معافیت تحصیلی دانشجویان چگونه است ؟

معافیت تحصیلی دانشجویان
به اشتراک بگذارید

معافیت تحصیلی دانشجویان نیز یکی از شاخه های مهم مشاوره معافیت تحصیلی می باشد . که مرکز مشاوره معافیت تحصیلی در این مقاله به تمام جوانب مرتبط با این مسئله پرداخته است . شاید اولین سوالی که به ذهن همه ما برسد این باشد که جوانان در چه دوره ای وارد سن مشمولیت می شوند ؟ در جواب باید گفت هر فرزند ذکوری که وارد سن ۱۹ سالگی شود یعنی سن ۱۸ سالگی آن به پایان رسیده باشد جزو مشمولین خدمت نظام وظیفه به حساب می آید . حال این مسئله نیز در ذهن انسان پیش می آید که سن ۱۸ سالگی سن تمام شدن دوره ی دبیرستان و  وارد شدن به دانشگاه می باشد .

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان

پس سوال دوم اینجا مطرح خواهد شد که معافیت تحصیلی دانشجویان به چه صورت خواهد بود ؟ اصلا معافیت تحصیلی دانشجویان به همه تعلق می گیرد ؟ چه کسانی می توانند از معافیت تحصیلی دانشجویان بهره مند شوند ؟ دریافت معافیت تحصیلی مستلزم چه شرایط است و مدارک معافیت تحصیلی چیست ؟  یا این که مدت زمان معافیت تحصیلی چقدر است و چه عواملی بر طولانی بودن آن تاثیر خواهد داشت ؟ یا معافیت تحصیلی دانش آموزان و معافیت تحصیلی دانشجویان چه تاثیری در پیشرفت تحصیلی آن ها خواهد داشت ؟ تمام این سوالات را در مقاله ی زیر خواهید خواند . با ما همراه باشید .

آن دسته از دانش آموزان و دانشجئیانی که در مراکز آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی کشور که مورد تایید وزارت خانه ها و موسسات آموزش عالی در حال تحصیل هستند می توانند از معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان استفاده کنند . یعنی اگر به سن مشمولیت رسیدند از اعزام به خدمت معاف می شوند که به تحصیل خود ادامه دهند بدون اینکه مانعی سر راه آن ها باشد .


بیشتر بخوانید: نظام وظیفه : معافیت خدمت سربازی چیست


تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان نیز یکی دیگر از مسائل مهمی است که دانشجویان برای گرفتن آن تلاش می کنند .شاید این سوال نیز در ذهن شما پیش آمده باشد که آیا دانشجویانی که از ادامه تحصیل انصراف می دهند می توانند دوباره از معافیت تحصیلی استفاده کرده و به ادامه تحصیل خود ادامه دهند ؟ در پاسخ باید بگوییم بله مشمولین نظام وظیفه و هر فرد ذکور ایرانی در مدت تحصیل خود از مقطع دبیرستان و دیپلم تا مقطع بالاتر یعنی مقطع دکتری می توانند فقط یکبار از تحصیل انصراف دهند و باز برای ادامه تحصیل اقدام کنند .

البته ادامه تحصیل دادن برای این گونه افراد مستلزم شروط مهمی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت . یکی از شرط های مهم تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان بعد از انصراف از تحصیل این گونه است که مشمولین نباید بیشاز یک سال از تاریخ انصرافشان گذشته باشد . یکی دیگر از شروط استفاده از این قانون نداشتن هیچ گونه غیبت غیر موجه این مشمولین می باشد . یکی از شرط های مهم دیگر برای ادامه تحصیل بعد از انصراف این است که انصراف دانشجویان باید در سنوات تحصیلی مجاز صورت بگیرد .


بیشتر بخوانید: معافیت تحصیلی خدمت سربازی چیست


سایر موارد مربوط به معافیت سربازی
 • شرایط معافیت کفالت پدر بیمار
 • شرایط معافیت کفالت مادر طلاق گرفته
 • سن کفالت پدر
 • ایا در حین تحصیل میتوان معافیت کفالت گرفت
 • کسری خدمت ایثارگری
 • عفو رهبری سربازی ۹۸
 • سن معافیت سربازی
 • بند ۱۲ معافیت سربازی
 • راه های معافیت از سربازی

 • آموزشی سربازی
 • حقوق سربازی
 • دوره احتیاط سربازی چیست؟
 • خرید خدمت سربازی ۹۸
 • قیمت خرید خدمت سربازی
 • سایت نظام وظیفه خرید سربازی
 • معافیت تک پسری سال ۹۸

براساس قوانین ماده ۳۵ معافیت تحصیلی دانشجویان مشمولینی که دیپلم خود را اخذ کردند می توانند پس از فراغت از تحصیل در یکی از مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند به شرط آن که این مشمولین دارای هیچ گونه غیبت غیر موجه نباشند . این نکته را نیز باید در نظر داشت که بر اساس تبصره ی ماده ی ۳۵ قوانین معافیت تحصیلی دانشجویان ، دانشجویان انصرافی در طول مدت تحصیل خود می توانند فقط یک بار از تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان استفاده کنند . بر اساس تبصره ای دیگر در همین ماده مشمولین نظام وظیفه عمومی که بدون غیبت هستند در حین خدمت می توانند جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر از خدمت مرخص شده و به ادامه تحصیل مشغول شوند . البته این ترخیص از خدمت نظام وظیفه در مواقع اضطراری مانند جنگ و غیره غیرممکن می باشد .


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت تحصیلی خدمت سربازی ۹۸


معافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی

معافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی با صدور گواهی اشتغال به تحصیل آن ها توسط سازمان های مربوطه قابل تایید می باشد . در واقع مدت اعتبار معافیت تحصیلی دانشجویان دوره کارشناسی تا یک سال پس از صادر شدن گواهی پایان دوره ی تحصیلات آن ها می باشد .  مشمولینی که به سن مشمولیت رسیده و هنوز جواب قطعی دانشگاه  را دریافت نکرده اند و مشخص نیست که در دانشگاه قبول شده اند یا نه . باید مراحل اعزام به خدمت خود را از طریق مراکز خدمات الکترونیکی انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ انجام دهند .

در واقع این نکته قابل اهمیت است که اگر مشمولین وارد غیبت شوند و منتظر جواب دانشگاه ها بمانند و برای اعزام به خدمت وظیفه اقدام نکنند . آن ها جزو مشمولین غایب به حساب می آیند و دیگر نمی توانند از معافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی و مقاطع دیگر استفاده کنند . در صورتی که مشمولین قصد انصراف ، اخراج یا فراغت از تحصیل را دارند  یک سال مهلت دارند تا خود را به سازمان نظام وظیفه ی عمومی معرفی کنند . بر اساس ماده ۳۳ قانون معافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی و مقاطع دیگر حداکثر معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف این گونه خواهد بود . برای توضیحات بیشتر با ما همراه باشید .

مرکز مشاوره آویژه آماده خدمت رسانی در زمینه معافیت تحصیلی به شما داوطلبان گرامی است

 • قانون معافیت فرزندان ایثارگران
 • آیین نامه جدید معافیت پزشکی
 • معافیت پزشکی چشم
 • دفترچه معافیت پزشکی ۹۸
 • معافیت سربازی کفالت
 • مراحل معافیت پزشکی
 • شرایط خرید سربازی

 • شرایط معافیت پزشکی سربازی ۹۸
 • شرایط معافیت سربازی ۹۸
 • انواع معافیت سربازی

 • مدت خدمت سربازی
 • شرایط معافیت سربازی تک فرزندی
 • ساده ترین راه معافیت سربازی

میزان حداکثر معافیت تحصیلی برای دانش آموزانی که در مقطع دبیرستان تحصیل می کنند تا پایان سن ۲۰ سالگی می باشد . یعنی دانش آموزان تا سن بیست سالگی شان به اتمام برسد می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند . این میزان معافیت برای آن افرادی که در مقطع کاردانی تحصیل می کنند ۲ سال و نیم می باشد . برای آن دسته از دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته در حال تحصیل هستند سنوات معافیت آن ها سه سال و برای افراد محصل در مقطع کارشناسی پیوسته ۵ سال می باشد . از طرف دیگر این معافیت برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته نیز ۶ سال است . دانشجویانی که در مقطع دکتری پزشکی به طور پیوسته تحصیل می کنند دارای ۸ سال معافیت تحصیلی هستند . اما این معافیت برای مقطع دکترای تخصصی ۶ سال می باشد .

این نکته نیز قابل ذکر می باشد که این میزان معافیت تحصیلی در مواقع خاص و ضروری قابل تغییر می باشد که تشخیص آن بر عهده کمیسیون های خاص در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می باشد . این میزان معافیت در تمام مقاطع حداکثر تا یک سال قابل افزایش خواهد بود .

معافیت تحصیلی دانشجویان,تمدید معافیت تحصیلی


بیشتر بخوانید: مشمولین معافیت تحصیلی خدمت سربازی


معافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد

معافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد همانطور که در بالا نیز صحبت کردیم دارای مدت مشخصی می باشد . در واقع معافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد برای آن دسته از دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته در حال تحصیل می باشند  به مدت ۳ سال است . اما از طرف دیگرمعافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد برای محصلین در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال است . از طرف دیگر آن دسته از دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به ادامه تحصیل هستند و در سنوات مشخص فارغ التحصیل نمی شوند با تصویب کمیسیون مربوطه در موارد اضطراری و خاص می توانند  از سنوات ارفاقی یک ساله استفاده کنند .


بیشتر بخوانید: مدارک معافیت تحصیلی خدمت سربازی


مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانشجویان

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانشجویان می توانند به آن ها کمک کند تا بتوانند به راحتی معافیت تحصیلی خود را گرفته و مشغول به تحصیل شوند . ما در اینجا سعی داریم این مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانشجویان و فرآیند اقدام برای گرفتن معافیت موقت دانشجویی را برای شما عزیزان مفصلا شرح دهیم . با ما همراه باشید .

اولین قدم برای گرفتن برگ معافیت تحصیلی ببرای دانشجویان مراجعه دانشجویان به بخش مربوطه در قسمت آموزش دانشگاه می باشد . دانشجویان با مراجعه به قسمت آموزش و رائه ی آخرین گواهی فراغت از تحصیل در مقطع قبلی خود ، برگ درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان  را با مهر دانشگاه دریافت می کنند . در بخش دوم دانشجویان باید برگ معافیت تحصیلی دریافت شده از سوی دانشگاه را به همراه اصل شناسنامه و کارت ملی ، یک قطعه عکس ۳*۴ سیاه و سفید و اصل گواهی فراغت از تحصیل مقطع قبلی خود را به دفاتر الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ تحویل داده و درخواست معافیت تحصیلی خود را از طریق این دفاتر ثبت کنند .

در مرحله آخر مراکز خدمات الکترونیک انتظامی مجوز ثبت نام در دانشگاه را برای مشمولین صادر کرده و به آن ها ارائه می دهد . پس از بررسی مدارک از سوی سازمان نظام وظیفه معافیت  تحصیلی دانشجو از سوی سازمان نظام وظیفه ناجا صادر شده و به دانشگاه ارسال می گردد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره تحصیلی آویژه
برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید

در این راستا مرکز مشاوره تحصیلی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره انتخاب رشته دانشگاه دولتی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

خدمات کلان مرکز مشاوره آویژه در زمینه نظام وظیفه

 

برای مشاوره در زمینه معافیت تحصیلی دانشجویان چگونه است ؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068