خانه خدمات مشاوره ای نظام وظیفه معافیت شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت آستیگماتیسم و قوز قرنیه چشم

شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت آستیگماتیسم و قوز قرنیه چشم

بروزرسانی شده اکتبر 3, 2017 11:42 ق.ظ
0
1,976
آستیگماتیسم
شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت آستیگماتیسم و قوز قرنیه چشم
میانگین 4.5 رای از تعداد 2

معافیت پزشکی در خدمت سربازی ( نظام وظیفه ) به علت ضعیفی چشم یا آستیگماتیسم چگونه است؟ آیا قوز قرنیه می تواند باعث معافیت از سربازی شود؟ در ادامه علاوه بر پاسخ به این سوالات ٬ علایم بروز آن را نیز بررسی خواهیم نمود .

معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت آستیگماتیسم و قوز قرنیه

اگر شما نیز جزو کسانی هستید که به دنبال راه های معافیت از سربازی میباشند توصیه میکنیم که مطلب زیر را از دست ندهید  … جالب است بدانید مشکلات مربوط چشم یکی از راه های معافیت از سربازی میباشد و در کل 39 مورد از بیماری های چشمی مشمول معافیت میگردند. در این مقاله به دو مورد از آنها تحت عنوان آستیکماتیسم و قوز قرنیه می پردازیم.

قانون جاری در مورد ضعف بینایی به این صورت میباشد که اگر مقطع تحصیلی شخص دیپلم و یا زیر دیپلم باشد با نمره چشم 6 (برای یک چشم) و اگر کارشناسی یا بالاتر باشد با نمره چشم 8 (برای یک چشم) شخص معاف میگردد . اما شایان ذکر است ما راهی را به شما معرفی میکنیم که مشمولین فارغ از بحث ضعف چشم معاف گردند :

معافیت آستیگماتیسم ( معافیت پزشکی سربازی ) :

آستیگماتیسم که در اصطلاح رایج با لفظ «آستیگمات» شناخته می شود، بیماری رایج چشمی است که دید را با مشکل مواجه می کند و این مشکل می تواند توسط عینک، لنز و یا عمل جراحی برطرف شود. دلیل اصلی بروز این وضعیت به این خاطر است که چشم به صورت کامل کروی نیست و این موضوع باعث بوجود آمدن خطای انکساری می شود. آستیگماتیسم تقریبا در همه افراد وجود دارد و تنها شدت و ضعف آن بین افراد متفاوت است. برای تصحیح این خطا معمولا از عینک، لنز و یا جراحی کمک گرفته می شود.

انواع آستیگماتیسم

در عمل چشم‌های آستیگمات به سه شکل خود را بروز می‌دهند:

  • 1-آستیگماتیسم ساده
  • 2-آستیگماتیسم مرکب
  • 3-آستیگماتیسم مخلوط

در تقسیم‌بندی که بر مبنای محور دو خط کانونی انجام می‌شود:

  • 1-آستیگماتیسم منظم
  • 2-آستیگماتیسم غیر منظم

علت ایجاد آستیگماتیسم چیست

فشار پلك روى قرنیه مى تواند منجر به آستیگماتیسم مختصرى شود، ولى در اغلب موارد آستیگماتیسم ریشه ارثى دارد. علاوه بر آن ضربات و صدمات وارده بر قرنیه، نیز مى توانند منجر به آستیگماتیسم به ویژه از نوع نامنظم آن شوند.

شرایط معافیت آستیگماتیسم

مطابق با آخرین شرایط و ضوابط موجود در قانون نظام وظیفه بخش سيزدهم : بيماري هاي چشم و عوارض بينائي و مطابق با بند3آیین نامه پزشکی یک شخص اگر شرایط زیر را داشته باشد معاف می شود:

آستيگماتيسم ساده ، مركب يا مخلوط با سيكلوپلژي كامل :
(درآستيگماتيسم ساده، يا مركب يا مخلوط ميزان آستيگماتيسم بايستي بيش تر از اسفر باشد)

الف) مجموع ديوپتر آستيگمات ساده ، مركب يا مخلوط بالاي 5 ديوپتر يک چشم : معاف دائم
تبصره: براي دارندگان مدارك کارشناسي و بالاتر مجموع ديوپتر آستيگمات ساده ، مركب يا مخلوط بالاي 7 ديوپتر يک چشم: معاف دائم

ب) آستيگماتيسم ساده ، مركب يا مخلوط از3 تا 5 ديوپتر هر يك از چشمها : معاف از خدمات رزمي
تبصره: براي دارندگان مدارك کارشناسي و بالاتر آستيگماتيسم ساده ، مركب يا مخلوط از3 تا7 ديوپتر هر يك از چشمها : معاف از خدمات رزمي

دو نکته دراین مطلب باید مورد توجه قرار گیرد
1- سطح تحصیلات
2-برخلاف دوری یا نزدیکی که فقط نمره یک چشم درنظر می گرفت،این مجموع آستگیمات ونیز دوری یا نزدیکی درنظر می گیرد.

قوز قرنیه چیست

کراتوکونوس یا قوز قرنیه، بیماری است که در آن، قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می کند. قرنیه به طور طبیعی شکلی گرد یا کروی دارد، ولی در کراتوکونوس (قوز قرنیه) قرنیه برآمده و مخروطی شکل می شود.

علائم و نشانه‌های کراتوکونوس (قوز قرنیه) :

تشخیص کراتوکونوس (قوز قرنیه) ممکن است به دلیل بروز و پیشرفت آهسته آن مشکل باشد. این بیماری ممکن است با نزدیک بینی و آستیگماتیسم همراه باشد در نتیجه ممکن است موجب عدم وضوح و تاری دید شود. بیمار همچنین ممکن است دچار هاله بینی و حساسیت به نور باشد. بیماران معمولاً در هر بار مراجعه به چشم پزشک نسخه شان تغییر می‌کندو بعد از مدتی ثابت باقی می‌ماند

شرایط معافیت کراتوکونوس (قوز قرنیه) :

مطابق با آخرین شرایط و ضوابط موجود در قانون نظام وظیفه بخش سيزدهم : بيماري هاي چشم و عوارض بينائي و مطابق با بند8آیین نامه پزشکی یک شخص اگر شرایط زیر را داشته باشد معاف می شود:

لک مركزي قرنيه :
الف) در صورتيكه وسيع باشد و مركز قرنيه را اشغال نموده باشد (لك وسيع در موقعي است كه بيش از3 ميليمتر مربع سطح قرنيه را پوشانيده باشد): معاف دائم
ب) در موارد خفيف تر : معاف از خدمات رزمي

در صورت بروز هرگونه سوال یا ابهام و نیاز به مشاوره نظام وظیفه ؛ اموری نظیر معافیت پزشکی ، معافیت کفالت و … هم اکنون می توانید با شماره  9099072068 تماس حاصل فرمایند . همچنین در صورت تمایل می توانید کانال سربازی تلگرام آویژه دانش را نیز دنبال فرمایید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در معافیت

بررسی کنید

تغییرات شرایط دانشجویان انصرافی در قانون جریمه مشمولان غایب سال 97

تغییرات شرایط دانشجویان انصرافی در قانون جریمه مشمولان غایب سال 97میانگین 5 رای از تعداد 1…