معافیت پزشکی عرق کف دست چه شرایطی دارد؟

معافیت پزشکی عرق کف دست
به اشتراک بگذارید

معافیت پزشکی عرق کف دست یکی از انواع بیماری هایی است که مورد توجه بسیاری از مشمولان میباشد و مشمولان زیادی به سبب ابتلا به آن از رفتن به خدمت سربازی معاف میشوند. با توجه به فعالیت های سخت و سنگینی که سربازان در دوره ی سربازی انجام میدهند، لذا داشتن سلامت جسمی و روانی کامل شرط لازم برای گذراندن این دوره میباشد. سازمان وظیفه عمومی برای افرادی با بیماری های خاص، که توان جسمی و یا روانی آن ها را تحت تاثیر قرار داده است، امکان دریافت معافیت را فراهم کرده است. معافیت پزشکی انواع مختلفی دارد و بسته به نوع و شدت بیماری افراد متفاوت است. اگر بخواهیم به طور کلی بیان کنیم، داوطلبان دریافت معافیت های پزشکی باید گواهی ابتلا به یکی از بیماری های مورد تایید سازمان وظیفه را داشته باشند تا بتوانند یکی از انواع معافیت پزشکی دائم، موقت یا معافیت از رزم دریافت کنند.

معافیت پزشکی عرق کف دست

به طور کلی معافیت پزشکی عرق کف دست یا هیپرییدوز به افرادی تعلق میگیرد که در ناحیه دست بیش از حد نرمال تعریق دارند و این امر برایشان آزار دهنده است. لازم به ذکر است این بیماری به دسته ی بیماریهای پوستی و بافت زیر پوست مربوط میباشد. اما چگونه میتوان برای دریافت این نوع معافیت اقدام کرد؟ شرایط لازم برای معاف شدن به واسطه ی بیماری هیدروییدوز یا عرق کف دست کدام است؟

این سوالات از جمله ابهاماتی است که برای متقاضیان دریافت این نوع معافیت مطرح میشود. لذا سعی میکینیم در این مقاله به بررسی و شرح این شرایط و نکات مربوط به معافیت عرق کف دست بپردازیم. علاوه بر این توصیه ی ما به شما این است که قبل از هر اقدامی از مشاوره نظام وظیفه استفاده کنید تا بااستفاده از تجربیات متخصصان از قوانین و مقررات مربوطه اطلاع یابید و در این مسیر موفق تر عمل کنید.


بیشتر بخوانید:  نحوه ابطال کارت معافیت پزشکی چگونه است؟


شرایط معافیت پزشکی عرق کف دست

شرایط معافیت پزشکی عرق کف دست از مهم ترین موضوعاتی است که مشمولان بایداز آن مطلع شوند. تنها افرادی میتوانند از این نوع معافیت استفاده کنند که شرایط مطرح شده از سوی سازمان وظیفه را دارا باشند. اما این شرایط کدامند؟ اگر بخواهیم برخی از این شرایط را نام ببریم باید به تایید بیماری توسط پزشک معتمد و همچنین شورای پزشکی نظام وظیفه اشاره کنیم. یکی دیگر از شرایط معافیت پزشکی عرق کف دست درباره ی چگونگی م میزان تعریق میباشد، بر اساس قوانین مربوطه، این نوع معافیت به افرادی تعلق میگیرد که بعد از شستن و خشک کردن دست های خود بلافاصله و در مدت ۵ دقیقه دستشان کامل خیس باشد. به طور کلی عرق زیاد دست ممکن است به دلیل بیماری دیگری باشد و یا به دلایل ارثی بروز پیدا کند همانطور که گفته شد در هر صورت تاییدیه پزشک مبنی بر هیپرهیدروز برای دریافت معافیت الزامی است.

شرایط معافیت پزشکی عرق کف دست


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی 


معافیت پزشکی سربازی عرق کف دست و پا

معافیت پزشکی سربازی عرق کف دست و پا از جمله معافیت هایی است که مشمولان زیادی با استفاده از آن از رفتن به خدمت وظیفه معاف شده اند. عرق کردن در زمان فعالیت بدنی و یا بالا رفتن دما یکی از سیستم هایی است که باعث تعدیل دمی بدن میشود اما گاهی به دلیل بیماری میزان تعریق در افراد افزایش میابد. این موضوع میتواند به دلیل بیماری زمینه ای باشد و یا به شکل ارثی باشد. تعریق زیاد یا هیپر هیدروز به هر دلیلی که باشد موضوعی آزار دهنده و مشکل ساز است. لذا سازمان وظیفه افرادی را که به این بیماری مبتلا هستند از خدمت معاف میکند. ممکن است هیپرهیدروز در ناحیه دست یا پا باشد. طبق قوانین نظام وظیفه عرق کف یک یا دو دست و کف یک یا دو پا چنانچه شدید باشد منجر به دریافت معافیت پزشکی سربازی عرق کف دست و پا خواهد شد.


بیشتر بخوانید: شرایط دریافت معافیت پزشکی چیست؟


فرآیند معافیت پزشکی برای تعریق

فرآیند معافیت پزشکی برای تعریق نیز به مانند دریافت سایر معافیت های پزشکی میباشد. طی این فرآیند متقاضی معافیت باید بیماری خود را به اثبات برساند.اولین قدم  برای انجام این کار مراجعه به پزشک و دریافت گواهی بیماری است. مرحله ی بعد شامل مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ و ارسال مدارک به سازمان و ظیفه و درنهایت ثبت درخواست میباشد. بعد از بررسی هایی که انجام میشود برای مشمول دعوتنامه ای از سوی بیمارستان ارسال خواهد شد که باید برای انجام معاینات و آزمایشات به آنجا مراجعه کند. یکی دیگر از مراحل مربوط به فرآیند معافیت پزشکی برای تعریق کسب تاییدیه شورای پزشکی نظام وظیفه میباشد. این شورا با بررسی نتایج حاصل از آزمایشات و معاینات نتیجه ی نهایی را اعلام میکند. بر اساس رای این شورا یکی از انواع معافیت های دائم یا موقت و یا معافیت از رزم برای مشمول در نظر گرفته میشود.

موضوعی که در دریافت معافیت پزشکی تعریق اهمیت دارد این است که فرد در صورتی معاف در نظر گرفته میشود که بعد از شستن و خشک کردن دست یا پا بعد از گذشت ۵ دقیقه به دلیل تعریق زیاد، دوباره خیس شوند.


بیشتر بخوانید: نحوه دریافت معافیت پزشکی آستیگمات چشم چگونه است؟


دریافت معافیت پزشکی دائم

دریافت معافیت پزشکی دائم چگونه است؟ چه کسانی میتوانند برای دریافت این نوع معافیت اقدام کنند؟ معافیت پزشکی دائم به چه معناست و … سوالات مهمی هستند که ممکن است با آن مواجه شده باشید به همین خاطر به بررسی برخی از این موراد میپردازیم. همانطور که قبلا هم ذکر کردیم معافیت های پزشکی به سه دسته ی معافیت دائم، موقت و معافیت از رزم دسته بندی میشوند. همانطور که از نامشان پیداست معافیت دائم به معنای معافیت کامل از خدمت و معافیت موقت نیز به معنای معافیت برای مدت مشخصی میباشد. این مدت مشخص معمولا برای گذراندن دوره درمان مشمولان بیمار، میباشد. اما دریافت هر کدام از این معافیت ها شرایط و مراحلی دارد که در اینجا نکات مربوط به دریافت معافیت پزشکی دائم را مطرح میکنیم. ابتلا به یکی از بیماری های موجود در لیست بیماری های مطرح شده از سوی سازمان وظیفه یکی از نکات مهم میباشد.

چنانچه بیماری فردی توسط شوراهای پزشکی بیمارستان و همچنین شورای پزشکی نظام وظیفه تایید شود بسته به درجه و شدت بیماری یکی از انواع معافیت ها به وی تعلق میگیرد. احتمال معافیت دائم به درجه بیماری بستگی دارد یعنی هر قدر بیماری شدید تر باشد احتمال دریافت معافیت دائم نیز بیشتر است.

نکته ی دیگری درباره دریافت معافیت های پزشکی دائم

نکته ی دیگری که درباره دریافت معافیت های پزشکی دائم وجود دارد این است که افراد دارای این معافیت با مشکلاتی نیز مواجه میشوند مثلا استخدام آنها در ادارات و ارگان های دولتی و غیر دولتی سخت تر خواهد شد به نحوی که برخی از ارگان ها از بین افراد دارای معافیت پزشکی دائم نیرو نمیگیرند. همچنین امکان دریافت گواهی نامه رانندگی نیز برای تعداد زیادی از افراد دارای معافیت دائم پزشکی وجود ندارد. لذا توصیه میشود متقاضیان پیش از هر اقدامی برای دریافت معافیت باید تمام جوانب را در نظر بگیرند که بعد با مشکلات بزرگتری مواجه نشوند.

دریافت معافیت پزشکی دائم


بیشتر بخوانید: نحوه درخواست معافیت پزشکی چگونه است؟


لیست بیماری های معافیت پزشکی

لیست بیماری های معافیت پزشکی و اطلاع از این لیست برای افرادی که میخواهند برای دریافت این نوع معافیت اقدام کنند، امری ضروری میباشد. این لیست شامل هفده گروه بیماری است که در هر گروه تعداد زیادی بیماری جای داده شده است. افراد مبتلا به هر کدام از این بیماری ها میتوانند از رفتن به خدمت معاف شوند. برخی موارد ذکر شده در لیست بیماری های معافیت پزشکی به شرح زیر میباشد:

  • بیماری های عمومی مانند چاقی و لاغری مفرط
  • بیماری های غدد مترشحه از جمله بیماری های غده تیروییدی و پاراتیروییدی، بیماری های غده هیپوفیز
  • بیماری های پوست و بافت زیر پوست، شامل سل های پوستی، اگزما، پسوریازیس، هیپر هیدروییز شدید و…
  • بیماری های داخلی مغز و اعصاب مثل انواع صغر عضلانی، انواع صرع، مننژِت و…
  • بیماری های اعصاب و روان همچون اختلالات شخصیت، اسکیزوفرنی، اختلالات سوماتوفرم
  • بیماری های جراحی مغز و اعصاب از جمله بیماری لومباریزاسیون، تومورهای سیستم اعصاب مرکزی، تروما و…
  • بیماری ریه و قفسه سینه همچون: تغییر شکل دیافراگم، استئیت، سیکاتریس و…
  • بیماری استخوان، شامل بیماری شوئرمان، استئومیلیت، کیستهای استخوانی و…
  • بیماری های دستگاه گوارش مثلا بیماری های همچون ازوفاژیت، زخم دستگاه گوارش، واریس های مری و…
  • بیماری های خونی و آنکولوژی مثل کم خونی مگالوبلاستی، تالاسمی، کم خونی اکتسابی و…

سوالات متداول

معافیت پزشکی مربوط به عرق کف دست به چه کسانی تعلق میگیرد؟

این نوع معافیت به افرادی تعلق میگیرد که بعد از شستن و خشک کردن دست های خود بلافاصله و در مدت ۵ دقیقه دستشان کامل خیس باشد.

مراحل دریافت معافیت پزشکی عرق کف دست کدامند؟

ثبت درخواست معافیت و ارائه مدارک، مراجعه به شورای پزشکی بیمارستان و بعد شورای پزشکی نظام وظیفه برای دریافت تاییدیه و درنهایت دریافت کارت معافیت مراحل این فرآیند میباشد.

بیماری های معافیت پزشکی مربوط به پوست و زیرپوست کدامند؟

بیماری های پوست و بافت زیر پوست، شامل سل های پوستی، اگزما، پسوریازیس، هیپر هیدروییز شدید و… میباشد.

معافیت پزشکی عرق کف دست چه شرایطی دارد؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت پزشکی عرق کف دست چه شرایطی دارد؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068