرطان‌هایی که در این قسمت از زبان ایجاد می‌شوند تحت عنوان سرطان‌های دهانی شناخته می‌شوند .  یک سوم انتهایی زبان ، پایه‌ی زبان را تشکیل می‌دهد . این قسمت بسیار نزدیک گلو (حلق) است . سرطان‌هایی که در این بخش حادث می‌شوند ، سرطان‌های اوروفارنکس (اورفارینژال) نامیده می‌شوند .

به علت تنوع ارگان‌های سر و گردن در ناحیه سر و گردن تومورهای متعددی وجود دارد از تومورهای تیرویید و مری و استخوان فک گرفته تا دهان و حنجره و غدد بزاقی و غیره.سرطان زبان از دیگر سرطان‌های سر و گردن است . عوامل متعددی زمینه ساز تومور‌های زبان است که در راس آنها مصرف سیگار است . هرچند که سرطان زبان در افراد غیر‌سیگاری هم مشاهده می‌شود . از دیگر عوامل می‌توان مصرف الکل را ذکر کرد ، همچنین برخی ویروس‌ها که منجر به زگیل‌های دهان می‌شوند جزو ریسک فاکتورها هستند . تومور‌های زبان در افراد با نقص ایمنی و بیماری سفلیس نیز دیده می‌شود . مصرف مایعات داغ در طولانی مدت نشان داده که می‌تواند عامل سرطان‌های دهانی باشد بخصوص در کشور ما که مصرف چای داغ رواج دارد باید این مساله را مدنظر قرار داد .


بیشتر بخوانید: آخرین تغییرات معافیت پزشکی


مراحل معافیت پزشکی زبان : انواع مختلف بیماری زبان

رایج‌ترین نوع سرطان زبان ، سرطان سلول سنگفرشی ( SCCA ) است . سلول‌های سنگفرشی ، سلول‌های تختی هستند که مانند سلول‌های پوست بافت دهان ، بینی ، حنجره ، غده‌ی تیروئید و گلو را پوشش می‌دهند . به سرطانی که در این سلول‌ها بوجود می‌آید ، سرطان سلول سنگفرشی گفته می‌شود .مراحل معافیت پزشکی زبان,شرایط معافیت پزشکی زبان,مشاوره معافیت پزشکی زبان,قوانین معافیت پزشکی زبان,مدارک معافیت پزشکی زبان


بیشتر بخوانید: مدت زمان معافیت پزشکی


مراحل معافیت پزشکی زبان : علائم بیماری زبان

علائم سرطان زبان عبارتند ا ز :

 • قرمز شدن یا سفید شدن زبان ، که با گذشت زمان برطرف نشود
 • درد مداوم گلو
 • درد ( زخم ) در یک نقطه یا ناحیه‌ ای بر روی زبان که برطرف نشود
 • درد در هنگام خوردن غذا
 • احساس کرختی مداوم در دهان
 • خونریزی بی دلیل زبان ( که به دلیل گاز گرفتن یا جراحاتی دیگر ایجاد نمی‌شود )
 • درد در گوش ( نادر )

البته باید توجه داشت که این علائم می‌ توانند به دلیل بیماری‌ های بسیار خفیف‌ تری هم ایجاد شوند . لذا بهتر است که برای حصول اطمینان ، این علائم با یک پزشک در میان گذاشته شوند .


بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی


مراحل معافیت پزشکی زبان,شرایط معافیت پزشکی زبان,مشاوره معافیت پزشکی زبان,قوانین معافیت پزشکی زبان,مدارک معافیت پزشکی زبان

مراحل معافیت پزشکی : راه های درمان بیماری زبان

همانند بسیاری از سرطان‌های دیگر ، تشخیص زودهنگام این نوع سرطان نیز می‌تواند کنترل آن را آسان‌ تر و درمان آن را میسر سازد . بسته به میزان بزرگی این سرطان و گسترش آن به غدد لنفاوی ، درمان سرطان زبان می‌تواند امکان‌پذیر باشد . روش‌هایی چون عمل جراحی ، پرتودرمانی و شیمی‌ درمانی معمولاً برای درمان این عارضه مورد استفاده قرار می‌گیرند . ممکن است ترکیبی از این روش‌ها برای درمان بیمار مورد استفاده قرار گیرد . بهترین روش درمان غده‌های سرطانی کوچک زبان ، انجام جراحی است . برای تومورهای بزرگتری که تا غدد لنفاوی گردن گسترش یافته‌اند ، معمولاً ترکیبی از جراحی و پرتودرمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد . در این روش ، تومورهای سرطانی زبان و غدد لنفاوی گردن برداشته می‌شوند . ممکن است تمام غدد لنفاوی ، در یک طرف یا هر دو طرف گردن نیز برداشته شوند . این عمل ، دیسکسیون گردن نامیده می‌شود .

انجام این کار، احتمال بازگشت سرطان گردن در آینده را کاهش می‌دهد . معمولا بعد از عمل ، جلساتی برای پرتو درمانی به منظور کمک به از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده ترتیب‌ دهی می‌شوند . اگر سرطان زبان بسیار بزرگ شده باشد ، ممکن است به انجام عملی برای جدا کردن بخشی یا تمامی زبان (گلوسکتومی) نیاز باشد . این جراحی ، تقریبا دشوار خواهد بود . ممکن است بعد از این عمل ، به انجام نوعی جراحی ترمیمی نیز نیاز باشد .

در صورت برداشتن قسمتی از زبان یا تمامی آن ، بیمار برای همیشه توانایی خود در صحبت کردن و بلعیدن غذا را از دست می‌دهد . کنار آمدن با این مسئله بسیار دشوار خواهد بود و بیمار به حمایت و پشتیبانی زیادی بعد از عمل نیاز خواهد داشت . از این رو، بسیار ضروریست که قبل از انجام عمل ، این مسئله با پزشک و پرستاران متخصص مطرح شود تا چگونگی تأثیر عمل بر توانایی تکلم ، خوردن غذا و نوشیدن برای بیمار کاملاً روشن شود .


بیشتر بخوانید: لغو کارت معافیت پزشکی


مراحل معافیت پزشکی زبان چیست ؟

مراحل معافیت پزشکی زبان به صورت کلی به ۳ بخش تقسیم می شوند . در مرحله اول معافیت پزشکی زبان با مدارک معافیت  پزشکی به تایید پزشک معتمد نظام وظیفه برسد . پس از تایید پزشک معتمد ، مشمول وارد دومین بخش از مراحل معافیت پزشکی زبان می شود . در این مرحله مدارک مورد نیاز برای معافیت پزشکی برای بررسی جامع تر برای تیم پزشکی بیمارستان ارسال می گردد . در صورتی که تمامی مدارک مورد تایید این تیم واقع شود . مشمول به مرحله سودم معافیت پزشکی زبان وارد می شود . در این مرحله در صورت تایید سطح بیماری زبان تصمیم نهایی برای معافیت مشمول گرفته می شود . این بخش توسط کمیسیون پزشکی نظام وظیفه انجام می شود .

مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه آماده خدمت رسانی به همه شما مشمولین خدمت سربازی می باشد

مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه دانش تحقیقات گسترده ای که در زمینه مراحل معافیت پزشکی زبان انجام داده است . این مرکز با توجه کامل به جزییات معافیت پزشکی در تمام مراحل معافیت پزشکی زبان در کنار شما است . برای راهنمایی جامع پیرامون این موضوع شما مشمول عزیز می توانید با شماره گیری تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ از تلفن ثابت با مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید .


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت سربازی


مراحل معافیت پزشکی زبان,شرایط معافیت پزشکی زبان,مشاوره معافیت پزشکی زبان,قوانین معافیت پزشکی زبان,مدارک معافیت پزشکی زبان

خدمات مشاوره تلفنی آویژه دانش در زمینه مشاوره معافیت پزشکی – مشاوره نظام وظیفه:

 1. معافیت پزشکی بیماریهای عمومی
 2. معافیت پزشکی بیماریهای چشم و عوارض بینایی
 3. معافیت پزشکی جراحی مغز و اعصاب
 4. معافیت پزشکی بیماریهای ریه و قفسه صدری
 5. معافیت پزشکی بیماریهای فک و دهان و دندان
 6. معافیت پزشکی گوش و حلق و بینی
 7. معافیت پزشکی بیماریهای قلب و عروق
 8. معافیت پزشکی بیماریهای غدد مترشحه و داخلی
 9. معافیت پزشکی پوست و بافتهای زیر پوست
 10. معافیت پزشکی داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژی )
 11. معافیت پزشکی اعصاب و روان
 12. معافیت پزشکی بیماری های استخوان ( اسکلت )
 13. معافیت پزشکی شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی
 14. معافیت پزشکی خون و انکولوژی ( بدخیمی ها )
 15. معافیت پزشکی دستگاه ادراری و تناسلی
 16. معافیت پزشکیروماتولوژی وبافت همبند
 17. معافیت پزشکی بیماری های عفونی

برای مشاوره در زمینه مراحل معافیت پزشکی زبان

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸


خدمات مشاوره تلفنی آویژه دانش در زمینه مشاوره نظام وظیفه

مراحل معافیت پزشکی زبان

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مراحل معافیت پزشکی زبان

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068