مشاوره معافیت پزشکی تلفنی ۱۴۰۰

مشاوره معافیت پزشکی تلفنی

مشاوره معافیت پزشکی تلفنی برای چیست؟

مشاوره معافیت پزشکی سعی می کند با بررسی شرایط مشمولان و متقاضیان دریافت معافیت پزشکی تمام موارد معافیت نظام وظیفه را برایشان شرح دهند که این موارد در قالب قوانین و تبصره هایی منتشر شده است.

بدیهی است که مشمولی که هیچگونه تخصصی درباره مقررات نظام وظیفه ندارد، نمیتواند از تمام موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه اطلاع داشته باشد. به همین دلیل استفاده از مشاوره معافیت پزشکی بسیار راهگشا است. اگر بخواهیم برخی از موارد مشاوره معافیت پزشکی تلفنی نظام وظیفه را نام ببریم می توان به عدم رشد جسمی و یا برخی بیماری های غدد اشاره کرد.

چنانچه شما می خواهید برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنید اما دچار ابهام و سردرگمی شده اید مطالعه دقیق این متن، توصیه ما به شما است. چون سعی کرده ایم به معرفی کامل موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه بپردازیم که پاسخگوی بسیاری از سوالات شما است.

مشاوره معافیت پزشکی تلفنی برای چیست؟

موارد مشاوره معافیت پزشکی نظام وظیفه و شرایط اخذ

موارد مشاوره معافیت پزشکی نظام وظیفه و شرایط اخذ و لیست بیماری های معافیت پزشکی بسیار مهم و گاه پیچیده است و مشمولانی که می خواهند برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنند، سوالات متعددی در این مورد دارند.

نداشتن غیبت از خدمت سربازی از زمان رسیدن به سن مشمولیت از جمله موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه و شرایط اخذ آن است که مشمولان باید در نظر داشته باشند. زیرا افراد دارای غیبت، نمی توانند از این نوع معافیت استفاده کنند.

مگر اینکه برای غیبت خود دلایل مورد تایید و قانع کننده بیاورند. یکی دیگر از موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه و شرایط اخذ آن، تایید شدن بیماری و عارضه توسط پزشکان و شوراهای معتبر و معتمد نظام وظیفه است که افراد در طی این مراحل ابتدا باید دفترچه مربوط به خدمت وظیفه عمومی را پر کنند و پزشک نیز طی معایناتی بیماری را تایید کند و گواهی لازم را صادر کند.

مراجعه مشمول به بیمارستان و انجام معاینات تخصصی از دیگر موارد اقدام برای معافیت پزشکی نظام وظیفه و مراحل اخذ است که در این مرحله بیمارستان نتایج حاصل از معاینات را به شورای نظام وظیفه ارسال می کند. در این شورا تصمیم های نهایی برای نوع معافیت گرفته می شود.

در واقع شورا ی نظام وظیفه با بررسی همه جانبه گزارش های پزشکی و مدارک مشمولان، یکی از انواع معافیت های دائم ، معافیت موقت و یا معافیت از رزم را برای مشمول اعلام می کند.

لازم به ذکر است که سازمان نظام وظیفه عمومی تنها برای برخی از بیماری ها معافیت در نظر گرفته است. این بیماری ها شامل بیماری هایی است که برای مشمول ممانعت پزشکی برای انجام فعالیت های سخت و سنگین را به همراه دارند. به دلیل ضرورت معافیت از خدمت برای مبتلایان به این بیماری ها در ادامه به بررسی دقیق لیست این موارد می پردازیم.


بیشتر بخوانید: شرایط ابطال کارت معافیت پزشکی۹۹


چرا مشاوره معافیت پزشکی؟

طبق بررسی هایی که گروه تحقیقاتی ما در زمینه مشاوره معافیت پزشکی نظام وظیفه انجام داده اند، اغلب مشمولان سربازی در مورد بیماری های خود اطلاعی ندارند. این امر از آنجایی مهم می شود که این عدم اطلاع فرد از بیماری های خود منجر به صدمات جبران ناپذیری می شود.

مشاوران مرکز مشاوره تلفنی آویژه بر آن باورند که اطلاع افراد از بیماری ها و علائم آنها می تواند از بخش عظیمی از مشکلات جلوگیری کند. از این رو این مرکز به هم وطنان عزیزمان در مسیر رشد و تعالی کشورمان مشاوره معافیت پزشکی تلفنی ارائه می دهد.

مشاوره معافیت پزشکی نظام وظیفه برای آن گروه از مشمولان که می خواهند برای دریافت معافیت پزشکی خدمت سربازی اقدام کنند، امری مهم است. بسیاری از جوانان وقتی به سن مشمولیت خدمت وظیفه ی عمومی می رسند، سعی می کنند از راه های مختلف برای کسب معافیت سربازی و یا دریافت کسری خدمت استفاده کنند. اما باید توجه کرد که باید از راه های قانونی و معقول برای این کار اقدام نمود.

یکی از مواردی که سالانه بسیاری از مشمولان را از خدمت سربازی معاف می کند، بیماری است که تحت عنوان معافیت پزشکی شناخته می شود. موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه بسیار متعدد و پیچیده است. به همین دلیل مشمولان گاهی دچار ابهام و سردرگمی می شوند.

با توجه به افزایش نیاز به آگاهی در این حوزه برای مشمولان خدمت وظیفه، مراکز مشاوره بسیاری اقدام به ارائه مشاوره معافیت پزشکی نظام وظیفه نموده اند.


بیشتر بخوانید: مراحل دریافت معافیت پزشکی حین خدمت ۹۹


چرا مشاوره معافیت پزشکی؟

مشاوره معافیت پزشکی: دسته بندی بیماری های معافیت پزشکی

برای این منظور در ادامه به معرفی دسته بندی بیماری هایی که مشمول معافیت پزشکی می شوند می پردازیم:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مشاوره معافیت پزشکی تلفنی ۱۴۰۰ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

 • معافیت پزشکی بخش اول : بیماری های عمومی
 • معافیت پزشکی بخش دوم : بیماری های غدد مترشحه داخلی
 • معافیت پزشکی بخش سوم : بیماری های پوست و بافت های زیر پوست
 • معافیت پزشکی بخش چهارم : بیماری های داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
 • معافیت پزشکی بخش پنجم : بیماری های اعصاب و روان
 • معافیت پزشکی بخش ششم: بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 • معافیت پزشکی بخش هفتم: بیماری های ریه و قفسه صدری
 • معافیت پزشکی بخش هشتم: بیماری های استخوان (اسکلت)
 • معافیت پزشکی بخش نهم: بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی
 • معافیت پزشکی بخش دهم: بیماری های خون و انکولوژی (بدخیمی ها)
 • معافیت پزشکی بخش یازدهم: بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
 • معافیت پزشکی بخش دوازدهم: بیماری های فک و دهان و دندان
 • معافیت پزشکی بخش سیزدهم: بیماری های چشم و عوارض بینائی
 • معافیت پزشکی بخش چهاردهم: بیماری های گوش  حلق و بینی
 • معافیت پزشکی بخش پانزدهم: بیماری های قلب و عروق
 • معافیت پزشکی بخش شانزدهم: بیماری های روماتولوژی و بافت همبند
 • معافیت پزشکی بخش هفدهم: بیماری های عفونی

سوالات متداول در مورد مشاوره معافیت پزشکی

عمده ترین موردی که اکثر مردم به عنوان مصداق احراز معافیت پزشکی در ذهن دارند، صافی کف پا، مینی سک زانو و … است. در حالی که قوانین و شرایط مربوط به معافیت پزشکی که مراجع معتبر سازمان نظام وظیفه اعلام کرده اند، مصادیق بسیار دیگری را مطرح کرده اند.

این در حالی است که بسیار مشاهده شده است که افراد مشمول بدون اطلاع از این قوانین دوران سربازی خود را گذرانده و با مشکلات مختلفی مواجه شده اند. مشکلاتی که گاهی منجر به از دست دادن سلامتی و حتی مرگ آنها شده است.

از منظر دیگری می توان گفت این افراد زمان قابل توجهی از عمر خود را هم که می توانستند صرف ساختن آینده خود سازند، از دست داده اند. از این رو شناختن مصادیق معافیت پزشکی برای مشمولان خدمت مقدس سربازی بسیار حائز اهمیت است.

لیست موارد معافیت پزشکی نظام‌ وظیفه

لیست موارد معافیت پزشکی نظام‌ وظیفه

لیست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه از طریق این سازمان منتشر می شود و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که تنها افرادی که در زمره ی بیماران این لیست قرار گیرند، برای اخذ معافیت پزشکی خدمت وظیفه مجاز هستند.

بیماری های مربوط به غدد درون ریز مثل گواتر، پر کاری تیرویید، کم کاری تیرویید، تومور بیضه، سندروم کلاین فلتر، تیرویید حاد، بیماری ویلسون، پرکاری ‌و کم کاری غدد فوق کلیوی جز لیست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه هستند. همچنین بیماری های عمومی نیز در این لیست قرار می گیرند.

بیماریهای درم و اپیدرم نیز از دیگر موارد معافیت هستند که بیماریهایی مثل اگزمای شدید، عفونت های قارچی، کچلی، لوپوس اریتماتوس سیستمیک، پسوریازیس، آتروفی های پوستی، هیپودرمیت های ندوله، آکرو درماتیس، فرنکولوز، لیشمانیوز، آلبینیسم و بسیاری موارد دیگر در این لیست جای دارند.

از دیگر بیماری هایی که در لیست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه قرار می گیرد می توان از بیماری های مغز و اعصاب نام برد که شامل بیماری های استحاله سلول های عصبی، مولتیپل اسکولروزیس، انسفالیت ها، اختلالات مادر زادی سیستم عصبی، نوروفیبروماتوز، سکته های مغزی، میاستنی گراویس و چندین بیماری دیگر هستند.

بیماری های روانپزشکی مثل پسیکوز، اسکیزویید، ترانسکشوالیسم، تیک ها و … نیز جز لیست معافیت های پزشکی است. اما نکته ی قابل توجه این است که نوع معافیت برای هر بیماری متفاوت است و بر اساس شرایط مختلف یکی از انواع معافیت های دائم، موقت و معافیت از رزم صادر می شود.

لیست کامل موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه

لیست کامل موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه و اطلاع یافتن از آن از مهم ترین دغدغه های مشمولان خدمت سربازی است. اما باید گفت هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد. چرا که این لیست توسط سازمان نظام وظیفه منتشر می شود.

ما نیز در اینجا به شرح این لیست کامل موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه خواهیم پرداخت. به طور کلی بیماری های پوستی، مغز و اعصاب، بیماری های غدد ترشحی، بیماری های روانپزشکی، بیماری های قفسه سینه و ریوری، بیماری های استخوانی و اسکلتی، بیماری های دستگاه گوارش، بیماری‌ های ادراری و تناسلی، اختلالات بینایی و بیماری های چشمی، همچنین بیماری های قلبی و عروقی و … مربوط به لیست بیماری های مربوط به معافیت های پزشکی هستند.

البته گاهی ممکن است افراد مشمول، بیماری هایی داشته باشند که جز این موارد نباشد.

در چنین مواردی باید بیماری فرد مشمول توسط بیمارستان و شورای پزشکی تایید شود و این موضوع که بیماری مانع فعالیت بدنی و جسمی مشمول می شود نیز تصدیق شود.

در واقع بیماری هایی که با انجام خدمت سربازی باعث آسیب به سلامت مشمولان شود، می تواند به عنوان دلیلی برای معافیت پزشکی در نظر گرفته شود.

فهرست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه

فهرست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه شامل بیماری هایی است که هر فردی با ابتلا به آن ها می تواند بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کند. این بیماری باعث بروز اختلال در عملکرد طبیعی بدن می شوند.

از طرفی می دانیم خدمت وظیفه ی سربازی با تمرینات و فعالیت های سخت همراه است. لذا حضور این افراد در خدمت سربازی می تواند تهدیدی برای سلامتی شان تلقی شود. فهرست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه نیز برای پیشگیری از این مشکلات و تحت نظارت پزشکان و متخصصان تنظیم شده است.

سل، هپاتیت، سفلیس، مننژیت، استئو نکروز، الیگو نورو دیستروفی، اختلال ریتم قلب، ازدیاد فشار خون، عفونت گوش میانی، افتادگی چشم، فاویسم، بیماری مغز استخوان، کم خونی های مگالوبلاستیک دائم، ازوفاژیت، هپاتو مگالی و …  ازبیماری هایی که در این لیست جای دارند.

فهرست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه

سوالات متداول

موارد معافیت پزشکی چیست؟

این فهرست شامل موارد و بیماری هایی است که افراد مبتلا را از انجام خدمت وظیفه ی عمومی معاف می کند.

لیست موارد معافیت پزشکی شامل چه مواردی است؟

بیماری های ‌قلبی عروقی، بیماری های ادراری و تناسلی، بیماری های پوستی، بیماری مغز و اعصاب بیماری دستگاه گوارش و به طور کلی هر بیماری ک برای فرد محدودیت برای انجام فعالیت های جسمی ایجاد کند.

شرایط اخذ معافیت پزشکی کدامند؟

این شرایط شامل مواردی همچون نداشتن غیبت در زمان مشمولیت خدمت و تایید بیماری و ناتوانی مشمول برای اعزام به خدمت سربازی است که گواهی پزشک و آزمایش های بیمارستان باید آن را تصدیق کنند و درنهایت شورای نظام وظیفه ضرورت معافیت را اعلام کند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

مشاوره معافیت پزشکی تلفنی ۱۴۰۰

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مشاوره معافیت پزشکی تلفنی ۱۴۰۰

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 168 نظر:
 1. سلام وقت بخیر بنده مشگل دریچه میترال دارم چندین ساله که اگه یه مسافتی رو راه برم نفس نفس میزنم یا حرف که میزنم مشگل تنگی نفس پیدا میکنم حتی قفسه سینه ام بعضی وقتا تیر شدیدی میکشه .مشگل واریکوسل گرید ۲ دارم کهدرد شدیدی همیشه داخل کشاله سمت چپم و بیضه دارم مخصوصا اگه سرپا زیاد وایسم .اگزما شدید پوستی هم دارم که در فصل پاییز به اوج میرسه که تمام بدنم دچارش میشه . دچار کدری چشم شدم که باعث ایجاد مگس پران شدید و جرغه های شدید میشن .خیلی هم استرسی هستم که اگه یه ذره عصبی بشم چشمام تیک میزنه با این شرایط آیا معاف دائم میشم ؟

 2. سلام خوب هستید من یک چشمم آستیگماتیسم پنج داره و هم نزدیک بینی ۴هم علامت هستند مدرکم هم دیپلم هست آیا معافیت داعم میگیریم ؟؟؟

  1. سلام. با تشخصی کمسیون پزشکی امکان معافیت برای آستیگمات ۵ و بالاتر در مقطع دیپلم وجود دارد.

 3. سلام خسته نباشید
  من دوسال پیش تصادف کردم تو پام پلاتین گذاشتن و دکتر گفت تا آخر عمرم پلاتین باید تو پام باشه بعدم زانوم مشکل داره و ربات پام هم پاره شده به نظرتون جزو معافیت دائم میشه؟

 4. سلام من نجارم انگشت شصت دست چپم آره نجاری تاندون ها و عصب هاش قطع کرده و عمل کردم الانم رفتم میگن باید دوباره عمل کنی شصتمم الان خوب تکون نمیخوره به نظر شما معاف میشم مدرکمم زیر دیپلم

 5. سلام وقت بخیر من چند تا معافی از رزم دارم از جمله خشکی چشم ،عرق کف دست دست پای پرانتزی و صافی کف پا آیا با داشتن چندتا مورد از اینا امکان معافی دائم هست؟

 6. با سلام من قبل خدمت درخواست معافیت دادم استخوانی ولی معاینه انجام نشد فقط ام ار ای گرفتن پارگی مینیسک معاف از رزم کردن ولی صافی شدید کف پا دارم و هالگوس والگوس که یکیش خیلی شدیده اتحراف شصت پا به داخل و حالا حین خدمت هستم کمر درد میشم چا مچ پا اگه درخواست معافیت انجام بدم احتمال معافیت دائم هست یا خیر؟

 7. سلام من مینیسک پام پاره شده عکسم گرفتم دکترا گفتن باید عمل کنی میخواستم بدونم همین جوری معاف میشم یا باید برم عمل کنم بعد اقدام کنم ؟دیپلم دارم تو غیبتم هستم

  1. سلام شما از الان اقدام کنید نهایتا معافیت موقت میدهند تا شرایط شما ثابت شود

 8. سلام من مشکل زانورباط ومنیسک دارم چپ کردم ابروهام کامل رفته چپ کردم باماشین دوروزبستری بودم کاملاسرم ضربه خورده گوشتش بلندشده ولی ضربه ای به جمجمه ام واردنشده حافظه ام کوتاه مدته وجای زخم روی بدنم زیاده امکانش هست معاف شم؟

 9. با سلام من بیماری مادر زادی قلب دارم بیماری میترال دریچه همون نرمی دریچه قلب و الان در حال خدمت هستم و سخته برام ایا معاف یا معاف از رزم میشوم

  1. سلام
   اگر مادرزادی است و وضعیت خوب نیست دائم در غیر این صورت رزم میشود.

 10. سلام علیکم نمیدونم چرا شاخص توده بدنی رو ذکر نکردید..
  بنده شاخصم ۱۳ هستش تیروئید کم کار هم دارم.
  استرسم نجومی خیلیه اونقدر که حتی نمیتونم کار های عادی رو انجام بدم … اون دکتر های نظام پزشکی یا معاینه اول چگونه میفهمد من استرس دارم میترسم حقم بره🖤🖤
  و bmi چقدر تاثیر دارد؟
  و اینکه ایا تیروئید کم کار معاف الدائم می اورد؟یا موقت؟
  دو سال کم نیست👍😲😲

 11. سلام
  من پنج ماه پیش عمل جراحی شقاق انجام دادم
  ولی با این حال هنوز خوب نشده و عود کرده بیماریم
  اصلا نمیتونم حتی درست بشینم یک جا
  سرویس بهداشتی هم فقط فرنگی میتونم برم اونم با کلی درد و مصیبت که بعدش دردش فقط با لگن آب گرم خوب میشه ( پزشک توصیه کرده ۲۰ دقیقه بعد از هربار اجابت مزاج توی لگن آب گرم بشینم)
  واقعا زندگیم رو زهرمار کرده بهم توی این چنو ماه
  معاف میشم به نطرتون؟

 12. سلام و عرض ادب
  من دو مشکلی ک دارم وقتی ک میدوم ادرارم میاد ینی میخواد پشت سوراخ آلتم
  این شامل من میشه؟
  و اینکه من سابقه عفونت خون داشتم وقتی گرمم میشده
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 13. سلام من عمل دیسک انجام دادم..مشمول هستم..در حین خدمت عمل کردم..آیا نعف نیشم برم دنبالش ؟لطفا راهنماییم کنید.وضعیتم خوب نیست برای خرج ک مخارج..اگه معاف نمیشم.نرم دنبالش..ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   جز معافیت کامل ایثارگری و معافیت پزشکی در حد دائم راهی برای معافیت گرفتن نیست .خرید هم امکان پذیر نیست چون سایت بسته است .

 14. سلام . من سال ۸۵ اقدام کردم برای معافیت. جراحی عمومی بر اثر سانحه دارم روی شکمم با ۱۴ بخیه و به طبع مشکل گوارش. معاف از رزمم کردن و چون آگاهی نداشتم تجدید نظر ندادم با اینکه پزشک ناجا گفت شرایط معافی دایم داری. الان با ۳۳ سال سن امکان اقدام مجدد دارم یا نه؟ با تشکر. لطفا پاسخ دهید.

 15. سلام . من سال ۸۵ اقدام کردم برای معافیت جراحی عمومی بر اثر سانحه دارم روس شکمم با ۱۴ بخیه و به طبع مشکل گوارش. معاف از رزمم کردن و چون آگاهی نداشتم تجدید نظر ندادم با اینکه پزشک ناجا گفت شرایط معافی داری. الان با ۳۳ سال سن امکان اقدام مجدد دارم یا نه؟ با تشکر

 16. سلام خسته نباشید
  بنده برای معافیت پزشکی قلب اقدام کردم که جواب بیمارستان به کمیسیون اومده و نوشته شده
  mild mr
  mild tr
  trivial pl
  ef=55
  و اخرین مدرکمم دیپلم ایا بنده معاف دایم میشوم؟
  کمیسیون شهرستان میگه معاف نیستی خودم موندم چون طبق قانون فکر کنم معافم

  1. سلام دوست عزیز
   رای کمیسیون مهم است . امکان اعتراض به رای وجود دارد .

 17. سلام خسته نباشید
  بنده برای معافیت پزشکی قلب اقدام کردم که جواب بیمارستان به کمیسیون اومده و نوشته شده
  mild mr
  mild tr
  trivial pl
  ef=55
  و اخرین مدرکمم دیپلم ایا بنده معاف دایم میشوم؟
  کمیسیون شهرستان میگه معاف نیستی خودم موندم چون طبق قانون فکر کنم معافم

 18. سلام خسته نباشید
  من دستم عصب و تاندون پاره کرده نصف دستم سره
  وانگشتام مشکل تحرکی دارن امکانه معاف بشم

  دست راستم

  1. سلام . من سال ۸۵ اقدام کردم برای معافیت جراحی عمومی بر اثر سانحه دارم روس شکمم با ۱۴ بخیه و به طبع مشکل گوارش. معاف از رزمم کردن و چون آگاهی نداشتم تجدید نظر ندادم با اینکه پزشک ناجا گفت شرایط معافی داری. الان با ۳۳ سال سن امکان اقدام مجدد دارم یا نه؟ با تشکر

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری هست. برای دریافت پاسخ درست و کامل با مشاورین اویژه در تماس باشید

 19. سلام میخواستم بپرسم الان کمیسیون پزشکی حضوری است یا غیر حضوری؟؟؟
  و بعد از بیمارستان رفتن چقدر طول میکشه تا کمیسیون تشکیل بشه؟؟

 20. سلام خسته نباشید من پای چپم پلاتین دارد و دردشم بیش از حده دندونام هم همش خرابه یدونه دندون سالم ندارم آیا معافیت تعلق میگیره برای من

  1. سلام دوست عزیز
   با سلام شرایط شما باید کاملا بررسی شود تماس بگیرید .

 21. سلام خسته نباشید من دندونام خراب پای چپم‌ هم پلاتین داره آیا معافیت تعلق می‌گیرد برای من فقط

  1. سلام دوست عزیز
   با سلام شرایط شما باید کاملا بررسی شود تماس بگیرید .

 22. سلام خسته نباشید من دندونام خراب پای چپم‌ هم پلاتین داره آیا معافیت تعلق می‌گیرد برای من

  1. سلام دوست عزیز
   با سلام شرایط شما باید کاملا بررسی شود تماس بگیرید .

 23. سلام من هموروئید گرید ۳ داشتم. ۲ بار لیزر کردم همراه با اسفنکتروتومی. الان دوباره عود کرده.
  آیا معافیت دائم به بنده تعلق میگیره یا معاف از رزم میشم؟

  1. سلام در رابطه با معافیت هموروئید باید اطلاعات دقیق تری بیان میشد اما به صورت کلی با توجه به اینکه هموروئید شما بعد از عمل عود کرده است احتمالا معاف دائم خواهید شد.

 24. سلام من من تنگی کانال نخاعی دارم همراه با مشکلات اعصاب پا مدرکم لیسانس هست ایا با توجه به مدرکم معافیت تعلق میگیرد

   1. سلام من کبد چرب گرید۲ دارم شن هم ۲/۵ وقتی خسته میشم درد می گیرم معاف دائم میشم؟

 25. سلام من صافی کف پا دارم و در ضمن میگرن هم دارن و ۸۰درصد اوقات از نوع شدید هست. آیا امکان معافیت هست؟

  1. باسلام باید بیشتر بررسی شود اما اگر خیلی شدید باشد معمولا معاف از رزم میشوید.

 26. سلام خسته نباشید من ۵ ماه خدمتم مشکل بینایی دارم یک چشمم ۸ درجه و یک چشمم ۷ درجه هست اول دبیرستان سواد دارم اقدام کنم واسه معافیت امکانش هست

  1. سلام من کلاس دوازدهم متولد ۷۹هستم ب خاطر ی سری شرایط دوباره تحصیل کردم و میخواستم بدونم من یک چشمم کاملا ضعیفه و اصلا نمیتونم ببینم احتمال معافیت من هست مدرک تحصیلی در صورت ادامه دیپلم در صورت ترک تحصیل سیکل

   1. سلام دوست عزیز
    باید نمره چشم شما بررسی شده و در صورت رسیدن به عدد ۶ احتمال بالایی خواهید داشت

 27. سلام ببخشید من ۶ سال پیش از بام خونمون افتادم پایین و مچ دستم کلا خورد شد که تا مرز قطع دست پیش رفتم خدا رو شکر هنوز دستم رو دارم ولی نیمه راست دستم با دو انگشت کوچیکم لمس شدن و تکون نمیتونم بدم با اینکه ۳ ساله فیزیوتراپی رفتم ولی اصلا درست نمیشه متاسفانه درضمن پلاتین داشتم ۳ سال پیش برداشتن از دستم به نظرتون من معاف میشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به درک تحصیلی و معاینات بالینی از نزدیک احتمال دارد اقدام کنید

 28. سلام، آیا بیماری درماتیک سبورئیک که بعضی اوقات به شدت عود میکنه و بعضی اوقات از بین میره معافیت میخوره؟ دائم یا معاف از رزم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی و شدت آن و برسی توسط پزشک شورا بررسی میشود

 29. با سلام ، سالها پیش بر اثر تصادف وگذشت ها سالها و اعتیاد دندان هام رو از دست دادم و هیچ دندانی ندارم ممنون میشم بگید آیا معافیت شامل حال من میشه تشکر و از کجا باید اقدام کنم
  ownegh.yandas12@gmail.com

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم دندان با توجه به مدرک تحصیلی شما بله احتمال دارد

 30. سلام خسته نباشید. من حدودا ی سال خدمت کردم حین خدمت پا راستم تو تصادف مینیسک زانوم آسیب دید عمل کردم،زیاد نمیتونم ازش کار بکشم نشستن بلند شدن سخت شده برام کل تو راه رفتنم سخته کل وزنم روی پایی چپمه پای چپم خسته میشه درد میگیره پای راستم ک عمل کردم خالی می‌کنه میخواستم راهنمایم کنید لطف میکنید

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال معافیت وجود دارد با توجه به مدرک تحصیلی بررسی میشوید

 31. ﺳﻼﻡ ﻣﻦ ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻟﻲ ﻫﺲ ﻗﺮﺹ ﻣﻴﺨﻮﺭﻡ ﻣﺸﻜﻞ اﻋﺼﺎﺏ ﺩاﺭﻡ ﻭﺳﻮاﺱ ﻓﻜﺮﻱ ﺯﻳﺎﺩ ﺩاﺭﻡ و ﻓﻜﺮ ﺧﻮﺩﻛﺸﻲ ﺩاﺭﻡ ﺭﻓﻴﻘﻤﻤﻢ ﺗﺎﺯﻩ ﺧﻮﺩﻛﺸﻲ ﻛﺮﺩﻩ اﻓﺴﺮﺩﮔﻲ ﻫﻢ ﺩاﺭﻡ اﻳﺎ ﻣﻌﺎﻑ ﻣﻴﺸﻢ???

 32. سلام خسته نباشید من الان در حال خدمت هستم ولی در حین خدمت انگشت بزرگ پا شکسته و جراحی شده آیا معاف دائمی میشم یا نه

 33. سلام خسته نباشید من الان در حال خدمت هستم ولی در حین خدمت انگشت بزرگ پا شکسته و جراحی شده آیا معاف دائمی میشم یا نه

 34. سلام ببخشید من ۳۱ سالمه تابحال دوبار برای صافی کف پا درخواست معافیت دادم معاف از رزم شدم یه بار هم برای دیسک کمر که شورای عالی معاف از رزمم کرد ایل میتوانم برای ارتوپدی پاره گی رباط پا درخواست معافیت بدم لیسانس دارم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت پارگی دو رباط و شدت جراحت وارده تصمیم گیری خواهد شد . اقدام کنید

 35. سلام من بیرون زدگی دیسک گردن و ام اس دارم میخواستم بدونم ایا بیرون زدگی خودش به تنهایی معافیت داره که نخوام از طریق ام اس رجوع کنم اصلا ام اس معافیت داره و من یه هفته هست که غیبتم شروع شده ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال دارد با توجه به مدرک تحصیلی شما بررسی میشود.اقدام کنید

 36. با سلام،پدر من از طرف یک چشم بینایی ندارد و چشم دیگر سالم هست و من معافیت تحصیلی بدون غیبت دارم ایا میتوانم معافیت بگیرم؟ممنون میشم پاسخ بدید.

 37. سلام پسرمن ازدوران ۶یا۷سالگی تابحال که درایتانه ۱۷سالگی هست تعریق شدیدکف دست وپاداره وکلی به پزشک مراجعه کردم ودرمان نشد…آیااین مشگل جزومعافیت های پزشکی میشه

  1. احتمال معافیت زیاد هست چون مشکل کلیه داره. و شرایط سخت خدمت آسیب شدیدی به کلیه اش میزنه. دوست من هم با همین مشکل معافیت گرفت. انشالله که همه بیماران شفا پیدا کنند.

 38. با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم ببینم که امکانش هست بنده به دلیل رشد فک پایین و جلو بودن ان معاف بشم ؟ چون که تو تغذیه و خوردن غذا مشکل دارم و مادرزادی هم نیست و بخاطر غده های لنفاویم رشد کردن و مشکل تنفسی هم دارم .. اسم دارم … میشه که معافیت داعم بگیرم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدرک تحصیلی و نوع شدت مشکل شما پزشک بررسی میکند

 39. با سلام دو تا پسر دارم که دوقلو میباشند چند روز دیگه باید اعزام شوند و مشکل کم شنوایی دارند آیا معافیت شامل حال اونها میشه یا خیر هم برای دو قلویی و هم کم شنوایی با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت دوقلو بودن میتوانید خدمت یکی از پسران را به تعویق بی اندازید. کم شنوایی با توجه به درصد آن و مدرک تحصیلی احتمال دارد

 40. سلام وقت بخیر
  وقت مشاوره گرفتم باهاتون
  ولی از طریق موبایل میخوام زنگ بزنم
  اگر امکان داره شماره خودتونو که از طریق موبایل بشه زنگ زد بنویسین برام

  1. سلام میثم عزیز
   شماره هایی که برای بسته ها قرار داده ایم از طریق موبایل هست

 41. سلام ببخشین من مشکلی پوستی دو کف دست رو دارم به طوری که پوست دستم به خاک میخوره بدتر میشه و خون میوفته امکان معافیت برای من وجود داره؟

  1. دوست عزیز
   ابتدا باید نوع بیماری مشخص شود ، با توجه به شدت و نوع مدرک تحصیلی بررسی میشود

 42. سلام ببخشین من مشکلی پوستی دو کف دست رو دارم به طوری که پوست دستم به خاک میخوره بدتر میشه و خون میوفته امکان معافیت برای من وجود داره؟

  1. دوست عزیز
   ابتدا باید نوع بیماری مشخص شود ، با توجه به شدت و نوع مدرک تحصیلی بررسی میشود

 43. سلام خسته نباشین من در ۶ ماهی سرطان بیضه داشتم عمل کردم و خوب شدم حال مشمول هستم و یک بیضه دارم تا ۱۰ سالگی هم سمک برا جفت گوش هام می‌گذاشتم ولی دیگه نگذاشتم آیا شامل معافیت میشه؟؟؟

 44. باسلام، من یک سال خدمت کردم. اما الان دچار مشکلات اعصاب و روان شدم جوری که حتی تعادل ندارم. میخواستم بدونم تکلیفم چیه درضمن می‌خواستم برم کمیسیون …

 45. سلام ببخشید من یک سوال داشتم من جلسه شورای پزشکی داشتم بیماری بخش نهم دستگاه گواررش و جراحی عمومی جلسه شورا پزشکی ام برگزار شد بعد به من گفتن برو بهت زنگ میزنیم دوباره بیا تا پزشک متخصص جراح مورد اعتمادمون بیاد وضعیت ام از تنظیم صورت جلسه به منتظر روییت مشمول و شرح بیماری بخش نهم جراحی عمومی و دستگاه گوارش تغییر کرده، یعنی معاق دایم نیستم؟؟؟ مدارکم تکمیله mri و تمام مدارک
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام خدمت شما. به صورت قطعی نمیشه در این مورد گفت.شما می تونید برای دریافت راهنمایی گرفتن معافیت دائم، با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

 46. مشمولی در حال خدمت تقاضای معافیت پزشکی می‌نماید آیا می‌تواند از طریق معاونت وظیفه عمومی اقدام کند؟

  1. برای راهنمایی های دقیق و اطلاع از مراحل معافیت پزشکی با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

 47. مشمولی در حال خدمت تقاضای معافیت پزشکی می‌نماید آیا می‌تواند از طریق معاونت وظیفه عمومی اقدام کند؟

 48. با عرض سلام و خسته نباشید. من متولد ٧۶ هستم و دانشجو در حال تحصیل هستم. دارای بیماری FMF یا تب مدیترانه ای فامیلیال. میخواستم بدونم با این بیماری که دارم که از تقریبا ٧-٨ سالگی متوجهش شدم و همچنان هست با تشدید بیشتر.
  میخواستم بدونم برای معافیت پزشکی میتونم اقدام کنم؟ و این که اگر میتونم با این که هنوز درسم تمام نشده میتونم اقدام کنم برای گرفتن معافیت پزشکی با توجه به بیماری ام یا خیر؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله میتوانید با مراجعه به نظام وظیفه در حین تحصیل اقدام کنید

 49. سلام ، ببخشید میشه از طریق تماس تلفنی از شرایط معافیت به طور کامل مطلع شوم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله کلیه شرایط شما با مشاورین بررسی میشود تماس بگیرید

  1. سلام دوست عزیز
   بله وجود دارد باید شرایط بیماری شما بررسی شود با مشاورین تماس بگیرید

 50. سلام و وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی هستم و بیماری شوک وازوواگال(بند ۱۵ قلبی عروقی) دارم و پزشک فوق تخصص قلب هم این مسئله رو تایید کرده .خواستم بدونم میتونم در زمان تحصیل برای معافیت اقدام کنم؟

  1. سلام محمد جان
   بله میتوانید . شرایط نظام وظیفه پیچیده است جهت بررسی دقیق تر با مشاورین ما تماس بگیرید

 51. سلام بنده دانشجوی ترم۳هستم ومشکل شنوایی متوسط هردوگوش بانمره ۶۵دسی بل وعضوبهزیستی هستم ایامیشه دردوران دانشجوییم برای معافیت اقدام کنم

 52. سلام بنده دانشجوی ترم۳هستم ومشکل شنوایی متوسط هردوگوش بانمره ۶۵دسی بل ایامیشه دردوران دانشجوییم برای معافیت اقدام کنم

 53. همسر من بعد دوره لیسانسشون رفتن سربازی و بعد از اینکه ۶ ماه خدمت کردن نتایج ارشد اومده و رفتن دانشگاه اما چون در دوران ارشدشون ازدواج کردیم دیگه نرفتن سربازی و سر کار رفتن الان از ارشدشون ۵ سال میگذره، می خواستم بدونم الان غیبت خوردن و نمیشه معافیت پزشکی اقدام کنن اصلا؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز بله ایشون وارد غیبت شدن ولی مشکلی برای معافیت پزشکی وجود ندارد

 54. سلام خسته نباشین من ۱۹سالمه و پشت کنکورم میخ استم بدونم با نمره چشم ۴.۷۵ و استیگمات ۱ که برای ۲ساله پیش این نمره چشمم معاف میشم؟

  1. سلام
   هیپر متروپی یا میوپی از ۳ تا ۶ معافیت از رزم را به دنبال دارد. دقت کنید شدت و درجه بیماری تعیین کننده نوع معافیت است و باید وضعیت شما در حال حاضر بررسی شود.

 55. سلام من واریکوسل داشتم ده سال قبل عمل کردم کمیسیون پزشکی بودم دیروز گفتن ده روز بعد جواب رو نظام وظیفه پیگیری کن میخواستم بدونم معاف از رزم ده روز زمان دادن یا برای معافیت

  1. سلام
   معافیت دائم برای بیماری واریکوسل تنها به افرادی تعلق میگیرد که بیماریشان بعد از عمل جراحی عود کند.

 56. سلام ببخشید من عمل پا انجام دادم و چند سالی پشت کنکور هستم ورباطACL پاره شده بود عمل کردم اما هنگام راه رفتن باز درد میکنه لنگ لنگان راه میرم ایا شامل معافیت میشود؟؟؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   پارگی رباط در صورتی منجر به معافیت دائم میشود که چند رباط با هم پاره شده باشند. همچنین پارگی رباط ها به تنهایی ملاک اخذ معافیت نیست، بلکه ناپایداری مفصلی، مدرک تحصیلی و… نیز در رای شورای پزشکی اثر گذار است.

 57. سلام ببخشید پای راست من کلاب فوت یا(پای چنبری) تو ۶ماهگیم عمل کردم بعشم زیاد که راه میرم پام درد میکنه بعدشم پایه چپمم انگشته شصته پام از پایی که کلاب فوت بود بزرگ تره بعدشم کفشم میپوشم اذیتم میکنه میخواستم بدونم معافی داره؟؟؟؟

  1. سلام
   در صورتیکه بیماری شما باعث دفورمیتی شده باشد و مانع از انجام تمرینات دوره سربازی و پوشیدن پوتین شود، معافیت دائم را به همراه دارد در موارد خفیف تر ممکن است با معافیت از رزم همراه شود.

  2. سلام منم همین مشکل رو دارم البته پای راستم کلابه و ۳سایز کوچک تره انحراف مچ و پاشنه و پنجه داره شکل استخوانیش هم کاملا بهم ریختست اگر بهت معافی دائم دادن بگو منم اقدام کنم ممنون ۰۹۱۴۰۳۴۵۱۷۵

 58. سلام من قدم ۱۴۸ هست و ۲۰ سالم هست و معافیت تحصیلی هم ندارم آیا اقدام کنم معاف دائم میشم؟

 59. سلام.
  من بعد از این که دفترچه پست کردم متوجه شدم که واریکسل دارم و واریکسل گرید۲ نزدیک به ۳ عمل کردم…ایا شامل معاف رزم میشم؟تا چند روز دیگ اعزامم باید چه کار کنم؟اگه میشه راهنمایی کنید…ممنون

  1. سلام
   واریکوسل یکی از بیماریهای مربوط به لیست معافیت های پزشکی است که معمولا معافیت از رزم را به دنبال دارد اما شما میتوانید در حین خدمت و از طریق بهداری محل خدمتتان برای معافیت پزشکی اقدام کنید.

 60. سلام.
  من تیک دارم.هم توی سر هو توی دست هو توی صدا.شامل معافی میشه؟ اگه بشه واسه تمدید گواهینامه مشکل ایجاد نمیکنه؟ و توی کارت چه نوع معافیتی میزنن؟ مینویسن پزشکی؟ یا مینویسن اعصاب و روان؟

  1. سلام
   در صورت اخذ معافیت پزشکی، برای دریافت گواهینامه رانندگی نیز باید مورد معاینه قرار بگیرید و اگر سلامت شما تایید شود میتوانید گواهینامه بگیرید. تیک عصبی از جمله بیماریهای اعصاب و روان است و ماده و بند معافیت در کارت معافیت سربازی قید میشود.

  2. سلام ببخشید من میخواستم بپرسم که من برای عمل لب شکری رفتم و الان هم یک عمل من هم باقی مانده است آیا من معاف هستم یا نه میتوانم بعداز خدمت به افسری سپاه ثبت نام کنم

   1. سلام
    این بیماری در صورتی که منجر به اختلال در صحبت کردن، غذا خوردن و یا کراهت منظر شود منجر به معافیت دائم میشود.

   2. سلام من عمل دیسک کمر انجام دادم در حین خدمت..غیبت سربازی هم دارم..آیا معاف میشم ک برم دنبالش؟؟؟؟؟. وضعیت اقتصادیم خوب نیست لطق کنید راهنماییم کنید

    1. سلام جز معافیت کامل ایثارگری و معافیت پزشکی در حد دائم راهی برای معافیت گرفتن نیست .خرید هم امکان پذیر نیست چون سایت بسته است .

 61. با سلام من دچار لرزش در دست و بدن هستم و دیگر اینکه بیماری تنفسیی دارم که حدود هشت ماه در سال سرفه میزنم و آسم هم نیست و درمان دارویی ندارد آیا امکام دارد معاف شوم.

  1. سلام
   وضعیت سلامت شما باید توسط شوراهای پزشکی مورد معاینه قرار گیرد و نوع بیماری و شدت آن مشخص شود در صورتی که طبق نظر این شوراها رفتن به خدمت سربازی باعث وخیم شدن وضعیت جسمی شما شود، از رفتن به خدمت معاف میشوید و یا معافیت موقت یا معافیت از رزم برایتان در نظر گرفته میشود.

   1. سلام من سال ۷۹ اعزام ودرسال ۸۰ ازبیمارستان معاف شدم .مدارک من تسویه حساب یگان خدمت.نامه ازیگان خدمت برای صدورکارت.نامه ازبیمارستان که معافیت من روتاییدکرده.واریز وجه برای صدورکارت.سال ۹۸ شورای پزشکی داشتم که معاف نکردندمن متاهل ویک فرزند دخترومستاجروبیکارهستم

     1. سلام من بیماری کهیر دارم و الان۲ساله زیر نظر دکترم
      حدودا هر ۲ماه یبار صورتم و لبم پف شدیدداره و تنگی نفس و سردرد هم دارم چه معافیتی بهم تعلق میگیره ممنون

     2. سلام میتوانید از معافیت پزشکی استفاپه کنید اما بازهم شرایطتان باید بررسی شود .
      برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

  2. سلام من دانشجوی ترم دو کارشناسی ناپیوسته هستم
   مشکل پرولاپس و دریچه میترال دارم
   آیا معافیت پزشکی شامل من میشود؟

   1. سلام وقت بخیر
    شما بایدابتدا مدارک پزشکی خود را ارائه دهید تا رای و نظر شورای پزشکی مشخص شود

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/8/1

یکشنبه

1400/8/2

دوشنبه

1400/8/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید