شرایط دریافت معافیت کفالت پدر زندانی

شرایط دریافت معافیت کفالت پدر زندانی

معافیت کفالت یکی از انواع مختلف معافیت هایی است که سازمان وظیفه برای مشمولان در نظر گرفته است. این نوع معافیت خود به انواع مختلفی دسته بندی میشود که از آن جمله، معافیت کفالت مادر، معافیت کفالت همسر، معافیت کفالت برادر یا خواهر صغیرو… اشاره کرد. همانطور که از نامش پیداست؛

یکی دیگر از انواع معافیت، معافیت کفالت پدر در حبس یکی از انواع معافیت است که جنجال بسیاری دارد.

مشمولانی که پدرشان به هر دلیلی در زندان به سر می برند، فرد مشمول باید سرپرستی مادر یا یکی از اعضای خانواده را بر عهده بگیرد؛ به همین دلیل این افراد به دنبال گرفتن معافیت کفالت پدر زندانی هستند. سازمان وظیفه عمومی همواره تلاش می کند تا خدمت سربازی به زندگی افراد لطمه ای وارد نکند؛ به همین دلیل در صورت سربازی رفتن فرد مشمولی که پدرش زندانی است، زندگی او و خانواده اش دچار مشکل می شود.

به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا معافیت کفالت پدر زندانی وجود دارد و شامل چه کسانی می شود. پس این مقاله را از دست ندهید و تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط دریافت معافیت کفالت زندانی کدامند؟

اخذ معافیت کفالت پدر موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده است و مشمولان اطلاع چندانی درباره چگونگی و شرایط اخذ آن ندارند. دانستن چند و چون این موضوع می تواند کمک بسیار بزرگی باشد که مشمولان در مسیر دریافت این معافیت به مشکل برنخورند. به همین دلیل در این قسمت سعی ما این است که تمام شرایط لازم برای اخذ این نوع معافیت را مطرح کنیم.

مهم ترین موارد به قرار زیر است:

 • نداشتن غیبت سربازی یکی از شرایطی است که نه تنها برای معافیت کفالت مشمولانی که پدرشان زندانی است بلکه برای تمام انواع معافیت های کفالت لازم است. البته افرادی که غیبتشان موجه بوده است یعنی به دلایلی همچون بیماری، حبس، مرگ یکی از اعضای درجه یک خانواده، تبعید و… غیبت داشته اند، بعد از توجیه غیبت خود می توانند برای اخذ معافیت اقدام کنند.
 • مشمول باید تنها فرزند پسر بالای 18 سال و یگانه نگهدارنده مکفول باشد یعنی برادر بزرگتر و سالم نداشته باشد.
 • چنانچه مشمول برادر بزرگتر داشته باشد تنها در صورتی می تواند معافیت کفالت بگیرد که بیماری و ناتوانی برادر برای اخذ کفالت تایید شود.
 • مشمولانی که در حال انجام خدمت سربازی هستند و قصد استفاده از این قانون را دارند نیز می توانند درخواست خود را به سازمان وظیفه ارائه دهند، در این موارد ارائه برگه اشتغال به خدمت الزامی است.

توجه کنید که مشمولان برای ارائه درخواست خود باید تمام این شرایط را داشته باشند و مدارک مربوط به هر مورد را به سازمان وظیفه ارائه دهند.

شرایط دریافت معافیت کفالت زندانی

روند اخذ معافیت کفالت برای مشمولانی که پدر زندانی دارند، چگونه است؟

افرادی که متقاضی دریافت معافیت کفالت به دلیل حبس پدر هستند باید درخواست خود را به سازمان وظیفه ارائه دهند و مراحل زیر را به ترتیب انجام دهند:

 • متقاضیان ابتدا باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنند و با ارائه مدارک اولیه، درخواست خود را به ثبت برسانند.
 • در مرحله بعد مشمولان باید در تاریخ مشخصی در کمیسیون های رسیدگی شرکت کنند، در این مرحله نیز ارائه یکسری مدارک لازم است.
 • کمیسیون رسیدگی، شرایط و مدارک مشمول را مورد بررسی قرار می دهد و در صورت تایید تمام موارد، معافیت دائم به مشمول تعلق میگیرد.

مشمولان باید دو نکته ی مهم را در نظر داشته باشند؛ اولا توجه کنند قبل از اینکه به عنوان سرباز غایب شناخته شوند، برای اخذ معافیت اقدام کنند چون یکی از شرایط نداشتن غیبت است. دوما همانطور که قبلا اشاره کردیم حداقل یک سال به پایان دوره حبس پدر باقی مانده باشد.

مدارک لازم برای اخذ معافیت کفالت پدری که در زندان است

همانطور که در قسمت قبل شرح دادیم مشمولان برای اخذ معافیت کفالت پدری که در زندان است باید مدارک خود را طی دو مرحله به سازمان وظیفه ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز در مرحله اول شامل:

 • برگه تکمیل شده وضعیت مشمولان
 • عکس پرسنلی تمام رخ
 • تصویر کارت ملی و شناسنامه عکسدار
 • تصویر اخرین مدرک تحصیلی برابر با اصل
 • برگه تکمیل شده واکسیناسیون
 • گواهی اشتغال به خدمت برای آن دسته از مشمولانی که در حین خدمت میخواهند معافیت بگیرند.
 • برگه معاینه پرشک اولیه

مشمولان باید این مدارک را در زمان ثبت درخواست در دفاتر پلیس +10 به همراه داشته باشند.

علاوه بر این مشمول متقاضی معافیت، در زمان حضور در هیئت رسیدگی باید مدارک دیگری را در دست داشته باشد که لیست این مدارک به شرح زیر است:

 • اصل و تصویر شناسنامه عکس دار مشمول
 • اصل و تصویر شناسنامه خواهر و برادران مشمول، برای تایید این موضوع که مشمول تنها نگهدارنده میباشد.
 • تصویر شناسنامه همسر یا طلاقنامه همسر یا همسران دیگر پدر
 • یک قطعه عکس پرسنلی از مشمول با زمینه سفید
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • گواهی فوت برادر یا برادران در صورتی که فوت کرده باشند.
 • مدارک پزشکی برادر بزرگتر و بیمار که تایید کننده عدم توانایی برادر برای مراقبت از فرد مکفول باشد.
 • برگه تکمیل شده وضعیت مشمول که در دفترچه اعزام قرار دارد.
 • برگه مربوط به معاینه اولیه
 • تهیه قبض ریالی مربوط به امور پستی کارت معافیت
 • و…

تمام این مدارک توسط هیئت مربوطه به دقت بررسی می شود. همچنین این شورا استعلاماتی از سازمان ثبت احوال و.. میگیرند، چنانچه صحت و سقم این مدارک تایید شود، کارت معافیت سربازی برای مشمول صادر میشود.

مدارک لازم برای اخذ معافیت کفالت پدری که در زندان است
معافیت کفالت پدر

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه

یکی از بزرگترین مراحل زندگی هر ‍‍‍پسر ایرانی خدمت سربازی است و در صورتی که مشکلی در وضعیت نظام وظیفه شما وجود داشته باشد از بسیاری از خدمات اجتماعی همانند استخدام به هر صورت، اجازه خروج از کشور، دریافت هر گونه وام، دریافت مدرک تحصیلی و … محروم خواهید شد. بنابراین بسیار اهمیت دارد تا اطلاع دقیقی از تمامی موارد مربوط به نظام وظیفه داشته باشید.

مرکز مشاوره آویژه توسط کادری مجرب می توایند به شما بدون نیاز به مراجعه حضوری خدمات مشاوره نظام وظیفه ارائه دهد.

مشاورین ما نیاز شما را در موارد زیر که از اصلی ترین موضوعات مربوط به نظام وظیفه هستند برطرف می کنند:

 • امریه سربازی

اگر دارای تحصیلات عالی باشید ما به شما در ‍پیدا کردن سازمانی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی شما که بتوانید با دریافت امریه سربازی آن خدمت خود را به آسان ترین شکل ممکن بگذرانید کمک می کنیم.

 • معافیت خدمت سربازی

در قوانین سازمان نظام وظیفه راه های متعددی برای بهره مندی از معافیت خدمت سربازی وجود دارد. ما با بررسی شرایطتان به شما خواهیم گفت که آیا شامل یکی از انواع معافیت خواهید شد یا خیر.

ممکن است بعضی از مشمولین خدمت سربازی شامل استفاده از کسری خدمت سربازی باشند ولی حتی از این موضوع آگاه نباشند. مشاورین ما وضعیت شما را بررسی می کنند و در صورت امکان استفاده از کسری خدمت سربازی شما را راهنمایی می کنند.

باید به این موضوع دقت داشته باشید که قوانین مربوط به خدمت سربازی دائما در حال اصلاح و تغییر هستند، مشاورین ما شما را از آخرین تغییرات مربوط به قوانین و تبصره های آن آگاه می سازند تا بتوانید بهترین انتخاب را( در زمینه امریه، کسری و معافیت) داشته باشید.
سخن آخر

در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد کفالت پدر زندانی در اختیارتان قرار داده شد. اما بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که معافیت کفالت پدر تنها در شرایط خاص و تنها به برخی از افراد تعلق می گیرد و هر فردی که پدرش در حبس باشد، نمی تواند از این معافیت استفاده کند.

در صورتی که سوال بیشتری در این زمینه داشته باشید، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری در این کسب کنید تا راهنمایی شوید.

سوالات متداول

آیا تمامی افراد می توانند از معافیت کفالت پدر زندانی استفاده کنند؟

خیر؛ دریافت معافیت کفالت پدر زندانی برای هر کسی میسر نیست و در شرایط خاص تنها به برخی از افراد تعلق می گیرد.

آیا افرادی که غیبت دارند، می توانند از معافیت کفالت پدر زندانی استفاده کنند؟

خیر، برای دریافت معافیت کفالت پدر در حبس نباید غیبت داشته باشید.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط دریافت معافیت کفالت پدر زندانی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 34 نظر:
 1. سلام.بنده ۱۲سال میباشد که وقت سربازی گذشته است.۲سال پدرم در زندان بود نتونستم برم.۵سال خودم در زندان بودم.و۵سال میباشد که پدرم فوت کرده است.یک خواهر ۱۷ساله مجرد ویک مادر دارم.چرا به من معافیت نمیدهند.واقعا شرایط خدمت سربازی ندارم

  1. سلام شما غیبت دارید.اول باید نامه توجیه غیبت بنویسید و دلایل غیبت را بیان کنید در صورت تایید و بخشودگی غیبت میتوانید برای گرفتن کفالت مادر اقدام کنید.

 2. سلام 20سالم است پدرم حبس 25 سال خارج از کشور خورده است تک پسر هستم و طبق سنم غیبت دارم متاسفانه رفتن من ب خدمت حتی یک هفته اولش زندگی مادر پ خواهرم را سخت می‌کند ایا برای من راهی هست

  1. سلام نامه توجیه غیبت بنویسید در صورت تایید نامه و بخشودگی غیبت میتوانید برای گرفتن کفالت اقدام کنید.

 3. سلام…من خودم به مدت ۱۳ سال زندان بودم….سرباز فراری هم هستم….شرایط معافیت شامل حال من میشه یا نه

  1. با سرباز فراری بودن شرایط معافیت اعمال نمیشود مگر اینکه مشکل پزشکی داشته باشید

 4. سلام خسته نباشید. پدر بنده بدلیل بدهی مالی ۲ سال در زندان به سر میبرند. ولی حکمی مبنی بر اینکه به چند سال زندانی محکوم هستن ندارند تا زمانی که بدهی پرداخت شود. غیبت ندارم. و تک پسر هستم. میخواستم بپرسم شرایطی هست که بتونم معافیت دائم بگیرم؟

  1. سلام میتوانیدبرای گرف6تن کفالت مادر اقدام کنید.

 5. با سلام
  پدر بنده دارای 6 سال حکم زندان هست و خانه مسکونی ما هم توسط بانک مصادره شده است، خودم هم به علت مشکلات و بدهی ها و سایر هزینه ها مانند کرایه خانه مجبور به کار کردن هستم و به همین علت 5 ماه غیبت خورده ام و از طرفی هم نیز مادرم دارای مشکل خفیف آنزیم کبدی است و برادر دیگری ندارم آیا امکان توجیه غیبت سربازی و معافیت برای بنده هست یا خیر ؟

 6. سلام وقت به خیر من ۲۷ ساله هستم و دارای ۵ ماه غیبت سربازی ، از طرفی پدر بنده نیز به مدت ۵ سال حکم زندان دارد و منزل مسکونی ما نیز توسط بانک مصادره شده ، حقوق پدرم نیز از طرف دادگاه به علت جریمه حکم قطع است و در منزل استیجاری سکونت داریم خود من هم به علت این که تنها فرزند پسر خانواده هستم و دارای ۳ خواهر مجبور به کار کردن و کمک خرج بودن خانواده هستم ، از طرفی دیگر مادر من دارای مشکل آنزیم کبدی و یکی از خواهر هایم نیز دارای مشکل میگرن حاد هست آیا با تمام این تفاسیر امکان توجیه غیبت سربازی و معافیت برای بنده هست یا خیر ؟

 7. سلام. من ۲۳ سالمه در حال حاضر مشمول هستم اما غیبت ندارم. پدرم پنجاه و‌ یک سالشه و پنج سال محکوم ‌به حبس شده چند ماهی هم هست که زندانه با توجه به این که من تک فرزند هستم و مادرم بیماری خاص (سرطان) دارن میتونم برای معافیت دائم اقدام کنم یا خیر. ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام وقتتون بخیر باشه شما میتوانید از طریق کمیسیون موارد خاص اقدام بفرمایید.

 8. سلام پدر من ۵سال براش حکم بریدن و ۲ماه که زندانه برادرم زیر ۱۸ساله و یه خواهر دارم و الان درحال انجام خدمت سربازی هستم و غیبتم دارم میخواستم ببینم میتوانم کفالت مادرم را بگیرم؟و اگر شد معاف دائم میشوم یا موقت؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه ابتدا باید فرایند توجیه غیبت را بگذرانید.

 9. سلام وقت بخیر بنده علی سودانی از اهواز مزاحمتون میشم غرض از مزاحمت اینکه پدر من به 18 سال حبس تعزیری محکوم به حکم قطعی شده است و تقریبا 8 سال داره کیفر سپری میکنه بنده هم تک پسرم و 3تا خواهر دارم 2 تا از خواهرام ازدواج کردن و درحال حاضر منو مادرم باخواهر کوچیکم در منزل هستیم بغیر از این من بتازگی فارغ التحصیل شدم (کارشناسی حقوق بامعدل 18:21 )غیبتی چیزی هم ندارم بعلاوه و بر توضییحات فوق چشمام هم ضعیفه اما نمیخوام به معافیت پزشکی اقدام کنم آیا باتوجه به شرایط پدرم میتونم معافیت کفالیت دائم پدرم رو بگیرم؟
  من موقت نمیخوام اگر دائم باشه که بفرمایید وگرنه بازهم بگید درجریان باشم
  باتشکر

  1. سلام خدمت شما، اگر منظور شما سرپرستی خانواده و کفالت است، باتوجه به اینکه پدر در قید حیات است احتمال کم است، بعد از بررسی نظام وظیفه و تایید شرایط پدر نهایتا تا زمان آزادی یا عفو بتوانید معافیت موقت بگیرید.

 10. سلام خسته نباشید من پدرم ۱۳سال زندان بوده و چن سالی هست از زندان ازاد شده یه دوره ۱۴ روزه هم در تیمارستان بستری بوده درحال حاضر ۱سال غیبت دارم بخاطر ناتوانی پدرم برای کار کردن ایا راهی برای معاف شدن وجود داره؟

  1. سلام ابتدا باید از کار افتادگی پدر را ثابت کنید و سپس با توجیه غیبت میتوانید برای گرفتن کفالت پدر اقدام کنید

 11. سلام خسته نباشید من پدرم ۱۳سال زندان بوده و چن سالی هست از زندان ازاد شده یه دوره ۱۴ روزه هم در تیمارستان بستری بوده درحال حاضر ۱سال غیبت دارم بخاطر ناتوانی پدرم برای کار کردن ایا راهی برای معاف شدن وجود داره؟

  1. سلام ابتدا باید از کار افتادگی پدر را ثابت کنید و سپس با توجیه غیبت میتوانید برای گرفتن کفالت پدر اقدام کنید

 12. پدر من الان ۵ ماهه زندانه و براش ۷ سال حبس حکم دادن من ۱۹ سالمه و دارم در دانشگاه درس میخونم و معافیت سربازی دارم ایا میتونم الان برای معافیت کفالت مادر اقدام کنم؟؟

  1. سلام. با توجه به طولانی بودن حکم میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 13. سلام من پدرم به مدت 1سال8ماه در زندان هست و حبس آن به مدت 4/5سال هست و دارای برادر خواهری نیستم آیا من میتوانم کفالت مادر خود را بگیرم

  1. سلام. بله در صورت داشتن حکم حبس میتوانید برای دریافت معافیت موقت استفاده کنید.

 14. سلام من ۲۲سالمه الان تو ارتش خدمت میکنم پدرم ۹سال حبس داره تحت پوشش کمیته و بهزیستی هستیم غیبت داشتم ولی دلیل داشت و نتونستم برم خدمت الان می‌خوام معافیت بگیرم باید چیکار کنم ی برادر دارم زیر ۱۸سال و اصلا خیلی حالم خرابه لطفاً جواب بدید

 15. سلام..شوهر من به خاطر بدهی و ورشکستگی به زندان افتاده و مدت زندانی بودن هم مشخص نیست..ابا میتوانم برای پسرم معافیت از این طریق بگیرم تا کفیل مادر خود بشود

 16. سلام..شوهر من به علت ورشکستگی در زندان به سر میبره و مدت زندانی بودن هم مشخص نیست.‌ایا میتوان برای پسرم اقدام به معافیت کنم که کفیل مادرش بشود

 17. سلام اینجانب متولد 1358میباشم. ومدت 20سال زندان بودم. الان چند ماهه ازاد شدم ودارای زن و سه فرزند میباشم. چون زندان بودم خدمت نرفتم الان راهی هست برای معافی. ممنون

  1. سلام . با توجه به شرایط بیان شده میتوانید برای معافیت پزشکی یا خرید خدمت سربازی اقدام کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 18. سلام.۲۶سالمه متاحل هستم پدرم ۶ساله ک فوت کرده مادرم بامن زندگی میکنه دوتابرادربزرگ تردارم ک هرکدوم سه تابچه دارن و ی روستای دیگ جداازمنومادرم زندگی میکنن ک هردوشون هم درزمانی ک پدرم زنده بوده سربازیشونوتموم کردن.من ۲۰یا۲۱ماه خدمت کردموبه دلیل فوت ناگهانی پدرم و مشکلات شدیدمالی نتونستم خدمتموادامه بدموغیبت کردم سه بارخاستم خدمتموتموم کنم امانتونستموبخاطرمشکلات غیبت کردموالان ۶ساله ک نتونستم خدمتموتموم کنم.مادرم مشکل دیابت داره و سکته کرده و نصف بدنش ازکارافتاده و بدون من قادربه زندگی کردن نیست.خاستم ببینم اگ بتونم ثابت کنم غیبت هام موجه بوده آیامیتونم بخاطرمادرم معاف بشم؟و اینکه الان بیشترازدوساله ک مادرم تحت پوشش کمیته امداده.منتظرجوابتون هستم خیلی ممنون

  1. سلام درصورت توجیه غیبت بله شما میتوانید برای معافیت کفالت مادر اقدام کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید