آیا معافیت پزشکی مانع استخدام میشود؟

آیا معافیت پزشکی مانع استخدام میشود؟

یکی از مهم ترین مباحث درباره معافیت پزشکی، امکان استخدام و پیدا کردن شغل است چون همواره زمزمه هایی وجود دارد که افراد دارای معافیت پزشکی نمیتوانند به استخدام ادارات و سازمانهای دولتی درآیند.

همه ی آقایان باید خودشان را برای اعزام به خدمت سربازی آماده کنند. این دوره یکی از مهم ترین و گاهی سخت ترین دوره های زندگی هر فردی است. از آنجایی که دوری از خانواده و وقفه در تحصیل و انجام فعالیت های سخت بدنی تنها بخشی از سختی های این دوره است؛ تعداد زیادی از مشمولان به دنبال را ه های اخذ معافیت هستند. معافیت پزشکی یکی از رایج ترین انواع معافیت های سربازی است که هر ساله تعداد زیادی از مشمولان خدمت سربازی با استفاده از آن از رفتن به خدمت معاف میشوند و یا حداقل از انجام فعالیت های رزمی معاف میشوند. اما مشمولان وظیفه باید در زمان اخذ معافیت پزشکی دقت کنند، چون این نوع معافیت ممکن است محدودیت هایی را برایشان به دنبال داشته باشد.

باید بگوییم این موضوع که معافیت پزشکی مانع استخدام میشود به طور مطلق درست نیست و به نوع معافیت پزشکی، قوانین و مقررات ادارات و سازمانهای مختلف و… بستگی دارد. البته توانایی افراد برای انجام وظایف محوله نیز مورد نظر است. یعنی بسیاری ادارات بدون در نظر گرفتن معافیت پزشکی، تنها توانایی و مهارت افراد را در نظر میگیرند. طبق قوانین نظام وظیفه هم استخدام و به کارگیری تمام افراد دارای معافیت پزشکی، در صورتی که شرایط لازم برای همکاری با دستگاه های دولتی را داشته باشند، مانعی ندارد. با توجه به پیچیدگی و اهمیت این موضوع سعیمان بر این است که در این مقاله اطلاعات و نکات مهم مربوط به استخدام مشمولان دارای معافیت پزشکی را مورد بررسی قرار دهیم.


بیشتر بخوانید: شرایط استخدام افراد دارای معافیت پزشکی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه آیا معافیت پزشکی مانع استخدام میشود؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

قانون استخدام افراد دارای معافیت پزشکی چگونه است؟

همانطور که میدانید تعداد زیادی از مشمولان وظیفه، از معافیت های پزشکی استفاده میکنند و از این طریق از رفتن به خدمت معاف میشوند. اینجا این موضوع مطرح میشود که آیا فردی که توانایی انجام خدمت سربازی را نداشته، میتواند به استخدام ادارات درآید و مشغول به کار شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که طبق قانون مصوب کشور، مانعی برای استخدام افرادی که معافیت پزشکی دارند، وجود ندارد مگر اینکه بیماری فرد به حدی باشد که فرد توانایی انجاموظایف خود را نداشته باشد. چون به هر حال یکی از شرایط استخدام در هر اداره ای داشتن توانایی جسمی و روانی لازم برای انجام امور محوله است. پس نمیتوانیم بگوییم که داشتن کارت معافیت حتما مانع استخدام افراد میشود.

تعویق اعزام سربازان دارای بیماری قلبی
معافیت پزشکی و استخدام

معافیت پزشکی چشم و استخدام در ادارات

یکی از انواع معافیت های پزشکی، مربوط به بیماری های چشم است. افرادی که به هر دلیلی دچار اختلال در بینایی باشند، میتوانند از این معافیت استفاده کنند. همانطور که میدانید معافیت های بینایی با توجه به مدرک تحصیلی، درجه و سختی بیماری و… در سه گروه معافیت دائم، معافیت موقت و معافیت از رزم دسته بندی میشوند. تعدادی از ادارات و سازمان های دولتی و حتی غیر دولتی از استخدام افرادی که معافیت پزشکی دارند، امتناع میکنند. چون انجام امور دفتری، کار با رایانه و… نیازمند سلامت کامل چشم است. البته ممکن است این افراد در رده های شغلی دیگری استخدام شوند و نمیتوان به طور قطعی گفت که شانسی برای استخدام ندارند. اما بهتر است قبل اقدام برای معافیت چشم تمام جوانب را بسنجید.

معافیت اعصاب و روان مانعی برای استخدام

معافیت اعصاب و روان یکی از جنجالی ترین انواع معافیت های پزشکی است. اخذ این نوع معافیت میتواند روی سرنوشت کاری مشمولان تاثیر بگذارد، چرا که تعداد زیادی از ادارات و شرکت های دولتی و غیر دولتی، افراد دارای معافیت پزشکی اعصاب و روان را استخدام نمیکنند. درواقع استفاده از معافیت اعصاب و روان برای خلاص شدن از سربازی، بدترین انتخابی است که مشمولان میتوانند داشته باشند. تعداد زیادی از افرادی که از این نوع معافیت استفاده کرده اند، بعد از مدتی با مواجه شدن با محدودیت های اجتماعی، پشیمان میشوند.

پس اگر قصد دارید درسازمانهای دولتی یا غیر دولتی استخدام شوید، به هیچ وجه به سمت اخذ معافیت اعصاب و روان نروید. البته قوانین نظام وظیفه برای این افراد هم مثل بقیه افراد دارای معافیت پزشکی است و در شرایط عادی منعی برای استخدامشان وجود ندارد مگر اینکه عدم توانایی فرد اثبات شود. اما محدودیت های زیادی توسط سازمانها و دستگاه های دولتی مقرر شده است. پس توصیه اکید ما این است تا حد امکان معافیت اعصاب و روان نگیرید.

سایر محرومیت های معافیت پزشکی کدامند؟  

معافیت پزشکی علاوه بر اینکه در روند استخدام و پیدا کردن شغل تاثیر میگذارد محرومیت های دیگری را هم برای مشمولان به دنبال دارد. برخی از این محرومیت ها به شرح زیر است:

 • دریافت گواهینامه برای افراد با معافیت پزشکی سخت تر میشود و حتی در مواردی ممکن است موفق به دریافت گواهینامه نشوند. فردی که کارت معافیت پزشکی دارد در زمان دریافت گواهینامه باید معاینات پزشکی را پشت سر بگذارد و اگر توانایی جسمی و روانی وی تایید نشود، امکان اخذ گواهینامه وجود ندارد. این شرایط برای افرادی که معافیت اعصاب و روان، معافیت چشم، بیماری های قلب و.. دارند، شدید تر است.
 • در برخی موارد مشمولان دارای معافیت پزشکی از نوع اعصاب و روان برای خروج از کشور دچار مشکل میشوند.
 • داشتن کارت معافیت پزشکی حتی ممکن است در ازدواج افراد نیز تاثیر بگذارد.

پس قبل از هر اقدامی ابتدا تمام جوانب را در نظر بگیرید و اگر با این محرومیت ها کنارآمدید آن وقت برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنید.

معافیت اعصاب و روان مانعی برای استخدام
استخدام افراد دارای معافیت پزشکی

آیا میتوان معافیت پزشکی را باطل کرد؟

محرومیت هایی که معافیت پزشکی برای مشمولان به دنبال دارد، باعث میشود که تعدادی زیادی از این افراد به فکر ابطال معافیت پزشکی بیفتند. اما ابطال معافیت پزشکی تنها تحت شرایط خاصی امکان پذیر است که این شرایط به قرار زیر است:

 • تنها افرادی میتوانند کارت معافیت پزشکی خود را باطل کنند که به طور کامل بهبود یافته یاشند و بتوانند به خدمت سربازی اعزام شوند. این موضوع باید توسط کمیسیون های پزشکی نظام وظیفه تایید شود.
 • ابطال کارت معافیت پزشکی یکسری شرایط سنی هم دارد که طبق آن افراد با مدرک تحصیلی مختلف تنها تا سن خاصی مجاز به ابطال کارت معافیت خود هستند؛ بر این اساس مشمولان دارای مدرک دیپلم، زیر دیپلم، و فوق دیپلم تا سن سی سالگی، لیسانس تا ۳۳ سالگی، فوق لیسانس تا ۳۶ سالگی و دکتری تا ۴۰ سالگی میتوانند معافیت خود را باطل کنند.

افردی که این شرایط را داشته باشند با ثبت درخواستشان در سازمان وظیفه، برای انجام معاینات و بررسی مجدد پرونده دعوت میشوند، چنانچه فرد کاملا بهبود یافته باشد، کارت معافیت وی باطل میشود و به خدمت سربازی اعزام میشود. هیچ غیبت سربازی هم برای این افراد اعمال نمیشود.

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه

یکی از بزرگترین مراحل زندگی هر ‍‍‍پسر ایرانی خدمت سربازی است و در صورتی که مشکلی در وضعیت نظام وظیفه شما وجود داشته باشد از بسیاری از خدمات اجتماعی همانند استخدام به هر صورت، اجازه خروج از کشور، دریافت هر گونه وام، دریافت مدرک تحصیلی و … محروم خواهید شد. بنابراین بسیار اهمیت دارد تا اطلاع دقیقی از تمامی موارد مربوط به نظام وظیفه داشته باشید.

مرکز مشاوره آویژه توسط کادری مجرب می توایند به شما بدون نیاز به مراجعه حضوری خدمات مشاوره نظام وظیفه ارائه دهد. مشاورین ما نیاز شما را در موارد زیر که از اصلی ترین موضوعات مربوط به نظام وظیفه هستند برطرف می کنند:

 • امریه سربازی:

اگر دارای تحصیلات عالی باشید ما به شما در ‍پیدا کردن سازمانی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی شما که بتوانید با دریافت امریه سربازی آن خدمت خود را به آسان ترین شکل ممکن بگذرانید کمک می کنیم.

 • معافیت خدمت سربازی:

در قوانین سازمان نظام وظیفه راه های متعددی برای بهره مندی از معافیت خدمت سربازی وجود دارد. ما با بررسی شرایطتان به شما خواهیم گفت که آیا شامل یکی از انواع معافیت خواهید شد یا خیر.

 • کسری خدمت سربازی:

ممکن است بعضی از مشمولین خدمت سربازی شامل استفاده از کسری خدمت سربازی باشند ولی حتی از این موضوع آگاه نباشند. مشاورین ما وضعیت شما را بررسی می کنند و در صورت امکان استفاده از کسری خدمت سربازی شما را راهنمایی می کنند.

باید به این موضوع دقت داشته باشید که قوانین مربوط به خدمت سربازی دائما در حال اصلاح و تغییر هستند، مشاورین ما شما را از آخرین تغییرات مربوط به قوانین و تبصره های آن آگاه می سازند تا بتوانید بهترین انتخاب را( در زمینه امریه، کسری و معافیت) داشته باشید.

آیا معافیت پزشکی مانع استخدام میشود؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه آیا معافیت پزشکی مانع استخدام میشود؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 45 نظر:
 1. سلام بنده واریکوسل درجه ۳ دارم اگر معافیت پزشکی بگیرم ایا این امکان وجود داره که در اینده استخدام بشم یا خیر؟ استخدامی پتروشیمی ها و شرکت نفت ها چون رشته تحصیلیم مهندسی شیمی هست. ممنونم.

 2. با سلام لطفا راهنمایی بفرمایید منو هر کسی ک میدونه یا تجربه داره یا مشاور واقعا گیج شدم. من عمل کردم پارسال تومور بیضه چپ داشتم و درش آوردن. این تومور خوش خیم بود و به هیج جای بدنم نرفته بود. من فارغ تحصیل شده بودم. برای معافیت اقدام کردم. و تقریبا کاراش تموم شده و کارت معافیت کم مونده صادر بشه برام. درس لاما کامل هستم الان. میخواستم بدونم ادارات دولتی منو استخدام میکنن. چون واقعا هیچ مشکلی تو زندگیم ندارم ورزشکار هم هستم. تروخدا کمک کنید با کلی مشاور حرف زدم باز هم حرف منطقی ندادن بهم. هی میگن معافیت یکم محدودیت میاره دیگه. یکی میگه نمیاره. میخوام ببینم وقتمو بزارم برا استخدام یا برم سراغ کار دیگه. لیسانس کامپیوتر هم هستم

  1. سلام بستگی به ارگانی دارد که میخواهید درآنجا استخدام شوید هر ارگان شرایط خاص خود رادارند.

   1. هیچ جایی قبول نمیکنن علکی خودمونو غول نزنیم من یه عمره میرم شرکتای خصوصی استخدام نمیکنن زندگیم به لجن کشیده کارت معافیتم

 3. سلام خسته نباشید من معافیت پزشکی چشم دارم اما بعد از گرفتن معافیت درمان کردم و هیچ مشکلی ندارم آیا بازم برای استخدام به مشکل میخورم.خواهش میکنم پاسخ دهید لازم دارم

 4. سلام من دیسک کمر دارم و بگفته متخصص ۳تا دیسکام درگیر هستن آیا بهم معافی میدن و اینکه با معافی دیسک کمر میتونم در سازمانهای دولتی استخدام بشم؟

  1. سلام با توجه به شدت بیماری به شما معافیت می‌دهند باید بررسی بیشتر صورت گیرد با مشاوران ما تماس بگیرید.

 5. باسلام بنده در سال ۸۹ معافیت اعصاب و روان گرفته ام و الان ۳۹ سال دارم واگر در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل بشوم آیا مانعی برای دریافت جواز طبابت وجود دارد یانه ممنون از لطف شما

 6. سلام خسته نباشید
  من کارشناس پرستاری هستم اگه معافیت پزشکی بگیرم مانع استخدام میشود.
  باتشکر

 7. سلام خسته نباشید…من به دلیل عود مجدد بیماری واریکوسل معافیت پزشکی گرفتم…هدفم اینه که دوباره به قصد رشته پرستاری کنکور بدم…آیا درآینده برای استخدامم تو این رشته مشکل پیدا میکنم؟

 8. سلام بنده معافی از رزم اعصاب و روان دارم آیا در استخدام وزارت بهداشت به مشکل بر میخورم؟ اگر بله چگونه میشه لغوش کنم؟

  1. باسلام بله.به پزشک نظام وظیفه مراجعه کتیدواگر تایید بشه لغوخواهدشد.

 9. سلام وقت بخیر من بیماری مادرزادی خشکی شدید پوست دارم و خیلی حساس به نور خورشید هستم و روزانه حداقل باید یه بار به تمام بدنم پماد مرطوب کننده بزنم. اسم بیماری ایکتیوز هست. و احتمال ۹۹درصد معاف میشم ولی من خودم دوست ندارم کارت معاف پزشکی داشته باشم چون همین جور که تو مقاله گفتید نمیتونم تو مراکز دولتی مشغول به کار شوم. لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم

  1. سلام معافیت پزشکی برای اسایش شماست. برای استخدام میتوانید گواهی سلامت ببرید

 10. سلام من معافیت پزشکی دارم .که قبلا در ۹ سالگی سکده مغزی کردم ولی الان ۳۲سالمه وکلابهبودی دارم فقط یکم تو دست چپ لرزش دارم حرکت و قوه اش مثل دست راستمه فقط یک ذره لرزش داره .حتی در گواهینامه رفتم کمیسیون هیچ ایرادی هم نگرفتناز نظر درسو فکرو کار هر کاری میکنم .یک خواهش دارم اگه میتونید دررابطه با استخدامی دولتی در یک جایی بهم کمک کنین مجردم هستم.بخاطر این پایان خدمت معافیت پزشکیم واقعا بیکار مونده ام .الان هر دکتری میرم میگویند اصلا بیماری سکدهی مغزی در شما دیده نمیشه.خلاصه دنبال یک کاره دولتیم الانم خودم دانشجوی دامپزشکیم در دانشگاه ازاد.خواهشن کمک کنین بخاطر بیکاری ازدواج هم نکردم ممنون میشم کمک کنین

 11. سلام ،من معافیت پزشکی قلبی گرفتم،نارسایی دریچه آئورت،هم جای دولتی وهم خصوصی بالای بیست بار رفتم،استخدام نمیکنن،سرمایه هم ندارم یه کاری شروع کنم،دیگه خسته شده ام،اگه ممکنه راهنمایی کنید،ممنونم

 12. سلام خیلی ممنون بابت مطالب که بارگذاری کردید.
  من ترم آخر کارشناسی هستم و هم چنین مبتلا به بیماری صرع هستم. میخواستم اگر ممکنه راهنماییم کنید که بهترین کاری که میتونم انجام بدم چی هستش گرفتن معافیت پزشکی یا…..؟

 13. سلام من یه بیضم مادرزاد و یا در حین زندگی به پایین نزول نکرده یعنی داخل کیسه بیضه وجود نداره سمت چپمیخوام بدونم معافیت پزشکی میتونم بگیرم و میتونم استخدام نیرو انتظامی بشم

  1. سلام برای بررسی دقیق و پاسخ کامل به این موضوع حتما با مشاورین آویژه در تماس باشید.

 14. سلام خسته نباشید من معافیت پزشکی گوارش دارم میخاستم ببینم واسه استخدام شرکت های شخصی مشکلی هست یا نه ممنون میشم جواب بدین

  1. با سلام خب محدودیت طبیعی است اما بعید میدانم در شرکت خصوصی سختگیری شود

 15. سلام من بخاطر کم شنوایی معاف شدم ولی با سمعک خوب میشنوم آیا مانع استخدام میشه یا خیر

  1. با سلام معافیت پزشکی در کل محدودیت هایی برای استخدامی های دولتی ایجاد میکند

  1. سلام در تمامی آزمون های استخدامی معاینات پزشکی انجام خواهد شد که اگر در این معاینات مشکلی نداشته باشید میتوانید استخدام شوید.

 16. سلام من با مدرک دیپلم معافیت پزشکی کم شنوایی گرفتم بقیه بدنم کاملا سالمه.
  آیا برای استخدام وزارت بهداشت فیزیوتراپی مشکلی پیش میاد؟

  1. سلام در تمامی آزمون های استخدامی معاینات پزشکی انجام خواهد شد که اگر در این معاینات مشکلی نداشته باشید میتوانید استخدام شوید.

 17. سلام من بدون دلیل تو اموزشی برام معاف از رزم اعصاب روان زدن نه تتو دارم نه خود زنی خواسم بدونم برای استخدامی اموزش پرورش به مشکل میخورم؟

  1. سلام وابسته به شرایط استخدامی و نیروی مد نظر احتمال اینکه به مشکل بخورید هست.

   1. سلام وقت بخیر من ۴ سال پیش معاف از رزم شدم ولی نرفتم خدمت و رفتم دانشگاه و الان دوباره بعد اتمام تحصیل دارم میرم خدمت سوالم اینه ک معاف از رزم هم توی استخدام کار دولتی ب مشکل برمیخوره؟و یا الان بعنوان ی فرد سالم برم اون معاف از رزم قبلی مشکلی ایجاد نمیکنه؟

 18. سلام خسته نباشید یک سوال داشتم خواهش می کنم پاسخ دهید لازم دارم من بیماری چشمی بند بیماری هیپر متروپی.باسیکلوپلژی کامل دارم آیا گرفتن معافیت پزشکی برای استخدام شدن در ادارات مشکل دارد

  1. سلام دوست عزیز
   بله. داشتن سلامت کامل جسمی از اجبارات استخدامی ادارات میباشد

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/6/30

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید