کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت آستیگماتیسم و قوز قرنیه چشم

به اشتراک بگذارید

معافیت پزشکی در خدمت سربازی ( نظام وظیفه ) به علت ضعیفی چشم یا آستیگماتیسم چگونه است؟ آیا قوز قرنیه می تواند باعث معافیت از سربازی شود؟ در ادامه علاوه بر پاسخ به این سوالات ٬ علایم بروز آن را نیز بررسی خواهیم نمود .

معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت آستیگماتیسم و قوز قرنیه

اگر شما نیز جزو کسانی هستید که به دنبال راه های معافیت از سربازی میباشند توصیه میکنیم که مطلب زیر را از دست ندهید  … جالب است بدانید مشکلات مربوط چشم یکی از راه های معافیت از سربازی میباشد و در کل ۳۹ مورد از بیماری های چشمی مشمول معافیت میگردند. در این مقاله به دو مورد از آنها تحت عنوان آستیکماتیسم و قوز قرنیه می پردازیم.

قانون جاری در مورد ضعف بینایی به این صورت میباشد که اگر مقطع تحصیلی شخص دیپلم و یا زیر دیپلم باشد با نمره چشم ۶ (برای یک چشم) و اگر کارشناسی یا بالاتر باشد با نمره چشم ۸ (برای یک چشم) شخص معاف میگردد . اما شایان ذکر است ما راهی را به شما معرفی میکنیم که مشمولین فارغ از بحث ضعف چشم معاف گردند :

معافیت آستیگماتیسم ( معافیت پزشکی سربازی ) :

آستیگماتیسم که در اصطلاح رایج با لفظ «آستیگمات» شناخته می شود، بیماری رایج چشمی است که دید را با مشکل مواجه می کند و این مشکل می تواند توسط عینک، لنز و یا عمل جراحی برطرف شود. دلیل اصلی بروز این وضعیت به این خاطر است که چشم به صورت کامل کروی نیست و این موضوع باعث بوجود آمدن خطای انکساری می شود. آستیگماتیسم تقریبا در همه افراد وجود دارد و تنها شدت و ضعف آن بین افراد متفاوت است. برای تصحیح این خطا معمولا از عینک، لنز و یا جراحی کمک گرفته می شود.

انواع آستیگماتیسم

در عمل چشم‌های آستیگمات به سه شکل خود را بروز می‌دهند:

  • ۱-آستیگماتیسم ساده
  • ۲-آستیگماتیسم مرکب
  • ۳-آستیگماتیسم مخلوط

در تقسیم‌بندی که بر مبنای محور دو خط کانونی انجام می‌شود:

  • ۱-آستیگماتیسم منظم
  • ۲-آستیگماتیسم غیر منظم

علت ایجاد آستیگماتیسم چیست

فشار پلک روى قرنیه مى تواند منجر به آستیگماتیسم مختصرى شود، ولى در اغلب موارد آستیگماتیسم ریشه ارثى دارد. علاوه بر آن ضربات و صدمات وارده بر قرنیه، نیز مى توانند منجر به آستیگماتیسم به ویژه از نوع نامنظم آن شوند.

شرایط معافیت آستیگماتیسم

مطابق با آخرین شرایط و ضوابط موجود در قانون نظام وظیفه بخش سیزدهم : بیماری های چشم و عوارض بینائی و مطابق با بند۳آیین نامه پزشکی یک شخص اگر شرایط زیر را داشته باشد معاف می شود:

آستیگماتیسم ساده ، مرکب یا مخلوط با سیکلوپلژی کامل :
(درآستیگماتیسم ساده، یا مرکب یا مخلوط میزان آستیگماتیسم بایستی بیش تر از اسفر باشد)

الف) مجموع دیوپتر آستیگمات ساده ، مرکب یا مخلوط بالای ۵ دیوپتر یک چشم : معاف دائم
تبصره: برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر مجموع دیوپتر آستیگمات ساده ، مرکب یا مخلوط بالای ۷ دیوپتر یک چشم: معاف دائم

ب) آستیگماتیسم ساده ، مرکب یا مخلوط از۳ تا ۵ دیوپتر هر یک از چشمها : معاف از خدمات رزمی
تبصره: برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر آستیگماتیسم ساده ، مرکب یا مخلوط از۳ تا۷ دیوپتر هر یک از چشمها : معاف از خدمات رزمی

دو نکته دراین مطلب باید مورد توجه قرار گیرد
۱- سطح تحصیلات
۲-برخلاف دوری یا نزدیکی که فقط نمره یک چشم درنظر می گرفت،این مجموع آستگیمات ونیز دوری یا نزدیکی درنظر می گیرد.

قوز قرنیه چیست

کراتوکونوس یا قوز قرنیه، بیماری است که در آن، قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می کند. قرنیه به طور طبیعی شکلی گرد یا کروی دارد، ولی در کراتوکونوس (قوز قرنیه) قرنیه برآمده و مخروطی شکل می شود.

علائم و نشانه‌های کراتوکونوس (قوز قرنیه) :

تشخیص کراتوکونوس (قوز قرنیه) ممکن است به دلیل بروز و پیشرفت آهسته آن مشکل باشد. این بیماری ممکن است با نزدیک بینی و آستیگماتیسم همراه باشد در نتیجه ممکن است موجب عدم وضوح و تاری دید شود. بیمار همچنین ممکن است دچار هاله بینی و حساسیت به نور باشد. بیماران معمولاً در هر بار مراجعه به چشم پزشک نسخه شان تغییر می‌کندو بعد از مدتی ثابت باقی می‌ماند

شرایط معافیت کراتوکونوس (قوز قرنیه) :

مطابق با آخرین شرایط و ضوابط موجود در قانون نظام وظیفه بخش سیزدهم : بیماری های چشم و عوارض بینائی و مطابق با بند۸آیین نامه پزشکی یک شخص اگر شرایط زیر را داشته باشد معاف می شود:

لک مرکزی قرنیه :
الف) در صورتیکه وسیع باشد و مرکز قرنیه را اشغال نموده باشد (لک وسیع در موقعی است که بیش از۳ میلیمتر مربع سطح قرنیه را پوشانیده باشد): معاف دائم
ب) در موارد خفیف تر : معاف از خدمات رزمی

 

در صورت بروز هرگونه سوال یا ابهام و نیاز به مشاوره نظام وظیفه ؛ اموری نظیر معافیت پزشکی ، معافیت کفالت و … هم اکنون می توانید با شماره  تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ تماس حاصل فرمایند . همچنین در صورت تمایل می توانید کانال سربازی تلگرام آویژه دانش را نیز دنبال فرمایید .

شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت آستیگماتیسم و قوز قرنیه چشم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی به علت آستیگماتیسم و قوز قرنیه چشم

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

9099072068 از سراسر ایران