شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

آیا دانشجویان انصرافی از تحصیل می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند؟ سوالات مرتبط با معافیت نظام وظیفه از مسائل مهم امروزه میباشد که جوانان با آن درگیر هستند. معافیت تحصیلی نیز مهم ترین نوع معافیتی است که در سال های گذشته طرفداران بسیاری داشته و هم چنان به جوانان اعطا میشود. جوانان زیادی این روزها به واسطه ی معافیت های تحصیلی میتوانند تا مقطع دکترا یا بالاتر ادامه تحصیل دهند. حتی جوانان زیادی از طریق همین نوع معافیت توانسته اند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند.

آیا تمدید معافیت های دانشجویان انصرافی وجود دارد؟

دانشجویان انصرافی میتوانند در مدت سنوات مجاز خود درس خوانده و وارد دانشگاه شوند. در این صورت معافیت آن ها تمدید خواهد شد.

دانشجویان انصرافی و سربازی آنان از مشکلاتی است که دغدغه ی امروزه برای این دانشجویان به حساب میاید. خدمت سربازی نظام وظیفه یک وظیفه ی عمومی برای همه ی جوانان ذکور در کشور به حساب میاید. بنابراین میتواند یکی از مهم ترین بخش های زندگی هر جوان ایرانی را تشکیل دهد. زیرا جوانان پس از پایان یافتن تحصیلات خود در مدارس باید برای رفتن به خدمت و گذراندن دوره ی سربازی نظام وظیفه آماده شوند. پس طبیعی است که مسئله ی ادامه تحصیل جوانان از طریق دوره خدمت ضرورت تحت الشعاع قرار گرفته و جوانان را در امر ادامه تحصیل دچار مشکل کند.

جوانان با رسیدن به سن ۱۸ سالگی مشمول خدمت وظیفه شده و برای اعزام به خدمت برنامه ریزی خواهند کرد. اما مسئله ی معافیت ها برای آن دسته از افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی را دارند مطرح خواهد شد. معافیت های نظام وظیفه فرصتی برای جوانان ایجاد میکند تا بتوانند از رفتن به خدمت سربازی منصرف شده و به کار یا تحصیل مشغول شوند. در این بین معافیت های تحصیلی یکی  از پرکاربردترین معافیت های نظام وظیفه شناخته میشود. این معافیت راهی است که جوانان از طریق آن به ادامه تحصیل در دانشگاه های سراسر ایران خواهند پرداخت.


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها چیست؟


 

قوانین معافیت های دانشجویان انصرافی

سازمان نظام وظیفه قوانین و مقرراتی را برای جوانان وضع کرده است تا بر اساس آن متقاضیان بتوانند پس از قبولی در کنکور درخواست مجوز ادامه تحصیل از سازمان مربوطه را دریافت کرده و به تحصیل مشغول شوند. متقاضیان باید بدانند که دریافت معافیت های تحصیلی برای جوانان در تمام مقاطع تحصیلی امکان پذیر بوده و داوطلبان میتوانند تا مقاطع دکترا و دکترای تخصصی از معافیت های تحصیلی بهره مند شوند.

اما هر مقطع تحصیلی به صورت جداگانه ای شرایط و قوانین خاص خود را دارد. به همین منظور مشمولین خدمت وظیفه که متقاضی دریافت معافیت های تحصیلی در مقاطع مختلف میباشند. باید درباره ی آن ها اطلاعات لازم را بدست آورده و سپس درخواست معافیت خود را در سامانه ی نظام وظیفه به ثبت برسانند. اما بحث دانشجویان انصرافی و سربازی آنان از مباحث مهمی است که جوانان اطلاعات زیادی در مورد آن ندارند. ما در این مقاله در مورد معافیت تحصیلی این دانشجویان انصرافی اطلاعات کافی در اختیار متقاضیان خواهیم گذاشت.


بیشتر بخوانید: تمدید معافیت تحصیلی چه مراحلی دارد؟


معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چه شرایطی دارد؟

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی مانند سایر دانشجویان شرایط خاص خود را دارا میباشد. قبل از آنکه به طور خاص به مبحث معافیت های دانشجویان انصرافی بپردازیم. سعی داریم جوانان را با انواع معافیت های تحصیلی و سنوات مجاز آن ها آشنا کنیم. معافیت ها در مقاطع مختلف برای دانشجویان مزایا و تسهیلاتی را در پی خواهد داشت. بر اساس آخرین گزارشات و قوانین تصویب شده در سازمان نظام وظیفه و نیروهای مسلح کشور، جوانان میتوانند از سنوات مجاز تحصیلی در هر مقطع بهره مند شوند.

امروزه جوانان ادامه تحصیل و دریافت معافیت تحصیلی را به عنوان راه فراری از خدمت سربازی میدانند. بنابراین این داوطلبان در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی معافیت تحصیلی دریافت خواهند کرد. این معافیت های تحصیلی و سنوات مجاز بر اساس آخرین مصوبات سازمان نظام وظیفه به صورت زیر میباشد.

سنوات مجاز تحصیلی مشمولین محصل در دانشگاه های سراسری و آزاد کشور

 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کاردانی یا فوق دیپلم: ۲ سال و نیم سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی یا لیسانس: ۵ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ناپیوسته: ۳ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته یا فوق لیسانس: ۳ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته: ۶ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکترای پزشکی: ۸ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.
 • معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکترای تخصصی: ۶ سال سنوات مجاز تحصیلی این مقطع میباشد.

دانشجویان برای ادامه تحصیل در هر دانشگاهی و در هر مقطعی نیازمند استفاده از یکی از این معافیت های تحصیلی میباشند. و اما معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی که امروزه بسیار بحث برانگیز است میتواند دغدغه ی بزرگی را برای جوانان ایجاد کند. جوانان برای فرار کردن از خدمت سربازی نظام وظیفه معافیت تحصیلی را انتخاب کرده و با قبولی در دانشگاه وارد میشوند. اما پس از گذشت دو یا چند ترم تصمیم به انصراف از تحصیل خواهند گرفت. شرایط پس از انصراف از تحصیل برای دانشجویان متفاوت خواهد شد. دانشجویان انصرافی تحت شرایطی از ادامه تحصیل باز خواهند ماند. در ادامه شرایط و ضوبط را به طور کامل بررسی خوهیم کرد.

 

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

پیشنهاد این روزها به جوانان همین ادامه تحصیل در دانشگاه است. زیرا در غیر این صورت جوانان پس از پایان دوران متوسطه، باید پس از یک سال سنوات مجاز برای اعزام به خدمت سربازی دفترچه نظام وظیفه را تهیه کرده و سریعا اقدام کنند. اما سوال اینجاست که آیا معافیت سربازی تحصیلی در چه شرایطی به مشمولین اعطا میشود؟ آیا همه ی افراد قادر خواهند بود که این معافیت را گرفته و به دانشگاه بروند؟

پاسخ این است که هر مزایا و تسهیلاتی که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به مشمولین خواهد داد شرایط و قوانین خاص خود را دارد. این شرایط سختگیری هایی به همراه دارد که جوانان باید به آن ها دقت کنند. پس دریافت معافیت تحصیلی شرایط خاص خود را داشته که ما در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

اما سازمان نظام وظیفه برای کسانی که به دانشگاه ها رفته اند تا چه زمانی معافیت تحصیلی خواهد داد؟ سنوات مجاز برای درس خواندن افراد در هر مقطع چقدر است؟ آیا شرایط تحصیل در مقاطع مختلف متفاوت خواهد بود؟ اگر مشمولی پس از شروع تحصیل قصد انصراف از آن را داشته باشد باید چه مراحلی را طی کند؟ معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چقدر خواهد بود؟ این افراد اجازه ی انصراف را خواهند داشت یا خیر؟ این سوالات را در ادامه مقاله خواهید خواند.

نظام وظیفه

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی  کمی با سایر دانشجویان متفاوت خواهد بود. از آنجایی که مشمولین پس از دریافت معافیت تحصیلی باید برای ادامه تحصیل به دانشگاه بروند. پس درس خواندن وظیفه ی آن ها در طول معافیت تحصیلی است. که این سنوات مجاز را سازمان نظام وظیفه عمومی کشور برای درس خواندن به مشمولین ارائه میدهد. شرایط معافیت تحصیلی به طور کلی شامل شروط زیر است.

شرایط دریافت معافیت های تحصیلی دانشجویی

 • مشمول باید پس از اتمام دوره ی متوسطه خود برای ادامه تحصیل اقدام کند. این افراد در کنکور شرکت میکنند. یا در دانشگاه ها و رشته های بدون کنکور شروع به تحصیل خواهند کرد. افراد تا سن ۲۰ سالگی در سنوات مجاز هستند.
 • مشمول باید قبل از اتمام سنوات دوره ی متوسطه ی خود به دانشگاه برود. اگر هنوز تکلیف دانشگاه و رشته مشخص نباشد. مشمول باید برای اعزام اقدام کند. سپس بعد از قبولی، از خدمت ترخیص خواهند شد و به دانشگاه میروند.
 • مشمولین نباید یک روز هم غیبت داشته باشند. در غیر این صورت نخواهند توانست از مزایای معافیت تحصیلی استفاده کنند. نداشتن غیبت غیرموجه اولین و مهم ترین شرایط دریافت معافیت تحصیلی خدمت سربازی میباشد.
 • شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی با دانشجویان اخراجی و فارغ التحصیل به یک شکل خواهد بود. این افراد پس از انصراف از تحصیل یکسال زمان خواهند داشت تا خود را به سازمان نظام وظیفه ناجا معرفی کنند.

این شرایط بالا میتواند به جوانان کمک کند تا از معافیت تحصیلی استفاده کنند. اما دانشجویان انصرافی باید در نظر داشته باشند که شروط معافیت پس از انصراف دیگر به آن ها فرصت نخواهد داد تا به خدمت سربازی نروند. پس این متقاضیان میتوانند مدارک خود را آماده کرده و برای رفتن به خدمت اقدامات لازم را مبذول فرمایند. متقاضیان عزیز میتوانند برای راهنمایی های بیشتر نیز با مشاوره نظام وظیفه در تماس باشند.

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی امکان پذیر است یا خیر؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی در شرایط خاصی امکان پذیر میباشد. اما مشمولین باید قبل از تصمیم گرفتن برای انصراف از تحصیل، اطلاعات مورد نیاز برای معافیت های تحصیلی نظام وظیفه را بدست آورند. زیرا در برخی شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی ممکن نخواهد بود.

میدانید که به دلیل گستردگی قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، مشمولین برای بدست آوردن اطلاعات و راهنمایی های لازم باید مطالعه و تحقیقات بسیار انجام دهند. هم چنین از طرفی نیز هر ساله سازمان نظام وظیفه عمومی کشور، تغییراتی در قوانین معافیت های تحصیلی ایجاد میکند که برخی از افراد ممکن است به اشتباه بیفتند. پس شرایط تمدید معافیت را در ادامه بخوانید و در صورت داشتن سوال میتوانید با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

شرایط تمدید معافیت های تحصیلی دانشجویان انصرافی

 • متقاضیان انصراف از تحصیل که به طور مثال در مقطع لیسانس انصراف داده اند، نباید مدرک معادل کاردانی دریافت کنند. در این صورت تمدید معافیت برایشان امکان پذیر نخواهد بود.
 • مشمولین نباید اجازه دهند که از تاریخ انصرافشان بیشتر از یکسال بگذرد.
 • داوطلبان انصرافی از دانشگاه ها نباید در مقطع تکراری درس بخوانند. این افراد تنها میتوانند برای مقاطع جدید معافیت تحصیلی خود را تمدید کنند.
 • مشمولین باید در زمان سنوات مجاز خود انصراف دهند. انصراف دادن در سنوات ارفاقی امکان پذیر نخواهد بود.
 • مشمولین متقاضی انصراف از تحصیل تنها یکبار میتوانند دانشجوی انصرافی بوده و پس از آن دوباره در رشته ای دیگر مشغول به تحصیل شوند.
 • آن دسته از مشمولینی که از ادامه تحصیل انصراف میدهند به هیچ عنوان نباید به خدمت سربازی اعزام شده باشند. در این صورت هیچ گونه تمدیدی شامل آنان نخواهد شد.
 • این مشمولین باید به کمیسیون مراجعه کرده و آنان باید برای تمدید معافیت تحصیلی و ادامه تحصیل آنان در رشته های دیگر رای موافق صادر کنند. سپس سازمان نظام وظیفه معافیت تحصیلی این دانشجویان را تمدید خواهد کرد.
 • مشمولین برای تمدید معافیت خود باید هر چه سریع تر اقدام کنند. زیرا پس از گذشت یکسال از تاریخ انصراف آنان دیگر قادر نخواهند بود تا درخواست خود را ثبت نمایند.
 • مشمولین متقاضی باید به طور حتم در سنوات مجاز تحصیلی بوده تا بتوانند معافیت تحصیلی خود را تمدید کنند.

آن دسته از متقاضیانی که در رشته های مختلف قصد انصراف از دانشگاه را داشته و میخواهند در رشته های دیگر ادامه تحصیل دهند باید شرایط بالا را در نظر گرفته و سپس برای انصراف اقدام کنند. زیرا بدون داشتن شرایط بالا این افراد قادر نخواهند بود که از تمدید معافیت های تحصیلی بهره مند شوند.

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چه مراحلی دارد؟

 

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی خارج از کشور چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی خارج از کشور مانند سایر دانشجویان بوده و متقاضیان باید بر اساس قانون رفتار کرده تا بتوانند از سنوات مجاز تحصیلی و تحصیل مجدد در دانشگاه های مختلف بهره مند شوند. آن دسته از دانشجویانی که در دانشگاه های خارجی مشغول به تحصیل هستند پس از انصراف از تحصیل میتوانند در دانشگاه دیگر و در همان مقطع مشغول به تحصیل شوند. این افراد باید در سنوات مجاز تحصیلی خود قرار داشته باشند. در غیر این صورت ادامه تحصیل آنان مجاز نخواهد بود و پس از بازگشت به ایران با مشکل مواجه خواهند شد. بر اساس قوانین معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی خارج از کشور، این افراد میتوانند در همان مقطع تحصیل خود را ادامه داده و مدرک تحصیلی دریافت کنند.

تحصیل مجدد دانشجویان انصرافی امکان پذیر است؟

تحصیل مجدد دانشجویان انصرافی یکی از مزایای مهمی است که در سال های گذشته از سوی سازمان نظام وظیفه به مشمولین ارائه شده است. که بر اساس این قوانین مشمولین میتوانند با رعایت قانون و مقررات معافیت های تحصیلی و ادامه تحصیل، پس از انصراف از دانشگاه، در رشته ای دیگر مشغول به تحصیل شوند. مشمولینی که قصد تحصیل مجدد در مقطعی که انصراف داده ند را داشته و میخواهند ادامه تحصیل دهند باید شرایط و ضوابط زیر را رعایت کرده و سپس برای دریافت عافیت مجدد تحصیلی اقدام کنند.

شرایط و ضوابط تحصیل مجدد دانشجویان انصرافی

 • مشمولین تنها یک بار قادر خواهند بود پس از انصراف در همان مقطع مشغول به تحصیل شوند. به طور مثال کسانی که در مقطع لیسانس تصمیم به انصراف از تحصیل میگیرند میتوانند تنها یک بار دیگر در کنکور این مقطع شرکت کنند.
 • انصراف این افراد باید در سنوات مجاز تحصیلی همان مقطع صورت گرفته باشد.
 • مشمول باید قبل از اتمام یک سال از انصراف تحصیلی، بار دیگر در دانشگاه دوم مشغول به تحصیل شده باشد.
 • مشمولین اگر ذدر مقطع فوق لیسانس انصراف دهند نمیتوانند برای تحصیل مجدد در مقطع پایین تر اقدام کنند. امکان ادامه تحصیل در همان مقطع برای دانشجویان امکان پذیر است.
 • مشمولینی که قصد انصراف از تحصیل را دارند نباید مدرک معادل دریافت کرده زیرا نمیتوانند در همان مقطع تحصیل مجدد انجام دهند.

مشمولین میتوانند با رعایت این ضوابط برای تحصیل مجدد اقدام کنند. متقاضیان به این نکته دقت داشته باشند که قوانین و مقررات سازمان نظام وظیفه عمومی کشور برای ادامه تحصیل مجدد به صورتی است که در بالا ارائه شد. اما هر ساله این قوانین با تغییراتی نیز همراه خواهد بود. شما عزیزان میتوانید قبل از انصراف از تحصیل، اطلاعات کامل را مطالعه کرده و سپس اقدام به انصراف از تحصیل نمایید.

 

آیین نامه بازگشت دانشجویان انصرافی چیست؟

آیین نامه بازگشت دانشجویان انصرافی  یکی از طرح هایی است که سازمان نظام وظیفه با همکاری وزارت علوم کشور آن را طراحی نمونده و فرصتی به دانشجویان داده میشود تا پس از انصراف از تحصیل بتوانند برای ادامه تحصیل خود در همان رشته و دانشگاه اقدام مجدد انجام دهند. بر اساس این آیین نامه بازگشت دانشجویان انصرافی با شرایط خاص ممکن خواهد بود.

آن دسنه از دانشجویانی که از ادامه تحصیل خود در دانشگاه های مختلف انصراف داده اند میتوانند پس از گذشت یک ماه به تحصیل خود ادامه داده و از انصراف پشیمان شوند. اما اگر این فرصت بیش از یک ماه شود متقاضیان باید برای ادامه تحصیل مجدد در همان دانشگاه به مرکز کمیسیون های موارد خاص مراجعه کرده و درخواست خود را مبنی بر بازگشت به تحصیل ثبت کنند. البته این آیین نامه تنها برای دانشجویان انصرافی قابل اجراست. آن دسته از افرادی که از دانشگاه ها اخراج میشوند نمیتوانند برای ادامه تحصیل در رشته ی خود بازگردند. مشمولین و دانشجویان انصرافی باید در نظر داشته باشند که بر اساس قانون برای بازگشت به تحصیل مجدد نباید هیچ گونه سو سابقه و یا موارد اخلاقی در دانشگاه داشته باشند.

قوانین معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی چیست؟

قوانین معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی کشور تهیه و تنظیم میگردد. به همین سبب این قوانین و مقررات بسیار دقیق بوده و دانشجویان انصرافی باید بر اساس همین مصوبات رفتار کرده تا با مشکل مواجه نشوند. اولین مسئله ای که داوطلبان برای دریافت معافیت های تحصیلی باید به آن دقت داشته باشند مبحث غیبت سربازی میباشد. آن دسته از متقاضیانی که دارای غیبت غیر موجه میباشند به هیچ عنوان نمیتوانند از معافیت سربازی استفاده کنند.

قوانین معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی

 • بر اساس ماده ی ۳۴ از مجموعه قوانین معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه، آن دسته از دانشجویانی که از ادامه تحصیل در دانشگاه ها انصراف داده یا ترک تحصیل میکنند باید بر اساس قانون خود را برای گذراندن دوره ی خدمت ضرورت به سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معرفی کنند. مقامات مسئول در بخش آموزش دانشگاهی نیز موظف هستند که این مسئله را از طریق سیستم به سازمان مربوطه اطلاع رسانی کنند.
 • در تبصره ی ۱ این قانون معافیت به مشمولین تاکید میشود که پس از تاریخ انصراف از تحصیل خود تنها یک سال فرصت دارند تا بتوانند خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کرده و برای رفتن به خدمت سربازی اعزام شوند. البته این قانون برای آن دسته از افرادی که از دانشگاه ها اخراج شده و یا ترک تحصیل کردند نیز قابل اجراست.
 • بر اساس تبصره ی ۳ قانون ۳۴ معافیت های تحصیلی، آن دسته از افراادی که خود را در طی این یک سال معرفی نکرده اند برای بار اول توبیخ شده و در پرونده ی خدمت آنان صبت خواهد شد. اما آن دسته از افرادی که در اجرای این قانون تخلف کنند علاوه بر توبیخ آنان، یک ماه انفصال از خدمت بهشان تعلق خواهد گرفت. هم چنین افرادی که برای بار سوم و بیشتر نیز متخلف باشند به دو ماه انفصال از خدمت و یا بیشتر محکوم خواهند شد.

چگونگی دریافت معافیت های  تحصیلی دانشجویان انصرافی 

چگونگی دریافت معافیت های تحصیلی دانشجویان انصرافی چیست و در چه زمانی این دانشجویان میتوانند برای انصراف اقدام کنند؟ باید بگوییم که مسئله ی معافیت تحصیلی متقاضیان انصرافی و چگونگی دریافت معافیت های تحصیلی دانشجویان انصرافی کمی پیچیده است. زیرا این افراد پس از ورود به دانشگاه از سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معافیت تحصیلی خدمت وظیفه دریافت کرده اند. سپس در بین راه پشیمان شده و از تحصیل خود منصرف میشوند. قاعدتا شرایط برای این افراد سخت تر از سایرین خواهد بود.

این افراد اگر در سنوات مجاز خود بسر ببرند. میتوانند در همان یکسال فاصله تا اعزام به خدمت مجددا برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنند. اما باید در نظر داشته باشید که دریافت معافیت با اعمال شروطی اجرا خواهد شد. که مهم ترین آن این است که مشمول در مقاطعی که قبلا تحصیل کرده است نمیتواند ادامه تحصیل دهد.

 

مشاوره معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی

مشاوره معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی و سایر مشاوره های مختلف نظام وظیفه اطلاعات مورد نیاز متقاضیان را در اختیارشان خواهد گذاشت. توجه داشته باشید که امروزه به دلیل شناخت ناکافی درباره ی برخی رشته ها، جوانان پس از شروع تحصیل قصد تغییر رشته یا انصراف از دانشگاه را خواهند داشت. پس این مشاوره معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی فرصتی است که این جوانان در این مسیر آگاهی های لازم را کسب کرده تا با مشکل مواجه نشوند. شما میتوانید برای اطلاعات و دریافت مشاوره با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

چگونه معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بگیریم؟

سوالات متداول

دانشجوی انصرافی به چه کسی گفته میشود؟

دانشجویان انصرافی کسانی هستند که در طول تحصیل در دانشگاه درس خود را رها میکنند. این افراد پس از رها کردن و انصراف از تحصیل باید برای رفتن به خدمت سربازی خود اقدام کنند.

سنوات مجاز برای دانشجویان انصرافی چقدر خواهد بود؟

مشمولین انصرافی از دانشگاه ها تا یک سال پس از انصرافشان در سنوات مجاز بوده و پس از آن وارد غیبت خواهند شد.

سنوات مجاز تحصیلی برای مشمولین مقطع فوق دیپلم چقدر است؟

آن دسته از افرادی که در مقطع فوق دیپلم در حال  تحصیل هستند میتوانند ۲ سال و ۶ ماه از سنوات مجاز استفاده کرده و پس از آن نیز با موافقت سازمان نظام وظیفه از سنوات ارفاقی بهره مند شوند.

مشمولینی که در مقطع فوق لیسانس انصراف داده میتوانند در مقطع لیسانس مجدد مشغول به تحصیل شوند؟

انصراف از تحصیل و ادامه تحصیل برای آن دسته از افرادی است که میخواهند در همان مقطع انصرافی ادامه تحصیل دهند. تحصیل کردن در مقطع پایین تر برای دانشجویان انصرافی امکان پذیر نمیباشد.

متقاضیانی که از تحصیل انصراف میدهند تا چه زمانی میتوانند برای تحصیل مجدد اقدام کنند؟

این افراد تنها قادر خواهند بود که یک سال پس از انصراف در دانشگاه و رشته ای دیگر مشغول به تحصیل شوند. در غیر این صورت ادامه تحصیل آنان قانونی نخواهد بود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت تحصیلی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 721 نظر:
 1. سلام خسته نباشی
  من ۱۴۰۱ کنکور دادم و در دانشگاه قبول شدم ولی اصلا ثبت نام نکردم
  ایا این انصراف محسوب میشود؟

 2. سلام من تقریبا یک ماه پیش از دانشگاه انصراف دادم منتها فرم تعهد زودتر از موعد رو تکمیل نکردم اما دانشگاه انصراف فوری برام ثبت کرده! و هنوز حکم قطعی انصرافم صادر نشده و شماره نامه انصراف هم ندارم،میتونم درخواست بازگشت به تحصیل بدم؟

 3. با سلام بنده ترم قبلی معافیت تحصیلی گرفتم ولی دانشگاه نرفتم الان میتونم از کشور خارج بشم یعنی هنوز معافیت تحصیلیمو دارم ؟

  1. سلام
   احتمال ان وجود ندارد چون شما برای خروج از کشور نیاز به تایید تحصیلی از دانشگاه دارید

 4. سلام خسته نباشید دانشجوی ترم ۷ روزانه دولتی هستم میخواستم ببینم اگر انصراف دهم و دانشگاه غیر انتفاعی ثبتنام کنم معافیت مجدد میتونم بگیرم?

  1. سلام
   بر اساس قانون کسی که در سنوات مجاز دانشگاه یکبار انصراف دهد میتواند مجددا در همان مقطع به تحصیل بپردازد

 5. سلام . من امسال لیسانسم رو گرفتم ۸ ترمه از دانشگاه غیر انتفاعی و تیر امسال کنکور سراسری شرکت کردم و پرستاری ازاد قبول شدم . موقع ثبت نام گفتن مشمول هستم و نمیتونم ثبت نام کنم ایا راهی برای معافیت تحصیلی دارم یا اصلا نمیتونم ثبت نام کنم؟

 6. سلام من سال۹۶ دانشگاه دولتی قبول شدم و مرداد ۱۴۰۰ از رشتم انصراف دادم . حالا بعد گذشت یکسال و دو ماه رشته حسابداری پیام نور قبول شدم, آیا میتونم معافیت تحصیلی مجدد بگیرم؟
  معافیت تحصیلی قبلیم تا شهریور ۱۴۰۰ بوده وقتش.

 7. با سلام
  من سال ۱۴۰۰ در مقطع ارشد روزانه قبول شدم و یک ترم خواندم. ترم دوم هم انتخاب واحد کردم ولی قبل از اتمام امتحانات ترم دوم، در تیرماه انصراف دادم. سوالم این هست که میتوانم مجدد در کنکور ارشد ۱۴۰۲، همین رشته و گرایش را شرکت کنم و کُد رشته ی روزانه انتخاب کنم؟

  1. با سلام و احترام اگر تاریخ انصراف شما مطابق تاریخی که سازمان سنجش اعلام کرده است باشد بله میتوانید

 8. سلام و عرض ادب.من دانشجوی پیام نور هستم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ سنوات تحصیلی دارم.میخواستم بپرسم با توجه به سنواتم برای انصراف از دانشگاه و ثبت نام جدید(بدون کنکور) در پیام نور چقدر فرصت دارم؟؟ تا همین ترم بهمن اینده(که حدودا اذر ثبت نامشه) ؟یا ترم مهر سال ۱۴۰۲ (که حدودا مرداد ثبت نامشه)؟ممنون میشم جواب بدین…

 9. سلام . پن دانشجوی ترم ۹ کارشماسی پیام نور هستم و ترم یک و دو مرخصی گرفتم و تا الان ۱۵ واحد پاس کردم . ورودی مهر ۹۷ هستم و در برگه معافیت تحصیلی کا پلیش ۱۰ بهم داد زده حدکاثر مدت مجاز تحصیل ۵ سال و تا مایان شهریور ۱۴۰۲ . میخوام بدونم با توجه به اینکهیکی از ش وط انصراف و تحصیل مجدد انصراف در سنوات مجاز تحصیلی است و در سنوات ارفاقی امکان پذیر نیست من پایام ترم ۹ یعنی دی ماه ۱۴۰۱ میتونم انصراف بدم و یه دانشگاه دیگه از نو ثبت نام کنم و یک مهلت ۵ ساله دیگه برام باز کنن و ترم ۹ جز سنوات عادی و اولیه منه یا جز سنوات ارفای من یا امکان پذیر نیست؟
  لطفا جواب بدید سوال خیلی از بچه هاست

  1. سلام وقت بخیر
   بله تا ترم ۹ امکان هست اما وارد ۱۰ که شدید این امکان وجود ندارد.

 10. سلام من ثبت نام غیر حضوری دانشگاه پیام نور را انجام دادم اما معافیت برایم صادر نشده اگر ثبت نام حضوری را انجام ندهم ایا دانشجوی انصرافی محسوب میشم؟ شماره دانشجویی برایم صادر شده

 11. سلام بنده یکبار در مقطع کارشناسی و یکبار در مقطع ارشد از دانشگاه انصراف دادم و می خواهم در ازمون ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم با توجه به اینکه بنده ۱ سال مهلت دارم تا خودم رو به نظام وظیفه معرفی کنم می تونم بعد از شرکت در ازمون ارشد به سربازی رفته و در زمان اعلام قبولی در مقطع ارشد درخواست ترخیص از خدمت رو بدم ؟

  1. با سلام با توجه به اینکه دو بار انصراف دادین خیلی سخت به شما ایست خدمتی میدن

 12. باسلام
  من سال۹۹کنکور دادم ودررشته حقوق قبول شدم اما یک ماه نگذشته انصراف دادم و چون از کنکور۱۴۰۰محروم شدم تصمیم گرفتم برای اینکه سربازی نرم در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم و دو ترم مرخصی گرفتم وبرای کنکور۱۴۰۱خوندم و در دانشگاه فرهنگیان رشته دبیری ادبیات قبول شدم اما الان سازمان نظام وظیفه با معافیت تحصیلی بنده موافقت نمی‌کند ایا راهی برای دریافت معافیت تحصیلی هست

 13. سلام من از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و دولتی ثبت نام کردم ایا میتونم از دولتی انصراف بدم و دانشگاه ازاد ثبت نام کنم

 14. سلام من پارسال مقطع کاردانی رشته حسابداری آزاد اسم ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی گرفتم امسال مقطع کارشناسی علوم ارتباطات دانشگاه ازاد قبول شدم سوال بنده این است ایا می توانم از کاردانی حسابداری انصراف بدم و در کارشناسی علوم ارتباطات ثبت نام کنم ؟ مشکلی برای گرفتن مجدد معافیت تحصیلی پیش نمیاد؟

 15. سلام آیا دانشجو بعد از لغو تعهد میتواند به ادامه تحصیل در همان دانشگاه و رشته برگردد؟اگر میتواند برگردد بعد چقدر زمان باید از لغو تعهد دانشجو گذشته باشه که بتواند دوباره درخواست برگشت به ادامه تحصیل در همان دانشگاه و رشته را بدهد؟

 16. سلام یک سوال اگر دانشجو اخراجی لغو تعهد بدهد بعد به کمیسیون موارد خاص در خواست بدهد که به تحصیل برگرده و بنویسد در توضیح شرایط خاص: که لغو تعهد کرده به اشتباه(یعنی اینکه لغو تعهد کرده را بنویسد و بگوید از دانشگاه لغو تعهد کرده)و مدرک موارد خاص خود را هم به کمیسیون بفرستد که چه مشکلاتی داشته آیا کمیسیون قبول میکند؟اگر قبول کند چقدر زمان مجاز هست که از لغو تعهد دانشجو گذشته باشه و درخواست کمیسیون رو فرستاده باشه و اینکه اگر کمیسیون قبول کند و از اخراجی در بیاد لغو تعهد باطل میشه و دانشجو به تحصیل برمیگرده در همان دانشگاه؟

 17. سللام وقت بخیر بعد از انصراف از دانشگاه برای استفاده از یکسال مهلت معرفی به نظام وظیفه باید کاری انجام بدم مثلا برم نظام وظیفه یا پلیس+۱۰(میخوام سال بعد کنکور بدم)

 18. سلام من دانشجوی انصرافی هستم از دانشگاه دولتی ،کنکور شرکت کردم ولی قبول نشدم آیا امکان بازگشت به رشته و دانشگاه قبلیم رو دارم ؟ دانشگاه دولتی بودم اگه موافقت بشه باید یه دانشگاه دیگه تحصیل کنم یا نه همین دانشگاه خودم ادامه میدم ؟تا چند سال امکان بازگشت دارم ؟

  1. سلام وقت بخیر بستگی به شرایط دانشگاه دارد برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ارتباط بگیرید.

 19. سلام من ورودی ۹۸ تو دانشگاه دولتی بودم و در ترم سوم (۹۹/۱۰/۳)انصراف دادم و قبل از (۱۴۰۰/۱۰/۳)اینکه وارد غیبت بشم درخواست اعزام دادم و چون برادرم همزمان سرباز بود تاریخ اعزام بنده شد (۱۴۰۲/۰۴/۱) .
  میخواستم بدونم برای مهر ۱۴۰۱ میتونم دانشگاه ثبت نام کنم یا به عبارتی معافیت تحصیلی برام صادر میشود یا خیر ؟! در ضمن غیبت هم ندارم !

 20. باسلام و وقت بخیر
  من سال۹۶کنکور دادم و دانشگاه ازاد ثبت نام کردم،اما پس از خواندن یک ترم،یک ترم مرخصی گرفتم و کنکور مجدد داده و سال۹۷وارد دانشگاه دولتی شدم،چنانچه در شهریور۱۴۰۱ فارغ و التحصیل شوم،مجاز به دادن کنکور ارشدم یا مشمول سربازی؟

 21. سلام بسر من پس ازگذراندن ۱۰۰واحد از دانشگاه انصراف داده والان حدود دوسال از انصراف می‌گذرد آیا می‌تواند دوباره به دانشگاه بر گردد یا مدرکی به او داده می‌شود یا خیر لطفا راهنمایی کنید

 22. سلام وقت بخیر
  من ورودی مهر ۹۷ در مقطع کارشناسی پیوسته پیام نور هستم و دو ترم اول مرخصی گرفتم . در برگه معافیت تحصیلی که از پلیس +۱۰گرفت حداکثر مدت تحصیل من رو زده ۱۴۰۲/۶/۳۱.
  الان ترم ۸ رو تموم کردم ترم ۹ رو هنوز ثبت نام نکردم و در کل این ۴ سال ۱۰ واحد پاس کردم از دانشگاه استعلام گرفتم اخراج نشدم
  میخوام بدونم من میتونم ترم ۹ رو ثبت نام کنم و پایان ترم ۹ یعنی دی ماه انصرافمو بزنم و وارد یه دانشگاه دیگه بشم و یه معافیت تحصیلی جدید برام باز کنن؟
  ایا زمان انصراف مهمه و محدودیتی داره که چه زمانی انصراف ثبت شده ؟
  و ایا ترم ۹ من جز سنوات ارفاقی من حساب میشه یا جز سنوات اولیه
  ممنون میشم در اسرع وقت جواب بدین خیلی مهمه برام

 23. سلام وقتتون بخیر
  من ورودی سال ۹۹ کارشناسی بودم دولتی رشته مکانیک قبول شدم و الان انصراف دادم میتونم با سوابق تحصیلی همین امسال رشته مدیریت بخونم؟ هیچ مغایرتی ندارند باهم؟ سوابق تحصیلی دانشگاه ازاد (بدون کنکور) دانشجویان انصرافی رو میپذره؟

 24. سلام ببخشید من دانشجوی ارشد ترم دو هستم دو نیمسال اول مشروط شدم ینی اخراج میشم؟واگر اخراج بشم با چ شرایطی امکانش هست ب ادامه تحصیل برگردم؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای راهنمایی دقیق در زمینه ی مشکل شما نیاز است تا شرایط دیگری از شما بررسی شود

 25. سلام ترم ۶ کاردانی بودم ترم آخر دانشکاه آزاد از دانشکاه انصراف دادم یه برگه انصرافی بهم دادن نوشته مشمول تا یکسال دیگ و میگه اخرین مدرک دیپلم هست

  من کنکور ۱۴۰۱ شرکت کرده بودم اگ قبول بشم مشکلی رخ نمیاه؟ میتونم معافیت تحصیلی دوبارهبگیرم تو کارشناسی

 26. تورقران جواب بدید سلام گفتید دانشجویان مقطع ک انصراف میدن دیگ نمیتونن اون مقطع بخونن مثلا من مقطع کاردانی آموزش ابتدایی تحصیل میکنم اگ انصراف بدم و دانشکاه سراسری قبول بشم نمیتونم آموزش ابتدایی مثلا در مقطع کارشناسی فرهنکیان بخونم؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه انصراف از دانشگاه فرهنگیان قوانین مخصوص به خود را دارد.

 27. سلام وقت بخیر … من دانشجوی ترم دو کارشناسی هستم … میخوام از دانشگاه انصراف بدم و در خارج از کشور رشته دکتری داروسازی بخونم … آیا در صورت انصراف معافیت تحصیلی خارج از کشور برام صادر میشه که مدرک اصل دیپلمم ازاد بشه یا ن ؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید

 28. سلام من ۲۴ مرداد یعنی امروز از دانشکاه ازاد انصراف دادم بخاطر اینکه کنکورر۱۴۰۱ رتبه ۴ هزار شدم و احتمال قبولیم بالاست و نتایج اخر شهریور میاد گفتم مشکلی پیش نمیاد؟ گفتن یکساا بعد انصراف فرصت دارید یا برید دانشگاه یا برید سربازی اگ دانشگاه جدید قبول بشم مدارک ببرم نظام وظیفه معافیت میخورم؟

 29. سلام خسته نباشید .
  بنده یک دفعه از دانشگاه آزاد انصراف داده ام .
  الان دانشجوی دانشگاه پیام نور هستم.
  سوالم اینه که اگر برای بار دوم از دانشگاه انصراف بدهم .
  چه مدت اجازه دارم سربازی نروم؟

 30. سلام، اگر در مقطع کارشناسی پیوسته، در سال پنجم انصراف بدیم، مشمول یک سال فرصت معرفی به نظام وظیفه می‌شیم یا چون معافیتمون به پایان رسیده وارد غیبت می‌شیم ؟

 31. سلام کنکور ۱۴۰۰ اولین کنکورم بود که قبول نشدم کنکور ۱۴۰۱ هم قبول نشدم
  الان میخوام برم پیام نور بنویسم ترم اول یا دوم مرخصی میگیرم یا مشروط میشم چون میخوام واسه کنکور بخونم .
  ایا میتونم توی کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم ؟
  در صورت قبولی رشته روزانه در کنکور ۱۴۰۲ میتونم اون رشته ثبتنام کنم ؟
  مشکلی در مورد معافیت تحصیلی مجدد وجود نخواهد داشت ؟

 32. سلام
  سال ۱۴۰۰ اولین کنکورم بود قبول نشدم
  کنکور ۱۴۰۱ هم روزانه قبول نشدم
  الان میخوام برم پیام نور بنویسم . ترم اول و دوم رو مرخصی میگیرم یا مشروط میشم
  میتونم کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم ؟
  در صورت قبولی روزانه در کنکور ۱۴۰۲ مشکلی در ثبتنام دانشگاه و قبول کردن من و معافیت تحصیلی مجدد وجود نخواهد داشت ؟

 33. سلام من در زمان معافیت تحصیلی دانش آموزی دانشگاه رفتم و الان بعد از یک ترم میخوام آزمون یوس بدم و اگر قبول بشم در رشته مورد علاقه در ترکیه ادامه تحصیل بدم آیا با اخذ پذیرش از دانشگاه ترکیه و سپس انصراف از دانشگاه ایران نظام وظیفه معافیت تحصیلی من رو بدون وقفه تمدید میکنه و اجازه اینکار رو بمن میده تا من غیبت نخورم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید خیلی استرس دارم و نگرانم far481@yahoo.com

 34. سلام خسته نباشید.
  من رشته روانشناسی پیام نور هستم و میخوام امسال کنکور بدم، اگه بعد از قبولی در کنکور و انصراف از دانشگاه، باز هم رشته روانشناسی رو قبول در دانشگاه روزانه قبول بشم، برای معافیت یا تحصیل مجدد من مشکلی پیش میاد؟

  1. سلام وقت بخیر
   موضوعی که مطرح کردید از جوانب دیگر باید بررسی شود تا جواب قطعی لحاظ شود

 35. سلام. اگه از دانشگاه روزانه انصراف بدم میتونم همون رشته رو بدون کنکور تو دانشگاه آزاد بخونم؟

  1. سلام وقت بخیر
   در صورتی که قوانین انصراف از دانشگاه را رعایت کنید امکان پذیر است

 36. سلام ، من دانشجوی روزانه ترم دو هستم می خواستم انصراف بدم ایا با انتخاب سوابق تحصیلی می تونم برای ۱۴۰۱ انتخاب رشته کنم

 37. سلام ببخشید من معافیت تحصیلیم تا ۳۱/۶/۱۴۰۱ است من در تاریخ ۲۰/۹ /۱۴۰۰ انصراف دادم میخواستم بدونم اگر من امسال پزشکی قبول شم ولی ترم بهمن باشه میتونم بخونم ایا این دو ماه بین اذر و بهمن مشکلی پیش نمیاد؟

 38. سلام.بنده در حال حاضر دانشجوی ترم ۵ کارشناسی پیام نور هستم الان بنده میتونم با انصراف از دانشگاه در رشته کاردانی ثبت نام کنم؟

 39. من متولد سال ۸۱ هستم سال ۱۴۰۰مجاز به انتخاب رشته نشدم و بر اساس سوابق تحصیلی در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و بعد از یک ترم انصراف دادم و تا اسفند ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم در سال ۱۴۰۱ نیز در رشته تجربی مجاز به انتخابی رشته نشدم ولی در رشته هنر مجاز به انتخاب رشته شدم . میتوانم در همان مقطع یا همان رشته تحصیلی قبلی امسال ثبت نام کنم ؟

 40. سلام و وقت بخیر
  ممنون از مقاله خوبتون
  من سال ۹۵ مقطع کارشناسی علوم ازمایشگاهی دولتی ترم ۵ انصراف دادم
  الان دوباره میتونم برگردم به تحصیل؟؟؟

 41. سلام وقت بخیر
  خیلی ممنون از سایت خوبتون لطفا جواب سوال منو هم بدین جای دیگه ای ندارم که بپرسم.
  من ورودی سال ۱۴۰۰ دانشگاه آزادم و تا ۱۴۰۵ معافیت دارم
  امسال دو ترم مرخصی گرفتم تا دوباره کنکور بدم ولی میدونم رشته ای که میخوام امسال قبول نمیشم و میخوام یکسال دیگه بمونم
  حالا سوالم اینه اگه من ترم ۳ برم واحد بردارم و مشروط بشم و بهمن انصراف بدم بعدش سال ۴۰۲ دانشگاه ملی ی رشته کارشناسی قبول بشم فقط ۳ سال ونیم وقت دارم تا اون رشته رو بخونم؟یا شامل حال افزایش سنوات ارفاقی میشم؟

  سوال دوم اینه که
  اگه مهر امسال انصراف بدم میدونم تا مهر ۴۰۲ مهلت دارم این مهلت یکساله از سنوات ۵ سالم کم میکنه‌؟بعد اینکه من برفرض انصراف از مهر فقط تا مهر سال بعدش وقت دارم اگه نیمسال دوم قبول بشم نظام وظیفه بهم اجازه میده که برم یا نه؟

 42. سلام وقت بخیر
  خیلی ممنون از سایت خوبتون لطفا جواب سوال منو هم بدین جای دیگه ای ندارم که بپرسم.
  من ورودی سال ۱۴۰۰ دانشگاه آزادم و تا ۱۴۰۵ معافیت دارم
  امسال دو ترم مرخصی گرفتم تا دوباره کنکور بدم ولی میدونم رشته ای که میخوام امسال قبول نمیشم و میخوام یکسال دیگه بمونم
  حالا سوالم اینه اگه من ترم ۳ برم واحد بردارم و مشروط بشم و بهمن انصراف بدم بعدش سال ۴۰۲ دانشگاه ملی ی رشته کارشناسی قبول بشم فقط ۳ سال ونیم وقت دارم تا اون رشته رو بخونم؟یا شامل حال افزایش سنوات ارفاقی میشم؟

  سوال دوم اینه که
  اگه مهر امسال انصراف بدم میدونم تا مهر ۴۰۲ مهلت دارم این مهلت یکساله از سنوات ۵ سالم کم میکنه‌؟بعد اینکه من برفرض انصراف از مهر فقط تا مهر سال بعدش وقت دارم اگه نیمسال دوم قبول بشم نظام وظیفه بهم اجازه میده که برم یا نه؟

 43. سلام من ۹ شهریور ۱۴۰۰ برای اولین بار انصراف دادم و امسال هم کنکور دادم با توجه به اینکه از ۹ شهریور ۱۴۰۱ فرجه یکساله من تمام میشه باید چکار کنم تا دوباره بتونم معافیت تحصیلی بگیرم؟ باید دفترچه پست کنم بعد منتظر جواب کنکور باشم؟؟؟

 44. با سلام
  من در مقطع کارشناسی یک مرتبه انصراف دادم
  و الان مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی نوبت شبانه هستم که ملزم به پرداخت شهریه هستم
  آیا می توانم در کنکورکارشناسی ارشد سال بعد شرکت کنم و در صورت قبولی در همان دانشگاه خودم اما نوبت روزانه
  از نوبت شبانه انصراف دهم و در نوبت روزانه ثبت نام کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  1. سلام انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد برای دانشجویان دانشگاه های روزانه شبانه را می توان به دو دسته تقسیم نمود. یک دسته از متقاضیان، دانشجویانی هستند که ترم اولی محسوب می شوند و مایل به شرکت مجدد در کنکور می باشند. دسته دوم نیز داوطلبانی هستند که ممکن است دو یا چند ترم در دانشگاه مشغول به تحصیل باشند و به همین دلیل مایل به انصراف از دانشگاه باشند که در این صورت چنانچه تا بهمن ماه بتوانند انصراف خود را تحویل و انجام دهند می توانند مجددا در کنکور شرکت نمایند.

   1. سلام وقت بخیر
    خیلی ممنون از سایت خوبتون لطفا جواب سوال منو هم بدین جای دیگه ای ندارم که بپرسم.
    من ورودی سال ۱۴۰۰ دانشگاه آزادم و تا ۱۴۰۵ معافیت دارم
    امسال دو ترم مرخصی گرفتم تا دوباره کنکور بدم ولی میدونم رشته ای که میخوام امسال قبول نمیشم و میخوام یکسال دیگه بمونم
    حالا سوالم اینه اگه من ترم ۳ برم واحد بردارم و مشروط بشم و بهمن انصراف بدم بعدش سال ۴۰۲ دانشگاه ملی ی رشته کارشناسی قبول بشم فقط ۳ سال ونیم وقت دارم تا اون رشته رو بخونم؟یا شامل حال افزایش سنوات ارفاقی میشم؟

    سوال دوم اینه که
    اگه مهر امسال انصراف بدم میدونم تا مهر ۴۰۲ مهلت دارم این مهلت یکساله از سنوات ۵ سالم کم میکنه‌؟بعد اینکه من برفرض انصراف از مهر فقط تا مهر سال بعدش وقت دارم اگه نیمسال دوم قبول بشم نظام وظیفه بهم اجازه میده که برم یا نه؟

 45. با سلام
  در سال ۹۵ در مقطع کارشناسی یکمرتبه در فصل تابستان انصراف از تحصیل دادم
  و در کمتر از یکماه در مهر ۹۶ در دانشگاه دولتی ثبت نام کردم
  من در ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ طی ۸ ترم مقطع کارشناسی را تمام کردم و دانشگاه گواهی اتمام معافیت تحصیلی را به من داد اما گواهی اشتغال به تحصیلم تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ خورده که معافیت دارم
  آیا من هم همانند مابقی دوستان می توانم از فرصت یکساله استفاده کنم و در صورت قبولی به دانشگاه مقطع ارشد بروم؟ یا چون یک مرتبه انصراف داده ام باید به سربازی بروم و این فرصت یکساله تا خدمت به من تعلق نمی گیرد؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائین

  1. سلام شرایط خدمت سربازی برای دانشجویان انصرافی مانند دیگر دانشجویان است
   افرادی که در سنوات مجاز ادامه تحصیل دهند ، از تمدید معافیت تحصیلی برخوردار خواهند شد.

 46. سلام
  من در دانشگاه پیام نور مشغول به تحصیل هستم و امسال برای کنکور ۱۴۰۱ آزمون دادم که احتمال قبول شدنم خیلی بالاست
  گفتن باید یک ماه قبل قبولی در دانشگاه جدید انصراف بدید خواستم ببینم واقعیت داره یا نه ؟! اگر واقعیت داره باید تو این بازه یک ماهه به سربازی بروم یا نه !!!
  ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام بله باید انصراف خود ار اعلام کنید خبر شما یک بازه زمانی مهلت دارید برای شرکت در ازمون اما این را بدانید که فقط یکبار حق انصراف از رشنه خود را دارید

 47. سلام من دانشجوی دانشگاه پیام نور در مقطع لیسانس هستم تا حالا ۴ ترم شده اگه سال آینده کنکور بدم و مثلاً پرستاری قبول بشم از نظر نظام وظیفه برای انصراف و ثبت نام مشکلی پیش نمیاد ؟؟

  1. سلام
   بله با توجه به این نکته که اقایان فقط یکبار حق انصراف از تحصیل دارند

 48. سلام.من دانشجوی کارشناسی پیوسته روزانه ورودی ۹۴ بودم و حدود ۱۰۰ واحد پاس کردم ولی بدلیل ۳ بار مشروطی مدرک معادل کاردانی بهم دادن و بعد رفتم سربازی و حالا اگه کنکور بدم آیا میتونم همون دانشگاه و همون رشته دوره ی کارشناسی بخونم؟یعنی واحد های کاردانی تطبیق بخوره و به دوره ی کارشناسی برگردم؟

  1. سلام وقتتون بخیر مساله تطبیق واحدبستگی به نظر دانشگاه مقصد و شرایط دیگری دارد.

 49. سلام وقتتون بخیر
  من مهرمیشه ترم ۱۳ کارشناسیم و تا برج ۱۱ معافیت دارم میخواستم بدونم بازهم بهم سنوات میدن؟
  و اگر تا اخر همین ترم همه درسامو پاس کنم و فارغ تحصیل بشم باتوجه به اینکه دوره کارشناسیم ۱۳ ترم طول کشیده و از سنوات استفاده کردم چند روز از فارغ تحصیلیم مهلت دارم تا دفترچمو بگیرم که غیبت حساب نشه

  1. سلام وقت بخیر در دوره کارشناسی ۵سال فرصت دارید و یک سال معافیت ارفاغی

 50. لطفا کمکم کنید، عجله دارم
  سلام من دیپلم رشته کامپیوتر سال ۹۹_۹۸ رو دارم. الان میخوام برای کنکور کاردانی سال ۱۴۰۱ ثبت نام کنم کد سوابق تحصیلی میخواد الان نمیتونم کد سوابق تحصیلی رو بگیرم چکار کنم مگه کد سوابق تحصیلی برای رشته های نظری نبود، حتی کنکور سال ۹۹ شرکت کردم، قبول شدم و انصراف دادم الان چیکار کنم سامانه دیگه ای هم هست برای انصرافی ها چون هر دو سایت مینویسه شماره همراه شما مغایرت نداره درصورتی که مدرک دارم که همون شماره رو به مدرسه دادم. کمکم کنید

 51. سلام ببخشید
  من کنکور روزانه ترم بهمن قبول شدم اصلا ثبت نام نکردم
  رفتم دانشگاه آزاد ترم دو هستم ؟آیا الان انصراف بدم میتونم برم دانشگاه
  یعنی دانشگاه روزانه انصراف برای نظام وظیفه محسوب میشه ؟
  معافیت براش نگرفتم

 52. سلام
  من در حال حاظر در مقطع ارشد تحصیل میکنم در دوره کارشناسی از یکبار مهلت انصرافم استفاده کردم و از دانشگاه انصراف دادم و دوباره دانشگاه ثبت نام کردم(مقطع کارشناسی)

  الان که من دانشجو ارشد هستم از یک دانشگاه خارج از کشور پذیرش گرفتم (دکترای مستقیم)
  آیا من میتونم الان از مقطع ارشد انصراف بدم و برای دانشگاه خارج از کشور معافیت تحصیلی بگیرم؟

 53. درود.من ورودی ۹۶ کارشناسی پیام نور هستم.و معافیت تحصیلی من در سی و یکم شهریور ماه سال ۱۴۰۱ تموم می‌شه.با توجه به اینکه من قبل از ورود به پیام نور از یکسال مهلت فراغت از تحصیلم استفاده کردم(یک سال پشت کنکور موندم) و همچنین در این مدت زیر ۱۰ واحد پاس کردم اگه قبل از زمان پایان معافیت تحصیلیم انصراف بدم،یک سال معافیت برای انصراف,به من شامل می‌شه؟
  سپاس بابت حسن پاسخگویتون.

 54. سلام.بنده تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم و در حال حاضر ترم ۴ ارشد هستم.میتونم انصراف بدم و تو کنکور ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم؟و مجدد معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر درصورت قبول کردن نظام وظیفه امکان تحصیل مجدد شما بعد از انصراف تا قبل از اتمام فرجه فراغت از تحصیل امکان پذیر میباشد

 55. سلام
  امسال معافیت تحصیلی بنده تموم میشه و کنکور دادم. میتونم برم دانشگاه پیام نور بعد انصراف بدم تا سال بعد هم بتونم کنکور ارشد بدم دوباره؟

 56. سلام من دانشجوی ترم دو پزشکی هستم میخواستم ببینم اگه از دانشگاه انصراف بدم
  امکانش هست که سال آینده دوباره کنکور بدم و در صورت قبولی تو همین رشته و همین دانشگاه دوباره پزشکی بخونم؟

 57. سلام خسته نباشید
  دانش اموز پایه نهم هستم
  اگر من رشته فنی حرفه ای بردارم میتونم کنکور انسانی بدم و دبیر مطالعات اجتماعی بشم؟
  دانشگاه فرهنگیان این رو قبول میکنه؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای دانشگاه فرهنگیان یک سری شرایط اختصاصی و یک سری شرایط عمومی وجود دارد

 58. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷۹ دانشجوی سال دوم کارشناسی پیام نور هستم
  و از معافیت تحصیلی برای کنکور استفاده میکنم
  ایا میتونم پس از قبولی در کنکور از دانشگاه انصراف برم و بار دیگه کارشناسی بخونم؟

  1. سلام وقتتون بخیر در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 59. با سلام. من دانشجوی ارشد ترم ۸ مهندسی مکانیک هستم و از معافیت تحصیلی استفاده میکنم و تنها بخشی از پایان نامه بنده باقی مانده است. قصد دارم مجددا در کنکور سراسری شرکت کنم و دندانپزشکی بخوانم. به نظر شما انصراف از تحصیل بدهم یا ارشد را تمام کرده و بعد اقدام به شرکت در کنکور تجربی کنم؟ هرکدام چه تبعاتی را متوجه بنده میکند؟

 60. سلام خسته نباشید من سال ۱۴۰۰کنکور دادم و الان دارم (مقطع کارشناسی شبانه) درس میخونم اگر که من همین ترم اول انصراف بدم و بخام که برای کنکور سال بعد دوباره درس بخونم وضعیت نظام وظیفه ی من چه شکلی میشه؟

 61. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر ، در صورت انصراف در ترم ۲ از مقطع پزشکی عمومی (تعهدی) آیا میتون مجدد معافیت تحصیلی گرفت برای مقطع پزشکی روزانه یا حتی پیراپزشکی های روزانه؟با تشکر از توجه شما

 62. سلام
  بنده تصمیم به انصرافاز ارشد در شهریور امسال دارم و می‌خواهم کنکور ار‌شد شرکت کنم
  و رشته اکنون خودمو در دانشگاهی دیگر بخونم آیا از این نظر مشکلی وجود دارد یا خیر

 63. سلام وقت بخیر من کارشناسی پیوسته حسابداری ترم ۶ هستم یه ترم رو حذف ترم کردم و ترم بعدش رو هم مرخصی گرفتم
  و واحد پردیس دانشگاه ازاد درس می خونم(پذیرش بر اساس سوابق)
  خواستم ببینم اگه من انصراف بدم و توی همون رشته در واحد مرکزی دانشگاه ازاد ثبت نام کنم معافیت تحصیلی دوباره داده میشه بهم؟

 64. سلام
  من دانشجوی ارشد ۹۹هستم
  و پایان ترم ۴قصد انصراف دارم و علاقه مندم رشته اکنون خود را در دانشگاه دیگری بخونم آیا این موضوع مشکلی دارد یا خیر

 65. سلام خوبید من دانشجو کارشناسی ترم ۲ هستم میخام انصراف بدم برم کمیسیون پزکشی اگه رای کمسیون پزکشی معاف از رزم بود باز دوباره میتونم برا دانشگاه ثبت نام کنم بعد صادر شدن رای یا ن دیگه این امکان رو ندارم

 66. سلام خسته نباشید من ترم شش حسابداری دانشگاه ازاد هستم و میخوام امسال کنکور هنر بدم.در جایی خوندم که نوشته بود اگر حداکثر دوسوم واحد هارو پاس کرده باشم نمیتونم انصراف و تغییر رشته بدم. میخواستم بدونم این صحت داره یا من مجاز هستم چون در ترم شش قائدتا از دو سوم واحد ها عبور کردم

 67. سلام..من سال ۹۸ کارشناسی پیوسته برق بودم
  ۱۴۰۰ انصراف دادم و کارشناسی حسابداری پیوسته میخونم…اگر ۲ ساله بتونم مدرک معادل کاردانی ام رو بگیرم میتونم انصراف بدم و در کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر ادامه تحصیل بدم؟؟

 68. سلام وقتتون بخیر من متولد ۱۴/۲/۸۱هستم و در۵/۹۹دیپلم گرفتم در کنکور ۹۹ پذیرفته نشدم و در کنکور ۴۰۰قبول شدم و معافیت تحصیلی گرفتم و انتخاب رشته کردم و نیمسال دوم افتادم اما تصمیم به انصراف گرفتم برای نظام وظیفه ترم اول رو مرخصی گرفتم و در ۲۰مرداد ۴۰۱ انصراف میدم می‌خوام بپرسم اگر در کنکور سراسری ۴۰۲ قبول بشم ((میتونم مجدد در همان مقطع تحصیلی که از آن انصراف دادم )) معافیت بگیرم؟یا معافیت باید برای مقطع بالاتر باشد، تشکر از توجه شما

 69. آیا بعد از گذارندن ۸۰ واحد درسی در دوره کارشناسی و انصراف از تحصیل دیگر امکان کنکور مجدد وجود ندارد؟

  آبا امکان دارد با گذارندن ۸۰ واحد درسی در دوره کارشناسی بدون دریافت معادل کاردانی انصراف داد ؟

 70. سلام
  بنده دانشجوی کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد ورودی ۹۸ و ترم ۶ ام هستم.
  قصد دارم سال آینده دو ترم مرخصی بگیرم و برای کنکور ۱۴۰۲ آماده بشم.
  آیا در صورت قبولی در کنکور ۱۴۰۲ مشکلی از بابت نظام وظیفه خواهم داشت ؟

  1. سلام وقتتون بخیر اگر معافیت تحصیلی شما تا اونموقع موجود باشد امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 71. سلام. آیا دانشجوی انصرافی که واجد تمام شرایط متن بالا هست٬ میتونه دقیقا در همون رشته قبلیش مجدد درس بخونه؟

 72. سلام خسته نباشید من یکبار در ترم یک کاردانی پیوسته انصراف دادم و همان روز در دانشگاه جدیدی ثبت نام کردم و آیا الان در کارشناسی ارشد (روزانه نیستم)میتوانم قبل یا بعد از اعلام نتایج انصراف دهم؟

 73. سلام خسته نباشید ببخشید من الان دانشجوی شبانه رشته مهندسی شیلات هستم چون کار میکنم الا تقریبا ۶۰ واحد پاس کردم
  ورودی ۹۷_۹۸ هم بودم میخواستم بدونم الان من میتونم تغییر رشته بدم و برم دانشگاه ازاد ایا نظام وظیفه اجازه میده؟ تا ب حال هم انصراف ندادم

  1. سلام
   در هر مقطع تحصیلی یکبار میتوانید از دانشگاه انصراف بدهید و مجدد مشغول به تحصیل شوید

 74. سلام من دانشجو دانشگاه ازاد بودم انصراف دادم،و الان در یک رشته دیگر در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم،امکانش هست دوباره انصراف بدم،برای رشته دیگر در یکی دیگر از واحد های دانشگاه ازاد.
  با رفتن به کمیسیون یا پلیس+۱۰ و… میتوانم صحبت کنم و به من امکان انصراف مجدد بدن

 75. سلام من سال۹۸ کنکور دادم و کارشناسی بیوسته دانشگاه ازاد قبوا شدم منتهی بعد ۲ ترم انصراف دادم و مجددا کنکور دادم و دانشگاه دولتی قبول شدم و الان ترم۴ هستم وقصد دارم از دانشگاه دولتی انصراف بدم و کارشناسی بدون کنکور دانشگاه ازاد ثبت نام کنم ایا مشکلی برای یربازی خواهم داشت یا نه

  1. سلام. بله شما در طول تحصیلات دانشگاهی صرفا یکبار میتوانید انصراف دهید و مجددا برای همان مقطع معافیت تحصیلی دریافت کنید. در صورت ثبت دوبار انصراف تا گذراندن سربازی و دریافت کارت معافیت مجاز به ادامه تحصیل در هیچ دانشگاهی نیستید.

 76. با درود و احترام؛
  آیا برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد هم چنین امکانی وجود دارد؟ من بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد شدم و الان قصد انصراف و ثبت نام مجدد بدون کنکور در رشته و واحد دیگری دارم. هنوز از واحد فعلی انصراف ندادم و نیاز به راهنمایی دارم.
  پیشاپیش ممنونم!

  1. سلام وقت بخیر
   مجوز معافیت تحصیلی در هر مقطع بعد از انصراف یکبار صادر خواهد شد (حق انصراف یکبار)

 77. سلام من دانشجوی کارشناسی یکی از دانشگاههای دولتی کشور هستم انصراف دادم و رفتم معافی پزشکی سربازی گرفتم . بعد از دوماه مجددا درخواست بازگشت به تحصیل دادم در دانشگاه خودم را دادم که ده واحد درسی باقیمانده را تمام کنم ولی کمیسیون موارد خاص مخالفت میکنه ! آیا راهی به جز شرکت در کنکور برای بازگشت به تحصیل در دانشگاه خودم را دارم . لطفا کمک کنید . سپاسگزارم

 78. سلام من متولد تیر ۸۱ هستم و یک سال پشت کنکور بودم و معافیت تحصیلی دانش اموزی داشتم تا تیر ۱۴۰۱ و سال ۱۴۰۰ دانشگا دولتی قبول شدم روزانه الان ترم ۲ هستم و الان معافیت تحصیلی ۵ ساله تا ۱۴۰۵از دانشگاه دولتی گرفتم ولی برای ترم ۳ میخوام انصراف بدم و ادامه تحصیل بدم توی دانشگاه ازاد آیا دوباره میتونم معافیت تحصیلی بگیرم؟اگر میتونم بگیرم تا چه سالی دوباره معاف میشم؟

 79. سلام من از ارشد انصراف دادم و برگه سبز خرداد ماه گرفتم امکان باطل کردن برگه سبز و بازگشت به تحصیل وجود دارد؟

 80. من اگر برای بار دوم از دانشگاه انصراف بدم طبق قانون نظام وظیفه باید برم سربازی،حالا با توجه به اینکه دوبار انصراف دادم حین خدمت سربازی اگر کنکور قبول شم بهم میتونم ایست خدمتی بگیرم؟

 81. انصراف در ترم ۴کارشناسی ارشد( در شهریور ماه )مشکلی برای ادامه تحصیل و شرکت مجدد در کنکورارشد ندارد؟
  سنوات مجاز تا ترم ۴ حساب می شود یا ترم ۶ در مقطع ارشد

   1. پس واسع انصراف از ارشد تا ترم ۶ فرصت داریم که مشکل سربازی بوجود نیاد و بتوان در کنکور سال بعد شرکت کرد درسته؟

 82. باتوجه به اینکه انصراف در سنوات مجاز تحصیلی یکی از شروط برای شرکت در کنکور مجدد ارشد می باشد
  خواستم بپرسم سنوات مجاز برای ارشد تا ترم ۴ مد نظر هست یا ترم ۶

 83. باسلام من ورودی ۹۸ هستم دوره شبانه در دانشگاه دولتی میخام این ترم که ترم چهار هست انصراف بدم آیا بعد از انصراف میتونم دوباره معافیت بگیرم برا کنکور پیام نور

  1. سلام خدمت شما ،درطول تمام مقاطع تحصیلی فقط یکبار حق انصراف دارید،بعد از انصراف یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشوید و مجدد درخواست معافیت تحصیلی دهید.

 84. با سلام بنده دانشجوی ارشد ورودی ۹۹هستم
  و الان ترم ۴ در نیمسال دوم میخواستم انصراف بدهم تا در کنکور ارشد ۱۴۰۲شرکت کنم
  آیا مشکلی برای شرکت در کنکور ندارم و بهترین زمان برای ثبت درخواست انصراف چه موقع می باشد تا برای سربازی مشکلی نداشته باشم

 85. سلام وقتتون بخیر ، من متولد ۱۴/۲/۸۱هستم و در۵/۹۹دیپلم گرفتم در کنکور ۹۹ پذیرفته نشدم و در کنکور ۴۰۰قبول شدم و انتخاب رشته اشتباه کردم و پزشکی تعهدی نیمسال دوم افتادم اما تصمیم به انصراف گرفتم برای نظام وظیفه ترم اول رو مرخصی گرفتم و در ۲۰ شهریور ۴۰۱ انصراف میدم می‌خوام بپرسم اگر در کنکور سراسری ۴۰۲ قبول بشم میتونم مجدد برای پزشکی یا دندانپزشکی یا داروسازی روزانه معافیت تحصیلی بگیرم؟(لیسانس ندارم مدرکم دیپلمه) چون تاریخ ۲۰ شهریور ۴۰۲ مهلت برای معرفی به نظام وظیفه دارم برای اینکه غیبت نخورم باید در ۱۰ شهریور۴۰۲ فرم سربازی رو پست کنم اگر در حین آموزشی سربازیم رشته مد نظرم رو قبول بشم میتونم ایست خدمت انجام بدم؟

 86. سلام.من پارسال سرباز بودم و دانشگاه قبول شدم و ایست خدمتی گرفتم.امسال از همون دانشگاه انصراف دادم(اولین انصراف،سنوات مجاز)
  میخواستم بدونم اگه من در فرجه یکساله دانشگاه قبول بشم،باتوجه به اینکه قبلا سرباز بودم بازهم معافیت مجدد برای من صادر میشه؟

 87. خسته نباشید من سال ۱۴۰۰ کنکور ارشد شرکت کردم دانشگاه جهاد قبول شدم ولی آذر انصراف دادم که در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم
  خواستم بپرسم اگر به فرض مثال من امسال هم قبول نشدم و خواستم به خدمت برم ایا میتونم در کنکور ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم و در صورت قبولی ایست خدمت بزنم؟

 88. سلام وقتتون بخیر ، من متولد ۱۴/۲/۸۱هستم و در۵/۹۹دیپلم گرفتم در کنکور ۹۹ پذیرفته نشدم و در کنکور ۴۰۰قبول شدم و انتخاب رشته اشتباه کردم پزشکی تعهدی نیمسال دوم افتادم اما تصمیم به انصراف گرفتم برای نظام وظیفه ترم اول رو مرخصی گرفتم و در ۲۰ شهریور ۴۰۱ انصراف میدم می‌خوام بپرسم اگر در کنکور سراسری ۴۰۲ پزشکی یا دندانپزشکی یا داروسازی روزانه قبول بشم میتونم مجدد معافیت تحصیلی بگیرم؟ چون تاریخ ۲۰ شهریور ۴۰۲ مهلت برای معرفی به نظام وظیفه دارم برای اینکه غیبت نخورم باید در ۱۰ شهریور۴۰۲ فرم سربازی رو پست کنم اگر در حین آموزشی سربازیم رشته مد نظرم رو قبول بشم میتونم ایست خدمت انجام بدم؟

  1. سلام خدمت شما،بله اگر درحین خدمت باشید با برگه قبولی دانشگاه از طریق نیروی انسانی پادگان میتوانید درخواست ایست خدمت بدهید.

 89. سلام وقتتون بخیر ، من متولد ۱۴/۲/۸۱هستم و در۵/۹۹دیپلم گرفتم در کنکور ۹۹ پذیرفته نشدم و در کنکور ۴۰۰قبول شدم و انتخاب رشته اشتباه کردم پزشکی تعهدی نیمسال دوم افتادم اما تصمیم به انصراف گرفتم برای نظام وظیفه ترم اول رو مرخصی گرفتم و در ۲۰ شهریور ۴۰۱ انصراف میدم می‌خوام بپرسم اگر در کنکور سراسری ۴۰۲ قبول بشم در پزشکی یا دندانپزشکی داروسازی روزانه میتونم مجدد معافیت تحصیلی بگیرم؟ چون تاریخ ۲۰ شهریور ۴۰۲ مهلت برای معرفی به نظام وظیفه دارم برای اینکه غیبت نخورم باید در ۱۰ شهریور۴۰۲ فرم سربازی رو پست کنم اگر در حین آموزشی سربازیم رشته مد نظرم رو قبول بشم میتونم ایست خدمت انجام بدم؟

  1. سلام خدمت شما،بله اگر درحین خدمت باشید با برگه قبولی دانشگاه از طریق نیروی انسانی پادگان میتوانید درخواست ایست خدمت بدهید.

 90. سلام وقت بخیر من دانشجوی ترمه ۴ دانشگاه آزاد کارشناسی پیوسته هستم می خوام برم سربازی آیا بعد از سربازی میتونم از ترمه ۴ ادامه تحصیل بدم یا باید از اول برم دانشگاه خواهش می کنم جوابمو بدید ممنون میشم

  1. سلام میتوانید بعد از انصراف از دانشگاه همراه با برگه انصراف قطعی، اقدام به پست دفترچه کنید.برای ادامه تحصیل بعد از اتمام سربازی مجدد ثبت نام کنید و ادامه تحصیل دهید.

 91. سلام من دانشجوی ترم ۴ کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد هستم الان میخوام برم سربازی ایا بعد سربازی میتونم از همین مقطع دانشگامو ادامه بدم؟

  1. سلام میتوانید بعد از انصراف از دانشگاه همراه با برگه انصراف قطعی، اقدام به پست دفترچه کنید.برای ادامه تحصیل بعد از اتمام سربازی مجدد ثبت نام کنید و ادامه تحصیل دهید.

 92. سلام وقت بخیر، رشته تجربی هستم بنده در سال ۹۸ فارغ التحصیل شدم و در کنکور ۹۸ انتخاب رشته نکردم کنکور ۹۹ دانشگاه آزاد قبول شدم ولی انصراف دادم کنکور۱۴۰۰ دانشگاه روزانه قبول شدم میخواستم بدونم اگه دوباره انصراف بدم میتونم کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم

 93. سلام من دانشجوی کارشناسی شبانه ترم ۷ رو تموم کردن و تازه ترم ۸ رو انتخاب واحد کردم و تا الان ۵۱ واحد پاس کردم.
  میخواستم بدونم ایا میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟
  (دانشگاه واحد مشمولین میگن نمیتونی بعد از ترم چهارم) ولی من هنوز توی سنوات مجاز هستم و تا حالا انصراف ندادم و تعداد واحد هام به مدرک فوق دیپلم نمیرسه مرسی

  1. سلام اگر در سنوات مجاز باشید میتوانید از دانشگاه انصراف داده و بعداز کنکور و قبولی با مراجعه به پلیس+۱۰ درخواست معافیت تحصیلی دهید.

 94. با سلام
  بنده دوترم در مقطع لیسانس پیام نور درس خواندم و انصراف دادم و بلافاصله در دانشگاه دیگری دوباره در مقطع لیسانس ادامه دادم و الان ترم اخر هستم. میتوانم قبل از رفتن به خدمت بعد از فارغ التحصیلی دوباره در رشته دیگری در مقطع لیسانس ادامه تحصیل بدهم؟

 95. سلام.بنده دانشجوی کارشناسی پیوسته پیام نور هستم و تا ۱۴۰۳/۶/۳۱ معافیت تحصیلی ۵ ساله دارم.واسه اینکه بتونم کنکور بدم تا روزانه قبول بشم،مهر۹۸ پیام نور ثبت نام کردم و تا الان واحد پاس نکردم.
  _میخوام بدونم زمان انصراف اهمیت داره تا بتونی واسه دانشگاه جدید دوباره معافیت بگیری؟منظورم اینه میتونم ترم ۸یا۹
  انصراف بدم یا نه؟تودفترچه کنکور زده:دانشجو انصرافی در سنوات اولیه تحصیلی!منظور از سنوات اولیه و سقف سنوات چیست؟
  خواهشا کامل جواب بدید.
  ممنون

  1. سلام اگر تا الان دانشگاه اخراج شمارا ثبت نکرده باشد ، میتوانید در سنوات مجاز یعنی قبل از ترم ۱۰ انصراف دهید و مججد با برگه قبولی معافیت تحصیلی بگیرید،اگر اخراج شما قطعی شده باشد دیگر امکان ادامه تحصیل ندارید.

 96. سلام من سال ۹۸ رفتم دانشگاه و ترم ۳ در تاریخ ۹۹/۰۹/۰۳ انصراف دادم و قبل از اینکه وارد غیبت بشم درخواست اعزام دادم و چون برادرم سرباز بودند درخواست تمدید تاریخ اعزام دادم و تاریخ اعزامم شد ۱۴۰۲/۰۴/۱. میتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم یعنی بعد از قبولی برام معافیت تحصیلی صادر میشه با توجه به این قانون ک میگه از انصراف از دانشگاه قبل تا دانشگاه جدید نباید یکسال بگذره . البته غیبت ندارم و تاریخ اعزامم رو قانونی تمدید کردم .با تشکر.

  1. سلام. بله با توجه به این امر که شما دارای معافیت موقت هستید میتوانید مجددا معافیت تحصیلی دریافت کنید.ذکر قید یکسال پس از انصراف برای محاسبه شروع غیبت است اما شما غیبت سربازی ندارید.

 97. سلام ببخشید من یک بارازدانشگاه پیام نورانصراف دادم والان دانشگاه آزادتحصیل میکنم ومیخواهم برای کنکور ۱۴۰۱بخونم میخاستم بپرسم اگه دانشگاه فرهنگیان قبول بشم میتوان معافیت تحصیلی مجددبگیرم

  1. سلام. خیر شما در طول تحصیلات دانشگاهی صرفا یکبار میتوانید از انصراف و دریافت مجدد معافیت تحصیلی استفاده کنید

 98. سلام، ایا فارغ التحصیلان کارشناسی روزانه می تونن همزمان در کنکور سراسری و کنکور ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنن، و در صورت قبولی نهایی در هر دو یکی را برای ادامه تحصیل برگزینن؟

 99. سلام. وقت بخیر.
  بنده کارشناسی رو گرفتم و دانشجوی کارشناسی ارشد ناپیوسته بودم و ۲۲ آذر ۱۴۰۰ انصراف دادم . الان کنکور تجربی ۱۴۰۱ شرکت کنم و قبول بشم بهم معافیت تحصیلی میدن برای دکترای پیوسته؟
  ممنون

  1. سلام. خیر شما پس از دریافت مدرک کارشناسی مجاز به دریافت مجدد معافیت تحصیلی برای کارشناسی یا دکترای پیوسته نیستید.

 100. سلام من دانشجوی روزانه ورودی ۹۸ بودم ترم سه انصراف دادم و کنکور۱۴۰۰شرکت کردم و یک رشته روزانه و یک رشته آزاد قبول شدم رشته ی روزانه ای که امسال قبول شدم رو رفتم ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم و برای دانشگاه آزاد رو هیچ اقدامی انجام ندادم *ایا اینکه قبلا یکبار از روزانه انصراف دادم و حالا هم ازاد قبول شدم اما ثبت نام کردم شامل قانون دوبار انصراف میشه ؟ و من باید برم خدمت ؟

  1. سلام. بله شما در طول تحصیل مجاز هستید صرفا یکبار از دانشگاه انصراف دهید و مجدد برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنید در صورت انصراف مجدد حداکثر یکسال پس از ثبت انصراف باید برای اعزام به خدمت اقدام کنید .

 101. سلام،من ورودی ۹۸ دانشگاه آزاد هستم،من می تونم از رشته ام انصراف بدم و کاردانی به رشته دیگه برم؟

 102. سلام،من ورودی ۹۸ دانشگاه آزاد هستم،من می تونم از رشته ام انصراف بدم و کاردانی به رشته دیگه برم؟

 103. با سلام دانشجوی حقوق بابلسر هستم آزاد انصراف دادم اومدم اینجا الان دوباره میخام برگردم آزاد

 104. سلام
  من یکبار در رشته دامپزشکی آزاد انصراف دادم و یکبار دیگه از رشته دامپزشکی دولتی انصراف دادم و بلافاصله معافیت موقت پزشکی ۶ ماهه گرفتم می خواستم ببینم می توانم کنکور بدم و در صورت قبولی در کنکور و بعد از اتمام معافیت ۶ ماهه در رشته قبولی ادامه تحصیل بدهم؟(غیبت سربازی ندارم)

 105. من یکبار در رشته دامپزشکی آزاد انصراف دادم و یکبار دیگه از رشته دامپزشکی دولتی انصراف دادم و بلافاصله معافیت موقت پزشکی ۶ ماهه گرفتم می خواستم ببینم می توانم کنکور بدم و در صورت قبولی در کنکور و بعد از اتمام معافیت ۶ ماهه در رشته قبولی ادامه تحصیل بدهم؟

 106. سلام وقتتون به‌خیر. ببخشید من ورودی سال ۹۶ بودم مقطع لیسانس و شهریور امسال (۱۴۰۰) فارغ التحصیل شدم میخاستم برای کنکور ارشد بخونم ک نتونستم بخاطر یه سر مشکلاتم، الان چون میدونم فرصت یکسالم شهریور ۱۴۰۱ تموم میشع، میخاستم ببینم تا قبل از این تاریخ میتونم برم پیام نور در مقطع ارشد ثبت نام کنم و یکی دو ترم ک گذشت انصراف بدم؟ چون هدفم سال بعد واسه ارشد هست و نیاز به یکسال معافیت تحصیلی دارم..تو اون فرجه یکساله واسه کنکور میخونم و کنکور میدم و نتایج ک اومد انتخاب رشته میکنم و میرم دانشگاهی ک میخوام..
  از نظر سربازی ک مشکلی نداره درسته؟ تا حالا انصرافی هم نداشته‌ام.. ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام. بله اگر تا کنون انصراف از تحصیل نداشته آید میتوانید در مقطع کارشناسی ارشد انصراف داده و مجددا معافیت تحصیلی دریافت کنید.

 107. سلام
  من در فرجه یکساله بعد از انصراف هستم (دفعه دومه که انصراف میدم و حق گرفتن معافیت تحصیلی دیگه ندارم). آیا میتونم در این فرجه یکساله با دریافت برگ اعزام و گذاشتن وثیقه سفر سیاحتی داشته باشم؟

 108. سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید ، من متولد ۱۴/۲/۸۱هستم و در۵/۹۹دیپلم گرفتم در کنکور ۹۹ پذیرفته نشدم و در کنکور ۴۰۰قبول شدم و انتخاب رشته کردم نیمسال دوم افتادم اما تصمیم به انصراف گرفتم برای نظام وظیفه ترم اول رو مرخصی گرفتم و در ۲۰ شهریور ۴۰۱ انصراف میدم می‌خوام بپرسم اگر در کنکور سراسری ۴۰۲ قبول بشم میتونم مجدد معافیت تحصیلی بگیرم؟ چون تاریخ ۲۰ شهریور ۴۰۲ مهلت برای معرفی به نظام وظیفه دارم برای اینکه غیبت نخورم باید در ۱۰ شهریور۴۰۲ فرم سربازی رو پست کنم اگر در حین آموزشی سربازیم رشته مد نظرم رو قبول بشم میتونم ایست خدمت انجام بدم؟

 109. سلام وقتتون بخیر ، من متولد ۱۴/۲/۸۱هستم و در۵/۹۹دیپلم گرفتم در کنکور ۹۹ پذیرفته نشدم و در کنکور ۴۰۰قبول شدم و انتخاب رشته کردم نیمسال دوم افتادم اما تصمیم به انصراف گرفتم برای نظام وظیفه ترم اول رو مرخصی گرفتم و در ۲۰ شهریور ۴۰۱ انصراف میدم می‌خوام بپرسم اگر در کنکور سراسری ۴۰۲ قبول بشم میتونم مجدد معافیت تحصیلی بگیرم؟ چون تاریخ ۲۰ شهریور ۴۰۲ مهلت برای معرفی به نظام وظیفه دارم برای اینکه غیبت نخورم باید در ۱۰ شهریور۴۰۲ فرم سربازی رو پست کنم اگر در حین آموزشی سربازیم رشته مد نظرم رو قبول بشم میتونم ایست خدمت انجام بدم؟

 110. سلام کسی که انصراف میده ایا این امکان هست که اگر
  مجددا در همون دانشگاه پذیرفته شد واحد هایی که گذرونده بوده و مشترک هستند رو میشه تطبیق داد؟

 111. سلام من دانشگاه روزانه ملی ورودی بهمن قبول شدم وثبت نام اولیه خودم کردم والان می خواهم دوباره کنکور بدهم میشه راهنمای مکنید

   1. با سلام. این قانون از سال ۹۹ لغو شده. برای اطمینان بیشتر، به دفترچه ثبتنام کنکور همان سال مراجعه کنید و مطالب مربوط به دانشجویان انصرافی (روزانه یا غیرروزانه) ا مطالعه فرمایید. موفق باشید.

 112. باسلام
  من سال گذشته رشته برق دانشگاه قم روزانه قبول شدم و ترم دو انصراف دادم، آیا با شرکت مجدد درکنکور وکسب رتبه موردنیاز برای قبولی در رشته برق دوره روزانه دانشگاه قم مجاز به انتخاب این کد رشته برای بار دوم هستم یا به لحاظ قوانین وزارت علوم یا سازمان سنجش مشکلی ایجاد میشود. چون گفته میشه اگر از یه کد رشته شهر انصراف بدهیم
  برای بار دوم نمیتوان در آن کد رشته شهر قبلی پذیرفته شد. با تشکر

 113. سلام ببخشید من دانشجوی انصرافی هستم اگه توی مهلت یک ساله انصراف دانشگاه ثبت نام کنم وضعیت نظام وظیفه ی من چیست معاف از تحصیل یا مشمول؟

  1. سلام. در صورتی که برای اولین بار و در سنوات مجاز انصراف داده باشید میتوانید در یک سال زمان فراقت پس از انصراف مجددا در دانشگاه پذیرش گرفته و برای دریافت مجدد معافیت تحصیلی به دفاتر پلیس +۱۰مرتجعه کنید.

   1. سلام. من یکبار لیسانس فارغالتحصیل شدم و در ارشد ۲۲ آذر انصراف دادم. اگه کنکور سراسری تجربی شرکت کنم و دکترای پیوسته قبول شم معافیت تحصیلی میدن؟

   2. سلام سنوات مجاز ک میگید چیه!؟!؟!؟ من ترم اخر کاردانی هستم و انصرراف دادم تو آموزشیار نوشتا سنوات مجاز شما صفر

    بعد انصراف صفر مینویسه؟

    تو ثبت نام دانشگاه جدیا به مشکل میخورم؟

 114. سلام من قبلا انصراف دادم و الان دانشگاه آزاد قبول شدم و ثبت نام غیر حضوریه و مدرک نظام وظیفه میخواد باید چیکار کنم فقط ۵۰روز از ۱سالم باقی مونده

  1. سلام . برای ثبت نام به دفتر پلیس +۱۰مراجعه کنید و برگه معافیت تحصیلی دریافت کنید.

 115. سلام من ۱۴۰۲’۰۴’۱۲ معافیت تحصیلیم تموم میشه ولی هنوز نتونستم دانشگاه ثبت نام کنم در مهر ماه میخوام پیام نور ثبت نام کنم معافیت تحصیلیم باطل میشه یا میتونم تمدید کنم؟و ایا اینکه اضافه خدمت بخورم ولی دانشجو باشم میتونم پاسپورت دانشجویی بگیرم ؟ ممنون

  1. سلام ابتدا از نطام وظیفه استعلام بگیرید که غیبت دارید یا نه، برای ثبت نام در دانشگاه جدید باید معافیت تحصیلی مجدد بگیرید.

   1. سلام من دانشجوی انصرافی هستم من در دانشگاه دیگر قبول شدم میخوام معافیت تحصیلی بگیرم برای من مقطع لیسانس رو نمیاره چرا؟

 116. سلام من تا ترم ۸ صد واحد دانشگاه دولتی پاس کردم ولی بخاطر شرایطی مجبور به انصراف شدم و به خدمت رفتم.
  آیا امکانش هست بعد از پایان خدمت من دوباره کنکور بدهم و باقی واحدهایم را پاس کن؟
  ممنونم.

 117. سلام و خسته نباشید. ورودی ۹۴ رشته عمران هستم. سنوات ارفاقی اول گرفته بودم که تا بهمن ۱۴۰۰ معافیت تحصیلیم تمدید شد اما سنوات دومی رو نگرفتم به دلیل مشغله و این که ترم اول سنوات رو هم انتخاب واحد نکردم و یکی دو سالی هست انتخاب واحدی نداشتم. می خواستم بدونم آیا میشه تو این یکی دو ماه انصراف داد و دوباره همین مقطعو بخونم؟ آیا میشه یک سال بعد این کار وقت اضافه گرفت؟ ممنون

  1. در صورت تمام شدن ۶ سال تحصیلی بعنوان دانشجو اخراجی به نظام وظیفه معرفی میشید

 118. سلام خسته نباشید
  هم اکنون دانشجوی ترم ۳ دانشگاه روزانه هستم
  مهر ۱۴۰۱ میخواهم از دانشگاه انصراف بدهم ، ایا میتوانم در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم ؟

 119. سلام وقت بخیر وخسته نباشید
  من‌ ارشد ترم یک غیرانتفاعی هستم اگر قبل از پایان ترم یک انصراف بدم بازم از فرصت یکساله بعداز انصراف برای معرفی به نظام وظیفه بهره مند میشم؟
  ممنون

  1. سلام معمولا اجازه نمیدن در وسط ترم یک انصراف داده شود اما بله بعد انصراف یک سال وقت رو دارید

 120. سلام وقت به خیر
  من الان ترم یک ارشد غیرانتفاعی هستم اگه قبل تموم کردن ترم یک انصراف بدم بازم فرصت یکساله بعداز انصراف رو دارم برای معرفی به نظام وظیفه یا شرکت مجدد در کنکور ارشد؟

  1. سلام معمولا اجازه نمیدن در وسط ترم یک انصراف داده شود اما بله بعد انصراف یک سال وقت رو دارید

 121. سلام، خوااهش میکنم به سوال من پاسخ بدین
  من دانشجوی ورودی ۹۸ دانشگاه آزاد هستم و پنج ترم در این دانشگاه تحصیل کردم(سه ترم مرخصی و دو ترم عادی).. میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ وارد دانشگاه دولتی بشم؛ آیا مانع سنوات تحصیلی جلوی پای من هست؟ یا دانشگاه جدید برای من معافیت تحصیلی “چهارساله” جدید صادر میکنه؟
  آیا سنوات من و فرصت تحصیلم از ابتدا شروع میشه یا اون پنج ترمی که گذروندم هم محاسبه میشه و وسطِ تحصیل در دانشگاه جدید سنواتم تموم میشه و مشمول میشم؟(سابقه انصراف نداشتم و اولین انصرافم میشه)
  خیلی خیلی ممنون از پاسخگوییتون

 122. با سلام
  بنده دانشجوی ورودی سال ۸۹ مهندسی برق قدرت بودم ،۳۰ واحد درسی مانده به اتمام کارشناسی ،از دانشگاه رفتم،خواستم ببینم امکان داره من دوباره برگردم و ادامه بدم رشته قبلیم رو؟

  1. اگر انصراف دهید تا دو ماه قبل از ثبت نهایی امکان بازگشت هست ولی بعد از ثبت شدن و بیشتر از دو ماه خیر

  2. سلام من دانشجوی انصرافی هستم من در دانشگاه دیگر قبول شدم میخوام معافیت تحصیلی بگیرم برای من مقطع لیسانس رو نمیاره چرا؟

 123. سلام من رشته ام معماری ترم ۴ام ۱۰ پونزده تا افتاده دارم کم انتخاب واحدکردم یه ترم نرفتم برای فارغ تحصیل شدن میتونم ادامه تحصیل بدم البته علمی کاربردیه

  1. سلام درصورتی که اخراج شما از دانشگاه ثبت نشده باشد امکان ادامه تحصیل دارید، باید از دانشکده پرس و جو کنید.

 124. سلام من رشته ام معماری ترم ۴ام ۱۰ پونزده تا افتاده دارم کم انتخاب واحد یه ترم نرفتم برای فارغ تحصیل شدن میتونم ادامه تحصیل بدم البته علمی کاربردیه

  1. سلام درصورتی که اخراج شما از دانشگاه ثبت نشده باشد امکان ادامه تحصیل دارید، باید از دانشکده پرس و جو کنید.

  1. سلام طبق قوانین آموزشی اگر سه ترم انتخاب واحد انجام نشود باید اخراج ثبت شود، با مراجعه به دانشگاه اگر هنوز در سیستم اخراج ثبت نشده ،درخواست انتخاب واحد این ترم را فعال کرده و ادامه تحصیل دهید.

 125. سلام و خسته نباشید مرسی بابت پاسخ هاتون
  من ترم ۷ پیام نور بودم و۲۵ آذر ۱۴۰۰ انصراف دادم خواستم بدونم اگه کنکور بدم و قبول شم منع نظام وظیفه دارم یا خیر؟ یعنی مجدد بهم معافیت تحصیلی تعلق میگیره؟

 126. سلام و خسته نباشید.
  من ورودی سال ۹۵ دانشگاه دولتی یزد هستم. سال ۹۸ انصراف دادم و بلافاصله در دانشگاه ازاد ثبت نام کردم. سال بعد (۱۴۰۱) هم در ترم مهر ماه درسم در مقطع کارشناسی تموم میشه. میهواستم بدونم بعد از پایان درسم بلافاصله باید برم سربازی؟ با فرصت دادن کنکور ۱۴۰۲ که ۴-۵ ماه بعد گرفتن مدرکم هست بهم داده میشه؟
  با تشکر بابت راهنماییتون.

  1. سلام وقت بخیر بعد از فارغ التحصیلی به مدت یک سال وقت دارید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید

 127. سلام وقت بخیر من ترم ۵ روزانه هستم و دو ترم مشروط و یک ترم هم مرخصی داشتم اگر این ترم هم مشروط شم و اخراجم کنن (ینی اصلن برای انصراف اقدام نکنم) میتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ ینی اگر بجای انصراف ، اخراجی ثبت بشه مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام. در هر صورت انصراف یا اخراج شما یکسال زمان دارید تا برای نظام وظیفه اقدام کنید با در دانشگاه درچیگری پذیرفته شوید.

 128. سلام وقت بخیر…من سال ۹۹ فارغ‌التحصیل شدم همون سال (۹۹) کنکور تجربی شرکت کردم و دانشگاه دولتی(شبانه) قبول شدم و برای معافیت تحصیلی اقدام کردم و تا ۱۴۰۴/۰۶/۳۱ معافیت گرفتم، امسال هم(۱۴۰۰) دوباره در کنکور شرکت کردم و همون دانشگاه و همون رشته ولی روزانه قبول شدم و از قبلی (شبانه) انصراف قطعی دادم و تو دانشگاه قبلی ثبت نام کردم، میخواستم بدونم آیا میتونم کنکور۱۴۰۲ رو برای رشته جدید و دانشگاه جدید کنکور ثبت نام کنم یا نه؟معافیت تحصیلی با توجه به اینکه یکبار از شبانه انصراف دادم بهم تعلق میگیره؟باتوجه به اینکه انصرافم رو در شبانه بعد از قبولی در روزانه دادم ،،ممنون از پاسخ گوییتون،،

 129. سلام وقتتون بخیر
  من ورودی ۹۸ دانشگاه دولتی روزانه رشته مهندسی برق هستم. الان ترم پنجم و قصد دارم بعد از اتمام این ترم از دانشگاه انصراف بدم و برای کنکور ۱۴۰۱ بخوانم تا همین رشته را در دانشگاه دولتی دیگری ادامه دهم.
  این کار امکان پذیر است؟
  آیا مشمول جریمه میشوم؟

 130. سلام بعد از دو ترم از غیرانتفائی انصراف دادم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم ، واحدای گذرونده شده رو تطبیق دادم ، الان میخوام به شهر دیگه ای برم و دانشگاه آزاد اونجا درس بخونم همون رشته رو، از دانشگاه فعلی میتونم انصراف بدم ؟ واحدایی که در هر دو دانشگاه قبلی خوندم تطبیق میخوره؟ ، دخترم و نظام وظیفه ندارم

  1. سلام. تطبیق واحد یکبار برای دانشگاه آزاد انجام شده ، با توجه به اینکه میخواهید در همان رشته تحصیل داشته باشید میتوانید انتقالی برای ادامه تحصیل در شهر دیگر انتقالی بگیرید.

 131. سلام.من مهندسی صنایع روزانه اراک درس میخوندم بعدازسه ترم انصراف دادم سال ۹۵.الان میتونم برگردم به تحصیل؟دخترم

  1. سلام. برای بازگشت به تحصیل نباید بیشتر از ۵ سال از انصراف گذشته باشد در اینصورت میتوانید درخواست خود را در آموزش دانشگاه ثبت کنید ، ثبت درخواست دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه منوط به نظر کمسیون های آموزشی دانشگاه است.

 132. سلام . مهلت یکساله انصراف از تحصیل از تاریخ انصراف شروع میشود یا از تاریخ امتحانات آخرین ترم شروع میشود ؟
  برای مثال کسی که شهریور ماه امسال انصراف داده، تا شهریور سال بعد مهلت دارد یا تا تیر ماه سال بعد؟؟

 133. با عرض سلام و خسته نباشید
  من ورودی ۹۷ کارشناسی دولتی هستم و الان در ترم ۷ به سر میبرم. یک ترم هم مرخصی تحصیلی گرفته بودم. کلا تا آخر این ترم ۸۱ واحد رو پاس خواهم کرد. معدل هم بالای ۱۲ هست. میخواستم بدونم اگر انصراف بدم و مدرک معادل فوق دیپلم بگیرم، مهلت یکساله به من هم داده میشود و میتوانم در این یکسال به خارج کشور سفر کنم؟

  1. بله مهلت ۱ ساله داده میشود.برای سفر به خارج از کشور با توجه به زیارتی یا سیاحتی بودن باید ودیعه بگذارید.

 134. سلام وقت بخیر؛
  توی دفترچه انتخاب رشته زده شرط انصراف از تحصیل،مربوط به دانشجویان دوره های دیگر(غیرروزانه) نیست….
  با این حال کسانی که از دانشگاه آزاد علمی_کاربردی مقطع کاردانی بدون کنکور و سوابق هم انصراف دهند از. انصراف خود استفاده کردند؟
  مگر شرط انصراف فقط مختص دانشگاه های سراسری روزانه نیست طبق دفترچه؟
  ممنون میشم پاسخ بدهید.

  1. منظور این میباشد که اگر قبل از کنکور دانشجویای دانشگاه های روزانه هستید باید تا زمان اعلام شده انصراف بدهید .و با شرایط انصراف نظام وظیفه فرق دارد .از نظر نظام وظیفه در هردانشگاهی انصراف دهید از حق انصراف استفاده کرده اید

 135. سلام
  من سال ۹۸ بعد از قبول نشدن در اولین کنکورم در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم . تا مهر ماه امسال از ۴ ترم ، ۲ ترم نرفتم و ۲ ترم مرخصی تحصیلی گرفتم ،البته شهریه های هر ۴ ترم را به طور کامل درموعد خودشون پرداخت کردم . خواستم ببینم میشه برای امسال هم که میشه سال سوم در دانشگاه پیام نور فقط شهریه هارو بدم و اصلا سرکلاس نرم؟ واگر اخراج بشم یا انصراف بدم تا چه مدتی میتونم مهلت برای رفتن به دانشگاه جدید داشته باشم؟

 136. سلام. بنده ورودی ۹۸ دانشگاه روزانه بودم و بعد ۳ ترم خوندن انصراف دادم کنکور ۱۴۰۰ دادم و قبول نشدم. الان دارم اعزام میشم به خدمت سربازی(معافیت یکسالم تموم نشده و اضافه ندارم)
  خواستم ببینم اگه توی خدمت سربازی کنکور ۴۰۱ رو بدم و قبول بشم دانشگاه آیا ایست خدمتی بهم میدن و میتونم برم دانشگاهی که قبول شدم ثبت نام کنم و معافیت برام صادر بشه ؟

  1. بله بعد از اعلام نتایج کنکور با در دست داشتن برگه قبولی به پلیس +۱۰مراجعه کنید و درخواست ایست خدمت بدید.

 137. سلام ببخشید دو بار انصراف داشتم و معافیت پزشکی دارم تا ۲۰ بهمن، میتونم مجدد تو دانشگاه دیگر و رشته دیگه برای ثبت نام اقدام کنم؟

  1. خیر به دلیل اینکه ۲ بار انصراف دادید دیگر امکان ثبت نام در دانشگاه ندارید تا زمانی که وضعیت خدمت شما مشخص شود.

 138. سلام خسته نباشید من ۹۹ در دانشگاه ازاد یه رشته نوشتم برای کنکور ۱۴۰۰ انصراف دادم و در رشته پرستاری ازاد ثبت نام کردم میخواستم ببینم برای کنکور ۱۴۰۱ اگه بعد قبولی انصراف بدم میتونم تو رشته پزشکی تحصیل کنم

 139. سلام و وقت بخیر.
  من در مقطع کارشناسی ارشد در ابتدای ترم انصراف دادم و در همین مقطع در دانشگاه دیگه ای ادامه تحصیل دادم. اگر بخواهم پس از فارغ التحصیلی در مقطع دکترا ثبت نام کنم، پس از انصراف آیا امکان صدور معافیت تحصیلی برای تحصیل مجدد در دکترا نیست؟

 140. سلام من یه بار از دانشگاه انصراف دادم اگه بخوام دوباره انصراف بدم و معافیت کفالت موقت داشته باشم میتونم دوباره کنکور شرکت کنم و برم دانشگاه دیگه ؟

 141. سلام ببخشید بنده یکبار در مقطع لیسانس انصراف دادم و هم اکنون دانشجوی لیسانس در رشته دیگر هستم ایا ممکن هست جهت تحصیل پزشکی در ایران یا خارج مجدد انصراف دهم و در رشته پزشکی تحصیل کنم؟؟

  1. سلام خیر طبق قوانین نظام وظیفه در تمام مقاطع تحصیلی فقط یکبار حق انصراف و تحصیل مجدد دارید.

 142. باسلام
  من دانشجوی ترم یک فرهنگیان هستم اگرانصراف بدم میتونم کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم وبرای معافیت بایدچکارکنم
  باتوجه به اینکه رتبه دورقمی آوردم ودرانتخاب رشته دچاراشتباه شدم راه حل دیگه ای وجودنداره ؟
  زمان اعتراض به نتایج هم بدلیل مشکلات مریض بودم وپس ازپایان مهلت اعتراض به سازمان سنجش مطرح کردم وجواب درستی نگرفتم ممنون ازپاسخگویی

  1. سلام خدمت شما، طبق دقترچه کنکور مانعی برای کنکور مجدد ندارید ، بعد از انصراف نیز یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشده و ادامه تحصیل دهید و معافیت تحصیلی بگیرید.

 143. سلام آقا من سال ۹۷ دانشگاه پیام‌نور ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی گرفتم امسال قبول شدم دانشگاه ملی از پیام نور انصراف دادم ولی برا معافیت تحصیلی جدید درخواست دادم میگ بیش از یکبار انصراف داده اید درصورتی ک من فقط یک بار انصراف داده ام اونم از پیام نور الانم کارشناسی قبول شدم ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام با مدارک تحصیلی و برگه انصراف از پیام نور مجددا مراجعه کنید و درخواست معافیت تحصیلی دهید.

 144. سلام. ببخشید یعنی من که ترم اوللیسانسم اگر انصراف بدم و تو کنکور رشته لیسانسی قبول بشم نمیتونم برم دانشگاه و باید برم سربازی؟‌بعد سربازی میتونم برم لیسانس؟باید حتما فوق لیسانس یا دکترا قبول بشم که بتونم برم دانشگاه؟

  1. سلام درتمام طول تحصیل فقط یکبار اجازه انصراف از دانشگاه و تحصیل مجدد دارید،اگر یکبار انصراف دهید دوباره میتوانید در مقطع لیسانس وارد دانشگاه شده و معافیت تحصیلی بگیرید.

 145. سلام بنده امسال ورودی مهر ارشد غیر انتفاعی هستم . قصدم اینه برای کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم.من فقط از دانشگاه معافیت تحصیلی گرفتم و انتخاب واحدی انجام ندادم و صرفا ثبت نام اولیه کردم.میتونم مثلا آذر ماه از دانشگاه انصراف بدم و از مهلت یک ساله بعد از انصراف استفاده کنم و برای کنکور ارشد ۱۴۰۱ بخونم؟تا حالا هم انصراف ندادم.بخاطر اینکه صرفا معافیت تحصیلی گرفتم و انتخاب واحدی انجام ندادم مشکلی بابت نظام وظیفه ندارم ؟ یعنی اگر کنکور بدم و قبول بشم بازم معافیت تحصیلی تعلق میگیره؟ممنون از شما

  1. سلام بله میتوانید بعداز انصراف از یک سال مهلت استفاده کنید ولی در مقاطع دیگر امکان انصراف ندارید.

 146. سلام ببخشید کسی که در مقطع کارشناسی انصراف بدهد(قبل از فارغ التحصیلی) و از مهلت یکساله استفاده کند ، آیا باز میتواند در رشته دیگر ک مقطع کارشناسی باشد تحصیل کند؟

  1. سلام بله میتوانید ،فقط باید توجه داشته باشید که مهلت انصراف در طول تمام تحصیل فقط یوبار است و دیگر نمیتوانید انصراف دهید.

 147. سلام وقت بخیر
  من سال ۹۷ مدرک پیش دانشگاهی گرفتم بعد ۱سال پشت کنکور موندم بعد در نیومدم مجبور شدم و سال ۹۸توی دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و من دو ترم مرخصی گرفتم بعد ک سال ۹۹ از کنکور در اومدم از پیام نور انصراف دادم رفتم رشته ای که قبول شدم ثبت نام کردم الان من سه ترم خوندم و میخوام بدونم که میتونم کنکور بدم و اگه قبول شدم میتونم از این رشته انصراف بدم و برم رشته جدیدی ک قبول شدمو بخونم یا باید برم سربازی ؟؟؟؟؟

  1. سلام ، درتمام مقاطع تحصیلی فقط یکبار امکان انصراف از دانشگاه و ثبت نام مجدد وجود دارد . اگر برای بار دوم انصراف دهید معافیت تحصیلی تعلق نمیکیرد و باید دفترچه پست کنید.

 148. با سلام دانشجو ترم ۶ مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد هستم می خواستم بدونم اگه دو ترم دیگه فارغ التحصیل و همزمان در کنکور سراسری شرکت کنم و در رشته دیگری در مقطع کارشناسی قبول شوم با توجه به فارغ‌التحصیلی و تکراری بودن مقطع مجاز به ثبت نام در دانشگاه و تمدید معافیت تحصیلی خواهم بود؟

  1. سلام خیر ، نظام وظیفه برای هر مقطع فقط یکبار معافیت تحصیلی صادر میکند ولی میتوانید در کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهید.

 149. سلام
  من دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و دو ترم مرخصی گرفتم
  امسال پرستاری آزاد قبول شدم و از پیام نور انصراف دادم و پرستاری آزاد ثبت نام کردم
  ایا اگر امثال دوباره کنکور بدم و پرستاری دولتی یا آزاد یه دانشگاه دیگه قبول بشم میتونم اونجا ثبت نام کنم؟؟؟

  1. سلام. بهتر است ابتدا هدف خود را مشخص کنید و با اطمینان خاطر کامل جهت رسیدن به هدف حرکت کنید .ااگر منظور شما از امکان انصراف مجدد منع نظام وظیفه است باید متوجه باشید که تمام مشمولین نظام وظیفه تنها یک بار می‌توانند از رشته تحصیلی خود انصراف دهند .

 150. سلام خسته نباشید
  من اقا هستم،فارغ التحصیل۹۹؛ در کنکور ۱۳۹۹ شرکت کردم و در انتخاب رشته قبول نشدم. در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم و اتاق عمل روزانه قبول شدم. حالا میخوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم از طرفی هم میخوام مشکل سربازی نداشته باشم لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم

  1. سلام. برای شرکت مجدد در کنکور ۱۴۰۱ باید درخواست انصراف و لغو محرومیت خود را به سازمان سنجش در موعد مقرر ارسال کنید این زمان به دانشگاه ها ابلاغ می‌گردد . درخواست لغو محرومیت از طریق سامانه سنجش انجام میشود در صورت بروز مشکل یا سوال میتوانید با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 151. با سلام
  من ورودی مهر ۹۹کاردانی ناپیوسته رشته حسابداری دانشگاه آزادم و تا حالا انصراف ندادم و یک ترم مرخصی هم استفاده کردم
  تصمیم گرفتم برای کنکور ۱۴۰۱ بخونم اگر در اسفند ۱۴۰۰ یا فرودین ۱۴۰۱ (یعنی زمانی بین ترم ۴ ) انصراف بدهم مشکلی نظام وظیه ای وجود ندارد اگر در کنکور تجربی ۱۴۰۱ قبول شوم؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام. هر یک از مشمولان نظام وظیفه می‌توانند یکبار از رشته دانشگاهی خود انصراف داده و اگر مجددا در دانشگاه پذیرفته شوند برایشان معافیت تحصیلی جدید صادر میشود.

   1. کسی که مدرک کاردانی داره

    میتونه از کارشناسی نا پیوستخ انصراف بده و رشته کارشناسی پیوسته ثبت نام کنه در صورت قبولی

    با توجه ب مدرک کاردانی ک دارخ

    1. سلام بله در صورت قبولی میتوانید برای مقطع پیوسته ثبت نام کنید و موردی ندارد.

 152. سلام من متولد ۱۳۸۱/۵/۱۲ هستم سال ۹۹ کنکور داشتم ولی امسال پشت کنکور بودم و ککنکور ۱۴۰۰ روزانه قبول شدم الان میتونم اسفند انصراف بدم و برم فرهنگیان؟

 153. سلام
  من دانشجوی روزانه ورودی۹۹ هستم ۱۹سالمه
  الان میتونم از دانشگاه انصراف بدم و سال بعد کنکور ۱۴۰۱شرکت کنم برای روزانه؟
  نظام وظیفه مشکلی پیش نمیاد؟

 154. سلام ورودی مهر ۹۹ پیام نور هستم ترم ۱ انتخاب واحد کردم ولی پاس نکردم ترم ۲ و ترم ۳ مرخصی گرفتم و تو همون ترم ۳ دی ماه انصراف دادم ک قانون ۱ سالو رعایت کنم میخواستم بدونم اگ مهر ۱۴۰۱ دکترای داروسازی روزانه وارد بشم از اون ۵ سالی که برای کارشناسی بهم داده بودن کم میشه؟اگر کم میشه آیا میتونم دکترای داروسازی رو به اتمام برسونم در بهترین حالت.

  1. قانون یکسال برای روزانه میباشد و شامل پیام نور نمیشود و شما چنون در سنوات اصلی دانشگاه انصراف دادی
   از ۵سال کسر میشه و میتوانید تا دکترا پیش روید

 155. با سلام
  می خواستم‌بدونم کسی که ترم ۳ از دانشگاه انصراف میده تا در کنکور سال دیگه یعنی ۱۴۰۱ شرکت کنه بعد از انصراف از دانشگاه چی کار باید کنه توی اون یکسال، میتونه نره به خدمت و درس بخونه یا باید مدرکی چیزی بگیره از نظام وظیفه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام. پس از انصراف از دانشگاه یکسال فراغت خواهید داشت در این مدت غیبت برای شما محاسبه نخواهد شد تاریخ محاسبه یکسال با تاریخ ثبت انصراف محاسبه میگردد.

 156. سلام من ۲۰ سالمه دانشجوی ورودی ۹۸مقطع کارشناسی رشته مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد هستم تا الان ۴ ترم خوندم و الان ترم ۵ هستم اگه این ترم رو بخونم تقریبا ۱۰۰ واحد پاس کردم
  میخواستم بدونم اگه من ترم بعد رو مرخصی تحصیلی بگیرم بشینم برا کنکور ۱۴۰۱ بخونم اگه رشته پزشکی یا پرستاری قبول شدم از دانشگاه خودم انصراف بزنم معافیت تحصیلی بهم تعلق میگیره برای رشته جدید یا خیر ؟

  1. سلام. میتوانید یکبار انصراف دهید و برای بار دوم در صورت پذیرش در دانشگاه دیگر برای شما معافیت تحصیلی صادر میشود توجه داشته باشید که در طول تحصیل تنها یکبار میتوانید انصراف دهید و از معافیت مجدد تحصیلی استفاده کنید.

   1. در چه صورت با انصراف همراه با دریافت مدرک معادل فوق دیپلم(کاردانی) میتوان بدون رفتن به سربازی ادامه تحصیل داد؟

 157. با سلام.
  بنده
  سال ۹۷ بهمن ماه در رشته کاردانی مبازره با بیماریهای آزاد تهران پزشکی قبول شدم.

  منو ثبت نام نکردن مهر ماه ، با کلی پیگیری بالاخره مجوز ثبت نام دادن بهم اما بهمن ماه شده بود
  منتهی از مهر ماه همون سال (۹۷) تا بهمن ماهش غیبت سربازی خوردم.
  برای رفع این مشکل من یه رشته کارشناسی قبول شده بودم مهر ماه که دانشگاه غیرانتفایی بود ، بالاخره با کلی خواهش و تمنا از مهر ثبت ناممو زدن اونجا که معافیت تحصیلیم درست بشه.

  بعدش سریع رفتم انصراف دادم(یعنی صبح ثبت نام کردم و ظهرش انصراف دادم) که بتونم کاردانی تهران رو ثبت نام کنم.

  سال ۹۹ کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته شرکت کردم و بهمن ماه سال ۹۹ توی رشته ی بهداشت محیط دانشگاه روزانه علوم پزشکی گیلان قبول شدم.
  الانم که دارم براتون مینویسم ترم دوم کارشناسی ناپیوسته هستم و ۲ ترمه دیگه یعنی بهمن ماه سال بعد (۳۰/۱۱/۱۴۰۱) تموم میشه کامل و فارغ التحصیل میشم.

  و اون انصرافی که توی پروندم خورده به ناحق بوده و کوتاهی دانشگاه ازاد (:
  و من حتی از اون معافیت هم استفاده نکردم کامل یعنی معافیت اون کارشناسیه تا سال ۱۴۰۳ بودش و الان هم که کارشناسی ناپیوسته قبول شدم معافیتم تا همون ۱۴۰۳ هست.
  هیچ واحد درسی هم توی کارشناسی قبلی پاس نکردم چون یروز ثبت نام کردم و ظهرش انصراف دادم.

  همه اینارو گفتم که به این سوالی که میخام برسم و جوابش رو بدونم

  اینکه آیا من اگه بعد از اینکه کارشناسیم تموم شد (یعنی بهمن سال بعد) میتونم کنکور بدوم و اگر پزشکی قبول شدم میتونم معافیت بگیرم واسش؟

  پیشاپیش تشکر میکنم از پاسخگوییتون.

  1. سلام خدمت شما ، بعد از فارغ التحصیلی تا یک سال بعد شما فزصت دارید که وارد غیبت نشوید ، بنابراین در صورت قبولی در کنور و ثبت نام در دانشگاه میتوانید برای گرفتن معافیت تحصیلی اقدام کنید، توجه داشته باشید که قبل از بهمن در دانشگاه ثبت نام کنید.

 158. با سلام.
  بنده
  سال ۹۷ بهمن ماه در رشته کاردانی مبازره با بیماریهای آزاد تهران پزشکی قبول شدم.

  منو ثبت نام نکردن مهر ماه ، با کلی پیگیری بالاخره مجوز ثبت نام دادن بهم اما بهمن ماه شده بود
  منتهی از مهر ماه همون سال (۹۷) تا بهمن ماهش غیبت سربازی خوردم.
  برای رفع این مشکل من یه رشته کارشناسی قبول شده بودم مهر ماه که دانشگاه غیرانتفایی بود ، بالاخره با کلی خواهش و تمنا از مهر ثبت ناممو زدن اونجا که معافیت تحصیلیم درست بشه.

  بعدش سریع رفتم انصراف دادم(یعنی صبح ثبت نام کردم و ظهرش انصراف دادم) که بتونم کاردانی تهران رو ثبت نام کنم.

  سال ۹۹ کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته شرکت کردم و بهمن ماه سال ۹۹ توی رشته ی بهداشت محیط دانشگاه روزانه علوم پزشکی گیلان قبول شدم.
  الانم که دارم براتون مینویسم ترم دوم کارشناسی ناپیوسته هستم و ۲ ترمه دیگه یعنی بهمن ماه سال بعد (۳۰/۱۱/۱۴۰۱) تموم میشه کامل و فارغ التحصیل میشم.

  و اون انصرافی که توی پروندم خورده به ناحق بوده و کوتاهی دانشگاه ازاد (:
  و من حتی از اون معافیت هم استفاده نکردم کامل یعنی معافیت اون کارشناسیه تا سال ۱۴۰۳ بودش و الان هم که کارشناسی ناپیوسته قبول شدم معافیتم تا همون ۱۴۰۳ هست.
  هیچ واحد درسی هم توی کارشناسی قبلی پاس نکردم چون یروز ثبت نام کردم و ظهرش انصراف دادم.

  همه اینارو گفتم که به این سوالی که میخام برسم و جوابش رو بدونم

  اینکه آیا من اگه بعد از اینکه کارشناسیم تموم شد (یعنی بهمن سال بعد) میتونم کنکور بدوم و اگر پزشکی قبول شدم میتونم معافیت بگیرم واسش؟

  پیشاپیش تشکر میکنم از پاسخگوییتون.

  1. سلام خدمت شما ، بعد از فارغ التحصیلی تا یک سال بعد شما فزصت دارید که وارد غیبت نشوید ، بنابراین در صورت قبولی در کنور و ثبت نام در دانشگاه میتوانید برای گرفتن معافیت تحصیلی اقدام کنید، توجه داشته باشید که قبل از بهمن در دانشگاه ثبت نام کنید.

 159. سلام
  ببخشید کنکور ۱۴۰۱ سومین کنکور من است والان پیام نور ثبت نام کردم و ترم اول مرخصی گرفتم ،آیا من میتونم در همین ترم اول ک مرخصی گرفتم انصراف بدم و تا یک سال معافیت بگیرم ؟
  سوال دیگم اینه ک آیا میشه از مقطع کارشناسی انصراف داد وبعد قبل اتمام قانون یک ساله بازم در مقطع کارشناسی تحصیل مجدد کرد یا در مقطع دکتری تحصیل مجدد داد

 160. سلام من ترم ۸ رو تموم کردم ولی برا ترم ۹ انتخاب واحد نکردم می خوام انصراف بدم و از معافیت ۱ ساله استفاده کنم
  من ۶۴ واحد پاس کردم ورودی ۹۶ همهستم تا ۳۱ تیر۱۴۰۱ هم معافیت دارم ایا انصزاف دهم از هیچ لحاظی مشکلی برام ایجاد نمیشه؟ممنون می شم جواب بدید

  1. سلام بله می توانید چنین اقدامی بکنید
   سلام. خیر شما می توانید از معافیت یک ساله بعد از آن استفاده کنید

 161. سلام ببخشید من هم دانشگاه آزاد قبول شدم هم دولتی حالا بعد ثبت نام دولتی نظرم عوض شده میخوام برم آزاد من باید چیکار کنم

  1. سلام تا یک ترم همچنان می تونید همراه با مدارک تون به صورت حضوری به واحد دانشگاه ازاد که قبول شدید مراجعه کنید

  2. سلام خسته نباشید دانشجوی علمی کاربردی رشته کاردانی حسابداری هستم ورودی مهر۹۸وتا ۳۰بهمن ۱۴۰۰سنوات مجاز دارم اگر ۳۰ ابان انصراف دهم میتوانم بدون مشکل سربازی در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم در ضمن اگر انصراف دهم این اولین باری است که انصراف میدهم باتشکر

 162. با سلام.
  بنده مهدی سرلک هستم متولد ۱۷/۱۱/۱۳۷۷
  سال ۹۷ بهمن ماه در رشته کاردانی مبازره با بیماریهای آزاد تهران پزشکی قبول شدم.
  در جریان که هم هستید در همون سال چقدر بی عدالتی شد برای بچه ها.
  منو ثبت نام نکردن مهر ماه ، با کلی پیگیری بالاخره مجوز ثبت نام دادن بهم اما بهمن ماه شده بود
  منتهی از مهر ماه همون سال (۹۷) تا بهمن ماهش غیبت سربازی خوردم.
  برای رفع این مشکل من یه رشته کارشناسی قبول شده بودم مهر ماه که دانشگاه غیرانتفایی بود ، بالاخره با کلی خواهش و تمنا از مهر ثبت ناممو زدن اونجا که معافیت تحصیلیم درست بشه.

  بعدش سریع رفتم انصراف دادم که بتونم کاردانی تهران رو ثبت نام کنم.

  سال ۹۹ کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته شرکت کردم و بهمن ماه سال ۹۹ توی رشته ی بهداشت محیط دانشگاه روزانه علوم پزشکی گیلان قبول شدم.
  الانم که دارم براتون مینویسم ترم دوم کارشناسی ناپیوسته هستم و ۲ ترمه دیگه یعنی بهمن ماه سال بعد (۳۰/۱۱/۱۴۰۱) تموم میشه کامل و فارغ التحصیل میشم.

  روراست بگم ، از رشته ای که دارم میخونم اصلا راضی نیستم و مسیرو اشتباه رفتم تا اینجای کار و میخواستم دوباره کنکور سراسری شرکت بکنم.
  و اون انصرافی که توی پروندم خورده به ناحق بوده و کوتاهی دانشگاه ازاد (:

  همه اینارو گفتم که به این سوالی که میخام برسم و جوابش رو بدونم

  اینکه آیا دوباره میتونم توی مقطع کارشناسی معافیت تحصیلی بگیرم یا اینکه نه ، تنها میتونم توی مقطع دکتری (پزشکی) معافیت تحصیلی بگیرم.

  پیشاپیش تشکر میکنم از پاسخگوییتون.

  1. سلام با توجه به شرایط اینکه شما یکبار انصراف داده اید حق شرکت در دوره کارشناسی را ندارید مگر اینکه از شکایت تنظیم کنید و آن انصراف از توی پرونده تحصیلی شما خط بخورد

 163. سلام وقت بخیر…من سال ۹۸ فارغ‌التحصیل شدم اما تو اون سال کنکور ندادم ولی سال بعد(۹۹) کنکور انسانی شرکت کردم و دانشگاه دولتی(شبانه) قبول شدم و برای معافیت تحصیلی اقدام کردم و تا ۱۴۰۴/۰۶/۳۱ معافیت گرفتم، امسال هم(۱۴۰۰) دوباره در کنکور شرکت کردم و ی دانشگاه دیگه قبول شدم و از دانشگاه قبلی انصراف قطعی دادم و تو دانشگاه جدید ثبت نام کردم، میخواستم بدونم آیا میتونم معافیتم رو برای رشته جدید تمدید کنم یا نه؟ ،،ممنون از پاسخ گوییتون،،

  1. سلام. بله شما از معافیت تحصیلی قبلی می توانید برای رشته ی جدید استفاده کنید. اگر تا تاریخ مذکور درستان را به اتمام نرساندید، سپس برای تمدید معافیت حود اقدام کنید

 164. سلام من دانشگاه اصفهان کامپیوتر خوندم و انتقالی گرفتم به شهید بهشتی و الان در هشید بهشتی میخونم
  معافیت پلیس +۱۰ رو تعویض کردم و معافیت دانشگاه مقصد (شهید بهشتی) رو گرفتم -آیا میتونم انصراف بدم و کنکور بدم و از ۱سال مهلت تحصیل استفاده کنم؟

  1. سلام بله در طول مدت تحصیل ۱ بار اجازه ی انصراف از تحصیل دارید ، بعد از تاریخ انصراف دقیقا ۱ سال زمان دارید که وارد غیبت نشوید

 165. سلام من سال ۹۸ کنکور دادم روزانه قبول شدم بعد از یک ماه انصراف دادم وسال ۹۹ پیام نور ثبت نام کردم و۱۴۰۰ دوباره کنکور دادم الان فرهنگیان قبول شدم وپیام نور انصراف دادم توروخدا زود جواب بدین میخوام بدونم چه راهی هست تا بتونم معافیت تحصیلی بگیرم خواهش میکنم زود جواب بدین فقط دنبال یه راهی هستم معافیت بگیرم

  1. سلام شما تا زمان تحصیل معافیت تحصیلی دارید و می تواتید برای ان از دانشگاه جدید تان اقدام کنید

 166. سلام ببخشید من کنکور ۹۸ اولین کنکورم بود و بعد مجددا کنکور ۹۹ شرکت کردم و قبول نشدم و بعد سال۹۹ به خاطر اینکه سربازی نرم تو پیام نور ثبت‌نام کردم و ۲ ترم مرخصی گرفتم و دوباره کنکور ۱۴۰۰ ثبت‌نام کردم و شرکت کردم و دوباره قبول نشدم حالا میخوام برای کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم.به نظر شما انتخاب واحد کنم بهتره یا انصراف بدم.اگه انتخاب واحد کنم و نتونم پاسش کنم چی میشه.(مهلت انتخاب واحد هم تموم شده)لطفا راهنماییم کنید.

  1. سلام با توجه به اینکه شما فقط یک بار حق انصراف دارید پس در نتیجه اگر انصراف دادید و در دانشگاهی که قبول شدید باید حتما ادامه تحصیل دهید چون دیگر امکان انصراف برایتان وجود ندارد و یک سال پس از انصراف هم باید به خدمت اعزام شوید در غیر این صورت غیبت میخورید. اگر انتخاب واحد کنید و دروس را پاس نکنید شامل جریمه ی درس تجدید شده می شوید

 167. سلام من سال ۹۸کنکور دادم از دانشگاه دولتی قبول شدم اما بعداز دوماه انصراف دادم بخاطر انصرافم نتونستم سال بعد کنکور بدم بخاطر همین پیام نور ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی گرفتم و درکنار اون ۱۴۰۰ کنکور دادم و از فرهنگیان قبول شدم می‌خوام بدونم میشه باز معافیت گرفت ؟

  1. در هر مقطع فقط یک بار می توانید انصراف دهید و از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 168. سلام دانشجوی ورودی ۹۹ هستم و تا سال ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم و الان دارم برای کنکور ۱۴۰۱ میخونم خواستم ببینم اگه من سال ۱۴۰۱ پرستاری قبول بشم بازم تا ۱۴۰۴ معافیت دارم و اگه اینطور باشه نمیشه که ۳ ساله لیسانس گرفت و داستان اون سال آخر چی میشه ممنون

 169. سلام.رشته روانشناسی پیام نور خوندم و در سقف سنوات انصراف دادم و امسال روانشناسی غیرانتفاعی قبول شدم ،معافیت برام صادر میشه؟

 170. با سلام ممنون از راهنمایی های شما- اگر دانشجویی تابستان امسال انصراف بدهد برای مهر سال آینده میتواند دوباره به دانشگاه برود . با توجه به اینکه مدت ۲ ماه بیشتر از یکسال شده امکان استفاده از معافیت تحصیلی دارد

 171. با سلام آیا دانشجوی انصرافی میتواند تا یکسال از تاریخ انصراف از دانشگاه خدمت سربازی نرفته و در این مدت یکسال سفر سیاحتی برود

  1. سلام. بله . فقط از ظریق گذاشتن وثیقه مشخص شده و از اقدام از دفاتر پلیس +۱۰ انجام می شود.

 172. سلام دوستان یه سوال داشتم
  اینکه من سال ۹۴کنکورشرکت کردم و دانشگاه قبول شدم و بعد سه ترم در ۲۵بهمن۹۵ از اون رشته انصراف دادم و در کنکور ۹۶شرکت کردم و دوباره دانشگاه قبول شدم که نهایتا در ۱شهریور ۱۴۰۰فارق التحصیل شدم با این اوصاف معافیت تحصیلی من تا کی هستش.؟واینکه میتونم در کنکور ارشد ۱۴۰۱شرکت کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 173. سلام. من تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت دارم.
  اگه قبل از اون از دانشگاه پیام نور انصراف بدم میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و وارد دانشگاه جدید بشم؟

 174. سلام،
  برادر من بعد از لیسانس رفت خدمت و حین خدمت در مقطع کارشناسى ارشد یه دانشگاه غیر انتفاعى قبول شد، ایست خدمتى زد و رفت دانشگاه، حالا الان ترم ۵ هستش و داره کاراى پذیرشش رو انجام میده،
  خواستم ببینم میتونه بعد از اینکه پذیرشش اومد انصراف بده و با معافیت مجدد براى فوق لیسانس خارج بشه؟ یا چون بین لیسانس و فوق لیسانسش خدمت رفته بوده و ایست زده دیگه نمیتونه؟ این قسمت مقالتون گیجم کرده:

  “آن دسته از مشمولینی که از ادامه تحصیل انصراف میدهند به هیچ عنوان نباید به خدمت سربازی اعزام شده باشند. در این صورت هیچ گونه تمدیدی شامل آنان نخواهد شد.”

  ممنون میشم راهنماییم کنید،
  با سپاس

 175. سلام،
  برادر من بعد از لیسانس رفت خدمت و حین خدمت در مقطع کارشناسى ارشد یه دانشگاه غیر انتفاعى قبول شد، ایست خدمتى زد و رفت دانشگاه، حالا الان ترم ۵ هستش و داره کاراى پذیرشش رو انجام میده،
  خواستم ببینم میتونه بعد از اینکه پذیرشش اومد انصراف بده و با معافیت مجدد براى فوق لیسانس خارج بشه؟ یا چون بین لیسانس و فوق لیسانسش خدمت رفته بوده و ایست زده دیگه نمیتونه؟ این قسمت مقالتون گیجم کرده:

  “آن دسته از مشمولینی که از ادامه تحصیل انصراف میدهند به هیچ عنوان نباید به خدمت سربازی اعزام شده باشند. در این صورت هیچ گونه تمدیدی شامل آنان نخواهد شد.”

  ممنون میشم راهنماییم کنید،

  با سپاس

 176. سلام
  من دانشجوی آزاد دوره کارشناسی هستم و معافیت من در سنوات مجاز در ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به پایان میرسه
  با توجه به ماده ۳۴ تبصره ۱ قانون نظام وظیفه آیا من میتوانم با انصراف از دانشگاه قبل از ۳۱ شهریور در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کرده و در صورت قبولی دوباره در دانشگاه ثبت نام کرده و معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. سلام به دفتاتر پلیس +۱۰مراجعه کرده و درخواست تمدید معافیت تحصیلی بدهید.برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید

 177. سلام من ورودی سال ۹۵کاردانی بودم که بعد از ۴ترم چون ترم ۵برام موند دیگه نرفتم کلا
  الان بعد ۳سال خروج از تحصیلم ایا اگر برم دباره میتونم ادامه بدم؟
  جریمه انصراف ازتحصیل چقدر هست سراسری هستم

  1. سلام . انصراف از تحصیل دانشگاه سراسری جریمه نقدی ندارد.ادامه تحصیل در این شرایط به قوانین و مقررات دانشگاه بستگی دارد.

 178. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون ؛ آیا دانشجوی ترم ۱۰ مقطع کارشناسی که هیچ واحدی پاس نکرده میتونه انصراف بده و مشکلی برای معافیت براش پیش نمیاد؟میخوام انصراف بدم و از فرصت یک ساله برای کنکور استفاده کنم

  1. سلام . انصراف در سنوات ارفاقی مورد تایید نظام وظیفه نیست و پس از آن مشمول شناخته میشوید و باید برای اعزام مراحل مربوطه را انجام دهید

 179. سلام من دانشجوی دکتری شبانه هستم دو ترم بدون مرخصی غیبت کردم چون نتونستم شهریه رو بپردازم الان میخوام دوباره ادامه بدم درسمو تو رشته و دانشگاه فعلی.. امکانش هست؟

 180. سلام من پارسال دانشگاه ثبت نام کردم رشته علوم قضایی بعد برگه معافیت تحصیلیم رو بردم دادم بعد از ترم اول تغییر رشته دادم از علوم قضایی رفتم حقوق تو همون دانشگاه ، باید دوباره برگه معافیت تحصیلی جدید ببرم یا نه ؟؟ چون برگه معافیت قبلی رشته علوم قضایی بود ، تو رو خدا زودتر راهنمایی ام کنید. ممنون

 181. سلام بنده یک بار از دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی انصراف دادم و بعد کنکور سراسری دادم و وارد دانشگاه دولتی در مقطع کارشناسی شدم اگر برای بار دوم در ترم ۳ انصراف بدم میتونم مجددا کنکور سراسری بدم و وارد دانشگاه فرهنگیان بشم ؟ ( درسته بعد از انصراف دوم باید ابتدا سربازی رفت ولی اگر وارد دانشگاه فرهنگیان بشم که سربازی معاف هستی چی ؟ )

  1. سلام . مشمولان در طول تحصیل فقط یکبار می‌توانند از رشته تحصیلی انصراف دهند و مجددا در همان مقطع تحصیل داشته باشند پس از آن باید مراحل اعزام به خدمت را انجام دهند

 182. سلام.من سال ۹۷از یک دانشگاه غیر انتفاعی انصراف دادم(کارشناسی پیوسته) و بلافاصله دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و ۱۰ ترم سنوات برام صادر شد،وحدود ۲۸ واحد تطبیق واحد زدم ،ترم پیش رو ترم هفت هستم و درسم تموم میشه.من خرداد ماه کنکور کارشناسی ارشد رو قصد دارم شرکت کنم می خواستم ببینم بعد از اتمام درسم تا اون زمان معافیت به من تعلق میگیره؟

 183. سلام من سال ۹۷ از یک دانشگاه غیر انتفاعی انصراف دادم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و ۲۸واحد تطبیق زدم.الان ترم هفتم و درسم این ترم تموم میشه .میخواستم ببینم تا کنکور ارشد که خرداد ماه هست به من معافیت تعلق میگیره؟

 184. سلام وقت بخیر من دانشجوی ورودی ۹۶پیام نور در رشته ی حسابداری هستم هشت ترم (چارسال )هم اونجا بودم ینی غیبت داشتم فقط انتخاب واحد کردم و واحدی پاس نکردم واسه کنکور میخوندم جز کنکور ۱۴۰۰میخاستم بدونم اگه بخام کنکور۱۴۰۱شرکت کنم اولا مانعی نداره دوما اگه نداره باید کی انصراف بدم تا در قبولی دانشگاه دوم معافیت مجددا صادربشه مدت زمان معافیت تحصیلیم تا ۳۱شهریور ۱۴۰۱هستش (پنج سال) بعد مثلا اگه دی ۱۴۰۰ انصراف بدم تا دی ۱۴۰۱ وقت دارم ک نامه دانشگاه دوم ب پلیس ۱۰+ببرم؟

  1. سلام وقت بخیر اگر وارد دوره غیبت شده باشید نمی توانید در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید

 185. سلام وقتتون بخیر.من متولد۸۰ هستم و سال۹۸ اولین کنکورم بود.سال۹۹ کنکور مجدد دادم ولی دوباره نتیجه دلخواهم رو کسب نکردم.برای شرکت در کنکور۱۴۰۰ به خاطر نظام وظیفه دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و دو ترم مرخصی گرفتم.ولی احتمالا در کنکور۱۴۰۰ هم از رشته دلخواهم قبول نشم.آیا میتونم در دانشگاه پیام نور دو ترم انتخاب واحد کنم ولی کلاسا و امتحانا رو شرکت نکنم و غایب باشم تا برای کنکور۱۴۰۱ بخونم؟آیا در صورت قبولی از رشته دلخواهم در کنکور۱۴۰۱ برام معافیت تحصیلی مجدد صادر میشه؟ لطفا راهنمایی ام بفرمایید بسیار متشکرم

  1. سلام وقت بخیر در صورت غیبت اخراج می شوید و نمی توانید برای سال بعد در دانشگاه ثبت نام کنید

 186. سلام من دانشجوی معماری ترم ۴انصراف دادم و میخوام دانشگاه آزاد ثبت نام ۱سال وقت دارم درسته؟
  و بعد از انصراف نیازی نیست کاری انجام بدم سیستم خودش ۱سال معافیت و میده؟

  1. سلام . یک سال پس از انصراف در صورت عدم پذیرش در سایر دانشگاهها مشمول شناخته میشوید و باید مراحل اعزام را انجام دهید پس از انصراف نیاز نیست کاری انجام دهید.

 187. سلام کنکور اولم ۹۷بود بعد کنکور۹۸رفتم دانشگاه روزانه سال۹۹ انصراف دادم ۱۴۰۰دوباره کنکور دادم ایا میشه برم پیام نور ثبت نام کنم و سال۱۴۰۱برای بار چهارم کنکور بدم؟

  1. سلام شما اول باید نمرات ترم یک و دو شما ثبت شده باشد تا اجازه داشته باشید کنکور سال بعد شرکت کنید ولی اگر اقا باشید معافیت تحصیلی تون به احتمال قوی از بین میره بعد از انصراف از دانشگاه

 188. سلام ورودی مهر ۹۷ پیام نورم تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت دارم . تا الان ۱۲ واحد پاس کردم.دارم واسه کنکور ۱۴۰۱ میخونم اگه ۱۴۰۱ پرستاری قبول بشم میتونم از دانشگاه انصراف بدم و دوباره معافیت تحصیلی ۵ ساله بگیرم؟نظام وظیفه که گیر نمیده؟

  1. سلام خیر معافیت تحصیلی تون فقط ۵ ساله و بعد از اون از بین میره و سال ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی تون تمام میشود

 189. سلام
  من دوتاسوال از خدمتتون دارم خانم هستم
  ۱_امسال کنکور دادم و قصد تحصیل روانشناسی در دانشگاه غیرانتفاعی رو دارم همچنین می‌خوام سال بعد توی کنکور شرکت کنم آیا حتما باید قبل از ثبت نام برای کنکور بهمن ماه از دانشگاه انصراف بدم یا میتونم وایسم تااعلام نتایج درصورت آوردن روزانه همین رشته انصراف بدم مشکلی نداره؟مشاور بنده گفتن نمیشه هم دانشجو یک دانشگاه غیرانتفاعی باشی وهم کنکور ثبت نام کنی آیا این درسته؟
  ۲_اگرمن روزانه قبول بشم میتونم واحد های پاس شده دانشگاه غیرانتفاعی رو با روزانه تطبیق بدم؟
  خیلی خیلی ممنون از پاسخگویی تون واقعا سردرگمم

  1. سلام شما میتوانید درصورت قبولی در دانشگاه روزانه از غیرانتفاعی انصراف دهید مشکلی بوجود نمی آید ودرخواست سوال بعدی میتوانم بگویم بله میتوانید واحدهای سپری شده راتطبیق دهید

 190. سلام من یک بار از دانشگاه آزاد در ترم دوم انصراف دادم پس گذشته ۱ سال در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و مشغول به تحصیل شده و در کنار تحصیل در دانشگاه برای کنکور درس خواندم الآن با رتبه ای که آوردم میتونم دوباره انصراف داده و دانشگاه سراسری ثبت نام کنم خیلی ممنون

 191. سلام، اینجا شما در پاسخ دوستانی ک گفتن فارغ التحصیل روزانه هستیم و میخایم در کنکور مجدد شرکت کنیم، نیازی نیست ک تعهد خدمت آموزش رایگان را لغو کرد. حالا میخام بدونم ک چ جوری میشه ک بعد از فارغ التحصیل شدن تحصیل مجدد، دو تا تعهد خدمت آموزش رایگان داشت؟

 192. سلام، خواهشا ی سوال دارم ب طور مطمئن پاسخم رو بدید. این ک دانشجویان روزانه در صورت تحصیل مجدد در روزانه نیازی نیست مدرک خود را ازاد کنن، پس چ طور میشه در دو دانشگاه متفاوت مثلا یکی وزارت علوم و دیگری وزارت بهداشت برای یک مقطع تعهد خدمت آموزش رایگان داد؟

  1. سلام میتوانید برای روشن شدن موضوع و اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگررید

 193. سلام
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم، ترم دوم به دلیل دوری راه دوباره کنکور شرکت کردم و دانشگاهمو در همون رشته تغییر دادم
  حالا میخوام کلا رشته رو تغییر بدم و به دلیل شغلم چیز دیگه بخونم، آیا امکان اینکار هست؟

 194. سلام وقت ب خیر
  من یک بار کارشناسی رو انصراف دادم و بعدش مجدد ثبتنام کردم توی ۱ دانشگاه دیگه.
  نظام وظیفه بعد از انصرافم و ثبتنام تو دانشگاه جدید، تا ۱۴۰۲ بهم معافیت تحصیلی داده برای تحصیل در کارشناسی
  میخواستم بدونم با اینکه انصراف دادم، بعد از فارغ التحصیلی اون ۱ سال معافیت تحصیلی رو دارم یا اینکه انصراف دادم باعث میشه نداشته باشم اون ۱ سال رو؟

  1. سلام بعد از پایان فراغت از تحصیل یک سال زمان دارید وضعیت خود را مشخص نمایید

 195. سلام،خسته نباشید،من اول کارشناسی پیوسته فیزیک بودم ولی به دلایلی انصراف دادم و مدرک کاردانی گرفتم،بعد همون سال کاردانی به کارشناسی حسابداری رفتم و الان این ترم کارشناسی ناپیوسته میگیرم،کنکور ارشد شرکت کردم امسال ولی به احتمال زیاد قبول نمیشم و باید صبر کنم تا سال بعد،میخواستم توی این یکسال بیکار نمونم و یه رشته ای رو تو دانشگاه
  آزاد از اول شروع کنم و هر وقت که ارشد قبول شدم از اون رشته انصراف بدم،الان خوندم هر کسی ففط یکبار میتونه از تحصیل انصراف بده،با توجه به اینکه من دخترم و نظام وظیفه ندارم،این برای منم مشکل ایجاد میکنه؟
  و اینکه من این ترم فارغ التحصیل میشم ولی مدرک کارشناسیم چند ماه دیگه آماده میشه،الان اگه من کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد ثبت نام کنم مشکلی پیش نمیاد،نمیگن همزمان تو ۲رشته هستم؟

 196. سلام،خسته نباشید،من اول کارشناسی پیوسته فیزیک بودم ولی به دلایلی انصراف دادم و مدرک کاردانی گرفتم،بعد همون سال کاردانی به کارشناسی حسابداری رفتم و الان این ترم کارشناسی ناپیوسته میگیرم،کنکور ارشد شرکت کردم امسال ولی به احتمال زیاد قبول نمیشم و باید صبر کنم تا سال بعد،میخواستم توی این یکسال بیکار نمونم و از اول یه رشته ای رو تو دانشگاه آزاد از اول شروع کنم و هر وقت که ارشد قبول شدم از اون رشته انصراف بدم،الان خوندم هر کسی ففط یکبار میتونه از تحصیل انصراف بده،با توجه به اینکه من دخترم و نظام وظیفه ندارم،این برای منم مشکل ابجاد میکنه؟

  1. سلام خیر مشکلی به وجود نمی‌آید حتی میتوانید واحدهای گذرانده راتطبیق دهید

 197. سلام من دانشجوی کارشناسی پیوسته مدیریت دانشگاه آزاد ورودی ۹۷ هستم، آیا می توانم امسال انصراف بدم و برای دانشگاه علمی کاربردی بدون کنکور اقدام کنم؟ یعنی یک بار دیگر معافیت تحصیلی بگیرم و در دانشگاه دیگری ثبت نام کنم؟

  1. سلام شما تنها یک بار مجاز به انصراف درطول معافیت تحصیلی هستید اگر قبلا انصراف ندادید بله میتوانید

 198. سلام ببخشید من از دانشگاه دولتی مقطع ارشد دوره روزانه انصراف دادم و با دانشگاه تسویه حساب کامل کردم ولی چیزی بعنوان جریمه انصراف نپرداختم. الان مدرک کارشناسیم دانشگاهی هست که ارشد اونجا بودم انصراف دادم میخواستم بدونم اگر من در یه ارگان دولتی مثل اموزش و پرورش استخدام بشم و نیاز به مدرک کارشناسیم باشه باید جریمه انصرافم رو بدم؟ یا چون دانشگاه برگه تسویه من رو امضا کرده نمیخاد

  1. سلام برای استخدام آموزش وپرورش شما با مدرک کارشناسی نیازی به دادن جریمه نیستین ولی برای انصراف از مقطع ارشد باید جریمه بپردازید.

 199. سلام وقتتون بخیر / من ارشد روزانه قبول شدم بنا به دلایلی انصراف زدم / کارهای تسویه رو انجام دادم حالا میخوام مدرکمو بگیرم بهم نمیدن میگن باید بری سامانه سجاد درخواست لغو تعهد بزنی و تاییدشو بیاری مدرکتو بهت بدیم ، ایا این کار واجبه ؟ من میخوام ارشد پیام نور بخونم تو سال جاری ایا تاییدیه بگیرم
  مشکلی برای ثبت نام ارشدم پیش نمیاد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید .

  1. سلام برای انصراف باید این کار رو انجام بدید ولی برای ادامه تحصیل در دوره غیر روزانه مشکلی پیش نمی آید.

 200. سلام خواهش میکنم یه چیزی رو کامل توضیح بدین میدونم سوال خیلیاس یه دانشجویی کارشناسی که سنوات مجاز براش ۵ ساله برای اینکه دوباره معافیت مجدد بهش بدن برای رشته جدید در صورت شرکت کردن در کنکور باید تا آخر ترم ۹ انصراف بدهیعنی قبل ترم ده یا تا آخر ترم ده دیگه گیج شدم یکی میگه ترم ده یکی میگی ۹ لطفا کامل توضیح بدین .ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام قبل از ترم ۱۱ باید انصراف دهد البته اگر دانشگاه با انصراف ایشان موافقت کند.

 201. سلام وقت بخیر من سال۹۸ دیپلم تجربی(نظام جدید) گرفتم و سال ۹۸ و ۹۹ در کنکور شرکت کردم ولی نتیجه ای که میخواستمو نگرفتم بعد سال۹۹ پیام نور ثبت نام کردم و دو ترم مرخصی گرفتم تا بتونم برای کنکور ۱۴۰۰ بخونم ولی بازم نتیجه لازمو نگرفتم و الان میخوام تو پیام نور انتخاب واحد کنم و برای بار چهارم بمونم و کنکور۱۴۰۱ رو شرکت کنم..از نظر نظام وظیفه مشکلی نداره؟میتونم در صورت کسب نتیجه ای که میخوام از پیام نور انصراف بدم(انصراف اولمه)و وارد هر رشته ای که میخوام بشم و معافیت تحصیلی مجدد بگیرم؟ یه جایی خوندم میگفت برای کنکور چهارم فقط باید پزشکی و دندون و دارو قبول بشید تا معافیت مجدد بهتون بدن چون قبلا تو پیام نور کارشناسی خوندید دیگه نمیتونید رشته مقطع کارشناسی برید و فقط باید دکترا مثل پزشکی قبول شید،این درسته آیا؟مگه اینجوری نیست که اگه قبل از ترم ۱۰ از پیام نور انصراف بدیم و مدرک معادل نگیریم میتونیم دوباره هر رشته ای که بخوایم چه دکترا مثل پزشکی و چه کارشناسی مثل پرستاری و فرهنگیان و اینا قبول بشیم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 202. با سلام
  من ورودی ۹۹ کارشناسی پیوسته رادیولوژی هستم و قصد دارم که ترم ۴ انصراف بدم و در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم آیا مشکل نظام وضیفه برام پیش میاد یا نه

 203. سلام
  دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و ورودی سال۹۴ هستم که باتوجه به شرایط که پیش امد امکان ادامه تحصیل نداشته ام. آیا با گذشت بیش از ۵ سال امکان ادامه تحصیل در قطع کارشناسی ارشد وجود دارد؟
  باتشکر

 204. سلام من از سه ترم پیش غیبت داشتم بخاطر کرونا و مساعل کاری. فقط یه ترم مونده تا لیسانس. الان بعد از سه ترم غیبت میتونم برم تمومش کنم؟ دانشگاه آزاد

 205. سلام.من سال ۹۷ تا ۹۹ دانشجوی پیام نور بودم سال ۹۹ کارشناسی روزانه قبول شدم و از پیام نور انصراف دادم،الان می خام کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و چون که باید انصراف بدهم آیا اگر در مقطع داروسازی که دکترا است قبول شوم می تونم برم دانشگاه.

 206. سلام خسته نباشید .
  من دانشجوی مقطع لیسانس در دانشگاه پیام نور هستم و در سال آخر سنوات خود بوده یعنی سال پنجم . منتها من هیچ واحد پاس شده ای ندارم .
  این امکان وجود دارد که من انصراف دهم و باز در دانشگاه پیام نور رشته ی دیگری بخوانم ؟؟؟
  آیا این امکان برای دانشگاه علمی کاربردی هستش ؟ یا حتما باید روزانه یا آزاد باشه ؟؟

   1. سلام من الان دانشگاه علمی کاربردی برای کاردانی ثبت نام کنم و۱ترم بگذرونم و بعدش ورودی بهمن دانشگاه غیرانتفاعی شرکت کنم و قبول بشم و از دانشکاه علمی کاربردی انصراف بدم ایا تو دانشگاه جدید از ترم دوم شروع میکنم به تحصیل یا باید از اول شروع کنم ؟؟

    1. سلام. تحصیل شما در دانشگاه از ترم یک شروع میشود البته میتوانید برای تطبیق برخی واحد ها درخواست بدهید و در صورت پذیرش دانشگاه غیر انتفاعی دیگر أن دروس را نگذرانید.سلام. تحصیل شما در دانشگاه از ترم یک شروع میشود البته میتوانید برای تطبیق برخی واحد ها درخواست بدهید و در صورت پذیرش دانشگاه غیر انتفاعی دیگر أن دروس را نگذرانید.

 207. سلام من قبلا از رشته شبانه انصراف دادم و مجددا در یک رشته شبانه دیگر مشغول به تحصیل هستم میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و خانم هستم و مشکل سربازی رو ندارم ایا این قانون که در هر مقطع تنها یکبار میشه انصراف داد برای من صدق میکنه و در صورت قبولی در سال ۱۴۰۱ چون قبلا دو بار انصراف دادم دچار مشکل میشم؟ یا این قانون صرفا مربوط به سربازی اقایان هست؟

 208. سلام وقت بخیر دانشجوی رشته کاردانی حسابداری دانشگاه علمی کاربردی هستم ورودی مهر ۹۸وتا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم ترم ۱ ترم ۳ ترم۴ را خوانده ام و ترم ۲ مرخصی گرفتم اگر قبل از شروع ترم ۵ برای مثال ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ انصراف دهم می توانم بدون مشکل سربازی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم . با تشکر

 209. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته ورودی ۹۸ پیام نورم قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۱ دارم میخواستم بدونم تعداد واحدی که تا زمان انصرافم که میشه بعد کنکور ۱۴۰۱ که بعد از ترم ششم من میشه پاس میکنم برای انصراف و دریافت معافیت جدید اهمیتی داره ؟ چون من دو ترم اول مرخصی گرفته بودم و ترم ۳و ۴ جمعا ۱۶ واحد پاس کردم میخواستم بدونم برای انصراف و دریافت معافیت جدید بعد کنکور ۱۴۰۱ تا اون موقع نیازه واحد بیشتری پاس کنم یا اهمیتی نداره؟

 210. سلام من دانشجوی ترم ۶ شبانه دانشگاه باهنر ام تعداد واحد هام به فوق دیپلم نمیرسه میخواستم بدونم اگه انصراف بدم برم دانشگاه پیام نور چند سال میتونم معافییت تحصیلی بگیرم؟

   1. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر،من ترم ۴ رشته پرستاری آزاد هستم یعنی دو سال در مقطع کارشناسی تحصیل کردم.امسال همزمان کنکور هم دادم اگه روزانه پرستاری قبول بشم و برم اونجا ۵ سال مجاز تحصیلم دوباره از صفر شروع میشه؟ یا چون ۲ سال تحصیل کردم ۳ سالم میمونه؟

 211. سلام من از دانشگاه در تاریخ ۲۱/۷/۱۳۹۹ انصراف دادم و تا تاریخ ۱/۷/۱۴۰۰ به من مهلت معرفی اعزام به خدمت یا ادماه تحصیل دادن حالا اگه دفترچه اعزام رو به موقع تکمیل کنم و غیبت نخورم میتونم دانشگاه هایی که از بهمن ماه ثبت نامشون شروع میشه رو برم؟ مثل دبیری تربیت بدنی و داروسازی تعهدی. چون نوشته بودین یک سال وقت داریم تعیین تکلیف کنیم

 212. سلام و خسته نباشید
  من سال ۹۴ از دانشگاه دولتی انصراف دادم و در حال حاضر کارت پایان خدمت دارم، آیا میتونم برگردم به دانشگاه و دوباره تحصیل کنم؟

 213. سلام. من دانشجوی کارشناسی رشته فیزیک دانشگاه ملی روزانه هستم.
  میخواستم بدونم اگر از دانشگاه انصراف بدم و کنکور شرکت کنم
  آیا نمیتونم دوباره همین رشته فیزیک یا همین دانشگاه رو انتخاب کنم؟!

 214. سلام وقت بخیر دانشجوی رشته کاردانی ناپیوسته حسابداری دانشگاه آزاد ورودی ۹۸ هستم و تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ معافیت دارم. ترم های ۱ و ۲ مرخصی تحصیلی گرفتم و ترم های ۳ و ۴ رو ادامه دادم. میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم. اینکه میتونم در ترم ۵ ( به عنوان مثال آذر ماه ۱۴۰۰ )از دانشگاه انصراف بدم و برای کنکور بخونم؟ مشکلی از لحاظ نظام وظیفه پیش میاد؟ تعداد واحد های زیادی هم باقی مونده فقط ۱۳ واحد پاس کردم از این نظر هم مشکل پیش میاد برای انصرافم؟

 215. سلام وقتتون بخیر بنده سه ترم دانشجوی پرستاری بودم ولی بنا به دلایلی انصراف دادم واز اون موقه حدودا ۵ ساله که میگذره ایا میتونم دوباره برم همون رشتمو ادامه بدم ؟

 216. با سلام
  ایا میشه در ترم ۹ (سال۵) از مقطع کارشناسی انصراف داد و دوباره در رشته دیگر در مقطع کارشناسی تحصیل کرد؟
  خیلی ممنون

   1. سلام وقت بخیر
    بنده دانشجوی مقطع کارشناسی هستم اگر بعد از اتمام ترم ۹ (بهمن ماه) انصراف بدهم آیا مجاز به دریافت مجدد معافیت تحصیلی در صورت قبولی در رشته جدید خواهم بود؟

 217. سلام من ترم ۶ شبانه دانشگاه دولتی ام
  ورودی ۹۷ تعداد واحد هام به فوق دیپلم نمیرسه
  میخواستم بدونم میتونم انصراف بدم برم دانشگاه آزاد یا پیام نور

 218. سلام و خسته نباشید
  بنده ورودی ۹۷ دانشگاه ملی روزانه هستم و بنا به مشکلاتی نتوانستم درست بخونم و واحد بخوبی پاس نکردم الان میخوام انصراف بدم و برم دانشگاه غیرانتفاعی خواستم بپرسم که نظام وظیفه بهم مرخصی میده به مشکل نمیخورم در این خصوص برای تحصیل مجدد؟! ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام شما تنها یکبار در طول تحصیل میتوانید انصراف دهید و مجدد تحصیل کنید

 219. سلام خسته نباشین ،من پارسال برای کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کردم ،و همون دانشگاهبی که درش در حال تحصیل بودم و باز قبول شدم روزانه،بعد چون من ۵ ترمه شدم قبولیم برای کارشناسی لغو شد و به من گفتن سال بعد شرکت کن من امسال دوباره شرکت کردم و همون دانشگاه و باز زدم روزانه،میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاو،میتونم برم؟یا انصرافی حساب مبشم😭😭😭

   1. سلام وقتتون بخیر . بنده ورودی۹۶ رشته مهندسی پزشکی کارشناسی پیوسته هستم الان ترم ۸ هستم بعد ۷۰ واحد بیشتر نتونستم پاس کنم الان میخوام مدرک معادل کاردانی ( فوق دیپلم) بگیرم و بعدش برم خدمت سربازی حالا میخواستم بدونم با اینکه مدرک معادل کاردانی گرفتم میتونم بعد خدمت سربازی ادامشو بخونم واسه لیسانس ایا تطبیق میخوره اون ۷۰ واحدی که پاس کردم یا نه ؟؟

 220. سلام دوستان من بخاطر معافیت تحصیلی سال ۹۵ ثبت نام کردم ازون موقع فقط انتخاب واحد میکنم و شهریه میدم ولی امتحانارو شرکت نمیکنم معافیت تحصیلی زده تاشهریور سال ۱۴۰۰ الان اگه بخوام انصراف بدم به عنوان انصرافی ثبت میشم یا اخراجی ؟ یک سال نیم هست که وقت گذاشتم و دارم برای کنکور ۱۴۰۰ میخونم اگه اخراجی ثبت بشم دیگه نمیشه دانشگاه برم ؟ هیچ راهی وجود نداره که انصرافی ثبت بشم اگه اخراج بشم زندگیم نابود میشه چون تو برگه معافیت تحصیلی زده بود معافیت تا اخر شهریور ۱۴۰۰ فکر کردم تا اون موقع فرصت انصراف هست ……..

 221. سلام دوستان من بخاطر معافیت تحصیلی سال ۹۵ ثبت نام کردم ازون موقع فقط انتخاب واحد میکنم و شهریه میدم ولی امتحانارو شرکت نمیکنم معافیت تحصیلی زده تاشهریور سال ۱۴۰۰ الان اگه بخوام انصراف بدم به عنوان انصرافی ثبت میشم یا اخراجی ؟ یک سال نیم هست که وقت گذاشتم و دارم برای کنکور ۱۴۰۰ میخونم اگه اخراجی ثبت بشم دیگه نمیشه دانشگاه برم ؟ هیچ راهی وجود نداره که انصرافی ثبت بشم اگه اخراج بشم زندگیم نابود میشه چون تو برگه معافیت تحصیلی زده بود معافیت تا اخر شهریور ۱۴۰۰ فکر کردم تا اون موقع فرصت انصراف هست

 222. سلام دوستان من بخاطر معافیت تحصیلی سال ۹۵ ثبت نام کردم ازون موقع فقط انتخاب واحد میکنم و شهریه میدم ولی امتحانارو شرکت نمیکنم معافیت تحصیلی زده تاشهریور سال ۱۴۰۰ الان اگه بخوام انصراف بدم به عنوان انصرافی ثبت میشم یا اخراجی ؟ یک سال نیم هست که وقت گذاشتم و دارم برای کنکور ۱۴۰۰ میخونم اگه اخراجی ثبت بشم دیگه نمیشه دانشگاه برم ؟ هیچ راهی وجود نداره که انصرافی ثبت بشم اگه اخراج بشم زندگیم نابود میشه چون تو برگه معافیت تحصیلی زده بود معافیت تا اخر شهریور ۱۴۰۰ فکر کردم تا اون موقع فرصت انصراف هست

 223. سلام
  من ورودی مهر ۹۶ پیام نور هستم و میخوام امسال آبان ماه انصراف بدم از دانشگاه
  من کلا ۶ یا ۷ واحد پاس کردم تو این چند سال
  من آبان ماه میتونم انصراف بدم یا اگه درخواست انصراف بدم اخراجم میکنن به خاطر تعداد واحدای خیلی کمی که پاس کردم
  تا شهریور ۱۴۰۱ هم معافیت تحصیلی دارم

  1. با سلام در صورت انصراف یکسال تایم دارید یا درس بخوانید یا سربازی بروید .

 224. سلام.من ورودی کارشناسی سال ۹۲ رشته برق گرایش الکترونیک هستم که سال ۹۸ با ۱۰۸ واحد از دانشگاه انصراف دادم و رفتم خدمت الان قصد دارم دانشگاه نزدیک محل سکونت و گرایش قدرت ادامه تحصیل بدم اون موقع مدرک کاردانی گرفتم و الان میشه مازاد واحد ها رو تا ۱۰۸ واحد در این گرایش در واحد دانشگاهی دیگه تطبیق داد یا باید کارشناسی پیوسته ثبت نام کنم؟

  1. با سلام به احتمال زیاد امکان تطبیق وجود دارد.البته بازهم باید دانشگاه بپذیرد .

 225. سلام،من سال ۹۸ دیپلم گرفتم و سال ۹۹ در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم،ترم اول رو انتخاب واحد کردم ولی در امتحانات شرکت نکردم،ترم دوم رو هم مرخصی تحصیلی گرفتم،امسال برای کنکور ۱۴۰۰ کد نظام وظیفه ۹ رو انتخاب کردم،اگر امسال در رشته مورد علاقه ام قبول نشم و سال بعد رو هم یک ترم مرخصی بگیرم و یک ترم انتخاب واحد کنم ولی در امتحانات شرکت نکنم،آیا میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و در صورت قبولی در رشته های روزانه،از پیام نور انصراف بدم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟آیا از نظر نظام وظیفه و شرکت در کنکور مشکلی پیش نمیاد؟چه زمانی باید از پیام نور انصراف بدم؟

 226. سلام
  من بهمن ماه سال گذشته پس از دو ترم مرخصی از دانشگاه پیام نور انصراف دادم که برای کنکور ۱۴۰۰ بخونم ولی به دلایلی نشد بخونم
  الان پشیمونم و میخوام لغو انصراف بزنم
  آیا بعد از لغو انصراف سال بعد میتونم دوباره انصراف بدم و به دانشگاه مد نظر برم ؟

 227. سلام. بعضی میگن دانشجویان کارشناسی روزانه ک تیر یا شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشن باید هنگام ثبت نام در کنکور انصراف بدن، اما افرادی بودن ک در سال ۹۸ و ۹۹ تیر و شهریور فارغ شدن و برای همان سال هم در کنکور شرکت کردن و انصراف هم ندادن، حالا هم دانشجو جدید کارشناسی هستن، این چ جوری هستش ک برای بعضی میشه برای بعضی نمیشه؟؟ ممنون ک پاسخگو باشید.

 228. سلام من میخواستم بدونم ۸۰واحدپاس کردم اگ الان انصراف بدم برم سربازی میشه بعد از اتمام سربازی دوباره ادامه درسمو بخونم دانشگاه پیام نور هستم؟

 229. با سلام. ایا دانشجویان کارشناسی روزانه وزارت علوم برای تحصیل مجدد دیگر الیته در کارشناسی دانشگاه ازاد وزارت بهداشت باید تعهد خدمت تحصیل اموزش رایگان کارشناسی روزانه خود را لغو کنند؟

 230. سلام ببخشید من یک بار از دانشگاه انصراف دادم میخواستم بدونم اگه باز در دانشگاهی دیگر دوباره انصراف بدهم باری اعزام چقدر زمان دارم و از چه زمانی غیبت میخورم؟

 231. سلام خسته نباشید من ورودی روزانه ۹۸ بر اساس سوابق تحصیلی هستم سال ۹۹انصراف دادم برای کنکور ۱۴۰۰ ، یه سوال داشتم اینکه اگه برای کنکور ۱۴۰۰ قبول نشم آیا راهی هست که برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم. با تشکر .

 232. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۸ رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه پیام نور هستم من اگه سالی دیگه از دانشگاه انصراف بدم یعنی پاییز ۱۴۰۱ در صورت قبولی در کنکور ۱۴۰۱ میتونم برم دانشگاه جدید؟؟ تا الان ۲ واحد پاس کرم

 233. سلام من در سال۹۷ مدرک دیپلمو گرفتم و سال ۹۸ دانشگاه ملی قبول شدم و وارد دانشگاه شدم سه ترم حوندم و الانم میخوام انصراف بدم و رشته ام رو تغییر بدم سوالم اینه که وقتی از دانشگاه انصراف دادم باید برم خدمت یا اینکه میتونم در یه دانشکاه ازاد ادامه تحصیل بدم

  1. سلام
   فقط یکبار حق اتصراف دارید و میتوانید مجدد برگردید به غیر ان ممکن نیست .

 234. سلام خواهش میکنم سوال منم جواب بدین ممنون میشم. من دانشجوی پیام نورمقطع کارشناسی بودم که در ترم ۹ دی ماه ۹۹ انصراف دادم میخواستم بدونم اگه دفترچه پست کنم برم خدمت میتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و ایست خدمت بگیرم آیا کسی که از
  کارشناسی انصراف بده میتونه ایست خدمت بگیره؟

 235. سلام، من بیست سالم است، سال گذشته ترم پاییز از طریق پذیرش بدون ازمون در یک دانشگاه غیرانتفاعی الکترونیکی دوره مجازی ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی گرفتم، الان من میخوام از این دانشگاه انصراف بدم و در دانشگاه ازاد دوره حضوری ثبت نام کنم، ایا میتوانم با انصراف از این دانشگاه و ثبت نام در دانشگاه جدید معافیت تحصیلی بگیرم یا خیر؟ و اگر میتوانم ایا میتوانم همین رشته را بخوانم یا باید رشته تحصیلی جدیدی را انتخاب کنم تا معافیت تحصیلی شامل حالم بشود؟.

 236. سلام من ورودی مهر۹۷ پیام نورم میخوام کنکور ۱۴۰۱ شرکت کن تو پیام نورم حدود ۶۰ واحد پاس کردم تا الان ایا اگر من مهر ۱۴۰۰ انصراف بدم میتونم سال ۱۴۰۱ برم دانشگاه جدید یا ن

  1. با سلام در صورت انصراف بله ولی معادل مدرک را دریافت کنید که حداقل بتوانید تطبیق واحد بگیرید.

 237. سلام ..من ورودی مهر۹۷ دانشگاه پیام نور هستم.من قصد دارم دوباره در کنکور سراسری شرکت کنم .من دو تا سوال ازتون داشتم اول اینکه اگه من بهمن‌۱۴۰۰ انصراف بدم امکانش هست که بعد قبولی در کنکور برم دانشگاه جدید؟ دوم اینکه تعداد واحد های پاس شدم ۶۰ واحده ایا مشکلی ایجاد میکنه بزای انصراف و ثبت نام در دانشگاه جدید؟

 238. با سلام و خسته نباشید
  من دوین ساله ک پشت کنکور میمونم و سومین کنکورمه و دانشگاه پیام نور مرخصی گرفتم دارم میخونم میخواستم بدونم اگه امسال از دانشگاه پیام نور انصراف بدم و برم دانشگاه ازاد بعد میتونم همزمان با اون کنکورو بخونم و برم دانشگاه دولتی چون شنیدم فقط یه بار میشه انصراف داد. اگه تو دانشگاه پیام نور ک الان مرخصی گرفتم رشتمو عوض کنم و اونو بخونم اون موقع چی میشه کنکور داد و دولتی رفت ؟ (تغییر رشته درون دانشگاهی هم انصراف محسوب میشه)لطفا پاسخ بدین سوال خیلی هاست و منم بدجکر سردردگمم

 239. سلام من قبلا در دانشگاه پیام نور در مقطع ارشد قبول شدم و برای ثبت نام مراجعه نکردم و یکسال برای کنکور ارشد درس خواندم و اینبار برای دانشگاه غیر انتفاعی مقطع ارشد قبول شدم ایا اگر این بار از دانشگاه انصراف بدهم ایا یک سال مهلت دارم تا خودم را به نظام وظیفه معرفی کنم یا اینکه بلافاصله بعداز انصراف وارد غیبت میشوم لطفا راهنمایی کنید؟

  1. با سلام شما فقط یکبار فرصت انصراف و بازگشت به تحصیل را دارید در غیر این صورت حتما باید اعزام شوید .

 240. سلام، من پایاننامم مونده و از دو ترم سنوات هم استفاده کردم و شهریور ۱۴۰۰ ترم آخر سنوات منه، اگه به دلیل عدم مراجعه از دانشگاه اخراج بشم، تا کی زمان دارم برای سربازی اقدام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بالافاصله باید اقدام کنید .از الان پیگیر سنوات باشید .

  2. سلا خسته تباشید من در نیمسال دوم ۹۷ وارد دانشگاه شدم ولی از اون رشته راضی نبود انصراف دادم بلافاصله وارد رشته حقوق شدم سال ۹۸ الان میخوام برم دانشکده نیرو انتظامی انصراف دادم ایا مشمولم یا یکسال وقت دارم

 241. سلام وقت بخیر . من یه سوال داشتم من از مقطع ارشد انصراف دادم و رفتم سربازی و الان ۴ ماهه سربازم. خواستم بدونم میتونم مجدد کنکور ارشد شرکت کنم و اگه قبول شدم از ایست خدمتی استفاده کنم؟ چون توی متنتون نوشته بود برای دانشجویا انصرافی به هیچ عنوان نباید وارد خدمت شده باشن ، اما خیلیا جاها پرسیدم گفتن مشکلی نداره .
  با تشکر

 242. من پارسال دکتری پذیرش نهایی دانشگاه دولتی شدم اما ثبت نام نکردم می خواستم بدونم ایا اگر از اموزش دانشگاه درخواست ثبت نام بدم ممکنه قبول کنن یا نه ؟ اصلا همچین قانونی هست که بشه با تاخیر دانشگاه ثبت نام کرد ؟

 243. سلام من ارشدم رو دو ترم خوندم و انصراف دادم و بلافاصله به یه دانشگاه دیگه رفتم و در همان مقطع مشغول به تحصیل شدم و تا ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم الان میتونم دوباره برگردم به دانشگاه اولم و ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام.یک بار اجازه انصراف وجود داره درصورت انصراف باید به سربازی بروید.

 244. سلام خسته نباشید بنده قبلا یکبار در مقطع ارشد انصراف دادم اگر اینبار هم انصراف بدهم یکسال فرصت دارم خودم رو به پلیس +۱۰ معرفی کنم یا بلافاصله به خدمت اعزام میشم ؟

 245. سلام خدمت شما
  من ابان ۹۹ از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و میخام برم به دانشاه افسری نیروی انتظامی و در کنارش دارم برای فرهنگیان هم میخونم
  سوالم اینه ک اگر دانشگاه نیروی انتظامی قبول بشم بعدش فرهنگیانم دعوت به مصاحبه بشم میتونم انصراف بدم از دانشگاه نیروی انتظامی ک به فرهنگیان برم؟؟
  معافیتم هیچ نمیشه؟

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود معافیت شما به چه دلیلی است؟ برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 246. با سلام
  دانشجوی رشته کاردانی ناپیوسته حسابداری آزاد هستم
  و تا بهمن ماه ۱۴۰۰ معافیت دارم
  میخوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم
  درحال حاضر ترم ۴ هستم و ترم های ۱ و ۲ رو مرخصی تحصیلی گرفتم.
  میخواستم بپرسم که اگر در ترم ۵(به عنوان مثال آذر ماه ۱۴۰۰)انصراف بدم میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟
  آیا قانون یکسال معافیت دانشجویان انصرافی،شامل حال من میشه؟(ترم ۱ و ۲ مرخصی گرفته بودم)
  قانون یکسال معافیت دانشجویان انصرافی،به من تعلق میگیره که بخوام برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 247. سلام یک سوال دارم یک ترم حسابداری خوندم انصراف دادم بعد اومدم حقوق لیسانس گرفتم الا میخوام بدونم وقتی تسویه میکنم از دانشگاه ازمون وکالت بدم قبول بشم میتونم برم یانه

 248. هر کس قبل از سربازی یک بار حق انصراف و تحصیل مجدد دارد من نیروی زمینی ارتش انصراف دادم ۹۹/۶/۱و بعدش دانشگاه روزانه قبول شدم و برای شرکت در کنکور۱۴۰۰ مجبور شدم در تاریخ معیین سازمان سنجش انصراف بدم یعنی من الان نمیتونم سال ۱۴۰۰ دانشگاه ثبت نام کنم؟ انصراف از دانشگاه افسری هم جزو یک بار انصراف به حساب میاد؟ ممنون میشم کل زندگیم به این جواب بستگی داره

  1. سلام دوست عزیز
   با سلام انصراف از درس و دانشگاه برای شما محاسبه میشود.

 249. سلام.من ورودی ۸۵ دانشگاه ازاد اسلامی واحد مشهد رشته حقوق بودم.هشتاد و پنج واحد پاس کردم و بعد رفتم سربازی.الان بعد از پانزده سال میخوام ادامه تحصیل بدم و واحدهامو تموم کنم.منو راهنمایی کنید چیکار کنم.از این همه زحمت و خدمت بی دریغ شمامتشکر.

  1. سلام دوست عزیز
   به دانشگاه مراجعه کنید جهت ادامه تحصیل و تطبیق واحد .

 250. سلام خسته نباشید
  بنده تا سی و یک شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم(پیام نور)
  آیا مثلا در همین تاریخ انصراف بدم و سپس در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و رتبه خوبی بیارم و قبول بشم میتونم دوباره در دانشگاه دوم تحصیل کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به تعداد دروس پاس شده و همچنین تعداد سال درسی دارد.

   1. سلام.شرمنده میشه بیشتر توضیح بدین.یه نفر که ترم ۹پیام نوره تومقطع کارشناسی و کلا ۸واحدپاس کرده می‌تونه انصراف بده و قبل یکسال ازتاریخ انصراف وارد دانشگاه جدید بشه و دوباره سنوات تحصیلی جدید بگیره؟

    1. سلام
     در صورت انصراف بعد از یکسال باید اعزام به خدمت شوید، معافیت تحصیلی برای هر مقطع تنها یکبار صادر می شود

     1. سلام
      من ترم ۶ دانشگاه باهنر ام میخواستم بدونم انصراف بدم برم دانشگاه پیام نور چندسال میتونم درس بخونم واحد هام به فوق دیپلم نمیرسه

 251. سلام.من یک ترم ازاد خوندم ترم بعد اومدم پیام نور الا یه سوال دارم این که کنکور بدم فرهنگیان قبول شم میتونم برم یانه گفتن بعضی جاها دوبار انصراف نمیشه و بایذ رفت خذمت ولی فرهنگیان معاف از سربازی نکته بعد اینکه با فرضی که نشه میشه کارت رفتن به خدمت گرفت بعد رفت از دانشگاه فرهنگیان نامه گرفت و بری دانشگاه فرهنگیان؟

   1. سلام اقا میشه منم کمک کنید ؟

    بنده الان یساله درسم تموم کرده ام دو تا مونده دارم من میخام برم خدمت اون دو تا مونده رو میتونم حین خدمت بدم دیپلمم بگیرم؟ یا انصراف به تحصیل بدم و درخاصت اعزام به خدمت بدم دیگه درس تمومه واسم؟

 252. سلام.
  من یک بار در دوره کارشناسی انصراف دادم و بعد از استفاده از یک سال (بدون غیبت) در دانشگاه جدید ثبت نام کردم و لیسانسم رو گرفتم.
  الان در حال تحصیل در دوره ارشد هستم. اگر انصراف بدم، باز هم میتونم ادامه تحصیل بدم؟ یعنی انصراف بدم و بعد مجددا در دانشگاه قبول بشم…..؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر در طول دوران تحصیلی مجاز به یک بار انصراف خواهید بود

 253. با سلام
  بنده در مقطع کارشناسی در تاریخ ۴اسفند ۹۹ انصراف دادم و برای معافیت پزشکی اقدام کردم.
  حالا به دلایلی این معافیت پزشکی رو بهم ندادن ایا بنده میتونم مجدد ثبت نام کنم؟ دانشگاه ازاد

 254. سلام خسته نباشید من ۹۸ کنکور دادم نشد
  ۹۹ کنکور دادم دانشگاه آزاد اسلامی کارشناسی حقوق قبول شدم و معافیت ۴ ساله گرفتم
  میخواستم ببینم میتونم کنکور ۱۴۰۰ برم دندانپزشکی؟

 255. با سلام و خسته نباشید، بنده دانشجوی ترم ۳ ارشد روزانه هستم که البته این ترم وارد ترم ۴ میشم، واحد های درسیم تموم شده فقط پایان نامه و سمینار مونده، بنا به مشکلاتی مجبورم انصراف بدم و حکم قطعی انصرافم رو بگیرم، سربازی هم رفتم، میخواستم ببینم اگر تا بعد از عید (اردیبهشت۱۴۰۰) مشکلم حل شد، میتونم دوباره برگردم دانشگاه پروژه وسمینارم رو تموم کنم و دفاع کنم؟، مشکل انضباطی هم ندارم، تشکر از سایت خوبتون

 256. با سلام من سال ۹۷ دانشجوی کارشناسی پیام نور بودم دو ترم انجا بودم کنکور دادم و سال ۹۸ کاردانی فوریت پزشکی روزانه قبول شدم و سال دیگه کاردانیم تموم میشه خواستم بدونم اگه کارشناسی ناپیوسته فوریت پزشکی روزانه قبول شم مشکلی از نظام وظیفه ندارم دوبارع دوسال دیگه بهم معافیت تحصیلی برای کارشناسی ناپیوسته فوریت میدن ؟
  فقط همون موقع که کاردانی فوریت قبول شدم سال ۹۸ از پیام نور انصراف دادم همون بار بوده

 257. سلام خوب هستید. من ورودی۹۸ازاد بودم سال پیش انصراف دادم و واحد پاس نکردم. الان در دانشگاه پیام نور تحصیل میکنم. میخواستم بدونم اگر در کنکور رشته های علوم پزشکی قبول شدم میتونم در انجا تحصیل کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت انصراف یک سال وقت برای تعیین دانشگاه جدید دارید

 258. سلام خوب هستید. من ورودی۹۸ازاد بودم سال پیش انصراف دادم و واحد پاس نکردم. الان در دانشگاه پیام نور تحصیل میکنم. میخواستم بدونم اگر در کنکور رشته های علوم پزشکی قبول شدم میتونم در انجا تحصیل کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت انصراف یک سال وقت برای تعیین دانشگاه جدید دارید

 259. اقا من دانشگاه بودم و انصراف ک دادم دو بار انصرافی شد و امروز معاف شدم ولی دانشگاه قبول شدم در کنکور ایا میشود برگشت به دانشگاهی ک قبول شدم یا باید دوباره کنکور بدم برا بازگشت به دانشگاه باید چ کنم الان معافیت مو گرفتم کامل

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تعداد واحد مقبول در دانشگاه ، از آموزش پیگیری کنید.

 260. سلام ممنون از سایت خوبتون. میخوام بدونم من که یک سال پشت کنکور بودم و بعد روزانه قبول شدم اگر انصراف بدم از مهلت یکساله میتونم استفاده کنم؟

 261. سلام من خرداد ۹۸ دیپلم تجربی گرفتم و تا شهریور ۹۹ فرصت معرفی داشتم ولی خودم رو معرفی نکردم و در آبان ۹۹ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم آیا منم میتونم انصراف بدم و دانشگاه دولتی ثیت نام کنم؟

 262. سلام من خرداد ۹۸ دیپلم تجربی گرفتم و تا شهریور ۹۹ فرصت معرفی داشتم ولی خودم رو معرفی نکردم و در آبان ۹۹ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم آیا من میتونم انصراف بدم و دانشگاه دولتی ثبت نام کنم؟

 263. سلام وقت بخیر. من یک ترم دانشجوی کارشناسی سینما بودم و بعد از اون انصراف دادم. توی بازه زمانی کمتر از یکسال به رشته کاردانی ناپیوسته حسابداری رفتم. هیچ غیبتی هم ندارم. میخوام بدونم اگر کاردانیمو تموم کنم و فارغ التحصیل شم, میتونم بعدش کارشناسی یه رشته دیگه بخونم؟ اگه بشه میخوام کنکور بدم و برای دانشگاه فرهنگیان اقدام کنم

 264. سلام من یک باز از پیش دانشگاهی انصراف دادم ایا میتونم یک بارم از دانشگاه ازاد انصراف بدهم

 265. سلام.ورودی مهر ۹۵ لیسانس پیام نورم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم.من تا الان کلا ۴۰ واحد پاس کردم و ترم نهمم.من اگه اوایل شهریور ۱۴۰۰ و یه ماه مونده به پایان معافیتم از پیام نور با واحد مانده زیاد انصراف بدم، اخراجی محسوب میشم یا میتونم تا یکسال بعد انصراف، دانشگاه جدید ثبت نام کنم و معافیت تحصیلی مجدد بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت انصراف در تایم سنوات میتوانید مجدد معافیت بگیرید

 266. سلام. بنده دانشجوی ارشد ورودی ۹۷ هستم
  تمام دروس رو پاس کردم فقط پایان نامه ام مونده. اگ به علت عدم مراجعه ب دانشگاه اخراج بشم. میتونم سال های آینده دوباره برای ادامه تحصیل اقدام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر مقدور نیست در صورت اخراج فقط اعزام به خدمت پیش رو دارید

 267. سلام
  تا چه نیم سالی امکان انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه روزانه هست به طوری که در همون مقطع کارشناسی ارشد یک بار دیگه معافیت تحصیلی صادر بشه؟

  ترم ۳ ارشد هستم. انصراف از تحصیل هم تا به حال نداشتم و میخوام در رشته‌ای دیگه‌ای در خارج از کشور تحصیل کنم.

  1. سلام دوست عزیز
   ارشد ۳ سال طول مجاز دارد. در زمان مجاز اقدام کنید مشکلی نخواهد بود

 268. سلام. ایا معافیت تحصیلی یکساله دانش اموزان ربطی به معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی دارد؟ یعنی اگر شخصی از معافیت اول استفاده کند پس از ورود به دانشگاه و انصراف معافیت یکساله به او داده میشود؟ متشکر

  1. سلام دوست عزیز
   دو مورد جداگانه هستند برای بررسی شرایط اختصاصی خود با مشاورین تماس حاصل فرمایید

 269. سلام ببخشید من کنکور ۹۹ دانشگاه روزانه قبول شدم الان میخوام انصراف بدهم و کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم میشه بگید چطوری این کا رو انجام بدم

  1. سلام دوست عزیز
   مقدور نیست تعهد و هزینه انصراف را باید پرداخت کنید.محروم خواهید شد

  2. سلام ،من متولد ۸۰ هستم ، امسال ورودی مهر ۹۹ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم حسابداری ترم یک هستم مقطع کارشناسی پیوسته،و می خوام فرهنگیان ،مشکلی در پذیرش فرهنگیان نخواهم خواهم داشت یا نه؟ در ضمن ۴ سال معافیت هم دارم تا ۱۴۰۳،،

 270. اقا مهدی شما باید بهمن ۱۴۰۰ انصراف بدی
  و کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنی
  نیاز نیست پیام نور اسم بنویسی و دوباره انصراف بدی چون اینجوری دو بار از دانشگاه انصراف بدی دیگه نمیتونی بری دانشگاه

  1. سلام من در مقطع کاردانی قبول شدم ولی در همان ترم اول انصراف دادم اگر از معافیت یک ساله استفاده کنم و در کنکور امسال رشته پزشکی یا یکی از رشته های کارشناسی قبول بشم میتونم برم

 271. سلام وقت بخیر خسته نباشید
  میخواستم بدونم در صورت انصراف از مقطع ارشد میتونم در اون بازه زمانی یکساله تا زمان مشمول خدمت شدنم
  از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنم ؟ ( در حین تحصیل نامه ای بود مبنی بر گواهی اشتغال به تحصیل که به واسطه اون نامه امکان رد شدن بیمه وجود داشت )
  میخواستم بدونم این امکان وجود خواهد داشت یا خیر ؟

 272. سلام.خسته نباشید.من ورودی مهر ۹۵ لیسانس زبان پیام نورم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی شو دارم.الان ترم ۹ رو تموم کردم و تاالان کلا ۴۰ واحد پاس کردم.قصد ادامه این رشته رو ندارم و هدفم رشته پزشکی روزانه هست.میخوام کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم اگه رشته دلخواه رو قبول شدم که هیچ اگه نه کنکور ۱۴۰۱ هم شرکت کنم.برا همین میخوام چندروز مانده به پایان شهریور ۱۴۰۰، که میشه بعد ترم دهم، از پیام نور انصراف بدم که هم از نتیجه کنکور ۱۴۰۰ ام مطمئن بشم و هم اگه احیانا کنکور ۱۴۰۰ قبول نشدم،تو فرصت یکساله بعد انصراف، امکان شرکت در کنکور ۱۴۰۱ و ثبت نام رشته جدید مثل دکتری پیوسته پزشکی روزانه رو از مهر ۱۴۰۱ داشته باشم.میخواستم بدونم اگه اینکارو بکنم، معافیت تحصیلی مجدد برا رش جدید صادر میشه و میتونم رشته جدید برم؟ و اینکه تو یکی از نظرات گفتن انصراف باید تو ۳ سال اول باشه وگرنه بعدش نمیشه رشته جدید رفت درسته این؟ یا میشه پایان سال پنجم لیسانس هم انصراف داد و رشته جدید رفت؟ ممنون میشم چندتا سوالم رو تک به تک پاسخ بفرمایین.

 273. با درود
  من ۵ ترم در رشته کارشناسی فیزیک دانشگاه گیلان حضور داشتم با اعمال دو حذف ترم و تصمیم به تغییر رشته گرفتم و ترم ششم در همان دانشگاه مشغول به تحصیل شدم تا پایان همین ترمی که گذشت. درخواست انصراف و حذف ترمم رو ارسال کردم و موافقت شد. سوالم این هست که آیا سنواتِ ترمی که در دانشگاه قبلی گذراندم در دانشگاه جدید نیز محسوب می‌شود یا خیر و همه چیز از ترم یک شروع می‌شود؟

 274. سلام وقت بخیر…
  من امسال در مقطع ارشد هم دانشگاه اصفهان قبول شد و هم علوم پزشکی مشهد و هر دو را ثبتنام کردم و برای علوم پزشکی مشهد معافیت تحصیلی گرفتم.
  می خوام از دانشگاه علوم پزشکی مشهد انصراف بدم و دانشگاه اصفهان ادامه تحصیل بدم.

  میتونم برای دانشگاه اصفهان معافیت تحصیلی بگیرم؟