معافیت ایثارگری به مشمولین غایب تعلق میگیرد!

معافیت ایثارگری برای مشمولین غایب چه شرایطی دارد؟

آیا استفاده از معافیت ایثارگری برای مشمولین غایب امکان پذیر است؟

معافیت ایثارگری برای مشمولین غایب و امکان استفاده از آن موضوعی است که در سالهای اخیر با تغییرات زیادی همراه بوده است و به همین دلیل سوالات زیادی را برای مشمولان خدمت وظیفه به همراه دارد. در برخی از قوانین نظام وظیفه برای معافیت و یا کسری خدمت شاهد این موضوع هستیم که غیبت مانع استفاده از این قوانین میباشد اما با توجه به جایگاه ایثارگران و به منظور تکریم این افراد این قانون برای معافیتهای ایثارگری به حالت لغو در آمده است و به گزارش مرکز مشاوره آویژه در حال حاضر امکان استفاده از این نوع معافیت حتی برای افرادی که در زمان رسیدن به سن مشمولیت غیبت داشته اند وجود دارد.

یکی از دلایلی که میتوان برای این موضوع مطرح کرد این است که فرزندان ایثارگران، شامل فرزندان شهدا، جانبازان، رزمندگان، آزادگان و… قبل از اینکه به سن مشمولیت برسند نیز شرایط لازم برای معاف شدن را دارند اما بنا به هر دلیلی اقدامات لازم را انجام نداده اند. این قانون برای انواع دیگر معافیت ها و کسریهای خدمت نیز وجود دارد که طی آن اگر مشمولی قبل از تاریخ مشمولیت و وارد شدن به دوره غیبت، شرایط لازم برای معافیت را داشته باشد، مثلا شرایط دریافت معافیت کفالت را داشته باشد؛ بدون در نظر گرفتن غیبت میتواند برای معافیت اقدام کند. علاوه بر به منظور تکریم و بزرگداشت ایثارگران، این امکان فراهم شده است.

نکته ای که باید ذکر شود این است که همه ی فرزندان ایثارگران نمیتوانند به طور کامل از رفتن به خدمتن سربازی معاف شوند. لذا لازم به ذکر است که میزان دوره ایثارگری پدر یا مادر یکی از مولفه هایی است که در معافیت ایثارگری مشمولین غایب نقش دارد که در ادامه به تفضیل مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.

شرایط لازم برای معافیت ایثارگری مشمولین غایب کدامند؟

شرایطی که برای دریافت معافیت ایثارگری در نظر گرفته شده است برای همه ی افراد مشمول حتی مشمولان غایب یکسان است و برخورداری از این نوع معافیت به طول دوره خدمت والدین در جبهه یا مدت زمان اسارت و درصد جانبازی و… بستگی دارد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که اجماع و تلفیق امتیازات ایثارگری برای معافیت فرزندان بیشتر امکان پذیر است. مثلا ایثارگرانی که دارای ۶۰ ماه سابقه رزمندگی در جبهه هستند میتوانند دو نفر از فرزندان خود را معاف کنند یا سابقه ۴۸ ماه آزادگی برای معافیت دو فرزند از خدمت سربازی کافی میباشد. اما برخی از مهم ترین شرایط لازم برای معافیت به شرح زیر میباشد:

 • همه ی فرزندان شهدا و افراد جاوید الاثر حتی در صورت داشتن غیبت، از خدمت سربازی معاف میشوند.
 • برای فرزندان آزادگان با سابقه اسارت بیش از ۲۴ ماه یکی از فرزندان از رفتن به خدمت معاف میشود.
 • فرزندان رزمندگانی که ۳۰ ماه در جبهه حضور داشته اند نیز مشمول معافیت ایثارگری میشوند.
 • به ازای هر ۲۵ درصد جانبازی نیز یکی از فرزندان جانبازان از رفتن به خدمت معاف میشود.

هر فرد مشمولی که یکی از شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشد میتواند برای دریافت معافیت ایثارگری اقدام کند. اما داشتن تاییدیه از بنیاد شهید و ایثارگران مبنی بر داشتن این سوابق الزامی است.

معافیت ایثارگری برای مشمولین غایب چگونه است؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معافیت ایثارگری به مشمولین غایب تعلق میگیرد! با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشمولین غایب برای استفاده از معافیت ایثارگری باید چه مدارکی را ارائه دهند؟

دریافت معافیت ایثارگری همانند دیگر انواع معافیتها برای مشمولان غایب و غیر غایب با ارائه مدارک و اسناد خاصی امکان پذیر است که باید به سازمان وظیفه تحویل داده شوند از جمله این مدارک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برگه ی شماره ۱ ایثارگران که از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران صادر میشود و تایید کننده سوابق ایثارگری میباشد.
 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول
 • شناسنامه و کارت ملی فرد مشمول و ایثارگر
 • عکس پرسنلی مشمول با زمینه سفید
 • برگه ی دریافت شده از سازمان ثبت احوال کشور که تایید کننده مدارک شناسنامه ای و نسبت فرد ایثارگر با مشمول باشد.
 • تکمیل فرم های موجود در دفترچه اعزام به خدمت و ارائه ی برگه وضعیت مشمولان شماره۱
 • برگه اعزام به خدمت
 • و…

با ارائه ی این مدارک سوابق ایثارگران و مشمولان مورد بررسی قرار میگیرد و متناسب با این سوابق که در بالا ذکر شد، معافیت و یا کسری خدمت برای مشمولان در نظر گرفته میشود.

اقدامات لازم دریافت معافیت ایثارگری برای مشمولین غایب چیست؟

تمام مراحل برای معاف شدن مشمولان غایب به دلیل سوابق ایثارگری والدین، مانند دیگر مشمولان واجد شرایط این معافیت است؛ بر همین اساس کاری که مشمولان غایب باید برای استفاده از معافیت ایثارگری والدین انجام دهند مراجعه به بنیاد شهید و دریافت برگه مربوط به سوابق میباشد که بعد از این مرحله مشمول باید به دفاتر پلیس +۱۰برود و دفترچه اعزام به خدمت را دریافت کند. فرم های مربوط به درخواست معافیت ایثارگری که در این دفترچه تعبیه شده باید به دقت پر شوند و بعد به همراه سایر مدارک به دفاتر پلیس الکترونیکی یا همان پلیس +۱۰ ارائه شود. این دفاتر مدارک را به سازمان وظیفه ارائه میدهند. سازمان وظیفه طی چند مرحله استعلاماتی را درباره مدارک شناسایی مشمول و ایثارگر و همچنین سوابق ایثارگری از سازمان ثبت احوال و… میگیرد که در صورت تایید با درخواست معافیت مشمول موافقت میشود.

توجه کنید که در این مورد افرادی که معافیت میگیرند نیز باید دوره آموزشی را بگذرانند و آموزش های اولیه نظامی این دوره را فراگیرند. کارت معافیت دائم مشمول بعد از گذراندن این دوره دو ماهه آموزشی صادر میشود و برایش ارسال خواهد شد.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

معافیت ایثارگری به مشمولین غایب تعلق میگیرد!

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت ایثارگری به مشمولین غایب تعلق میگیرد!

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 2 نظر:
 1. چه اقدامی باید انجام دهیم که غیبت اولیه توجیه برداشته شود فرزندان ایثارگران که غیبت اولیه دارند ومسغول بخدمت هستند

  1. سلام
   توجیه خدمت تنها برای افرادی امکان پذیر است که خودشان یا اعضای درجه یک خانواده دچار بیماری شده باشند یا بر اثر بلایای طبیعی و… آسیب مالی و جانی دیده باشند، یا در زندان و حبس باشند و…

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/8/1

یکشنبه

1400/8/2

دوشنبه

1400/8/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید