شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

آیا دانشجویان انصرافی از تحصیل می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند؟ سوالات مرتبط با معافیت نظام وظیفه از مسائل مهم امروزه میباشد که جوانان با آن درگیر هستند. معافیت تحصیلی نیز مهم ترین نوع معافیتی است که در سال های گذشته طرفداران بسیاری داشته و هم چنان به جوانان اعطا میشود. جوانان زیادی این روزها به واسطه ی معافیت های تحصیلی میتوانند تا مقطع دکترا یا بالاتر ادامه تحصیل دهند. حتی جوانان زیادی از طریق همین نوع معافیت توانسته اند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند.

آیا تمدید معافیت های دانشجویان انصرافی وجود دارد؟

دانشجویان انصرافی میتوانند در مدت سنوات مجاز خود درس خوانده و وارد دانشگاه شوند. در این صورت معافیت آن ها تمدید خواهد شد.

دانشجویان انصرافی و سربازی آنان از مشکلاتی است که دغدغه ی امروزه برای این دانشجویان به حساب میاید. خدمت سربازی نظام وظیفه یک وظیفه ی عمومی برای همه ی جوانان ذکور در کشور به حساب میاید. بنابراین میتواند یکی از مهم ترین بخش های زندگی هر جوان ایرانی را تشکیل دهد. زیرا جوانان پس از پایان یافتن تحصیلات خود در مدارس باید برای رفتن به خدمت و گذراندن دوره ی سربازی نظام وظیفه آماده شوند. پس طبیعی است که مسئله ی ادامه تحصیل جوانان از طریق دوره خدمت ضرورت تحت الشعاع قرار گرفته و جوانان را در امر ادامه تحصیل دچار مشکل کند.

جوانان با رسیدن به سن ۱۸ سالگی مشمول خدمت وظیفه شده و برای اعزام به خدمت برنامه ریزی خواهند کرد. اما مسئله ی معافیت ها برای آن دسته از افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی را دارند مطرح خواهد شد. معافیت های نظام وظیفه فرصتی برای جوانان ایجاد میکند تا بتوانند از رفتن به خدمت سربازی منصرف شده و به کار یا تحصیل مشغول شوند. در این بین معافیت های تحصیلی یکی  از پرکاربردترین معافیت های نظام وظیفه شناخته میشود. این معافیت راهی است که جوانان از طریق آن به ادامه تحصیل در دانشگاه های سراسر ایران خواهند پرداخت.


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها چیست؟


 

قوانین معافیت های دانشجویان انصرافی

سازمان نظام وظیفه قوانین و مقرراتی را برای جوانان وضع کرده است تا بر اساس آن متقاضیان بتوانند پس از قبولی در کنکور درخواست مجوز ادامه تحصیل از سازمان مربوطه را دریافت کرده و به تحصیل مشغول شوند. متقاضیان باید بدانند که دریافت معافیت های تحصیلی برای جوانان در تمام مقاطع تحصیلی امکان پذیر بوده و داوطلبان میتوانند تا مقاطع دکترا و دکترای تخصصی از معافیت های تحصیلی بهره مند شوند.

اما هر مقطع تحصیلی به صورت جداگانه ای شرایط و قوانین خاص خود را دارد. به همین منظور مشمولین خدمت وظیفه که متقاضی دریافت معافیت های تحصیلی در مقاطع مختلف میباشند. باید درباره ی آن ها اطلاعات لازم را بدست آورده و سپس درخواست معافیت خود را در سامانه ی نظام وظیفه به ثبت برسانند. اما بحث دانشجویان انصرافی و سربازی آنان از مباحث مهمی است که جوانان اطلاعات زیادی در مورد آن ندارند. ما در این مقاله در مورد معافیت تحصیلی این دانشجویان انصرافی اطلاعات کافی در اختیار متقاضیان خواهیم گذاشت.


بیشتر بخوانید: تمدید معافیت تحصیلی چه مراحلی دارد؟


معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چه شرایطی دارد؟

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی مانند سایر دانشجویان شرایط خاص خود را دارا میباشد. قبل از آنکه به طور خاص به مبحث معافیت های دانشجویان انصرافی بپردازیم. سعی داریم جوانان را با انواع معافیت های تحصیلی و سنوات مجاز آن ها آشنا کنیم. معافیت ها در مقاطع مختلف برای دانشجویان مزایا و تسهیلاتی را در پی خواهد داشت. بر اساس آخرین گزارشات و قوانین تصویب شده در سازمان نظام وظیفه و نیروهای مسلح کشور، جوانان میتوانند از سنوات مجاز تحصیلی در هر مقطع بهره مند شوند.

امروزه جوانان ادامه تحصیل و دریافت معافیت تحصیلی را به عنوان راه فراری از خدمت سربازی میدانند. بنابراین این داوطلبان در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی معافیت تحصیلی دریافت خواهند کرد. این معافیت های تحصیلی و سنوات مجاز بر اساس آخرین مصوبات سازمان نظام وظیفه به صورت زیر میباشد.

سنوات مجاز تحصیلی مشمولین محصل در دانشگاه های سراسری و آزاد کشور

 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کاردانی یا فوق دیپلم: ۲ سال و نیم سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی یا لیسانس: ۵ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ناپیوسته: ۳ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته یا فوق لیسانس: ۳ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته: ۶ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکترای پزشکی: ۸ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکترای تخصصی: ۶ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.

دانشجویان برای ادامه تحصیل در هر دانشگاهی و در هر مقطعی نیازمند استفاده از یکی از این معافیت های تحصیلی میباشند. و اما معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی که امروزه بسیار بحث برانگیز است میتواند دغدغه ی بزرگی را برای جوانان ایجاد کند. جوانان برای فرار کردن از خدمت سربازی نظام وظیفه معافیت تحصیلی را انتخاب کرده و با قبولی در دانشگاه وارد میشوند. اما پس از گذشت دو یا چند ترم تصمیم به انصراف از تحصیل خواهند گرفت. شرایط پس از انصراف از تحصیل برای دانشجویان متفاوت خواهد شد. دانشجویان انصرافی تحت شرایطی از ادامه تحصیل باز خواهند ماند. در ادامه شرایط و ضوبط را به طور کامل بررسی خوهیم کرد.

 

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

پیشنهاد این روزها به جوانان همین ادامه تحصیل در دانشگاه است. زیرا در غیر این صورت جوانان پس از پایان دوران متوسطه، باید پس از یک سال سنوات مجاز برای اعزام به خدمت سربازی دفترچه نظام وظیفه را تهیه کرده و سریعا اقدام کنند. اما سوال اینجاست که آیا معافیت سربازی تحصیلی در چه شرایطی به مشمولین اعطا میشود؟ آیا همه ی افراد قادر خواهند بود که این معافیت را گرفته و به دانشگاه بروند؟

پاسخ این است که هر مزایا و تسهیلاتی که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به مشمولین خواهد داد شرایط و قوانین خاص خود را دارد. این شرایط سختگیری هایی به همراه دارد که جوانان باید به آن ها دقت کنند. پس دریافت معافیت تحصیلی شرایط خاص خود را داشته که ما در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

اما سازمان نظام وظیفه برای کسانی که به دانشگاه ها رفته اند تا چه زمانی معافیت تحصیلی خواهد داد؟ سنوات مجاز برای درس خواندن افراد در هر مقطع چقدر است؟ آیا شرایط تحصیل در مقاطع مختلف متفاوت خواهد بود؟ اگر مشمولی پس از شروع تحصیل قصد انصراف از آن را داشته باشد باید چه مراحلی را طی کند؟ معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چقدر خواهد بود؟ این افراد اجازه ی انصراف را خواهند داشت یا خیر؟ این سوالات را در ادامه مقاله خواهید خواند.

نظام وظیفه

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی  کمی با سایر دانشجویان متفاوت خواهد بود. از آنجایی که مشمولین پس از دریافت معافیت تحصیلی باید برای ادامه تحصیل به دانشگاه بروند. پس درس خواندن وظیفه ی آن ها در طول معافیت تحصیلی است. که این سنوات مجاز را سازمان نظام وظیفه عمومی کشور برای درس خواندن به مشمولین ارائه میدهد. شرایط معافیت تحصیلی به طور کلی شامل شروط زیر است.

شرایط دریافت معافیت های تحصیلی دانشجویی

 • مشمول باید پس از اتمام دوره ی متوسطه خود برای ادامه تحصیل اقدام کند. این افراد در کنکور شرکت میکنند. یا در دانشگاه ها و رشته های بدون کنکور شروع به تحصیل خواهند کرد. افراد تا سن ۲۰ سالگی در سنوات مجاز هستند.
 • مشمول باید قبل از اتمام سنوات دوره ی متوسطه ی خود به دانشگاه برود. اگر هنوز تکلیف دانشگاه و رشته مشخص نباشد. مشمول باید برای اعزام اقدام کند. سپس بعد از قبولی، از خدمت ترخیص خواهند شد و به دانشگاه میروند.
 • مشمولین نباید یک روز هم غیبت داشته باشند. در غیر این صورت نخواهند توانست از مزایای معافیت تحصیلی استفاده کنند. نداشتن غیبت غیرموجه اولین و مهم ترین شرایط دریافت معافیت تحصیلی خدمت سربازی میباشد.
 • شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی با دانشجویان اخراجی و فارغ التحصیل به یک شکل خواهد بود. این افراد پس از انصراف از تحصیل یکسال زمان خواهند داشت تا خود را به سازمان نظام وظیفه ناجا معرفی کنند.

این شرایط بالا میتواند به جوانان کمک کند تا از معافیت تحصیلی استفاده کنند. اما دانشجویان انصرافی باید در نظر داشته باشند که شروط معافیت پس از انصراف دیگر به آن ها فرصت نخواهد داد تا به خدمت سربازی نروند. پس این متقاضیان میتوانند مدارک خود را آماده کرده و برای رفتن به خدمت اقدامات لازم را مبذول فرمایند. متقاضیان عزیز میتوانند برای راهنمایی های بیشتر نیز با مشاوره نظام وظیفه در تماس باشند.

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی امکان پذیر است یا خیر؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی در شرایط خاصی امکان پذیر میباشد. اما مشمولین باید قبل از تصمیم گرفتن برای انصراف از تحصیل، اطلاعات مورد نیاز برای معافیت های تحصیلی نظام وظیفه را بدست آورند. زیرا در برخی شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی ممکن نخواهد بود.

میدانید که به دلیل گستردگی قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، مشمولین برای بدست آوردن اطلاعات و راهنمایی های لازم باید مطالعه و تحقیقات بسیار انجام دهند. هم چنین از طرفی نیز هر ساله سازمان نظام وظیفه عمومی کشور، تغییراتی در قوانین معافیت های تحصیلی ایجاد میکند که برخی از افراد ممکن است به اشتباه بیفتند. پس شرایط تمدید معافیت را در ادامه بخوانید و در صورت داشتن سوال میتوانید با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

شرایط تمدید معافیت های تحصیلی دانشجویان انصرافی

 • متقاضیان انصراف از تحصیل که به طور مثال در مقطع لیسانس انصراف داده اند، نباید مدرک معادل کاردانی دریافت کنند. در این صورت تمدید معافیت برایشان امکان پذیر نخواهد بود.
 • مشمولین نباید اجازه دهند که از تاریخ انصرافشان بیشتر از یکسال بگذرد.
 • داوطلبان انصرافی از دانشگاه ها نباید در مقطع تکراری درس بخوانند. این افراد تنها میتوانند برای مقاطع جدید معافیت تحصیلی خود را تمدید کنند.
 • مشمولین باید در زمان سنوات مجاز خود انصراف دهند. انصراف دادن در سنوات ارفاقی امکان پذیر نخواهد بود.
 • مشمولین متقاضی انصراف از تحصیل تنها یکبار میتوانند دانشجوی انصرافی بوده و پس از آن دوباره در رشته ای دیگر مشغول به تحصیل شوند.
 • آن دسته از مشمولینی که از ادامه تحصیل انصراف میدهند به هیچ عنوان نباید به خدمت سربازی اعزام شده باشند. در این صورت هیچ گونه تمدیدی شامل آنان نخواهد شد.
 • این مشمولین باید به کمیسیون مراجعه کرده و آنان باید برای تمدید معافیت تحصیلی و ادامه تحصیل آنان در رشته های دیگر رای موافق صادر کنند. سپس سازمان نظام وظیفه معافیت تحصیلی این دانشجویان را تمدید خواهد کرد.
 • مشمولین برای تمدید معافیت خود باید هر چه سریع تر اقدام کنند. زیرا پس از گذشت یکسال از تاریخ انصراف آنان دیگر قادر نخواهند بود تا درخواست خود را ثبت نمایند.
 • مشمولین متقاضی باید به طور حتم در سنوات مجاز تحصیلی بوده تا بتوانند معافیت تحصیلی خود را تمدید کنند.

آن دسته از متقاضیانی که در رشته های مختلف قصد انصراف از دانشگاه را داشته و میخواهند در رشته های دیگر ادامه تحصیل دهند باید شرایط بالا را در نظر گرفته و سپس برای انصراف اقدام کنند. زیرا بدون داشتن شرایط بالا این افراد قادر نخواهند بود که از تمدید معافیت های تحصیلی بهره مند شوند.

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چه مراحلی دارد؟

 

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی خارج از کشور چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی خارج از کشور مانند سایر دانشجویان بوده و متقاضیان باید بر اساس قانون رفتار کرده تا بتوانند از سنوات مجاز تحصیلی و تحصیل مجدد در دانشگاه های مختلف بهره مند شوند. آن دسته از دانشجویانی که در دانشگاه های خارجی مشغول به تحصیل هستند پس از انصراف از تحصیل میتوانند در دانشگاه دیگر و در همان مقطع مشغول به تحصیل شوند. این افراد باید در سنوات مجاز تحصیلی خود قرار داشته باشند. در غیر این صورت ادامه تحصیل آنان مجاز نخواهد بود و پس از بازگشت به ایران با مشکل مواجه خواهند شد. بر اساس قوانین معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی خارج از کشور، این افراد میتوانند در همان مقطع تحصیل خود را ادامه داده و مدرک تحصیلی دریافت کنند.

تحصیل مجدد دانشجویان انصرافی امکان پذیر است؟

تحصیل مجدد دانشجویان انصرافی یکی از مزایای مهمی است که در سال های گذشته از سوی سازمان نظام وظیفه به مشمولین ارائه شده است. که بر اساس این قوانین مشمولین میتوانند با رعایت قانون و مقررات معافیت های تحصیلی و ادامه تحصیل، پس از انصراف از دانشگاه، در رشته ای دیگر مشغول به تحصیل شوند. مشمولینی که قصد تحصیل مجدد در مقطعی که انصراف داده ند را داشته و میخواهند ادامه تحصیل دهند باید شرایط و ضوابط زیر را رعایت کرده و سپس برای دریافت عافیت مجدد تحصیلی اقدام کنند.

شرایط و ضوابط تحصیل مجدد دانشجویان انصرافی

 • مشمولین تنها یک بار قادر خواهند بود پس از انصراف در همان مقطع مشغول به تحصیل شوند. به طور مثال کسانی که در مقطع لیسانس تصمیم به انصراف از تحصیل میگیرند میتوانند تنها یک بار دیگر در کنکور این مقطع شرکت کنند.
 • انصراف این افراد باید در سنوات مجاز تحصیلی همان مقطع صورت گرفته باشد.
 • مشمول باید قبل از اتمام یک سال از انصراف تحصیلی، بار دیگر در دانشگاه دوم مشغول به تحصیل شده باشد.
 • مشمولین اگر ذدر مقطع فوق لیسانس انصراف دهند نمیتوانند برای تحصیل مجدد در مقطع پایین تر اقدام کنند. امکان ادامه تحصیل در همان مقطع برای دانشجویان امکان پذیر است.
 • مشمولینی که قصد انصراف از تحصیل را دارند نباید مدرک معادل دریافت کرده زیرا نمیتوانند در همان مقطع تحصیل مجدد انجام دهند.

مشمولین میتوانند با رعایت این ضوابط برای تحصیل مجدد اقدام کنند. متقاضیان به این نکته دقت داشته باشند که قوانین و مقررات سازمان نظام وظیفه عمومی کشور برای ادامه تحصیل مجدد به صورتی است که در بالا ارائه شد. اما هر ساله این قوانین با تغییراتی نیز همراه خواهد بود. شما عزیزان میتوانید قبل از انصراف از تحصیل، اطلاعات کامل را مطالعه کرده و سپس اقدام به انصراف از تحصیل نمایید.

 

آیین نامه بازگشت دانشجویان انصرافی چیست؟

آیین نامه بازگشت دانشجویان انصرافی  یکی از طرح هایی است که سازمان نظام وظیفه با همکاری وزارت علوم کشور آن را طراحی نمونده و فرصتی به دانشجویان داده میشود تا پس از انصراف از تحصیل بتوانند برای ادامه تحصیل خود در همان رشته و دانشگاه اقدام مجدد انجام دهند. بر اساس این آیین نامه بازگشت دانشجویان انصرافی با شرایط خاص ممکن خواهد بود.

آن دسنه از دانشجویانی که از ادامه تحصیل خود در دانشگاه های مختلف انصراف داده اند میتوانند پس از گذشت یک ماه به تحصیل خود ادامه داده و از انصراف پشیمان شوند. اما اگر این فرصت بیش از یک ماه شود متقاضیان باید برای ادامه تحصیل مجدد در همان دانشگاه به مرکز کمیسیون های موارد خاص مراجعه کرده و درخواست خود را مبنی بر بازگشت به تحصیل ثبت کنند. البته این آیین نامه تنها برای دانشجویان انصرافی قابل اجراست. آن دسته از افرادی که از دانشگاه ها اخراج میشوند نمیتوانند برای ادامه تحصیل در رشته ی خود بازگردند. مشمولین و دانشجویان انصرافی باید در نظر داشته باشند که بر اساس قانون برای بازگشت به تحصیل مجدد نباید هیچ گونه سو سابقه و یا موارد اخلاقی در دانشگاه داشته باشند.

قوانین معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی چیست؟

قوانین معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی کشور تهیه و تنظیم میگردد. به همین سبب این قوانین و مقررات بسیار دقیق بوده و دانشجویان انصرافی باید بر اساس همین مصوبات رفتار کرده تا با مشکل مواجه نشوند. اولین مسئله ای که داوطلبان برای دریافت معافیت های تحصیلی باید به آن دقت داشته باشند مبحث غیبت سربازی میباشد. آن دسته از متقاضیانی که دارای غیبت غیر موجه میباشند به هیچ عنوان نمیتوانند از معافیت سربازی استفاده کنند.

قوانین معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی

 • بر اساس ماده ی ۳۴ از مجموعه قوانین معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه، آن دسته از دانشجویانی که از ادامه تحصیل در دانشگاه ها انصراف داده یا ترک تحصیل میکنند باید بر اساس قانون خود را برای گذراندن دوره ی خدمت ضرورت به سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معرفی کنند. مقامات مسئول در بخش آموزش دانشگاهی نیز موظف هستند که این مسئله را از طریق سیستم به سازمان مربوطه اطلاع رسانی کنند.
 • در تبصره ی ۱ این قانون معافیت به مشمولین تاکید میشود که پس از تاریخ انصراف از تحصیل خود تنها یک سال فرصت دارند تا بتوانند خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کرده و برای رفتن به خدمت سربازی اعزام شوند. البته این قانون برای آن دسته از افرادی که از دانشگاه ها اخراج شده و یا ترک تحصیل کردند نیز قابل اجراست.
 • بر اساس تبصره ی ۳ قانون ۳۴ معافیت های تحصیلی، آن دسته از افراادی که خود را در طی این یک سال معرفی نکرده اند برای بار اول توبیخ شده و در پرونده ی خدمت آنان صبت خواهد شد. اما آن دسته از افرادی که در اجرای این قانون تخلف کنند علاوه بر توبیخ آنان، یک ماه انفصال از خدمت بهشان تعلق خواهد گرفت. هم چنین افرادی که برای بار سوم و بیشتر نیز متخلف باشند به دو ماه انفصال از خدمت و یا بیشتر محکوم خواهند شد.

چگونگی دریافت معافیت های  تحصیلی دانشجویان انصرافی 

چگونگی دریافت معافیت های تحصیلی دانشجویان انصرافی چیست و در چه زمانی این دانشجویان میتوانند برای انصراف اقدام کنند؟ باید بگوییم که مسئله ی معافیت تحصیلی متقاضیان انصرافی و چگونگی دریافت معافیت های تحصیلی دانشجویان انصرافی کمی پیچیده است. زیرا این افراد پس از ورود به دانشگاه از سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معافیت تحصیلی خدمت وظیفه دریافت کرده اند. سپس در بین راه پشیمان شده و از تحصیل خود منصرف میشوند. قاعدتا شرایط برای این افراد سخت تر از سایرین خواهد بود.

این افراد اگر در سنوات مجاز خود بسر ببرند. میتوانند در همان یکسال فاصله تا اعزام به خدمت مجددا برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنند. اما باید در نظر داشته باشید که دریافت معافیت با اعمال شروطی اجرا خواهد شد. که مهم ترین آن این است که مشمول در مقاطعی که قبلا تحصیل کرده است نمیتواند ادامه تحصیل دهد.

 

مشاوره معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی

مشاوره معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی و سایر مشاوره های مختلف نظام وظیفه اطلاعات مورد نیاز متقاضیان را در اختیارشان خواهد گذاشت. توجه داشته باشید که امروزه به دلیل شناخت ناکافی درباره ی برخی رشته ها، جوانان پس از شروع تحصیل قصد تغییر رشته یا انصراف از دانشگاه را خواهند داشت. پس این مشاوره معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی فرصتی است که این جوانان در این مسیر آگاهی های لازم را کسب کرده تا با مشکل مواجه نشوند. شما میتوانید برای اطلاعات و دریافت مشاوره با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

چگونه معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بگیریم؟

سوالات متداول

دانشجوی انصرافی به چه کسی گفته میشود؟

دانشجویان انصرافی کسانی هستند که در طول تحصیل در دانشگاه درس خود را رها میکنند. این افراد پس از رها کردن و انصراف از تحصیل باید برای رفتن به خدمت سربازی خود اقدام کنند.

سنوات مجاز برای دانشجویان انصرافی چقدر خواهد بود؟

مشمولین انصرافی از دانشگاه ها تا یک سال پس از انصرافشان در سنوات مجاز بوده و پس از آن وارد غیبت خواهند شد.

سنوات مجاز تحصیلی برای مشمولین مقطع فوق دیپلم چقدر است؟

آن دسته از افرادی که در مقطع فوق دیپلم در حال  تحصیل هستند میتوانند ۲ سال و ۶ ماه از سنوات مجاز استفاده کرده و پس از آن نیز با موافقت سازمان نظام وظیفه از سنوات ارفاقی بهره مند شوند.

مشمولینی که در مقطع فوق لیسانس انصراف داده میتوانند در مقطع لیسانس مجدد مشغول به تحصیل شوند؟

انصراف از تحصیل و ادامه تحصیل برای آن دسته از افرادی است که میخواهند در همان مقطع انصرافی ادامه تحصیل دهند. تحصیل کردن در مقطع پایین تر برای دانشجویان انصرافی امکان پذیر نمیباشد.

متقاضیانی که از تحصیل انصراف میدهند تا چه زمانی میتوانند برای تحصیل مجدد اقدام کنند؟

این افراد تنها قادر خواهند بود که یک سال پس از انصراف در دانشگاه و رشته ای دیگر مشغول به تحصیل شوند. در غیر این صورت ادامه تحصیل آنان قانونی نخواهد بود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت تحصیلی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 329 نظر:
 1. سلام من یک بار از دانشگاه آزاد در ترم دوم انصراف دادم پس گذشته ۱ سال در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و مشغول به تحصیل شده و در کنار تحصیل در دانشگاه برای کنکور درس خواندم الآن با رتبه ای که آوردم میتونم دوباره انصراف داده و دانشگاه سراسری ثبت نام کنم خیلی ممنون

 2. سلام، اینجا شما در پاسخ دوستانی ک گفتن فارغ التحصیل روزانه هستیم و میخایم در کنکور مجدد شرکت کنیم، نیازی نیست ک تعهد خدمت آموزش رایگان را لغو کرد. حالا میخام بدونم ک چ جوری میشه ک بعد از فارغ التحصیل شدن تحصیل مجدد، دو تا تعهد خدمت آموزش رایگان داشت؟

 3. سلام، خواهشا ی سوال دارم ب طور مطمئن پاسخم رو بدید. این ک دانشجویان روزانه در صورت تحصیل مجدد در روزانه نیازی نیست مدرک خود را ازاد کنن، پس چ طور میشه در دو دانشگاه متفاوت مثلا یکی وزارت علوم و دیگری وزارت بهداشت برای یک مقطع تعهد خدمت آموزش رایگان داد؟

  1. سلام میتوانید برای روشن شدن موضوع و اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگررید

 4. سلام
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم، ترم دوم به دلیل دوری راه دوباره کنکور شرکت کردم و دانشگاهمو در همون رشته تغییر دادم
  حالا میخوام کلا رشته رو تغییر بدم و به دلیل شغلم چیز دیگه بخونم، آیا امکان اینکار هست؟

 5. سلام وقت ب خیر
  من یک بار کارشناسی رو انصراف دادم و بعدش مجدد ثبتنام کردم توی ۱ دانشگاه دیگه.
  نظام وظیفه بعد از انصرافم و ثبتنام تو دانشگاه جدید، تا ۱۴۰۲ بهم معافیت تحصیلی داده برای تحصیل در کارشناسی
  میخواستم بدونم با اینکه انصراف دادم، بعد از فارغ التحصیلی اون ۱ سال معافیت تحصیلی رو دارم یا اینکه انصراف دادم باعث میشه نداشته باشم اون ۱ سال رو؟

  1. سلام بعد از پایان فراغت از تحصیل یک سال زمان دارید وضعیت خود را مشخص نمایید

 6. سلام،خسته نباشید،من اول کارشناسی پیوسته فیزیک بودم ولی به دلایلی انصراف دادم و مدرک کاردانی گرفتم،بعد همون سال کاردانی به کارشناسی حسابداری رفتم و الان این ترم کارشناسی ناپیوسته میگیرم،کنکور ارشد شرکت کردم امسال ولی به احتمال زیاد قبول نمیشم و باید صبر کنم تا سال بعد،میخواستم توی این یکسال بیکار نمونم و یه رشته ای رو تو دانشگاه
  آزاد از اول شروع کنم و هر وقت که ارشد قبول شدم از اون رشته انصراف بدم،الان خوندم هر کسی ففط یکبار میتونه از تحصیل انصراف بده،با توجه به اینکه من دخترم و نظام وظیفه ندارم،این برای منم مشکل ایجاد میکنه؟
  و اینکه من این ترم فارغ التحصیل میشم ولی مدرک کارشناسیم چند ماه دیگه آماده میشه،الان اگه من کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد ثبت نام کنم مشکلی پیش نمیاد،نمیگن همزمان تو ۲رشته هستم؟

 7. سلام،خسته نباشید،من اول کارشناسی پیوسته فیزیک بودم ولی به دلایلی انصراف دادم و مدرک کاردانی گرفتم،بعد همون سال کاردانی به کارشناسی حسابداری رفتم و الان این ترم کارشناسی ناپیوسته میگیرم،کنکور ارشد شرکت کردم امسال ولی به احتمال زیاد قبول نمیشم و باید صبر کنم تا سال بعد،میخواستم توی این یکسال بیکار نمونم و از اول یه رشته ای رو تو دانشگاه آزاد از اول شروع کنم و هر وقت که ارشد قبول شدم از اون رشته انصراف بدم،الان خوندم هر کسی ففط یکبار میتونه از تحصیل انصراف بده،با توجه به اینکه من دخترم و نظام وظیفه ندارم،این برای منم مشکل ابجاد میکنه؟

  1. سلام خیر مشکلی به وجود نمی‌آید حتی میتوانید واحدهای گذرانده راتطبیق دهید

 8. سلام من دانشجوی کارشناسی پیوسته مدیریت دانشگاه آزاد ورودی ۹۷ هستم، آیا می توانم امسال انصراف بدم و برای دانشگاه علمی کاربردی بدون کنکور اقدام کنم؟ یعنی یک بار دیگر معافیت تحصیلی بگیرم و در دانشگاه دیگری ثبت نام کنم؟

  1. سلام شما تنها یک بار مجاز به انصراف درطول معافیت تحصیلی هستید اگر قبلا انصراف ندادید بله میتوانید

 9. سلام ببخشید من از دانشگاه دولتی مقطع ارشد دوره روزانه انصراف دادم و با دانشگاه تسویه حساب کامل کردم ولی چیزی بعنوان جریمه انصراف نپرداختم. الان مدرک کارشناسیم دانشگاهی هست که ارشد اونجا بودم انصراف دادم میخواستم بدونم اگر من در یه ارگان دولتی مثل اموزش و پرورش استخدام بشم و نیاز به مدرک کارشناسیم باشه باید جریمه انصرافم رو بدم؟ یا چون دانشگاه برگه تسویه من رو امضا کرده نمیخاد

  1. سلام برای استخدام آموزش وپرورش شما با مدرک کارشناسی نیازی به دادن جریمه نیستین ولی برای انصراف از مقطع ارشد باید جریمه بپردازید.

 10. سلام وقتتون بخیر / من ارشد روزانه قبول شدم بنا به دلایلی انصراف زدم / کارهای تسویه رو انجام دادم حالا میخوام مدرکمو بگیرم بهم نمیدن میگن باید بری سامانه سجاد درخواست لغو تعهد بزنی و تاییدشو بیاری مدرکتو بهت بدیم ، ایا این کار واجبه ؟ من میخوام ارشد پیام نور بخونم تو سال جاری ایا تاییدیه بگیرم
  مشکلی برای ثبت نام ارشدم پیش نمیاد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید .

  1. سلام برای انصراف باید این کار رو انجام بدید ولی برای ادامه تحصیل در دوره غیر روزانه مشکلی پیش نمی آید.

 11. سلام خواهش میکنم یه چیزی رو کامل توضیح بدین میدونم سوال خیلیاس یه دانشجویی کارشناسی که سنوات مجاز براش ۵ ساله برای اینکه دوباره معافیت مجدد بهش بدن برای رشته جدید در صورت شرکت کردن در کنکور باید تا آخر ترم ۹ انصراف بدهیعنی قبل ترم ده یا تا آخر ترم ده دیگه گیج شدم یکی میگه ترم ده یکی میگی ۹ لطفا کامل توضیح بدین .ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام قبل از ترم ۱۱ باید انصراف دهد البته اگر دانشگاه با انصراف ایشان موافقت کند.

 12. سلام وقت بخیر من سال۹۸ دیپلم تجربی(نظام جدید) گرفتم و سال ۹۸ و ۹۹ در کنکور شرکت کردم ولی نتیجه ای که میخواستمو نگرفتم بعد سال۹۹ پیام نور ثبت نام کردم و دو ترم مرخصی گرفتم تا بتونم برای کنکور ۱۴۰۰ بخونم ولی بازم نتیجه لازمو نگرفتم و الان میخوام تو پیام نور انتخاب واحد کنم و برای بار چهارم بمونم و کنکور۱۴۰۱ رو شرکت کنم..از نظر نظام وظیفه مشکلی نداره؟میتونم در صورت کسب نتیجه ای که میخوام از پیام نور انصراف بدم(انصراف اولمه)و وارد هر رشته ای که میخوام بشم و معافیت تحصیلی مجدد بگیرم؟ یه جایی خوندم میگفت برای کنکور چهارم فقط باید پزشکی و دندون و دارو قبول بشید تا معافیت مجدد بهتون بدن چون قبلا تو پیام نور کارشناسی خوندید دیگه نمیتونید رشته مقطع کارشناسی برید و فقط باید دکترا مثل پزشکی قبول شید،این درسته آیا؟مگه اینجوری نیست که اگه قبل از ترم ۱۰ از پیام نور انصراف بدیم و مدرک معادل نگیریم میتونیم دوباره هر رشته ای که بخوایم چه دکترا مثل پزشکی و چه کارشناسی مثل پرستاری و فرهنگیان و اینا قبول بشیم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 13. با سلام
  من ورودی ۹۹ کارشناسی پیوسته رادیولوژی هستم و قصد دارم که ترم ۴ انصراف بدم و در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم آیا مشکل نظام وضیفه برام پیش میاد یا نه

 14. سلام
  دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و ورودی سال۹۴ هستم که باتوجه به شرایط که پیش امد امکان ادامه تحصیل نداشته ام. آیا با گذشت بیش از ۵ سال امکان ادامه تحصیل در قطع کارشناسی ارشد وجود دارد؟
  باتشکر

 15. سلام من از سه ترم پیش غیبت داشتم بخاطر کرونا و مساعل کاری. فقط یه ترم مونده تا لیسانس. الان بعد از سه ترم غیبت میتونم برم تمومش کنم؟ دانشگاه آزاد

 16. سلام.من سال ۹۷ تا ۹۹ دانشجوی پیام نور بودم سال ۹۹ کارشناسی روزانه قبول شدم و از پیام نور انصراف دادم،الان می خام کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و چون که باید انصراف بدهم آیا اگر در مقطع داروسازی که دکترا است قبول شوم می تونم برم دانشگاه.

 17. سلام خسته نباشید .
  من دانشجوی مقطع لیسانس در دانشگاه پیام نور هستم و در سال آخر سنوات خود بوده یعنی سال پنجم . منتها من هیچ واحد پاس شده ای ندارم .
  این امکان وجود دارد که من انصراف دهم و باز در دانشگاه پیام نور رشته ی دیگری بخوانم ؟؟؟
  آیا این امکان برای دانشگاه علمی کاربردی هستش ؟ یا حتما باید روزانه یا آزاد باشه ؟؟

 18. سلام من قبلا از رشته شبانه انصراف دادم و مجددا در یک رشته شبانه دیگر مشغول به تحصیل هستم میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و خانم هستم و مشکل سربازی رو ندارم ایا این قانون که در هر مقطع تنها یکبار میشه انصراف داد برای من صدق میکنه و در صورت قبولی در سال ۱۴۰۱ چون قبلا دو بار انصراف دادم دچار مشکل میشم؟ یا این قانون صرفا مربوط به سربازی اقایان هست؟

 19. سلام وقت بخیر دانشجوی رشته کاردانی حسابداری دانشگاه علمی کاربردی هستم ورودی مهر ۹۸وتا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم ترم ۱ ترم ۳ ترم۴ را خوانده ام و ترم ۲ مرخصی گرفتم اگر قبل از شروع ترم ۵ برای مثال ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ انصراف دهم می توانم بدون مشکل سربازی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم . با تشکر

 20. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته ورودی ۹۸ پیام نورم قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۱ دارم میخواستم بدونم تعداد واحدی که تا زمان انصرافم که میشه بعد کنکور ۱۴۰۱ که بعد از ترم ششم من میشه پاس میکنم برای انصراف و دریافت معافیت جدید اهمیتی داره ؟ چون من دو ترم اول مرخصی گرفته بودم و ترم ۳و ۴ جمعا ۱۶ واحد پاس کردم میخواستم بدونم برای انصراف و دریافت معافیت جدید بعد کنکور ۱۴۰۱ تا اون موقع نیازه واحد بیشتری پاس کنم یا اهمیتی نداره؟

 21. سلام من دانشجوی ترم ۶ شبانه دانشگاه باهنر ام تعداد واحد هام به فوق دیپلم نمیرسه میخواستم بدونم اگه انصراف بدم برم دانشگاه پیام نور چند سال میتونم معافییت تحصیلی بگیرم؟

   1. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر،من ترم ۴ رشته پرستاری آزاد هستم یعنی دو سال در مقطع کارشناسی تحصیل کردم.امسال همزمان کنکور هم دادم اگه روزانه پرستاری قبول بشم و برم اونجا ۵ سال مجاز تحصیلم دوباره از صفر شروع میشه؟ یا چون ۲ سال تحصیل کردم ۳ سالم میمونه؟

 22. سلام من از دانشگاه در تاریخ ۲۱/۷/۱۳۹۹ انصراف دادم و تا تاریخ ۱/۷/۱۴۰۰ به من مهلت معرفی اعزام به خدمت یا ادماه تحصیل دادن حالا اگه دفترچه اعزام رو به موقع تکمیل کنم و غیبت نخورم میتونم دانشگاه هایی که از بهمن ماه ثبت نامشون شروع میشه رو برم؟ مثل دبیری تربیت بدنی و داروسازی تعهدی. چون نوشته بودین یک سال وقت داریم تعیین تکلیف کنیم

 23. سلام و خسته نباشید
  من سال ۹۴ از دانشگاه دولتی انصراف دادم و در حال حاضر کارت پایان خدمت دارم، آیا میتونم برگردم به دانشگاه و دوباره تحصیل کنم؟

 24. سلام. من دانشجوی کارشناسی رشته فیزیک دانشگاه ملی روزانه هستم.
  میخواستم بدونم اگر از دانشگاه انصراف بدم و کنکور شرکت کنم
  آیا نمیتونم دوباره همین رشته فیزیک یا همین دانشگاه رو انتخاب کنم؟!

 25. سلام وقت بخیر دانشجوی رشته کاردانی ناپیوسته حسابداری دانشگاه آزاد ورودی ۹۸ هستم و تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ معافیت دارم. ترم های ۱ و ۲ مرخصی تحصیلی گرفتم و ترم های ۳ و ۴ رو ادامه دادم. میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم. اینکه میتونم در ترم ۵ ( به عنوان مثال آذر ماه ۱۴۰۰ )از دانشگاه انصراف بدم و برای کنکور بخونم؟ مشکلی از لحاظ نظام وظیفه پیش میاد؟ تعداد واحد های زیادی هم باقی مونده فقط ۱۳ واحد پاس کردم از این نظر هم مشکل پیش میاد برای انصرافم؟

 26. سلام وقتتون بخیر بنده سه ترم دانشجوی پرستاری بودم ولی بنا به دلایلی انصراف دادم واز اون موقه حدودا ۵ ساله که میگذره ایا میتونم دوباره برم همون رشتمو ادامه بدم ؟

 27. با سلام
  ایا میشه در ترم ۹ (سال۵) از مقطع کارشناسی انصراف داد و دوباره در رشته دیگر در مقطع کارشناسی تحصیل کرد؟
  خیلی ممنون

   1. سلام وقت بخیر
    بنده دانشجوی مقطع کارشناسی هستم اگر بعد از اتمام ترم ۹ (بهمن ماه) انصراف بدهم آیا مجاز به دریافت مجدد معافیت تحصیلی در صورت قبولی در رشته جدید خواهم بود؟

 28. سلام من ترم ۶ شبانه دانشگاه دولتی ام
  ورودی ۹۷ تعداد واحد هام به فوق دیپلم نمیرسه
  میخواستم بدونم میتونم انصراف بدم برم دانشگاه آزاد یا پیام نور

 29. سلام و خسته نباشید
  بنده ورودی ۹۷ دانشگاه ملی روزانه هستم و بنا به مشکلاتی نتوانستم درست بخونم و واحد بخوبی پاس نکردم الان میخوام انصراف بدم و برم دانشگاه غیرانتفاعی خواستم بپرسم که نظام وظیفه بهم مرخصی میده به مشکل نمیخورم در این خصوص برای تحصیل مجدد؟! ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام شما تنها یکبار در طول تحصیل میتوانید انصراف دهید و مجدد تحصیل کنید

 30. سلام خسته نباشین ،من پارسال برای کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کردم ،و همون دانشگاهبی که درش در حال تحصیل بودم و باز قبول شدم روزانه،بعد چون من ۵ ترمه شدم قبولیم برای کارشناسی لغو شد و به من گفتن سال بعد شرکت کن من امسال دوباره شرکت کردم و همون دانشگاه و باز زدم روزانه،میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاو،میتونم برم؟یا انصرافی حساب مبشم😭😭😭

   1. سلام وقتتون بخیر . بنده ورودی۹۶ رشته مهندسی پزشکی کارشناسی پیوسته هستم الان ترم ۸ هستم بعد ۷۰ واحد بیشتر نتونستم پاس کنم الان میخوام مدرک معادل کاردانی ( فوق دیپلم) بگیرم و بعدش برم خدمت سربازی حالا میخواستم بدونم با اینکه مدرک معادل کاردانی گرفتم میتونم بعد خدمت سربازی ادامشو بخونم واسه لیسانس ایا تطبیق میخوره اون ۷۰ واحدی که پاس کردم یا نه ؟؟

 31. سلام دوستان من بخاطر معافیت تحصیلی سال ۹۵ ثبت نام کردم ازون موقع فقط انتخاب واحد میکنم و شهریه میدم ولی امتحانارو شرکت نمیکنم معافیت تحصیلی زده تاشهریور سال ۱۴۰۰ الان اگه بخوام انصراف بدم به عنوان انصرافی ثبت میشم یا اخراجی ؟ یک سال نیم هست که وقت گذاشتم و دارم برای کنکور ۱۴۰۰ میخونم اگه اخراجی ثبت بشم دیگه نمیشه دانشگاه برم ؟ هیچ راهی وجود نداره که انصرافی ثبت بشم اگه اخراج بشم زندگیم نابود میشه چون تو برگه معافیت تحصیلی زده بود معافیت تا اخر شهریور ۱۴۰۰ فکر کردم تا اون موقع فرصت انصراف هست ……..

 32. سلام دوستان من بخاطر معافیت تحصیلی سال ۹۵ ثبت نام کردم ازون موقع فقط انتخاب واحد میکنم و شهریه میدم ولی امتحانارو شرکت نمیکنم معافیت تحصیلی زده تاشهریور سال ۱۴۰۰ الان اگه بخوام انصراف بدم به عنوان انصرافی ثبت میشم یا اخراجی ؟ یک سال نیم هست که وقت گذاشتم و دارم برای کنکور ۱۴۰۰ میخونم اگه اخراجی ثبت بشم دیگه نمیشه دانشگاه برم ؟ هیچ راهی وجود نداره که انصرافی ثبت بشم اگه اخراج بشم زندگیم نابود میشه چون تو برگه معافیت تحصیلی زده بود معافیت تا اخر شهریور ۱۴۰۰ فکر کردم تا اون موقع فرصت انصراف هست

 33. سلام دوستان من بخاطر معافیت تحصیلی سال ۹۵ ثبت نام کردم ازون موقع فقط انتخاب واحد میکنم و شهریه میدم ولی امتحانارو شرکت نمیکنم معافیت تحصیلی زده تاشهریور سال ۱۴۰۰ الان اگه بخوام انصراف بدم به عنوان انصرافی ثبت میشم یا اخراجی ؟ یک سال نیم هست که وقت گذاشتم و دارم برای کنکور ۱۴۰۰ میخونم اگه اخراجی ثبت بشم دیگه نمیشه دانشگاه برم ؟ هیچ راهی وجود نداره که انصرافی ثبت بشم اگه اخراج بشم زندگیم نابود میشه چون تو برگه معافیت تحصیلی زده بود معافیت تا اخر شهریور ۱۴۰۰ فکر کردم تا اون موقع فرصت انصراف هست

 34. سلام
  من ورودی مهر ۹۶ پیام نور هستم و میخوام امسال آبان ماه انصراف بدم از دانشگاه
  من کلا ۶ یا ۷ واحد پاس کردم تو این چند سال
  من آبان ماه میتونم انصراف بدم یا اگه درخواست انصراف بدم اخراجم میکنن به خاطر تعداد واحدای خیلی کمی که پاس کردم
  تا شهریور ۱۴۰۱ هم معافیت تحصیلی دارم

  1. با سلام در صورت انصراف یکسال تایم دارید یا درس بخوانید یا سربازی بروید .

 35. سلام.من ورودی کارشناسی سال ۹۲ رشته برق گرایش الکترونیک هستم که سال ۹۸ با ۱۰۸ واحد از دانشگاه انصراف دادم و رفتم خدمت الان قصد دارم دانشگاه نزدیک محل سکونت و گرایش قدرت ادامه تحصیل بدم اون موقع مدرک کاردانی گرفتم و الان میشه مازاد واحد ها رو تا ۱۰۸ واحد در این گرایش در واحد دانشگاهی دیگه تطبیق داد یا باید کارشناسی پیوسته ثبت نام کنم؟

  1. با سلام به احتمال زیاد امکان تطبیق وجود دارد.البته بازهم باید دانشگاه بپذیرد .

 36. سلام،من سال ۹۸ دیپلم گرفتم و سال ۹۹ در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم،ترم اول رو انتخاب واحد کردم ولی در امتحانات شرکت نکردم،ترم دوم رو هم مرخصی تحصیلی گرفتم،امسال برای کنکور ۱۴۰۰ کد نظام وظیفه ۹ رو انتخاب کردم،اگر امسال در رشته مورد علاقه ام قبول نشم و سال بعد رو هم یک ترم مرخصی بگیرم و یک ترم انتخاب واحد کنم ولی در امتحانات شرکت نکنم،آیا میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و در صورت قبولی در رشته های روزانه،از پیام نور انصراف بدم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟آیا از نظر نظام وظیفه و شرکت در کنکور مشکلی پیش نمیاد؟چه زمانی باید از پیام نور انصراف بدم؟

 37. سلام
  من بهمن ماه سال گذشته پس از دو ترم مرخصی از دانشگاه پیام نور انصراف دادم که برای کنکور ۱۴۰۰ بخونم ولی به دلایلی نشد بخونم
  الان پشیمونم و میخوام لغو انصراف بزنم
  آیا بعد از لغو انصراف سال بعد میتونم دوباره انصراف بدم و به دانشگاه مد نظر برم ؟

 38. سلام. بعضی میگن دانشجویان کارشناسی روزانه ک تیر یا شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشن باید هنگام ثبت نام در کنکور انصراف بدن، اما افرادی بودن ک در سال ۹۸ و ۹۹ تیر و شهریور فارغ شدن و برای همان سال هم در کنکور شرکت کردن و انصراف هم ندادن، حالا هم دانشجو جدید کارشناسی هستن، این چ جوری هستش ک برای بعضی میشه برای بعضی نمیشه؟؟ ممنون ک پاسخگو باشید.

 39. سلام من میخواستم بدونم ۸۰واحدپاس کردم اگ الان انصراف بدم برم سربازی میشه بعد از اتمام سربازی دوباره ادامه درسمو بخونم دانشگاه پیام نور هستم؟

 40. با سلام. ایا دانشجویان کارشناسی روزانه وزارت علوم برای تحصیل مجدد دیگر الیته در کارشناسی دانشگاه ازاد وزارت بهداشت باید تعهد خدمت تحصیل اموزش رایگان کارشناسی روزانه خود را لغو کنند؟

 41. سلام ببخشید من یک بار از دانشگاه انصراف دادم میخواستم بدونم اگه باز در دانشگاهی دیگر دوباره انصراف بدهم باری اعزام چقدر زمان دارم و از چه زمانی غیبت میخورم؟

 42. سلام خسته نباشید من ورودی روزانه ۹۸ بر اساس سوابق تحصیلی هستم سال ۹۹انصراف دادم برای کنکور ۱۴۰۰ ، یه سوال داشتم اینکه اگه برای کنکور ۱۴۰۰ قبول نشم آیا راهی هست که برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم. با تشکر .

 43. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۸ رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه پیام نور هستم من اگه سالی دیگه از دانشگاه انصراف بدم یعنی پاییز ۱۴۰۱ در صورت قبولی در کنکور ۱۴۰۱ میتونم برم دانشگاه جدید؟؟ تا الان ۲ واحد پاس کرم

 44. سلام من در سال۹۷ مدرک دیپلمو گرفتم و سال ۹۸ دانشگاه ملی قبول شدم و وارد دانشگاه شدم سه ترم حوندم و الانم میخوام انصراف بدم و رشته ام رو تغییر بدم سوالم اینه که وقتی از دانشگاه انصراف دادم باید برم خدمت یا اینکه میتونم در یه دانشکاه ازاد ادامه تحصیل بدم

  1. سلام
   فقط یکبار حق اتصراف دارید و میتوانید مجدد برگردید به غیر ان ممکن نیست .

 45. سلام خواهش میکنم سوال منم جواب بدین ممنون میشم. من دانشجوی پیام نورمقطع کارشناسی بودم که در ترم ۹ دی ماه ۹۹ انصراف دادم میخواستم بدونم اگه دفترچه پست کنم برم خدمت میتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و ایست خدمت بگیرم آیا کسی که از
  کارشناسی انصراف بده میتونه ایست خدمت بگیره؟

 46. سلام، من بیست سالم است، سال گذشته ترم پاییز از طریق پذیرش بدون ازمون در یک دانشگاه غیرانتفاعی الکترونیکی دوره مجازی ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی گرفتم، الان من میخوام از این دانشگاه انصراف بدم و در دانشگاه ازاد دوره حضوری ثبت نام کنم، ایا میتوانم با انصراف از این دانشگاه و ثبت نام در دانشگاه جدید معافیت تحصیلی بگیرم یا خیر؟ و اگر میتوانم ایا میتوانم همین رشته را بخوانم یا باید رشته تحصیلی جدیدی را انتخاب کنم تا معافیت تحصیلی شامل حالم بشود؟.

 47. سلام من ورودی مهر۹۷ پیام نورم میخوام کنکور ۱۴۰۱ شرکت کن تو پیام نورم حدود ۶۰ واحد پاس کردم تا الان ایا اگر من مهر ۱۴۰۰ انصراف بدم میتونم سال ۱۴۰۱ برم دانشگاه جدید یا ن

  1. با سلام در صورت انصراف بله ولی معادل مدرک را دریافت کنید که حداقل بتوانید تطبیق واحد بگیرید.

 48. سلام ..من ورودی مهر۹۷ دانشگاه پیام نور هستم.من قصد دارم دوباره در کنکور سراسری شرکت کنم .من دو تا سوال ازتون داشتم اول اینکه اگه من بهمن‌۱۴۰۰ انصراف بدم امکانش هست که بعد قبولی در کنکور برم دانشگاه جدید؟ دوم اینکه تعداد واحد های پاس شدم ۶۰ واحده ایا مشکلی ایجاد میکنه بزای انصراف و ثبت نام در دانشگاه جدید؟

 49. با سلام و خسته نباشید
  من دوین ساله ک پشت کنکور میمونم و سومین کنکورمه و دانشگاه پیام نور مرخصی گرفتم دارم میخونم میخواستم بدونم اگه امسال از دانشگاه پیام نور انصراف بدم و برم دانشگاه ازاد بعد میتونم همزمان با اون کنکورو بخونم و برم دانشگاه دولتی چون شنیدم فقط یه بار میشه انصراف داد. اگه تو دانشگاه پیام نور ک الان مرخصی گرفتم رشتمو عوض کنم و اونو بخونم اون موقع چی میشه کنکور داد و دولتی رفت ؟ (تغییر رشته درون دانشگاهی هم انصراف محسوب میشه)لطفا پاسخ بدین سوال خیلی هاست و منم بدجکر سردردگمم

 50. سلام من قبلا در دانشگاه پیام نور در مقطع ارشد قبول شدم و برای ثبت نام مراجعه نکردم و یکسال برای کنکور ارشد درس خواندم و اینبار برای دانشگاه غیر انتفاعی مقطع ارشد قبول شدم ایا اگر این بار از دانشگاه انصراف بدهم ایا یک سال مهلت دارم تا خودم را به نظام وظیفه معرفی کنم یا اینکه بلافاصله بعداز انصراف وارد غیبت میشوم لطفا راهنمایی کنید؟

  1. با سلام شما فقط یکبار فرصت انصراف و بازگشت به تحصیل را دارید در غیر این صورت حتما باید اعزام شوید .

 51. سلام، من پایاننامم مونده و از دو ترم سنوات هم استفاده کردم و شهریور ۱۴۰۰ ترم آخر سنوات منه، اگه به دلیل عدم مراجعه از دانشگاه اخراج بشم، تا کی زمان دارم برای سربازی اقدام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بالافاصله باید اقدام کنید .از الان پیگیر سنوات باشید .

  2. سلا خسته تباشید من در نیمسال دوم ۹۷ وارد دانشگاه شدم ولی از اون رشته راضی نبود انصراف دادم بلافاصله وارد رشته حقوق شدم سال ۹۸ الان میخوام برم دانشکده نیرو انتظامی انصراف دادم ایا مشمولم یا یکسال وقت دارم

 52. سلام وقت بخیر . من یه سوال داشتم من از مقطع ارشد انصراف دادم و رفتم سربازی و الان ۴ ماهه سربازم. خواستم بدونم میتونم مجدد کنکور ارشد شرکت کنم و اگه قبول شدم از ایست خدمتی استفاده کنم؟ چون توی متنتون نوشته بود برای دانشجویا انصرافی به هیچ عنوان نباید وارد خدمت شده باشن ، اما خیلیا جاها پرسیدم گفتن مشکلی نداره .
  با تشکر

 53. من پارسال دکتری پذیرش نهایی دانشگاه دولتی شدم اما ثبت نام نکردم می خواستم بدونم ایا اگر از اموزش دانشگاه درخواست ثبت نام بدم ممکنه قبول کنن یا نه ؟ اصلا همچین قانونی هست که بشه با تاخیر دانشگاه ثبت نام کرد ؟

 54. سلام من ارشدم رو دو ترم خوندم و انصراف دادم و بلافاصله به یه دانشگاه دیگه رفتم و در همان مقطع مشغول به تحصیل شدم و تا ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم الان میتونم دوباره برگردم به دانشگاه اولم و ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام.یک بار اجازه انصراف وجود داره درصورت انصراف باید به سربازی بروید.

 55. سلام خسته نباشید بنده قبلا یکبار در مقطع ارشد انصراف دادم اگر اینبار هم انصراف بدهم یکسال فرصت دارم خودم رو به پلیس +۱۰ معرفی کنم یا بلافاصله به خدمت اعزام میشم ؟

 56. سلام خدمت شما
  من ابان ۹۹ از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و میخام برم به دانشاه افسری نیروی انتظامی و در کنارش دارم برای فرهنگیان هم میخونم
  سوالم اینه ک اگر دانشگاه نیروی انتظامی قبول بشم بعدش فرهنگیانم دعوت به مصاحبه بشم میتونم انصراف بدم از دانشگاه نیروی انتظامی ک به فرهنگیان برم؟؟
  معافیتم هیچ نمیشه؟

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود معافیت شما به چه دلیلی است؟ برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 57. با سلام
  دانشجوی رشته کاردانی ناپیوسته حسابداری آزاد هستم
  و تا بهمن ماه ۱۴۰۰ معافیت دارم
  میخوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم
  درحال حاضر ترم ۴ هستم و ترم های ۱ و ۲ رو مرخصی تحصیلی گرفتم.
  میخواستم بپرسم که اگر در ترم ۵(به عنوان مثال آذر ماه ۱۴۰۰)انصراف بدم میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟
  آیا قانون یکسال معافیت دانشجویان انصرافی،شامل حال من میشه؟(ترم ۱ و ۲ مرخصی گرفته بودم)
  قانون یکسال معافیت دانشجویان انصرافی،به من تعلق میگیره که بخوام برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 58. سلام یک سوال دارم یک ترم حسابداری خوندم انصراف دادم بعد اومدم حقوق لیسانس گرفتم الا میخوام بدونم وقتی تسویه میکنم از دانشگاه ازمون وکالت بدم قبول بشم میتونم برم یانه

 59. هر کس قبل از سربازی یک بار حق انصراف و تحصیل مجدد دارد من نیروی زمینی ارتش انصراف دادم ۹۹/۶/۱و بعدش دانشگاه روزانه قبول شدم و برای شرکت در کنکور۱۴۰۰ مجبور شدم در تاریخ معیین سازمان سنجش انصراف بدم یعنی من الان نمیتونم سال ۱۴۰۰ دانشگاه ثبت نام کنم؟ انصراف از دانشگاه افسری هم جزو یک بار انصراف به حساب میاد؟ ممنون میشم کل زندگیم به این جواب بستگی داره

  1. سلام دوست عزیز
   با سلام انصراف از درس و دانشگاه برای شما محاسبه میشود.

 60. سلام.من ورودی ۸۵ دانشگاه ازاد اسلامی واحد مشهد رشته حقوق بودم.هشتاد و پنج واحد پاس کردم و بعد رفتم سربازی.الان بعد از پانزده سال میخوام ادامه تحصیل بدم و واحدهامو تموم کنم.منو راهنمایی کنید چیکار کنم.از این همه زحمت و خدمت بی دریغ شمامتشکر.

  1. سلام دوست عزیز
   به دانشگاه مراجعه کنید جهت ادامه تحصیل و تطبیق واحد .

 61. سلام خسته نباشید
  بنده تا سی و یک شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم(پیام نور)
  آیا مثلا در همین تاریخ انصراف بدم و سپس در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و رتبه خوبی بیارم و قبول بشم میتونم دوباره در دانشگاه دوم تحصیل کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به تعداد دروس پاس شده و همچنین تعداد سال درسی دارد.

   1. سلام.شرمنده میشه بیشتر توضیح بدین.یه نفر که ترم ۹پیام نوره تومقطع کارشناسی و کلا ۸واحدپاس کرده می‌تونه انصراف بده و قبل یکسال ازتاریخ انصراف وارد دانشگاه جدید بشه و دوباره سنوات تحصیلی جدید بگیره؟

    1. سلام
     در صورت انصراف بعد از یکسال باید اعزام به خدمت شوید، معافیت تحصیلی برای هر مقطع تنها یکبار صادر می شود

     1. سلام
      من ترم ۶ دانشگاه باهنر ام میخواستم بدونم انصراف بدم برم دانشگاه پیام نور چندسال میتونم درس بخونم واحد هام به فوق دیپلم نمیرسه

 62. سلام.من یک ترم ازاد خوندم ترم بعد اومدم پیام نور الا یه سوال دارم این که کنکور بدم فرهنگیان قبول شم میتونم برم یانه گفتن بعضی جاها دوبار انصراف نمیشه و بایذ رفت خذمت ولی فرهنگیان معاف از سربازی نکته بعد اینکه با فرضی که نشه میشه کارت رفتن به خدمت گرفت بعد رفت از دانشگاه فرهنگیان نامه گرفت و بری دانشگاه فرهنگیان؟

   1. سلام اقا میشه منم کمک کنید ؟

    بنده الان یساله درسم تموم کرده ام دو تا مونده دارم من میخام برم خدمت اون دو تا مونده رو میتونم حین خدمت بدم دیپلمم بگیرم؟ یا انصراف به تحصیل بدم و درخاصت اعزام به خدمت بدم دیگه درس تمومه واسم؟

 63. سلام.
  من یک بار در دوره کارشناسی انصراف دادم و بعد از استفاده از یک سال (بدون غیبت) در دانشگاه جدید ثبت نام کردم و لیسانسم رو گرفتم.
  الان در حال تحصیل در دوره ارشد هستم. اگر انصراف بدم، باز هم میتونم ادامه تحصیل بدم؟ یعنی انصراف بدم و بعد مجددا در دانشگاه قبول بشم…..؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر در طول دوران تحصیلی مجاز به یک بار انصراف خواهید بود

 64. با سلام
  بنده در مقطع کارشناسی در تاریخ ۴اسفند ۹۹ انصراف دادم و برای معافیت پزشکی اقدام کردم.
  حالا به دلایلی این معافیت پزشکی رو بهم ندادن ایا بنده میتونم مجدد ثبت نام کنم؟ دانشگاه ازاد

 65. سلام خسته نباشید من ۹۸ کنکور دادم نشد
  ۹۹ کنکور دادم دانشگاه آزاد اسلامی کارشناسی حقوق قبول شدم و معافیت ۴ ساله گرفتم
  میخواستم ببینم میتونم کنکور ۱۴۰۰ برم دندانپزشکی؟

 66. با سلام و خسته نباشید، بنده دانشجوی ترم ۳ ارشد روزانه هستم که البته این ترم وارد ترم ۴ میشم، واحد های درسیم تموم شده فقط پایان نامه و سمینار مونده، بنا به مشکلاتی مجبورم انصراف بدم و حکم قطعی انصرافم رو بگیرم، سربازی هم رفتم، میخواستم ببینم اگر تا بعد از عید (اردیبهشت۱۴۰۰) مشکلم حل شد، میتونم دوباره برگردم دانشگاه پروژه وسمینارم رو تموم کنم و دفاع کنم؟، مشکل انضباطی هم ندارم، تشکر از سایت خوبتون

 67. با سلام من سال ۹۷ دانشجوی کارشناسی پیام نور بودم دو ترم انجا بودم کنکور دادم و سال ۹۸ کاردانی فوریت پزشکی روزانه قبول شدم و سال دیگه کاردانیم تموم میشه خواستم بدونم اگه کارشناسی ناپیوسته فوریت پزشکی روزانه قبول شم مشکلی از نظام وظیفه ندارم دوبارع دوسال دیگه بهم معافیت تحصیلی برای کارشناسی ناپیوسته فوریت میدن ؟
  فقط همون موقع که کاردانی فوریت قبول شدم سال ۹۸ از پیام نور انصراف دادم همون بار بوده

 68. سلام خوب هستید. من ورودی۹۸ازاد بودم سال پیش انصراف دادم و واحد پاس نکردم. الان در دانشگاه پیام نور تحصیل میکنم. میخواستم بدونم اگر در کنکور رشته های علوم پزشکی قبول شدم میتونم در انجا تحصیل کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت انصراف یک سال وقت برای تعیین دانشگاه جدید دارید

 69. سلام خوب هستید. من ورودی۹۸ازاد بودم سال پیش انصراف دادم و واحد پاس نکردم. الان در دانشگاه پیام نور تحصیل میکنم. میخواستم بدونم اگر در کنکور رشته های علوم پزشکی قبول شدم میتونم در انجا تحصیل کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت انصراف یک سال وقت برای تعیین دانشگاه جدید دارید

 70. اقا من دانشگاه بودم و انصراف ک دادم دو بار انصرافی شد و امروز معاف شدم ولی دانشگاه قبول شدم در کنکور ایا میشود برگشت به دانشگاهی ک قبول شدم یا باید دوباره کنکور بدم برا بازگشت به دانشگاه باید چ کنم الان معافیت مو گرفتم کامل

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تعداد واحد مقبول در دانشگاه ، از آموزش پیگیری کنید.

 71. سلام ممنون از سایت خوبتون. میخوام بدونم من که یک سال پشت کنکور بودم و بعد روزانه قبول شدم اگر انصراف بدم از مهلت یکساله میتونم استفاده کنم؟

 72. سلام من خرداد ۹۸ دیپلم تجربی گرفتم و تا شهریور ۹۹ فرصت معرفی داشتم ولی خودم رو معرفی نکردم و در آبان ۹۹ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم آیا منم میتونم انصراف بدم و دانشگاه دولتی ثیت نام کنم؟

 73. سلام من خرداد ۹۸ دیپلم تجربی گرفتم و تا شهریور ۹۹ فرصت معرفی داشتم ولی خودم رو معرفی نکردم و در آبان ۹۹ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم آیا من میتونم انصراف بدم و دانشگاه دولتی ثبت نام کنم؟

 74. سلام وقت بخیر. من یک ترم دانشجوی کارشناسی سینما بودم و بعد از اون انصراف دادم. توی بازه زمانی کمتر از یکسال به رشته کاردانی ناپیوسته حسابداری رفتم. هیچ غیبتی هم ندارم. میخوام بدونم اگر کاردانیمو تموم کنم و فارغ التحصیل شم, میتونم بعدش کارشناسی یه رشته دیگه بخونم؟ اگه بشه میخوام کنکور بدم و برای دانشگاه فرهنگیان اقدام کنم

 75. سلام من یک باز از پیش دانشگاهی انصراف دادم ایا میتونم یک بارم از دانشگاه ازاد انصراف بدهم

 76. سلام.ورودی مهر ۹۵ لیسانس پیام نورم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم.من تا الان کلا ۴۰ واحد پاس کردم و ترم نهمم.من اگه اوایل شهریور ۱۴۰۰ و یه ماه مونده به پایان معافیتم از پیام نور با واحد مانده زیاد انصراف بدم، اخراجی محسوب میشم یا میتونم تا یکسال بعد انصراف، دانشگاه جدید ثبت نام کنم و معافیت تحصیلی مجدد بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت انصراف در تایم سنوات میتوانید مجدد معافیت بگیرید

 77. سلام. بنده دانشجوی ارشد ورودی ۹۷ هستم
  تمام دروس رو پاس کردم فقط پایان نامه ام مونده. اگ به علت عدم مراجعه ب دانشگاه اخراج بشم. میتونم سال های آینده دوباره برای ادامه تحصیل اقدام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر مقدور نیست در صورت اخراج فقط اعزام به خدمت پیش رو دارید

 78. سلام
  تا چه نیم سالی امکان انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه روزانه هست به طوری که در همون مقطع کارشناسی ارشد یک بار دیگه معافیت تحصیلی صادر بشه؟

  ترم ۳ ارشد هستم. انصراف از تحصیل هم تا به حال نداشتم و میخوام در رشته‌ای دیگه‌ای در خارج از کشور تحصیل کنم.

  1. سلام دوست عزیز
   ارشد ۳ سال طول مجاز دارد. در زمان مجاز اقدام کنید مشکلی نخواهد بود

 79. سلام. ایا معافیت تحصیلی یکساله دانش اموزان ربطی به معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی دارد؟ یعنی اگر شخصی از معافیت اول استفاده کند پس از ورود به دانشگاه و انصراف معافیت یکساله به او داده میشود؟ متشکر

  1. سلام دوست عزیز
   دو مورد جداگانه هستند برای بررسی شرایط اختصاصی خود با مشاورین تماس حاصل فرمایید

 80. سلام ببخشید من کنکور ۹۹ دانشگاه روزانه قبول شدم الان میخوام انصراف بدهم و کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم میشه بگید چطوری این کا رو انجام بدم

  1. سلام دوست عزیز
   مقدور نیست تعهد و هزینه انصراف را باید پرداخت کنید.محروم خواهید شد

  2. سلام ،من متولد ۸۰ هستم ، امسال ورودی مهر ۹۹ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم حسابداری ترم یک هستم مقطع کارشناسی پیوسته،و می خوام فرهنگیان ،مشکلی در پذیرش فرهنگیان نخواهم خواهم داشت یا نه؟ در ضمن ۴ سال معافیت هم دارم تا ۱۴۰۳،،

 81. اقا مهدی شما باید بهمن ۱۴۰۰ انصراف بدی
  و کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنی
  نیاز نیست پیام نور اسم بنویسی و دوباره انصراف بدی چون اینجوری دو بار از دانشگاه انصراف بدی دیگه نمیتونی بری دانشگاه

  1. سلام من در مقطع کاردانی قبول شدم ولی در همان ترم اول انصراف دادم اگر از معافیت یک ساله استفاده کنم و در کنکور امسال رشته پزشکی یا یکی از رشته های کارشناسی قبول بشم میتونم برم

 82. سلام وقت بخیر خسته نباشید
  میخواستم بدونم در صورت انصراف از مقطع ارشد میتونم در اون بازه زمانی یکساله تا زمان مشمول خدمت شدنم
  از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنم ؟ ( در حین تحصیل نامه ای بود مبنی بر گواهی اشتغال به تحصیل که به واسطه اون نامه امکان رد شدن بیمه وجود داشت )
  میخواستم بدونم این امکان وجود خواهد داشت یا خیر ؟

 83. سلام.خسته نباشید.من ورودی مهر ۹۵ لیسانس زبان پیام نورم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی شو دارم.الان ترم ۹ رو تموم کردم و تاالان کلا ۴۰ واحد پاس کردم.قصد ادامه این رشته رو ندارم و هدفم رشته پزشکی روزانه هست.میخوام کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم اگه رشته دلخواه رو قبول شدم که هیچ اگه نه کنکور ۱۴۰۱ هم شرکت کنم.برا همین میخوام چندروز مانده به پایان شهریور ۱۴۰۰، که میشه بعد ترم دهم، از پیام نور انصراف بدم که هم از نتیجه کنکور ۱۴۰۰ ام مطمئن بشم و هم اگه احیانا کنکور ۱۴۰۰ قبول نشدم،تو فرصت یکساله بعد انصراف، امکان شرکت در کنکور ۱۴۰۱ و ثبت نام رشته جدید مثل دکتری پیوسته پزشکی روزانه رو از مهر ۱۴۰۱ داشته باشم.میخواستم بدونم اگه اینکارو بکنم، معافیت تحصیلی مجدد برا رش جدید صادر میشه و میتونم رشته جدید برم؟ و اینکه تو یکی از نظرات گفتن انصراف باید تو ۳ سال اول باشه وگرنه بعدش نمیشه رشته جدید رفت درسته این؟ یا میشه پایان سال پنجم لیسانس هم انصراف داد و رشته جدید رفت؟ ممنون میشم چندتا سوالم رو تک به تک پاسخ بفرمایین.

 84. با درود
  من ۵ ترم در رشته کارشناسی فیزیک دانشگاه گیلان حضور داشتم با اعمال دو حذف ترم و تصمیم به تغییر رشته گرفتم و ترم ششم در همان دانشگاه مشغول به تحصیل شدم تا پایان همین ترمی که گذشت. درخواست انصراف و حذف ترمم رو ارسال کردم و موافقت شد. سوالم این هست که آیا سنواتِ ترمی که در دانشگاه قبلی گذراندم در دانشگاه جدید نیز محسوب می‌شود یا خیر و همه چیز از ترم یک شروع می‌شود؟

 85. سلام وقت بخیر…
  من امسال در مقطع ارشد هم دانشگاه اصفهان قبول شد و هم علوم پزشکی مشهد و هر دو را ثبتنام کردم و برای علوم پزشکی مشهد معافیت تحصیلی گرفتم.
  می خوام از دانشگاه علوم پزشکی مشهد انصراف بدم و دانشگاه اصفهان ادامه تحصیل بدم.

  میتونم برای دانشگاه اصفهان معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که دانشگاه مقصد مشکلی نداشته باشد از حق انصراف استفاده کنید

 86. من ورودی بهمن ۹۹پیام نور هستم. میخام کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و اگر روزانه قبول شدم از پیام نور انصراف بدم و روزانه برم. آیا میتونم دوباره معافیت تحصیلی بگیرم؟ و دوم هم اینکه کی من انصراف بدم از پیام نور

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت قبولی سپس انصراف خود را ثبت کنید تا یک بار حق انصراف مجاز است

   1. من ورودی مهر ۹۵ لیسانس پیام نورم و تا پایان شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی ۵ ساله دارم. روز های پایانی معافیت تحصیلی ۵ ساله(۳۱ شهریور ۱۴۰۰) هم میشه انصراف داد و تو مهلت یکساله بعد انصراف کنکور سراسری(کارشناسی) ۱۴۰۱شرکت کرد؟

    1. سلام دوست عزیز
     در سنوات مجاز مشکلی ندارد. به شرط معادل نکردن مدرک کاردانی

 87. سلام من دانشجوی کارشناسی رشته آمار پیام نور هستم ورودی بهمن. من میخام سال بعد کنکور بدم و اگه از روزانه قبول شدم از دانشگاه پیام نور انصراف بدم و در دانشگاه روزانه که قبول شدم ادامه تحصیل بدم. آیا اینکار امکان پذیره؟

 88. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته دانشگاه روزانه هستم
  آیا میتونم الان که ترم اولم از دانشگاه انصراف بدم و برای کنکور فنی و حرفه ای اقدام کنم و در دوره کاردانی شرکت کنم؟

   1. اگه منظورتون محرومیت دوره روزانست رفع محرومیت زدم به سازمان سنجش برای دوره روزانه
    سوالم مربوط به نظام وظیفه بود

     1. من الان دانشجوی مقطع کارشناسی پیوسته در دانشگاه روزانه هستم ورودی ۹۹ یعنی الان ترم اولمه
      میخوام انصراف بدم و دوباره کنکور بدم به سازمان سنجش هم درخواست لغو محرومیت دادم که موافقت شد یعنی مشکلی بلحاظ سازمان سنجش ندارم
      حالا میخوام بدونم منی که کارشناسی پیوسته هستم میتونم انصراف بدم و کنکور فنی شرکت کنم و در دوره کاردانی و بعدش کارشناسی ناپیوسته شرکت کنم یا نظام وظیفه اجازه نمیده

     2. سلام دوست عزیز
      بازگشت به عقب امکان ندارد. فقط میتوانید به صورت پیوسته ادامه تحصیل دهید

 89. سلام. من دانشجوی کارشناسی دانشگاه ازاد بدون کنکور بودم. ودر تیر ۹۹ انصراف دادم و مدرک کاردانی گرفتم. البته در ترم ۵ انصراف دادم وطبق تبصره نظام وظیفه در سنوات تحصیلی مجاز مقطع مدرک اخذ شده انصراف دادم . سوال اینکه با رد کردن دفترچه سربازی که غیبت نخورم در صورت قبولی میتونم در دانشگاه دولتی ادامه تحصیل بدم

 90. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ترم ۳ کارشناسی رشته حسابداری دانشگاه آزاد هستم و قبلا در رشته ای دیگر در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و انصراف دادم .
  بنده در این مدت دنبال مشاوره از معافیت دائمی پزشکی بودم زیرا نمره یه چشم بنده ۶.۲۵ میباشد و با توجه به مشاوره با دکتر عضو کمیسیون پزشکی شرایط معافیت دائم سربازی رو دارم . بعد با توجه به مشاوره ای ک گرفتم بنده فقط با مدرک دیپلم میتوانم معافیت دائم رو بگیرم و با مدرک کارشناسی با این نمره چشم گویا مغدور نیست .
  من سوال اصلیم اینه من اگه انصراف از دانشگاه بدم و معافیت دائم خدمت رو بگیرم با توجه ب اینکه قبلا یبارم انصراف دادم آیا میتونم دوباره وارد دانشگاه و تحصیل بشم؟؟؟
  در آخرم خیلییی تشکر میکنم از سایت خوبتون

 91. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ترم ۳ کارشناسی رشته حسابداری دانشگاه آزاد هستم و قبلا در رشته ای دیگر در مقطع کارشناسی تحصیل کرده و انصراف دادم .
  بنده در این مدت دنبال مشاوره از معافیت دائمی پزشکی بودم زیرا نمره یه چش بنده ۶.۲۵ میباشد و با توجه به مشاوره با دکتر عضو کمیسیون پزشکی شرایط معافیت دائم سربازی رو دارم . بعد با توجه به مشاوره ای ک گرفتم بنده فقط با مدرک دیپلم میتوانم معافیت دائم رو بگیرم و با مدرک کارشناسی با این نمره چشم گویا مغدور نیست .
  من سوال اصلیم اینه من اگه انصراف از دانشگاه بدم و معافیت دائم خدمت رو بگیرم با توجه ب اینکه قبلا یبارم انصراف دادم آیا میتونم دوباره وارد دانشگاه و تحصیل بشم؟؟؟
  در آخرم خیلییی تشکر میکنم از سایت خوبتون

 92. سلام ببخشید من از مهلت یک ساله معافیت تحصیلی برای کنکور استفاده کردم و دانشگاه روزانه قیول شدم و دفترچه اعزامی ام باطل شد و حالا از رشته ام را دوست ندارم میخوام انصراف بدم وقتی که انصراف دادم چقدر مهلت دارم که دوباره دفترچه سربازی تحویل بدم

 93. سلام ببخشید من از مهلت یک ساله معافیت تحصیلی برای کنکور استفاده کردم و دانشگاه روزانه قیول شدم و دفترچه اعزامی ام باطل شد و حالا از رشته ام را دوست ندارم میخوام انصراف بدم وقتی که انصراف دادم چقدر مهلت دارم که دوباره دفترچه سربازی تحویل بدم

 94. سلام خسته نباشید من مهلت یک ساله معافیت تحصیلی برای کنکور استفاده کردم و دانشگاه قبول شدم و اعزامی خدمتم باطل شد و حالا از رشته ام خوشم نیومده میخوام انصراف بدم پس از انصراف چقدر مهلت دارم برای اینکه دوباره دفترچه سربازی تحویل بدم

 95. سلام .بنده خدمت سربازی رو انجام دادم حدوداسال۹۱ پایان خدمت گرفتم…..سال۹۴کنکورارشدروزانه شهیدبهشتی قبول شدم …یک ترم مرخصی گرفتم ..ترم دوم رفتم سرکلاس ولی نتونستم امتحان پایان ترم بدم…کلا هیچ نمره ای ازدانشگاه نگرفتم…البته ازسال ۹۵ تاالان هم سرکلاس نرفتم..ایا میتونم امسال ارشد۱۴۰۰ امتحان بدم…ایا بایدانصراف بدم یانیازی به انصراف نیست..چون۴سال اصلا دانشگاه نرفتم….ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام و عرض ادب. بهتره شما به دانشگاه مراجعه کنید و وضعیت خودتون رو استعلام کنید و اگر اخراج نشده باشید، انصراف باید بدید.

 96. سلام من ورودی ۹۷ دانشگاه دولتی روزانه هستم،الان ترم ۵ هستم،بنابر دلایلی میخواهم انصراف بدهم،و دوباره در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم اگر قبول نشوم و کنکور ۱۴۰۱ فرهنگیان قبول شوم،میتونم برم یا باید برم سربازی؟؟

  1. سلام خدمت شما همراه گرامی. شما بعد از انصراف، یک سال معافیت موقت دارید. اگر در کنکور پذیرفته نشوید، باید نسبت به اعزام به خدمت، اقدام کنید.
   اگر می خواهید از فرهنگیان قبول بشید، با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان، برنامه ریزی دریافت کنید. برنامه ریزی های مشاوره های ما در مرکز مشاوره آویژه موفقیت شما را در کنکور ۱۴۰۰ تضمین می کند.

 97. با سلام خدمت مشاوران خوب آویژه ، ممنون ک همیشه پاسخگو بودید . دو سوال دارم خواهشا پاسخ دقیقی رو ب من بدید ، من فارغ التحصیل کارشناسی روزانه وزارت علوم هستم و میخام در دانشگاه ازاد وزارت بهداشت ی کارشناسی دیگر بگیرم ،اولا ایا میتونم این اقدام رو بکنم ؟ دوم این که ایا باید مدرک روزانه ام ک تعهد اموزش رایگان داریم رو ازاد کنم( چون در دفترچه کنکور بخش اختصاصی نوشته عدم تعهد ب ارگان یا سازمان خاصی و تعهدات مناطق محروم و مناطق سهمیه بومی ؟ با تشکر فراوان از شما .

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به رشته تحصیلی شما دارد. تحصیل بدون کنکور در رشته ها محدودیتی برای شما ندارد. به شرط مونث بودن. تحصیل در دانشگاه ازاد محدودیت ندارد.تعهد به کار الزامیست

 98. سلام خسته نباشید.من در سال ۹۶ دومین بار کنکور دادم و چون رتبه من خوب نبود پیام نور ثبت نام کردم و ۲ ترم مرخصی گرفتم سال ۹۷ کارشناسی پیوسته قبول شدم ولی الان دوباره میخواهم انصراف بدم و ظاهرا باید سربازی برم اگه من مثلا در تاریخ ۱۰/۱۱/۹۹انصراف بدم چه مدت زمان دارم تا خودم رو معرفی کنم و سربازی برم؟

 99. سلام.من قبلا یک بار در دوره کارشناسی انصراف داده بودم.سال ۹۷ دانشگاه اراد دکتری قبول شدم و همون ترم اول انصراف دادم.پارسال در مهلت قانونی یکساله اقدام برای پست دفترچه کردم.بعد درخواست معافیت موقت دادم و تا ابان امسال معاف موقت بودم.امسال در مقطع دکتری دانشگاه سراسری قبول شدم و ثبت نام کردم الان برام معافیت تحصیلی صادر نمیکنن.مشکل من چیه که معافیت تحصیلی نمیدن و چیکار کنم؟ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در مقاطع تحصیلی یک بار حق انصراف دارید . سقف شما پر شده است.تنها راه خدمت وظیفه میباشد

 100. سلام من پیام نور ثبت نام کردم و دو ترم هم مرخصی گرفتم میخواستم الان که تا ۵ سال دیگه به من معافیت دادن اگه کنکور ۱۴۰۰ هم بازم ی رشته کارشناسی قبول بشم دوباره همین ۵ سال رو میدن یا میشه ۴ سال . ممنونم

 101. با سلام عرض و ادب
  من کنکور ۹۹ دادم و در دانشگاه روزانه قبول شدم ولی الان رشته ام رو دوست ندارم و می‌خوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم ، اگر من اول بهمن ۹۹ از دانشگاه انصراف بدم و بعد از آن مهر ۱۴۰۰ برم دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم و ضمن تحصیل بشم آیا میتوانم معافیت بگیرم و بعد در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و از دانشگاه پیام نور انصراف بدم و دوباره وارد دانشگاه روزانه شوم ، لطفاً جواب من رو بدهید ؟؟

  1. اقا مهدی شما باید بهمن ۱۴۰۰ انصراف بدی
   و کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنی
   نیاز نیست پیام نور اسم بنویسی و دوباره انصراف بدی چون اینجوری دو بار از دانشگاه انصراف بدی دیگه نمیتونی بری دانشگاه

 102. سلام خدمت شما ممنون بابت زحماتتون
  ببخشید من سال پیش پیام نور ثبت نام کردم و دو ترم مرخصی گرفتم که کنکور بدم ولی خب نتیجه نگرفتم و کنکورم خوب نبود الان برا سربازی اقدام کردم و مدرک منو نوشتن لیسانس غیرپزشکی پیوسته در حالی که کلا یکسال فقط مرخصی گرفتم …الان بعد سربازی میتونم کنکور بدم و انتخاب رشته کنم؟

 103. سلام من ترم ۹ دانشجوی پیام نورم که میخوام برا کنکور سراسری۱۴۰۰ ثبت نام کنم حالا من توهمین ترم ۹ باید انصراف بدم یا ترم ۱۰؟واحدی هم پاس نکردم تا الان

   1. سلام.خسته نباشید.ممنون میشم سوال منم جواب بدین.منم همین شرایطو دارم.ورودی مهر ۹۵ هستم و تاالان ۴۰ واحد پاس کردم و پایان ترم نهمم.من قصد دارم بعد کنکور ۱۴۰۰ و یا در صورت عدم قبولی، بعد کنکور ۱۴۰۱ برم رشته های دکتری علوم پزشکی روزانه یعنی نهایتا از مهر ۱۴۰۱ برم دانشگاه جدید.برا همین من میتونم پایان سال پنجم لیسانس انصراف بدم که اگه احیانا کنکور سراسری ۱۴۰۰ قبول نشدم، تو مهلت یکساله بعد انصراف، کنکور ۱۴۰۱ هم شرکت کنم و از مهر ۱۴۰۱ برم رشته ای مثل دندان روزانه؟

    1. سلام دوست عزیز
     بله درصورتی که قبل از ترم اخر خود انصراف بدهید مشکلی نیست

     1. آهان پس اگه بخوام انصراف بدم،نباید وارد ترم دهم بشم؟ من الان پایان ترم نهمم.اگه همین الان انصراف بدم که نمیتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم.

     2. سلام دوست عزیز
      در طول سنوات مجاز میتوانید اقدام کنید و انصراف را ثبت کنید. ۵ سال کارشناسی .۳ سال ارشد. بعد از این تایم امکان تحصیل در مقطع قبل وجود ندارد

     3. پس یعنی من اگه الان ترم دهم رو انتخاب واحد کنم،دیگه نمیتونم انصراف بدم؟

     4. اگه ترم دهم انصراف بدم با واحد مانده زیاد، دیگه نمیشه برا رشته و دانشگاه جدید معافیت دوباره گرفت؟

     5. سلام دوست عزیز
      تا طول سنوات مجاز مقدور خواهید بود مجدد تحصیل کنید

   2. سلام.با شرایط بالا نمیشه بعد ترم ۱۰ برای اولین بار انصراف داد و تو فرصت یکساله بعد انصراف ،دوباره کنکور سراسری(کارشناسی)شرکت کرد و درصورت قبولی رشته ای مثل دکتری پیوسته پزشکی روزانه ثبت نام کرد؟ معافیت مجدد بعد یکسال از انصراف برا رشته جدید صادر میشه؟

 104. سلام. خسته نباشید
  من بهمن ماه سال ٩٨ از مقطع دکتری عمران دانشگاه ازاد که ترم یک بود انصراف دادم. میخاستم بدونم امکان برگشت و ادامه تحصیل هست برای نیمسال دوم ٩٩ در همان دانشگاه و رشته؟ داخل معافیت تحصیلی پس از انصراف هستم.

  1. سلام
   خیر در صورت انصراف برگشت به مقزع مقدور نیست مجدد باید اقدام کنید

 105. سلام
  من ورودی ۹۸ روان شناسی با سوابق تحصیلی هستم دو ترم مرخصی گرفتم و امسال مهر انتخاب واحد کردم و دارم میخونم
  من دوباره در شهریور ۹۹ انتخاب رشته کردم و اسمم از همین دانشگاه فعلی ام که دارم روانشناسی میخونم اومد از علوم تربیتی و ثبت نام کردم ( با مدرک معافیت رشته اولم) بعد من پشیمون شدم و میخوام همون رشته اول یعنی روان شناسی رو بخونم
  حالا یه سوالی دارم من اگه تو کنکور ۱۴۰۰قبول بشم مثلا دانشگاه فرهنگیان میتونم از این رشته ها انصراف بدم؟
  آخه میدونید من بابت رشته دوم هیچ معافیتی نگرفتم و از معافیت رشته اولم استفاده کردم، حالا شنیدم دو بار نمیشه انصراف داد
  ولی اگه حساب کنیم انصراف من میشه یک بار اگه سال دیگه قبول بشم چون بابت رشته دومم کاری نکردم که! فقط انصراف درون دانشگاهی هستش
  خواستم بپرسم اگه سال دیگه دانشگاه دولتی مثل فرهنگیان قبول شم میتونم انصراف بدم از پیام نور و فرهنگیان ثبت نام کنم؟

  ممنون میشیم راهنمایی ام کنید

 106. سلام. وقت بخیر. من حدود ٩ ماه پیش از مقطع دکتری دانشگاه ازاد انصراف دادم. مجدد میتونم برای ادامه تحصیل برگردم و در همان رشته و دانشگاه ثبت نام کنم؟

 107. سلام چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید من قبلا یکبار از پیام نور انصراف دادم بعدش معافیت داعم کفالت گرفتم بعد الان بنا به دلایلی می خوام نیمسال دوم با سوابق پیام نور بزنم من می تونم همزمان با ثبت نام نیمسال دوم پیام نور کنکور هم شرکت کنم یا هر دو نمیشه بعد اگه کنکور قبول شدم می تونم دوباره از دانشگاه پیام نور انصراف بدم مدارکمو میدن بعد از یک ترم و رشته جدید ثبت نام کنم و چون جواب ها متفاوت هست درباره تعداد انصراف میشه منبع این مطلبی هم که درباره تعداد انصراف نوشتین ذکر کنین و بعد آیا مشکل دیگری هم هست مثلا دانشگاه جدید با تعداد انصراف قبلی کارداره یا نه

  1. سلام
   در صورت داشتن معافیت منعی ندارید.برای مشاوره دقیق تر با کارشناسان تماس بگیرید

  2. سلام. من دانشجوی کارشناسی دانشگاه ازاد بدون کنکور بودم. ودر تیر ۹۹ انصراف دادم و مدرک کاردانی گرفتم. البته در ترم ۵ انصراف دادم وطبق تبصره نظام وظیفه در سنوات تحصیلی مجاز مقطع مدرک اخذ شده انصراف دادم . سوال اینکه میتونم تو کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم.

   1. سلام / در کنکور مقطع کارشناسی نمیتوانید شرکت کنید وبا اعمال کردن قانون ایست خدمتی فقط در مقاطع بالاتر حق تحصیل دارید.

 108. سلام . من ۳ آذر ۹۹ تاریخ اعزام به خدمتم هست . بعد اگر واسه ترم بهمن دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ثبت نام کنم که ایست خدمت بگیرم . میتونم در کنکور ۱۴۰۰ یا ۱۴۰۱ برای مقطع کارشناسی یا دکترا شرکت کنم؟

 109. سلام من از سال۹۶ دانشجوی کارشناسی پیام نور بودم و دو ترم مرخصی گرفتم و چهار ترم از ۱۲واحد دو سه واحد پاس گردم چند رو پیش انصراف دادم آخرین مدرکم پیش دانشگاهی کاردانی فوریت های پزشکی ثبت نام کردم مشکلی برای ادامه تحصیل ندارم

 110. سلام عرض احترام بنده متولد خرداد۷۶ام و ورودی سال ۹۵ دانشگاه پیام نورم همینجوری اینو زده بودم اصلا امتحانتشم شرکت نکردم فقط شهریه روپرداخت میکردم بعد معافیتی که سازمان نظام وظیفه برام اعمال کرده بود تا اخرشهریور۱۴۰۰ هست الان من دارم برا کنکور۱۴۰۰ میخونم مشکلی ندارم که توروخدابگین؟ دوواحدهم مرخصی داشتم.. تا بحالم انصراف نداشتم

 111. سلام من دانشجوی دانشگاه پیام نورم ورودی مهر ۹۷ . اگه تو کنکور ۱۴۰۰ یا ۱۴۰۱ شرکت کنم و پزشکی یا فرهنگیان قبول بشم و از پیام نور انصراف بدم تو رشته و دانشگاه جدید مدت مجاز تحصیل که میگن واسه کارشناسی حداکثر ۵ سال هست از نو حساب میشه یا از مهر ۹۷ حساب میشه . منظورم اینه که آیا معافیت تحصیلی میدن تا رشته جدید رو تموم کنم و مدرک بگیرم یا نه؟؟؟

 112. سلام خسته نباشید من یکبار از دانشگاه آزاد انصراف دادم و الان دانشجوی ترم ۳ کامپیوتر هستم وکنکور امسال دانشگاه فرهنگیان مجاز شدم.
  اگر که بتونم معافیت پزشکی بگیرم می تونم با انتخاب رشته و بقیه کار هارو انجام بدم یا نه؟
  اگر که می تونین راهنماییم کنید خیلی ممنون می شم

   1. سلام وقت بخیر
    من دانشجو پیام نور هستم و ترم ۹ کارشناسی
    امروز انصراف دادم و میخوام کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم.
    من برای پیام نور تا ۳۱شهریور ۱۴۰۰ معافیت دارم .حالا که انصراف دادم یک سال زمان اگر درنظر بگیریم حدود دو ماه بیشتر از اون تاریخه.اگر مثل امسال کنکور تو مرداد یا شهریور امتحان بگیرن من اون دو ماه که از تاریخ معافیت تا اتمام یک سال زمان انصرافم رو مشمول ینی غایب شمرده میشم .
    اولین باره که انصراف میدم

 113. سلام خسته نباشید. من از دانشگاه آزاد انصراف دادم،والان دانشجو ی ترم ۳ کامپیوتر هستم.
  در کنکور امسال مجاز به انتخاب رشته شدم
  می خواستم بدونم اگر که در صورت داشتن شرایط معافیت پزشکی از دانشگاه انصراف بدم می تونم دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کنم

 114. سلام خسته نباشید. من از دانشگاه آزاد انصراف دادم و الان دانشجوی ترم ۳ کامپیوتر هستم امسال در کنکور مجاز به انتخاب رشته فرهنگیان شدم
  می خواستم بدونم آیا اگر معافیت پزشکی رو بتونم بگیرم (در صورت داشتن شرایط ) می تونم دانشگاه فرهنگیان شرکت کنم یا، با انصراف دوم باید به خدمت سربازی برم
  خیلی ممنون می شم که راهنمایم کنید

 115. با سلام و خسته نباشید
  سال ۹۷ دیپلم گرفتم و ورودی ۹۸ فرهنگیان هستم و یک ترم پاس کردم و یکی رو مشروط شدم و این ترم قصد انصراف دارم برای کنکور ۱۴۰۰ میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد؟

 116. سلام وقتتون بخیر . من دانشجوی ترم سه هستم میخوام انصراف بدم ودوباره کنکور بدم میخواستم بدونم که در صورت انصراف کی اقدام به تمدید معافیت تحصیلی نمایم.

 117. ببخشید
  بنده میخواهم دوترم مرخصی پیام نور بگیرم و برای کنکور بخونم و روزانه قبول شم و پیام نور انصراف بدم
  در صورت قبولی در روزانه و انصراف از پیام نور از نظر معافیت تحصیلی مجدد در دانشگاه روزانه در رشته دیگر به مشکل برنمیخورم ؟

 118. سلام خسته نباشید؛ بنده متولد سال ۷۹ و مهرماه سال ۹۸ دوره کارشناسی را آغاز نمودم و مهرماه امسال (۱۳۹۹) انصراف از تحصیل دادم؛ باتوجه به اینکه طبق قانون یک سال فرصت معرفی جهت اعزام به خدمت سربازی را دارم میخواستم بدونم میتونم تا تیرماه ۱۴۰۰برای کنکور بخونم و پس از کنکور خود را معرفی کنم؟ اگه اینکار رو بکنم مشمول قانون سنوات میشم و نمیتونم مجددا مهرماه سال ۱۴۰۰ برم کارشناسی یا حتما باید خودم رو معرفی کنم و ضمن خدمت سربازی در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم؟

  1. سلام وقت بخیر باید دفترچه سربازی را پست کنید و سپس ایست خدمت سربای را استفاده کنید

 119. سلام خسته نباشید من فارغ التحصیل پیش دانشگاهی دی ۹۷ هستم امکان ثبت نام در دانشگاه پیام نور و اخذ معافیت تحصیلی رو دارم؟

 120. سلام ببخشید در صورت انصراف دانشجو برای بار اول از دانشگاه دولتی و قبول نشدن در کنکور در همان مهلت یکساله آیا امکانش هست که در دانشگاه پیام نور ثبت نام کرد و برای سال بعدش کنکور داد؟

 121. سلام .
  خسته نباشید .
  یه سوال داشتم از خدمتتون.
  بنده یکبار از دانشگاه در ترم سوم کارشناسی انصراف داده ام و به حوزه علمیه رفتم ، و معافیت تحصیلی از آنجا دارم ، آیاامکان آن هست که از حوزه انصراف دهم ومجدد کنکور داده و در دانشگاه مشغول به تحصیل شوم؟منعی در این باره وجود دارد؟
  تشکر

 122. سلام
  من ورودی ۹۸ پیام نور هستم و هر دو ترم واحد هام رو پاس کردم (۴۴ واحد) بدون مرخصی
  اگه توی کنکور ۱۴۰۰ فرهنگیان یا رشته دیگه قبول بشم به من دوباره معافیت میدن؟

  1. سلام وقت بخیر
   من دانشجو پیام نور هستم و ترم ۹ کارشناسی
   امروز انصراف دادم و میخوام کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم.
   من برای پیام نور تا ۳۱شهریور ۱۴۰۰ معافیت دارم .حالا که انصراف دادم یک سال زمان اگر درنظر بگیریم حدود دو ماه بیشتر از اون تاریخه.اگر مثل امسال کنکور تو مرداد یا شهریور امتحان بگیرن من اون دو ماه که از تاریخ معافیت تا اتمام یک سال زمان انصرافم رو مشمول ینی غایب شمرده میشم .
   اولین باره که انصراف میدم

 123. سلام. من دانشجوی دکتری مکانیک هستم
  آیا در صورت انصراف می توانم بدون مشمول سربازی، در رشته پزشکی درس بخوانم؟

 124. یه سوال دیگه داشتم از محضرتون سال دیگه من برای ۶ امین بار میخوام کنکور بدم دانشجوی پیام نور هستم و این سال تحصیلی پیش رو چهارمین سال معافیت تحصیلی من هستش اگر سال دیگه(بعد از اتمام ۸ ترم) امکان قبولی وجود داشته باشه از نظر سربازی مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام محسن جان
   مشمولان وظیفه در طول دوره تحصیلی خود میتوانند یک بار انصراف دهند و دوباره از معافیت تحصیلی در همان مقطع استفاده کنند.

 125. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم و میخوام انصراف بدم و دوباره کنکور بدم
  اگر من در کنکور قبول نشدم دوباره می توانم به دانشگاه فرهنگیان برگردم و ادامه تحصیل در رشته ی قبلی خودم رو داشته باشم؟

 126. سلام من در مقطع فوق دیپلم انصراف بدم می تونم دوباره در مقطع فوق دیپلم در یک دانشگاه دیگر ادامه تحصیل بدم

  1. با عرض سلام. سال دیگه من برای ۶ امین بار میخوام کنکور بدم دانشجوی پیام نور هستم و این سال تحصیلی پیش رو چهارمین سال معافیت تحصیلی من هستش اگر سال دیگه امکان قبولی وجود داشته باشه از نظر سربازی مشکلی پیش نمیاد؟

   1. سلام
    در صورت قبولی میتوانید انصراف دهید و مجددا از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

    1. سلام من یکبار پیام نور انصراف دادم بعدش معافیت داعم گرفتم بعد باز پیام نور ثبت نام کردم من می تونم کنکور شرکت کنم و اگه قبول شدم دوباره انصراف بدم این محدودیت انصراف برای همه اس یا نه

     1. باسلام این محدودیت انصراف تنها برای کسانی است که مشکل نطام وطیفه دارند. برای شما محدودیتی وجود ندارد

 127. سلام من در مقطع فوق دیپلم انصراف بدم می تونم دوباره در مقطع فوق دیپلم در یک دانشگاه دیگر ادامه تحصیل بدم

 128. باسلام وصبح بخیر خدمت شما . بنده دانشجوی ورودی ۹۶ ارشد مجازی دولتی بودم که درحین امتحانات پایان ترم اول انصراف دادم . می خواستم بپرسم آیا امکان داره مجدد برگردم. در ضمن مشکل سربازی ندارم ونیز هنوز تسویه نکردم. با تشکر

 129. سوال دانشجویان مقطع کارشناسی در صورت طی بیش از شش نیمیسال یعنی سه سال اگر انصراف بدهند حق ادامه تحصیل ندارند و باید خودشون به نظام وظیفه معرفی کنند. . بچه ها اشتباهی راهنمایی نکنید و نگید که قبل ۵ سال انصراف بدین معافیت تحصیلی مجدد میگیرین.

  1. سلام
   مشمولان در طول تحصیل یک بار میتوانند انصراف دهند و مجددا با پذیرفته شدن در دانشگاه از معافیت تحصیلی استفاده کنند. البته این پذیرش باید قبل از پایان مهلت یک ساله باشد.

   1. الان بالاخره این انصراف باید تو سه سال اول لیسانس باشه یا تا پایان ۵ سال سنوات لیسانس میشه انصراف داد و دوباره برا رشته جدید معافیت گرفت؟

    1. سلام دوست عزیز
     بستگی به تعداد واحد ها و همچنین نهایت تا پایان ترم دهم.

 130. سلام خسته نباشید ی سوال خیلی مهم دارم لطفا پاسخ بدید ممنون
  میخواستم برای پنجمین بار در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم برای اینکه معافیت بگیرم دو ساله که دانشجوی پیام نور هستم و سال اول دو ترم مرخصی گرفتم و سال دوم یک ترم واحد برداشتم و پاس کردم برای ترم دیگ واحد برداشتم ولی امتحاناشو نرفتم
  میخواستم ببینم الان من بخوام بازم دانشجو پیام نور بمونم (که اینطوری میشه سه سال دانشجوی پیام نور بودن) و کنکور بدم و سال بعد انصراف بدم و برم یه دانشگاه دیگه بازم بهم معافیت ۴ ساله میدن؟برای این قضیه سنوات تحصیلی و اینا مشکلی بوجود نمیاد؟
  با تشکر

  1. سلام
   شما بعد از انصراف یک سال مهلت دارید که یا به خدمت اعزام شوید یا در دانشگاه جدید پذیرش بگیرید. در صورت قبولی در دانشگاه از معافیت تحصیلی برخوردار میشوید.

 131. سلام خسته نباشید. من از دانشگاه دوبار انصراف دادم و امسال سوابق تحصیلی پیام نور انتخاب رشته کردم. ایا معافیت تحصیلی جدید میتونم بگیرم؟

 132. سلام وقتتون بخیر من مهر ماه میشم ترم ۹ کارشناسی و واحد ها مو تو هشت ترم تموم نکردم میخوام اخرای ترم ۹ انصراف بدم کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم با توجه به اینکه سنوات مجاز ۵ ساله آیا برام مشکلی پیش میاد از نظر سربازی

  1. سلام
   خیر بعد از انصراف از تحصیل یک سال مهلت دارید تا مجددا در دانشگاه پذیرش شوید و از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

  2. سلام ،من متولد ۸۰ هستم ، امسال ورودی مهر ۹۹ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم حسابداری ترم یک هستم مقطع کارشناسی پیوسته،و می خوام فرهنگیان ،مشکلی در پذیرش فرهنگیان نخواهم خواهم داشت یا نه؟ در ضمن ۴ سال معافیت هم دارم تا ۱۴۰۳،،

 133. سلام،من متولد ۱۳۸۰/۳/۲۰ هستم و در سال ۹۸ دیپلم گرفتم و در سایت نظام وظیفه زمان اتمام معافیت تحصیلی من ۱۴۰۰/۳/۲۰ ثبت شده است،آیا من میتوانم بدون مشکل نظام وظیفه در کنکور۱۴۰۰شرکت کنم و در دانشگاه روزانه ثبت نام کنم؟

  1. سلام
   بله شما یک سال مهلت دارید تا در دانشگاه پذیرش شوید یا برای اعزام اقدام کنید.

 134. سلام خسته نباشید ، من مهر ماه نود و هشت بعد از دو ترم مرخصی و بدون پاس کردن هیچ واحدی از مقطع کارشناسی پیوسته پیام نور انصراف دادم ، ایا میتونم مهر نود و نه و قبل از پایان فرصت یک ساله در دانشگاه جدید و مقطع کارشناسی ثبت نام کنم؟پاس نکردن هیچ واحدی در دانشگاه قبلی مشکل ساز نمیشه؟

  1. سلام
   بله شما میتوانید تا پایان این مهلت برای ثبت نام در دانشگاه جدید اقدام کنید.

 135. سلام،من داوطلب کنکور سراسری ۹۹هستم و در سال ۹۸ دیپلم گرفتم،اگر امسال پزشکی دانشگاه دولتی قبول نشوم،آیا میتوانم در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم و یکسال مرخصی تحصیلی بگیرم و در کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم و در صورت قبولی در رشته پزشکی دانشگاه روزانه،از پیام نور انصراف بدهم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟آیا با انجام این کار برای سنوات تحصیلی ام مشکلی پیش نخواهد آمد و معافیت تحصیلی مجدد به من داده میشود؟

  1. سلام
   این امکان وجود دارد اما توجه کنید شما قبل از شرکت در کنکور سراسری باید از دانشگاه محل تحصیلتان انصراف دهید و در هر مقطع تحصیلی تنها یک بار امکان استفاده از مهلت یک ساله معرفی را دارید.

   1. سلام منم از تاریخ ۲۴/ ۹ / ۱۳۹۹ از دانشگاهم انصراف دادم بعدا تو تکمیل ظرفیت قبول شدم ثبت نام کردم دانشگاه گفتن باید نامه انصرافت رو از دانشگاه قبلی بیاری اوردم بهشون میدم ایا پلیس +۱۰ قبول میکنه یا نه

    1. سلام دوست عزیز
     با توجه به تاریخ انصراف و تعداد واحد قبولی باید بررسی شوید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

جمعه

1400/7/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید