شرایط دریافت معافیت کفالت پدر زندانی

شرایط دریافت معافیت کفالت پدر زندانی

معافیت کفالت پدر زندانی چیست؟

معافیت کفالت یکی از انواع مختلف معافیت هایی است که سازمان وظیفه برای مشمولان در نظر گرفته است. این نوع معافیت خود به انواع مختلفی دسته بندی میشود که از آن جمله میتوان به معافیت کفالت پدر زندانی، معافیت کفالت مادر، معافیت کفالت همسر، معافیت کفالت برادر یا خواهر صغیرو… اشاره کرد. همانطور که از نامش پیداست؛ معافیت کفالت پدر در حبس، برای آن دسته از مشمولانی کاربرد دارد که پدر خانواده به دلایلی در زندان به سر میبرد و فرد مشمول باید وظیفه سرپرستی مادر یا یکی از اعضای خانواده را بر عهده بگیرد. البته اخذ معافیت کفالت پدر زندانی شرایط خاصی دارد که تنها واجدین شرایط مجاز به دریافت آن هستند. اخذ این معافیت باید با موافقت شوراها و کمیسیونهای نظام وظیفه انجام شود.

میدانیم سازمان وظیفه عمومی کشور همواره در تلاش است که موضوع اعزام به خدمت مشمولان، خللی در زندگی فردی و اجتماعی آنها وارد نکند. قانون مربوط به کفالت برای مشمولانی که پدرشان در حبس است نیز در همین راستا مقرر شده است. لذا با استفاده از این قانون مشمولانی که تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال خانواده هستند و شرایط لازم را دارند، به عنوان کفیل و سرپرست خانواده شناخته میشوند و به خدمت سربازی اعزام نمیشوند بدین ترتیب از بروز مشکلات عدیده ای جلوگیری میشود. اما همه ی مشمولانی که پدرشان در حبس است مجاز به اخذ این معافیت نیستند و شرایط و ضوابط خاصی دارد که در ادامه مورد بحث قرار میگیرد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط دریافت معافیت کفالت پدر زندانی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط دریافت معافیت کفالت زندانی کدامند؟

اخذ معافیت کفالت پدر موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده است و مشمولان اطلاع چندانی درباره چگونگی و شرایط اخذ آن ندارند. دانستن چند و چون این موضوع میتواند کمک بسیار بزرگی باشد که مشمولان در مسیر دریافت این معافیت به مشکل برنخورند. به همین دلیل در این قسمت سعی امان بر این بوده است که تمام شرایط لازم برای اخذ این نوع معافیت را مطرح کنیم. مهم ترین موارد به قرار زیر است:

 • نداشتن غیبت سربازی یکی از شرایطی است که نه تنها برای معافیت کفالت مشمولانی که پدرشان زندانی است بلکه برای تمام انواع معافیت های کفالت لازم است. البته افرادی که غیبتشان موجه بوده است یعنی به دلایلی همچون بیماری، حبس، مرگ یکی از اعضای درجه یک خانواده، تبعید و… غیبت داشته اند، بعد از توجیه غیبت خود میتوانند برای اخذ معافیت اقدام کنند.
 • مشمول باید تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال و یگانه نگهدارنده مکفول باشد یعنی برادر بزرگتر و سالم نداشته باشد.
 • یکی از مهم ترین شرایطی سازمان وظیفه عمومی برای معافیت کفالت مشمولانی که پدرشان زندانی است، این است که باید حداقل یک سال تمام به پایان حبس پدر باقی مانده باشد. اگر مدت حبس پدر کمتر از این مقدار باشد این معافیت به مشمول تعلق نخواهد گرفت.
 • چنانچه مشمول برادر بزرگتر داشته باشد تنها در صورتی میتواند معافیت کفالت بگیرد که بیماری و ناتوانی برادر برای اخذ کفالت تایید شود.
 • مشمولانی که در حال انجام خدمت سربازی هستند و قصد استفاده از این قانون را دارند نیز میتوانند درخواست خود را به سازمان وظیفه ارائه دهند، در این موارد ارائه برگه اشتغال به خدمت الزامی است.

توجه کنید که مشمولان برای ارائه درخواست خود باید تمام این شرایط را داشته باشند و مدارک مربوط به هر مورد را به سازمان وظیفه ارائه دهند.

شرایط دریافت معافیت کفالت زندانی
معافیت کفالت پدر زندانی

روند اخذ معافیت کفالت برای مشمولانی که پدر زندانی دارند، چگونه است؟

افرادی که متقاضی دریافت معافیت کفالت به دلیل حبس پدر هستند باید درخواست خود را به سازمان وظیفه ارائه دهند و مراحل زیر را به ترتیب انجام دهند:

 • متقاضیان ابتدا باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند و با ارائه مدارک اولیه، درخواست خود را به ثبت برسانند.
 • در مرحله بعد مشمولان باید در تاریخ مشخصی در کمیسیونهای رسیدگی شرکت کنند، در این مرحله نیز ارائه یکسری مدارک لازم است.
 • کمیسیون رسیدگی، شرایط و مدارک مشمول را مورد بررسی قرار میدهد و در صورت تایید تمام موارد، معافیت دائم به مشمول تعلق میگیرد.

مشمولان باید دو نکته ی مهم را در نظر داشته باشند؛ اولا توجه کنند قبل از اینکه به عنوان سرباز غایب شناخته شوند، برای اخذ معافیت اقدام کنند چون یکی از شرایط نداشتن غیبت است. دوما همانطور که قبلا اشاره کردیم حداقل یک سال به پایان دوره حبس پدر باقی مانده باشد.

مدارک لازم برای اخذ معافیت کفالت پدری که در زندان است

همانطور که در قسمت قبل شرح دادیم مشمولان برای اخذ معافیت کفالت پدری که در زندان است باید مدارک خود را طی دو مرحله به سازمان وظیفه ارائه دهند که مدارک مورد نیاز در مرحله اول شامل:

 • برگه تکمیل شده وضعیت مشمولان
 • عکس پرسنلی تمام رخ
 • تصویر کارت ملی و شناسنامه عکسدار
 • تصویر اخرین مدرک تحصیلی برابر با اصل
 • برگه تکمیل شده واکسیناسیون
 • گواهی اشتغال به خدمت برای آن دسته از مشمولانی که در حین خدمت میخواهند معافیت بگیرند.
 • برگه معاینه پرشک اولیه

مشمولان باید این مدارک را در زمان ثبت درخواست در دفاتر پلیس +۱۰ به همراه داشته باشند. علاوه بر این مشمول متقاضی معافیت، در زمان حضور در هیئت رسیدگی باید مدارک دیگری را در دست داشته باشد که لیست این مدارک به شرح زیر است:

 • اصل و تصویر شناسنامه عکس دار مشمول
 • اصل و تصویر شناسنامه خواهر و برادران مشمول، برای تایید این موضوع که مشمول تنها نگهدارنده میباشد.
 • تصویر شناسنامه همسر یا طلاقنامه همسر یا همسران دیگر پدر
 • یک قطعه عکس پرسنلی از مشمول با زمینه سفید
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • گواهی فوت برادر یا برادران در صورتیکه فوت کرده باشند.
 • مدارک پزشکی برادر بزرگتر و بیمار که تایید کننده عدم توانایی برادر برای مراقبت از فرد مکفول باشد.
 • برگه تکمیل شده وضعیت مشمول که در دفترچه اعزام قرار دارد.
 • برگه مربوط به معاینه اولیه
 • تهیه قبض ریالی مربوط به امور پستی کارت معافیت
 • و…

تمام این مدارک توسط هیئت مربوطه به دقت بررسی میشود. همچنین این شورا استعلاماتی از سازمان ثبت احوال و.. میگیرند، چنانچه صحت و سقم این مدارک تایید شود، کارت معافیت سربازی برای مشمول صادر میشود.

مدارک لازم برای اخذ معافیت کفالت پدری که در زندان است
معافیت کفالت پدر

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه

یکی از بزرگترین مراحل زندگی هر ‍‍‍پسر ایرانی خدمت سربازی است و در صورتی که مشکلی در وضعیت نظام وظیفه شما وجود داشته باشد از بسیاری از خدمات اجتماعی همانند استخدام به هر صورت، اجازه خروج از کشور، دریافت هر گونه وام، دریافت مدرک تحصیلی و … محروم خواهید شد. بنابراین بسیار اهمیت دارد تا اطلاع دقیقی از تمامی موارد مربوط به نظام وظیفه داشته باشید.

مرکز مشاوره آویژه توسط کادری مجرب می توایند به شما بدون نیاز به مراجعه حضوری خدمات مشاوره نظام وظیفه ارائه دهد. مشاورین ما نیاز شما را در موارد زیر که از اصلی ترین موضوعات مربوط به نظام وظیفه هستند برطرف می کنند:

 • امریه سربازی:

اگر دارای تحصیلات عالی باشید ما به شما در ‍پیدا کردن سازمانی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی شما که بتوانید با دریافت امریه سربازی آن خدمت خود را به آسان ترین شکل ممکن بگذرانید کمک می کنیم.

 • معافیت خدمت سربازی:

در قوانین سازمان نظام وظیفه راه های متعددی برای بهره مندی از معافیت خدمت سربازی وجود دارد. ما با بررسی شرایطتان به شما خواهیم گفت که آیا شامل یکی از انواع معافیت خواهید شد یا خیر.

ممکن است بعضی از مشمولین خدمت سربازی شامل استفاده از کسری خدمت سربازی باشند ولی حتی از این موضوع آگاه نباشند. مشاورین ما وضعیت شما را بررسی می کنند و در صورت امکان استفاده از کسری خدمت سربازی شما را راهنمایی می کنند.

باید به این موضوع دقت داشته باشید که قوانین مربوط به خدمت سربازی دائما در حال اصلاح و تغییر هستند، مشاورین ما شما را از آخرین تغییرات مربوط به قوانین و تبصره های آن آگاه می سازند تا بتوانید بهترین انتخاب را( در زمینه امریه، کسری و معافیت) داشته باشید.

شرایط دریافت معافیت کفالت پدر زندانی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط دریافت معافیت کفالت پدر زندانی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/1/28

یکشنبه

1400/1/29

دوشنبه

1400/1/30

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید